Tsr Neuzsnschs Douraiit Zaterdag 28 September 1912. No. 5820. BLAD. Gemeenteraad van Ter Neuzen, 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. VAN Vergadering van Donderdag 26 September 1912. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Wieiand, Moggre, De Jager, Scheele, Drost, De Feijter, De Bruijne, Donze en Van Borssum Waalkes. Afwezig de heeren Densen en Eijke. De Voorzitter opent de vergadering en zegt dat in de dagen die verloopen zijn tusschen deze en de vorige ver gadering, een lid van dit college, de oudste wethouder, de heer Visser, een dag van beteekenis heeft mogen her- detiken. Hij heeft n.l. het feit herdacht, dat hij 25 jaar lid van den Raad was en spreker meent met aller instem- ming te handelen, wanneer hij een oogenblik bij die ge- beurtenis wil stilstaan en deze niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Hij wenscht den heer Visser hartelijk geluk met die gebeurtenis, dat een deel der kiezers hem voor 25 jaren het vertrouwen schonk om de belangen der gemeente te helpen behartigen en sedert bij berhaling in grooten getale hem liun vertrouwen zijn blijven schenken. Is er in dat feit voor den heer Visser reden van dankbaarheid, ook wij zegt spreker willen hem danken voor de liefde, voor den ijver en de toewijding waarrnede bijzijne kraohten heeft wetew te geven voor hot vdzijn der go- ineente. Niet alleen heeft hij die jaren doorgebracht als lid van den - Raad, maar in de laatste jaren heeft hij, door het vertrouwen van u, rnijne heeren, ook deelgemaakt van het DagelijkSch Bestuur en naast het hoofd der gemeente medegewerkt aan de bijzondere belangen der gemeente. Ik kan niet nalaten hem dank te betuigen voor de wijze waarop hij als zoodanig het welzijn van Ter Neuzen heeft behartigd, waarvan vooral in den laatsten tijd is gebleken, toen de gemeente eenigermate door het water bedreigd werd en de heer Visser zich dagen achtereen heeft weten te geven met een ijver die men wellicht van jeugdiger krachten niet in zoo ruime mate zou ondervinden. ik eindig met de hoop uit te spreken dat het den heer Visser nog lange jaren gegeven moge zijn, op vruchtbare wijze werkzaam te zijn voor de belangen van de gemeente. De heer Visser dankt den Voorzitter voor de tot hem gerichte woorden van hulde, verklarende dat het hem een genoegen is met den Voorzitter en zijn collega samen te werken, hij wenscht den Voorzitter toe, dat het dezen gegeven moge zijn. nog lange jaren aan het hoofd der gemeente te staan. Applatis. Alsnu stelt de Voorzitter aaiv de orde De Secretaris leest de notulen der voorgaande vergade ring, die daarna onveranderd worden vastgesteld. itDe Voorzitter deelt mede dat de heer Eijke hem lieeft verzocht mede te deelen dat hij wegens uitstedigheid deze vergadering niet zou kunnen bijwonen. Aangenomen voor ketinisgeving. Proces-verbaal van de door Burg, en Weth. op 23 September 1912 ten kantore van den gerneente-ont- vanger gehouden kasopname, waarbij is gebleken dat over bet dienstjaar 1911 is ontvangen eene som van 108.335,51 en over het dienstjaar 1912 f 63 /24,51, sainen j 172.060,02 en dat is uitgegeven over het dienstjaar 1911 een bedrag van f 102.739.901 en over het dienstjaar 1912 f 56.850,06, samen f 159.590,051, zoodat nleer is ontvangen dan uit gegeven een bedrag van 12.469,96J, welk bedrag aan wezig moest zijn en overeenkwain met de vertoonde gelden. Aangenomen. voor kennisgeving. c. Een schrijven van L. F. van Hasselt waarbij deze bericht de benoennng tot lid der plaatselijke commissi'^ van toezicht op het lager, onderwijs aan te neraen. