Gemengde berichten. Landbouwberichten. geiten aangekocht uit verschillende streken en van verschillend ras. Toch bleek uit de aan- gevoerde dieren dat er flinke melkgeiten onder waren, welke door kruising goede fokdieren kunnen geven. Onder de lammeren, meest alien reeds van gekruist Saaneras waren schoone dieren, die voor de toekomst veel beloofden, ook is de vereeniging reeds in het bezit van drie volbloed jonge Saanegeiten, die met zorg opgefokt zeer goed ontwikkelen en bij welslagen het a. s. voor- jaar onder de melkgeiten kunnen gerangschikt worden. De bok die ook op het terrein aan- wezig was bleek evenwel niet van eene goede verzorging te genieten, daar deze door minder billijke wijze van omwisseling, niet met de vorige kon wedijveren. Geldprijzen werden niet uitgeloofd om reden de vereeniging, nog slecht bij kas is, en zij nog niet eigen fok- materieel genoeg kon aanvoeren. Doch door de groote belangstelling die deze tentoonstelling trok, zijn er gedachten bp het bestuur gerezen volgend jaar aan de te houden tentoonstelling, meer uitbreiding te geven, en alsdan prijzen uit te loven. Tijdens de tentoonstelling werden de geitjes nog opgevroolijkt door eenige muziek, daar juist de muziekvereeniging een wandeling door het dorp maakte. Er mag met nadruk op gewezen worden dat de Geitenfokvereeniging #De Eendracht" haar doel goed heeft bereikt. Zaamslag. Bij het hevig onweder dat Vrij- dag j.l. onverwacht boven onze gemeente los- brak sloeg de bliksem in het huis bewoond door den werkman D. v. d. V. Daar het hemelvuur langs den schoorsteen binnen kwam werd alles binnenshuis overdekt met schoorsteenroet. Schade werd niet toegebracht. Door het uitsteken van vlaggen werd Zaterdag de verjaardag der Koningin gevierd. Des avonds werd door het muziekgezelschap z/De Volharding" en //Zaamslags Mannenkoor" op de rouziektent een concert gegeven, nadat een muzikale wandeling was gemaakt door verschillende straten. Algemeen valt de plaats die de muziektent thans inneemt in den smaak, vooral bp avond, als zij verlicht is, maakt de muziektent daar een mooi effect. Axel. Vrpdag en Zaterdag hield de vereeniging //Floralia' in drie lokalen der o. 1. school de jaarlijksche tentoonstelling. Er waren 4 af- deelingen, n. 1.le afd. fuchsia's, colevis en bladbegonia's, door de vereeniging uitgereikt 2e afd. fruit3e afd. groente 4e afd. varia, bestaande uit voorwerpen, in vrijen tpd ver vaardigd (huisvlijt). Bovendien was er een prachtige collectie bloemen en planten ter op- luistering. Het aantal inzenders was minder dan het vorige jaar het bedroeg 65. De heer F. C. Zonnevijlle had 16 monsters van ver schillende soorten aardappelen ingezonden van deD heer P. Verstraten was een pompoen te zien, die het respectabele gewicht had van 54 K.G. De heer G. J. Gast had Wecktoestellen en gesteireliseerde groenten ingestuurd. De huisvlijt was ook tamelijkgoed vertegenwoordigd. Vooral trok de aandacht de model-vliegmachine (type Bleriot) van den heer H. Hugenholtz en de viool met toebehooren, vervaardigd door den heer P. Jansen van Rosendaal. Het aantal bezoekers bedroeg 444. Als voorzitter van z/Floralia" is gekozen de heer L. J. den Hollander in plaats van den heer J. Huizinga. De navolgende prijzen werden toegekend Coleusle prijs mej. H. LoofVan der Welle, 2e pr. G. J. Wijna, 3e pr. als le pr., eervolle vermelding mej. L. van