No. 5808. Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 31 Augustus 1912. 52® Jaargang. Gemengde berichten. TWHHDB BLAuID. Predikbe u r t e n. TER NEUZEN, 30 Augustus 1912. Het weerberichfc van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Yerwachting tot den avond van 31 Augustus Matige Zuid-Westelijke daarna Westelijke wind, meest zwaar bewolkt wellicht nog regen- buien, met kans op onweer, zelfde temperatuur. Koninginnedag. Er is een tijd geweest. dat de rubriek van de verjaardagen van het ,/Koninklijk Huis" bijna van onze kalenders verdwenen was, maar al spoedig was er weer een Prinsessedag te vieren en wat een prettige en opgewekte feestdag is dat vooral geweest voor de kinderen tot op het tijdstip, dat 31 Augustus verheven werd tot Koninginnedag. Toen duurde het een poos toen kregen we opnieuw een PrinsessedagEn 30 April was er vreugde in den iande, gelijk er zelden in onze volksgeschiedenis een zoo oprecht en hartelijk gevoelde vreugde is geweest. Moet 30 April de Prinsessedag der kinderen worden, een nationaal kinderfeestdag zooals vroeger, 31 Aug. moet een Koninginnedag worden voor geheel ons volk, een Oranjedag, huldigende de telg van dit roemrijk geslacht, waaraan wij vrije Nederlanders zooveel te danken hebben. Laat ons feestvieren, niet enkel door 't uit- steken der vlaggen of gekletter der wapenen, dragen van Oranje, maar feestelijk zoo 't kan in elk geval door een oogenblik onze dagelijksche beslommeringen te vergeten en de Koninklijke jarige in genegenheid te gedenken. Leggen wij onze gelukwenschen neder bij de vele op den 32sten verjaardag onzer Vorstinne. Wij bewoners ten Zuiden der Schelde brengen hulde en eerbied aan de dierbare Koningin, de edele moeder, de lieftallige heerscheres. Dat God de Oranjebloem nog jaren spare tot heil van ons dierhaar Yaderland en tot vooruitgang van Zeeuwseh-Vlaanderen, dat in de eerstvol- gende jaren zooveel van Hare Koninklijke Hoog- heid verwacht. Ad. De sergeant Konijnenburg van het regiment Genietroepen is alhier gedetacheerd ten einde als hulpopzichter van fortificatien op te treden Over het jaar 1911 is aan de verschil- lende bijzondere scholen in Zeeland te samen 22t,557,445 uitgekeerd aan Rijkssubsidie. Behalve de bij de wet voorgeschreven opneming der boeken en kas van de gemeente- ontvangers werden in 1911 van wege Ged. Staten van Zeeland onverwachts opgenomen de kassen van de ontvangers der gemeenten Axel, Borsselen, 's Heerenhoek, Hontenisse, St. Jansteen, Kortgene, Krabbendijke, St. Kruis, Noordgouwe, Oostburg, Ouwerkerk, Retranchement, Rilland-Batb, Stop- peldijk, Wemeldinge en Wissekerke. In slechts drie geipeenten kwam de stand der kas met de boeken overeen. De versehillen worden toegeschreven aan geldwisseling, aan het niet in rekening brengen van zegel- en legesgelden, en aan het niet in ontvangsten boeken van bijgeschreven rente op een Rijkspostspaarbankboekje. De bedoelde kasopnemingen gaven Ged. Staten aanleiding eenige opmerkingen aan B. en W. van twee gemeenten mede te deeleu en later nog een onderzoek naar de administratie in een dier gemeenten te doen instellen. Aan de kerkorgelfabriek van den heer A. S. J. Dekker te Goes zijn op dit oogenblik nog in bestellingeen pijporgel voor de Ned. Herv. Gemeente te Onstwedde, voor de Doops- gezinde Gemeente te IJmuiden, voor de Geref. Kerk te Bergen op Zoom, voor de (Oud) Geref. Gemeente te Dirksland, voor de Hervormde Kerk te Drachtster-Compagnie en voor de Geref. Kerk te Loosduinen. Bij deze pijporgels zijn tweeklaviers- en vrij-pedaal-werken. De groote afname, welke de orgels uit de fabriek des heeren Dekker vinden, is het beste bewijs voor de deugdelijkheid van het