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 23 Aug. 1912, waarbij wordt teruggezonden een exemplaar van het door dat college goedgekeurde raadsbesluit van 3 Juni 11., tot wijziging der begrooting voor 1912. Gedep. Staten merken daarbij op, dat, in verband met bet doen vail uitgaven welke betrekking hebben op de school voor meer uitgebreid onderwijs en ter voorkoming van verwikkelingen van financieelen aard, het noodig is, dat de post onder hoofdstuk 7, afd. 2 art. 2 der uitgaven (kosten van het stichten eu inrichten van een gemeente hoogere burgerschool) zoo spoedig inogelijk worde gesplitst en een deel daarvan worden gebracht onder hoofdstuk 7 afd. 3. Hoe groot dat deel, de kosten n.l. van de school voor meer uitgebreid onderwijs behoort te zijn, worde in overleg met den inspecteur van het middelbaar onderwijs en den districtsschoolopziener bepaald. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, d.d- 30 Aug. 1912, waarbij wordt teruggezonden een exemplaar van het door liun college goedgekeurd raadsbesluit van 22 Aug. 1.1., betreffende wijziging der begrooting voor 1912. Aangenomen voor kennisgeving. f. - Een schrijven van J. Bierle, onderwijzer met ver- plichte hoofdakte aan school ,A, waarin deze zijn harte- lijken dank betuigt voor de wijze waarop in de raads- zitting van 1 Aug. jl. zijn salaris is geregeld. Aangenomen voor kennisgeving. ST- Eene missive van Gedep. Staten van Zeeland. d.d- 12 Sept. 1912, waarbij wordt teruggezonden. van het bewijs hunner goedkeuring voorzien, een exemplaar van het raadsbesluit van 22 Aug. 1912, voor zoover betreft de aan wij zing voor de plaats van vestiging van eene school voor meer uitgebreid onderwijs. Aangenomen voor kennisgeving. li. Een adres van het bestuur van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland, waarbij dit verzoekt adbaesie te betuigen aan een door genoemd bestuur gericht ver- zoekschrift aan den Minister van Financien, waarin aan Z.Exc. gevraagd wordt te bevorderen dat op een der bermen van den keiweg door het Axelsche Gat een rijwielpad wordt aangelegd. Adressanten geven in dat adres te kenrien dat zij-met belangstelling kennis hebben genoinen van de inpoldering van het Axelsche Gat en van den aanleg van een keiwe°- op den oostelijken berm van den gemaakten zeedijk dat daardoor een begin is gemaakt met het verkrijgen van een betere verbinding tusschen Oost-en West-Zeeuwsch- V'laanderen dat deze verbindingsweg evenwel hoofdzakelijk het vrachtvervoer ten goede zal komen, daar en de voet- gangers, en de wielrijders zooveel mogelijk de keiwegen vermijden dat adressant reeds jaren lang pogingen aanwendt ter verbetering van de wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar van de toestand over het algeineen zeer veel te wenschen overlaat dat het rijwiel heden ten dage een zoo algemeen middel van vervoer is geworden, dat de aanleg van rijwielpaden een algeineen belang kan worden geacht dat, wanneer langs den bovengenoemden keiweg een rijwielpad werd aangelegd, waarvoor alle gelegenheid bestaat, verwacht kan worden, dat de Provincie-, de Gemeente- en Polderbesturen dit voorbeeld zullen volgen, waardoor het verkeer in Zeeuwsch-Vlaanderen ten zeerste zou worden gebaat; dat de kosten van zulk een rijwielpad zoo gering zijn, dat daarin geen bezwaar voor den aanleg kan gelegen zijn. Op yoorstel van den Voorzitter wordt besloten dit adres als zijnde ongezegeld, ter zijde te leggen. i. Een adres van het Bestuur der Ned. Vereeniging van schoolartsen, waarin dit'te kennen geeft, zich bij adres dd. Februari 1912 tot de hooge regeering te hebben ge- wend teneinde met bekwamen spoed eene betere regeling van het geneeskundig Staatstoezicht op de besmettelijke ziekten te