Gemeenteraad van Sas van Gent. A an de commissie is gebleken dat nogal enkele posten betretlende den bouw van de gasfabriek de aannemino*s- som hebben oversehreden. De aannemingssommen van de volgende heeren be- droegen Abr. van 't Hoff, timmerman te Axel voor het bouwen der gasfabriek en directeurswoning f 11.950. terwiil is nitbetaald 12.856,16J Directie van het technisch "bureau Bainag Dicher te Zeist in de levering van den gashouder met kuip en fun- deering 11.537, uitbetaald 11.537; Aan den heer H. Burgemeister Jr. te Heeren (Limburg) voor de levering van den bouw van een 6 retorts- en een 4 retortsoven 6205. terwijl is uitbetaald 6576,35. Aan de N. V. Machinefabriek v.h. Rogiers-Nerincx te Bergen op Zoom de levering en de opstelling van de toe- stellen en fabrieks-installatie der gasfabriek f 10 424 uitbetaald 10.787,30. ^a" de" lleer George Wilson, gasmeterfabrikant te s Gravenhage de levering en het leggen der buisleiding m de stad, aangenomen voor 13.212, en de levering on liet monteeren van een ruimte-koeler, aangenomen voor /715, samen 13.927, terwijl is uitbetaald /23.436,60j. Aan de firma P. van der Stad te Vlissingen voor de levering van de ijzeren bekapping der stokerij, van de ijzeren kolenloods en het ijzeren afdak boven de regene- ratie-ruimte, aangenomen voor 2475, uitbetaald /2457,50. Aan de N. V. Geutzsch Gasgloeilicht maatschappij te Amsterdam, voor de levering (franco Axel) van normaal- lantaarns met roodkoperen deksel en geemailleerden luchtregulateur en gladde spinnekop, aangenomen voor 1232. uitbetaald /1232. Aan den heer Alex Nerincx machinefabriek te Bergen op Zoom de levering van lantaarnpalen, aangenomen voor ?65 f 870 -)- 95, samen 1730, uitbetaald 1730. hen verschil tusschen aannemingssom en ontvangstvan pi. m. f 11.000. Van het meerdere voor Wilson is in- tusschen een gedeelte voor binnenleiding gerestitueerd. Nog is betaald aan Cromsgreuder op f 3911 05 Aan H. Hoc be 238.47, enz. Zoodat er in het geheel voor de stichting der gasfabriek is uitgegeven de som van 89,987,381, waarvoor is opge- nomen de som van 90,000, zoodat er van de geleende som nog overblijft f 12,611. Daarbij heeft de Commissie nog een opmerking over den opzichter Corn, van den Broeke, daar zij hebben gezien dat deze /400 heeft ontvangen als opzichter voor den aan bouw der gasfabriek, welke naar hun oordeel niet toegestaan had kunnen worden dan door de goed- keuring van den gemeenteraad. De Commissie adviseert overigens tot goedkeuring der rekening. De Voorzitter merkt naar aanleiding van dit rapport op, dat hot altijd, ook bij werk door particulieren uitge- voerd. blijkt, dat men ineer moet uitgeven dan waarop gerekeml was. Bij werk is er steeds, over het algemeen komt er wat voor den dag waar men niet aan gedacht had. Zoo is het ook gegaan bij den bouw van de gasfabriek. O. m. is dat het geval geweest bij het maken der fun- deeringen. waarvoor meer betonwerk moest gemaakt worden. Dan werden door den inspecteur van den arbeid verschillende eischen gesteld, waardoor ook werken moesten gemaakt worden die men niet had voorzien. Het meerdere betonwerk was een gevolg van de ge- steldheid van den bodem. Daaraan staat men altijd r ^1J ee" gr0ot »ebouw- Daarvoor is meer betaald en """her 491, een nadeelig verschil dus van 21z,5y^. En dan is er ook meer uitgegeven voor enkele dingen die later nog aangebracht zijn. Er is ook 196,35 betaald, voor hulp bij het monteeren en droogstoken der fabriek, iets waar ook niet op gerekend was. Aan 4 an t Hoff is f 906.191 meer betaald. De heer Oggel vraagt met het oog op het groote ver schil