fabrikaat. Zaamslag. Woensdag kwam om een bood- schap in een winkel alhier, een 7jarig meisje, thuisbehoorende in een woonwagen. Een uur nadat het meisje den winkel had verlaten, vermiste men een bedrag van f 18 a f 19, dat in de winkellade had gelegen om een wissel te voldoen die dien dag zou worden aangeboden. Daar er na het vertrek van het meisje nog niemand in den winkel was geweest, viel het vermoeden direct op dat kind, temeer daar zij eenige minuten alleen in den winkel was geweest. Een uur nadat de diefstal moet hebben plaats gehad, werd den gemeente-veldwachter hiermede in kennis gesteld. Deze stelde dadelijk een onderzoek in en na informatien aan den woonwagen, vernam hij dat het voornoemde meisje zich naar Axel had begeven. Nadat de politie te Axel van een ander was op de hoogte gesteld, begaf de veldwachter zich onmiddellijk in die richting, en trof het meisje onder die gemeente, in gezelschap van nog een paar leden van die familie, waarouder een meisje van 12 jaren. Bij den commandant der marechaussee aldaar gebracht, werden eenige hunner verhoord, wat tot geen resultaat leidde. Onder politiegeleide werden de beide meisjes naar Zaamslag gebracht om met de bestolene te worden geconfronteerd. Deze herkende direct het 7jarig meisje dat bij haar in den winkel was geweest en om een dubbeltje boter had gevraagd, wat haar echter niet werd verstrekt. Het meisje dat voor haar jaren zeer bij de hand is, ontkende ten stelligste den diefstal te hebben gepleegd en zeide dat zij van uit den winkel naar den woonwagen was gegaan, het- geen voor dat kind een zeer practische hande- ling was. Daar zij geen cent meer in haar zak had, is het voor de bestolene een slechte dag geweest en kan niet genoeg worden aangedrongen om vooral bij het bezoek van woonwagen-families op zijn hoede te zijn. Koewacht. Als een merkwaardigheid ver- dient vermelding, dat de heer Aug lJsebaert, gemeente-ontvanger alhier, ruim 80 jaar oud, deze week te Moerbeke twee dagen achtereen. den hoogvogel heeft geschoten, alsmede een drietal kleine vogels. De heer A. IJsebaert mocht voor een paar jaar onder vele bewijzen van belangstelling zijn 60jarig feest als schutter vieren. Boschkapelle. 29 Aug. De knecht van den landbouwer S. had heden het ongeluk zich de hand zoodanig tusschen den ploeg te klem- men, dat de pink er nog slechts met het vel bijhing, zoodat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zondag I September 1912. Te Bloemendaal is het lijk aangespoeld van den student uit Noordwijk-Binneu, die de vorige week te Noordwijk-aan-Zee bij het baden verdronken is. De waarnemende burgemeester van Meppel heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van Alkoho- lische Dranken, om op Zondag 1 September e.k. een optocht te mogen houden, voorafgaande aan de groote Provinciale meeting, die aldaar dien dag zal worden gehouden. Een zonderlinge vemmer. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd in een temmershokje van een te Hilversum binnenkomenden goederentrein een jonge man aangetroffen, die geen Hollandsch verstond. Het bleek een Duitscher te zijn. De politie werd gewaarschuwd, die den man medenam en een verhoor deed ondergaan. Hi) gaf op W. te heeten en ontvlucht te zijn uit een Duitsch opvoedingsgesticht, waar hij 8 jaren verbleef. Eenigen tijd werkte hij daar na bij een boer in Winterswijk, doch dit beviel hem niet. Hij verborg zich daarop in een rem- raershokje van een goederentrein, ten einde in Amsterdam te kunnen komen Tot Hilversum toe had niemand erg in den gewaanden remmer, doch daar werd hij ontdekt. Naar aanleiding van ingewonnen informaties, vermoedt men, dat de man niet uit een opvoe- dingsgesticht