YBRAND Tandarts VAN DALEN HERVEILING. Mag ik het genoegen hebben Uw blik als zilver te maken en Uw geverfd hout- werk als nieuw? Advertentien. der MaziekYereeniging „DE V0LHARD1NG" BURGERLIJK EN STAND. J. M. MULDER. Algemeene Vergadering is weder te consulteeren. het GEB00W, MEUBILAIRE G0EDEREN Positie der Stoomsehepen. Ik doe het werk van een dag in een uurtje Ongeschikt voor de Wasch. De Secretaris der GEZONDHEIDS-COMMISSIE, zetel NEUZEN, maakt bekend dat hij iederen Maandag"- en BOllderdagna- middag" van 5-6 uur, voor het publiek binnen zijn dienstkring zal te spreken zijn, voor het geven Van inlidlting'611 betreffende de Gezond- heids- en Woningwetten en voor het in ontvangst nemen van klachten, de toepassing der wetten betreffende. De Secretaris voornoemd, TER NEUZEN1", Septr 1912. Grenulaan 10. Telefoon No. 66. ZEETIJDINGEN. Van 20 tot en met 22 Sept. a 1 Van 20 tot en met 22 Sept. werden door de Oostsluizen alhier 78 binnenvaartuigen op-en 62 afgescbutdoor de VVestsl. 17 op- en 28 afgeschut. Zoo de Heere wil en zij leeft, hoopt op Woensdag 25 September aanstaande, onze ge- liefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, ELIZABETH NEELTJE DIELEMAN, Weduwe van Cornelis de Jonge, te Zaamslag (Reuzenhoek), haar 80sten geboorleilag te her- denken. Dat zij nog lang moge gespaard blijven is de wensck van Hare dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Zaamslag, Sept. 1912. te Ter IN" euzen op DondereSag 26 September S992, des avonds 8 uur, in het Hotel des Pays-Bas. HET BESTUUR. De eenige uitdeelingslijst in het Fail- lissement van LEV1NUS SCHEELE, koopman te Ter Neuzen is door mij heden ter Griffie der Arrondissements-Rechtbank te Mid- delburg en van het Kantongerecht te Ter Neuzen neder gelegd ten einde aldaar gedurende tien dagen ter kostelooze inzage voordeschuldeischers te liggen. Middelburg, 19 September 1912. De Curator, J. F. VAN DE1NSE. Notaris Van der Moer, zal op Woens dag 25 September 1992, des namiddags te 3 uur, in na te melden perceel van de GEZUSTERS DE PAIJW herveilen ingericht tot herberg en woonhuis, met winleel, verderen opstal en erf aan de Zandstraat te Ter Neuzen. Dit perceel is bij de eerste veiling ingesteld op slechts f 2000. i-MUT* Notaris C. le Nobel te Ter Neuzen, zal op Zaierdag 5 October 1912, des namiddags ten half twee ure precies, op het dorp te Zaamslag, ten verzoeke van den heer LOUIS D1ELEMAN, publiek verkoopen alsEikenhouten Boog (cabi net, Kleerkast, Hegulateur, ai^ Tafels, Stoelen, Theetafel, Ledikant, Wieg, Kinderwagen, Spiegels, Kachels, Stoven. Lampen, Petroleumstel, Kruiwagen, eenig Arbeidersgerief, Manskleederen enz. Koopen beneden 3,contant. Lexers vergeet het niet. Vraagt aan al uwe kennissen welke de beste remedie is tegen 't bevig hoesteu, benauwdheid, het piepen der lucbtpijpen, 't verslijmen der longen, beescbheid, bron chitis, krevelingen in de keel, asthma enz. Iedereen zal u ant.woorden neemt BALSEMPILLEN van H. VAN AKEN, Apotheker Scheikundige te Selzaete, oud- leerling van het gasthuis te Gent. Zij doen de fluimen gemakkelijk lossen en spoedig verminderen. Zij voorkomen en genezen alzoo de ontsteking der longen. Prys per doos f 0,62l/2. Verkrijgbaar en gros te Ter Neuzen, bij J. J. KENSE en verder bij alle soliede drogisteu en verkoopers van ge- neesmiddelen. daartegen geen bezwaar zal hij meent wel vergunning zijn in het belang van het publiek verkeer, vooral met bet oog op de aanlegplaatsen van den tram. Het zou echter gewenscht zijn dat de tragel van den dijk er af ging. De Voorzitter meent dat bestaan, daarvoor zal naar worden verleend. De heer Jurrij is van meening dat niet alleen de op- ritten maar ook het oude wegsgedeelte door den Oud- Westenrijkpolder