tusschen het uitbetaalde en de bestedingssomrnen, of het bestek dan wel in orde was, of de technische ad- viseur zich dan bij het samenstellen daarvan vergist heeft en of de rekeningen van meerder werk en leveringen wel alle goed zijn nagezien en door den technischen adviseur geteekend zijn De heer kruijsse begint met er op te wijzen, dat het groote verschil in de uitbetaalde sommen niet gelegen is m de betalingen voor de uitgevoerde werken voor den bouw der fabriek, de verschillen daarvan zijn niet zoo groot, maar dat het groote verschil zit in het leveren van «e gasmeters en het maken der service-leidingen. Deze vallen alle buiten het bestek, evenals de aansluiting van de toestellen op de fabriek. Van het verschil kan 6000 afgetrokken worden voor de levering van gasmeters, waarvan de levering door Burg, en Weth. onderhandsch gegund is. Dan zijn ook nog buiten het bestek gemaakt 2 groote cementen putten voor het bergen van het ammoniak- en het teerwater. Aan de woning zijn nog luiken aangebrachtdaarop was in het bestek ook niet gerekend. Tengevolge van de eischen van den arbeidsinspecteur, moesten alle ramen in de fabriek van boven beweegbaar worden gemaakt en hij eischte dat in de stookplaats eene galerij zou worden gemaakt, waarlangs die bovenramen gemakkehjk te bereiken waren. Op diens voorschrift moest in het privaat ook eene scheming gemaakt worden. Dat zijn alle zaken die tot meerdere uitgaven aanleiding hebben gegeven, maar spreker betwist, dat de uitgaven \oor den bouw, zooals die zijn aanbesteed, zooveel hooger zouden zijn dan de sommen waarvoor een en ander was aanbesteed. Was het werkelijk 10,000, waarmede die bedragen waren oversehreden, dan zou spreker het ook een schandaal vinden. De heer Wolfert meent dat er uit blijkt dat men niet op de hoogte is geweest. De heer Oggel herinnert dat destijds is gezegd dat de fabriek 80,000 zou kosten en nu blijkt dat er 90,000 voor uitgegeven is. Hij stemt toe, dat men niet kan voorzien, dat er meer betonwerk in de fundeering moet worden gemaakt, daar wit hij niet op neerkomen, maar hij is van meening dat, wanneer men een gasfabriek bouwt, men dan toch weten moet dat er in de fabriek aansluitingen moeten gemaakt worden, evenals men er op moet rekenen dat' er gas- meters moeten zijn en dat er service-leidingen moeten worden gemaakt; dat zijn geen dingen die er later bij mogen komen. De heer Kruijsse is het daarmede eens, maar merkt op dat de aanmerking door de commissie gemaakt en thans door den heer Oggel bij de discussie onderschreven, een ander karakter krijgt. Dan toch geldt het niet de kwestie dat de aanbestedingssommen zoover zijn oversehreden, maar wel dat de raming niet zuiver was. Dan wordt het heel wat anders. Hij herhaalt daarom, dat het verschil tusschen de aannemingssommen en hetgeen aan de aan- nemers voor het aangenomen werk is uitbetaald werkelijk gering is, dat kan misschien een f 300 verschil maken. De indruk was dan ook gewekt, dat Burg, en Weth. die bedragen ver hadden oversehreden. De heer Oggel erkent dat de opmerking van den heer Kruijsse juist is, er bestaat geen grief tegen Burg, en en Weth. dat ze te veel hebben uitgegeven, maar de fout schuilt dan bij den adviseur, die op verschillende zaken die er nu naderhand bijgekomen zijn, zooals meters, service-leidingen enz., had moeten rekenen. De heer Kruijsse: De raming is dan niet juist geweest. De heer SmiesOp die putten voor ammoniak- en teerwater had hij ook moeten rekenen. Het is een flodderboel geweest met dien adviseur, van begin af. De heer OggelMen zou tot de conclusie moeten komen dat hij een