1 A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaideren. "hTio" erwet. De Zcon van den Bankier. No. 5822. Donderdag 3 October 1912. 52e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten, FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. 3±1E3K;STBI "RTA T~) TER NEUZEN, 2 October 1912 TWEEDE KAMER. Vergaderirig van Dinsdag. De Voorzitter stelt voor om Dinsdag 15 dezer een aanvang te maken met de openbare be- kandeling van bet wetsontwerp betreffende de Invaliditeitswet en Ouderdomsverzekering. De heer Goeman Borgesius merkt op, dat hp dezer dagen in een antirevolutionnair orgaan het advies las dat de Minister niet moest reken^n op welwillende tegemoetkoming. De minderheid vraagt geen tegemoetkoming, maar wel eischt zij dat tegenover haar recht en billijkheid be- tracht worde, en dat niet door overhaastiDg de zaken worden geschaad. Die overhaasting nu zou aanwezig zijn als men 15 October aanving mdt de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering. Het voorstel des Voorzitters moge formeel correct zijn, maar feitelijk komt het neer op een partp-voorstel. Spreker hoopt dat de Voorzitter den datum zal wijzigen in 22 October. De heer Duys bestrijdt's Voorzitter's voorstel, in de eerste plaats omdat hi] het ontwerp nog niet voor openbare behandeling gereed acht, en vooral omdat het rapport omtrent de Staats- pensionneering, waaraan de heer Rutgers reeds 1 Vj jaar bezig is nog niet aan den Minister is uitgebracht. Bovendien acht hij het ontwerp niet in het belang van de arbeidende klasse. "Wist gij het niet?", hijgde hij. ,/Hebtgij er nooit over hooren spreken O. de menschen moeten het u ingefluisterd hebben. Hetiseene zwarte schaduw, de donkerste nevel, die een man kan omringen. Hebt gij nooit gehoord, dat ik jaren geleden, toen ik een jongen van veertien jaar was, een vreeselijke misdaad pleegde Ik ontnam het leven aan mijn broeder mijn broertje was zeven jaar." r/Neen, neen, neen kreet het meisje en trok zich van het ledikant terug. //Niemand zou het hebben durven zeggen niemand zou zelfs aan zulk een afgrijselijkheid kunnen denken En het is niet waar ik weet, dat het niet waar is Gij zijt te ziek om te weten, wat gij zegt. Uw geheugen speelt u partem" De man in het bed glimlachte een droeve glimlach, maar waarin toch vreugde school. vNeen, het is niet waar, dat die misdaad de mijne was", zeide hij ernstig. ,/lk zeg u in Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 769.2 Seydisfjord. Laagste n 730.2 Stockholm. Verwachting tot den avond van 3 October: Matige wellicht krachtige Noordwestelijke tot Noord-oostelijke wind, meest zwaar bewolkt, waatschijnlijk regenbuien, daling van tempera- tuur. Bij het de vorige week gehouden examen voor vaandrig is geslaagd de sergeant van het reservekader de heer K. Dees D.Jz., - De heer P. van Roggen, vroeger sergeant der infanterie alhier, thans te Bergen op Zoom, is met ingang van 1 October bevorderd tot adjudant-onderofficier. In de gisteren avond gehouden vergadering van het comite ter bevordering van de stichting eener muziektent alhier, bleek uit de voorloopige optelling van de bedragen der inteekenlijsten, dat thans tot een bedrag van 776,13 door de ingezetenen is geteekend, terwijl nog enkelen door de commissieleden moeten bezocht worden. De commissie was zeer voldaan over dit volgens bare meening bevredigend resultaat. Voorts werd besloten om thans aan den Raad een verzoek te richten om van gemeentewege te willen overgaan tot