moet worden onderhouden, anders acht hij het onbillijk tegenover de andere polders, die alle zelf voor hunne wegen moeten zorgen. De bijdrage van den Oud-Westenrijkpolder is te gering, om ook het oude deel - voor rekening der gemeente te nemen. De heer Kaan meende dat vroeger besloten was om voor f 200 ook het oude wegsgedeelte in onderhoud te nemen. De oorzitter noemt dat onjuist. Er is alleen besloten het nieuwe wegsgedeelte aan te leggen en te onderhouden, over eene lengte van 1733 M. maar het overig deel van den weg, ter lengte van 407 M. zou voor rekening van den polder blijven. De polders moesten f 200 bijdragen. Nu presenteeren ze wel dat bedrag, maar eischen dan ook overname van het onderhoud van die 407 M. benevens 2 opritten. Dat zou een 90 meer kosten. Spreker is van meening dat de Raad een royaal aanbod gedaan heeft en dat uit het antwoord van de polders blijkt dat de belanghebbenden er zelf geen belang in stellen. De heer Jurrij is het daarinede eens, hij meent dat ze zelf er meer belang in moesten stellen, de Raad behoort toih bij hen niet gaan bedelen om het te inogen doen De heer lvaan betoogt, dat er weinig tegen te doen is. Het is wel te betreuren, maar de ingelanden van den polder zijn nu eenmaal zoo en niet anders. Het is toch «en algemeen belang en zou eene korte verbinding daar- stellen voor het verkeer van Sluiskil, Axel en Sas van Gent. De heer Jurrij, geeft dat toe, maar acht het niet billijk tegenover anderen. De heer De Feijter acht het een werk van algemeen belang, het betreft hier eigenlijk een hoofdweg. De Voorzitter wijst er op, dat men, met 10 minuten verder te rijden. dezen weg niet noodig heeft en men ■dus niet door dien slijkweg behoeft te rijden als men met wil. De heer Dekker merkt op dat het nog geen 10 minuten verschil maakt. De Voorzitter schat de jaarlijksche onderhoudskosten van den weg op f 250, waarvan men dan f 200 zou terug krijgen. Er moet dan echter ook nog gerekend worden op atlossing en rente van het kapitaal noodig voor den -aanleg van de verharding, wat de totale uitgaaf voor de gemeente brengt op /510's jaars. De aanlegkosten zullen bedragen f 2600. De heer Dekker doet bet denkbeeld aan de hand om ook aan den Koudepolder subsidie te vragen. De ingelanden van dien polder hebben er, blijkens hun request, toch ook belang bij. De Voorzitter oppert de meening dat die polder daar in geen geval op zou ingaan. De heer Kaan meent dat de jaarlijksche uitgaaf wat zou kunnen verminderen door slechts f 100 tegeliik af te lossen. J De Voorzitter meent dat men onder die voorwaarden geen geld zal krijgen. Spreker wijst er op dat de hoofde- lijke omslag, die bij de nieuwe begrooting reeds wordt voorgesteld op f 6300 dan in 1918 zal moeten klimmen tot ruim 7000, eene verhooging van 61 procent bij de tegenwoordige heffmg. De heer Kaan Dat komt wel terecht. De beer Van Drongelen acht ook niet billijk dat de Oud-Westenrijkpolder dat oude eind niet voor hare reke ning wil houden. De heer Dekker wijst er op dat de kosten voor de ge meente zeer zou verminderen, als de provincie en de Koudepolder beide een subsidie gaven. Een lid van Gedep. Staten gaf als zijne meening te kennen dat de mogelijkheid niet buitengesloten was dat de provincie wel een derde der kosten zou willen bijdragen. De Voorzitter herhaalt dat de Koudepolder erte weinig belang bij heeft om subsidie te verleenen en de provincie geeft geen subsidie, die verschaft wel renteloos voorschot, maar dat zou spreker voor zoo'n klein bedrag niet willen vragen. De heer Kaan zou toch gaarne ziqn da,t de verharding van den Binnendijk tot stand kwam, daar dit een alge meen belang is. Hij stelt daarom voor aan de polders Dud en Nieuw Westenrijk te kennen te geven dat de gemeente bereid is het nog onverharde gedeelte van den weg in orde te brengen en daarna den weg over de ge- heeie lengte te onderhouden (de opritten uitgezonderd), under voorwaarde dat de polders f 200 per jaar bijdragen, van af het tijdstip dat de onderhoudsplicht voor rekening der gemeente komt. Dit voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Kaan, Platteeuw, De Feijter en tan Drongelen (laatstgenoemde zegt dan komt er een ■eind aan de zaak). Tegen stemmen de heeren Geelhoedt, Jurrij en Dekker. 