Tsr Heuzsnsche Qourant Donderdag 26 September 1912. No. 5819. TWE8BDB ZBXj-A-IP. Gemengde beriehten. RECKTSZftKF. 31, Arromlissements-Reehtbank te Middelburg. De Rechtbank heeft in hare zitting van 24 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken. P. B. G., oud 35 j., landbouwer te Sas van Gent, is wegens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroordeeld tot 10 of 10 dagen hecht. (eiseh idem.) M. S. M., oud 72 j., wed. C. le N., zonder beroep te Oostburg, is vrijgesproken met ver- nietiging van het vonnis van den Kantonrechter te Oostburg, beklaagd van het doen leggen van een dam in een voor waterafvoer bestemde sloot. De burgemeester van Waarde, de heer C. T., is wegens overtreding van de wet op de paardenfokkerij door den Goeschen kanton rechter veroordeeld tot 2 maal f 20 boete subsidiair 2 maal 10 dagen hechtenis. De eisch luidde 2 maal 50 boete susbidiair 2 maal 10 dagen hechtenis. Het gerechtshof te 's Gravenhage veran- derde heden de 3 weken gevangenisstraf, door de Middelburgsche rechtbank wegens mishan- deling opgelegd aan A. A. F. B., landbouwer te Westdorpe, in eene geldboete van f 25 of 15 dagen hechtenis, met toewijzing van de vordering der beleedigde partij, tot een bedrag van 17,90, en ontzegging van het meer gevorderde. In zake J. F. V., bootwerker te Ter Neuzen, overwoog het Gerechtshof dat uit de beraad- slagingen den hove is gebleken dat het onder- zoek der zaak niet volledig geweest is, weshalve het wenschelijk voorkomt te bepalen, dat in de terechtzitting van het Gerechtshof op 23 October, des middags te twaalf ure, alsnog de navolgende getuigen zullen worden geboordL. van de Wege, echtgenoote van W. Rouw, P. Romeijnsen, echtgenoote van J. H. den Boer, J. J. Sponselee, echtgenoote van J. J. Dooms, alien zonder beroep te Ter Neuzen, P. Vernimmen, boeren- arbeider te Middelburg, C. Klaassen, inspecteur van politie te Ter Neuzen, en A. v. Gremberghe, zeevisscher te Ter Neuzen, varende ter haring- vangst voor eene Katwijksche reederij. Men schrijft uit Haarlem De 71jarige heer Van der Sluis, die voor zaken naar Brussel was, bleef daar Vrijdag- middag aan het station plotseling dood. Van de twee dames, familieleden, kreeg de eene van den schrik een toeval. De andere snelde om hulp naar den chef van het station. De heer Van der Sluis was een geacht ingezetene, die geruimen tijd veel deed als huisbezoeker van Weldadigheid naar Vermogen." Het stoffelijk overschot wordt naar Neder- land overgebracht en te Amsterdam, zijn ge- boortestad, ter aarde besteld. Bij zijn tamilie te Oudenbosch is tele- grafisch bericht ontvangen uit Chimmet, bij Luik, dat schipper Jac. de Baar aldaar Zaterdag- morgen dood op den weg wa3 gevonden met een groote wonde aan het hoofd. De Baar lag met zijn scbip te Chimmet en was Vrijdag- avond met 100 francs van boord gegaan. Toen men zijn lijk vond, zat er niet meer dan 16 francs in zijn zak. Maandagnacht zijn te Oostkapelle twee scburen, die aan elkaar stonden, door brand vernield. Door het optreden van de brandweer wist men verdere uitbreiding te voorkomen. De oorzaak is nog onbekend. De gebouwen zijn verzekerd, maar de inhoud van de eene, nl. de inventaris van een vrachtrijder, niet. In een herberg op het Weenaplein te Rotterdam vielen drie mannen de buffetjuffrouw lastig. De kastelein kwam de juffrouw ter hulp, maar de onverlaten ranselden hem met biljart- keus ongenadig af en dreigden alles kort en klein te slaan. De kastelein nam uit zelfver- dediging een revolver en loste eenige schoten. Een van de drie kerels kreeg een schot in den buik en een nabij het