No. 58f4, Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 14 September 1912. 52' Jaargang. 3De Zoon van dsn Bankisr. feuilletoh. Landbouwberichten. Gemengde berichten. TWBBDB BLAD. Predikbeurten. TER NEUZEN, 13 September 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand774.4 Valentia. Laagste n 754.7 Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 14 September: Zwakke tot matige winden uit westelijke richtingen, veranderlijke bewolking, mogelijk een enkele regenbui, zelfde temperatuur. Met ingang van 16 September 1912 is voor den tijd van een jaar benoemd tot machi- nist-electricien bij de Rijks-electriciteitswerken van bet kanaal van Gent naar Ter Neuzen, de beer J. de Jonge te Ter Neuzen. Bij het dezer dagen gehouden examen tei verkrijging van bet politie—diploma werd diu bebaald door F. A. Lootens, marechaussee van de brigade te Ter Neuzen, terwijl dit met aanteekening werd bebaald door W. C. Briede te Breskens. Naar we vernemen is de jl. Woensdag gehouden eerste veiling van de Veilingsver- eeniging aihier goed geslaagd en het bestuur over de verkregen uitkomsten tevreden. Er werden verkocht een groote party ajuin tegen 1,75 per 100 Kg., aardappelen voor 2,35 per 100 Kg., terwijl verder werden verkocht koolen, appels, peren, druiven, perziken enz. Er was tamelijk veel volk aanwezig. De vol- gende veilingen zullen des Dinsdags worden gehouden. Bli]kens achterstaande advertentie is hier weder gearriveerd de schouwburgtent onder directie van den' heer Frans Bart. De tent wordt opgeslagen op het plein voor school A. De heer Hart heeft voor de volgende week een zeer belangwekkend repertoire, terwijl hij zich voor de opvoering de medewerking verzekerde van mevr. Jeannette Hart, en de hier van vroegere jaren zeer gunstig bekende heer Joh. de Boer, beiden artisten van de Kon. Schouw- burg te Brussel. Voor de liefhebbers zal dus de volgende week in deze schouwburgtent volop te genieten zijn. De openingsvoorstelling heeft a. s. Maandag plaats met //De onbekende vrouw". Woensdagnamiddag wordt als naar gevVoonte een kindervoorstelling gegeven waarin o. m. wordt opgevoerd het sprookje Klein Duimpje". - Op de Markt is men druk aan het opslaan van den stoommolen van den heer F. Janvier een oude bekende in deze stad en omgeving. Deze streeft ook steeds naar verbetering, waarvan de nieuwe inrichting zijner tent weer getuigt, terwijl hij ook de liefhebbers van muziek tracht te lokken door het repertoire van zijn prachtig orgel voortdurend aan te vullen met de nieuwste schoone muziekstukken. Het zal daar als naar gewoonte wel niet aan bezoek ontbreken. Door Ged. Staten zijn benoemd de heeren L. P. J. Janssens, schildersknecht te Hulst en P. J. Haars, metselaarsknecht te IJzendijke, i espectievelijk tot lid en tot plaatsvervangend lid— werkman van den Raad van beroep (Ongeval- len verzekerin g) Sllliskil. Drie timmerlieden der Haao-sche Betonmaatschappij zijn aan een groot gevaar ontsnapt, toen zij bezig waren aan 't heiwerk op 't gehucht Schapenbout, waar deze maat- schappij een tunnel voor den spoorweg moet maken. Daar er overdag wegens 't rijden van den trein met aan kan gewerkt worden, gebeurt dit snachts. lijdens het werk viel de heistelling omver en steepte drie timmerlieden mee. Zekere A. van Ham brak daarbij zijn pols, de tweede, seiborst, werd tegen de rails gesmakt en klaagde TWEEDE HOOFDSTDK. </Ge schijnt u versehrikkelijk bezormi te maken over Evert Hartman, meisjelief."° Het spreekt natuurlijk vanzelf, als was het maar alleen om der wille van die arme Gerda. Ik ben ,dieP met begaan, en het zal mij eene verlichting zijn, te hooren, dat hij het bewustzpn heeft teruggekregen. Maaruwano-st moet met te ver gaan, hij moet u en onze gasten den avond niet bederven Paulina. Het is onze plicht, opgeruimd en vriendelijk te zijn, hoe ongelukkig wij ons ook gevoelen. Gernoet trachten te -glimlachen en het elk naar den zin te maken, met waar, majoor Groeneveld .Mevrouw Van Bronseveld, die in prachtig mauve satijn was gekleed, stond in een hoek van de groote balzaal met hare dochter te praten. Eenige paren dansten de zaal rond, maar de meerderheid der genoodigden zat