Gemengde berichten. pit wil nu daarom nog niet zeggen, dat het vrij zal blijven van de verplichtingen die, moge- lijkerwijze in verband met het gebeurde op de schouders van hare reederij zulleD worden gelegd. Stoppeldijk. Vrijdag j.l. was de gansche kom der gemeente bevlagd wegens het 25jarig onafgebroken lidmaatschap van den Raad van den heer Boeding, waarvan de meeste tevens als wethouder. Door de zorgen van eenige jonge dames was het gemeentehuis en de raadzaal prachtig versierd. In deze raadzaal bood de jubilaris aan de overige leden van den Raad en den Gemeente- secretaris een keurig diner aan, en des avonds een eveneens keurig souper, waaraan tevens door het bestuur der fanfare //St. Cecilia" werd deelgenomen. De fanfare bracht na afloop van het diner eene aubade, nadat de heer Boeding door voor- zitter en secretaris van het muziekgezelschap onder veel belangstelling hartelijk was gecom- plimenteerd. Zoowel uit de gemeente als uit andere plaatsen werden veel felieitaties gebracht, en werden prachtige geschenken aangeboden o. a. een kost- baar zilveren inktstel van Gemeenteraad en Secretaris. De heer Boeding stelde fijn krentebrood voor de armen disponibel, deed de muzikanten dink onthalen en gaf nog een aardig sommetje voor de kas van de fanfare. Dat de jubilaris nog lange jaren zijn functie mag vervullen is de welgemeende wensch van alle gemeentenaren. Stoppeldijk, 8 Sept. Heden was het 40 jaar geleden, dat de WelE.Achtb. Heer P. L. de W aal, Burgemeester onzer gemeente, zijn intrede deed in de Schutterswereld. Te zijner eere hield de bandboogschutterij z/Nooit Gedacht", waarvan Z.E.Achtb. eere-voor- zitter is, een jubelschieting om uiterst schoone prijzen. Niettegenstaande het buitengewoon ongunstige weder was de opkomst der schhtters groot. Wie onzen gevierden Burgemeester kent, be- grijpe, dat onze fanfare, niettegenstaande den aanhoudenden regen, met groot genoegen het feest opluisterde. De Belgische deelnemers aan den schietwedstrijd zijn te Hulst aan den trein per rijtuig gehaald en weer teruggebracht. Vrijdagnamiddag werd in een zeer ondiepe sloot achter het huis dood gevonden, het 4jarig zoontje van L. Dorleijn te Souburg. De beide geneesheeren uit het dorp deden alle moeite de levensgeesten nog op te wekken, doch om tevergeefs. Donderdag is te Weert in het kanaal een schip tegen de brug gevaren, de brug viel op het schip, doch er werden geen persoonlijke ongelukken veroorzaakt. Het schip is ernstig beschadigd en de scheep- vaart is gestremd. Op het Damrak te Amsterdam, nabij de Oudebrugsteeg, is Zaterdagochtend een man van middelbaren leeftijd, die plotseling de straat overstak, door een taxi overreden. Hij werd in een nabij zijnd cafe gedragen, en is daar spoedig overleden. In de ijzergieterij van defirmaBoddaert&Co., te Middelburg is VT-ijdagochtend een 15jarige jongen, die werkzaamheden op het dak ver- richtte, van een hoogte van 3% meter door een ruit gevallen. Hij werd naar het gasthuis vervoerd, waar hij gisteravond is overleden. Het ongeluk op het fort Vossegat. Door de ouders van den verdronken milicien Louwerse was verzocbt het lijk naar Domburg te vervoeren, om daar begraven te worden. Zaterdag is aan dat verzoek voldaan. De over- brenging naar het Centraal-station geschiedde onder alien eenvoud. Ook door de ouders van den milicien Dalfing was gevraagd het lijk van hun zoon over te brengen naar Ravestein, doch deze hebben nader dat verzoek ingetrokken. De begrafenis van 5 der ,3lachtoffers zou dus heden, indien geen nadere berichten kwamen, te Utrecht plaats hebben, onder militaire eer- bewijzen. De toestand van den milicien Van Moorsel, die wegens