i A 11 e m e e n Nieuws- ess Advertentieblad I voor Zeeuwsch -Vlaaiciere 15,000 E.G. Anthraciet, Dinsdag 10 September 1912. 52e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Vederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor het overige Buitenland f 2,Men abonneert zich bp aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regei meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde aavertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar piaatsruimte berekend. 1 e 1 efoon No. 2 5. Xnzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG znlJen trachten aan te besteden de leverantie van totaal franco ter plaatse van bestemming. Waarvan 3400 K.G. ten Gemeentelmize, 4000 in de school in den Gr. Huissenspolder, 3000 in de school te Othene, 4600 in de school in de kom. Inzendingen van monsters met opgave van prijs, worden ter secretarie ingewacht voor of op 14 September a.s. Zaamslag, 4 September 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. jBezoek van EL. M. de Konhujin aan het kamp by Harderwijk, Zaterdagochtend heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan het kamp nabij Harder wijk, waarvan het begin dezer week het lste en 2de bataljon van het 9de regiment infanterie uit Leeuwarden geiegerd zijn, om, in vereeni- ging met het bataijon uit Harderwijk, oefeningen te bouden. Precies op den vastgestelden tijd, klokke halt negen, hield de koninklijke auto met de hooge bezoekster stil voor de cantine van het kamp. De Koningin was vergezeld van generaal baron Van Tuyll van Serooskerken, haar adjudant baron Van Voorts tot Voorst en de hofdame freule Van de Poll. De commandant van het kamp, majoor En- klaar, was met den waarnemenden burgemeester van Harderwijk, den wethouder Vitringa, ter ontvangst aanwezig. Het manoeuvreterrein de heide ten Noorden en Zuiden van den Centraalspoorweg, was onder de leiding van den commissaris van politieden heer Felix, afgezet door rijkspolitie en mare- chaussees. Terstond na de aankomst begaf H. M. zich te voet langs de cantine naar het terreiu ten Zuiden van de Spoorbaan, waar het lste batal jon dadelijk een aanvang maakte met de oefening. De troep was in tweeen verdeeld de vijand had een stelling te verdedigen, nabij bet seiu- huisje, dichfc bij Hulshorst. H. M. volgde met groote belangstelling de aanvallende partij, die al vurende telkens vooruit trok en ten slotte onder hevig geweervuur over win naar werd van de stelling, op den voet. Hierop begaf H. M. zich naar de Noordelijke beide over het spoor, waar het 2de bataljon onder commando van majoor Van 't Sant, zich in twee partijen verdeeld had, die tegen elkaar optrokken. Toen zij tot op een paar honderd meter afstand van elkander genaderd waren, had hier een aanval plaats op eene stelling, die hardnekkig verdedigd, doch uiettemin stor- menderhand ingenomen werd. Ten slotte aan- schouwde de Koningin ongeveer een kwavtier lang de werking van twee mitrailleurs, die bezig waren een doel onder vuur te nemen. Bij het verlaten van het oefeningsterrein gaf H. M. den commandant van het kamp haar groote ingenomenheid en tevredenheid te kennen over de plaats gehad hebbende manoeuvres. Langs het pompstation fan de waterleiding en de cantine wandelde zij terug naar de auto, waarna het gezelschap zich naar de ten Zuiden van den grintweg gelegen schietbanen begaf. Dear stapte de Koningin weer uit, om nog even eene schietoefening, die daar door een gedeelte van het 3de bataljon gehouden werd, bij te wonen. Al wandelend keerde Zij vervolgens naar den grintweg terug, waar Zij afscheid nam van den commandant van het kamp en den waar nemenden