Ter Hsuzenschs Goarant Zaterdag 5 October 1912. No. 5823. Gemengde berichten. T.andbouwbenchten. Laatste Berichten. IDEIIE^DS BTL,A.ID. rT E C H T S Z A K'E N. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 4 October de volgende vonnissen uitgesproken J>^D., oud 14 jaar, laudbouwersknecht te Philippine, is wegens strooperij veroovdeeld tot 3 of 1 week tucktschool. (Eisch 7 of 14 dageh tuchtschool). U. v. W., oud 26 j., roeier te Ter Neuzen, is wegens huisvredebreuk veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hecht. (Eisch idem.) W. H., oud 33 j., betonwerker te Zevenbergen, thans verblijvende te Siuiskil, beklaagd van mishandeling, is ontslagen van rechtsvervolging. (Eisch 20 boete of 20 dagen hecht.> P. V., oud 30 j., betonwerker te Rotterdam, thans verblijvende te Siuiskil, ter zake ata voren, ontslagen van rechtsvervolging. (Eisch J 10 boete of 10 dagen hecht.) Naar het Huis van bewaring te Middelburg zijn overgebracht J. B. J. d. M., oud 22 j., arbeider en E, d. V., oud 20 j., arbeider, beiden wonende te Clinge, verdacht van straatroof, gepleegd te St. Jansteen den 29 September jl. Heden had zich alhier wegens overtreding der loterijwet voor het kantongerecht te ver- antwoorden, D. H., agent van de lijdgeest. De ambtenaar van het O. M. eischte eene boete van f 50, subs. 10 dagen hecht. De advocaat Mr. Ter Aa, uit Rotterdam, voor den beklaagde optredende, betoogde in een uitvoerig pleidooi, dat de Tijdgeest geen bedrijf uitoefeut dat met de loterijwet in strijd is, daar zij alleen premie-obligatien uitgeeft. Hij con- cludeerde tot ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 17 dezer. De zitting werd daarna geschorst tot 2 ure. in de namiddagzitting werd mede ter zake van overtreding der loterijwet f 50 boete ot 10 hechtenis geeischt tegen J. D., agent van //Fortuna" en F. J. K., agent van //Lotisico Voor eerstgenoemde trad als verdediger op de heer Mr. E. Meijer, advocaat te Amsterdam, en voor de tweede Mr. Denekamp, eveneens advocaat te Amsterdam. Deze betoogden dat geen strafbaar feit is gepleegd en concludeerden tot vrijspraak. Zaak van Eyk. Voor de 4e kamer der Amsterdamsche recht bank zal op 17 dezer de zaak worden behandeld tegen D. van Eyk, vroeger commissionnair in effecten en bankier te Amsterdam, thans in hechtenis. Bekl. is ten laste gelegd, dat hij met het oogmerk om daarmede zich of een ander weder- rechtelijk te bevoordeelen, op of omstreeks 27 April 1911 te Siuiskil, in de gem een te Ter Neuzen, Adriaan Abraham Ramondt heeft be- wogen om aan hem af te geven 22 obligaties Rusland, 6e emissie, elk groot 625 Roebels, rentende 4 pCt. 'a jaars, 25 obligaties Hollandsche 1 Jzeren Spoorweg Maatschappij, elk groot 1000, rentende 4 pCt. 's jaars en 10 pandbrieven lnner- stadtische Sparcasse, elk groot 2000 Kronen, rentende 41/a pCt. 'sjaars, alles met de bijbe- noorende couponbladen, en wel door opzettelijk valschelijk voor te geven, dat hij, beklaagde, een in Engeland geldend patent bezat voor de vervaardiging van Royal Solvent Soap" imrners voor de ver vaardiging van zeep op dezelfde wijze als dit reeds geschiedde door de fabriek te Vilvoorde, van de Nederlandsche Maatschappij (systeem prof. VVm. Grant), dat hij nu dat patent in exploitatie wilde brengen, dat het zoo goed als zeker was, dat Beigische heeren dat patent of de voor de ver- vaar jiging van die zeep te Bradford op te richten fabriek zouden koopen, dat het echter in ver- band met dit in exploitatie brengen van dat patent noodig was, dat een fonds of kapitaal werd gevormd, dat zijn familie in zoodanig fonds of kapitaal reeds een groot bedrag had gestort, doch dat