of stond op toon met Zander te fluisteren. Klaar- blpkelijk vroegen zij zich af, of het niet vriende- iijker zou zijn tegenover hun gastheer en gast- over inwendige pijnen; de derde timmerman kwam er ongedeerd af. Aihier is men dikwijls aan groote onge- makken blootgesteld, by v. Donderdagavond kwam de trein van Mechelen hier 45 minuten te laat aan, zoodat de correspondentie met den Gentschen trein gemist werd. Drie reizigers moesten nog naar Sas van Gent. Een ervan ging er te voet heen, doch twee meisjes spoor- den door naar Ter Neuzen om daar te over- nachten menigmaal komt het voor, dat men voor de geopende brug aihier 20 minuten en soms nog meer moet blijven staan wachten en dan nog in een hondenweerkomt men met den trein te Sluiskil-Brug aan, meestal moet men zelf de deuren openen, vertrekt men van daar ihet den trein, ook dan is men vaak ver- plicht het portier zelf open te maken. Zaamslag. Niet tegenstaande de prijzen van het spek en vleesch schier een ongekende hoogte hebben bereikt gelukte het een paar weken terug aan een slager uit onze gemeente te Boschkapelle een varken te koopen voor 20. Het gewieht was ongeveer 100 K.G. Zooals te begrijpen is, verkeerde het beest in een abnormalen toestand, en zal hoogst waar- schijnlijk wel in deze gemeente zijn opgepeu- zeld. Door de Rijks- en gemeente politie aihier, is tegen den onderwijzer H., werkzaam aan de bijzondere school te Reuzenhoek, proces-verbaal opgemaakt. Tal van 'kindereu zijn reeds door de voornoemde beambten gehoord. Men meldt uit Axel aan de VI. Ct Naar uit het, door de aihier gestationneerde marechaussee, ingesteld onderzoek in verband met het in den avond van 5 dezer onder deze gemeente plaats gehad hebbende spoorwegongeval is gebleken, moet dit inderdaad het gevolg zijn van verkeerden wisselstand ontstaan door ver- keerd begrepen instructies. Hulst. Bij de aanbesteding door de aankoop- commissie van den R. K. Boerenbond Z. VI. O. D. was ingeschreven als volgt Superphosphaat, leveren Waisoorden P. J. Aardenne te Dordrecht voor 2,49 Dordtsche Kunstmestmaatschappij voor f 2,41 L. Evers- dijk te Biezelinge voor f 2,36 A. Adriaanssens- Grimminck te Waisoorden voor 2,35; G. H. Blondeel te Aardenburg voor /2,3l5; W. Bedet te Ter Neuzen voor f 2,31 J. F. de Moor-Vlamink te Hulst voor 2,285. Superphosphaat, leveren Hulst. A. Bame link te Ter Neuzen voor 2,425Dordtsche Kunstmestmaatschappij voor f 2,41 L. Evers- dijk voor 2,40 Aardenne voor 2,39 Coenen en Schoenmakers te Dden voor 2,36 De Moor-Vlamink voor 2,34 Adriaanssens voor 2,34 Bedet voor 2,26 Blondeel voor 2,256. Ka'iniet, leveren Waisoorden. Dordtsche Kunst mestmaatschappij voor y 2,18 Maatschappij tot Verkoop van Hulpmeststofi'en te Dordrecht voor f 2,155. Ka'iniet, leveren Bulst. Adriaanssens-Grim- mink, y 2,175de Moor-Vlamink voor 2,1075. Thomasslakken, leveren Waisoorden. Maat schappij tot Verkoop 2,16 Dordtsche Kunst mestmaatschappij voor 2,12. Thomasslakken, leveren Hulst. Blondeel voor f 2,21; Goenen en Schoenmakers voor f 2,05 1,939de Moor-Vlamink Hamelink voor voor 1,905. Gegund aan de laagste inschrijvers. Boschkapelle. Om ongelukken te vermijden, daar zich onverwachts twee kinderen slechts enkele meters voor eene door het dorp rijdende automobiel bevonden, moest de chauffeur uit— wij ken in de richting van een paal, ook slechts vrouw, bet huis terstond te verlaten, dan nog langer te blijven. Robert van Bronseveld, de zoon des huizes, de jonge echtgenoot, wien de gasten kwamen begroeten, was in de zaal, maar danste niet. Jonker Koert van Bronseveld, de gastheer, liep haastig, rusteloos de zalen door, met een gelaat, dat beurtelings droefheid en woede uit- drukte. Mevrouw van Bronseveld had haar best ge- daan de schaduw, die op haar huis gevallen was, te verdrijven en hare gasten met den aangenamen glimlach, die haar eigen was, wel- kom geheeten, maar zij kon daarin toch niet slagen. Het schitterende gezelschap gevoelde, dat de mooie bloemen en de vroolijke muziek niet in staat waren, onder deze omstandigheden genot te verschaffen. Buiten verzamelde zich het volk van Bussum, dat een kijkje was komen nemen op het schitte- rend verlichte