No. S820. Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 28 September 1912. 52e Jaargang. Gemengde berichten. TWJSIEIDie} BLAD. Predikbeurten. Landbouwberichten. aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde, ran 1 November 1912 tot en met 28 Fe- bruari 1913. TEE "NEUZEN, 27 September 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilfc van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 772.9 Haparanda Laagste 755.1 Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 28 September: Zwakke tot matige oostelijke tot zuid-oostelijke wind, half tot licht bewolkt, droog weer, zelfde temperatuur, mogelijk naehtvorst. Dinsdag 1 Oct. a. s. is het 25 jaar ge- leden dat de kantoorknecht I. Liebers en de brieven- en telegrambesteller M. J. Cense op het post- en telegraafkantoor alhier in dienst traden. Het zal deze getrouwe beambten dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Het heeft. wel eenige verwondering ver- wekt dat op de ingediende Staatsbegrooting voor 1913 nog geen gelden zijn uitgetrokken voor uitbreiding der havens alhier, hoewel thans ook door de Provincial 'Staten van Zeeland de door de Regeering gevraagde subsidie voor dat ont- worpen werk is toegezegd. Naarwij vernemen zijn echter alle voorbereidingen nog niet afge- loopen en wordt thans onderhandeld over aan- koop van het terrein waar die havens zouden moeten worden gemaakt. Het schijnt ook in het voornemen te hebben gelegen reeds op de begrooting voor Justitie voor 1913 gelden uit te trekken voor den bouw van een nieuw kantongerechtsgebouw alhier. Dat dit nog niet is geschied viodt, naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, daarin zijn aanleiding, dat nog steeds hangende is de kwestie omtrent ruil van gronden tusschenhet Rijk en de gemeente. In verband daarmede wordt nog onderhandeld over de plaats waar het gebouw zal worden gezetzoodra dit is beslist, bestaan erplannen de bedragen voor den bouw aan te vragen. De Staats-Courant bevat de opgave van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten, dat in de week van 1824 September ter kennis is gekomen, van den centralen gezondheidsraad. In de provincie Zeeland kwamen voor: 1 geval van diphteritis te Arnemuiden, Goes en Ierseke, 1 geval van roodvonk te Colijnsplaat, 2 gevallen van roodvonk te Vlissingen. In de Woensdag 'te IJzendijke gehouden openbare raadsvergadering waren alle leden aan- wezig. Voor het eerst werd gebruik gemaakt van de nieuwe raadzaal, welk feit de voorzitter herdacht met eenige toepasselijke woorden. De raad vond goed de kosten van het afsteken van het vuurwerk, wat op den dag van het festival op 18 Aug. niet mogelijk bleek, voor rekening der gemeente te nemen. Ook zal voor aparte diensten der 2 gemeente- werklieden bij die gelegenheid aan ieder 2,50 belooning gegeven worden. Tot hoofd der openbare school in den Oranje- potder is benoemd de heer Th. Overvelde, onder- wijzer te Arnemuiden. Ter betaling van het aangekochte perceel met terrein voor een nieuwe school zal een tijde- lijke leening gesloten worden van 4000 a 4 pCt. Het overige a 4300 wordt gevonden uit de opbrengst van 2 verkochte gemeente- eigendommen. Het aangekochte huis zal tot 3 Mei 1913 publiek verpacht worden. Verder nam de raad nog deze beschikkingen De veldwachter krijgt de tegenwoordige ambts- woning van het hoofd der school tot verblijf, de veldwachterswoning met erf wordt verkocht! Hulst. De heer W. d'Haens alhier, is be noemd tot onderwijzer te Graauw. Itoewaclit. Deze week is hier een tooneel- dub opgericht, die zich ten doel stelt gedurende de winteravonden in de school Oude Molen tooneelvoorstellingen te geven geheel ten voor- deele van de hier bestaande vereeniging St. Vin- centius a Paulo. De fanfarenmaatschappij /;De Eendracht" heeft besloten die voorstellingen met muziek op te luisteren. Tot regisseur werd gekozen de heer A. Geerards alhier. Zondag 29 September 1912. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., dhr. J. Fraanje. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen heeft men van het mooie weer der laatste twee weken gebruik gemaakt, om de groote hoeveelheden haver, die nog te velde stonden, en voor het meerendeel erg geschoten waren, uit een te leggen en te drogen, om ze daarna in de schuur te halen. Er is weinig van terecht gekomen, en zeer gi oot is de schade die op dit product is geleden zeer veel kleine Belgische landbouwers, die hier haver te velde koopen zijn er door getroffen er is tot f 145 per gemet of ruim 325 per H. A. besteed ongerekend de 12 x/2 opcenten. Ook talrijke velden paardenboonen, die wegens den regen niet binnen gehaald konden worden, zpn nu geruimd en al heeft natuurlijk dit gewas niet zooveel geleden als de haver, het is er toch stellig niet beter op geworden. Het aardappelrooien is volop aan den gang, en het blijkt, dat op bijna alle akkers de ziekte in hevige mate voorkomt. Wegens gebrek aan arbeidskrachten is het moeilijk om zelfs tegen een daggeld van f 2 aardappelrooiers te krijgenkinderen van 10 tot 12 jaar verdienen van 80 cent tot f 1 daags met aardappelrooien. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 27 September de volgende vonnissen uitgesproken E. v. H., oud 26 j., arbeider te St. Jansteen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 week gevaugenisstraf (eisch 1 maand gev.) S. d. L., oud 22 j., werkman te Stekene (B.) is wegens als voren veroordeeld tot 14 d. gev. (eisch 1 maand gev.) A. H. I. M. v. R., oud 21 j., kantoorbe- diende te Ter Neuzen, is wegens beieedigino van een ambtenaar veroordeeld tot 10 boete of 10 d. hecht. (eisch idem). P. M.. oud 57 j koopman, zonder vaste woonplaats hier te lande, is wegens weder- spannigheid veroordeeld tot 14 d. gev. (eisch 1 maand gev.) Op 5 Augustus had in het cafe van Brakman te Sluiskil tijdens de kermis aldaar een alge- meene vechtpartij plaats, en deze was aanleiding tot twee zaken, welke heden voor de rechtbank te Middelburg behandeld werden. In de eerste zaak was beklaagde W. H., 33 jaar, uit Zevenhuizen, die zoowel P. J. Jacobs, als M. Jacobs zou mishandeld hebben. De eerste getuige P. J. Jacobs, zeide onver- hoeds door H. te zijn aangevallen en tuet een ijzer voorwerp te zijn mishandeld en bloedend verwond. Beklaagde zeide dat hij door Jacobs bij de keel gegrepen werd, toen hij de vechtende M. Jacobs en P. Yerkerk, wilde scheiden. Getuige ontkende dit beslist. Ook getuige J. de Klerk, zag beide Jacobsen door beklaagde slaan, maar hij zag niets van bij de keel grijpen. Ook de derde gefuige F. Schelfhaut, zag niets van dit laatste. Beide zeiden op een vraag van den verdediger Mr. Goedbloed, dat er slechts 2 Hollanders in het cafe waren. De laatste getuige a charge M, Jacobs, is ook door beklaagde geslagen. Deze laatste ont- kent beslist M. Jacobs geslagen te hebben. Op een vraag van den verdediger zegt getuige niet het slaggeven gezien tej hebben,doch toen hij om keek stond beklaagde achter hem. De eerste getuige a decharge was E. M. van Bouchaute, deze jonge dame kwam verklaren dat M. Jacobs gezegd heeft: „als jelui met een Hollander uitgaan, krijgen je op je d Vroeger heeft getuige verkeering met beklaagde gehad en dit lokte meermalen bedreigingen van de Sluiskilsche jongens uit. De tweede getuige a decharge, M. van Bou chaute deze schoone zag wel degelijk dat P. J. Jacobs uit den dans sprong en H. bij de keel greep, en hem tusschen het volk duwde, terwijl beklaagde later geweldige klappen kreeg. De volgende, A. d'Haene zag M. Jacobs en Yerkerk voor de toonbank staan praten even later vloog