slechten kijk op de zaak heeft gehad llurg. en Weth. kunnen daaraan niets doen. De heer Kruijsse heeft te kennen dat Burg, en Weth. er prijs op zouden stellen dat alle rekeningen nog eens nauwkeurig werden nagegaan, dan zal daaruit volledig de bevestiging blijken van zijn betoog, dat Burg, en Weth. de aanbestedingssommen niet hebben oversehreden. De heer Smies vraagt of ze ook kennis hebben gedragen van de prijzen der machinerien 7 De heer Kruijsse antwoordt dat aan verschillende fabriek en prijs gevraagd werd, de afschriften dier brieven zijn nog voorhanden. Uit de ingekomen prijsopgaven werden, in overleg met den adviseur, de goedkoopste genomen. De heer SmiesMaar wisten Burg, en Weth. voor de gunning niet de prijzen der machines. De VoorzitterNeen De heer Smies acht dat ook verkeert, men dient vooraf op de hoogte te zijn, dan kan men beter oordeelen, of men er mede kan doorgaan. De heer KruijsseDaar heeft men een adviseur voor. Als men eerlijk 5 menschen aanschrijft of zemedewillen dingen naar de levering, en dan naar aanleiding van hunne eischen handelt, meent men te handelen zooals het moet. De heer Smies acht dat toch verkeert. l)e heer KruijsseHet is de raming, die niet deugde. De heer OggelHet lijkt wel, of de adviseur de zaak zonder de noodige ernst behandeld heeft. De heer Lamaitre meent ook,' dat er uit het gebeurde blijkt, dat men niet voldoende op de hoogte is geweest, en dat het zaak is, als nog eens een nieuwe fabriek mocht worden gebouwd, beter uit de oogen te zien. De Voorzitter meent dat in de notulen zou kunnen worden aangeteekend, dat men zich lateren tijd, als dat eens noodig was, beter op de hoogte moet stellen, dan kan men misschien voordeel doen met de ervaring van thans. Hij brengt dank aan den heer Kruijsse, waarop hij in deze den Raad heeft ingelicht, daar spreker, door zijn kort verblijf in de gemeente, van het voorgevallene niet volledig op de hoogte was. De heer Kruijsse wilde gaarne die inlichtingen geven, vooral omdat er in de gemeente gedacht werd, dat er ge- knoeid is en Burg, en Weth. daarvan voordeel hadden getrokken. Wil men de rekeningen nazien, dan zal daaruit blijken, dat alles tot op een halven cent kan worden nagegaan en als er in den Raad eenig wantrouwen mocht overblijven, zou hij gaarne zien dat zoodanig onderzoek alsnog werd gehouden. De Voorzitter kan ook verklaren dat uit de rekeningen blijkt, dat alles is geleverd wat berekend werd en dat dit voor het bedrijf noodig was. De heer Oggel constateert dat als resultaat van zijne vraag is gebleken de grove fout van den adviseur, die bij de raming op verschillende noodige zaken niet ge rekend had. Spreker wijst nu nog op het punt in het rapport der commissie betreffende de vergoeding aan den gemeente- opzichter. De heer Kruijsse geeft toe, dat het best kan gebeuren dat de Raad van meening is, dat Burg, en Weth. daar mede buiten hun boekje gegaan zijn, maar dan zijn Burg, en Weth. toch in goed gezelschap geweest. In de Gemeentestem van 14 Oct. 1911 n.l. werd de vraag gesteld of Burg, en Weth. het recht hebben om de belooning van een dagelijkschen opzichter vast te stellen. En de redacteur, toch niet de eerste de beste, beantwoordt die vraag in bevestigenden zin, wanneer n.l. de Raad dat recht niet bij het besluit tot uitvoering van een werk aan zich heeft voorbehouden. En dat is hier niet geschied. De heer Smies merkt op dat daaromtrent den Raad nimmer iets is voorgesteld. Er is nooit voorgesteld om Van den Broeke daarvoor te bezoldigen. De heer Kruijsse is van meening dat dit toch in den aard der zaak ligt, Ide Raad zal toch niet van