burgemeester, welken laatste Zij een compliment maakte over hetprachtigemanoeu vre- terrein van de gemeente. H. M. begaf zich nu naar Ermelo, waar het 3de bataljon onder commando van majoor Hofdijk, opgesteld was. Ook daar volgde Zij met groote belangstelling de oefening en betuigde over een en ander hare groote tevredenheid. Om half twaalf verliet de hooge bezoekster Er melo en keerde over Putten naar het Loo terug. Bij den aanvang van het bezoek was het weer zeer ongunstig, er woei een krachtige Noord-Westen wind, die gepaard ging met een flinke regenbui. In een regenmantel gehuld stoorde H. M. zich hieraan echter niet. Later kwam de zon door en gaf een heerlijk aanzien aan de prachtige bloeiende heide. Bij Kon. besluit van 5 dezer is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, gedurende de zitting die zal aanvan- gen op den derden Dinsdag in September, den heer J. E- N. baron Schimmelpenninck van der Oije van Hoevelaken, lid van die Kamer. TER NEUZEN, 9 September 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand774.5 Seijdisfjord. Laagste 749.8 Wisby. Verwachting tot den avond van 10 September: Meest matige noordwestelijke tot noordelijke wind, zwaar tot half bewolkt, waarschijn'lijk nog regenbuien, weinig verandering van tem- peratuur, mogelijk nachtvorst. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft tot lid van de alhier zetelende gezond- heidscommissie benoemd den beer A. E. C. Kruijsse, wethouder te Axel. Tot loods bij het Belgisch Loodswezen te Ter Neuzen is benoemd de heer M. F. Van den Bossche. Het ziet er naar uit dat de a. s. kermis, die hedeu over acht dagen aanvangt, weinig of liever geen nieuwigheden brengen zal. Bij de verpacbting van staauplaatsen in de maand Febr. jl. werden plaatsen gegund aan F. Janvier voor een stoommolen, Frans 't Hart voor een schouwburgtent, Antoon Wegkamp voor een bioscoop, HuygensJanvier voor een gewone caroussel en J. Smits voor een wafelkraam. Alle dus bekende zaken. Voorts komen de ge wone koek-, galanterie-, oliebollen-, paling- en andere kramen, en het verder gevolg. Op de sirsai. Een man die zijn lichamelijke kracht mis- bruikt om een vrouw te mishandelen, hetzij hij niet of wel is onder den invloed van sterken drank, verwekt bij ieder weldenkend mensch een gevoel van afkeer, dat des te sterker naar voren treedt als men daarvan getuige is doordat de geweldenaar zich niet schroomt zoo'n treurig feit op den openbaren weg te plegen. Dit geschiedde Zaterdagavond in de Dijkstraat, toen een vrouw haar man zoekende, hem daar ontmoette en verzocht mee naar huis te gaan. Als een woestaard schoot hij uit en mishan- delde zijn vrouw op ergerlijke wijze. Geen traan welde op, hoe ook de felste slagen haar aangezichtstriemden, berustend iederen klap ontvangend tegen welker kracht zij niet bestand was. Een andere vrouw, begaan met de mishan- delde, wilde tusschenbeide komen, doch ook zij moest bet ontgelden. Redeneerende dat de weg voor een ieder vrij was, vervolgde nij zijn weg, gevolgd door zijn vrouw en zijn huilend zoontje. 't Is wel droevig Reeds had de gemeente-politie haar sluitingsronde gedaan, toen zij, nabij de Axelsche brug, een onder den invloed zijnd span ontmoette, dat, na elkaar hun wederzijdsche genegenheid te hebben verzekerd, meende dat nu het blaadje wel eens omgekeerd kon worden, waarop zij elkaar mindere lieflijkheden naar het hoofd slingerden. Daar de koopman reeds genoeg //slingerde". achtte de politie het maar gewenscht hem te logeeren te vragen. j j - Dit was niet naar den zin van zijn r j noote, die al razende volgde. Aan het bureau van politie komende, vond zij