CruyningenVerrijzer, mej. Lozanne en mej. MarijsDe Regt. Fuchsia's le pr. mej. E. KaijserDe Smidt, 2e en 3e pr. mej. S. de RegtBolleman, eerv. verm. mej. KlaassenVan Hoeve en mej. MarijsDe Regt. Bladbegonia'sle pr. mej. S. de Regt Bolleman, 2e pr. P. Verstraten, 3e pr. mej. PlatteeuwButler, eerv. verm. mej. Klaassen Van Hoeve. Groenten le pr. G. J. Wijna, 2e pr. M. Verstraten, 3e pr. C. Witte. Fruit: le pr. J. de Feijter Lz., 2e pr. S. de Feijter, 3e pr. J. de Kraker, eerv. verm. J. A. Dregmans en H. Verstraten. Dames-handwerken le pr. mej. M. IJsebaert, 2e pr. mej. ZonnevijlleVan Vliet, 3e pr. mej. G. A. Klaassen, eerv. verm. mej. E. Kaijser De Smidt. Handwerkjes, door jongere meisjes vervaardigd le pr. M. en L. Claessen, 2e pr. Annie Essel- brugge, 3e pr. Truida Eekman, eerv. verm. K. en G. Dregmans, S. de Kraker Jd. en C. C. de Feijter Sd. Huisvlijtle pr. C. A. van Rijn 2e pr. J. P. Jansen van Rosendaal; 3e pr. A. IJsebaert eerv. vermelding H. Hugenholtz. Teeken- en schilderwerk 1 e pr. A. A. A. Min- jon 2e pr. J. 0. J. Olijslager 3e pr. I. Hoebe eerv. verm. C. Bakker, A. van Hoeve, H. J. Harte, J. Hoebe, verder nog I. Scheele voor timmerwerk en H. J. de Jonge voor gebak. Zaterdagavond gaf het muziekgezelschap //Con cordia' een concert op de markt, dat door een talrijk publiek werd bijgewoond. Axel. Bij den op 31 Augustus 1912 ge- houden huishoudelijken ichietwedstrijd door de schietvereeniging „Prins Maurits" werden de prijzen behaald als volgt Personeele baan. P. van Alten 50 p. verg. zilv. med., F. van Oadzand 49 p., P. A. Jens 48 p., C. Wolfert 47 p., F. de Feijter 47 p., A. van 't Hoff 47 p., A. de Feijter 46 p., J. van Meurs 45 p., M. van Alten 42 p. Vrije baan marga. A. de Fepter 57 p. verg. zilv. med., C. Wolfert 55 p., J. de Feijter Lz. 55 p., J. Visser 54 p., P. A. Jens 54 p., J. van Meurs 54 p., L. Deij Lz. 54 p. Vrije baan flobert. J. Visser 60 p. verg. zilv. med. F. de Feijter 59 p., A. van't Hoff 58 p., W. Dees 56 p., M. C. Lansen 54 p. Axel. Aan de op Woensdag 11 Sept. a.s. te houden loting moet worden deelgenomen door Bolleman Jan Nicolaas. Breepoel Leonardus. Cappon Arij Jannis. de Danschutter Augustinus. Dieleman Jacobus Jan. Dieleman Marinus. van Doorn Jan Andries. de Feijter Pz. Pieter. Goossen Pieter. Haak Abraham. Hugenholtz Coenraad Albertus Jacobus. de Jonge Willem Abraham. Meesen Hendrik. Meesen lzaak. van Meurs Jacobus. Meijer Pieter Johannes. Ortelee Pieter. de Regt Maarten Leendert. Schieman Jannis Arij. Tieleman Petrus Cornelis. Vereecken Leonardus. Verschelling Anthonie. de Vos Franciscus. Witte Adriaan. Witte Adriaan Marinus. Van de in deze gemeente voor de lichting der nationale militie voor het jaar 1913 inge- schrevenen werden wegens broederdienst, eigen dienst of gebreken, van den dienst vrijgesteld de Block Franciscus Norbertus. Buijze Jacobus. Dees Willem. Dekker Francois. Deij Johannes Cornelis. Dieleman Cornelis Nicolaas. Dieleman Pieter. van Eijk Jan. de Feijter Pieter. Jansen van Rosendaal Cornelis. Mieras Martinus. Ortelee Marcus Pieter. Scheele Reinier. Scheele Willem Adriaan. Wiemes Jacobus Adrianus. St. Jansteen, 30 Aug. Ter raadszitting van heden ware alle leden present. 0. m. werd besloten 1. D. Boddaert 30,verhooging toe te kennen als teiegrambesteller, waarvan 15, te betalen uit de gemeentekas en f 15,door geadresseerden buiten den kosteloozen bestel- lingskring. 