A 1 g e m e e n en Advertentiebl 1 voor euwscfi-Vlaaidere Dinsdag 1? September 1912. 528 Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden bianen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het ovenge Buitenland 2,-. Men abonneert zich bp aile Boekhande- <aars, rostdirecteuren en Brievenbushouders. Telsfoou No. 2 5. ADVERT EN T I E Ni Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar piaatsruimte berekend. nzending van actverterbtien v6cr 1 uur op dsn dag tier uitgave;. EEB8T2 ELlA.33. ^e. ^itdster van Oorlog heeft' bepaald, dat de miliciens-viermaanders van de lichting 1912 in plaats van op 80, reeds op 28 dezer in het genot van groot verlof zullen worden gesteld. TER NEUZEN, 16 September 1912. Ilet weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand769,2 La Hague. Laagste 748.1 Riga. erwachting tot den avond van 17 September Zwakke tot matige Noordelijke tot Westelijke wind, afwisselende bewolking, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Heden morgen wevd door vele ingezetenen opgemerkt een vliegmachine die over de stad vloog in de richting van de Schelde. Door de bemannin& van de prov. stoomboot is opge- meikt dat deze van boven de Schelde weer landwaarts is gevlogen iu de richting van Hoofdplaat. ermoed werd dat het een vlieg machine was die deelneemt aan een tocht Antwerpen-Ostende. Dat een tweelingpaar het levenslicbt aanschouwt, is iets dat meermalen voorkomt, doch dat de vader en moeder beiden ook be- hooren tot een tweelingpaar zal minder het ge- val zijn. Dit deed zich alhier j.l. Zaterdag voor bij een echtpaar, wonende in eene naburige gemeente, dat voor de eerste maal het gezin zag vermeerderen. Uit het laatste programma dat in de Cinema van het Hotel Centraal alhier vertoond is, blijkt dat steeds getracht wordt aan den smaak van het publiek te voldoen. Er was weer keur van afwisseling van het dramatische, het comische en het belangwekkende. Vooral muntte nit h In het wilde verre westen verloren" en wat het comische betreft,/Toto is verliefd." De courant gaf weer interessante kiekjes van verschillende der laatste gebeurtenissen en de slotvertooning /August en zijn ezel" was zeer aardig. Met de kermisdagen wordt, zooals nit de advertentie ilijkt, weer een zeer bijzonder programma o-e- gegeven, terwjjl ook verschillende avonden aldaar voor afwisseling zal optreden de ook alhier guns tig bekende heer P. Leenhouts van Vlis- singen. Wie bovendien bang is dat hij door steeds te zitten wat stijf worden zal kan ten siotte ook weer in genoemd hotel tereeht, omdat na afloop der voorstellingen een bal wordt ge- geven, en men dan de beenen weer lenitr kan maken. ^nder de inrichtingen op de kermis mag zeker wel in de eerste plaat3 genoemd worden de inrichting van den heer A. Wegkamp, met zijne electro-bioscoop. Dit is toch eene die onze kermis reeds tal van jaren bezoekt en steeds voor een talrijke schare een bron van ontspanning bood. Steeds werden zijne voor stellingen druk bezocht. Het valt niet te ont- kennen dat door het toenemen van het aantal bioscoop-gelegenheden, in den laatsten tijd ook alhier piaatselijk, de belaugstelling voor dus- damge inrichtingen wel eenigermate staat te verminderen, maar daarvan blijkt nu nog niets en Wegkamp heeft ondervinding van het vak, hij heeft reeds meermalen blijk gegeven zijn volkje te kennen en te weten wat men bet lief'ste ziet. Doordat hij beschikt over een reuzen- repertoire, is hij ook in staat steeds iets nieuws te bieden en kan men herhaaldelijk de tent bezoeken en steeds een nieuw programma aan- schouwen O. m. zal men er nu ook kunnen zien Neerlands grootsten tooneelspeler, de heer Louis Bouwmeester, episode's uit den Italiaansch- iurkschen oorlog, van de autobandieten, enz. enz. De comische tafreelen zullen