daaraan nog een bedrag van f 60,000 te kort kwarn en dat hij, Ramondt, voor dit bedrag in de door beklaagde aldus aangeduide onderneming kon deelnemen, hem daarbij uitnoodigende daartoe de bovengenoemde effecten welke zijn, Ramondt's eigendom zouden blijven aan hem, beklaagde, over te geven, om door hem of door eenige door hem vertegenwoordigende vennootschap //in depot te worden genomen. Als verdediger za^ optreden Mr. Th. Muller Massis. In Oostelijk 7.eeuwsch-Vlaanderen is het jachtveld schaarsch voorzien van hazen en patrijzen; vooral patrijzen worden weinig aan- getroffen. De oorzaak hiervan wordt vooral gezocht in den afgeloopen natten zomer. Tele/onische verbindingen voor geneesheer en veearts. In de 2 Juli alhier gehouden zomervergade- ring van het hoofdbestuur van de Z. L. M. werd naar aanleiding' van een motie der afd. Axel de wenschelijkheid uitsprekend tottelefonische aansluiting van alle geneesheeren en veeartsen, tot plaatsing van spreekcellen in de buitenwijken van de gemeenten. enz. meegedeeld dat de wenschen van Axel onder de aandacht der Regeering waren gebracht. Daarop is onder dagteekening van 12 Sept. 1912 van den Minister van Waterstaat een antwoord ontvangen, dat in het //Zeeuwsch Landbouwblad" werd medegedeeld, en waarin de Minister er op wijst, dat op verzoek van belanghebbenden door het Rijk publieke telefoon- stations, zo'owel in locale Rijkstelefoonnetten als in aansluiting op Rijkstelefoon en hulp- telefoonkantoren, kunnen worden gevestigd. Voor deze vestiging komen bij voorkeur in aanmerking hiertoe geschikte winkels of kantoren van particulieren, waar gedurende de uren van openstelling van het telefoonstation steeds iemand aanwezig kan zijn en welke liggen op punten met een druk verkeer, of in eene wijk, welker bewoners, zonder bepaalde behoefte te hebben aan eene eigen aansluiting aan het locaal Rijks- telefoonnet ter plaaise, of aan eene eigen recht- streeksche aansluiting aan een Rijkstelefoon- of hulptelefoonkantooi, toch geacht mogen worden van een publieke spreekgelegenheid gebruik te zullen maken. Voorts verklaart de Minister bereid te zijn te overwegen, of, en in hoever, kan worden legemoet gekomen aan het in vorenbedoelde mededeeling uitgesproken verlangen om in ae buitenwijken der gemeenten spreekcellen (dus in hulptelefoonkantoren of in publieke telefoon- stations) te vestigen, van waaruit bij voorkomende ongevallen (dus ook des nachts) dadelijk de ge neesheer of de veearts telefonisch kan worden opgeroepen. De Minister vraagt daarom een opgave van de daarvoor in aanmerking komende plaatsen, van de telefonisch aangesloten veeartsen, en van de namen der geneesheeren en veeartsen, die nog niet telefonisch zijn aangesloten, doch wel geueigd zijn zulk een aansluiting (waarvan de kosten in geen geval ten laste van het Rijk zouden 'kunnen komen) aan te vragen. En eindelijk deelt de Minister nog mede, dat het aantal uren, waarop een tetegraaf- en telefoonkantooi is opengesteld, verband houdt met de locale behoeften en dus niet voor alle plaatsen hetzelfde is. Over het algemeen zijn die uren zoo vastgesteld, dat ze voor de ver- schillende kantoren zooveel mogelijk sarnen- valleu, welke daardoor gedurende enkele uren van den dag tegelijk zijn opengesteld. Vermits de openstellingsuren van de hulp- teKgraaf- en hulptelefoonkantoren door de gemeentebesturen worden geregeld, bestaan er echter in dit opzicht, bepaaldelijk wat de Zon- en feestdagen betreft, enkele uitzonderingen. Op de Hoogstraat te Rotterdam flaneerden Woensdagavond drie ,/meneeren" erg dandv- achtig doende. Men vertelde, dat ie een slokkie op hadden. Nu trapte een