tiemengde berichten, vroeger daarvoor niet geschikt werden geacht, of om reden van ligging als anderszins, niet m aanmerking kwamen, aan alles is een wrens, en in een klein land als Nederland is ten slotte de grondoppervlakte niet moeilijk te overzien. Ilierop lettende, mag men aannemen, dat heel veel uitbreiding van de bietencultuur niet meer mogelijk isBelgie en andere landen blyken reeds de grens te hebben bereiktal- thans tegeljjkertijd dat het aantal bebouwde hectaren in de meeste landen toenam, vermiu- deide dit aldaar, koewel Nederland nog altijd steeg. Maandagmorgen half 9 sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer A. Blok in den polder Aieuwlande, gemeente Krabbendijke. Op t zeltde oogenblik stond de gansche schuur in lichte laaie. Een half uur later was de spuit van Krabbendijke aanwezig, die weinig meer te doen had. De schuur verbrandde geheel, het belendende woonhuis bleef gespaard. De oogst, voor zoover die in de schuur geborgen was, werd natuurlijk ook een prooi der vlammen. Het vee werd gered, behalve een klein varken. Verzekering dekt de schade, doch vermoedelijk niet geheel. Tijdens een hevig onweer dat dien morgen boven A lakp woedde, werd een koe van den landbouwer v. Overbeeke door den bliksem getroffen en gedood. Bij mej. L. v.- B. te Bath, is in hare wonicg de bliksem ingeslagen. Een gedeelte van het dak werd vernield, benevens de spiegel in de huiskamer, de schoorsteenmantei en het zich daarop bevindend huisraad. Ook bij nog een paar andere bewoners heeft de bliksem een gat in het dak geslagen. Een krokodillennest in ,/Artis." Het nieuwe Reptielenhuis in de Amsterdamschen diergaarde heeft de verwachtingen, die men er van koesterde, niet beschaamd. Hoe biologisch- juist de inrichting van dit mooie gebouw met zijn tropische moeras-flora en schilderachtige oever-bassins werd aangelegd, blpkt thans uit het feit, dat de krokodillen er eieren gelegc hebben op de bij groote reptielen in de natuur gebruikelijke wijze. Op den oever, voor het publiek onzichtbaar, heeft een der dieren des nachts een nestkui gegraven onder de wortels van het suikerriet, en in dezen kuil een plaats, waar de aarde vochtig-warm blijft, een aantal met een leder- achtige schaal omkleede eieren begraven. Een kleine zand-aard-hoop aan de oppervlakte toont de plaats, waar de eieren begraven liggen. Een der groote Indische krokodillen de vermoedelijke moeder ligt veel in de nabij- heid van het nest en snelt woedend toe, als men er zich dichtbij wagen wil. Het geval, dat tot nu toe in geen enkelen Zoologischen Turn werd waargenomen belooft zeer inte ressant te worden. Men zal nu wellicht kunnen constateeren, of het waar is, dat de moeder-krokodil des nachts bij het nest waakt op het geluid, dat de jongen in de eischaal maken, wanneer zij volgroeid zijn, waarna de moeder terstond d'e ftest-kuil opgraven zou, om de jongen te be vrjjden. In //Artis verheugt men zich thans zeer met dit succes, in het mooie en doelmatig gebleken Reptielenhuis behaald. Een passagier in een der Duitsche mail- t rein en is. terwijl hrj een dutje deed, 500 aan bankpapier ontstolen, benevens zijn gouden horloge en nog enkele andere voorwerpen van waarde. Daar de bestolene door dezen diefstal geen voldoende middelen meer bezat om de reis naar Engeland voort te zetten, is hij te Vlis- singen in een hotel afgestapt in afwachtinw van de overmaking van de noodige gelden. (VI. Ct.) Zondagmiddag is uit de Lauriergracht te Amsterdam het lijkje opgehaald van het zes- jarige meisje uit de Konijnenstraat, dat deze week schetsenderwijs in het water gesproncen en verdronken moet zijn. Te "VY ageningen en omgeving werd door een als veldwachter gekleed persoon, die zich Spelder noemde en voorgaf gemeente-veldwachter te Westzaan te zijn, geld ingezameld, onder