8. Begrooting Burgerlijk Armbestuur. Ingekomen is de begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur, op een eindcijfer van f 741,50. De subsidie van ■de gemeente is geraamd op 501,67. De begrooting wordt met algemeene stemmen goed- gekeurd. 4. I erhooging jaarwedde van den telefoonkantoor- houder. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen een verzoek van den telefoonkantoorhouder Buter, waarin deze wegens de toenemende werkzaamheden, o.m. een gevolg van het inrichten eener spreekcel, verhooging zijner jaarwedde verzoekt. Spreker meent dat eene verhooging der jaarwedde zeker niet onbillijk is, daar de werkzadmheden werkelijk toe- nemen door de spreekcel, en dit ook vermeerdering der administratieve bezigheden tengevolge heeft. Hij stelt voor de jaarwedde met 20 te verhoogen en te brengen van 160 op 180. De heer Kaan steunt dat voorstel, hij acht ook ver meerdering der jaarwedde billijk. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 5. Vaststelling gemeentebegrooting voor 19-13. Overgegaau wordt tot de artikelsgewijze behandeling der gemeentebegrooting voor het jaar 1913, beginnende met de uitgaven. De heer Kaan merkt op dat de jaarwedde van den ont- vanger niet meer in overeenstemming is, met de regelen daarvoor bij Prov. blad aangegeven en stelt voor die met J 50 te verhoogen. De toestand der finantien is wel niet zoo gunstig, maar daaraan is niets te doen. Dat kan de ontvange" toch ook niet helpen, de belooning is niet meer evenredig aan de werkzaamheden. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen en de jaarwedde uitgetrokken op 400. De heer Kaan stelt alsnu voor den post, uitgetrokken voor kosten van verkigzingen, die 50 hooger is geraamd dan vroegere jaren, in verband met dezooeven toegestane verhooging weer terug te brengen tot hetzelfde bedrag, dan blijft het eindcijfer gelijk. De Voorzitter ontraadt dit. Herhaaldelijk bleek het voor de kosten der verkiezingen geraamde bedrag te gering en het volgend jaar moet voor alle vertegenwoordigendelichamen gestemd worden. De uitgaven moeten in elk geval ge- schieden en dan komt men later tekort. De heer Kaan merkt op dat er toch ook nog wel een en ander wegvalt, waardoor er wat overschiet. De Voorzitter voert hiertegen aan, dat voor verschillende zaken reeds op die meevallers gerekend wordt. De heer Kaan handhaaft zijn voorstel, dat verworpen wordt met 5 tegen 2 stemmen. De heer Kaan vestigt nu de aandacht op den post 100 uitgetrokken voor de brandweer. Die zou toch volgens hem wel kunnen verminderd worden. De Voorzitter stemt toe, dat die post in gewone om- standigheden niet noodig is, wanneer echter brand voor- komt, is die post voor het uitbetaien van vergoeding aan de manschappen al spoedig niet toereikend. Hij acht bet voorzichtiger dien post, die reeds jaren zoo op de be grooting voorkwam, te behouden. Aldus wordt besloten. De heer Kaan geeft in overweging om, in verband met het zooeven genomen besluit betreffende den Binnendijk te schrappen de /150 uitgetrokken voor den aankoop van oO M-i. grind. Hij zou dan als er voor den Binnendijk grind gekocht wordt een 50 M3. meer willen nemen en gebruiken