jongen hij zal misschien 15 jaar geweesf zijn een der z/meneeren", of misschien als heer verkleeden, op diens grooten teen. De meneer werd zgn. boos en wilde zijn kwasterigheid nog meer botvieren. Hij den jongen achterna en de twee anderen hem achterop. Maar het was een Rotterdamsche jongen... en dan moetjegauw zijn om hem te pakken. De jongen was een zijstraat ingeschoten en langs de Groote Kerk weggesmeerd. Tot zoover was het comedie, maar dan werd alles drama, zegt de //Maasbode." Het publiek rende de vechtlustigen na, en Zandstraat-dames krijschten alDurven jullie wel met z'n drieen tegen een. En pats daar kreeg er een 'n oplawaaier van den driftigen meneer, en nog een,. en alweer een het werd echt gevaarlijk. Een kwakte er tegen de deuren van de brigade en in het volgend moment zag men weer een slachtoffer steenen muren bijten van de Groote Kerk. En of de twee andere meneeren den driftkop al trachtten te kalmeeren, het hielp niets. Nu er eenige slachtoffers waren gevallen, werd het een partijtrekken voor elkaar, en de driftige meneer werd door een zestal personen een bloedneus gestompt en misschien nog wel meer. Toen verscheen er een inspecteur van politie, verstrooide de menigte en nam den woelwaterigen meneer mee naar het bureau van politie in de Lange Torenstraat. En onder het publiekde een lachte, de ander trok een gezicht als 'n boer die kiespijn heeft, terwijl weer anderen aan hoofd en handen voelden, alsof het daar erg pijn deed Zoo nu en dan worden verschillende stadgenooten gelukkig gemaakt met een brief van //The M. A. Winter Co." in Washington. Er wordt daarin een voordeelige betrekking aaDgeboden, die, zooals de heer Winter schrijft ffvan 100 tot 350 gulden of meer per maand opleveren kan". Gaat men hier op in, dan ontvangt men een langen, Amerikaansch-breed opgezetten brief terug, waarin verteld wordt dat men een //waarden vriend" is van den heer Winter, die zich gelukkig rekende uw brief 't allereerst te kunnen behandelen ge weet niet wat 'n geluk u door de vriendelijke aan- bieding in den schoot- valt en dan blijkt 't hier te gaan om den verkoop van een //Natuur- lijken Gezondheidshersteller". Alles wat men voor den verkoop noodig heeft krijgt men gratis afrekening volgt later. Wie dus zulk een brief van dien heer Winter ontvangt, weet nu waar 't om te doen is. De cederen van den Libanon zijn bekend genoeg. In Frankrijk heeft de Minister van schoone kunsten zich het lot van twee dier boomen aangetrokken, die in dat land groeien. Beide zjjn van reusachtige afraetingen. Een er van is geplaut in 1735, zijn omtrek meet op het oogenblik 10 M. Zijn gebladerte beschaduwt een oppervlakte van 15 vierkante M. jEen stad op stelten. J. Serrurier schrijft in //De Ingenieur" over het omhoogbrengen van de stad Wilmington (in Oalifornie) Het vroegere oude stadje Wilmington, eerst kort geleden bij Los Angeles geannexeerd, en bestemd om in de toekomst de havenwijk van het groote Los Angeles te worden, lag slechts een enkelen voet boven de hoogwaterlijn, en daardoor werden niet alleen moeilijkheden onder- vonden voor goede draineering in regentijd, maar ook zou voor de rioleering gepompt moeten worden, tenzij het niveau verhoogd werd. Onder leiding van City Engineer Homer Hamlin van Los Angeles, werd het plan ont- wikkeld om, tot overkoming van deze moei lijkheden, het niveau van het stadje op te hoogen, in verband met de nieuwe havenwerken, waarvoor een grootere hoeveelheid uit te graven grond anders naar zee afgevoerd zou moeten worden. De wijze, waarop dit enorme omvangrijke technische probleem is aangeplakt, is door den schrijver geschetst en met foto's