2. Aan de erfgenamen van mad. van Haelst s/ij gedeelte van betaalden aanslag Hoofd. Omslag over 1912 te restitueeren. 3. De premien der jaarlijksche veemarkt met 25,te verhoogen. 4. Tot af- en overschrijving in gemeente- begrooting 1912. Tot heeren Gedep. Staten zal van gemeente- wege een verzoek worden gericht om subsi- dieering uit de Provinciale fondsen ten behoeve van den genees- en verloskundigen dienst. Opgemaakt een voordracht voor benoeming leden college van zetters. Hierop geplaatst de aftredende ledende heeren F. van Hope en E. V. Bleijenbergh en tot plaatsvervangers de heeren J. Vael en F. X. de Rechter. Voorloopig vastgesteld de gemeenterekening 1911 met een batig slot van 1480,615. Vastgesteld de gemeentebegrooting 1913 in ontvang en uitgaaf op 14632,555. RIJKSPOSTSPAARBANK. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand September en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren gescbiedt tegen bewijs van ontvang. Van het bemestingsproefveld te Boschkapelle, aangelegd door den R. K. Boerenbond en het Centraal Bureau te Enschede, zijn ter verder onderzoek van de daarop gegroeide vlassoorten, door den heer G. v. Dampen 8 monsters op- gezonden naareene warmwater-roterij teAppinge- dam en naar eene koudwater-roterij te Koe- wachtMoerbeke. Begrijpelijker wijze wordt deze verdere uit- slag met belangstelling te gemoet gezien. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen hebben de laatste regens zeer veel schade berokkend er staat nog een groote hoeveelheid haver in schoven, die door het vocht is gaan schieten. en zwart is geworden tevens zijn gerst, tarwe en erwten, die nog niet gestapeld of binnen gehaald waren, zoo goed als waardeloos ge worden. Ook de suikerbeeten hebben veel geleden door den zeer overvloedigen regen is de groei wel in het blad, maar niet in den wortel ge- bleven, terwijl er eveneens een ongunstigen invloed is uitgeoefend op de suikervorming men heeft geconstateerd, dat het gemiddelde gehalte circa vier procent lager is dan verleden jaar om dezen tijd. Wat de aardappelen aangaat, hiervan zal de oogst stellig niet meevallen daarbij vertoont zich op de meeste akkers het bederf in meerdere of mindere mate. In Den Haag is een prins geboren Den prin's De Ligne, Belgisch gezantschapraad te 's Gravenhage, en der prinses De Ligne werd een zoon geschonken. Te Amsterdam is het roodvonk epidemisch heerschende verklaard. Te Termunterzijl (Gr.) is een 3jarig zoontje van den arbeider F. Bosker Vrijdag voorover in een pot met kokend water gevallen en aan de bekomen brandwonden overleden. Toen Zaterdag te Zwolle twee jongens in de Thorbeckegracht aan het spelevaren waren, is door het schommelen met hun bootje een van hen overboordgeslagen. Toen men er einde- lijk in slaagde hem op te halen, bleken de pogingen om de levensgeesten op te wekken te falen. Meisje verdronken Een 3-tal meisjes liep Donderdagmiddag langs de Lauriergracht te Amsterdam, toen een der drie, de Gjarige Dora Cluker, het denkbeeld opperde in de gracht te springen. Zij durfde dat best, denkende, dat het kroos in de gracht gras was, en, naar de kinderen volhouden, is zij ook werkelijk in de gracht gesprongen en verdwenen. In den beginne gelooide men weinig van het praatje, maar Dora, die voor haar moeder een boodschap zou doen, kwam niet in de ouderlijke woning Konijnenstraat 8 