Landbouwberichten. Gemengde berichten. Laatste Berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. ByRGERTUKEN STAND. "V an de twaalf sprekers had de heer Oudegeest zoo n gering gehoor, dat, hij van het woord af zag. I roelstra, die de meeste hoorders om zich verzamelde, betoogde, dat als de rechterzijde na deze grootsche betooging voor den eisch van algemeen kiesrecht doof blijft, een nieowe obstructie niet kan uitblijven. De arbeiders- klasse doet jthans een laatste ordelijke poging tot verkrijging van algemeen kiesrecht. Na de verschillende redevoeringen speelde de muziek. Dp het terrein der meeting werd een biljet uitgedeeld, waarop wenken warden gegeven hoe men zich te gedragen had na afloop. Er werd aangegeven om in 10 groepen op te trekken naar het Binnenhof op het tijdstip dat de Earners hunnen arbeid zouden aanvangen. Langs verschillende wegen trokken de groepen op, om ten laatste in de nabijheid van het Binnenhof samen te komen. Verder dan het Buitenhof kon men evenwel niet geraken, daar het Binnenhof na het vertrek van den Konink- lijken stoet voor het publiek was afgezet. In lauge rijen trokken de betoogers door. Of- schoon het houden van een optocht verboden was, had de lange stoet van menschen met de kiesrechtkaarten op hun hoed, die met opgerolde vaandels verder trokken, daarvan toch geheel het karakter. Er waren uitgebreide maatregelen genomen voor het bewaren der orde. Incidenten van beteekenis kwamen niet voor. TEE NEUZEN, 18 September 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 773.4 Aberdeen°en Stornowaij. Laagste 753.1 Riga. Verwachting tot den avond van 19 September: Zwakke tot matige NoordwestelijketotNoorde- lijke wind, gedeekelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. Bij de tweede veiling van de veilings- vereeniging op gisteren was tamelijk veel publiek aanwezig. Op de groote veiling werden ge- veild nien, aardappelen en knolen. Eerst»e- noemde werden boven den marktprijs verkocht. Op de kleine veiling werden meest vruchten geveild. Tot controleur is aangesteld G. Will, tot afslager J. van Leeuwaarden en tot veilings- bediende A. de Ridder, alien alhier. Hit nadere berichten blijkt dat de vliegenier dien men jl. Maandag in deze omgeving over de Schelde zag vliegen zeer vermoedelijk was de heer W evman, die, met zijn mecanicien, te Antwerpen ongeveer 7 uur des morgens was opgestegen, eerst volgend de Schelde en later de Noordzeekust, landde om 9 ure te Boulogne, om motorvoedsel op te nemen. Een half uur later vertrok hij weer in de richting van Havre. Bij de heden alhier vanwege de vereenigintr //Algemeen Belang" te Drie wegen in he't /Hotel Centraal" gehouden aanbesteding voor de levering van voederartikelen, werd het minst ingeschreven als volgtdoor J. van der Welle te Othene voor grindmeel voor 7,30 en voor bloem voor f 12,75, en door J. de Meijer te Zaamslag voor mats voor f 7,45 en voor schep- meel 9,60, en voor erwtenmeel door M. de de Bruijne te Axel voor /ll. Maandagavond zijn in de bioscoop van den heer Wegkamp de vertooningen aangevan- gen met een belangwekkend programma. Groote belangstelling verwierf het hoofdnummer ,/Het vliegende circus." Deze film, waarvan het ver- toonen ongeveer een uur in beslag nam, boeide van begin tot einde. Vooraf ging een comisch nummer, eveneens tot slot. Voor de verdere dagen is daar een ander repertoire, dat voor dat der eerste dagen niet behoeft onder te doen. De eerste voorstelling van het Ned. too- neelgezelschap onder directie van den heer Frans Hart, op