verkrijgen, voornamelijk ook met het oog op den toestand in de openbare en bijzondere lagere scholen, omdat de tegenwoordige wetgeving niet geacht kan worden op de hoogte te zijn van de thans algemeen geldende inzichten dat zij zich in afwachting van die regeling, in opdraeht van de vereeniging, wenden tot alle gemeenteraden in Nederland, teneinde deze lichamen het navolgende met eenigen aandrang aan te beveien, onder aanteekening, dat in ettelijke gemeenten reeds eenige stappen op den bier aangegeven weg zijn gedaan. Adressanten verzoeken den Raad met bekwamen spoed eene verordening vast te stellen, waarin de navolgende punten worden vastgesteld lo. Aangifte van alle gevallen van mazelen en kink- boest (slijmhoest) is verplietit. 2e. Eveuals aan de lijders aan de in de thans vigee- reade wetgeving genoeindd besmettelijke ziekten kan aau de lijders aan mazelen, kinkhoest (slijinnoest), waterpokken, rubeola, zoogenaarade vierde ziekte, parotitis epidemica, erisypelas, impetige contagiosa, favus, trichophytie, scabies, eczema pustuiosuin, molluscuin eontagiosum, pediculosis, trachoma, ozaena, loopende ooren, luetische eu tuberculeuse aandoeningen m,et afscheiding. oogziekten met afscheiding in den oonjuctfvaalzak het verhl'jf in of bezoek van de school tijdelijk worden ontzegd, tenzij in de daarvoor vat- bare gevallen eene bescherming door doelmatigeverbanden piaats vindt. Bo. Kinderen, van wie huisgenooten lijdende zijn aan een der sub! 2o genoemde ziekten, kunnen van de school geweerd worden. 4o. Voor zooverre het onderwijzend petsoneel tot het verbreiden van de sub 2o genoemde ziekten zouden kun nen inedewerken, worden daartegen maatregelen vast gesteld. 5o. Kinderen, die of zelf aan een der sub 2o genoemde ziekten hebben geleden, of aan wie wegens het lijden van liuisgenooten aan een dier ziekten het schoolbezoek is ontzegd, worden niet weder tot de school toegelaten, dan op vertoon van een daartoe door een geneesheer uitge- reikte kaart, venneldende, dat gevaar voor besmetting naar vermoeden is geweken. 6o. De schoolarts of gemeentearts regelt in de nood-" zakelijk gebleken gevallen de ontsmettiug van lokalen, schooibanken en andere meubelen en utensilien, voor zooverre de bestaande ontsmettingsdiensten daarin niet voorzien. De Voorzitter stelt voor ook dit adres, als zijnde onge zegeld, ter zijde te leggen. Aldus wordt z. h. s. besloten. De Voorzitter merkt op dat dit niet wegneemt dat met ,jen inhoud van dit request rekening zal worden gehouden. voor deze van Koophandel Gedep. Staten van meening zijn dat de feizen Vlissingen Ter Neuzen en als gevolg daarvan ook Vlissingen—Bres- kens, door den dienst Hoedekenskerke—Ter Neuzen in de war zouden kunnen geraken, ernstig in overweging te nernen of het niet gewenscht ware een dienst te openen tusschen Ter Nenzen en Hansweert met Hoedekenskerke als tusschenstation, en aansluitende aan de op kosten der provincie in aanleg zijnde Decauville-tram Hansweert— Vlake. Door het in het leven roepen van deze laatste verbinding ware niet alleen een groot gedeelte van Zuid-Beveland gebaat, doch was dit ook voigens de meening van den Raad van Hoedekenskerke zeer in het belang van Ter Neuzen en omliggende gemeenten, daar toch de bewoners daarvan zeer zeker een voordeeliger en korter reis via Vlake naar Holland enz. zouden prefereeren boven de thans bestaande via Vlissingen. De Voorzitter stelt natnens Burg, en Weth. Stukken te stellen in handen der Earner pin advies. Z. h. s. wordt aldus besloten. li. Een adres van I. de Groot, hoofd van school C alhier, die daarin te kennen geeft. dat hij zich bezwaard gevoelt door de toepassing van art. 1 der