rechteroog. De beide anderen ontkwamen, terwijl de gewonde per brancard naar het ziekenhuis vervoerd en daar opgenomen werd. In een der Noord-Hollandsche steden is iemand belast met het ontsteken der straat- Iantaarns, die recht meent te hebben op een erfenis en daardoor lijdt aan hoogheidswaanzin. In de afgeloopen week ging hij zijn werk verrichten in gekleede jas, met hoogen zijden hoed op, en voorzien van een wandelstok. De stumper had natuurlijk nogal bekijks. De 19jarige boerenknecht J. van der Veen, te Meerland, onder Midwolda (Gr.), is Zondag- voormiddag bij het spririgen ove/ een sloot met een geladen geweer gevallen. Hij kreeg het schot door den hals en was terstond dood. Een lOjarig ventje te Hoedekenskerke viel Zaterdagmiddag, waarschijnlijk door een duize- ling bevangen, van het havenplateau, eerst op een zwaard van een in de haven gemeerd schip en daarna te water. Zeer spoedig werd het kind op het droge gebraeht, doch was, waarschijnlijk door den val, toen reeds bewusteloos. De gemeente- geneesheer constateerde hersenschudding. Toen de knecht R. O. te Ruinerwold Vrijdagnacht van de Meppeler-kermis per fiets naar huis reed, werd hij even buiten de stad door een hem onbekend persoon aangevallen, die hem over 't gelaat sneed. O. reed naar de stad terug, waar men de wonden met een paar doeken verbond en toen ging het naar huis. Op zijn slaapkamertje op de heide ge- komen, wilde hij naar bed gaan, maar bracht het door hevig bloedverlies niet verder dan tot het uittrekken van jas en vest. Zoo werd hij Zaterdagmorgen gevonden, badende in zijn bloed. Terstond werd de hulp ingeroepen van den dokter, die de wonden hechtte. Naar omstandigheden is de toestand van den patient nu vrij goed. Een eigenaardig bezoek werd Vrijdag ter zetterij van de Graafsehapsbode te Doetinchem gebraeht. Juist terwijl men bezig was met het klaarmaken van de laatste vorm kwam een paard uit de naastgelegen marechaussee-kazerne onverwachts de zetterij indraven, hetgeen na tuurlijk de noodige consternatie veroorzaakte. Gelukkig kon het dier, nadat het de geheele zetterij was door gewandeld, gegrepen worden. Schade werd niet aangericht. Het Engelsche stoomschip Lyons is van den zomer op de kust van Terschelling weer bezig geweest met pogingen om de schatten van de Lutine, in 1799 daar gezonken met 1,217,000 aan goud, zilver en munten aan boord, boven te brengen. Het stormweer van de vorige en deze maand heeft het werk on- mogelijk gemaakt, zoodat. de Lyons zich in de haven van Terschelling moest bergen. Maar met het betere weer is het hervat. Men hoopt, als het kalme weer nog eenige weken aan- houdt, veel van den schat boven te brengen. By vorige pogingen is er in het geheel voor ruim 100.000 bovengebracht. Zooals wij Maandag nog melden, heeft de Haarlemsche rechthank jhr. Mr. C. A. Elias, burgemeester van Zaandam, wegens het valsche- lijk doen opmaken van een reispas, tot vijf dagen gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was een maand. Beklaagde was Maandag niet verschenen om het vonnis te hooren. Overwogen werd, dat de aanvraag van de reispas geheel het karakter van een officieel schrijven van den burgemeester aan den Com- missaris der Koningin had. De rechtbank nam aan, dat de beklaagde als burgemeester handelde. Ook nam de rechtbank aan, dat het voor be klaagde meer dan een louter vermoeden was, dat de vervalschte bijlagen bij het schrijven verzonden zouden zijn. De verdediging van beklaagde dat het hier geen wettige reispas was, aangezien de pas niet vanwege het Minis- terie van Buitenlandsehe Zaken wasonderteekend, maar alleen