bloedspuwing in het hospitaal is opgenomen, is, naar gemeld wordt, langzaam vooruitgaande. H. M. de Roningin-Moeder heeft aan den kolonel Koolemans Beynen, commandant van het corps genietroepen te Utrecht, een telegram van oprechte deelneming laten zenden. Indien het //U. D." goed is ingelicht, moet ten behoeve van het onderzoek, door den audi- teur-militair ingesteld, een proces-verbaal van het gebeurde bij het ongeluk op het fort Vossegat zijn opgemaakt, waarin de feiten in de volgorde, waarin ze voorvielen, nauwkeurig zijn gememo- reerd. Zoo moet o. a. onderzocht zijn allereerst -T hoe het vlot werd in elkaar gezet. Dit moet zijn geschied in den geest van artikel 124 van net zakboek van den pionnier. Het raamwerk bestond uit gezaagd hout, z. g. baddingsde verbindingen waren gespijkerd. Het vlot had derhalve een getimmerd raamwerk. Als steun- punten voor het vlot zelve waren 8 tonnen aangebracht, waaroverheen het raamwerk gelegd werd. De draagkracht van iedere ton bedraagt 150 Kg. de totale draagkracht van 't vlot bedroeg alzoo 8 X ISO Kg. 1200 Kg., wat voldoende werd geacht voor het vervoeren van 16 personen, gekleed in gewone werkkleeding, ongewapend en niet bepakt. A1 het materiaal bestond uit zeer goed, gaaf hout. Nadat het vlot was te water gebracht, gingen er 13 man op zitten, terwijl 3 man bleven staan, twee sergeants en een korporaal. Degenen die zaten, namen in zittende houding plaats op de dwars- liggers van het raamwerk. Het drietal dat staan bleef, kreeg ieder een vaarboom. om daarmede het vlot voort te duwen. Dertien man zaten dus en 3 stonden. De dochter van een uitdrager op den Goudschenweg te Rotterdam had eenigen tijd verkeering met den 24jarigen bootwerker Koe- koek, doch had die verkeering een paar dagen geleden afgemaakt. Koekoek liep nu rond met moordplannen. Vrijdag nog werd hij door de politie aangehouden, die beslag legde op een geladen revolver, welke hij bij zich droeg, en hem bekeurde krachtens de Wapen- wet. Hij beloofde het meisje niet meer lastig te vallen, doch Zaterdagavond 6 uur was hij weer bij het huis. Een politieagent, die daar op wacht stond, beproefde hij met een praatje weg te krijgen, en toen dat niet gelukte, loste hij eensklaps een schot op dien politie agent, die echter ter zijde week en niet geraakt werd. Zijn kans schoon ziende vloog hij naar binnen, vond daar den vader, die het huis uit- liep, waarop Koekoek naar de keuken vloog, waar de dochter des huizes bezig was, op wie hij twee schoten loste. Een trof haar in het dijbeen, de andere kogel ging in den muur. De agent kwam ter hulp, een worsteling ont- stond, waarbij in het huis groote verwoesting werd aangericht. Zich overmand ziende, schoot Koekoek zichzelf twee kogels in de borst. De dader werd naar een politiebureau en van daar bewusteloos naar het ziekenhuis overgebracht. Ook het meisje werd in het ziekenhuis opge nomen. Voor een niet alledaagsch karweitje werd Donderdag de hulp van een der smeden te Vel- zen ingeroepen. Bij hem vervoegde zich nl. een man, met het verzoek, een zich aan een zijner handen bevindende boei door te vijlen. Later bleek, dat deze man, een deserteur der marine, tusschen Beverwijk en Uitgeest uit den trein was gesprongen, terwijl zijn geleiders hun aandacht op den afgebranden toren te Beverwijk hadden gevestigd. Tot nog toe is de man niet wedergevonden. De herbergier N. M., uit Goudriaan, en zijn 70jarige zwager J. T., die van een familie- feest te Giessen-Nieuwkerk per rijtuig huis- waarts keerden, zijn Donderdagavond, doordat het paard scnrikte, met rijtuig en al in de Smoutjesvliet, onder laatstgenoemde gemeente, terecbtgekomen. De herbergier is