in niet gering aantal worden vertoond en de duidelijke verklaring die tijdens de vertooning der films gegeven wordt, maakt het aanschouweu tot een genot, deze voorkomt de inspanning. Na onze aankondiging van de bezienswaar- digheden op de kermis drelde men ons mede dat er ook nog een tent op komst.is met buffels. VVij zagen die tent op de kermis te Sas van Gent. Ons bleek dat daar op de aankondiging der vertooning melding gemaakt werd van stieren- gevechten. Die laatsten zullen wel van zeer onschuldigen aard zijn. In de eerste plaats zo^j onze overheid geen stierengevechten toestaan ei*v; verder zal het der directie van die tent wel niet convenieeren om haar stal voortdurend aa^p te vullen, wat toch bij echte stierenge vechten noodzakelijk zou zijn. Als dit nummer onze lezers bereikt is de kerpiispret al begonnen. De carrousel van Dupont heeft een talrijke jeugd reeds tal van uren doen draaien. Vele inrichtingen worden nog vol- tooid en andere staan om geopend te worden. Zooals gewoonlijk zal er weer geen gebreke zijn aan dansgelegenlieden. Vele lokaliteiten lokken de liefhebsters en -hebbers. Er zalnu*weer ruimschoots gelegenheid zijn om te dansen onder muziek van draaiorgel's, die in de laatste kracbtens een verbod van den jaren burgemeester werden geweerd. Zeer tot genoegen van verschillende houders van danszalen is dat verbod voor deze kermis niet gehandhaafd. Wat voorzeker de menschen in het algemeen aangenaam stemt is, dat het weder zich van een aangenamer kant laat zien. Als naar gewoonte worden ookditjaarin het lokaal //Bethel" op verschillende avonden dezer week anti-kermisvergaderingen gehouden. Aldaar worden lichtbeelden vertoond of zullen sprekers optreden. De onihoudersvereenigingen maken ook op deze kermis weer propaganda voor hun streven. Daar dit jaar geen tent disponibel was, heeft men een winkellokaal op de Markt voor dat doel benut. Bij den dienst der directe belasting enz. zijn verplaatst met ingang van 16 dezer J. 0. Ree commies 2e klasse van Zuiddorpe naar HontenisseJ. Korstanje, commies 3e klasse van Sas van Gent naar Zuiddorpe. - Men meldt ons dat het fanfaregezelschap Vlijt en Volharding te Hulst voornemens is om het volgend jaar daar ter stede een groot internatior.aal muziekconcours met daaraan ver- bonden kermesse d'e'te te organiseeren, zulks naar aanleiding van het lOOjarig bestaan van Neerlands onaf hankelijkheid, en mede naar aan leiding van het feit dat het in 1913, 500 jaar geleden is dat Hulst bij brief van octrooi van Johan Hertog van Bourgondie en Graaf van Vlaanderen enz. van 20 September 1413 voor het eerst recht ontving de stad met vesten, wallen en poorten te omringen. De muziek zal worden beoordeeld door een te benoemen jury van zeer bevoegde muziek- beoordeelaars en verschillende prijzen en medaljes zullen worden beschikbaar gesteld. Met ingang van 1 October is benoemd tot brievenbesteller te Vlissingen, de brieven- en telegrambesteller D. Koopman te Hansweert. Zaamslag. Zaterdag j.l. werd alhier vanwege de geitenvereeniging een verplichte keuring ge houden voor welk doel een 30tal geiten waren bijeen gebracht. De keuring geschiedde door drie personen van buiten de gemeente. Enkele exemplaren vielen door deze keuring van bet stamboek af. Bij de keuring werd meer rekening gehouden met de lichamelijke gesteldheid der dieren dan met de melklijsten, omdat dit laatste niet genoeg door anderen kan worden gecontro- leeid en ook maar weinig lijsten worden over- gelegd. Tot predikant bij de Christelijke Gerefor- meerde gemeente is beroepen Ds. J. J. van der Schuit te Kampen. Met hem stond op tweetal Ds. P. de Groot te Noordeloos. Koewaclit. 