terugen toen is men gaan dreggen. De kinderen houden stokstijf vol, dat haar vriendinnetje in de gracht gesprongen is. De buurt is over het geval in groote opwinding en langs de gracht volgden honderden het dreggen van de vier politie-agenten. Het kind is nog niet terecht. In den Gelderschen Achterhoek hebben de bewoners de aartsvaderlijke gewoonte bij de geboorte van een kind den gelukkigen ouders een groot krentenbrood aan de bieden. Een ingezetene van Winterswijk werd deze week verblijd met de geboorte eener dochter. Volgens gebruik werden ter eere der nieuwe wereldburgeres kraamgeschenken gezonden. Hiertoe behoorde ook het krentenbrood, dat maar eventjes een lengte van twee meter en een breedte van bijna een halven meter had Een record in de Achterhoeksche krenten- broodbakkerij zegt de //Geld." In het bosch te Veenklooster (Fr.) heeft zich een naaktlooper vertoond. De politie heeft hem nog niet opgespoord. Een uitgebreide familie. De oudste ingezetene van Nieuw-Amsterdam (Dr.) herdacht gisteren zijn 62jarige echtvereeniging met Anna Hannama. Het echtpaar heeft juist100 kinderen, klein- en acbterkleinkinderen. Uit Kopenhagen wordt geseind Op 26 Augustus vertrok het stoomschip z/Koersk" van de Vereenigde Stoomvaartmaat- schappij van Antwerpen naar Petersburg. Van dit schip, met zijn bemanning van twintig man werd sedert het vertrek uiets meer vernomen. Bij Brouwershaven zijn een boot en een reddingsgordel met den naam der Maatschappij en wrakstukken aangespoeld, Ook de loods is niet naar Vlissingen terug- gekeerd. Te Delft zijn twee jongens aangehouden, die van het terrein der firma Braat, aldaar, ijzer hadden gestolen en daarmee op weg waren naar een opkooper, net als volleerde dieven Klantjes voor de tuchtschool. Vrijdagnacht zagen drie surveilleerende onbezoldigde rijksveldwachters nabij de grens van Roosendaal, 3 stroopers. Het geroep der veldwachters om te blijven staan, werd beant- woord met een drietal schoten, waarop de veld wachters terug schoten, met het gevolg, dat een der stroopers neerviel en de anderen aan den haal gingen. Toen de veldwachters bij den gevallene kwamen bleek dat hij doodelijk gewond was tusschen zijn oog en slaap, uit welke wond hij hevig bloedde. Het slachtoffer heette P. Konings en is woonachtig te Roosendaal, en was spoedig overleden. Naar men zegt zouden ook de beide andere stroopers gewond zijn, doch niet ernstig. Reeds vroegtijdig is de justitie uit Breda, vergezeld van 2 geneesheeren naar de plaats des onheils vertrokken, teneinde een onderzoek in te stellen en de lijkschouwing te houden. Het lijk is naar het lijkenhuis op de begraaf- plaats te Rucphen overgebracht. Een lezer schrijft aan de Tel. Steeds had het mijne bevreemding gewekt, bij het opvaren van de Theems, te Londen, even voorbij de Londen Bridge, een of meer Hollandsche visscherscheepjes gemeerd te zien liggen, en steeds op dezelfde plaats. Deze week werd mijn aandacht getrokken door een artikeltje in de //Daily Graphic", dat het geval opheldert, en het lijkt mij interessant genoeg, er mededeeling van te doen aan de vele lezers, die er eveneens wel belang in zullen stellen. Bij den grooten brand, die in 't jaar 1666 te Londen woedde, blonken een aantal Hollandsche visschers zoodanig uit door hun moed bij het reddingswerk, dat de toenmalige Koning, Karel II, als belooning hiervoor aan alle Hollandsche