A I g e m e e n Nieuws- en Adverientieblad Zeeuwsch-Vlaaidere H I WDERW E T. 15,000 K.C-. Anthraoiet, No 5810 Donderdag 5 September 1912. Binnenland. Laiidbouwberichten. 52" Jaargang ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich by aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie prys slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar piaatsruimte berekead. rordt de Telefoon No. 2 5. Xnzending van ad.vertenti.sn voor i uur op den dag" der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen trachten aim te besteden de leverantie van totaal franco ter plaatse van bestemming. Waarvan 3400 K.G. ten Geineentehuize, 4000 in de school in den Gr. Huissenspolder, 3000 in de school te Othene, 4GOO in de school in de koni. Inzendingen van monsters met opgave van prijs, worden ter secretarie ingewacbt voor of IP 14 September* a.s. Zaamslag, 4 September 1912. Burgemeester en Wethouders. voornoemd, JOH. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLE Lzn., Secretaris. Een heidebouqueije, dat door Prinses Juliana zelf is vervaardigd, werd namens ,de Prinses aan bet comite van de Ned. Padvinders orga- nisatie toegezonden teneinde met de heide- bouquetjes, ten bate der noodlijdenden op de West-Indische Eilanden verkocht te worden. Het bouquetje is gekocbt door den burge meester van Amsterdam, Jhr. Roell. Het bloempje is tentoougesteld in een der etalages van de firma Gerzon in de Kalver- straat, aldaar. Een ander heidebouquetje, door de Prinses gemaakt, is te Dtrecht verkocht voor f 80. Bij het openluchtfeest op Zorgvliet in Den Haag, is Zaterdagnamiddag het bouquetje van heidebloemen, vervaardigd door Prinses Juliana en door H. M. de Koniugin, aan het comite toegezonden, voor 52 verkocht. H. M. de Koningin kocht Zaterdag te Apel- doorn persoonlijk een tuiltje heidebloemen en een oranjebloem, die ieder met 100 werden be- taald, terwijl andere tuiltjes en bloempjes voor een rijksdaalder werden gekocht. Het hoofdbestuur van'den Antitrekhonden- bond heeft zich tot den Minister van Oorlog en tot het hoofdbestuur der posterijen en tele- grafie gewend met adressen, waarin het verzoekt terug te komen op de in ons blad vermelde besluiteu om trrekhonden te bezigen voor bet vervoer van mitrailleurs en van niet te zware postpakketten ten plattelande, zulks in bet belang van den mishandelden trekhond, van de opvoeding van het volk en bet kind en ook ter wille van de eer van den Nederlandschen naam, die in het buitenland groote schade lijdt, zoolang op de openbare wegen de trekhond, zonder dat de politie daartegen iets vermag te doen, gruwehjk mishandeld wordt. TER NEUZEN, 4 September 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 770.9 Clermont. Laagste u 739.4 Tliorshaven. Verwachting tot den avond van 5 September Matige tot krachtige Westelijke tot Zuid- westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Bij het toelatingsexamen voor de H. B. S. te Vlissingen is o. m. geslaagd Jan Jiirrij van Ter Neuzen. -Z. D. H. Mgr. P. Leijtenj Bisschop van Breda heeft benoemd tot assistent te Philippine den WelEerw. heer A. van Dijk, priester van het seminarie, tot conrector te Etten (Pen- sionaat) den WelEerw. heer E. van Jole, tot kapelaan te Hulst den WelEerw. heer C. Vos, tot kapelaan te Lamswaarde den WelEerw. heer J. v. Oers, priester van het seminariej tot kapelaan te Rijen den WelEerw. heer M. v. Gastel. Blijkens bet verslag in Zelandia kwam in de j.l. te Ossenisse gehouden raadsvergadering het aanleggen eener haven weder ter sprake, waaraan verleden jaar door ons reeds melding werd gemaakt. De voorzitter begon in herinnering te brengen wat verleden