gered, de heer T. verdronken. Ook het paard is bjj het ongeluk omgekomen. Te Termunten is de machinist P. de Jonge door het vliegwiel van een stoomdorschmachine gegrepen en gedood. Vrijdagavond heeft de mijnwerker H. te Kerkrade, uit minnenijd een revolverschot op zijn meisje, een fabrieksarbeidster, gelost. De kogel drong haar in het hoofd. H. richtte daarna het wapen op zich zelf en schoot zich dood. De toestand van het meisje is bevredigend. De zaak Vroons. Men meldt aan de N. Ct. Er bestaat thans zekerheid dat aan H. P. Vroons, den 20 jaar geleden door een dwaling der autoriteiten ontslagen werkman der Marine- werf te Amsterdam, een wekelijksche uitkeering van f 12 zal worden toegekend, terwijl, in ge- val van zijn overlijden, ook voor zijn weduwe wordt gezorgd. Op de jongste jaarlijksche audientie te Amsterdam werd V. in de gelegen- heid gesteld zijn zaak uitvoerig aan H. M. de Koningin uiteen te zetten. En de thans ge- nomen maatregel is klaarblijkelqk aan de per soonlijke bemoeiingen van H. M. te danken. De Minister van Financien maakt bekend dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, door tusschenkomst van een advocaat te Rotterdam, van een onbekende, per postwissel is ontvangen 24,20 ter voldoening van onbetaalde bedrijfs- belasting. (St, Ct.) Beter laat dan nooit. lemand te Lisser- broek heeft een briefkaart ontvangen, afgezonden uit Alkmaar, die niet minder dan 5y2 jaar onderweg is geweest. De kaart werd op 19 Februari 1907 verzonden, blijkens poststempel 20 Februari 1907, Haarlemmermeer. Onder de vele stempels prijkt ook dat van Amsterdam, dd. 31 Augustus 1912. (N. Ct.) In de laatstgehouden vergadering van den raad der gemeente Schiermonnikoog, richtte de wethouder Karst de volgende woorden tot den burgemeester, die als zoodanig was herbenoemd z/Ik hoop, dat u voortaan met meer ernst uw taak zult opvatten, opdat de band tusschen u en de gemeente hechter en inniger mag worden, dat u de sympathie van de gemeente moge verwerven." Een der andere leden had 't zelfde op't hart, doch de heer Karst was hem voor. Sedert een paar dagen kregen verschillende boekhandelaren te Leiden bezoek van een als heer gekleed jongmensch, die epn bestelbriefje voor studieboeken toonde, voorzien van den naam van een predikant aldaar. De meesten hunner dachten aan geen oplichting en gaven voor zoover ze voorhanden waren de boekwerken mee. Later bleek dat de predikant er niets van afwist. De boekhandelaren waren opgelicht. In Dordrecht en Den Haag had hetzelfde plaats. Ook hier werden de boeken gehaald op naam van een daar ter stede bekend predikant. In Den Haag werd een jongeman aangehouden die bekende niet alleen daar maar ook te Leiden en te Dordt het misdrijf te hebben gepleegd. Auto-bandieten. De heer L. Rodermond, vroeger te Leeuwarden wonende, bericht het volgende uit Den Haag aan het //Leeuw. Nieuwsbl. Dinsdagavond den trein naar Amsterdam missende voor een reis, die geen uitstel ge- dooo-de, nam ik een taxi van de firrna Oost- ineijer albier. Twee chauffeurs gingen mee: een aan het stuur en een voor den uitkijk. Ruim zeven uur redeu we af. In het Haagsche Bosch stopte de auto. De man van den uitkijk stapte uit en eischte onmiddellijk,/Mijnheer, uw ring Toen ik na eenig tegenstreven mijn gouden ring afgaf, luide zijn bevel//Stapuit!" z/En mijn bagage //Die krijgt u niet terug." Ik werd gedwongen de auto te verlaten, waarna deze wegreed met mijn overjas, een bruin taschje met inhoud, een kistje sigaren en een bouquet. Ik ben daarop dadelijk naar een politiebureau gesneld en heb later door bemiddeling van de politie al het mij ontroofde terug ontvangen. Men schrijft uit