dan daarvan voor de hier bedoelde we"en. De Voorzitter wijst er op dat men dan toch dezerpost moet behouden, want dat die 50 M3. grind toch ook betaald moeten worden. De heer Kaan stemt toe dat die betaald moeten worden, maar zou dan, om de begrooting te ontlasten, dan maar wat meer willen leenen. daaraan toevoegende, dat men voor de nazaten ook wat te betalen moet laten. De oorzitter merkt op, dat dit niet mag, voor onder- houdswerk mag men niet leenen en als men de grint afnam van die welke werd aangekocht voor den Binnendijk, dan zou dit knoeierij zijn. Hij ontraadt den Raad daartoe over te gaan. De heer Kaan geeft te kennen het te hebben voorge steld met het oog op het voordeel, als die grint tesamen wordt aangekocht. De oorzitter antwoordt dat er geen bezwaar is om ze tegelijk aan te koopen en de voor elk werk benoodigde hoeveelheid daarna te splitsen. De post wordt behouden, zooals die is uitgetrokken. Bij den post onderhoud opeubare school en onderwijzers- woning vestigt de voorzitter er de aandacht op, dat deze post J 100 hooger is uitgetrokken in verband met eene circulaire van den scboolopziener, waarin er de aandacht van de gemeentebestureri op wordt gevestigd, dat de school- lokalen moeten voldoen aan de nieuwe eischen, of, voor zoover dit niet het geval is, in overeenstemming daarmede moeten worden gebracht. Nu doet zich hier het geval voor, dat de schoollokalen met aan die eischen voldoen. Het schot in het lokaal aan de Xoordzijde moet 54 c.M. Zuidwaarts verplaatst worden. \oorts moet in elk lokaal een raam draaibaar gemaakt worden, en een teekening van de plaatsing der banken in de lokalen worden ingezonden. Op dit oogenblik is ue [ilaatsing der banken in alle lokalen ook niet over- eenkomstig de wettelijke voorschriften, doch daarin kan worden voorzien door groote banken te vervangen door voorhanden kleinere. De heer Kaan noemt dit een treurige zaak. De ge meente heeft het vorig jaar pas eenige duizenden ter ver- betering van de school uitgegeven en over die verandering het ad vies van den sehoolopziener ingewonnen. Hij heeft dat plan goedgekeurd en nu moeten er weer veranderingen woiden aangebracht, tengevolge van eenegemaakte nieuwe wet. homende jaar kan er weer wel een andere wet worden ingevoerd. Spreker zou aan dien eisch niet willen toegeven. De heer Jurrij merkt op, dat het rijk toch een vierde van de kosten van verbouwing terug betaalt en als men met aan de gestelde eischen wil voldoen, dan kriigt men van het rijk geen subsidie. De beer Kaan meent dat ze die niet zoo gauw zullen mhouden. Om een voorbeeld te noemen weet hij niet waarvoor een draaibaar raam in de lokalen moet worden aangebracht. Gedurende den schooltijd mag hetnietopen staan. De oorzitter: Om tusschen den schooltijd frissche lucht m de lokalen toe te laten. lie beer kaan Nieinand zal kunnen beweren dat er met voldoende gelegenheid bestaat om in de schoollokalen frissche lucht toe te laten. De oorzitter Het is een Kon. besluit en daar dienen we ons aan te onderwerpen. De heer KaanZe doen bet lang niet overal. Die verplaatsmg vail het schot is wat anders, maar die draai- ramen zou lk willen nalaten, dat zal bovendien heel wat meer kosten dan geraamd is. De Voorzitter denkt dat de raming goed is, de bestaande ramen behoeven alleen veranderd te worden. De heer Kaan houdt vol dat het niet zal meevallen. De Voorzitter brengt onder het oog dat de voorschriften zoo zijn en behooren te worden uitgevoerd. Hiisteltvoor daartoe over te gaan. De heer Kaan merkt op, dat dan toch in elk geval het bestek nog nader bij den Raad moet komen, al wordt de post oiiveranderd behouden. Hij komt nog op tegen het overiodige van den eisch van die draairamen. Zulke