P. J. Jacobs beklaagde naar de keel. Getuige P. Yerkerk, beweerde ook, dat bekl. kalm stond te praten en toen plotseling bij de keel gegrepen werd. Getuige A. Vente hoorde meermalen bedrei gingen van de Sluiskilsche jongens met betrek- king tot de Hollanders. Na de mishandeling zag hij beklaagde, die toen een snede in de jas en een bebloed gelaat had. De inspecteur van politie, C. Klaassen uit Ter Neuzen, geeftgoedegetuigenisvan beklaagde. De officier meende, dat vaststaat dat beklaagde sloeg, al wil hij gaarne de omstandigbeden in aanmerking nemen, en daarom eischt hij een geldboete en wel f 20 of 20 dagen hecht. De verdediger wees op de animositeit, die er bestaat tusschen de Sluiskilsche jongens en de beide Hollanders die als baas en onderbaas werken aan het betonwerk van de nieuwe fabrieken. Zoo gauw als iemand van over de Schelde komt, deugt hij niet meer in Zeeuwsch- Vlaaoderen. Hier komt ook bij, dat deze Hollanders vak- lui zijn, en de andere werkende Vlaamschen verdienen als sjouwerlieden minder. Ook betrof het hier het ffCherchez la femme" de Hol landers haalden de bloem van het Sluiskilsche schoone geslacht weg. Iwee Hollanders zullen niet een heele troep Sluiskillenaars aanvallen en zeker niet als een berucht persoon als M. Jacobs er bij is. De ploertendooder droeg beklaagde bij zich, omdat hij de bedreigingen kende. Waar andere getuigen uit Sluiskil anders verklaarden dan de gebroeders Jacobs, dient hier speciaal opgemerkt, evenals dat slechts begonnen is met ruzie te maken, toen H. en Verkerk alleen als Hollanders overbleven. Pleiter vertrouwt dat vrijspraak zal volgen, en zelfverdediging zal worden aangenomen. -•-De tweede beklaagde was P. V. uit Rotter dam, die wel erkende geslagen te hebben doch beweerde dat M. Jacobs den aanvaller was. Deze en getuige Andriessen beweerden het tegendeel. De getuigen a decharge uit de vorige zaak verschenen thans weder en ook W. Haak, die beslist ook Jacobs als den aanlegger van den twist aanwees. Voor deze beklaagde luidde de eisch f 10 of 10 dagen. Op dezelfde gronden als voor Haak bepleitte de verdediger thans ook voor dezen vrijspraak. Wegens huisvredebreuk en mishandeling werd tegen den 26jarigen D. v. W. uit Ter Neuzen f 15 boete of 15 dagen hechtenis geeischt. Uitspraals werd in deze zaken bepaald op 4 October. Jhr. Mr. C. A. Elias, burgemeester van Zaandam, wegens vervalsching van een reispas door de Haarlemsche rechtbank veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf, heeft tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) te Middelburg. In de Donderdag gehouden openbare terecht- zitting van dien Raad had de uitspraak plaats in zake H. P. L., Zaamsiag en C. V., Sas van Gent, waarbij met bevestiging van de beslissingen der RijksbaDk klagers in hun vorderiug voor zoover die een tijdelijke uitkeering betrof, niet- ontvankelijk werden verklaard en voor het overige hun vordering werd ontzegd. Kamtongspechi te Tea* Neuzen. Woensdagmorgen te 4 uur was te Cortgene een schippersknecht zoo onvoorzicktig om op een motorvaartuig van Cortgene Rotterdam met een brandenden lucifer te dicht bij het benzine- reservoir van de defecte motor te komen. Een ontploffing volgde. De knecht kreeg ernstige brandwonden in het gelaat, zoodat geneeskun- dige hulp moest worden ingeroepen. Te Raalte is Dinsdagmiddag een onge- veer 9jarig meisje door een vrachtwagen over- reden en gedood. Te Willige-Langerak (bij Schoonhoven) heeft Dinsdagavond het 5jarige dochtertje van D. K. bij het spelen een bikkel in het keelgat gekregen, tengevolge waarvan het is gestikt. Dinsdagnamiddag tusschen vier en half vijf hield de bijna 8javige Marie P. Simons, wonende Kattenstraat, Wtjk, zich onledig met het zoeken van brandhout enz. op het stads- stortterrein nabij den