gevoelen zijn dat Van den Broeke dat werk kon doen voor zijn karige bezoldiging als gemeente-opzichter. De heer Smies Wanneer bekend geweest was dat daar voor f 400 zou worden betaald, dan waren er misschien ook wel andere menschen geweest die dat verdienen wilden. De heer KruijsseMaar de Raad heeft toch zelf Van den Broeke als dagelijksch opzichter benoemd In art. 8 van het bestek staat dat als opzichter voor den bouw van de fabriek en de directeurswoning wordt aangewezen de gemeente-bouwmeester. De heer OggelJawel, maar we dachten dat dit onder het gewone salaris zou doorgaan. De heer Kruijsse is van meening dat het niet aangaat om dat, met het oog op de geringe bezoldiging van den bouwmeester, te vergen. En aan een ander had men dusdanige som toch ook moeten betalen. De heer DielemanMaar dan hadden we misschien een beter toezicht gehad, want dat liet nu veel te wenschen over, als men nagaat de putten die door het leggen der buizen in de straat gevallen zijn. De heer KruijsseMaar u moet niet uit het oog ver- liezen dat Van den Broeke met het toezicht daarop niet belast was, maar alleen met het bouwen, het metsel- en timmerwerk, de woning en de fabriek. Met het toezicht op het overige was de directeur belast, die daarvoor juist zoo vroeg was benoemd. Hebben Burg, en Weth. in dezen verkeerd gehandeld, dan vraag ik daarvoor wel excuus, maar zooals zooeven uit de Gemeentestem bleek, hebben zij gemeend te mogen handelen, zooals ze gedaan hebben. De heer Dieleman meent dat de Raad in deze zaak ook schuld treft. Die heeft den adviseur benoemd en toen deze verklaarde dat hij niet alle dagen hier kon zijn, maar dat Van den Broeke hem zou assisteeren, hebben wij dat goedgevonden. Dat hadden we ook niet moeten doen. Met algemeene stemmen, uitgezonderd die der Wethou- ders, de heeren Lamaitre en Kruijsse, die zich van stemmen onthouden, wordt de gemeenterekening over 1911 over- eenkomstig het advies der commissie met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld. •A. Tijdelijke geldleening voor kasgeld. De Voorzitter deelt mede dat er op het oogenblik be- hoefte aan kasgeld bestaat. Hij stelt namens Burg, en Weth. voor daarin te voorzien door het sluiten eener tijdelijke leening, ten bedrage van hoogstens 5000, af te lossen uiterlijk 31 Dec. van dit jaar. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 5. Afstand van grond aan de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen een ver- zoek van de spoorwegmaatschappij, om aan haar voor ver- grooting van de statie te Axel in eigendom over te geven een stukje grond van het bij de gasfabriek behoorende terrein, deel van sectie D no. 1432, ter grootte van 4 aren 62 centiaren. Burg, en Weth. stellen voor dit aan de spoorwegmaat- schappij te verkoopen voor f 25, terwijl dan door de ge meente f 25 aan de maatschappij zou moeten worden betaald, voor het verkrijgen van een spoorlijn naar het terrein der gasfabriek. Voorts willen Burg, en Weth. aan die overgave nog enkele voorwaarden verbinden. De heer Kruijsse deelt hieromtrent mede dat het vorig jaar door de spoorwegmaatschappij het verzoek Werd ge daan, dat hoekje grond te koopen. Burg, en Weth. meenden dat dit nu juist een goede gelegenheid was, om een raccordement te verkrijgen naar het terrein der gas fabriek, opdat de waggons daar kunnen gelost en geladen worden. Er is toen geantwoord, dat Burg, en Weth. be- reid waren kosteloozen afstand te bevorderen, wanneer de spoorwegmaatschappij een raccordement maakte tot op het terrein der fabriek. De directie der spoorwegmaatschappij heeft toen bericht dat zij wel genegen