het voorwendsel, dat hij een kind had op een Chr. gymnasium, doch de daaruit voortvloeiende kosten niet geheel kon bestrijden. Bij een van politiewege ingesteld onderzoek is gebleken, dat iemand van genoemden naam te Westzaan onbekend is, zoodat men hier blijkbaar te doen heeft met een oplichter, van wiens praktjjken reeds enkele lichtgeloovigen het slachtoffer geworden zi]n. voort bij een ruzie doodgestoken. Twee gebroe- ders v. K. zijn gevangen genomen. Een andere v. K. is levensgevaarlijk gewond. Fiets of hondenkar. Een koopman uit Loppersum, die per fiets huiswaarts keerde, kwam op het vernuftige idee om zijn hond in het gareel te spannen. Een zakdoek werd het dier om den hals ge- bonden, met een touw aan den lantarenhaak bevestigd en voort ging het in galop ,/Duc" zijn meester voorttrekkend dat het een lust was. Onze koopman bleef echter buiten de Trek- hondenwet 1910 gerekendPlotseling valt hem een rijksveldwachter op het lijf, die ver- tooning eischte van het nummerbewijs zijner //hondenkar". Daar dit bewijs niet kon ver- toond worden, volgde proces-verbaal met al den nasleep van dien. De kantonrechter te Appingedam en de recht- bank te Groningen hebben nu beslist, dat de koopman inderdaad een //hondenkar" had be- reden. Zondagavond sprongen te Weurt drie jongens op de tram Maas en Waal. Terwijl de ldjarige W-Jansen naar den conducteur uitzag, kwam hij met het hoofd in aanraking met een langs den weg staanden boom. Hij kreeg daarbij zoo'n ernstige verwonding, dat hij na enkele oogenblikken overleed. Te Best (N.-Brabant) is Maandagnacht in de herberg van Herebeek de 20jarige Ver- Een metselaar, die op het dak van een onbewoond huis aan de Pastoorstraat te Arnhem een steenen buis op den schoorsteen moest zet ten, had het ongeluk de buis te laten vallen, met gevolg, dat de buis juist neerkwam op het hoofd van een koperslager, die op een rijwiel passeerde. In bewusteloozen toestand werd de man naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is ernstig. legen den metselaar wordt proces-verbaal op- gemaakt, omdat hij verzuimde een vangzeil aan den steiger aan te brengen. Maandagmorgen zijn te Terwispel bij Gorredijk, tijdens een kort maar hevig onweder, twee kinderen, die op weg naar school waren, door den bliksem getrotfen, waardoor het eene gedood en het andere licht gewond werd. Te Naarden is bij het hevige onweer, dat zich gistermiddag over die de gemeente ontlastte, een koe door den bliksem doodgeslagen. Maandagmorgen 10 uur ontlastte zich boven Purmerend een kort, doch hevig onweer, waar- van het gevolg was, dat de bliksem in een schoorsteen sloeg in de Willem Eggertstraat. De stukken vielen door het dak van een aan- grenzende woning, drongen door het plafond van de kamer en kwamen op tafel terecht, waaraan het gezin juist zat te ontbijten. Verdere onheilen werden niet aangericht. Om 3 uur s middags ontlastte zich aldaar opnieuw een hevig onweer, waarbij een koe doodelijk ge troffen werd in de weide. Maandagnamiddag is de bliksem geslagen in een hoeve te Water- land, tusschen Broek en Monnikendam, welke geheel is afgebrand. De hoeve was verzekerd. Door het inslaan van den bliksem is er Maandagnamiddag brand ontstaan in een be- huizing te Gees (Dr.) Te Terwispel is een boerderij door den bliksem getroffen en afge brand. Alles was verzekerd. Eenigen tijd geleden werd op het schiet- terrein Ockenburg te Loosduinen ingebroken en werd daar een aantal vuurwapens gestolen, in verband waarmede een geldelijke belooning werd uitgeloofd voor de aanhouding der daders en het terugkrijgen van de gestolene revolvers en ge- weren. De Haagsche recherche heeft dezer dagen een drietal jeugdige Hagenaars gearres- teerd, in wier woning, gedeeltelijk onder den vloer geborgen, al het gestolene werd gevonden. De