jl. Maandag, was zeer (uatig bezocht, wat, met het oog op het stuk en het verdiens- telijke spel, jammer was. De opvoering van j;De onbekende vrouw" bewees, dat de heer Hart beschikt over een flink gezelschap. Wij willen van onze gewoonte om geen per- sonen te bespreken in dit geval eene uitzon- dering maken, daar voorzeker het spel van mevr. Fondery Hart valt te loven. Dit werd ook weer bevestigd gisteravond, toen werd gegeven het bekende stuk ,/Roze Kate" het treurspel der smeden. Nu was de opkomst van het publiek grooter, en het algemeen applaus gaf blijk van de tevredenheid der aan- wezigen. Hedenavond zal frou-Frou worden opgevoerd. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt wordt morgenavond gegeven //Een berucht proces", Vrijdagavond //Rechtersmacht" en Zater- dagavond //Marie Antoinette". Naar men ons mededeelde zal vooral de op voering van a. s. Vrijdag uitmunten door goede verzorging. Uit hetgeen de heer Hart tot hiertoe ten beste gaf bleek, dat hij den smaak van het publiek zeer goed weet te treffen. AI is het ook dat de titel van een stuk door mindere bekendheid niet aantrekt, behoeft dat geen bezwaar te zijn zijne tent te bezoeken. Dit is genoegzaam gebleken bij den eersten avond. Toen is ook overtuigend bewezen dat het niet steeds zit in een pakkenden titel, maar wel in den inhoud en de wijze van uitvoering. Door Ged. Staten is tengevolge van het overlijden van den heer M. v. Kerkvoort, lid- werkman in de plaatselijke commissie bedoeld art. in 87 der Ongevallenwet zetel Sas van Gent als zoodanig benoemd dhr. P. A. Martens, giet- stofmenger in een spiegelglasfabriek te Sas van Gent. Men schrijft ons uit Selzaete Verleden Zondag moest de heer Van der Burg alhier met zijn eendekkeropstijgen. Hetweder was ver van gunstig, wind en regen wisselden zich aanhoudend af. Niettegenstaande het slechte weder is de moedige vlieger toch op gestegen. Doch pas was hij in de lucht, toen zijn motor plots stil vielkwaadwilligheid wordt zelfs vermoed voor dit onverwacht voorval. Evenwel is de vlieger er in gelukt op een aardappelveld te dalen, waar hij ongedeerd is aangekomen. Met zijn toestel was het hetzelfde niet, dit is nogal deerlijk gehavend. Maar voor Zondag zal het hersteld zijn. De heer Van der Burg zal dan ook Zondag en Maandag a. s. zijne vliegtochten hernemen op het groot plein achter het krankzinnigen- gesticht, telkens vanaf' 3 ure 's namiddags. lndien het weder gunstig mocht zijn, zal het die dagen in Selzaete niet aan volk ontbreken. Vrijdag had te Brussel een paardenmarkt plaats. Het Brabantsch ras was het best ver- tegenwoordigd. De zware trekpaarden gingen voor 1800 tot 2000 frank, de lichte (Kamion- paarden) voor 1500 tot 1700, de veulens voor 900 tot 1000 frank. Den 12den October komt de voorlaat3te paardenmarkt aldaar. SECH fTYTK E N. De Hooge Raad verwierp het cassatieberoep van K. J. van H., winkelier en boterhandelaar te Middelburg, door de rechtbauk aldaar met vernietiging van het vonnis van het kantonge- recht aldaar veroordeeld tot f 100 boete of 14 dagen hechtenis met last tot openbaar making van de uitspraak, wegens het in zijn kelder en boterbewaarplaats aan de Lange Delft ten vervoere in opslag hebben van een hoeveelheid boter met een veteghalte beneden de bij alge- meenen maatregel van bestuur en in de Neder- landsche Staatscourant bekendgemaakte grens van 80 nl. met een vetgehalte 73,1 althans 7,1 binnen twee jaar na een vorige onher- roepelijk veroordeeling terzake een boterwet- overtreding. Zondag huurde een milicien bij een