was een lijn aan te leggen tot aan de grens van het fabrieksterrein, maar dat aanleg en onderhoud van een lijn op het fabrieksterrein voor reke ning der gemeente moest komen. Spreker meent dat ze dat niet mogen doen. Daarop is gevraagd hoe groot de kosten zouden zijn voor het doorleggen der lijn op het fabrieksterrein, en het antwoord was dat dit f 8 per strekkenden Meter zou kosten. Als de waggons tot in de loods konden gevoerd worden, zou dat van groot voordeel zijn, waarom Burg, en Weth. voorstellen den gevraagden grond af te staan, o. m. onder volgende voorwaarden dat het raccordement tot het fabrieksterrein door de maatschappij zonder kosten voor de gemeente gemaakt en onderhouden wordt dat de door de gemeente te lossen en te laden waggons zonder kosten op het raccordement worden gebracht en afgehaald dat de gemeente ten alle tijde het vrije gebruik van het raccordement behoudt dat de tijd, toegestaan voor lossen en laden der waggons eerst ingaat op het oogenblik dat de waggons op het rac cordement worden gebracht dat het raccordement zoo spoedig mogelijk, in elk geval voor 1 Mei 1913 voor gebruik gereed zal zijn dat de spoorwegmaatschappij de verplichting op zich neemt om de lijn van af de grens van het fabrieksterrein tot daar waar het gemeentebestuur het wenscht, aan te leggen tegen 8 per strekkenden Meter. De heer Kruijsse voegt hier nog aan toe dat destijds een concept-contract van den heer Dregmans is ontvangen, dat daaraan de laatste bepaling is toegevoegd, omdat de maatschappij voor hare rekening de lijn niet tot op het fabrieksterrein kon doorleggen. Het was naar zijne meening niet kwaad dat de heer Oggel, die op de hoogte is van lossen en laden van waggons de voorwaarden ook nog eens inzag, om na te gaan of misschien nog iets vergeten is, dat later tot moeilijkheden of schade voor de gemeente zou kunnen leiden. De heer Oggel verklaard zich bereid aan het verzoek van den heer Kruysse te voldoen. Het voorstel van Burg, en Weth. om onder de genoemde voorwaarden het gevraagde terrein aan de spoorwegmaat schappij af te staan, wordt aangenomen met algemeene stemmen. Verzoekschrift van J. Huizingaom ontheffing van den hoofdelijken omslag. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen een verzoek van den heer J. Huizinga. welke, in verband met het verlaten der gemeente op 15 Juli 1912, ontheffing verzoekt van de betaling van hoofdelijken omslag, over de laatste 5 maanden. Burg, en Weth. stellen voor adressant overeenkomstig zijn verzoek afschrijving te verleenen voor vijf twaalfden van zijn aanslag, zijnde een bedrag van 16,41. Z. h. s. wordt aldus besloten. 3. Alsvoren van J. Motke. De Voorzitter deelt mede dat nog is ingekomen een adres van den heer Motke, welke eveneens wegens vertrek uit de gemeente op 30 Juli 1911 ontheffing ver zoekt voor de betaling van zijn aanslag in den hoofde lijken omslag over 5 maanden. Burg, en Weth. stellen voor adressant overeenkomstig zijn verzoek afschrijving te verleenen voor vijf twaalfden van zijn aanslag, zijnde een bedrag van 30,70. Z. h. s. wordt aldus besloten. 8. Omvraag. Geen der leden vraagt daarvoor het woord. De Voorzitter deelt mede dat overeenkomstig het ver zoek van den heer Van Driel in de vorige vergadering aan het gemeentebestuur van Zaamslag geschreven is over verbetering van den weg over den Pouckepolderschen dijk. Spreker heeft ook bovendien den burgemeester dier ge meente over deze zaak gesproken en die verklaarde zich bereid aan den Raad voor te stellen eenige verbetering aan te brengen, al zal dat misschien niet geheel overeen komstig den wensch van den heer Van Driel zijn. In elk geval bestaat er dus uitziclit op verbetering. 