afkomstig is, doch een ontviuch- te verpleegde van een inrichting van zenuw- lijders te Dortmund is. De koffierekening loopt hoog De Raad der gemeente Haarlemmerliede en de secretarie aldaar, hebben in het afgeloopen jaar voor f 156,20 aan koffie gedronken. Teegezegd is door den burgemeester dat er op gelet zal worden dat deze post in de toe- komst wat lager is. Een patient van het krankzinnigengestieht „De Brinkgreve" bij Deventer, heeft dezer dagen een der verplegers met een dorschvlegel op het hoofd geslagen. De man werd ernstig verwond en viel bewusteloos neer. Een der andere patienten kwam ter hulp en voorkwam erger. Terwijl er in het Zwitsersche dorp Al- stiitten een bal in vollen gang was, kwam plot- seling een hond de balzaal binnengerend en greep een der dansers, een 20jarigen jongeman, aan. Agenten, die den hond volgden, arresteerden den jongeman onder verdenking van moord op een 17jarig meisje, wier lijk even te voren in een akker was gevonden. De politie gaf een hond lucht, met het gevolg dat de moordenaar op deze wijze werd ontdekt, want de aange- houdene bekende, dat hij het meisje tusschen twee dansen in had vermoord. Te Munster had een student, natuurlijk in dronkenschap, spiegelruiten tot een gezame- lijke waarde van 2461 mark stuk geslagen. Het gerecht heeft het veelbelovend jongmensch deswege tot een gevangenisstrat van 3 weken veroordeeld. Hij heeft zijn zonderling bedrijf ook niet met dat beleid uitgevoerd, waarmee een Utreehtsche Muzenzoon dat toepaste. Deze kwam, eveneens in beschonken toestand, eenige jaren geleden 's nachts uit de societeit, sloeg in een straat alle wiukelruiten aan een zijde stuk, maar legde in de uitstalkasten der aldus getroffen maga- zijnen een bankbiljet ter vergoeding der be- rokkende schade. Manuel, de gewezen koning van Portugal is eergisteren uit Londen te Calais aangekomen, waar hij door verschillende Portugeesche mo- narchisten ontvangen werd. Met hen is hij naar Zwitserland vertrokken. Bij de laatste Zweedsche legermanoeuvres werd de soldaat Bomquist door een onhandigen kameraad met een kogel in den schedel ge schoten. De dokters achtten het noodig de helft van den schedel weg te nemen. De heelkundige bewerking slaagde opperbest en vijf weken nadien was de soldaat weer op de been en kon hij aanvankelijk weer dienst doen. Men merkte echter spoedig op dat zijn geest- vermogens zeer verzwakt waren zoo kende hij noch letters, noch cijfers meer en was hij in de onmogelijkheid te schrijven of te lezen. Men besloot derhalve te beproeven zijn geest te „herkneden" en hem het eerste onderwijs te geven na vijf maanden kon de soldaat weer lezen, schrijven en rekenen. De jongen heeft nu het leger mogen verlaten en leidt een rentenierslevenbehalve een niet on- aanzienlijk militair pensioen wordt hem door een wetenschappelijke vereeniging een jaargeld van 625 gulden uitbetaaldin ruil daarvoor moet hij zich van tijd tot genees- en heelkundige proefnemingen op den schedel leenen. Een korporaal, Lukawski genaamd die, Zondag bij een vechtpartij tegen arbeiders te Lemberg aan het hoofd gewond werd, kreeg Maandag in de kazerne een aanval van razernij. Hij barricadeerde zicb in de chambree en schoot op iedereen, die wilde binnenkomen. De hulp der brandweer werd ingeroepen zij richtte de slang op hem, doch had geen succes. De kor poraal schoot ook op de menschenmenigte, die zich voor de kazerne had verzameld. Toen alle pogingen, om zich van den dollen korporaal meester te maken, mislukten, besloot men einde- lijk zijn moeder te halen. Deze Hep onbevreesd op haar zoon toe en bood hem een flesch brande- wijn aan. Op hetzelfde oogenblik, dat de kor poraal zijn hand er