Weesp, dd. 6 Sep tember Door het luidruchtig optreden van een troepje lotelingen, te Weesp, werd het paard, van den bakker G. v. A. zoo opgeschrikt, dat het beest, zijnde ingespannen voor de broodkar, van zijn standplaats voor den winkel in de Zandstraat opsprong en met zijne voorpooten door de ruiten sloeg waardoor het in de kamer terecht kwam. De belhamel van het troepje, 'n loteling uit Diernen, werd door den bakker gegrepen en hem werd een geducht pak slaag toegediend, waar door de loteling bewusteloos op den grond bleef liggen. Toen hij weder bijkwam, bemerkte hij dat zijn portemonnaie, inhoudende 86, verdwenen was. Het paard had zich zoo aau kop en pooten bezeerd, dat de veearts de wonden moest hechten. Toen de meekrap nog een goudmijn was Op de tentoonstelling te Bergen-op-Zoom is te zien als unicum meekrap van een ver- bouwer uit Zuid-Beveland. Deze moge de eenige niet zijn, die dit gewas nog teelt, het aantal boeren," dat meekrap heeft, is zeer gering ge- worden. Wat voor betrekkelijk weinig jaren nog in de Zeeuwsche kleipolders het gewas was, dat den landlieden geld in de lade bracht, we mogen gerust zeggen, sedert eeuwen, is thans van de wereldmarkt verdwenen, wordt haast niet meer gevraagd en dus ook niet gekweekt. Waar voor eenige jaren nog op alle plaatsen in Zeeland een of meer, soms wel vijf groote meekrapfabrieken (//Sto ven") werden aangetrofien, daar zijn nu alle onder sloopershanden gevallen of ingericht tot geheel andere doeleinden, dan waarvoor ze gesticht werden. Een aardige bijzonderheid geven we hier Het was in de dagen van den bloeitijd der meekrap, voor de arbeiders, hoewel een zeer zwaar werk en een werk dat men bovendien verstaan moet, een nitstekende gelegenheid om een groot daggeld te verdienen. Er waren ook enkele eigenaardigheden aan het werk verbonden voor dag en dauw klonk in den herfst reeds de meedelfhoorn meestal een ossehoorn en dit maakte een geluid zoo vreeselijk, dat de verstoktste hardslaper er wakker van moest worden, waar het nu juist wel niet om te doen was, maar waardoor het sein van vertrek naar de meekrapvelden werd gegeven. Kwam iemand langs het veld en had de stoutheid te roepen Krote hotter Verroeste spae, Laet d'anden (handen) Wat gauwer gae dan maakten twee der vlugsten uit den delf- troep, daartoe vooraf door de anderen reeds aangewezen, jacht op den roeper en indien deze niet bijzonder vlug ter been was, werd hrj gegrepen en tegen losgeld weer vrijgelaten. Wilde hij geen losgeld betalen of niet een zeker quantum jenever schenken, dan werd hij ondanks tegenspartelen ten halve lijve in een kuil geplaatst, waar hij niet uit gered werd, voor het losgeld was betaald. Hbl. Bij de aankomst te Rotterdam van den laatsten electrischen trein uit Den Haag, Zater dagavond omstreeks half twaalf. is de heer W Bazendijk, gepens. O.-I. onderwijzer, van den Provenierssingel, bij het uitstappen met het onderlijf tusschen de treeplank en het perron beklemd geraakt. De dokters Beerspinck en Van Ree verleenden geneeskundige hulp. Een half uur na het ongeval is de heer Bazendijk aan de gevolgen van de bekomen kwetsuren overleden. Zijn lijk is naar de woning van een fainilielid aan den Noordsingel vervoerd. Fransche hoffelijkheid. De logger z/M. A. 5," van Maassluis, trof de laatste reis op de vischgronden een Fransch visscherschip aan uit Boulogne, waarvan de stoomspil defect raakte, terwijl nog een groot gedeelte van de haringnetten in zee stond. De bemanning van den Maassluissehen logger verleende toen hulp om de nog uitstaande Fransche haringnetten in te halen. Ter belooning ontvingen zij de vangst, die toen in de netten zat, n.l. twee last