Avondvakteekenschool m Advertentien. H. VERHOEVEN. - Ter Neazen - Hulst. GEERLIN G'S Laatste Berichten. Voor ouden van dagen. Nederlandsch Tooneel te Gent. Nieuwe Cirtus van Gent. afd. Ghristelijke Werkliedenvereeniging Aanyang Yan den cursus 30 September 1912. Steeds voorhanden P. J. van tie Sande te Ter Neuzen Nederlandsche Briefsteller P r ij s f 1,25. Hr Requisitoir. Pleidooi. 'sGravenliage, 20 Sept. Eerste Kamer. Voort- gezet wordt de behandeling van het wetsontwerp tot uitbreiding van het Staatsmijnbedrijf met de Alaasvelden. Minister Talma, bet ontwerp verdedigende, betoogde dat de Regeering geen Staatsmonopo'.ie beoogt, doch ruimte aan het particulier initia- tief wil laten. Om dit te bewijzen deelde de Minister mede dat op het oogenhlik onderhandelingen gaande zijn om de Dominiale mijn te verkoopen aan de maatschappij die haar thans van den Staat in pacht heeft. Het ontwerp werd hierna aangenomen met 33 tegen 3 stemmen. Aangevangen werd met de behandeling der Vogelwet. Het ontwerp werd bestreden door de heeren Yerheijen en Pelinck van Pallandt. Het is' niet de oude dag, maar zwakke of zieke nieren, die rugpijn, rheumatiek, urine- kwalen, waterzucht, graveel, lendenjicbt enz. veroorzaken. Ouden van dagen zoowel als jonge menschen dienen te weten, dat de nieren zorg dragen voor de afscheiding van het urinezuur en andere schadelijke stoffen uit het bloed. Wanneer deze organen hun werk behoorlijk doen gaat het bloed er iedere drie minuten door heen en komt het er volkomen gezuiverd uit. Zijn de nieren echter verzwakt of ziek, dan kunnen de onzuiverheden in het bloed er niet door de nieren uit gefiltreerd worden. Het met onzuiverheden bezwangerde bloed geeft dienten- gevolge ziekte in plaats van nieuw leven aan alle organen in zijn omloop door het lichaam. Vandaar dat kwalen als de bovengenoemde spoedig volgen. en het is dan ook van het grootste belang dat menschen op leeeftijd acht geven op de werking van hun nieren. Wanneer zij hun plicht niet behoorlijk vervullen, komt hen dan onmiddellijk te hulp met Foster's Rugpijn Nieren Pillen, de standaardmedicijn voor de nieren en blaas. Zij versterken de nieren en maken hen gezond, zij stellen hen in staat om hun gewichtig werk weer behoorlijk te doen en als uw nieren gezond zijn, houden zij ook u gezond. Let er op, dat de juiste naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen en de handteekening van James Foster op het etiket voorkomen, dit behoedt u voor namaak. De ecbte zijn te Ter Neuzen verkrijgbaar bij de heer A. van Overbeeke Leuuis, Westkolkstraat. Toezending geschiedt Iranco na ontvangst van postwisssl a f 1,75 voor een, of f 10,voor 6 doozen. Bestuurder-. ARTHUR HENDRIKX. Zondag 29 September a.s., te 21/2 ure, dag- voorstelling aan verminderde prijzen, op- voering van het wereldsucces ,,Het lustige Weeuivtje", beroemd zangspel in 3 bedrijven, muziek van Franz Lehar. Zondag 29 September a. s., om 3 uur, eerste dagvoorstelling (prijzen geiijk gewoonte). Voor- naamste aantrekkeliikheden Optreden van Hen- riette de Serris, levende beelden (zeer prachtig) Dolton and Leedts, excentrieken Darras, na- bootser De Jemarelli, wonderbare duettisten Remaris, de reuzenachtige trombonneSaiteys brothers, de draaiende ladderThe Meweb, komieke acrobatenDe Ellesmeres, //trick", velorijders Cinema. ZKETIJDINGKN. Van 18 tot en met 19 Sept. Van 18 tot en met 19 Sept. werden door de Oostsluizen alhier 54 binnenvaartuigen op- en 48 afgeschutdoor de Westsl. 9 op- en 14 afgeschut. Positie der htoomnehepen. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,5 5 a /47^57° Engelsch per 12,- „„12,— Ondertrouwd JAN BUURMAN JANNEKE DU PREE. Ter Neuzen, 20 September 1912. Op 21 September a. s. hoopt onze geachte vriend, MARINUS BRUGGEMAN, zijn 35sten geboortedag te herdenken. Dat hij nog lang gespaard mag blijven is de wensch van ZIJN YR1ENDEN. Hoek. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lijden onze geliefde Echt- genoot, Vader, Breeder en Behuwdbroeder, MARINUS WILLEM MICHIELSEN, in den ouderdom van bpna 46 jaren. Namens wederzijdscbe familie, Wed. MICHIELSEN—van Vuven. en Kinderen. L. HANGOOR—Michielsen. J. VAN VIJVEN—Michielsen. Ter Neuzen, 19 September 1912. te TER NEUZEN. Aangifte van leerlingen voor den Reken- en Teekencursus, voor of op den 23 Sep tember 1912, bij ondergeteekende. Namens het Bestuur, J. A. MEERTENS Jr., Vlooswijkstraat 9. Galanterien. - Huishoudelijke Artikelen. Glas-, Porcelein-, Aardewerk en gros. Winkeliers en kooplieden bezoekt onze magazijnen. U vindt er steeds eene ruime sorteering aan concurreerende prijzen. in den boekwinkel van de firma' groot 469 pagina's. Dertiende verraeerderde en verbe'terde Druk. GEERLING'S werk mag met recbt een ricbtsnoer heeten. om zich een lossen en bevalligen briefstijl eigen te maken. Ongekunstelde toon, eenvoud en natuurlijkheid van opvatting. Men vindt zijne reeks BRIE VEN geleidelijk onder de volgende rubrieken gebracht, als Brieven ter inwinning van informatien of inlichtingen biz. 2540. Brieven van Raadpleging, Raadgeving van Waarschuwing biz. 4052. Commissien of Opdrachten en Bestel- lingen biz. 53 62. Berichtsbrieven biz. 6397. Brieven van Gelukwensching biz. 98—117. Brieven van Deelneming, Troost en Rouwbeklag biz. 118120. Brieven ten geleide van een Geschenk biz. 130—151. Uitnoodigingsbvieven biz. 152—168. Verzoekende brieven 169J85. Brieven van aanzoek biz. 186 190. Huwelijksaanzoeken, Minnebrieven biz. 191—209. Brieven van aaubevelingbiz. 210215 Brieven van dankbetuiging biz. 216—225. Klachten biz. 226233. Brieven over rekeningen biz. 234—241. Verzoekschrif'ten, Requesten biz. 242—264. Koopmansbrieven biz. 265275. Brieven ter Lekoming van inlichtingen biz. 275-278. Wegens onderneming voor gemeen- schappelijke tekening; biz. 279 280. Brieven over waren; biz. 281 289. Brieven over expeditiezaken biz. 289-292. Brieven over het verzenden van waren en Inkasseering van gelden; biz.292-296. Brieven over Krediet en Wisselzaken biz. 226—304. Brieven in Faillissementen biz. 304-305. Vrachtbrieven biz. 305 307. Wettelijke voorschriften, Opmerkingen en Mededeelingen bij eenige burgerlijke handelingen van toepassing, waarvan de kennis voor elken burger onmisbaar is. Wettelijke voorschriften die onder dien nederigen titel zooveel bruikbaars en onontbeerlijks voor het bedrijvige leven bevat, zet de kroon op het werk en verrast den gebruiker op eene hoogst aangename wijze. Daarin is met de meeste nauwkeurigheid en degelijkheid de algemeene rechtsleer uiteengezet, waarvan de kennis voor een ieder in burgerlijke handelingen onmisbaar moet genoemd worden. Wie derhalve niet weet, hoe zich te keeren of te wenden in zaken van geboorten, overlijden of huwelijken bij minderjarigheiden voog- dij bij het maken van sckenkingen, legaten en testamenten bij huur en ver- huur, bij koop en verkoopbij ruiling en wederinkoopbij betalingenkwijting bij het stellen van borgtocbt, pand en hypotheek, bij aannemingen en aan- bestedingen bij lastgevingen bij het sluiten van vennoot-of compagnieschap bij faillissementen, wisselzaken, enz. enz., hi] raadplege dezen Gids en geene vraag zal hij kunnen stellen, waarop geen be- vredigend antwoord volgt. ■Hierdoor zal men in staat gesteld worden in de meest voorkomende gevallen zijn eigen zaakvoerder te zijn en zich vele moei- lijkheden en kosten bespareu, het vaak noodlottig gevolg van onbekendheid met de handelingen, door ons opgesomd. Franco per post 1,40. erdediger Toen getuige aankwam, wist hij toen van de staking. v GetuigeJa. YerdeaigerKwam het troepje van Ter Neuzen? Uetuige: t kwam van Ter Neuzen. VerdedigerHerinnert getuige zich dat Verlinde bit passeeren van het huisje een dreigende beweging maakte en oiiderkruiper riep Getuige Ik herinner me dat niet. V erdediger