verordening, regelende de jaarwedden van de hoofden en het verder onderwijzend personeel der openbare lagere scholen in de gemeente Ter Neuzen, welk artikel o. a. bevatBovendien genieten zij, wanneer meer dan drie onderwijzers hen bijstaan, eene verhooging van f 50 voor iederen onderwijzer van bijstand meer dan genoemd aantal, tot ten hoogste/150, weshalve hij eerbiedig verzoekt dat artikel zoo te wijzi gen, dat de jaarwedden der hoofden van de o. 1. scholen alhier niet langer gedeeltelijk afhangen van het aantal onderwijzers van bijstand en dat deze toestand wordt geacht. te zijn ingegaan den len Maart 1912. Toelichting. Van het oogenblik zijner in functietreding als hoofd van school C (1 Febr. 1904) waren aan zijne school 6 onderwijzers verbonden. Door omstandigheden, geheel onafhankelijk van zijn wil, is het aantal leerlingen verminderd, zoodat na 15 Jan. 1912 voigens de wet maar 5 onderwijzers noodig waren en dan ook na 1 Maart de door het vertrek van den heer A. de Kraker onstane vacature niet vervuld werd. Door het vertrek van genoemden heer is het salaris van adressant met f 50 verminderd, iets wat nog niet gebeurd is in de ruim-28 jaar dat hij alhier werkzaam is. Neemt de Raad het besluit om genoemd artikel te wijzigen en de verandering te doen ingaan 1 Maart 1912, dan blijft zijn shiaris f 1350, wat voor den tegenwoordigen tijd voor een hoofd der school in eene gemeente als Ter Neuzen tocli -zeker niet te hoog genoemd worden. Bovendien vloeien uit geen extra-kosten voort. Adressant lioopt dat de Raad geen bezwaar zal maken om de verordening in bedoelden geest te wijzigen. Dit adres wordt gesteld iii handen van Burg, en Weth. om advies. zal kunnen I van deze regeling voor de gemeente Een adres j. Een schrijven van Burg, en Weth. van Hoedekens kerke. waarbij wordt toegezonden een afdruk van een door den Raad dier gemeente aan de Provinciale Staten ver- zonden adres, en eene van het advies van Gedep. Staten in zake het veer HoedekenskerkeTer Neuzen, uitgebracht in de laatste zomervergadering. Aanleiding tot dit feit is te vinden in de omstandigheid dat door een der leden van de prov. Staten een voorstel is gedaan om den dienst op deze gemeente geheel op te hetlen, welk voorstel vermoedelijk in de najaarsvergadering op 12 Nov. a. s. in behandeling zal komen. Het gemeentebestuur van Hoedekenskerke moet tot haar leedwezen veronderstellen dat dit voorstel bij het college van Gedep. Staten in goede aarde zal vallen en deze zich met bet voorstel zal vereenigen, waaromtrent de Raad het zicli tot een plicht achtte, daartegen met alle kraclit op te komen. Het vermeent dat eene uitbreiding van den dienst op de Wester-Schelde tot Hansweert in den zin zooals in ons request is aangegeven, ook voor de gemeente Ter Neuzen van groot belang zoude zijn, waarom het beleefd verzoekt, den Raad in overweging te geven een adres van adhaesie aan het request aan de Prov. Staten te willen inzenden. Het gemeentebestuur van Hoedekenskerke merkt op dat, blijkens schrijven van Burg, en Weth. van Ter Neuzen, dd. 28 Juni 1905, de Raad bereid was de yanwege Hoedekenskerke aangewende pogingen in zake uitbreiding van den I'rovincialen Stooinbootdienst op de Wester- Schelde te steunen, aan welke pogingen om bijzondere redenen evenwel geen gevolg is gegeven. Adressante vleit zich dat hull verzoek ook ditmaal door den Raad van Ter Neuzen zal worden ondersteund. In tiet request aan de Prov. Staten heeft de Raad van Hoedekenskerke te kennen, uit het verslag van de zomer- zitting dier Staten, te hebben vernomen dat een lid der Staten heeft voorgesteld, de dienst, welke door de pro vincie tusschen Hoedekenskerke