wapens werden in beslag genomen en de verdachten, na gehoord te zijn, weder op vrije voeten gesteld. Tijdens de zomervacantie hebben eenige personen een bezoek gebracht aan verschillende scholen in den omtrek van de Plantage te Amsterdam. Zij hadden een kar bij zich en deden zich tegenover de schoonmaaksters, die in de scholen werkten, als gemeentewerklieden voor. Ongestoord liet men hen daarom hun z/werkzaamheden" verrichten, die bestonden in het weghalen van lood en zink, tot vrij aan- 2ienlijke hoeveelheden. Het aldus verkregene deden zij bij verschillende opkoopers van de hand. De recherche heeft belangrijke hoeveel heden in beslag genomen. Van de daders fe nog geen spoor gevonden. Zooals bekend is het in de meeste ge- vallen gebruikelijk bij de festivals geldpremien te verloten onder de deelnemende gezelschappen. In Nederland is dat sedert de invoering der loterijwet niet meer geoorloofd en verschil lende haudelingen worden bedacht om die premie's toch aan hun doei te doen beantwoorden. Te Bergen op Zoom, waar j.l. Zondag een i estival plaats had ter gelegenheid van de land- bouwtentoonstelling ondervond men ook de moeilijkheid om de uitgeloofde premie's toe te tennen. Men is daarop Maandag naar een ffaatsje over de grens getuft en heeft daar ongehiuderd de premie's verloot. Een schipbreiik. Gedurende uren in de tegenwoordigheid van den dood op een zinkend schip, den horizon als in wanhoop onderzoekende in ademlooze verwachting of er zich op het laatste oogen blik nog een rookpluim of zeil zal vertoonen en eindelijk niet meer dan eenige minuten nog verwijderd van een wissen dood in de golven van den Oceaan ziedaar een verschrikkelijke, zielschokkende toestand voor een mensch. Dat de vreeselijke ervaring van kapitein Bosselaar van Oude Pekela, reeder en gezag- voerder van den Nederlandschen schoener //Agda Eleonora," met zijn vrouw en 2 kleine kinderen benevens 5 schepelingen. Zij werden gered van hun zinkend schip door de tpdige aankomst van een ander vaartuig, nauwelijks eenige minuten voordat de schoener omsloeg en in de Oceaan-diepte voor altijd verdween. Hunne redding werd volbracht door het s.s.//Modesta", hetwelk op het laatste oogenblik te hulp kwam. De gezagvoerder der //Modesta" nam hen aan boord, vervolgde zijn reis en bracht de schip- breukelingen veilig en gezond in de haven van Ardrossan (Schotland) aan land. Deze zaak wordt binnenkort voor den Raad van Scheepvaart behandeld. Een vertegenwoordiger van de //People's Jour nal" van Glasgow bracht eenige uren door in gezelschap van den Hollandschen gezagvoerder en zijn schepelingen en uit hun mond teekende hij een verhaal van hun reis en redding op, waarvan de //N. Gr. Ct." de volgende vertaling geeft De gezagvoerder van de //Agda Eleonara" is een forsch en gezet type van een Hollander met vrije en open gelaatstrekken en eeuvoudige manieren. Het kleine schip was zijn eigendom en hij neemt zijn vrouw en kleine kinderen altijd mee op zijn reizeu. De //Agda" vertrok van Llanelly (South Wales) met een lading kolen aan boord van 245 ton en bestemd voor Oporto (Portugal). Alles ging goed, alhoewel het steeds ruw en slecht weer was met hooge zee tot men in de Golf van Biscaye kwam. Men zette, na de Scilly-eilanden gepasseerd te zijn, direct koers naar Portugal en men was ver van het naaste land verwijderd. In den nacht van Maandag trof men zeer slecht weer. Het kleine, Van staal gebouwde schip rolde en werkte in verbazend hoog dooreenloopende zeeen, die tegen de scheepszijden sloegen en het schip heen en weer wierpen. Het schip werd soms zoo erg opzijdegeworpen, dat een groot deel van het onder water liggende gedeelte boven kwam. Deze buitengewone wer- king veroorzaakte, dat de lading overging. Bij 't innemen der lading was het schip goed vol, doch