Heeft hij zich orngekeerd GetuigeNeen. erdedigerWas er rumoer onder de menschen? Zij zuilen toch niet als een doodgraversgilde geloopen hebben Getuige Er werd gepraat en gelloten, maar rumoer was er met. Raadsheer-RapporteurBehalve de twee getTfigen De Doer en v. d. Wege is er nog vrouw Dooms, die met ge hoord is voor de rechtbank, en die verklaard heeft, dat Z 8v.n SJ"06!' van 15 a '20 bootwerkers uit de richting van,. j ^erli'iof kings de vrouwen heeft zien loopen. eriinde heeft topn geroepen»Ik zal van nacht den Soel in brand steken en jou 't hart afstekenZij zegt, zich met te kunnen vergissen. Ze kent Verlinde en boven- dien droegep de anderen boezeroenen, terwiil Verlinde in t zwart was. BeklaagdeIk ben heelemaal onschuldig. Ik ken de vrouw met en kan dus niets tegen haar gezegd hebben. Kaads lieer-Rapporteur, Mr. Feith Ja, er zijn meeron- aangename tafereelen in dien tijd voorgevallen. vocaat-generaalJe wist toch waar haar man woonde eklaagde: Ja, maar zijn vrouw kende ik niet. v.-Gen.. Je hebt toch wel kunnen begrijpen, als er een vrouw voor zijn huis staat, dat het zijn vrouw is. Alsnu neemt advocaat-generaal, Mr. Wentholt, requisitoir. 't' herinnert er aan, dat de rechtbank te 1 e ket ten laste gelegde bewezen heeft verklaard op grond van de pertmente verklaringen der beide vrouwen en yerwees nog naar de voorgelezen verklaring der derde getuige. Om deze verklaringen te destrueeren zijn hier 3 ge tuigen a decharge, waarvan er twee nu anders verklaren dan uit de processtukken blijkt, dat zij bij de politie lebjen gedaan. Spreker rneende, dat zij echter thans niets anders verklaren dan: wij hebben bet niet gehoord; naar onze opvatting kwam het van een andere zijde. Dat is een meening of gissing, die hier niets ter zake doet. IV at den derden getuige betreftde president heeft al erecht gewezen op het groote belang, dat hij eerder had gesproken. Die persoon zou, naast bekl. loopende, achter •/uch de woorden hebben gehoord, maar, zooals hij zelf verklaarde, het niet noodig geoordeeld "hebben, even het hoofd om te draaien. Ieder ander zou bij het hooren van zulke alarmeerende wool den het hoofd hebben omgedraaid. Dat is een aanwijzing voor spreker, dat de woorden kvvamen van iemand, die op gelijke lijn liep als de getuige. Hij moet zich, om een zacht woord te gebruiken, vergissen. Zijn verklaringen zijn allerminst van gewicht te achten in deze zaak. °°rts uitte Adv.-Gen. zijn groote verwondering over het ontlioudingsvermogen van deze getuige, die zich na acht maanden nog weet te herinneren, dat hij met bekl. hep te praten. Zeer betwijfelt Z.E.G. Aberson of dat wel kan. De verklaringen der beide getuigen a charge endieder derde vrouw, die nog gehoord kan worden, als het Hofdaar prijs op stelt, acht Adv.-Gen. dan ook niet ontzenuwd. Op grond requireerde hij bevestiging van het vonnis. Wat de opgelegde straf van drie maanden betreft voor dit inderdaad ernstige misdrijf, deze achtte adv.-gen. niet m juiste verhouding te staan tot het gepleegde feit, dat v an zeer ernstigen aard is. Scherp gispte spreker deze an del wij ze om een vrouw te intimideeren, ten slotte concludeerde hij tot vernietiging van het vonnis wat betreft e opgelegde straf, schuldigverklaring. als in prima en veroordeelmg van beklaagde tot 6 maanden gevangenisstraf. Beklaagde's verdediger, Mr. Mendels, het woord ver- krijgende, vangt zijn pleidooi aan met de verzekering, dat hij een ernstig bedoelde en als ernst bedoelde bedreigmg ais deze, onder welke omstandigheden ook, nimmer te excuseeren zou achten. Met voile gerustheid en in het voile besef van het gewicht van het ambt van den ver dediger heeft hij de verdediging van dezen beklaagde op zich genomen, al heeft hij uit de stukken gezien, dat het wettig bewijs is geleverdmet de meeste gerustheid voor hemzelve en met de meeste verzekerdheid voor zijn client. I leiter heeft de intieme