gestempeld, nam de rechtbank niet aan. Ook werd overwogen, dat de leeftijd een integreerend deel van de reispas is, zoodat een pas met onjuisten leeftijd vervalscht is. De verdediging, dat hij, beklaagde, niet strafrechter- lijk verantwoordelijk was, werd door de recht bank verworpen. Tenslotte nam de rechtbank aan, dat beklaagde met opzet handelde. Zeldzame vergissing Bij het 8e reg. infanterie te Arnhem is dit jaar ingevolge een strafbepaling der Militiewet een milicien uit Zevenaar ingedeeld, die in 1911 verzuimd bad, zich voor de militie te doen inschrijven. Uit zijn geboorteacte is nu gebleken, dat de man niet in 1892, doch in 1893 is geboren, dus behoort tot de lichting 1913 en derhalve ten onrecbte voor de lichting van 1912 is ingelijfd. De man zal zich met een adres tot H. M. de Koningin wenden, teneinde ontslag uit den dienst te verkrijgen. Omtrent de poging tot vergiftiging op haar echtgenoot op Lombok onder Assen, waar- van Antje Ph., huisvrouw van B. A. verdacht wordt lezen wij nog het volgende in de //Asser Ct." van Zaterdagavond. De verstandhouding tusschen man en vrouw laat nogal wat te wenschen over. Antje Ph. zou al eens tegen Roelof gezegd hebben, dat zij „ten eeuwige dage niet bij hem blijven wou". Kortweg zij wou van haar echtgenoot af. A. zelf deelde o. a. mede, dat zij 't op 't huisje gemunt had. Bij een notaris hier ter stede is nl. opgemaakt, dat degene die 't langst leeft van 't echtpaar in het bezit van het huisje, waarin zij hun intrek hebben, zou komen. Dinsdag nu zou de vrouw van een stuk spie- gelglas, hetgeen in beslag genomen is, kwik gekrabt hebben. Dit werd in de soep gedaan en den man voorgezet. Toen al vond deze de soep allesbehalve lekker en vroeg zijn vrouw o.a. wat er toch in lag. //Och, dat zal zeker stof zijn", had zij ge- antwoord. Op 't land werkende dien middag, had de man zich niet erg wel gevoeld, maar den volgenden dag werd weer van de soep ge- geten en toen A. nog steeds dat wvuile goedje" daarin vond, heeft hij de soep mee naar't land genomen en ze een buurman laten zien, met de vraag//zou dat ook kruit kunnen zijn". //Wel neen", was antwoord, //kruit is blauw, maar, 't kan wel kwik zijn, ik zou er eens mee naar den dokter gaan." Toen A. zijn voornemen te kennen gaf met de soep naar den dokter te gaan, moet de vrouw nog getracht hebben hem de soep, af- bandig te maken, hetgeen niet gelukt is. A. ging naar Dr. Groenewegen met de soep, en deelde dezen de toedracht der zaak mee, waarop A. aangeraden werd zich tot den officier van justitie te wenden. Het geval kwam in onderzoek met het bekende gevolg. A. schijnt er intusschen goed te zijn afge- komen, hedenmiddag toch was hij in 't rechts- gebouw aanwezig, wel niet als anders nog (de medicijnen had hij in den zak), maar 't zou weer in orde komen. Maandagnamiddag heeft de politie in Den Haag op aanwijzing van een Duitschen kastelein aldaar een belangrijke aanhouding gedaan. 't Is haar namelijk mogen gelukken de hand te leggen op den 43jarigen kantoorlooper van een bank te Dusseldorp, Heinrich Geb, die zich in Mei ji. uit de voeten maakte met niet minder dan tweehonderdduizend mark. Er werd voor zijn aanhouding een belangrijke premie uitgeloofd en na eenigen tijd werd de kantoorlooper te Konstantinopel aangehouden. De Turksche regeering leverde hem aan Duitsch- land uit en de man werd in afwachting van de behandeling van de zaak in de gevangenis te Dusseldorp opgesloten. Uit deze gevangenis wist hij Zondag te ontvluchten. Hij had voor- gewend pijn in den mond te hebben en wist uit het vertrek van de gevangenisarts te ont vluchten. Hij