gedurende de reis zakte de lading eeniger- mate in en kwam er eenige ruimte, zoodat de kolen heen en weer konden rollen. De meeste lading sloeg over naar bakboordzijde, hetgeen het schip zware slagzijde gaf. Zoo goed mogelijk trachtte men de kolen weder over te werken en werden alien //naar beneden" gezonden voor dit doel, doch omstreeks 10 uur gaf de gezagvoeder order, om het schip over stuurboord te doen liggen, daar men geen resul- taat bereikte van het overwerken der lading. De zeeen sloegen steeds over het schip heen en sommige brekers kwamen in bet ruim. Den geheelen nacht werkten alien onophoudelijk door zonder eenig voedsel te gebruiken om de steen- kolen over te werken, zonder resultaat evenwel. De morgen brak aan over de somber grijze golven, terwijl het schip zich nog in zijn ge- vaarljjke positie bevond. Met het krieken van den dageraad hadden de golven iets van het wilde der voorgaande dagen verloren. Opnieuw zag men uit, of er ook hulp aan den horizon zou opdagen. De gezagvoerder had ontdekt, dat het schip iek was geworden. Het water vloeide langzaam in het ruim van het schip en de toestand der opvarenden werd steeds wanhopiger. Te erger nog, daar de overkomende zeeen de boot hadden weggeslagen. Het eenige hulpmiddel om zich van het gevaarlijke schip te redden, was dus afgesneden. Beneden in de kajuit was de toestand niet minder tragisch. De jonge vrouw van den gezagvoerder zat daar met haar twee kleine kinderen, de eene een aardig blondharig, blauw- oogig klein meisje van twee jaar de andere een kleine jongen van 8 maanden. De wan- hoop van de moeder gaat de beschrijving te noven. Omstreeks half acht des morgens toen het schip dieper en dieper zonk en de voor- uitzichten van redding meer en meer verdwenen bemerkte de gezagvoerder 'n stoomschip in de verte en bracht terstond het bericht aan zijn vrouw. Het internationaal noodsein werd ge- leschen en de naderende stoomer stuurde on- middellijk koers naar het zinkende schip. Het was een strijd tusschen leven en dood. Kapitein YVestervik van het Noorweegsche stoomschip overzag den toestand onmiddellijk en beval zjjn mannen een boot te water te laten. De eerste stuurman met een paar anderen gingen naar het schip. DeAgda" was nu diep in het water,en een van de mannen sprong in de boot. Toen werden de twee kinderen met de moeder in de boot gelaten en de anderen volgden. De boot verwijderde zich snel met de geredden en wa3 nauwelijks op korten afstanf of de //Agda Eleonora" zonk. Aan boord van het stoomschip werd men met vriendelijkheid ontvangen. Opmerkelijk was het, dat de gezagvoerder van het stoomschip en de vrouw van Bosselaar van eenzelfde ge- boorteplaats zijn. Na vier dagen werd de be- manning te Ardrossan aan wal gezet, en verder door de zorgen van den Hollandschen consul naar Holland gezonden. Het stroopersdrama te Rucplien. In De Grondwet" be vat het volgende aan- eengeschakelde verhaal, omtrent het stroopers drama, dat verleden week het Noord-Brabantscbe dorpje Rucphen, in beroering bracht Het was Donderdagavond ruim elf uur dat de boschwachters H. Maas, Koo Goorden en C. Pelles op surveillance uit een bosch kwamen, grenzende aan de Langendijksche Heide, een 20 minuten van de Belgische grens. Ylak bij op ongeveer 50 M. afstand, zagen zij het zoek- iicht van een lichtbak, waarvan de uiterste stralen hen reeds belichten. Van den hoogen boschrand sprongen de wach- ters in een onder hen liggende greppel, toen op hetzelfde oogenblik een der stroopers een schot op hen afvuurde, waarvan de hagel ben fluitend over het hoofd joeg. Op het geroep der bosch wachters //haltpolitie kwam het zoeklicht nog meer naderbij, en terwijl de stroopers ach- ter den lichtbak in de duisternis verscholen bleven, trachten zij de boschwachters nog meer in den lichtschijn