1>. Reclames inzake hoofdelijken omslag. De Voorzitter schorst ter behandeling van ingekomen reclames tegen den hoofdelijken omslag, de openbare ver gadering, welke overgaat in eene zitting met gesloten deuren, na alloop waarvan de vergadering delinitief ge sloten wordt. Vergadering van Donderdag 29 Augustus 1912. Voorzitter de heer P. Wauters, burgemeester-raadslid. Verder aanwezig de heeren Oole, Pauwels, Malotaux, Hamelijnck en Buijsse. Afwezig de heer Gross. Na opening der vergadering worden de notulen der voorgaande gelezen, die daarna onveranderd worden vast gesteld. Vervolgens stelt de Voorzitter aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Eene missive van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 9 Aug. 1912, waarin de goedkeuring wordt bericht van het raadsbesluit tot wijziging der verordening regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel. Aangenomen voor kennisgeving. I). Proces-verbaal van de op 29 Juli 1.1. ten kantore van den gemeente-ontvanger gehouden opneming van de boeken en kas, waarbij is gebleken dat over de jaren 1911 en 1912 is ontvangen 33.506,07 en uitgegeven f 27.623-i, zoodat meer ontvangen is dan uitgegeven 5883,061het goed slot der rekening over het jaar 1910, dat nog niet op de loopende begrooting is gebracht, be- draagt 3077,70, zoodat in kas moest zijn 8960,761, wat overeenkwam met de vertoonde bewijzen. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van den Commissaris der Koningin in Zeeland, waarin deze te kennen geeft den brief van het gemeentebestuur betreffende voorziening in electrici- teit te hebben medegedeeld aan den Minister van Land- bouw, Nijverheid en Handel en aanleiding heeft gegeven tot een bericht van de Staatscommissie voor electnciteits- voorziening, waarin de vraag gesteld is, of niet op andere wijze in de behoefte aan electrischen stroom voor de ge meente zou kunnen worden voorzien. Met name werd gevraagd of dit niet zou kunnen ge- schieden door de centrale van Ter Neuzen (welke daartoe wijzigiging zou moeten ondergaan) dan wel door een der groote industrieen welke in den laatsten tijd aan het kanaal Gent—Ter Neuzen zijn verrezen en of voor hare eigen behoefte electriciteit zullen moeten produceeren of gassen zullen besehikbaar krijgen (zooals de nieuwe eokes- fabriek te Sluiskil), die de kosten der opwekking van electrische energie tot een minimum zullen herleiden. De Commissaris meent deze vraag ter overweging aan het gemeentebestuur te mogen aanbevelen. Intusschen verzoekt hij, omtrent de ingekomen aanvraag van de Belgische maatschappij tot het sluiten van een contract of het verleenen van eene concessie meer gedetail- leerde mededeelingen te doen, opdat deze ter kennis van de Staatscommissie kunnen worden gebracht. De Voorzitter deelt mede dat aan de Belgische maat- schappij nadere inlichtingen zijn gevraagd en stelt voor eens af te wachten hoe de nadere inlichtingen zijn zullen. Enkele opmerkingen worden gemaakt, betretl'ende den in het medegedeelde schrijven aangegeven weg, waarbij o. m. de opmerking wordt gemaakt, dat men door de Belgische maatschappij het goedkoopst zou worden ge- holpen, daar met name de centrale te Ter Neuzen nogal duur is. Ook het betrekken van gas van de cokesovens te Sluiskil zou niet goedkoop uitkomen en aan het stichten eener eigen centrale kan niet gedacht worden. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter besloten. (1. Een circulaire van den Schoolopziener in het district Middelburg, waarin deze bericht dat hem door den Minister van Binnenlandsche Zaken is opgedragen toe te zien, dat intijds de noodige maatregelen zullen worden genomen, opdat de lokalen, bestemd voor het geven van openbaar lager onderwijs, in zijn district gevestigd, in overeenstem- ming zullen worden gebracht met de voorschriften, vervat in het Kon. besluit van 25 Juni 1912 (Staatsbl. no. 192), waaraan zij uiterlijk met 1 Januari 1914 zullen moeten voldoen. Daaraan gevolggevende verzoekt dedistrictsschoolopziener het gemeentebestuur nauwkeurig te willen overwegen, of en zoo ja, welke veranderingen de aan de gemeente be hoorende schoollokalen voor lager onderwijs, ter voldoening aan de nieuwe wettelijke voorschriften, zullen behooren te ondergaan en voorts te willen bevorderen, dat de daar mede verband houdende bouwplannen spoedig zullen worden ter hand genomen, teneinde het daarheen te leiden, dat de daarop betrekking hebbende bestekken en teeke- ningen, aan zijne goedkeuring te onderwerpen, hem zoo mogelijk voor het einde van 1912 zullen hebben bereikt. Bericht wordt gaarne tegemoet gezien voor 1 Oct. a. s., zoowel voor het geval verbouwing, al of niet noodig wordt geacht, wanneer dit noodig wordt geacht, dan wordt voor genoemden datum eene opgaaf ingewacht van de lokalen die daarvoor in aanmerking komen. De Voorzitter deelt mede dat dit schrijven in handen van den gerneentebouwmeester is gesteld om advies. e. Een adres van het Bestuur van de Nederlandsche vereeniging van schoolartsen, dat verzoekt in afwachting van eene nadere regeling van het geneeskundig staats- toezicht op de besmettelijke ziekten, voornamelijk met het oog op den toestand in de openbare lagere scholen, van gemeentewege eene verordening in het leven te roepen, waarin verschillende punten daarop van betrekking worden vastgesteld. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een adres van het bestuur van den Alg. Ned. Wiel- rijdersbond, waarin dit verzoekt steun te verleenen aan een verzoek, gericht tot den Minister van Financien, tot het aanleggen van een wielrijderspad op een der bermen van den keiweg, aangelegd op den oostelijken berm van den nieuwen zeedijk door het Axelsche Gat. Door dien weg is een betere verbinding verkregen tus schen oostelijk en westelijk Zeeuwsch-Ylaanderen, doch met het aanleggen van een keiweg zijn de wielrijders en voetgangers niet gebaat, die een keiweg liever mijden. Adressanten verwachten dat, wanneer aldaar van rijkswege tot het aanleggen van een wielerpad werd overgegaan, ge meente- en polderbesturen dit voorbeeld zullen volgen. Dit adres wordt voor kennisgeving aangenomen, daar de Raad van meening is, dat het meer ligt op den weg der onmiddellijk betrokken gemeenten Iloek en Philippine, om daaraan steun te verleenen, en Sas van Gent bij dien weg weinig belang heeft. Bij discussie wordt opgemerkt, dat het wel lijkt alsof de Wielrijdersbond meer belangstelling gaat toonen in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvan vroeger weinig bleek. 2. Vaststelling gemeenterekening over 19H. De Voorzitter stelt aan de orde de voorloopige vast stelling der gemeenterekening over 1911, en verzoekt de commissie, belast geweest met het onderzoek daarvan, rapport uit te brengen. De heer Malotaux deelt mede dat hij niet in de gele genheid is geweest aan dat onderzoek deel te nemen. De heer Buijsse deelt mede dat hij en de heer Hame- lynck dit zoo goed mogelijk hebben gedaan. Zij hebben de rekening en de bescheiden in goede orde bevonden en zij stellen mitsdien voor de rekening goed te keuren op een bedrag in ontvangsten van f 22,162. in uitgaaf van f 19,287, en