de gastvrije deur reeds gesloten, wat haar woede in hevige mate deed stijgen. En in haar erotische opwellingen riep zij n Laat mij er ook in, ik wil bij mijn jongen zijn." Meer gemoe- delijk //Piet, kom er maar uit hoor, je bent onschuldig." Zich tot de agenten wendende, die nog bezig waren PieFs bed op te schudden, "Hij is geen dief, geen moordenaar, hij heeft piets gedaan." Toen de agenten weer verschenen maakte het knoopengeglinster geen verheffenden indruk op haar, integendeel, haar gramschap steeg ten top, en na verzekerd te hebben dat Marie bij Piet wou zijn en dat zij aan den Minister van Sjustitie zou schrijven, verzochten de agenten haar zich te verwijderen, waarop zij verklaarde geen stap te zullen verzetten voordat ie weer vrij was. Hierop werd zjj verwijderd, doch, na haar geraoed in een vloedgolf van allerlei fraaiig- heden lucht te hebben gegeveh, vloog zij als een furie, met de nagels vooruit, op de agenten aap, die moeite hadden de woestelinge van zich te houden. Na deze krachtsiDspanning volgde de reactie, hoewel haar zenuwen niet tot kalmte kwamen vooraleer zij door haar vervaarlijk gegil de gansche omgeving had wakker gemaakt. Nogmaals ging zij toen haar, nu reeds sla- genden, Piet verzekeren dat hij niets had gedaan, en dat zij hem morgen toch weer vrij moesten laten. Daarna zocht zij haar logement weer op en keerde de rust op den Smidswal weder. Zeer talrijk zijn de gelegenheden en om- standigheden die lijden onder het ongunstige weer van de zomermaanden van ditjaar. Het is bepaald een waagstuk iets te ondernemen, waarvoor men mooi of gunstig weer noodig geeft. Dit hebben reeds tal van personen of organiseerende commissies ondervonden. Niet het minst was dit gisteren het geval met de vliegdemonstratie te Hulst. Men behoefde er niet naar te raden of er zou gevlogen worden, daar een vliegenier noch regen, noch wind gebruiken kan tijdens zijn tochten, en beide zwaaiden bij voortduring hun schepter. Dan kan men, wanneer men wil zien vliegen secuurder eene cinema bezoeken. Het bleek gisteravond in het /Hotel Centraal" dat het weer daarvoor gunstiger was en de belangstelling onverminderd. Zonder door regen of wind te worden gehinderd kon men daar verschillende belangwekkende fantasie-tafreelen aanschouwen, waaronder vooral de voorstelling in kleuren van het sprookje //Sneeuwwitje" en eene episode uit het leven van Napoleon te roemen vallen, terwijl de cinema-courant weer verschillende gebeurtenissen uit den laatsten tijd aan het oog deed voorbijgaan, o.m. vliegvertooningen, zoowel te water als te land en een stoet van een wielrijdersfeest uit den vreemde werd te zien gegeven, van een schoonheid en verschei- denheid voor een comite voor dergelijke feesten om te watertanden. In verband met het noodlottig spoor- wegongeval te Axel wordt door de marechaussee aldaar een uitgebreid onderzoek ingesteld. Door de aldaar gevestigde geneesheeren is het lijk van den omgekomen stoker geschouwd. Blijkens eene mededeeling in de Midd. Ct. zullen door de commissie voor de lezingen uit het Zeeuwsch comite voor Esperanto verschil lende lezingen worden georganiseerd o. m. ook te Ter Neuzen, in de maand October a.s. Najaarskeuring van dekhengsten in Zeeland. 