rijwiel- handelaar te Vlissingen een fietsmaakte er een tochtje op en vroeg den volgenden dag aan een collega het rijwiel aan den eigenaar te willen terugbrengeu. Deze voldeed aan het verzoek, doch vergiste zich en bracht een ander rijwiel, het eigendom van een derden soldaat naar den handelaar. Daar werd niet op de vergissing gelet en het verkeerde rijwiel later verhuurd aan een boerenman. De eigenaar van dit rijwiel komt over de Markt, ziet zijn eigendom voor een cafe afstaan, en het gevolg is dat een politie ten tooneele verscbijnt en boer en fiets naar het bureau verhuizen. Na eenige moeite en het hooren van de ver schillende betrokken personen wist men daar deze kluwen te ontwarren en kreeg ieder zijn eigendom terug. Kwade bedoelingen waren natuurlijk niet in het spel. Te Maastricht zijn Zondagavond uit bet gesticht St. Vincentius a Paulo ontvoerd drie meisjes, respectievelijk van 19, 16 en 14 jaar, welke aan de ouderlijke macht onttrokken waren. De moeder, welke, gescheiden van haar echt- genoot, thans in Den Haag verblijf houdt, scbijnt van het oogenblik van afscheid nemen gebruik gemaakt te hebben, om de kinderen mee te frekken, waarna ze in een gereedstaand rijtuig zijn verdwenen. De Nederlandsche loodschoeuer No. 9 is Vrijdagavond bij Dungeness aangevaren door een onbekend gebleven stoomschip. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schoener beliep averij aan kluiverboom en tuig, doch kon op zijn post blijven. Het is 3ll2 jaar geleden, dat het 1 V2jarig zoontje van V. aan den Geerweg te Delft in een baggerput is gevallenJ. A. Wittenberg, die het geschreeuw van vrouwen vernam, ging er terstond op af en haalde het knaapje uit den put. Hij slaagde er in na een half uur de levensgeesten op te wekken. Vrijdagavond was het nu 5 jaar geworden zoontje aan den Geerweg in de gracht gevallen. Ook dit bemerkte Wittenberg. Hij begaf zich gekleed te water en slaagde er in den knaap voor de tweede maal te redden. (D. Ct.) Bijgeloof. Men schrijft aan de //N. R. Ct." uit de provincie Groningen Een meisje, een 14jarige dochter uit 'n groot gezin te O.. was sedert. de laatste drie jaren ongesteld. Eenige doktei^ waren reeds geraad- pleegd, zelfs uit een naburig dorp, terwijl mede een geneesheer uit een van de Duitsche grens- plaatsen om raad was gevraagd. Niets echter hielp, zelfs de vele huismiddelen, waartoe de ouders hun toevlucht namen, hadden weinig verandering in de ziekte van het meisje gebracht. Toen men eenige maanden geleden plotseling beterschap meende te bespeurende patiente kreeg meer eetlust en begon zich zoo nu en dan in de buitenlucht te vertoonen. Wat er dan wel was gebeurd Niets anders, dan dat de melk, die door de patiente nu werd gebruikt, werd gemolken uit een witte geitzonder hoornen Men had nl. een oude vrouw, eenige uren ver van het dorp O., wonende, om raad ver- zocht en deze had bij een bezoek aan de zieke dadelijk opgemerkt, dat melk van een onge- hoorude witte geit haar zou doen opknappen. Zaterdagavond surveilleerde een Leidsch politieman langs de Oude Singelgracht. Een zwart voorwerp, dat dan eens onder en dan weer boven water kwam, trok zijn aandacht. Hij dacht dat het een bond was en daar er aan den walkant een schuitje lag, besloot hij het dier aan den wal te brengen. Hij roeide het bootje naar het reeds zinkend voorwerp en had het geluk het nog juist te grijpen. Wie schetst zijn verbazing toen het bleek dat hij een kind had opgehaald. De levensgeesten bleken nog niet geweken en het gelukte spoedig het bewustzijn weder bij den kleine