huis. En velen benijdden de rijke lui, die het huis bewoonden, en de ge- lukkigen, die daar binnen waren om in genot den avond door te brengen. Arm, verblind volk Want Jonker Koert van Bronseveld zelf zou dezen avond, niettegenstaande zijne positie en den grooten rijkdom, welke zijn handelssucces hem had gebracht, gaarne zijn fortuin geruild een paar meters voor de auto staande nabij het cafe der wed. Van der Veecken. Door den schok sprong de auto een eind omhoog, maar bekwam geen schade, terwijl de inzittenden met den schrik vrij kwamen. De tegen woordigheid van geest van den chauf feur valt hier te prijzen. Niettegenstaande het zeer ongunstige weder, is het, vooral de eerste twee dagen nog al druk geweest op onze kermis, zoowel bij de twee doelschietingen als bij de twee gaaibollingen waren veel deelnemers. Voor de jeugd was er weinig, slechts een paar kraampjes waren aanwezig. Zou het niet mogelijk zijn bij een volgende kermis nog eenige volksspelen of volksvermake- lijkheden te houden, die bij andere gelegenheden hier zoo uitmuntend slagen Sas van Gent. Reeds meermalen had op de Westkade aihier een verzakking plaats. Nog kort- geleden moest een dusdanig gat met het inheien van damplanken hersteld worden, loch thans is gebleken, dat dit ook niet kon oaten. Woensdagavond is de kaaimuur, met een 2 meter breede strook der kade over een lengte van 50 meter weggezakt, zoo diep dat de deksteenen van den muur onder de waterlijn liggen. Spoedig zijn maatregelen genomen om de kade langs de boomen af te sluiten, terwijl de Oostkade thans voor loskade gebruikt wordt. Oostblirg. De nieuwe tramlijn Oostburg ZuidzandeCadzand zal op 23 dezer geopend worden. Zondag 15 September 1912. Het is te vreezen, dat in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen weinig van den aardappeloogst zal terecht komen, want het bederf begint zich in zeer hevige mate te vertoonener zijn reeds akkers, waar de helft der gerooide hoeveelheid aaugestoken blijkt te zijn, en te begrijpen is het dat door den voortdurend natten toestand der velden het kwaad nog meer voortwoekert. Er is in het product weinig of geen handel want de vraag er naar is uiterst gering, terwijl hebben men den geringsten onder hen, die hem benijdden. Hij liep nog steeds gejaagd de zalen door, terwijl hij zijne plichten als gastheer veron- achtzaamde en met een doordringenden blik ieder familielid, dat kwam of ging, aanstaarde. Nu en dan sprak hij met een bediende, die hem kwam mededeelen, hoe het met Evert Hartman ging. Hij sloeg zijne vrouw die, met zijne dochter en majoor Groeneveld stond te praten, gade en zag toen, hoe Paulina den a^m van Groene veld nam en zich schaarde bij de dansenden. Hij zag, hoe haar voorbeeld gevolgd werd door een dozijn andere paren, die, nu de dochter des huizes danste, er geen bezwaar in zagen, haar voorbeeld te volgen. Het werd merkbaar vroo- lijker in de zaal, en ten laatste voldaan, richtte Jonker Koert van Bronseveld zijne schreden naar de eetzaal. //Zoo, mijn waarde vriend, Groeneveld gaat met uwe dochter aan de haal, en niet mis hoor Hij is den heelen avond al met haar. Ik hoop dat gij haar bruidsschat al bepaald hebt zei een der vrienden, een oud militair, tot hem, terwijl hij hem voorbijging. De vader zag haastig om. z/Ik heb er niets op tegen", zei hij met een zuchf. //Wanneer freule van Bronseveld hem daarbij de prijzen nog zeer gedrukt zijn, want meer dan 2,20 per 100 KG. franco leverings- plaats, is niet te bedingen. Hierbij komt nog, dat er getareerd wordt, en niet zuinig ook; we vernamen van tarra's van 60 °/0 wegens slijk en aangestoken aardappels. Het is te begrijpen, dat de teelt dit jaar voor den landbouwer een schadepost zal zijn. RECHTSZAKEIi. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 13 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken J. F. v. A., oud 28 j., werkman te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. (Eisch 10 boete of 10 dageD hecht.) J. d. M., oud 67 j., werkman te Clinge, (B.) is wegens als voren, veroordeeld tot f 7 boete of 7 dagen hecht. (Eisch 20 boete of 20 dagen hecht.) J. J. R., oud- 17 j., landbouwersknecht te Hoofdplaat, is wegens alsvoren, veroordeeld tot 5 boete of 1 week tuchtschool. (Eisch 7 boete of 14 dagen tuchtschool). E. N.. oud 15 j., dienstbode te Hontenisse, is wegens poging tot diefstal, veroordeeld tot 3 maanden tuchtschool. (Eisch idem.) L. J, d. D., oud 44 j., landbouwersknecht te Biervliet, beklaagd van diefstal is vrijge- sproken. (Eisch f 18 boete of 12 dagen hecht.) G. v. R., oud 27 j., landbouwersknecht te St. Kruis, beklaagd van poging tot moord, is ontslagen van rechtsvervolging. (Beklaagde is reeds in een krankzinnigengesticht geplaatst.) J. H., oud 41 j., koopman te's Heer-Arends- kerke, thans gedetineerd, is wegens diefstal van kippen (2 maal gepleegd), veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek der prev. hecht. en tot 3 maanden gevangenisstraf. Bij beschikking der arrondissements-recht- bank te Middelburg, is rechtsingang verleend met last tot instructie tegen J. L. A. d. L., redacteur van het vrij-socialistische weekblad //De Toekomst" te Middelburg, wegens beleediging van een Rijksveldwachter te Retranchement, in zijn genoemd weekblad. Heden werd voor bovengenoemde recht bank o. m. behandeld de zaak tegen den 20jarigeu A. H. F. M. v. R., te Ter Neuzen, beklaagd van beleediging van den inspecteur van politie C. Klaassen, aldaar. De eisch was 10 boete of 10 dagen hechtenis. Nog stond terecht de 26jarige E. v. H., uit St. Jansteen, beklaagd van mishandeling van C. Impens. Beklaagde beweerde dat I. eerst den boel bij hem stuk sloeg en bekende hem daarna geslagen te hebben. De eisch was 1 maand gevangenisstraf. Ten slotte werd nog wegens mishandeling bij verstek tegen S. de L., oud 22 jaar, te Stekene (Belgie) een maand gevangenisstraf geeischt. In de Zuid-Willemsvaart bij Erp, is Dins- dagavond de 16jarige C. W, uit "Wemeldinge, overboord gevallen en verdronken. De heer Lauer heeft, naar //het Centrum" meldt, ontslag gevraagd als schoolopziener van het arrondissement Rheden. z/De nu voor mijn gezondheid levensgevaarlijk geworden kwellingen en beleedigingen, aldus schrijft hij daarbij, mij nog in de laatste dagen aangedaan door den schoolopziener in het district Arnhem, den heer van Renesse, ver- plichten op dringend ad vies van mijn genees- mag, beteekent dat al veel. Maar er is nog tijd genoeg om er over te denken." Hij streek zich met de handen over het voor- boofd, alsof hij nauwelijks wist, wat hij zeide, en stapte de eetzaal binnen. z/Wel, Sanders", vroeg hij, terwijl hij zich tot een ouden man wendde, wat denkt gij van deze zaak Op het zien van zijn heer veranderde het gelaat van den huisbediende. z/Het is een kwade zaak", mompelde hij. z/Wij kunnen alleen hopen, dat er niets ergers uit zal voortkomen." z/Ik zit er zeer over in", hernam jonker Koert van Bronseveld langzaam. //Ik maak er mij zeer bezorgd over, ik kan er zelfs niet van slapen. Waar is hij mijnheer Koning, bedoel ik." Sanders keek de zaal rond. z/Een minuut geleden was hij nog hier. Ik meende hem te hooren zeggen, dat hij naar de rookzaal ging. Hij schijnt niet te weten, waar hij gaat of staat, of wat hij doet van avond. Hij lijkt wel een krankzinnige - en geen wonder //Zoo", zei de heer des huizes scherp. Zonder een woord meer te zeggen, verliet hij de zaal en ging de gang door naar de bibliotheek, die aan de rookzaal grensde. De deur van de bibliotheek was op slot. (Wordt vervolgd.) Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Doopsbediening. Sluiskil. 9 u., Ds. Hugenholtz, van Axel. Axel. 9 u., leeskerken2u.,De.J.B.T.Hugenlioltz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos, van Sas van Gent. Sas van Gent. 9J u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Prof. Dr. A. G. Honig te Kampen. R. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. ?laamslag. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswfjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswfjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. L. de Bruijne, van Bunschoten. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer(Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 6 u., dhr. Van Genderen, van Spijkenisse.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5