4 September keuring te Kattendijke. Aan- geseven 26, voorgebracbt 25, goedgekeurd 22, uitgesteld 2, afgekeurd J. 5 September. Keuring te Hulst. Aange- geven 94, voorgebracht 88, goedgekeurd 46, uitgesteld 14, waaronder 2 voor cornage, ver- moedelijk van voorbijgaanden aard, afgekeurd 25 voor exterieur en 1 voor cornage. Plan ISIS. Men sehrijft ons uit Middelburg Zondagmi'ddag meerde aan de Loskade alhier de Batavier IV", aan boord waarvan zich de leden der centrale commissie voor Plan 1913 bevonden. Het schip vertrok met de gasten Zaterdag- middag van Rotterdam en met het oog op het ruwe weer werd binnendoor gevaren. Tegen den avond kwam men in het Mastgat voor anker en hier werd de nacht doorgebracht. In den vroegen morgen van Zondag werd de reis voortgezet door de Roompot, waar, zooals onze zegsman mededeelde, vhet schip erg danste, en vervolgens langs de Walehersche kust naar Vlissingen. Betreffende de vergadering, welke gedurende de reis gehouden werd, kon nog niet veel worden medegedeeld, alleen dat ingekomen waren de plannen van het Zeeuwsch Comite, die bij de centrale commissie een dankbare en sympathieke ontvangst vonden. De voorzitter en secretaris van het Uitvoerend Comite, de heeren H. P. den Bouwmeester en H. J. G. Hartman, beiden alhier woonachtig, waren per draadlooze telegraphie tot deelname aan de lunch, welke aan boord plaats bad, uit- geuoodigd, doch waren door uitstedigheid ver- hinderd deel te nemen. De tocht werd Zaterdag door erg goed weer begunstigddoch gedurende het verblijf te Middelburg regende het bijna onophoudelijk. De Vereeniging voor Christelijk Volks- onderwijs houdt a.s. Woensdag te Middelburg een Zeeuwschen landdag. Dr. J. Th. de Visser zal spreken over: Voorstellen der Grondwets- commissie in zake het onderwijs, en Ds. J. J. van Noort, secretaris der vereeniging, over Het ideaal van Christelijk Volksonderwijs. Zaamslag. In eene Zaterdag 1.1. gehouden vergadering van ingezetenen alhier werd na eenige besprekingen opgericht eene vereeniging tot het aanschaffen van veevoeder. Aanvankelijk gaven zich een ongeveer 30tal leden op. Tot het oprichten van deze vereeniging gaf voornamelijk aanleiding, de vervalschingen die na een scheikundig onderzoek van zulk voeder aan het licht kwamen. Een monster bevatte niet minder dan 20 procent zand. Op het tweetal voor Predikant voor de Christelijk Gereformeerde gemeente zijn geplaatst Ds. P. de Grooc te Noordeloos en Ds. J. J. van der Schuit te Kampen. Axel. 7 Sept. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren 11 stuks rundvee aangevoerd. Meer dan de helft er van werd verkocht. Voor de betrekkiug van leeraar aan de avond-vakteekenschool alhier, hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. Voor den op 1 October aanvangenden cursus aan deze inrichting hebben zich reeds 15 leer- lingen opgegevendit aantal zal zeer waar- schijnlijk wel grooter worden. Sas van Gent. Zondagmiddag Iiep de van Gent komende stoomboot //Fiandria" van Brugge bij den raai beneden de sluis uit het roer, jufst toen een opkomendfe sleep daar passeerde, met het noodlottig gevolg dat hij op het laatst ge- sleept wordende schip inliep, met zoo een kracht dat dit na tien minuten zonk. Het gezonken schip een Belgische spits genaamd ffVetile Dulcie" werd bevaren door J. van Kessel, zoon van den sluismeester alhier, en de knecht A. de Maesschalck van hier, welke zich met achter- lating van alles in de boot moesten redden. Er werden terstond maatregelen genomen om het stoomschip te Ter Neuzen in beslag te doen nemen. Dat gelukte evenwel niet. Een der deuvwaarders aldaar vervult militieplichten. Een andere was, naar we vernamen, uitstedig en de deurwaarder die toen uit Hulst gerequireerd werd, verscheen juisFter plaatse waar het stoom schip in beslag had genomen kunnen worden, toen dit de haven uit stoomde. Dit bind verseKIJnt Wueasilsg- en ii'rijdagBvonil, nltgezcnderd op feeeidaKeii blj de Firms I". Jf. VAST BE Ill'IlB, te Ser JSeu^en. SSB2

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1