eischen mogen noodig zijn voor de steden, maar zijn over- bodig voor het platteland. Er is gelegenheid tot ventilatie genoeg. Hij zou dat maar willen nalaten, de Minister zal toch zelf met komen kijken Na nog enkele besprekingen wordt de post oiiveranderd behouden. De verdere posten der uitgaven, noch die der ontvangsten, geven aanleiding tot bespreking. r wordt goedgekeurd op een eindcijfer van j 1/./I/,84, met een post voor onvoorziene uitgaven van j 117,30. ?oo^0,0fdeli-ike, 0msla8 is uitgetrokken op /6300, zijnde loUU hooger dan het loopende jaar. Omvraag. De hee? Kaan wijst er op, dat nabij de haven nog een ge\aarlijk eind weg is, en het raadzaam zou zijn dat daar een heining werd geplaatst. Hij stelt voor een verzoek daartoe te richten aan den Minister van .Financien en er tevens aan den directeur en den hoofdopziener der Domeinen kennis van te geven. Dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen/ De heer Dekker wijst op eene plaats nabij het Boerengat. waar de weg ook gevaarlijk is, door de nabijheid der kreek. Het was zeer gewenscht, dat daar ook een heining geplaatst werd. De oorzitter merkt op, dat de gemeente zich dan daarvoor zou moeten wenden tot het bestuur van den Loven polder. Z. h. s. wordt besloten aldus te doen. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. TerSemei!. Huwelijks-aangiften. 20 Sept. Wil- lem Naeije, oud 24 j., jm. en Catharina van de Velde, oud 28 j., jd. Jan Buurrnan, oud 30 j., jm. en Janneke du Free, oud 33 j., jd. Geboorten. 15 Sept. Cornells, z. van Cornells Eekhout en van Catharina Jacoba Scheerens. Magdalena Elodia Mrginia, d. van Augustus Eeopoldus Yandepitte en van Leonie Zenobie Maes. 18 Sept. Elizabeth Ulalie, d. vail Pieter Franfoise en van Maria Francina Bos. 20 Sept. Adriana Maria, d. van Jacob Elfrink en van Janna Cor nelia de 1 in. 21 Sept. Gerardus Franciscus, z. van Cerilus Jacobus de Clerck en van Maria Nathalia van Belle. Overlijden. 16'Sept. Joli Anna van Damme, oud 72 j., echtg. van Augustus Vermast. 19 Sept. Marinus Willern Machielsen, oud 45 j., echtg. van Dina van Vijven. s.s. HARALD in lossing te Kroonstad. s.s. JENNY in lossiDg te Gent. s.s. RICHARD in lading te Newcastle on Tyne voor St. Petersburg, s.s. ELISABETH in lossing te Londen. s.s. HELENA in lading te Trangsund voor Londen. s.s. MAGDALENA in lading te Rafso voor Londen. (Apen- ■Zoep.) j a 3 YLAG. NAAM. MS Van en naar. Lading. Voor Ver Heasen: 20 Eng. s.s. River Thames 2242 Londen stnkg. 21 idem Larch wood 1949 New-Castle kolen 22 idem River Lagan 2272 Londen stukg. Von Ter Weazen 20 Eng. s.s. Talisman 2159 Rotterdam ledig 21 idem River Scheldt 2199 Londen stukg. 22 idem Larchwood 194 9 jGrimsby ledig Voor Gent i 20 Eng. s.s. Alt 2840 Goole stakg. idem Derry m ore 1425 Newport kolen idem Blacktoft 3138 Goole idem Noord. s.s. Formod 3748 Skelleftea hoat 21 Deen. s.s. HaraldKlitgaard 5091 Narva idem Russ. 8.8. Bjarmia 3190 Wasa idem 22 Deen. 8.3. Kgholm 3815 St. Petersb. idem Eng. s.s. Sea Serpent 2554 Londen stukg. idem Mersey 3055 Goole idem idem Truro 2367 Hull idem Von Gent 20 Eng. s.s. Fulmar 3593 Belfast stukg. idem Egret 3945 Liverpool idem idem Mercury 1091 Londen scorries Russ. 8.8. Gen. Skobelew 5647 Sunderland ledig idem Gen Schuwalow 4995 Hull idem Ned. s.s. Richard 4850 Newcastle idem 21 Russ. s.s. Gen. Radetzky 6000 Blyth idem Deen. s.s. Norman 5304 8eaham idem Eng. s.s. Ronan '3391 Leith stukg. idem Alt 2840 Goole idem idem Otto 2367 Hull idem idem Sea Gull 2763 Londen idem 22 idem Grenadier 2842 New-Castle stukg. idem Derrymore 1425 Trallee cement idem Blacktolt 3138 Goole ledig Duitsch s.s. Nauta 3220 Burnt Island idem

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 3