II leuws- en Advertentieblad Zeeuwscb-Vlaaideren. De Soon van den lankier. ILITIE. M ILITIE. Onderzoek betreffende voorgeoefendbeid. 52e Jaargang. No 5813. Donderdag 12 September 1912. Voorkeur omtrent de inlyving. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,Men abonneert zich bij alle Boekhande- iaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. ADVERTENT IENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pips slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Leeuwarden, Groningen, Assen, Kanipen, Deventer, Arnhem, Nijmegen, Doesburg, Harderwijk, Ede, Utrecht, Amersfoort, Amsterdam, Haarlem, Hoorn, Helder, Naarden, 's-Gravenhage, Leiden, Delft, Gouda, Gorichem, Vlissingen, 's=Hertogenbosch, Breda, Bergen=op=Zoom en Maastricht. Ob*. !Cuypep egaera KameHid meer. De Standaard meldt, dat Dr. Kuyper, op medisch advies, ontslag heeft genomen als Kamerlid voor Ommen. Hi] heeft hiervan mededeeling gedaan aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en#an den voorzitter van de centrale antirevolutionaire kiesvereeniging voor het district Ommen. De brief gericht aan den voorzitter der Oentrale ant,-rev.-Kiesvereeniging in het district Ommen luidt aldus ('s Gravenhage, September 1912. Hooggeachte Heer Voorzitter, Ingevolge mijn laatste schrijven zou ik in de eerste weken van September in het district zijn opgetreden, om het zoo gewenschte contact met mijn district levendig te houden. Thans echter moet ik U tot mijn leedwezen med6deelen, dat een schrijven aan den Minister van Binnen landsche Zaken, waarbij ik mijn ontslag nam als Kan; did, dat op heden door mij is verzouden deze toezpgging vanzelf doet vervallen. Inzage wan de twee medische adviezen, waar- 2) Tegenover Robert van Bronseveid zat zijne jonge vrouw Gerda van Bronseveid, wier gelaat beurtelings rood en bleek werd bij het o"nder- vmden van zooveei belangstelling bij de inwoners van het jHaatsje. Zij was zeer blond, er Jag een gouden tint in heur haartooi, en hare oogen hadden een zachte uitdrukking, terwijl haar fijn belijnd gelaat door den kleinen, blauwachtigen hoed, goed uitkwam. Het was een lief vrouwtje en dat dachten 'de inwoners van Bussum ook! toen zij haar onder het groeten opnamen. Naast haar zat iemand, die hun beter bekend was, die zij liever hadden en die volgens hunne meening veel mooier was. Mooier Ja, stellig. De jonge vrouw van Robert was als een viooltje in. hare maagdelijke schuwheid en zedige lieftalligheid, maar het meisje, dat naast haar zat, Paulina vac Bronseveid, de zuster van den jongen echtgenoot, had de beminnelijkbeid van een praehtige, bloeiende roos. Z[j droeg een witlakensch kleed met blouse van witte zijde, en op het kastanje-bruine haar een zwarten hoed. van iki-afschrift hierbij voeg, zal het U duide- lijk makeh, waarom ik nu reeds tot dezen stap moest overgaan. Toen ik in April jl. te Utrecht mijn jubileum als //Standaard" redacteur vierde, was mijn gehoor, dank zij de goede .bulp mij door Dr. Ekker verleend., in die mate wear bijgekomen, dat ik den inoed herkreeg, om althans tot de eerstvolgende stembus in dienst te blijven en misschien zelfs mij nog voor de komende behandeling van de Grondwetsherziening beschikbaar te stellen. Sinds echter week die ingetreden beterschap bijna geheel en uit dien hooide mag ik niet langer een post blijven be- zetten, dien ik niet meer naar behooren waar- nemen kan. Vooral nu heide artsen mij verzekerd hebben, dat de inspanning, die het luisteren met een gebrekkig gehoor kost, dit gehoor gaandeweg kan verslechteren, voel ik mij physiek onbe- kwaam om mijn mandaat ook maar eenigermate naar eisch te blijven waarnemen en dit te meer bij bet terugdenken aan het