jaar daaromtrent besloten was, maar meende, dat de financien niet toelieten er verder gevolg aan te geven. De heer Adriaanse zeide, dat hier reeds lang een haven had moeten worden aangeiegd, dat hi] zelf, geheel alleen op eigen kosten het werk zou durven ondernemen, indien hij ver- zekerd was, later geen tegenwerking te zullen ondervinden. Alleen voor de bieten wordt hier jaariijks door de boeren heel wat minder ontvangen, dan het geval zou zijn, wanueer hier een geschikte los- en laadplaats was. Hij zelf lijdt daardoor een schade van circa 100 per jaar. Bovendien maakt deongeluk- kige toestand ook de concurrentie onmogelijk. De boeren toch te Hontenisse, die aan een haven kunnen^ leveren, konden op den contractprijs 40 a 50 cents meer bedingen dan hier. Hij heeft het vroeger gezien, dat agenten, die bier eeityds bieten hadden om te Zeedorp aan den dijk in te laden, er uit gewerkt werden. Bogaart was dan de zoogenaamde man om het dien agenten moeilijk. te maken, ofschoou hij er sterk aan twijfelde, of geen anderen achter de schermen de ware schuldigen waren. Een vroeger plan, zoo zeide hij, om een haven te leggen aan het Zeedorp, is afgestuit op de hooge kosten, maar toch betwijfelt hij het nog, of het niet in het voordeel der gemeente zou ge- weest zijn. indien men toen had doorgewerkt. De voorzitter maabte bezwaar tegen het leggen van een haven aan den Nol, omdat de weg daarheen zou moeten verhard worden op kosten der gemeente en niet voor rekening van den polder. Daardoor toch, zegt hij, zou de kleine man mee helpen betalen aan dien weg, waarop de heei Adriaanse opmerkt, dat dit voor velen - a 3 cts. per man zal zijn, een kolossale som, die de menschen niet te gronde zal richtten. De inkomsten van de haven zijn voor de ge meente, dus zijn voor deze ook de kosten voor het verharden van den weg daarheen. De groote zaak voor hem is, dat de haven er beslist noodig is en dat de som, noodig voor den aanieg daarvan, volstrekt niet te groot is, om te rendeeren. Hij berekent een en ander en komt tot de slotsom dat het heel goed kan. De heer fterrarens meent, dat de haven te vei afgeiegen is, waarop de heer Adriaanse vraagt, waarom dan al de leden verleden jaar voorgestemd hebben om daar een haven te leggen en ook waarom er niet meer spoed ge maakt is om de zaak in orde te brengen. De voorzitter zegt nu, dat te dien tijde, twee dagen na de vergadering plan en teekening aan den heer Eijke zijn teruggezonden, met verzoek de bewuste kleine wijziging in het plan aan te brengen, maar dat deze heer tot heden niets van zich heeft laten hooren. De heer Adriaanse vindt het toch vreemd, dat er bijna een jaar overheen loopt, zonder bij den heer Eijke te informeeren naar de reden van die handelwjjze. Wanneer hij als dijkgraaf, iets aan den heer Eijke zendt, en het mocht twee of drie weken over tijd zijn dat hij niets vernam, zou hij onmiddellijk een brief schrijven. Voor 5 cent is er een. De heer Serrarens haalt nu een voorbeeld aan van iemand, die iets verzonden had, wat niet aan bet bepaalde adres bezorgd was, waarop de Voorzitter antwoordde, dat zulks hier niet het geval kan zijn, omdat buiten op denomslag de naam van den afzender stond. De heer Warrens raadt aan een haven bin- nendijks te leggen niet ver van het Zeedorp. Wanneer op de bewuste plaats, achter den Nol toch een haven komt te liggen, zal het onder- houd van dat hoofd voor rekening der gemeente komen, o.a. de steenglooi'ing en mogelijk later wel bezinkingswerken. Bovendien zal de aan- staande verhooging van den paardendijk ook wel eeu bezwaar zijn. De heer Adriaanse zegt, dat het eerste be zwaar niet bestaat en dat er