en Ter Neuzen wordt onderhouden en die gelegenheid .geeft dens per week enkel des Woensdags, van Iloekekehskerke naar Zeeuwsch- Vlaanderen over te steken, op te lieffen dat mede voigens dat verslag dit voorstel in de najaars vergadering zal worden ter tafel gebracht; dat van dit plan met leedwezen is kennis genomen en de Raad het daarom den tijd acht, zijne bezwaren tegen aanneming van dit voorstel kenbaar te maken; dat in tegenstelling met de toelichting van Gedep. Staten bij liun voorstel inzake het veer Ter NeuzenHoedekens kerke, hij van meening is en ook door cijfers meent te kunnen aantoonen, dat het personen vervoer in de laatste jaren wel degelijk is toegenoinen, daar in 1907,1908,1909, ■1910 _en 19H naar en van hier respectievelijk 528, 511, 586, 710 en 760 passagiers werden vervoerd dat hij van meening is dat het personenvervoer nog steeds zal blijven toenemen, o. a. door het zich vestigen van tal van landbouwerS uit Zeeuwsch-Vlaanderen, in°de laatste jaren, in Zuid-Beveland, die uit den aard der zaak relaties aldaar blijven bebouden dat, mocht in plaats van opheffing daarvan een meer geregelden dienst in overeenstemming met de eischen des tijds van hieruit op Ter Neuzen kunnen worden ingesteld, hij van meening is, dat het passagiersvervoer nog aan- merkelijk zal toenemen, omdat alsdan zal kunnen weg- vallen het bezwaar, dat men wel van hieruit naar Ter Neuzen komen kan maar niet meer op denzelfden dag terug, tenzij dan langs een grooten omweg via Borssele of Vlissingen dat hij voorts, in tegenstelling met het advies van Ged. .Staten van meening is, slechts zeer enkele personen haast met' name te noemen, des Woensdags even goed over Vlissingen of Borssele de reis naar Ter Neuzen kunnen maken, daar naar zijn oordeel het grootste aantal reizigers absoluut niet uit Goes of uit de gemeenten niet ver van Borssele gelegen komen (trouwens bijna iedere gemeente ligt ver van den Borsselschen steiger verwijderd). dat hij het wenschelijk heeft geoordeeld, deze zijne meening aan de Prov. Staten, tegenover de meening van heeren Gedep. Staten kenbaar te maken; dat hij op grond van bovenstaande feiten der Prov. Staten beleefd doch dringend verzoekt, het voorstel tot opheffing van den dienst Hoedekenskerke—Ter Neuzen, niet alleen niet aan te nemen, maar integendeel in ver band met het steeds toenemend vervoer van personen waarrnede natuurlijk ook in verband zal staan een toene mend vervoer van goederen, het daarheen te leiden, dat een meer geregelden dienst van Hoedekenskerke op Ter Neuzen door de provincie worde onderhouden of, zoo hier- voor geen termen kunnen worden gevonden, om reden yanwege zjnrincr jer van C. F. Kohler, die onder verwijzing naar de mede ingezonden memorie van toelichting, ver zoekt, het salaris. dat hij als hoofd van school A in deze gemeente zal genieten, door wijziging der betrekkelijke verordening of anderszins, te bepalen op 1350, het be drag, waarop hij, zijne dienstjaren in aamnerking genomen, bij zijne benoeming tot voormelde betrekking recht had, doch hetwelk nu door vermindering van het personeel aan school A voigens de verordening met 50 verminderd moet worden. Memorie van toelichting Hoewel adressant niet uit- sluitend met het oog op linancieele verbetering sollici- teerde naar de betrekking van hoofd van school A, was de kans om zijn salaris, dat te Nieuwe-Tonge 1250 bedraagt, tot J 1350 te zien stijgen, toch ook een voor- natne reden voor hem, om naar genoemde betrekkino- mede te dingen. Het was dus voor adressant eene heele teleurstelling \iiit het Edelachtbaar College van Burgemeester en Wet- houders te moeten vernemen, dat door het niet vervullen