convictie dat hier een alierbe- treurensvvaardigste rechterlijke dwaling is begaan. Advocaat-generaal heeft twee der getuigen a decharge ter zijde gesteld. Maar hier is gebleken, dat de een het geluid voor zich, de andere het roepen achter zich heeft gehoord en zij hebben verklaard, dat beklaagde niet ge roepen heeft en niet heeft kunnen roepen. Scherp critiseerde spreker het proces-verbaal van den inspecteur Klaassen, gemaakt zonder aanteekeningen, zonder dat de getuigen het hebben geteekendeen is zelfs niet eens gevraagd het te teekenen. De houding van beklaagde is steeds lovaal en oprecht geweest, zijn verklaringen zijn in geen enkel opzicht onge- loofwaardig oi tegenstrijdig gebleken. Het doel van den tocht was niet het bewuste huisje, maar het overhalen van werkvvilligen om de staking niet te verhinderen. Geen enkel strafbaar feit is tijdens de geheele staking gepleegd, hoogstens een overtredingzij had een volmaakt rustig verloop. J oen beklaagde later hoorde, dat men hem besehuldigde heelt hij zich trachten te herinneren, vvie bij hem vvaren. Alien kon hij zich niet herinnerengeen wonder, men loopt zoo vaak en met zoo velen langs den dijk. IJij heeft dus eerst aan zijn kennisseu, aan bootwerkers gedacht en niet aan Vernimmen, die hem vreemd was en pas uit Duitschland terug. Dat deze getuige zich niet kan herinneren, wat er op dat oogenhlik besproken werd, vindt pleiter niets verwonderlijks. Maar waarschijnlijk hebben zij liet over de werkzaamheden gehad in verband met getuige's te- rugkeer uit Duitschland. In Zeeuwsch-Vlaanderen is iemand, die zoo ver is geweest een phaenomeen en pleiter deelt dan ook volstrekt niet de verwondering van een der raadsheeren, dat Verlinde daar belang in stelde. En_ vraagt pleiter zou een eenvoudig boerenman als nrnirnmen er zin in hebben een groote reis te maken hier heen om alleen ten pleziere van een vreemde te komen verklaren geiijk hij deed, wanneer hij niet door een innerlijken drang gedrongen werd Deze getuige wordt het als een grief aangerekend, dat hij een goed herinne- lingsvermogen heeft, doch als vrouw Dooms dat heeft is het voor haar een dengd en zij is toch ook nog maar oi langs met hare verklaringen voor den draad gekomen. Met nadruk betoogde pleiter de goede trouw en de ge- loofvvaardigheid der getuigen a decharge. Vooral het ge- tuigenis van den derden getuige acht spreker van groote waarde het is zoo sterk, dat hij zich niet kan vergissen. Op psychologische gronden werd daarna door pleiter uiteengezet, dat de getuigen a charge, ook te goeder trouw zijnde, zich wel vergissen. Wat het getuigenis van de niet gehoorde vrouw betreftzij verklaart, dat Verlinde de eenige was, die een zwart pak aan had, terwijl alle-3 de getuigen niet alleen zeggen er waren er meer, maar ook wij zelf vvaren eveneens in 't zwart. De bonding van den inspecteur Klaassen in deze zaak heeft pleiter bovenmate verbaasd. Verlinde heeft hem zes namen opgegeven van personen, die den bewusten avond hij hem waren. De inspecteur heeft hen niet gehoord, zooals hij zelf verklaarde, omdat alien bootwerkers waren en het hier hun aanvoerder geldt, waarom hij hen onbe- trouwbaar achtte. Maar dat is zijn zaak niet; dat heeft de Offieier van Justitie, dat heeft de rechtbank uit te maken, riep pleiter uit, die een woord van verzet daartegen deed hooren. lien inspecteur is de naam opgegeven van Van Grembergen, als dengene die den eigenlijken dader kende, maar niets staat daarvan in zijn proces-verbaai. Tegenover de door den inspecteur gedane mededeeling in zijn eerste proces-verbaal, dat beklaagde zou zijn ont- slagen wegens dronkenschap, zei pleiter dat beklaagde een volkomen onthouder is van sterkedrank. Een lid van Gedep. Staten en de pastoor hebben ver klaard, dat hij is een ordelijk, kalm, bezadigd man. Hij is geen man, die dergerlijke gruwelijke bedreigingen tegen over een vrouw zal doen. Hij