vroeger ook heel niet over gesproken is de buitenwerken aan den Nol en op het punt daarvan, buiten de haven, zijn en blijven voor rekening van den polder. En ook het tweede bezwaar vervalt geheel en al. Waar ergens, vraagt hij, is de wal van de haven dijkshoogte Gaat naar Walsoorden, naar Kruispoider enz. overal stroomt het water bij buitengewone tijen op en over den wal. De heer Warrens zou het beter achten dat de gfiul voor de sluis in de haven kon vallen, dan zou deze niet zoo licht verzanden, wat naar zijn meening anders wel het geval zal zijn. Hij komt nog eenmaal terug op het leggen van een haven binnendijks, waarop de heer Adriaanse zegt, dat daarvan niets kan komen, en dat de goedkoopste weg is het leggen van een haven achter den Nol. Sommige leden zijn nog niet overtuigd dat de opbrengst van de haven voldoende zal zijn en de heer Adriaanse somt nogmaals op, wat er zooal ontvangen kan worden. Ook werd nog gesproken over het beleggen van den oprit met keien, grint of mac-adam. Algemeen is men er voor den oprit wat langer te maken en deze te beleggen met keien. Nu de voorzitter gehoord heeft, dat de onder- houdskosten voor rekening van den polder blijven, is zijn meening gewijzigd en vraagt hij, of de heer Eijke tot wat spoed moet aangemaand worden, teneinde nog voor de najaarszitting van de Prov. Staten met een en ander klaar te zijn. Hierop wordt met algemeene stemmen bevestigend geantwoord en daar nu niets meer te behandelen valt, sluit de voorzitter de ver gadering. Bij het gisteren te Utrecht gehouden examen voor het politie-diploma werd het diploma met aanteekening o. m. toegekend aan J. Houtman te Sluis. Tot leeraar aan de Rijksnormaalschool te Oostburg is benoemd de heer Th. J. Willems, hoofd eener openbare school te lJzendijke. Piatre Maandagmiddag werd in een der lokalen van de societeit //St. Joris" te Middelburg een vergade ring gehouden van de Commissie, welke op initia- tief van de Vereeniging tot bevordering van het A reemdelingenverkeer alhier is gevormd om in 1913 alhier een tentoonstelling te organiseeren, 30 leden waren tegenwoordig. De heer. H. P. den Bouwmeester, voorzitter van V. V. herinnerde in zijn opeuingswoord er aan dat het denkbeeld voor tentoonstellingen door het geheele land is opgeworpen door den secretaris der Nederl. Maatschappij voorNijver- heid. De regeering heeft sympatbie betuigd een som van f 110,000 is bij de wet toegestaan, voornamelijk om reclame te maken in het buitenland. Het licht voor de hand, dat Vreem- delingenverkeer zich de zaak heeft aangetrokken. Het meende echter, deze niet alleen tot stand i te kunnen brengen en heeft daarom medewerking I gevraagd, welke in ruime mate is toegezegd daarvoor werd dank betuigd. De secretaris van V. V., de heer H. J. G. Hartman, zette daarna uiteen, hoe men zich de tentoonstelling voorstelde. Uit den aard der zaak was voor Zeeland de keus gevallen op de schilderachtige Zeeuwsche kleederdrachten, welke op de vreemdelingen zoo groote aantrekking uitoefenen. Men wenscht die uit den tegen- woordigen en uit den verleden tijd. Daarnaast worden verlangd meubelenkasten, klokken, porcelein, voorwerpen van het huiselijk gebruik. Een en ander kan worden vereenigd in Zeeuwsche interieurs, zoo mogelijk te plaatsen in hdisjes met merkwaardige Zeeuwsche gevels. Om leven- digheid aan de tentoonstelling bij te zetten, wenscht men te doen uitoefenen Zeeuwsche volkskunsthoutsnijden, kantwerken, borduren, klompenmaken enz. Voorts wenscht men weer te geven Zeeuwsche gebruiken ringrijden, gaai- schieten, optochten met versierde Walchersche en Bevelandsche huifwagens, Cadzandsche speel- wagens, Axelsche