trok over de grenzen en kwam Zondag, blijkbaar op doortocht naar Belgie of Frankrijk in Den Haag, in gezelschap van een te Essen woonachtigen neef, een 21jarigen reiziger. Het tweetal bezocht Zondagnamiddag een Duitsch bie'rhuis in het centrum der stad. De bierbuishouder herkende zijn landgenoot terstond er bestond tusschen hen een oude veete. De beide Duitschers vroegen in het bierhuis naar reisgelegenheid naar Parijs. De kastelein ver- wees hen daarvoor naar een reisbureau van een der spoorwegmaatschappijen. Toen daarop Hein- Aek en zijn neef in een auto daarheen gingen, waarschuwde de kastelein een agent van politie en wees hem den voortvluchtige aan. De politie- agent hield de auto daarop aan. Heinrich trachtte nog te ontsnappen, doch hij viel aan- stonds in handen van een anderen politiedienaan De ontsnapte gevangene, die gekleed was in een splinternieuw pak (hij was in gevangenis- kleeren ontvlucht), werd met zijn neef eerst naar een der politiecommissariaten geleid en vervolgens werden beiden naar het boofd-coin- missariaat overgebracht. Daar bekeDde Heinrich de voortvluchtige bankierslooper te zijn. Ook sprak hij volstrekt niet tegen zich aan den den diefstal van de 200,000 mark te hebben schuldig gemaakt. Nadat er gerechtelijke foto's van hem waren gemaakt, is Heinrich Geb voorloopig als vreem- deling zonder middelen van bestaan in het huis van bewaring opgesloten. In zijn bezit werden o. a. gevonden een gouden horloge en eenig geld. Zijn neef is op vrije voeten gesteld. Een wanhoopsdaad. In perceel Ten Katestraat 4, te Amsterdam, woont sinds eenige jaren de kruidenier L., een man van even dertig jaar, die, in plaats van zijn zaken te behartigen, steeds een groot gedeelte van den dag in de kroeg doorbracht. Zijn echtgenoote, een flinke, oppassende vrouw, was van den morgen tot den avond in de zaak bezig, doch hoewel zij ■over.de winkelnering niet te klagen had, ging de financieele toestand, doordien de man geen orde op zijn zaken wist te stellen, voortdurend achteruit. Het spreekt van zelf, dat de vrouw dit niet kalm kon aanzien en haar man her- haaldelijk zijn slecht gedrag verweet, het gevolg waren heftige scenes, waarbij de man zich niet ontzag, soms in tegenwoordigheid van klanten, zijn echtgenoote te slaan en te trappen. Vrijdag jl. was hij des nachts om vier uur pas thuis gekomen, natuurlijk weer in beschon- ken toestand. Zaterdag heerschte den geheelen dag een gespannen verhouding en de buren hoorden herhaaldelijk gekijf. Tegen een uur of vijf kwam de vrouw plot seling bij een der buren instuiven, roepend //Help mij, help mij, ik heb vergift ingenomen." In haar wanhoop en om den man eens te doen schrikken had ze lysol gedronken, doch nauwe- lijks was de wanhoopsdaad geschied of het be- rouwde haar. De buren hebben alles in het werk gesteld om de vrouw te helpen. Ze zijn terstond naar verschillende doktoren gesneld en vonden dan ook een medicus bereid mede te gaan. Onmid- dellijk vervoer naar het Wilhelminagasthuis werd noodig geacht. Ook in het ziekenhuis werd alles gedaan om de vrouw te redden, doch het was te laat. Kort na de aankomst aldaar overleed ze. De verontwaardiging in de buurt, waar de 29jarige vrouw woonde, was vooral Zaterdag avond groot. Uren lang schoolden drommen merschen voor het huis te zamen en als de man zich in hun midden had vertoond, wie weet wat er dan gebeurd zou zijn. De ongelukkige vrouw, van wie alle bewoners der I en Aatestraat met de grootste waardeering spreken, laat een tweejarig meisje na. Buren hebben het kind onmiddellijk na de vreeselijke gebeurtenis liefderijk opgenomen