15 September. De heer Alph. eelaert alhier kreeg heden bericht, dat hij aangesteld is tot ambtenaar bij Rijksbelastincen te Bergen op Zoom. Bosciikapelle. Vrijdag j.l. werd krachtens verleend rechterlijk bevel een stuk tuingrond verkocht, groot 11 Are 84 c.A. voor den zeer hpogen prjjs van 327, de onkosten medege- rekend. Niet minder dan 85 personen zijn voor een grooter of kleiner deel eigenaar, zoodat boven bedoeld kapitaal in 85 porsies moet verdeeld worden. Jliddelburg. De heer L. A. Aalbers, pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente teWestka- pelle, heeft de benoeming tot geestelijk verzorger aan het gesticht Vrederust aangenomen. Jan OliesSagers te Sas van Gent. De tegen gisteren aangekondigde viieg- demonstratie te Sas van Gent is, we kunnen terstond beginnen met dat te zeggen, boven verwachting geslaagd en het doel dat het comite er mede beoogde, is ten voile bereikt. Zooals bekend, was ook tegen gisteren eene vliegdemonstratie uitgeschreven te Selzaete. De Sassenaars hadden dat met leede oogen gezien, omdat de gekozen datum te Selzaete samenviel met dien van den laatsten kermisdag te Sas van Gent, over het algemeen den druksten dag. Men vreesde dat de vliegenier Van der Burg het volk naar Selzaete trekken zou en dat zoude op nadeel voor Sas uitloopen. Op welke wijze men nu een middel meende te vinden om de Sassenaars thuis te houden niet alleen, maar een groot aantal vreemdelingen daarheen te lokken, hebben wij reeds vermeld. Men stak de hoofden bijeen, verschillende notabele ingezetenen interesseerden zich voor de zaak, een comite werd gerormd, onder eere-voorzitter- schap van den burgemeester, den heer P. Waaters, men bracht aanstonds een redelijk bedrag bijeen, wist den steun te verwerven van den gemeente- teraad, die met een flink bedrag de zaak steunde, men maakte accoord met Jan Olieslagers en toen was het zoo goed als zeker dat Sas van Gent zou hebben wat naar ons weten in Nederland nog niet is voorgekomen een vliegvertoouing die gratis voor de belangstellenden zou te zien zijn. In het ruime voetbalveld tusschen denieuwe kanaalarmen vond men een mooi open terrein, dat geschikt was voor de opstijging en waarom- heen tevens een goede gelegenheid is om aan duizenden een kijkplaats te bieden. De eenige omstandigheid die nu nog in den weg kon komen was het weer. En men met de ervaring die men dezen zomer op dat gebied opdoet, was de verwachting wel watpessimistisch. Het weer deed zich in het midden der vorige week wel wat gunstiger aanzien, maar de dalende barometerstand deed vreezen. In de laatste dagen der vorige week was de Bleriot-eendekker, met een motor van 50 paardekracht, die in normale omstandigheden aan de machine eene snelheid kan verzekeren van 80 kilometers per uur, te Sas van Gent aangekomen, gemonteerd en in de opgerickte hangar geborgen. Men wachtte riu maar af wat de dag brengen zou. In den voormiddag van gisteren werd gelegen heid gegeven om tegen een lage entree, die ten voordeele was van de mecaniciens, gelegen heid gegeven aan het publiek om de machine te bezicbtigen, waarbij de broeder van den heer Olieslagers inlichtingen gaf. Zeer velen maakten van die gelegenheid gebruik. Gestuwd door een heerlijk windje fietsten wij gisterennamiddag naar Sas van Gent om te gaan zien of er gevlogen zou worden en we moeten erkennen dat we wel bezorgd waren, dat de wind, die ons tamelijk stevig vooruitstuwde en den tocht gemakkeiijk maakte, voor den vlie genier te krachtig zou zijn om op te stijgen. We maakteu op laoge na den tocht niet alleen, en hoe meer we Sas van Gent naderden, hoe grooter het aantal wielrijders was, die van verschillende wegen op den kanaaldijk komende, alien dezelfde richting namen. Ongeveer half drie ure stonden langs de beide kanaalarmen reeds honderden, die een goed plaatsje hadden uitgekozen, om uitzicht te hebben op het voetbalveld. Een kolossale stoet was op