Franciscus-Romanusweg. Toen het meisje zich te dicht waagde bij een hoop brandend papier wie had dit aange- stoken raakten de kleeren in vlam. Weldra stond het meisje in voile vlam het kermde van de pijnen. Een politieagent kwam de arme kleine tehulp, en gooide zijn mantel over het brandende kind. Hij bracht het naar het politiebureau in Wijk, waarna het meisje, dat bevige brandwonden over het heele lichaam had bekomen, naar Calvarienberg werd overgebracht. Om 7 uur des avonds is het meisje overleden. (L. K.) Oplichting? Te Amsterdam is gearres- teerd een persoon, arts en reserve-officier bij de landweer, die verdacht wordt van oplichting. Hij zou namelijk op een goeden stand kamers hebben gehuurd en daarna advertenties in de kranten hebben geplaatst, waarbij jongelui werden opgeroepen voor een betrekking bij een maatschappij in Oost-Indie. De jongelui die op de advertentie afkwamen werden dan door den dokter onderzocht, waarbij deze zich uitgaf voor officier van gezondheid en moesten voor dit onderzoek de som van twee gulden storten. Later zou hen echter gebleken zijn, dat de advertentie geheel willekeurig door den dokter geplaatst was, dat de bedoelde maatschappij geen jongelui zocht en dat de guldens voor het onderzoek alle verdwenen in den zak van den dokter. Yandaar dat de politie de zaak ter hand nam en thans onderzoekt in hoeverre hier van oplichting sprake is. Nabij de Koude Herberg, te Oosterbeek, is Dinsdagmindag de heer C. G. v. Heelsum, deurwaarder te Wageningen, bij het uitwijken voor de automobiel van mevrouw D., te Wa geningen, die het rijwielpad in beslag nam, met zijn motorfiets tegen een telegraafpaal te- De Burgemeester van TEH NEUZEN brengt ter kennis van logement-, koffie- en bierhuishouders en verdere ondernemers van voor het publiek toegankelijke bedrijven, dat van af lieden ter secretarie der gemeente op de gewone kantoor- uren GRATIS verkrijgbaar zijn Ter Neuzen, 27 September 1912. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA, Burgemeester. Hervormde JCer/c. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Doopsbed. en voorber. v. h. H. Avondm. Donderdag 3 October, nam. 23/4 uur, Huwelijksinzegening. Sluiskil. 9 u., Ds. Raams, van Hoek. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamsiag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u., dhr. J. B. Th. Hugenholtz, cand. t. d. H. Dienst te Axel en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 91 u„ Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u.j Ds. De Boer. Gereformeerde KerJcen. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. fi. Lammertsma. u il. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamsiag. 9 u. en 2 n., Ds. M. thjtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Oud-Gereformeerda r/emeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ uv dhr. Hubregtse, van 's Gravenpolder. Chr. Gereformeerde Kerlc. Zaamsiag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Lohaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. Ijoliaal Eben- ITuezer" (Kerkhoflaan. Ter Neuzen. 5i u., dhr. J. J. Kense. Zitting van 27 September 1912. Teroorileeiil zijn: M. M.C. N. J. v. R. - J. M., alien veldarbeiders, wonende te Axel, ter zake van zonder rechten loopen op eens anders bezaaiden grond, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. voor ieder; C. G., en A. F. E. II., arbeiders,wqnende te Bouchaute, ter zake van overtreding der Visscherijwet, ieder tot 2 boeten elk van 0,50, subs. 1 dag hecht. voor ieder, met verbeurdverkl. en vernieling van de in beslag genomen peurC. It., leurder te Bergen op Zoom en F. B., leurder te Antwerpen, ter zake "als voren, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor ieder, met verbeurdverkl. en vernieling der hengelsW. 