visschers het privilegie schonk, steeds vrij van alle kosten hunne schepen op die plaats te mogen meeren, met dien verstande echter, dat er niet meer dan twee minuten mochten voorbij- gaan, gedurende welke de aanlegplaats leeg zou zijn, in welk geval zij het recht zouden ver- beuren. Dit is thans bijna 250 jaar geleden en nog steeds zorgen de Hollandsche visschers er voor, het recht niet te verliezen, daar de eene niet weggaat, alvorens er een ander is, die de plaats overneemt." Volgens de Matin zijn er Vrijdag te Rijsel, Sangdiedel en Remiremont tengevolge van het eten van vergiftige paddestoelen zestien menschen overleden. Te Jussy, in Frankrijk heeft een vierjarig kind bij afwezigheid der ouders een flesch rum in handen weten te krijgen en er zoo over- vloedig uit gedronken, dat het, toen de ouders thuiskwamen reeds aan de gevolgen was overleden. Het //Berliner Tageblatt" verneemt uit Dresden, dat in verband met den vleeschnood in Duitscbland een Hamburgsche exportfirma van plan is bevroren vleesch uit Mandsjoerije en Mongolie in te voeren. De stedelijke over- heid van Dresden zal koelruimten ter beschikking stellen. De gemeenteraad van Neurenberg heeft met algemeene stemmen besloten, den Bondsraad te verzoeken zoo spoedig mogelijk den Rijksdag bijeen te roepen, opdat deze maatregelen zal kunnen nemen om het vleesch en andere levens- middelen goedkooper te maken. Op voorstel van enkele invloedrijke leden van den Berlijnschen gemeenteraad zal in een spoedeischende zitting ook deze raad zich met dit onderwerp bezig houden. De Berlijnsche kamer van koophandel heeft reeds een motie aangenomen, waarin de bekende middelen ter verbetering tijdelijk openstellen vau degrenzen voor slachtvee, tijdelijk opheffing van de invoer- rechten, verlaging van de spoorvracht nogmaals worden bepleit. Te Haspe werden Zaterdagnacht vi)f dieven qc heeterdaad bij een inbraak betrapt. De biunendringende politiebeambten werden door de dieven door revolverschoten zwaar verwond. De inbrekers namen de vlucht. Toen een politie— beambte te Vogelsang hen wilde aanhouden, schoten zij hem neer. Te Milspe slaagde de politie er in de misdadigers te achterhalen. Een hevig gevecht volgde. Een brigadier en een politiebeambte werden zwaar, een ander beambte licht gewond. Van de inbrekers werd er een, een arbeider uit Barmen buiten gevecht gesteld en gearresteerd. De anderen ontkwamen. De soldaat Schwarz van 't Zwitsersche 73e bataljon was, naar uit Berlijn gemeld wordt, verleden Maandag wegens ontoerekenbaarheid uit den militairen dienst ontslagen. Hij keerde daarop naar zijn woonplaats Romanshorn terug. Daar heeft hij zich een groote hoeveelheid kruit weten te verschaffen en Vrijdagavond om 7 uur begon hij plotseling met zijn dienstgeweer van uit zijn woning schoten te lossen op de voorbijgangers. Hij schoot niet in 't blinde weg, maar koas zijn slaehtoffers nauwkeurig uit en schoot nu eens uit dit dan uit dat venster. Door deze schoten doodde hij den spoorbeambte Weber, vervolgens legde hij een slagersknecht neer. In een kwartier tijds doodde hij 5 man, ver- wondde er 7 levensgevaarlijk. Aldra werd 't huis door de brandweer en de overige inwoners omsingeld. De krankzinnige ontkwam echter, nadat hij een 100 schoten gelost had. Hij vluchtte te voet naar Konstantz en is nog niet gepakt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2