naar uitstak, wierpen drie soldaten zich op hem. Lukawski gaf zich echter zoo niet gewonnen. Hij bood vertwijfelden tegenstand en loste zelfs een revolverschot op zijn moeder, dat haar echter niet trof. Opnieuw drongen toen zes soldaten op hem aan, wien het na ontzettende inspanning gelukte, hem het geweer uit de handen te rukken en hem te boeien. Als door een wonder werd niemand bij de schietpartij gewond. Een geweldige brand is uitgebroken in de bosschen in de omgeving van Jemmappes, in Algerie. Meer dan 1000 hectaren bosch werden een prooi der vlammen. Het vuur breidde zich uit over een lengte van dertig kilometer en is nog niet gebluscht. Uit Oonstantine zijn sol daten te hulp gezonden. De Duitsche postadministratie heeft thans officieel aan boord van de luehtschepen van de Duitsche Luchtscheepvaartmaatschappij Zep- pelin-luchtschepen postinrichtingen voor de aanneming en verwerking der door de passagiers tijdens de reis geposte stukken ingericht. De met gewone postzegels te frankeeren zendingen worden bedrukt met een stempel van ovalen vorm, welke de aanduiding draagt ,/Luft- post", verder den naam van het schip en de dagteekening. Dit is aldus de eerste officieele, permanent ingetichte luchtpost der wereld. Onlangs berichtte »The Lancet' een geval van een kind dat een speld had ingeslikt, die, geiukkig met den kop naar beneden, zonder eenigen hinder te veroorzaken het heele darm- kanaal passeerde en dus langs den natuurlijken weg weer verwijderd werd. Naar aanleiding daarvan doet een officier van gezondheid nu mededeeling van eenzelfde ervaring met een vischhaak. Het geval was waargenomen in een hospitaal op het eiland Tahiti, en had hem veei zorg gegeven, omdat hij daar niet over alle bulpmiddelen voor het onderzoek beschikte. Daar echter geen enkel verschijnsel tot operatie drong, had hij den. loop der zaak maar aIge" wacht en na een paar dagen was het gevaarlijke voorwerp te voorschijn gekomen. Te Petersburg is dezer dagen in het armen- hospitaal in den leeftijd van 60 jaar de vorst van Lousignan gestorven. Yorst van Lousignan, prins van Cyprus, was een directe atstammeling der Bourbons. De verarmde vorst was steeds in een versleten generaalsuuiform gekleeazijn kraag was versierd met drie kronen, in de Russische hoofdstad werd hij de ,/tsaar van Jeruzalem" genoemd. Zijn vader was Russisch generaal. De thans overleden vorst moest wegens oplichterij den militairen dienst verlaten, waarna hij hoe langer hoe dieper zonk. De laatste jaren van zijn leven bracht hij in nachtasylen en inbrekerskroegen door. Goedkoope bewaarplaats. In het Parijsche bureau voor gevonden voor- werpen is dezer dagen een geval opgehelderd, dat de dienstdoende beambteu maandenlang veel hoofdbrekens had gekost. Zoowat een jaar geleden was daar namelijk een goedgekleede heer verschenen, die een aantal sieraden van groote waarde kwam brengen, welke hij beweerde op straat gevonden te hebben. De ambtenaren namen het gevondene in ont- vangst, het werd geboekt en de eerlijke vinder kreeg een bewijs van ontvangst met de mede deeling, dat, wanneer de eigenaar van de kostbaar- heden zich niet binnen een jaar en zes wek»n had aangemeld, deze zijn eigendom zou worden, waarop hij vertrok. Er gingen maanden voorbij, zonder dat zich iemand aanmeldde om zijn verloren goed in ontvangst te nemen. Tot op een goeden dag een rijke juwelier uit de Rue Championnet verscheen. die verklaarde dan en dan, die en die voorwerpen verloren te hebben, waarbij hij een nauwkeurige beschrijving van de op het bureau gedeponeerde kostbaarheden gaf. Er was geen twijfel mogelijk, dat ze werkelijk zijn eigendom waren en ze werden hem dan ook zonder complimenten