11. v. W., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake van nachtru- moer, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. A. Iv., leurder, zonder woonplaatsC. R., leurder, zonder woonplaatsF. B., leurder te Antwerpen, ter zake van het zonder recht een paard laten loopen op hooi- land, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. voor iederA. 1)., zonder beroepA. d. V., zonder beroep, beiden te Ter NeuzenP. d. J., zonder beroep te Hoek, ter zake van het te samen en in vereeniging plegen van straatschenderij, ieder tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. voor iederD. v. C., zonder be roep te Ter Neuzen, ter zake van straatschenderij, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. A. d. V., zonder beroep te Ter Neuzen en P. d. J., zonder beroep te Hoek, ter zake van straatschenderij, ieder tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. voor ieder R. F. d. M., koopman te Axel en C. D., voerman te Sas van Gent, ter zake van een trekdier onbeheerd laten staan, ieder tot eene boete van /l, subs. 1 dag hecht. voor ieder; A. d. B., koopman te Clinge, ter zake van een berm berijden, tot eene boete van /0,50, subs. 1 dag hecht. F. L. V., slachter en G. B. H., metselaar, beiden te Sas van Gent, ter zake van het als hoofd bewoner eener woning in die woning uitvliegend pluimgedierte houden, ieder tot eene boete van 5, subs. 5 dagen hecht. voor ieder M. S., metselaar te Axel, ter zake van overtreding der Trekhondenwet, tot eene boete van 5, subs. 5, dagen hecht. M. J. H., koewachter te Ter Neuzen, ter zake van het geen aangifte doen van verhuizing, tot eene boete van /5, subs. 5 dagen hecht. C. T., metselaar te Charleroi, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A. P., koopman en A. E. L. koopman. beiden te Bosch- kapelle, ter zake van het rijden met een voertuig zonder licht, ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. voor ieder. N. v. H., zonder beroep en M. S., arbeider, beiden te Ter Neuzen, ter zake van het fietsen zonder licht, eerst-. genoemde tot eene boete van 4, subs. 4 dagen hecht laatstgenoemde tot eene boete van 4, subs. 1 week tuchtschoolP. L. G., arbeider te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van f 2, subs. 1 week tuchtschool -C. A. d. K., landbouwer te Axel, ter zake als voren tot eene boete van 4, subs. '1 week tuchtschoolJ.C. B., artsJ. P. L., metselaar P. D. landbouwer I. M., knechtC. d. P., arbeiderP. 1. F., onder wijzer, alien te Axel, ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van f 4, subs. 4 dagen hecht. voor ieder; A. C. P., werkman; P. d. J. zonder beroep P. M., werkmanM. J. R., landbouwerJ. .1. B., landbouwerJ. d. H., knecht, alien te Hoek, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 4, subs. 4 dagen hecht. voor ieder J. W. B., arbeider en C. Q., visseher, eerstgenoemde te Zaamsiag, laastgenoemde te Bouchaute, ter zake als voren, ieder tot eene boete f 4, subs. 4 dagen hecht. voor iederC. J. v. d. K., koopmanA. M. A. M., zonder beroepC. L. d. S., zonder beroep, alien te Sas van Gent, ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van f 4, subs. 4 dagen hecht. voor iederJ. V. d. S., werktuigkundige, zonder ver- blijfplaats, ter zake als voren, tot eene boete van f 4, subs. 4 dagen hechtM. v. D., winkelier te Ter Neuzen, ter zake van Leerplichtwetovertreding, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. I. H., arbeider te Hoek en A. J. W., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor ieder P. v. L., commissionnair te AxelC. d. P., werkman te Ter Neuzen en D. d. F., koopman te Axel, ter zake van overtreding der Leer- plichtwet bij herhaling, ieder tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. voor ieder.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5