van de vacature-De Jonge het salaris met 50,— ver minderd zou worden. Deze teleurstelling was te grooter, nu hem een paar weken, voor hij dit bericht ontving^ door den Raad zijner gemeente het aanbed gedaan werd, tegen een salaris van 1400,— te Nieuwe Tonge te blijven, welk aanbod hij echter afsloeg, omdat hij de benoeming te Ter Neuzen reeds aangenomen had en in de stellige meening verkeerde, als hoofd van school A een salaris te zullen genieten van /1350. Om bovengemelde redenen neemt adressant beleefd de vrijheid, bij den Raad er op aan te dringen, dat door wij ziging der verordening of op eenige andere wijze zijn salaris bepaald wordt op het bedrag, waarop hij bij de sollicitatie gerekend had. Dit adres wordt gesteld in handen van Burg, en Weth. om advies. q. Een adres van J. Adriaanse, hoofd der school te Lamswaarde, welke te kennen geeft dat het in zijne be- doeling ligt gedurende de a. s. wintermaanden in deze gemeente een cursus te geven in uitgebreid enkelvoudig boekhouden, handelsrekenen, de meest algemeene theorie en beginselen van het handelsrecht, aan jongelieden van den nijveren en neringdoenden middenstand. Reeds hebben zich een 20tal jongelui aangemeld om bedoelden cursus te volgen. Hij zoekt thans een geschikt lokaal. Zijne aandacht werd gevestigd op de oude onderwijzerswoning van school C. Naar aanleiding daarvan verzoekt hij beleefd van dat lokaal gebruik te mogen maken elken Zaterdagavond van 5 uur tot half acht gedurende de maanden Oct. tot en met Februari van het volgende jaar, zoo mogelijk met vnje veriichting en verwarming. Adressant voegt liieraau tor, dat hij den vorigen winter met veel succes in Hulst aan 32 leerlingen een dergelijken cursus heeft gegeven, en zijn hem door het gemeentebestuur dezelfde faciliteiten verleend. De gemeente-bouwmeester, in wiens handen dit verzoek gesteld is, rapporteert dat bedoeld lokaal gedurende de wintermaanden des Dinsdags, Woensdags en Vrijdags in gebruik is voor den landbouwcursus en des Zaterdagsavonds van 7 tot 9 uur bij het Bestuur van den Alg. Ned. Geheel- onthoudersbond. Het is dus alleen nog disponibel des Maandags en des nonderdags. Wellicht zou de Geheel- onthoudersbond er op een anderen dan Zaterdagavond ge bruik van kunnen maken. Geadviseerd wordt verder voor veriichting en verwarming vergoeding te laten betalen. Burg, en Weth. stellen voor het verzoek in te willigen. Zij zijn van oordeel dat de gelegenheid, voor verscheidene jongelui van nijveren en neringdoenden in deze gemeente om een cursus bij te wonen in uitgebreid enkelvoudig boekhouden, handelsrekenen en de meest elementaire be- beginselen van het handelsrecht dient te worden gesteund. Zij stellen voor het verzoek in te willigen onder voor- waarde a. dat het lokaal voor geen ander doel dan het ge- vraagde mag worden gebruikt b. avonds van 5 tot half 8 ure, gedurende de maanden Oct.. Nov., Dec. 1912 en Jan. en Febr. 1913; c. van de vergunning zal geen gebruik kunnen gemaakt worden in geval de gemeente op tijdstippen onder sub b vermeld van de lokaliteit wenscht gebruik te maken. d. de gemeente neemt alleen voor haar rekening de kosten van verwarming en veriichting der lokaliteit, alle verdere kosten komen voor rekening van den verzoeker. De Voorzitter voegt hier nog aan toe dat Burg, en Weth". n meening zijn aan dit onderwijs dezelfde faciliteiten te moeten toekennen als aan het landbouwonderwijs. De meubels die er zijn mag hij gebruiken maar indien er wat extras noodig is, dan moet adessant de kosten daarvan zelf dragen. De heer Drost vraagt nog inliehtingen omtrent den tijd waarvoor het gebruik gevraagd wordt. De Voorzitter antwoordt dat de periode eindigt eind Februari 1913. De heer Drost vraagt dit omdat het anders wel zou kunnen voorkomen, bij langduriger gebruik, dat er iemand in dat lokaal concurrentie voerde tegen het vanwege de gemeente gegeven onderwijs. De oorzitter merkt op dat deze cursus daarvoor geen concurrentie, maar eene voorbereiding is. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt z. h. s. aange- 3-- 6cui Ulll, het onderwijs zal gegeven worden des Zaterdags- ds van 5 tot half 8 ure, gedurende de maanden Oct am. Een adres van het bestuur der vereeniging tot Ziekenverzorging te Ter Neuzen, waarin dit te kennen geeft. dat het ter behoorlijke exploitatie van het zieken- huis alhier voor het jaar 1913 gaarne in het genot zou worden 'gesteld van een gemeentelijke subsidie. waarom het den Raad beleefdelijk verzoekt de subsidie voor 1913 te willen bepalen op j 800 en te willen goedvinden dat ook voor bet jaar '1913 voor ingezetenen die niet in den hoofdelijken omslag zijn aaugeslagen bij opname in het ziekenhuis door de gemeente, als tegemoetkoming in de kosten van verpleging weder 50 cent per dag betaald wordt. Z h. s. wordt besloten hieromtrent te beslissen bij de vaststelling der begrooting. in. In verband met eene circulaire van den Commis- saris der Koningin, opgenomen in Drov. blad no. 134 van dit jaar, waarin wordt herinnerd aan een destijds door het Dag. Best, van den Alg. Ned. Wielrijdersbond tot de Zeeuwsche gemeentebestu-en gericht verzoek, om ter ver- gemakbelijking van het verkeer in de verschillende ge meenten borden aan te brengen, venneldende de plaats- naam der gemeente waar men zich bevindt, welke maat- regel de Commissaris der Koningin aanbeveelt, als zijnde die in het belang van het verkeer en bevorderlijk voor de toepassing van de verschillende verordeningen betrekke- lijk het verkeer op de wegen, stellen Burg, en Weth. voor iiun college machtiging te willen verleenen tot het aanschaffen, voor rekening der gemeente, van eenige borden, waarop de naam der gemeente is vermeld, en aan bun college over te laten de bepaling der plaatsen waar die zullen gezet worden, De heer De Jager vraagt of de kosten van die borden hoog zullen loopen. De Voorzitter deelt mede dat Burg, en Weth. het zoo zuinig mogelijk zullen aanleggen. Op enkele plaatsen zal het op de openbare gebouwen kunnen geschilderd worden en is daar dus geen bord noodig. De heer Moggre vraagt of die plaatsnaam in de kom der gemeente zal worden aangebracht of daar buiten. De Voorzitter antwoordt dat hetzoowelbuitenals binnen de'korn zal geschieden. Begonnen kan worden met het op het gemeentehuis aan te brengen. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt zh.s. aange nomen. o. Een adres van M. H. Tauber, sedert 1 Juli 1884 onderwijzeres aan school D te Sluiskil waarin deze ver zoekt haar met ingang van 15 Jan. a.s. eervol ontslag te willen verleenen. Burg, en Weth. stellen voor dit verzoek in te willigen. Z. h. s. wordt aldus besloten. p. Een adres van A. Scheffelaar Klots, sedert 1 Juli 1884 onderwijzer aan school D te Sluiskil, waarin deze verzoekt hem met ingang van 15 Januari 1913 eervol ontslag te verleenen. Burg, en Weth. stellen voor dit verzoek in te willigen. Z. h. s. wordt aldus besloten. r. Een adres van A. L. van Duijse, schilder, wonende Donze-\isserstraat 114 alhier; dat hij zijne keuken, die thans grenst aan het erf toe- behoorende aan de vereeniging »De Vereenigde Handwerks- lieden wenscht af te breken en te doen bouwen tegen het erf van den heer C. van Eerdenburg dat hij zich tot die verbouwing genoodzaakt ziet, omdat bet privaat in de bestaande keuken is gebouwd, hetwelk een zeer ongewenschten