toegelicht. De zaak komt hierop neer, dat de huizen worden opgelicht en er modder pnder wordt geperst. Het op te vullen gedeelte bestond uit onge- veer 280 perceelen grootendeels aan verschil lende eigenaars toebehoorender waren 12 baksteenen gebouwen en 60 groote en kltine houten gebouwen, waarouder een kerk en een groot logement, ook een groot gebouw uit zoo- genaamde adobe (dat is in de zon gedroogde klei) vervaardigd, met muren van twee voet dikte. Het was inderdaad geen kleine taak om tot overeenstemming te geraken met een schaar van grondeigenaars, waaronder natuurlijk ver- schillenden de kans schoon dachten om boven- matige schadeloosstelling te krijgen door hun toestemming te weigeren. Reeds verscheidene maanden voor het werk werd uitbesteed, waren eenige nieuwe winkel- huizen gebouwd op hooge betonfundeeringen, met den winkelvloer 7 voet boven den beganen grond. De meesten, die oude buizen moesten laten oplichten, wachtten echter tot het op- vullingswerk was uitbesteed, hoewel het pom- pen binnen 30 dagen daarna zou moeten aan- vangen. Ieder ging daarbij volgens zijn of haar eigen opvattingen te werk, zoodat het stadje thans een allereigenaardigst aspect vertoont. Verreweg de meeste gebouwen zijn opgelicht geworden en staan thans op stelten en er is door de straten een planken brug gemaakt met vertakkingen naar de huizen, en daaronder is alles modder. Een compleet rioolstelsel is ge legd, in alle straten, ook waar nog geen huizen staan (dit moest, zooals gewoonlijk, betaald worden door de belanghebbende grondeigenaars), immers, dOor dit voor de opvulling te doen spaarde men de kosten van diepgraven uit, en de gemetselde mangaten, zeven voet hoog, ver- toonen zich overal in het landschap als reus achtige suikerbrooden. Verscheidene oude ver- vallen gebouwtjes worden langzamerhand opge- vuld door de modder, ddar ze door de eigenaars het opheffen niet waard werden geacht. Een twintigtal woonhuizen zijn uit deze buurt, die bestemd is om geheel winkelbuurt te worden, weggevoerd en op anderen grond, buiten het op te vullen gedeelte gelegen, neergezet. Een eigenaardig geval doet zich voor met het Adobe- gebouw, dat een groote kroeg met biljards is. De eigenaar daarvan heeft een muur van beton er omheen laten bouwen en zet zijn zaak on- gestoord voort in de diepte. Later zal hij op dien muur als fundeering een groot nieuw gebouw laten zetten, waaronder hij dan een reusachtigen kelder zal hebben. Een van de grootste werken was het oplichten en een weinig verplaatsen van het Bankgebouw van baksteen gebouwd en twee verdiepingen hoog, hetgeen, naar men inij vertelt, ongeer M 2500 heeft gekost. Het ligt in het plan van den gemeente- ingenieur van Los Angeles om ook de ove- rige, thans nog weinig gebouwde gedeelten van Wilmington, die lager dan gewenscht liggen, op te vullen, wanneer verdere gedeelten van het uitgebreide havenplan in uitvoering komen. Wanneer dit geheele plan voltooid is, zal Los Angeles een waterfront hebben van 136,746 voeten of 25,9 mijlen lang. Er zal daarbij echter ook nog heel wat grond naar zee afge voerd moeten worden. De thans aan het werk zijnde electrische zuigbaggermolen //Oakland" die een capaciteit heeft van 8000 kubieke yards per dag v. 11 uur, zal behoudens onvoorziene omstandigheden het werk op tijd kunnen volvoeren en mocht de noodzakelijkheid zich voordoen, dan bezit de Standard American Dredging Cy, die het werk uitvoert, nog 12 andere dergelyke zuig- baggermolens van gemiddeld dezelfde grootte als deze. De //Oakland" kan de modder tot op een afstand van 3500 voet wegpersen bij een ophef'fing" van 10 of 12 voet boven water. Wanneer