lot dat mijn vader tiof. die op mijn leeftijd ten slotte stokdoof werd, en zich van alien omgang en verkeer zag uitgesloten. Yan achteren bezien gevoel ik zelfs, dat ik beter had gedaan, in 1909 het mandaat niet aan te nemen, daar ik van alien Afdeelings- en Oommissorialen arbeid door mijn gehoor uitgesloten, slechts op zeer gebrekkige wijze aan den arbeid der Kamer kon deelnemen, en bij de openbare beraadslaging, zoodra de Zij stelt me vrouw Robert van Bronseveid geheel in de schadiiw, niet waar riep de oude timmerman niet heel galant uit. ;/De man, die haar tot vrouw krijgt, trekt een lot uit de loterij." z/Maar waar blijft hij ,/Wie Wie V Wei, Evert Hartman Hoe ik dat weet Och ik heb een paar oogeu, die ik goed den kost geef. Misschien weet zij het zelf nog niet, maar ik wel. Ik hoop maar, dat, dat huwelijk plaats vindt. Zij zouden een flink paar zjjn. En wat aardig, een broeder en een zuster, die met een zuster en een broer huwen." //Dat zal wel niet gebeuren. Paulina van Bronseveid is zoo goed als aan een ander ge- geven, een majoor Hendrik Groeneveld, die laatst op //Schoongelegen" gelogeerd heeft." z/Dat rneent ge toch niet? Als dat waar is, zou het mij spijten. Het zal mij benieuwen, waar Evert Hartman vandaan moet komen. Ik denk, dat hij met den gewonen trein komt, en dan zal hij binnen tien minuten wel hier zijn. Hij behoorde eigenlijk in het rytuig van de jonggehuwden te zitten. Hij is de knapste en de beste van alien, van de heeren natuurlijk. Mijn hemel, wat beteekent dat De menigte in de hoofdstraat verspreidde zich. Plotseling deed een schok alien stilstaan. debatten een eenigszins acuut karakter aannamen, mij geheel buiten staat gevoelde ze te volgen ot er aan deel te nemen. Ik bied aan de kiezers van Ommen hiervoor mijn verontschuldiging aan, en gevoel juist daarom te meer behoefte, om bij de kiezers te hartelijker dank te zeggen voor het vertrouwen, tot tweemaal toe bij de stembus in mij gesteld. Ik mag U wel verzoeken, dit schrijven ter kennisse van de kiezers te willen brengen, terwijl ik niet het minst U persoonlijk dankzeggend voor Ow steeds mij verleende genegenheid, met de meeste hoogachting blijf Uw dw. dienaar, w.g. KUYPER. De in dit schrijven bedoelde medische adviezen zijn afkomstig, het eene van Dr. F.elix Pause in Dresden, het andere van Prof. Dr. Kraft, ehef-geneesheer van Dr. Lahman's sanatorium z/Weisser Hirsch" ook bjj Dresden. Eerstgenoemde acht het buiten gesloten dat Dr. Kuyper nog verder als afgevaardigde werk- zaam zou kunnen zijn, vooral niet in een ieidende ppsitie als partijehef, overmits het hem volstrekt onmogelijk is bewogen debatten te volgen. Een en ander Zou niet alleen ongunstig op zijn ge- hoorlijden inwerken, maar ook vergezeld gaan van een nadeeligen invloed op zijn geheelen toestand. De tweede geneesheer geeft ook Dr. Kuyper len raad zonder uitstel van zijn parlementaire ■^ositie te scheiden. De groote inspanning van kracht, zoo schrijlt deze geneesheer o.m., die de pogingen om bet geboordefect onschadelijk te maken, vordert, bedreigt uw gezondheid en mag niet verder door u ten beste worden gegeven. Het beroep van uw vrienden op uw offervaardigheid ten algemeene nutte, mag er niet ten slotte toe leiden, dat hetgeen alleen een langdurig en aan actie rijk leven kronen kan, verzaakt zou worden, t. w. het klare bewustzijn, geen oogen- blik langer aan zulk een parlementaire positie te hebben vastgeklemd, dan het bezit voort- duurde van alle die qualiteiten, die alleen tot het innemen van zulk een positie recht geven. TER NEUZEN, 11 September 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand771.4 Stornoway. Laagste 751.3 Sylt. Verwachting tot den avond van 