op te wekken. Bet bleek te zijn de lljarige Frans van der Meyde, die in hetzelfde schuitje, waarmede het gered werd, door zijn vader was achtergelaten om er op te passen. Een kapelmeester in Duitschland heeft een vermakelijke handleiding het licht doen zien ten aanzien van de houding, die de dirigent moet aannemen tegenover de verschillende leden van zijn orkest in verband met den invloed, die hun karakters ondergaan door het instrument dat ze bespelen. Aldus krijgen de hoboisten, doordat ze ge- dwongen zijn, groote hoeveelheden lucht door kleine openingen te blazen, een prikkelbaar en hooghartig humeur. Jegens hen moet men dus met zachtheid te werk gaan. Deklarinet- tisten moeten een neiging vertoonen naarover- gevoelige droefgeestigheid en de fluitbespelers zijn beminnelijke menschen met fantazie. De eerste en tweede violisten vooral zijn zenuwachtig, de altviool schijnt zijn bespeler tot bureaucratische neigingen te drijven, terwijl de violoncellist eer zich in wijsgeerige bespiege- lingen verdiept. Wat de hoornisten aangaat, zij nemen het leven makkelijk. Als de blazers van piston en trompet eenige gerechtvaardigde ijdelheid toonen, zijn zij, die de eigenlijke horens be spelen, streng van karakter en tot het mystieke geneigd, terwijl de tamboers den aard van apaters goed leven hebben. De mannen, die den trom en den Turkschen trom bebeuken, zijn echte pretmakers, den pau- ken-bespeler glijdt alles langs de koude kleeren af en ten slotte de bekkeuslager, dat is een geheimzinnig wezen, omtrent wien moeilijk nadere ontleding is te geven. Beetwortels in Korea. Ook in Korea worden beetwortels verbouwd. De Koreaansche suiker-Maatschappij is er gesticht. Nu is er rumor in casa. Een der promotors heeft zich aan dit lichaam onttrokken, omdat hij de op- richting uitgesteld wilde hebben, daar op het oogenblik de bieten door een ziekte zijn aan- getast, waardoor naar zijn meening het suiker- gehalte tot slechts 11 °/0 zou verminderen. Andere deelen deze meening ecbter niet. Men verwacht dat de door deze maatschappij voort- gebrachte suiker tegen het einde van het vol- gende jaar aan de markt zal komen. Het politieschandaal te New-York. De //Frankfurter Ztg" verneemt uit New-York, dat de procureur-generaal de politie beschuldigt de twee gevangen genomen misdadigers Rosenzweich en Borrowitz, die vermoedelijk aan den moord op den speelhuishouder Rosenthal schuldig zijn, weken lang te hebben beschermd en verborgen. Te Liverpool is dezer dagen met veel succes een uitvinding beproefd, welke voor de scheep- vaart van groot belang is. De gebroeders Hodgkinson bebben n.l. een apparaat gecou- structeerd, dat de misthoorn- en stoomfluitteekens zoo kan ontleden, dat men de bewegingsinrichting van tegemoetvarende schepen er nauwkeurig van aflezen kan. Het apparaat bestaat uit een //trommel" en een //indicator'^ De trommel wordt boven in de takelage aangebracht, waar zij den minsten last heeft van de geluiden op het dekde indicator, die er mee door een electrische geleiding verbonden is, bevindt zich op de commandobrug. De trommel, de eigen lijke ontvanger, bestaat uit cellen, waarvan elke slechts voor klankgolven uit een bepaalde richting gevoelig is. Iedere eel is op den indicator vertegenwoordigd door een gloeilamp, die door lichten aantoont, welke eel getroffen is. Uit het lichten der lampjes naast elkaar kan men den koers van een schip, dat anders in den mist onkenbaar is, aflezen. De cellen zijn ongevoelig voor mechanische schudding. De 'proefnemingen, die bij sterken mist plaats hadden, waren zeer bevredigend. Een slang van 8 meter lengte heeft een wachter in den dierentuin te Frankfort bij den arm gevat. Andere bewakers schoten toe, maar konden het kruipdier den man niet doen los- laten. Een deel van diens arm heeft heeft het monster afgerukt. Zijn toestand is zeer ernstig. 