sjeesen enz. Verder wenscht men te doen optreden zangvereenigingen en muziekgezelschappen in gewestelijk costuum. Zoo mogelijk zal de tentoonstelling ook dienstbaar gemaakt worden aan de industrieer werd gewezen op de oesterteelt in Yerseke en de bloembollenteelt in Schouwen, welke hier mooie reclame kunnen maken. De Commissaris der Koningin in Zeeland, Mr. H. J. Dijckmeester, betuigde zijne inge- nomenheid, dat Vreemdelingenverkeer deze zaak had aangevathij vertrouwde, dat door de medewerking van alien Zeeland in 1913 een goed figuur soude maken. Uit de hierna volgende besprekingen kan het volgende worden medegedeeld. De uiteenzetting van den secretaris zal worden gedrukt, en in voldoenden getale aan alle leden worden uitgereikt ter verspreiding. Als tijd werd aangewezeu vermoedelyk van half Juli tot half of einde Augustuste be- palen in overleg met de Centrale Commissie voor plan 1913. Als onderwerp werd nog genoemd een ten toonstelling van fruit. Aan gemeenten en Provincie zal worden ge vraagd om steun in den vorm van een subsidie of crediet. Een waarborgfonds zal worden bijeengebracht. Getracht zal worden, in de verschillende onder- deelen van Zeeland subcommissies te vormen. Voor keuze van een terrein werd het uit- voerend. comite diligent-verklaard. Dit werd verder gemachtigd tot het nemen van alle maat- regelen, zooveel mogelijk in overleg met het Eere-comite en de eorrespondeerende leden. De Midd. Ct. deelt mede dathets.s. ,/Kursk" dat vermoedelijk op de Zeeuwsche kust is ver- gaan, geloodst werd door den Belgischen zee- loods L, Minnecre te Vlissingen. De heer Minnecre staat bekend als een zeer oppassend man, hij is vader van vier jeugdige kinderen. Schoondijke. Voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier is door T. A. van der Vlies te Poortugaal bedankt. Middelburg. Op den Zendingsdag der Ger. kerken in Zeeland, welke Woensdag 11 Sep tember te Middelburg wordt gehouden, zal o. a. worden gesproken door Ds. J. H. Lammertsma te Axel met het onderwerp: ,/De Zending is het licht van de hoofdsom van Gods wet." De toekomst der suiJeerbietencultuur in Nederland. Het Ned. landbouwweekblad wijst' er op hoe sinds 1870 de verbouw van suikerwortelen een ontzaggelijke vlucht genomen heeft en hoe deze toename geleidelijk voortgaat. Maar dan schrijft het blad En al is het nu waar,, dat, dank zij een meer wetenschappelijke cultuur en rationeele bemesting, telkens meer gronden met suiker- bieten kunnen worden verbouwd, ook vele, die EEU* tolad verncfaljnt faandu,;., W oenmlay. en W»- aHse«»n<te«l op JPeestrtajreK by de frlrm« J. »K SANjOSS. »e >e«> Weazen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezieu de artt. 6 en 7 der flinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend: dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van de Association Cooperatieve Zelandaiae de Carbonisation te Ter Neuzen, om ver- funning tot bet bouwen eener electrische centrale op et perceel, kadastraal bekend sectie Gr no. 274; en dat op Dinsdag 17 September 1912, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, ge- legenheid zai worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mon- deling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 3 September 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.t N.B. Wij vestigen er de aandacht op, dattvolgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gertechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hihtlerwet op de'h bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verscJienen, teneinde hunne bezwaren rnondeling toe te lichten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1