baring, wat in deze omstandigheden zeker een aardig buitenkansje was. Dezer dagen kreeg nu de reederij te Maassluis een schrijven van de reederij uit Boulogne, welker schip wegens het defect direct terug- gekeerd was. In dit schrijven dankt de Fransche reederij in hartelijke bewoordingen voor de hulpvaardigheid der Nederlanders en verzocht haar te berichten, wanneer de logger te Maas sluis was teruggekeerd, orndat de reederij dan bovendien nog een bedrag van 100 fr. voor de bemanning van den logger ter beschikkiug zal steilen. (N. C.) Vrijdagmiddag had op het sportterrein der tentoonstelling te Bergen op Zoom, ten aanschouwe van een zeer talrijk publiek, een demonstratie van politiehonden plaats. Bijzonder goed voldeden er werden bij deze demonstratie geen prijzen uitgereikt z/Nora", Hollandsche herdershond, van den heer E F. van der Lugt te Hoorn, gediplomeerde herdershond, voorgeleid door Mr. F. S. Gerlings subst.-officier van justitie te Almelo, //Bertha van Schanenstetten", Duitsche herdershond, van den heer E. Leurs te St. Oedeurode, voorge leid door den eigenaar, gediplomeerde politie- hond en prijswinster te Nijmegen, //Juliana", Hollandsche herdershond van den brigadier-tit. der Rijksveldwacht te De Bildt, J. A. Osinga, gediplomeerde politiehond, ingeleid door J. A. Osinga te Gouda. Deze hond legde, na afloop der demonstratie, nog buitengewone proeven van bekwaamheid in het hoogspringen af. In den trein. Een ruim vijftigjarig boertje in een hoek van den coupe. Wat krom gewerkt en met stevige werkhanden, de pet diep over't voor- hoofd. Onder de keep gluren een paar glim- mende oogjes. Blijkbaar leep boertje. Stappeu binnen een drietal ongeveer twintig a twee en twintigjarige handelsreizigers met veel lawaai. Een van hen de grootste drukte- maker, besluit het boertje in 't oof je te nemen. „Wel baas, hoe oud ben je al V" z/Nou, dat mut meneer mar ies roaden. Wat denkt meneer ,Laat 'keens kijken. Nou dertig wNee, dat hef meneer mis. Ik ben al vier en vieftig ewest, van 'tveurjaor." ',/Nou, daar zie je niet naar uit. Je ziet er uit of je hoogstens dertig bent, hoor." Vriendjes grinneken. z/En hoe oud is meneer, a'k mag vroagen z/Ja, man, dat moet je nu ook maar eens raden. Wat denk je ,/Nou dartiene of veertiene. Older niet". z/Maar man, daar zie 'k toch niet naar uit. Ik ben toch volwassen. ,/Jawel, mar 'k lette niet op de grootte van 't lichaam. Ik lette meer op de grootte van 't verstaand." Onbedaarlijk gelach, heel de coupe door. (Tijd.) Een voorval, dat de ernstigste gevolgen had kunnen hebben, is gebeurd tijdens een vertooning in een variete-theater te Bordeaux. Miss Rose liep op een ijzerdraad boven een leeuwenkuil, toen 't electrisch licht plotseling uitging. Angstkreten werden in de zaal ge- hoord, terwijl miss Rose haar evenwicht in de duisternis behield. Eenige toescbouwers kwamen op het denk- beeld, lucifers aan te steken en bij dit zwakke licht kon miss Rose den ijzerdraad verlaten. De onderbreking van den electrischen stroom, welke eenige minuten duurde, had ook in de stad volslagen duisternis veroorzaakt. Donderdagnacht is op den postwagen van een trein bij Ulea (Zweden) een aanslag gepleegd. Toen de trein in voile vaart reed, trad de dienstdoende postambtenaar op 't balcon van den wagen. Op dat oogenblik werd hij door een gemas- kerden man met een revolver aangevallen. Er ontstond een strijd op leven en dood, tot het den ambtenaar gelukte, in den wagen te komen en de deur achter zich dicht te werpen. Toen de trein aan het station Varrik stopte, was de roover met een buit van 60 duizend gulden verdwenen. nn O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2