het stichten van eene voor de bestaande behoeften voldoende muziek- tent, in de kosten waarvan het comite dan met het door haar bijeengebracht bedrag wil tegemoet komen. Aan de Zondag alhier in het cafe ,-Wil- helmina bij den heer A. A. E. Vermast ge houden biljartwedstrijd, namen 32 spelers deel. De prijzen werden gewonnen als volgt le prijs W. Gort en M. Michielsen, 2e prijs Th. Dhanis en Polvliet, 3e prijs D. de Doelder Mz. en A. van Troost, 4e prijs A. Schieman (van Zaamslag), en A. Oostdijk. De le extra prijs werd gewonnen door F. Dhaeze en E. Dieleman en de 2e extra prijs voor het grootst aantal punten, J. van der Linde. In een Zaterdag gehouden hoofdbestuurs- vergadering der Schippersvereeniging „Schut- tevaei is besloten het vijftigjarig bestaan der vereeniging op 17 Januari 1913 te Zwolle op plechtige wijze te herdenken. -Te Zwolle wordt met dit doel een comite gevormd. Axel. Door Burg, en Weth. is op verzoek wegens vertrek naar elders eervol ontslag ver- leend aan den gasfitter J. Avot, met ingang van 10 Oct. a. s. Hulst. Tot conducteur der stoomtramlijn Ilulst-W als'oorden werd gisteren benoemd de heer L. Ivens van St. Jansteen. het geheim, terwijl ik op mijn doodbed lig, dat de misdaad niet >de mijne was. Maar ik heb dit de wereld niet bekend. Ik zou het °°k nooit bekennen. ik mag het niet. Ik ben gedwongen de wereld te laten denken, wat ik haar zelf als recht gegeven heb te denken." //le denken, dat gij schuldig zijt aan den moord i/Ja. Ik was veertien jaar oud, toen het treurspel in ons buitenverblijf werd afgespeeld en toen ik zeide, dat ik schuldig was.° Vraag mij niet, hoe of waarom. Ik ontkende nooit aan eenig levend wezen, behalve u, dat ik schuldig was aan den moorden ik zou het u ook niet bekend hebben, zoo mijn laatste uur niet zoo nabij was." z/Maar waarom Waarom //Ik kan het zelfs u niet vertellen. Misschien zou ik het gedaan hebben, wanneer God mijne liefde voor u gezegend en mij hoop gegeven had, dat ik eens voor eeuwig uwe hand zou bezitten. Maar het kan niet nu niet. Ik heb slechts van de misdaad gesproken, om u te doen begrijpen, waarom ik u nooit van mijne liefde heb durven spreken. Mijn hart heeft er naar verlangd, naar gesmacht, het u te ver tellen, maar ik wilde, ik kon niet. Het zou RECHTSZA&EN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 October, de volgende vonnissen uitgesproken C. v. D., oud 17 j., arbeider te St. Jansteen is wegens diefstal veroordeeld tot 1 week ge- vangenisstraf (eisch f 7 of 14 dagen tuchtschool). P. E. d. Woud 45 j., landbouwer te Hoofd- plaat, is wegens mishandeling veroordeeld tot 3 of 3 d. hecht (eisch 15 boete ot 15 d. hecht). A. A. v. O., oud 27 j., arbeider, E. S. H., oud 25 j., grondwerker beiden te St. Jansteen, >jjn wegens vernieling veroordeeld ieder tot 10 boete of 10 d. hecht. (eisch f 20 of 20 d. hecht.) A. F. d. M., oud 24 j., dienstknecht te Axel, G. d. M., oud 20 j., veldarbeider te Wachtebeke, ou<^ I® j., dienstknecht te Zuid- ciorpe, zijn wegens wederspannigheid veroordeeld ieder tot 14 d. gevang. (eisch ieder 1 maand gevang). M. R., oud 30 j., buisvr. van W. H. zonder beroep te Sluis beklaagd van eenvoudige be- leediging, is vrijgesproken. Naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht J. v. B., oud 24 j., koop man geboren te Michielsgestel, wonende te Uden, tegen wien door de Rechtbank te Middelburg recbtsingang was verleend met last tot gevangen- neming en instructie ter zake van diefstal gfepleegd te Hulst