's Graventiage/ Eerste Kamer. Het concept adres van antwoord op de Troonrede is naar de afdeelingen verzonden. Morgenmiddag wordt openbare vergadering gehouden ter behandeling o. m. van de auteurswet, vogelwet en die be- treffende het staatsmijnveld. 's Gravenhage. De prijs van 100,000 bij de Staatsloterij, is heden gevallen op nummer 13475. Amsterdam. Naar wij vernemen ishierter stede een wisselvervalsching op groote schaal ontdekc, waarvan een zeer bekende bankin- stelling de dupe is geworden. De bank had de wissels, tot een bedrag van ruim een millioen gulden gekocht en nu bleek dat er geen vol- doende dekking was. Sedert de inning van de bedragen is de dader voortvluchtig en bevindt zich thans hoogst- waarschijnlijk in Engeland. Zijn faillissement is aangevraagd. Een gedeelte van bet bedrag wordt nog gedekt door een deposito bij de bank- instelling. Daar ook andere firma's in deze zaak betrokken zjjn, zal het verlies der bank wel eenigszlns verminderd worden maar bedraagt in elk geval ruim een vijfde deel. D A Voorm. Nam. Donderdag Vrijdag Zaterdag 19 September 20 21 7.16 8.49 10.37 7.59 9.41 11.15 Zondag Maandag 22 23 1147 0.12 12.32 Dinsdag Woensdag 24 25 0.51 1.22 1.7 1.37 Z 12 EB rr IJT X> I1V E N. Yan 16 tot en met 17 Sept. c Van 16 tot en met 17 Sept. werden door de Oostsluizen alhier 31 binnenvaartuigen op-en 38 afgeschutdoor de Westsl. 24 op- en 10 afgeschut. Positie der Stoomsehepen. Op Zaterdag 21 September a.s. hoopt, zoo de Heere wil en bij leeft, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, KRIiN HA^ELIIK, zijn 50sten geboortedag te herdenken. Dat bij nog lang moge gespaard blijven is de wensch van D. HAMELINK Axel, (Vaartwijk.) en Echtgenoote. I Huewaclit. Geboorten. 1 Sept. Eduardus Joseph, z. van Emma Maria De Bruyne. 7 Sept. Alicia Leonia, d. van Auguste Albert Buys en van Maria Jos. van Overloop. 11 Sept. Gerarda Francisca Elisa Maria, d. van Ernestus J. M. Dierick en van Antonia Dom. Konings. 12 Sept. Maurice Ludovicus, z. van Leo Bern. Fermont en van Leonia M. van de Bilt. 13 Sept. Rend Eduard, z. van Antonius Strobbe en van Rosalia de Loos. Q M a VLAG. S 16 Eng. s.s. 17 idem idem 16 Deen. s.s. Eng. s.s. Noor. s.s. 17 Eng. s.s. idem 16 Eng. s.s. idem Duitsch s.s. Deen. s.s. Russ. s.s. idem 17 idem Ned., s.s. 17 Noor. s.s. Eng. s.s. idem NAAM. Ms Van en naar. Lading. Voor Ter Wenien: The Princess 1762 Millom The Duchess Egret Van Ver A'enzen 5772 .New-Castle 159S 'Newport .ljzer 1660 j idem I idem 3945 Whitehaven gemengd Dan Gtaltee An vers The Princess River Thames ledig ijzer 2437 'Middlesbr. ledig 1762 Grimsby j idem 2242 London stakg. Voor <>enl I Risedale Mersey Nauta Norman Graf Schuwalow Gen. Radetzky Natalie Richard Reidar Hebble Truro 1107 3075 3220 5304 4995 6000 4956 4850 'Tunis lran (trent t 3830 Blyth 2559 jGoole 2367 Hull Londen Goole Kotka Hangerborg Riga idem idem koleu stukg. hout idem gemengd i idem hout phosph. ledig stukg. idem s.s. HARALD vertrok 13 dezer van Hnll naar Kroonstad. s.s. JENNY in lossing te Gent. s. RICHARD in lossing te Gent. s.s. ELISABETH in lossing te Londen. s.s. HELENA in lossing te Kroonstad. s.s. MAGUALENA in lading te Rafso voor Londen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2