te krijgen om daarna hun doel des te zekerder te treffen. Uit alles bleek dan ook dat de stroopers op een hevig verzet voorbereid waren. Bevreesd voor eigen leven, meenden de bosch wachters thans het oogenblik gekomen om daadwerkelijk op te treden en ofschoon zij door het fel uitstralende licht niemand konden onder- scheiden, losten zij gezamenlyk, na nogmaals gewaarschuwd te hebben, in de richting van den lichtbak en op ruim manshoogte, hunne geweren. Ofschoon van gedachte, dat de schoten wel over hen heen zouden gegaau zijn, zagen zij plotseling de lichtbak vallen en een kerel, vlak daar achter, wankelend tegen den grond storten. Alsnu sprongen de wachters te voorschijn, doch een hevig gevloek en de bedreiging van een paar mannenstemmen, (waarvan zij de ge- stalten in de duisternis niet konden onder- scheiden), dat, zoo zij nog een voet naderbij kwamen, men hen kapot zou schieten, deed de boschwachters besluiten hun eigen leven niet te wagen en eerst hulp te gaan halen bij de marechaussee te Rucphen. Toen brigadier Sijsterman met de bosch wachters eenigen tijd nadien op de plaats van het voorval aankwamen, vonden ze een paar pas achter de gevallen lichtbak een man liggen, omstreeks 25 jaar oud, met dik opgezwollen gelaat, waarop de lijkkleur den ingetreden dood reeds afteekende. Daar bij de heerschende duisternis niemand den man herkende, werd hij op een kar geladen en naar Rucphen gereden. Aldaar bleek hij te zijn de arbeider P. Konings, bijgenaamd z/Peerke de Valk", oud 23 jaar, wouende op #het Hoekje", een gehucht, behoorende tot de gemeente Rucphen, doch kerkelijk Roosendaal. Ondertusschen had de uitstekend gedresseerden politiehond van brigadier Sijsterman, nabij de plaats van het drama, een pet opgespoord en eenige honderden meters verder een bus carbid. Terstond werd de justitie te Breda gewaar schuwd, en reeds in den voormiddag arriveerde het gereeht, vergezeld van 2 geneesheeren. Deze constateerden bij het sectie-onderzoek, dat de ongeiukkige slechts door een hagelkorreltje was geraakt geworden, en wel aan den linker- slaap, hetwelk zoo diep was doorgedrongen, dat de hersenen geraakt werden, hetwelk den dood tengevolge had. Yier Amerikanen, onder wie een redacteur van de //New-.York Herald", hebben het stoute stuk begaan in een vaartuigje een reis van Amerika naar hier te maken, die nog zal worden voortgezet naar St.-Petersburg. Men heeft ontzettend veel in de 22 dagen die de reis duurde, te lijden gehad van den storm. Over Ierland ging de reis naar Ostende, van- daar naar JJmuiden en nu ligt het motorbootje dan veilig en wel in de haven te Amsterdam. Terwijl Zaterdag de heer W. Fenton, oud 23 jaar, zijn auto stuurde en door Pangbourne reed, stierf hij plotseling. De auto was in een rivier gereden, als een van de iuzittenden niet bijtijds het stuurrad had gedraaid. LekkerWelke rare lekkernijen de Chineezen er op nahouden, blijkt uit het feit op de onlangs in de toko van de gefailleerde Cbi- neesche firma Hien Gwan te Pabeau Soerabaja gehouden vendutie o. m. ook een fleschje kak- kerlakken in gelei werd opgeveild. Voor f 10 werd de delicatesse het eigendom van een Chi- neeschen lekkerbek, zegt het „Soer. Handels- blad". De steenkoolmijnen in een plaats bij Pennsylvanie zijn door een wolkbreuk vernield. Men vreest, dat verscheiden personen zij omge- komen. De buitenlandsche couranten spreken van eenige tientallen dooden. In den nacht van Zondag op Maandag is te Londen ingebroken in het Hippodroom. De waker werd door twee kerels overmand en gechloroformiseerd. Toen hij na een paar uren bijkwam lag de brandkast op den rug. Men had den voorkant met dynamiet laten springen en heel de opbrengst van de laatste voorstelling een kleine 10,000 was meegenomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2