in de maand Juni jl. Door den Minister van Justitie is bepaald, dat met ingang van 1 November 1912 de getuigengelden bij de Rechtbanken en andere Gerechten zonder eenige korting, onder verant- woordelijkheid van den Griffier aan de getuigen zullen worden uitbetaald. t Dp het Spui nabij de Kapelsbrug te 's Gravenhage is ^laandagochtend een knaapje van 6 jaar, dat in een handwagen zat, door het kantelen van dien handwagen op straat ge- r°ld en onder een zwaar beladen vrachtwagen geraakt, die het over het hoofd ging, met den dood als onmiddellijk gevolg. Zondagnacht hebben dieven zich met be- hulp van valsche sleutels toegang weten te ver- schallen tot het kantoor van de lunchroom de Beursbengel, in de Reguliersbreestraat te Amster dam, en van een schrijftafel f 25 meegenomen. Hun pogingen om een brandkast te forceeren zijn mislukt. In de druivenkassen van verschillende tuinders te Naaldwijk- heeft men in den nacht van Zaterdag op Zondag deerlijk huisgehouden. "V ele takken waren afgesneden en de druiven over den grond gesmeten. geweest zijn, alsof ik u eene beleediging aan- deed". z/Ach neen, ach neenDe liefde van een goed man kan nooit eene beleediging zijn, zij doet eene vrouw eer aan, zelfs al is zij eene koningin //Gij zoudt voor mij eene koningin geweest zijn fluisterde hij vurig. //En luister, ik heb u nog meer te zeggen. Ik dacht wel eens, langgeleden, toen gij nog bijna een kind waart, dat gjj uw hart aan een ander gegeven hadt, oat gij nog aan hem dacht en u afgevraagd had, of hij ooit zou terugheeren. Vreemd genoeg, dacht ik dit, terwijl ik zag, dat Groene- veld bezig was u te winnen. Kunt gij u niet indenken, hoe het mij smartte, dat die rijke indringer u gadesloeg en uur op uur volgde, de rol van verloofde tegenover u speelde eene rol, welbe ik zoo vurig begeerde, doch niet ver- vullen mocht Kunt gij u indenken, hoe ik leed Wanneer ik er niet meer ben en gij de vrouw van Groeneveld geworden zijt, zult gij deze woorden van een lijdende vergeten maar vergeet niet, dat ik u heb liefgehad, meer dan eenig ander man u liefhebben kan, want ik sloeg u jarenlang gade en heb u zien opgroeien van kind tot meisje, tot vrouw Een muizenverdelger. In den polder z/Blokweer" te Alblasserdam werd een reiger geschoten, welke niet minder dan 10 muizen in de maag en nog een volkomen gaaf exem- plaar in den slokdarm had. Hieruit blijkt wel, dat de beruchte vischdief als muizenverdelger toch ook nog nuttig kan zijn. Uit Nijverdal wordt aan de Zw. Ct. gemeld Zaterdagavond, ongeveer half elf, is de boeren- woning, bewoond door Arend S. en staande achter den Berg, tot den grond toe afgebrand. De oude vrouw bekwam vrij ernstige brand- wonden aan hoofd en armen, bij haar pogingen om de geiten te redden, wat haar gelukte. Ook het weinigje geld, dat de menschen hadden, is gered, maar overigens ging alies verloren. Het huis was juist verkocht, en in dit verband de assurantie opgezegd, zoodat, wanneer de nieuwe eigenaar, die bij Enschede woont, niet opnieuw een verzekering heeft gesloten, de schade betrekkelijk groot zal zijn. De inboedel was voor f 350 verzekerd. Ernstige vermoedens van opzettelijke brand- stichting zijn gerezen tegen een zwerver, D. W. P., die in de buurt van het afgebrande huis zich ophield en kort voor den brand weinig goeds voorspellende woorden zich heeft laten ontvallen. Een rijksveldwachter heeft hem aan- gehouden en ter beschikking gesteld van de justitie. De zwerver bleek ook gestolen kippen onder