12 September: Meest matige noordelijke tot noordwestelijke wind, tijdelijk opklarend, later waarschijniijk weer regen, zelfde temperatuur. Het geluid van een verschrikkelijk gekraak, eenigszins getemperd door den afstand, toch echter nog vreeselijk genoeg, had hunne ooren getroffen, en werd vergezeld van een dot gedreun, alsof de grond onder Bussum beefde. Mannen en vrouwen keken elkander versuft aan. Zij waren als verlamd door den schrik. Daarna begonnen eenigen hard te loopen en anderen mompelden, dat het gekraak van den kant van het spoorwegstation gekomen was, dat er ongetwijfeld een verschrikkelijk ongeluk moest gebeurd zijn. Bij groepen van twee en drie begonnen toen anderen ook in de richting van het station te loopen, doch het grootste deel der menigte bleef toch met ingehouden adem en angstige spanning wachten. Een toen verspreidde het gerucht zich door de straat. De trein, die tien minuten na den extra-trein moest aankomen, had een kwart mijl voor het station een ongeluk gebad. Een andere trein was hem achteropgereden. Men sprak van vijf dooden en zes gewonden, waar- onder zich ook Evert Hartman bevond. Men had geen hoop, hem in het leven te be- bouden Evert Hartman doodelijk gewondEvert Hartman, de broeder van de jonge vrouw, die juist was voorbij gereden, de Reveling van haar nieuwen schooopapa, van Jonker Koert van Bronseveid De milicien J. K.. van Ter Neuzen, der lichting 1909, die hier jl. Maandag voor her- halingsoefeningen onder de wapens moest komen, meldde zich in de kazerne in zijn burgerkleeding. Toen men hem op zijn tekort- koming wees en gelastte zijn militaire kleeding te gaan aantrekken, gaf hij te kennen dat niet te willen doen. Door zijne superieuren is ge- tracht den jongen man te overreden en van zijn voornemen te doen afzien, met het oog op de ernstige gevolgen die zijne weigering voor hem kan hebben. Ook de tusschenkomst van zijn vader is ingeroepen, maar het gelukte niemand den weigerachtige van zijn voornemen af te brengen. Hij blijft er bij vast besloten te zijn in de drie weken die hij moet opkomen geen uuiform te zullen aantrekken. Reden geeft hij voor die weigering niet op. Hij zit nu in arrest en zal vermoedelijk naar Den Haag worden opgezonden om voor den krijgsraad terecht te staan. De vier Duitschers, die alhier Maandag arriveerden met de roeiboot van de commiezen te Sas van Gent, zijn Dinsdag naar Middelburg getransporteerd. Aldaar zijn zij, na verhoor door den rechter van instructie, naar het huis van bewaring overgebracht. De roeiboot is per barge //De Pijl" terug- gebracht naar Sas van Gent. De herkomst van de oude roeiboot die de mannen te Sas van Gent hadden achtergelaten is nog niet bekend. De enorme regenval, die onverminderd aan- houdt en met bezorgdheid de toekomst doet tegemoet gaan, in verband met de schade die daardoor aan te veld staande vruchten enz. wordt toegebracht en wat b.v. voor aardappelen dreigt op geheele vernietiging uit te loopen, was heden van dien aard, dat de riolen het vele water niet konden afvoeren en de laaggelegen stads- gedeelten onder water kwamen. Het water kwam zoo hoog dat het in de z. g. varkensbuurt tot in de huizen liep. Bedenkelijk is het, dat deze toestand zich voordeed, niettegenstaande de pomp op het riool terstond na het sluiten van den duiker in werking is gesteld en deze dus, hoe- wel van groot vermogen, niet voldoende bleek om het water uit de riolen weg te pompen. Als zijnde ongeschikt voor de consumptie werd heden door den keurmeester voor visch afgekeurd een 200 K.G. schol, aangevoerd uit IJmuiden. In verband met het door ons vermelde omtrent de aanvaring van de Belgische spits //Utile Dulci" door het stoomschip //LaFlandre" moeten we mededeelen dat het slot van ons bericht niet geheel juist was. De iubeslagneming Het was duidelijk zichtbaar, _dat de menigte onder den indruk van het gebenrdewas. Men ging niet naar huis, maar wachtte op straat, terwijl men bijna fluisterend met elkander over het ongeluk sprak. Men had nauwelijks een half uur gewacht, toen men stemmen hoorde //Evert Hartman wordt naar //Schoongelegen" gebracht, omdat het dicbter bij is dan het ziekenhuis." Daarop zag de menigte in de schemering van den vallenden avond een schouwspel, dat haar het hart deed stilstaan. Een andere menschendrom naderde, een menigte, die stapvoets liep en met diepen ernst op het gelaat. In het midden daarvan schreed een groep maunen voort, die een menschelijk lichaam droegen, dat op een draagbaar lag uitgestrekt. Zoo brachten zij Evert Hartman naar //Schoongelegen", het tehuis van de vrouw, die hij in het geheim beminde, en nog wel aan den vooravond van het bal, dat zon gegeven worden, ter eere van zijne pas getrouwde zuster, nadat zij van hare huwelijksreis was terugge- keerd. z/Het lijkt wel, of de Hemel hem de kans ontnomen heeft Paulina van Bronseveid tot vrouw te krijgen", zei de timmerman tot de omstanders. (Wordt vervolgd.) B" aiaa"d,tS"» ^oenadag. we uOge»»derd op Feertdagea fey de Flma JP"« JSI AS J»K BA1SB. te Kmen. -SOF/ft JKS I.. I III I III up De Burgemeester der Gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat de lotelingen dezer Gemeente, Jichting 1913, die hunne wenschen met betrekking tot de inlijving niet bij den Keuringsraad of op andere bij degeldende voor- schriften bepaalde wijze hebben kenbaar gemaakt, alsnog voor ttt ttetiiticr a.w. van deze wenschen ter Secre taire dezer Gemeente kunnen doen blijken. Ter Neuzen, den 9 September 1912. De Burgemeester voornoemd, A. VISSER, L°. Burgemeester. De Burgemeester der Gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat in de maand Kovember a.w. zal plaats bebben het onderzoek tot het verwerven van het bewijs betreffende het voldoen aan de eischen van voorge oefendbeid, bedoeJd in art. 70 der Militiewet. Het bezit van dat bewijs geeft in geval van toewijzing aan de •Infanterie, de Vesting-ArtilJerie of de Genietroepen aanspraak ftp een twee maanden korteren eerste- oefeningstijd. Bedoelde eischen zijn vastgesteld bij Koninklijk besluit van 17 Juni 1912 (Staatsbl. No. 188.) Inlicliting'en omtrent deze eischen zijn te verkrijgen ter Secretaire dezer Oeineente. Het onderzoek zal aanvangen op Dinsilag 18 No vember en, zoo noodig, de twee volgende dagen (vorderi voortgezet Het wordt gehouden in de volgende garnizoensplaatsen Aan het onderzoek kunnen deelnemen de lotelingen, die bestemd zijn om voor de lichting van het voigend jaar bij de militie te worden ingelijtd. De lotelingen, die aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten zich v6«ir SO «lctober a,.*, aan- melden bij den Burgemeester der Gemeente, voor welke zij hebben geloot. Zij moeten bij de aanmelding opgeven in welke Gemeente zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen. Zij, die niet verblijf houden in de Gemeente, waar zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten bovendien te kennen geven, of zij gedurende het onder zoek voor Rijksrekening legering en voeding wenschen te genieten. Aan de lotelingen, die zich voor het onderzoek aan- meiden, wordt, voor zooveei zij ter inlijving bestemd zijn, later bencht gezonden van de plaats (localiteit), waar en van het uur, waarop zij zich voor deelnemino- aan net onderzoek moeten vervoegen. Ter Neuzen, den 9 September 1912. De Burgemeester voornoemd, A. VISSER, L". B. o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1