dat tijdstip op de kaden aanwezig om getuige te zijn van "et afhalen van den vliegenier van zijn hotel. Dit geschiedde door het bestuur van het comite per automobiel, onder de tonen der muziek. Toen begoD de schare van toeschouwers nog maar eerst terdege te groeien en weldra kon men, ongeveer de ruimte van het terrein dat door toeschouwers werd ingenomen kennende, schatteu dat minstens een 10,000 nieuwsgierigen stonden te wachten op de diugen die komen zouden. Men was er op bedaeht, dat het nog wel een poosje zou duren, want de Noordwesten wind blies maar steeds mettmverminderdekracht, wat bleek aan de vele vlaggen op het terrein, die maar steeds horizontaal aan den stok bleven wapperen. De muziekgezelschappen //De Vereenigde Vrienden" en //De Verbroedering" deden zich op het terrein om beurte hooren en schonken zoo een aangename verpoozing gedurende het wachten. Ondertusschen maakte //Jan" op z'n eentje een wandeling over het terrein, om dit te ver- kennen, ondertusschen ook gedurig de jagende wolken beschouwende. Wat hij er van dacht, kon men niet waarnemen, maar de kijkers be- grepen het zelf. Evenwel duurde het niet lang of de machine werd uit de loods gerold. Door den fotograaf Feijen werd toen een kiekje genomen van den vliegenier met het comite, staande voor de ma chine en toen werd het weer wachten. Leek het een oogenblik dat de wind wat ging liggen, een poos later was daarvan weer niets meer te merken. Er begonnen al enkelen uit de rijen der toe schouwers te verdwijnen, omdat ze er aan wan- hoopten, dat er nog wat te zien zou zijn. Het werd duidelijk dat /(Jan" over den loop der zaak niet erg tevreden was en dat het hem zeer zou gespeten hebben, als hij die duizenden menschen die hier gekomen waren om te zien vliegen, had mohten teleurstellen. Te half 5 ure eindelijk werd de machine op den wind geplaatst. Nog wat ronddrentelen, de machine nog eens inspecteeren, en een poos later beklom //Jan" de machine, de motor werd aangezet en draaide regelmatig door, terwijl het toestel door een aantal mannen werd vastge- houden. Ongeveer kwart voor 5 uur werd het commando //los" gegeven en met een mooie vlucht steeg de vliegenier in noordelijke richting omhoog. Het was zijn voornemen om Ter Neuzen te gaan bezoeken, wat volgens hem een kwestie van ongeveer 8 minuten zou geweest zijn, enkele regendroppels die hem tegenwaaiden toen hij al een eind op pad was, deden het hem echter verkieselijker achten de zuidelijke richting te nemen en met een snelheid van 160 K.M. per uur kwam hij terug en vloog onder algemeene toejuichingen over het vliegterrein, hoog boven de hoofden der toeschouwers. Hij vloog toen door naar Selzaete, waar hi] een kijkje nam op het vliegterrein, steeds van uit Sas van Gent waarneembaar. Op den terugweg steeg hij tot groote hoogte, vloog daarna over de korn der gemeente Sas van Gent, om. vervolgens op het vliegterrein te dalen waar hij was omhoog gegaan. Zijn mooie vlucht had 13 minuten geduurd. De toejuichingen waren algemeen en de toe schouwers blijkbaar zeer tevreden en voldaan. Door het comite werd alsnu aan den vliegenier den eerewijn aangeboden, terwijl de heer P. Ma- lotaux, voorzitter van het comite, hem met deze welgelukte demonstratie feliciteerde en den dank van het comite overbracht. Nu had „Jan" te voldoen aan verschillende verzoeken om zijne handteekening, waarmede hij niet karig was. Af en toe begon er nu wat regeu te vallen. Het publiek, of het geheel voldaan was dan wel of men meende dat er toch niets meer zou te zien zijn en maar kermis ging houden, was inmiddels geheel verdweuen. £9c 111 "•|fefhlJiit WBaMdaig''Woemsdag- en ¥>ijilai;avomt, ■iigennndertl op jTeeiKtugeti fclj de tlrma Jf¥11 SAftUK, te Wmir Weazen. bt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1