zijn berusting te hebben. Hij is een paar maanden geleden uit de gevaDgenis ont- slagen. Een ingezetene uit Bunschoten (Utrecht) kwam Zaterdag aan het Paleis Soestdijk en vroeg om H. M. de Koningin eene groote pop in Bunschoter kleederdracbt te mogen aanbieden voor Prinses Juliana. Bij de pop had de Bun schoter een briefje gevoegd, waarin stond dat zijne vrouw en de dienstbode eigenbandig alle kleertjes hadden gemaakt. Het geschenk werd welwillend in ontvangst genomen. Bijtijds gered. Zaterdagmorgen omstreeks 5 uur werden de heer en mevrouw K. uit de Paleisstraat te Amsterdam door het janken van hun honden gewekt. Zij verlieten onmid dellijk de slaapkamer en doorzochten het huis. Intusschen was een sterke gaslucht in het geheele huis waarneembaar, zoodat de bewoners zich dadelijk naar de andere slaapkamer, die achter gelegen is, en waar twee neven sliepen, begaven. Hier was de lucht ondragelijk. De beide neven lagen bewusteloos te bed. De geneeskundige dienst, die gewaarschuwd werd, verscheen spoedig met een auto-brancard. Op- name in het gasthuis van beide jongens, den 24jarigen en 21jarigen K., bleek noodzakelijk. De oudste neef is reeds naar huis teruggekeerd, doch de jongste moet nog eenige dagen in het bijna. Ik heb altijd aan u gedachtbij dag zijt gij mijn vreugde geweest, bij nacht mijn droom mijne vreugde en toch mijne smart, want ik heb altijd geweten, dat gij nooit meer voor mij zoudt kunnen zijn dan de dochter van mijn vriend en dien van mijn overleden vader. En toen ik hoorde, dat ik niet langer zou kunnen leven, zeide ik tot mij zelf, dat met den dood tenminste een zegen zou komen, dien het leven mij niet kon gegeven hebben de zegen om ten laatste in staat te zijn u te zeggen, dat mijn hart voor u klopt, dat ik u liefheb en u noodig heb ik beb u lief, ik kan niet buiten u en dat mijne liefde voor u helder rijst sterk boven mijne smart, gelijk eene ster in dichte duisternis. Paulina Paulina Hij brak plofseling af. Zijne stem begaf hem voor een oogenblik. Hij sloot de oogen. En toen hij ze weer opende, werd hij zich bewust, dat het visioen in het wit niet meer bij hem stond, maar bij zijn bed geknield lag. //Evert", fluisterde zij bevende. //Evert 1" Ten tweeden male trachtte Evert Hartman zich op te richten ten tweeden male zonk hij hulpeloos met een zucht achterover. Doch er scheen een licht in zijne oogen, 1FeeB*da«en ftij de i>Mnnn P. JT. f iM (IK MIDI, te fer Weazen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsbad no. 222 van 1896) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van PIETER LEVINUS BOGAARD, timmerman wonende te Ter Neazen, em vergunning tot bet plaatsen van een electromotor, tot het inwerking brengen van een aanwezige gecombineerde lint- en cirkelzaag en boormachine, op het perceel plaatselijk gemerkt 1 en gelegen aan de Verbindingstraat, kadastraal sectie L no. 850; en dat op Maandag 14 October 1912, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, ge- legenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mon- deling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 30 September 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUlZXNGJf, Burgemeester. L. WABEISE, Secretaris. N.B. Wij vestigen er de aufdacht op, dat volgens de bestaande jurisprudence niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voafr net gememtebestuur sijn verschenen, tmeinde hunne Wmjaren mondeling toe te lichten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1