en zullen het voorloopig blijven verzorgen. INGEZONDEK STUKKEN. Prow, boot op Hansweerf Zooals bekend valt des Woensdags de boot van 7,50 v.m. naar Vlissingen en die van Vlissingen, die te circa half elf hier moet aan- komen, uit om een tochtje te maken naar Hoedekenskerke. De ervaring heeft geleerd dat die vaart, een keer per week naar Hoedekens kerke, niets te beteekenen heeft en dat het gemis van de gewone dageiijksche corresponden- tie hier en elders veel ongerief veroorzaakte. Naar aanleiding van een voorstel in de jongste btatenzitting zal de dienst op Hoedekenskerke dan ook vermoedelijk wel verdwijnen. In Zuid-Beveland begint men echter het ge mis van een geregelde verbinding met Ter Neuzen te voelen en zal men zich wenden tot de Prov. Staten om een zoodanige verbinding te krijgen zijn wij goed ingelicht dan zal men hier en elders steun zoeken voor dit plan. Het ligt in den aard der zaak dat Ter Neuzen, komt dat plan tot stand, slechts voordeel kan hebben en dit geeft mij aanleiding weer eens op hetzelfde aanbeeld te slaan en een reeds meermalen behandeld onderwerp op het tapijt te brengen, nl. een geregelde dienst der Prov. boot op Hansweert. Komt die tot stand dan kan Hoedekenskerke op de heen en terugreis aangedaan worden en dan is Zuid-Beveland uit zijn isolement verlost. De voordeelen van een zoodanige verbinding zijn voor Ter Neuzen en achterliggende ge- meenten zeer groot, niet minder zijn ze het voor Zuid-Beveland. Op er.kele zaken willen wij wijzen om van Ter Neuzen Vlake te bereiken zal men 38 K.M. minder spoorreis hebben of op de heen- en terugreis 76 K.M., bovendien zal men ongeveer een uur later van hier kunnen vertrekken om te lake den aansluitenden trein naar Holland te krijgen en terugkomend een uur vroeger te huis zijn. De post zal eveneens een uur later nog kunnen worden verzonden en omgekeerd een uur vroeger hier arriveeren een voordeel voor handel en industrie dat niet te berekenen is. Bestelgoed zal van uit Holland naar hier via lake doorgaans veel voordeeiiger verzonden kunnen worden dan via Vlissingen en omgekeerd natuurlijk ook van hier naar Holland. W ij dienen de toekomst tijdig onder de oogen te zien, de tramplannen in Zeeuwsch-Vlaanderen zullen binnen weinige jaren tot uitvoering ge komen zijn Zuid-Beveland zal eveDeens van een groot tramwegnet voorzien worden, begin 1913 zal de tram HansweertVlake in exploitatie komen, enz. daarom nog eens laat Ter Neuzen ontwaken en stappen doen om zoo spoedig mogelijk de nog ontbrekende schakel Ter Neuzen- Hoedekenskerke-Hansweert ingelast. te krijgen. Mijn dank Mijnheer de Redacteur voor de opname. S. POLITIE. Aan bet bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd1 roer van een roei- boot, 1 fietspomp, 1 huissleutel en 1 zilveren armband. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. ZEETIJDINGEN. Van 23 tot en met 24 Sept. Van 23 tot en met 42 Sept. werden door de Oostsluizen alhier 52 binnen vaartuigen op-en 42 afgescbutdoor de Westsl. 14 op- en 3 afgeschut. VAN t o VLAG NAAM. MS Van in naar. trading. 23 23 Eng. 8.s. Eng. 8.9. idem Eng. s.8. Ned. 8.8. Deen. 9.8. 24 Eng. s.8. Belg. 8.8. Voor Ie» Weazen: Factor I 3333 i New-Castle Von Ter Weazen River Thames 2242 Londen Factor 3333 iNew-Caitle Voor Cent t Ralph Creyke Hilveranm Vera Don Marie Lonise 23 Ital. s.8. jVarazze Deen. s.8. Uraria 24 Eng. s.8. Mersey 1795 Goole 4261 Raf-o 3110 Wiborg 2658 [Goole 399 Ostende Van Cent i 5278 Venetie 3457 Pillau 3075 Goole koien stukg. ledig kolen hont idem stukg. ledig phosph. idem stnkg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5