alzoo met een goed slot van 2373. Alleen zou de commissie gaarne willen weten waarom de aan de fanfare »De Verbroedering" toegekende subsidiw niet is uitgekeerd. De VoorzitterOmdat niet werd voldaan aan de voor- waarde dat er geen personen uit andere gemeenten lid van mochten zijn. De heer Pauwels: De vereeniging had eene ledenhjst behooren in te zenden, die dan te controleeren was. Het is den Voorzitter der vereeniging trouwens bekend dat door hun eigen schuld de subsidie niet is uitbetaald. Overeenkomstig het advies der commissie wordt de reke ning z. h. s. goedgekeurd. 3. Aanbieding der gemeentebeg rooting voor het jaar 191S. Door den Voorzitter wordt namens Burg, en Weth. aan- geboden de gemeentebegrooting voor het jaar 1913, op een eindcijfer van f 23,206,15. Deze wordt gesteld in handen der daarvoor aangewezen commissie. bestaande uit de heeren Malotaux, Hamelijnck en Buijsse. 4. Aanbieding begrooting algemeen armbestuur voor .1913. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen de begroo ting van het algemeen armbestuur voor het jaar 1913, op een eindcijfer van f 2229,25£. De subsidie van wege de gemeente is uitgetrokken op 2200, zijnde 100 lager dan het loopende jaar. Deze begrooting zal voor onderzoek worden gesteld in handen der daarvoor aangewezen commissie, de heeren Hamelijnck, Buijsse en Gross. 5. Voorstel tot wijziging der bouwverordening De Voorzitter deelt mede een schrijven van de Gezond- heidscominissie, waarin deze verklaart bezwaar te hebben tegen de in de vorige vergadering besprok en wijziging van art. 60 der bouwverordening, daar het dan ook geoorloofd zou worden om b.v. varkens in woningen te houden, wat de commissie een ongewenschte toestand acht. Om aan het verzoek der vereeniging van houders van postduiven tegemoet te komen wordt door de commissie eene redactie van genoemd art. 60 aangegeven, waarbij van de dieren die niet in woningen mogen worden gehouden, worden uitgesloten »de postduiven, gehouden door leden van post duiven vereenigingen." Burg, en Weth. stellen voor het artikel aldus te wyzigen, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. 6. Verzoek van F. Vercauteren, om ontslag als grafmaker. De Voorzitter deelt mede dat door F. Vercauteren is verzocht hem eervol ontslag te verleenen als grafmaker, wegens zijne benoeming tot brievenbesteller. Burg, en Weth. stellen voor dit verzoek in te willigen. Z. h. s. wordt aldus besloten. De Voorzitter stelt thans voor over te gaan tot de be noeming van een opvolger. Er is al een plaatsvervanger, nl. E. Mobelis, die dat werk goed verricht. Hij geeft in overweging dien te benoemen. Met algemeene stemmen wordt E. Mobelis benoemd. 7. Verzoek van A. de Eos, om ontslag als lantaarn- opsteker. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen een verzoek van A. de Vos, om eervol ontslag als lantaarnopsteker. Het schijnt dat die man in beteren doen gekomen is, en hii daarom ontslag vraagt. Burg, en Weth. stellen voor dit ontslag eervol te ver leenen. Aldus wordt z. h. s. besloten. Tot de benoeming van een opvolger kan, bij gebrek aan sollicitanten, nog niet worden overgegaan. De heer Buijsse zou het beter achten dat ieinand wera benoemd die benevens het aansteken van lantaarns, ook het andere werk voor de gemeente doet. Dan zal men gemakkelijker iemand krijgen en het blijkt dat er nogal eens wat te doen is, want de naam van De Vos komt nogal eens in de rekeningen voor. De Voorzitter stemt dat toe, maar De Vos had dan ook de voorkeur om het werk te doen, als er iets was. Alleen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 6