toestand is; dat hij reeds vroeger heeft aangevraagd het privaat te verplaatsen, waarvoor hem de vereischte toestemming is verleend geworden, doch dat hij van die verplaatsing is afgezien, daar het hem bij nadere beschouwing wensche- lijker voorkwam de keuken op de andere zijde der plaats te doen bouwen; dat hij, wanneer de keuken even groot wordt gebouwd als de nu bestaande (die toch ook al niet te groot is) voigens art 10 der bouwverordening ongeveer 1 M"2. onbe- bouwd open erf te kort komt. Redenen waarom adressant den Raad eerbiedig verzoekt hem wel ontheffing te willen verleenen voor wat betreft het een derde van de bebouwde oppervlakte van het ge- bouw als open erf onbebouwd te laten. De gemeente-bouwmeester adviseert het verzoek in te willigen omdat het open terrein achter het woon- en winkelhuis door den verbouw niet vermindert en de toe- voer van licht en lucht voor de woonvertrekken niet on- gunstiger wordt. Burg, en Weth. gaan aceoord met dit advies en stellen voor het verzoek in te willigen. Aldus wordt z. h. s. besloten. s. Een adres van het Bestuur der Christelijke werk- liedenvereeniging Rom. 13 1 te Ter Neuzen, waarin dit te kennen geeft dat aan bovengenoemde vereeniging in- gevolge besluit van den Raad van 19 Oct. 1911 eene toe- lage is toegekend van /100, ter bestrijding der kosten van de avondvakteekenschool, voor welke toelage den Raad dank betuigd wordt. daar het door deze hulp weder mogelijk is geweest dat tal van aanstaande vaklieden van dit nuttig onderwijs gebruik hebben kunnen maken; dat dezen winter de avondvakteekenschool van deze ver- i eeniging weder op denzelfden voet zal worden voortgezet daarom vraagt zij den Raad beleefd om weder in aan- merking te mogen komen vooor eene subsidie ad /100 uit de gemeentefondsen, tot dekking der kosten aan de school verbonden en ook ter verkrijging der subsidie's van de Provincie en van het Rijk. Uit de bij het adres ingezonden rekening van den cursus 1911 blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen /318en de uitgaven f 408, zoodat er een tekort is van 90. De begrooting voor den cursus 1913 bedraagt in ont vangsten en uitgaven f 465. Als ontvangsten zijn geraamd bijdrage door de vereeniging /109, schoolgeld 6, sub sidie van de gemeente Ter Neuzen 100, van de Provincie -100 en van het Rijk /150. De uitgaven: nadeelig slot over 1911 90, salaris onder wijzers in de teekenvakken 236 uur a J 0,70 165.20 salaris onderwijzers in de rekenvakken, wiskunde enz. 154 uur a 0,60 92,40, voor veriichting, verwarming enz. van het lokaal waarin onderwijs wordt gegeven f 30, aan- schaffing meubilair enz. 25, administrate en leermiddelen 47,40, rente voor op te nemen gelden /15. De voorzitter stelt voor dit request te behandelen bij de gemeente begrooting. Aldus wordt besloten. t. Een adres van het Bestuur van het Uitkeeringsfonds bij ziekte »Hulp in Nood te Ter Neuzen, waarin dit te kennen geeft, dat de vereeniging enkele jaren achtereen, ofschoon het aantal donateurs met eenige is vermeerderd hun boekjaar hebben moeten sluiten met een beduidend tekort dat nog maar steeds de som van zes gulden per week kan worden uitgekeerd, ofschoon alle levensmiddelen die een zieke moet gebruiken, steeds hooger geworden zijn dat bijna alle leden dezer vereeniging behooren tot lien die het minst met aardsehe goederen zijn bedeeld dat deze vereeniging in eene algemeene behoefte voor den werkman voorziet dat men algemeen uitziet naar eene hoogere uitkeering en het te betreuren zou zijn dat deze wegens den financieelen toestand der vereeniging zou moeten worden verminderd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 9