en zijne medebestuurders hebben zich opgeoll'erd voor anderen, daar de gewenschte lotsverbetering niet hun, maar de losse arbeiders goldt. Door hun ontslag is de werkstaking geprovoceerd. De burgemeester en de waarnemend burgemeester bebben beiden verklaard, dat hun gebleken is, dat beklaagde de stakers heeft aangemaand zich van elke onordelijke daad of woord te onthouden. De burgemeester, de heer Huizinga, heeft in een brief excuus gemaakt, dat in den door hem geteekenden staat van inlichtingen te lezen is, dat beklaagde's gedrag te wenschen laat. Hij onderteekende ambtshalve het door inspecteur Klaassen (zegt pleiter) opgemaakte rapport korten tijd na zijn optreden als burgemeester, maar zes maanden later zegt hij nu, dat hem gebleken is dat be klaagde te goeder naam en faam bekend was. De beide vrouwen hebben later schriftelijk verklaard haar aanklacht in te trekken, daar zij zich in den persoon konden hebben vergist. Omdat beklaagde een voetval voor haar heeft gedaan, zeide zij, toen zij over deze ver klaring ondervraagd werden. De burgemeester legde die verklaring hij het dossier, maar inspecteur Klaassen ging, zonder last van den burge meester, naar de vrouwen toe, om ze opnieuw een zoodanig verhoor af te nemen, dat ze op haar verklaring terugkwamen en verklaarden, geiijk zij voor de rechtbank hebben gedaan. De inspecteur had dat niet mogen doen, hij had ctesehrif- telijke verklaring bij het dossier moeten lateu en nififceigen- machtig de vrouwen aan een nieuw verhoor ondeiuverpen. Tot het slot van zijn pleidooi gekomen, drukte pleiter het in dubiam abstinae den Ieden van het Hof op bet hart, geheel ter zijde latende of het zou meegaati met het rigoureuse requisitoir van den advocaat-generaal. Mocht het Hof toch veroordeelen, dan zou pleiter alles in het werk stellen om te komen tot revisie van het arrest. »Bedenk u wel," aldus eindigde pleiter, sgelast herziening van de iustructie, of laat den man, die thans op zee is, en den naam van den dader kent, dagvaarden." Advocaat-generaal zag af van repliek. Beklaagde had aan het pleidooi van zijn verdediger niets toe te voegen dan een laatste betuiging van zijn onschuld. Het Hof zal over 8 dagen Woensdag 25 September uitspraak doen. Voor het gerechtshof te'sGravenhage werd Woensdag bevestiging geeischt van het vonnis der rechtbank te Mid- delburg, waarbij A. A. F. B., landbouwer te Westdorpe, is veroordeeld tot 2 weken gevangenisstraf en betaling van f 17,90 schadevergoeding aan de beleedigde partij wegens liet op 2 Juni 11. te Sasvan Gent mishandelen vanzekereri G. G. Mr. J. Adriaanse, advocaat te Middelburg, pleitte vrij- spraak, subs, het opleggen van eene geldboete. Mr. Goedbloed, advocaat te Middelburg, die voor de beleedigde partij optrad, pleitte haudhaving van het vonnis, voor wat betreft de daarbij bevolen schadevergoeding. Datum VLAG. NAAM. Ms Van en naar. Lading. Voor Ter leuzen 18 Eng. s.s. Talisman 2159 Middlesbr. ijzer 19 idem River Scheldt 2199 Londen stukg. Von Ter Wenzen 18 Eng. s.s. Factor 3333 New-Castle ledig idem Lady Salisbury 4093 idem idem idem The Duchess 1660 Middlesbro idem idem River Lagan 2272 Londen stukg. Voor dent t 18 Ned. s.s. Jenny 5125 Narva hout Eng. s.s. Ronan 3391 Leith stukg. 19 idem Grenadier 2842 New-Castle idem idem Otto 2367 Hull idem idem Sea Gull 2763 Londen idem idem Mercury 1091 idem ledig Von dent I 18 Eng. 3msch- Polly Emily 453 Swansea phosph. Eng. s.s. Broompark 3751 New-Castle ledig idem Risedale 1107 Londen scorries idem Sea Serpent 2554 idem stukg. idem Mersey 3075 Goole idem Russ. s.s. Balva 3301 Blyth ledig 9.B. HARALD in lossing te Iiroonstad. s.3. JENNY in lossing te Gent. 8.3. RICHARD in lossing te Gent. s.s. ELISABETH in lossing te Londen. s.s. HELENA in lossing te Kroonstad. s.s. MAGDALENA in lading te Rafso voor Londen. i EN Ijl Hr

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 6