verder moet worden geperst, wordt een electrisch gedreven centrifugaalpomp in de buisleiding ingeschakeld, een zoogenaamde Boos ting Plant. Op dit werk zal niet meer dan een extra pomp noodig zijn. In Galveston (Texas) heeft dezelfde maat schappij indertijd modder tot op een afstand van 27,000 voet vervoerd door middel van drie dergelijke extra centrifugaalpompen. De mod der, die in dat geval gepompt wordt, bestaat uit ongeveer 12 °/0 grond, grootendeels zand en een weinig klei. Ylissingen. Op de voordracht voor onder- wijzer aan een der openbare lagere scholen is als nummer een geplaatst, de heer W. H. M. 'd Haens te Hulst. Rome. Men verzekert dat de vredesover- eenkomst tusschen ltalie en Turkije geheel gereed is, doch nog niet geteekend. Dit wacht op de formeele goedkeuring van de Turksche Regeering. Konstantinopel. De correspondenten der bladen protesteeren tegen de verminking hunner telegrammen, waardoor verwarde berichten worden verspreid. De Porte heeft daarop ge- antwoord dat zij zelf hare telegrammen ook verminkt ontvangt. Yan verschillende plaatsen komen berichten binnen omtrent bomaanslagen. Louden. Bij de vlootmanoeuvres te Dover is de onderzeeer B 2 door een Beigische stoom- boot in tweeen gevaren en gezonken. Yan de 16 opvarenden is slechts 1, een luitenant, kunnen gered worden. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Aan alle betrokkenen bij het Onderwijs. L. S. Het is ons een behoefte aan alien, die bij het geven van onderwijs betrokken zgn, een enkel woord te zeggen. Het is nu meer dan 25 jaar geleden, dat Esperanto, de wereldhulptaal bij uitnemendheid, het licht zag. In deze 25 jaar is het kind Esperanto, de zuigeling zou men kunnen zeggen, mensch geworden. Het heeft zich een plaats in de wereld veroverd. Nu is dat op zichzelf niets bijzonders. Ieder, die op de hoogte is van zgn tijd, wist, dat een dergelijk internationaal middel tot gedachten- wisseling zou komen men had er, gezien den reusachtigen vooruitgang van handel, industrie en scheepvaart, behoefte aan, Er is dan ook geen weldenkend mensch, die het nut van een internationale hulptaal zal betwijfelen, te meer, waar de arbeidsmacht steeds boogere eischen van kennis gaat stellen. Waar meD vroeger in de handelswereld volstond met de drie mo- derne talen, Fransch, Duitscb en Engelsch, ziet men thans ook Spaansch en Italiaansch sterk op den voorgrond treden. Ziet men tegenwoordig niet een enorm inter nationaal verkeer, gaat de binnenvaart b. v. zich niet uitbreiden Hoeveel Groninger scbippers gaan niet met hunne vaartuigjes tot zelfs naar Midden-Europa Dat alles heeft de behoefte doen ontstaan aan een Internationaal gedachtenwisselings- middel, een wereldfot/ptaal. En zooals het met alles is op dit onder- maansche, zoo'n wereldhulptaal was maar zoo bij het verschijnen niet volmaakt. Volapuch, het eerste bruikbare systeem, bezat zooveel fouten en moeilijkheden, dat een onmogelijkheid was, het door te voeren, en daarom is in 1878 de levensweg van deze, door Pastoor Martin Schleyer samengestelde taal, geeindigd. Ter zelfder tijd ongeveer zag Esperanto het licht. Is Esperanto volmaakt Zooals wij daarboven zeidenniets is volmaakt, evenmin dus als Volapuch, maar toch bezit Esperanto die eigenschappen, die haar doen zijn een wereldhulptaal. En dat heeft men ingezien. Ieder weet hetEsperanto gaat met vlugge schreden vooruit, en juist die vooruitgang doet ons U vragen Wanneer gij geroepen wordtom dit vak te ondencijzen, zijt gij dan klaar? Wij weten het, vele onderwijzers in ons land, hebben zich de taal al eigen gemaakt, maar VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 9