teruggegeyen. lot nog toe is er aan dit heele voorval niets bijzonders, zal men zeggen, behalve de groote waarde van het verlorene dan. Niet lang daarna echter kwam dezellde eer lijke vinder weer op het bureau, vertelde weer, dat hij daar en daar het een en ander gevonden had en leverde daarbij precies dezelfde voor werpen van waarde in als den eersten keer. Weer gingen er een paar maanden voorbij en weer kwam de juwelier uit de Rue Championnet vertellen, dat hij enz. De beambten van het bureau zaten met de handen in het haar over dit mysterie, maar wie beschrijft hun verbazing toen precies het zelfde geval zich ten derden male afspeelde. Toen ging men toch eens een onderzoek instellen en het bleek, dat de koopman uit de Rue Championnet en de eerlijke vinder samen deze kleine geschiedenis in scene hadden gezet. De juwelier moest voor eenigen tijd op reis en vend het niet veilig voor zoo'n groot bedrag aan kostbaarheden in huis te houden gedurende zijn afwezigheid. Hoe daarop wat te vinden zonder in groote kosten te vervallen Hoe hij bier een mouw aan paste leest men hierboven. De vraag is 14U maar of het bureau, dat er ingeloopen is, een wettig middel heeft om een eind te maken aan dergelijke geschiedenissen. Gemeenteraad wan ftxel. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. A. Timmeiman, Doopsbediening. Sluiskil. 9 u., dbr. J. B. Th. Hugenholtz, Theol. Cand. te Axel. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u., Ds. A. Timmerman, van Ter Neuzen en 2 u., geen dienst. Philippine. 2 n., Ds. H. Akersloot van Houten Roos, van Sas van Gent. Sas van Gent. 9| u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde KerJcen. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel .4. 9 u. en 2 u., J. H. Lammertsma. u SJ. 9 u., Ds. Chr. Bruins, voorbereiding H. Avondm. en 2 u., Da. Chr. Bruins. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. J. Tholen, van Hasselt. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u„ 2 u. en 5i u., dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5* u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Dr. A. v. d. Heijden, van 's Gravenhage. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5* u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haeeer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. u., dhr. Van Genderen, van Spijkenisse. Vergadering van Donderdag 29 Augustus 1912. Yoorzitter de heer L. .1. den Hollander, burgemeester, Aanwezig de heeren Lamaitre, Kruysse, Van Uriel, Oggel, Dregmans, F. Dekker, Smies, De Feijter en Wolfert, later ook de heer Dieleman. Afwezig de heer P. Dekker. (VERVOLG;. v 2. Aanbieding gemeentebegrooting voor l!}13. Door den Voorzitter wordt namens Burg, en Weth. aangeboden de gemeentebegrooting voor het jaar 1913, op een eindcijfer van 52.451,68, met een post voor on- voorziene uitgaven ten bedrage van f 1342.70. Deze begrooting wordt gesteld in handen eener commissie om daarover rapport uit te brengen, waarvoor de Voorzitter benoemt de heeren Oggel, Smies en F. Dekker, die de opdracht aanvaarden. S. Voorloopige oaststelling gemeenterekening over 1011. De Voorzitter stelt aan de orde de voorloopige vast- stelling der gemeenterekening over 1911. V'anwege de commissie, belast om daarover advies uit te brengen de heeren Smies, Dieleman en Wplfert is een verslag ingekomen, waarin zij te kennen geeft de rekening met de beseheiden te hebben nagezien en te kunnen mededeelen dat alle vereischte stukken in goede orde aanwezig waren. De inkomsten bedroegeu f 134.032,22 en de uitgaven 130.843.27. zoodat de rekening sluit met een batig slot van 3.188,95.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5