Gemengde berichten. D e Storm. of het comite er in slagen zal dit voornemen ten uitvoer te leggen Ziet, dat hangt af van de wrjze, waarop b.v. het gemeentebestuur een en ander financieel wil steunen. Termen tot bet veileenen van steun zijn er naar de meening van de „Z. K." ongetwijfeld en ieder zal toe- geven dat deze zaak wel aanspraak maken kan op flinke medewerking. Ten slotte kan nog vermeld worden, dat wanneer het 15 September onverhoopt ongunstig weer mocht zijn, het vliegen op 16 en 17 Sept. zal plaats hebben. Nader meldt men ons uit Sas van Gent dat gistei enavond op het gemeentehuis eene vergade- ring van belangstelienden plaats had, waaruit zich een comite vormde, met den burgemeester, den heer P. Wauters als eere-voorzitter. Dit comite is voornemens bij de ingezetenen gelden in te zamelen tot dekking der kosten, teneinde den toegang tot de vliegdemonstratie voor ieder vrij toegankelijk te kunnen stellen. Hedeu (Woensdagmiddag) zou de heer Olie- slagers ter plaatse komen om het terrein waar op men het oog had, het voetbalterrein, te inspecteeren. Hoek, Maandagmiddag kreeg de werkman De Z., bij het uitvoeren van werkzaamheden aan den Koudenpolder een kipkar tegen een scheenbeen, met het ongelukkig gevolg dat dit been brak. Door den heer Deijer, arts alhier, werd geneeskundige hulp verleend. Sas van Gent, 28 Aug. In den afgeloopen nacht werd alhier op niet minder dan 3 plaatsen ingebroken. Bij het hoofd der school den heer Michielsen en diens buurman den heer Hame- lijnck op de Westkade, hadden de dieven zich toegang verschaft tot het erf, door een in de Noord VYTeststraat in aanbouw zijnd hnis en werden bij het uitsnijden eener ruit verrast door den hond van den heer Michielsen die hen op de vlucht dreef. Bij den smid Aug. Slock in de Stationsstraat waren zij door de niet ge- sloten achterdeur binnengekomen in den winkel, waar zij door de ontwaakte bewoners verjaagc werden. Alleen bij dezen laatste werd de som van twee gulden vermist, zoodat bun inbrekerij niet erg loonend is geweest. Op verzoek van belanghebbenden is de inspec- teur van politie te Ter Neuzen per telefoon verzocht met zijn speurhond over te komen tot een onderzoek. RECHTSZAKEN. Arroudissements-Reclitbank te Middelburg. De reehtbank heeft in hare zitting van 28 Augustus het volgende vonnis uitgesproken E. S., oud 21 j., zonder beroep, huisvrouw van P. K., te Axel is wegens eenvoudige be- leediging veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis (eisch 8 boete, of 8 dagen hecht). Naar de Middelburgsche Courant meldt zou Zondag te Middelburg een 1 ljarige jongen ee.n 18jarigen op zijn rijwiel helpen. Onder- wijl hij dit deed wist de knaap van de gelegen- heid gebruik te maken om den oudere onge- merkt diens portemonnaie te ontrollen, inhou- dende 4,50. De jeugdige diet is aangehouden en naar het politiebureau gebracht, waar proces- verbaal werd opgemaakt. - Een 80jarige weduwe te Middelburg, die sedert 10 jaren blind was, heeft thans weer, naar //De Zeeuw" meldt, in een harer oogen het gezicht teruggekregen, na een gelukkig geslaagde operatie van Dr. Kindermann aldaar. De vreugde van het oudje laat zich begrijpen. Toen een veehouder aan den Loosduinschen weg in Den Haag Vrijdagmorgen onder een hevig onweder in de weide zjjn koeien molk, sloeg de bliksem in den gevulden emmer terwijl hij zelf ongedeerd bleef. Bij de aflevering aan de melkverkoopers bleek de melk blauw-zwart gekleurd en geheel bedorven te zijn. Eindelijk dan heeft de gezondheidscom- missie te Eindhoven, krachtig ingegrepen in zake de vleeschvergiftigingen die in den laatsten tijd zoo onrustbarend veelvuldig in het district Eindhoven voorkwamen. Het Centraal Laboratorium ten behoeve der volksgezondheid te Utrecht heeft monsters paardenvleesch, afkomstig van den paarden- slachter Y an Esch uit 's Hertogenbosch, en verkocht op de markt te Eindhoven onderzocht, en bevond deze monsters besmet met paraty- phusbacillen, naar aanleiding waarvan de ge- zondheidscommissie te Eindhoven, waarschuwt tegen het gebruiken, verhandelen of wegschen- ken van paardenvleesch, hetwelk van die firma in de laatste weken gekocht werd, terwijl tevens wordt aangeraden, dusdanig vleesch, waar nog voorhanden, te vernietigen. Op een landbouwtentoonstelling te Meppel werd een inrichting voor het wasschen van schapen tentoongesteld, waarbij Rijksveeopzich- ters uitlegging gaven en eenige schapen waschten. De kapitein dermarechausseeMosteLeeuwarden toevallig aanwezig, die met eenige heeren ook de inrichting zag, meende de vertooning van het schapen wasschen in dezegure Augustusmaand als mishandeling te moeten beschouwen en gelastte eenige marechaussee's op het terrein aanwezig, om proces-verbaal op te maken. Een evenals het vorige feit, dat hilariteit verwekte, was het volgdeDe levering van het officieele diner was aangenomen door iemand uit Zwolle. De wagen, welke het vleesch voor het diner naar Meppel vervoerde, werd, waar- schijnlijk op aandrang van personen te Meppel, even voor Meppel aangehouden, omdat versch vleesch niet ongekeurd Meppel mag worden binnengevoerd. Het was noodig, dat een hulp- keurmeester per auto door den heer Knol, rijksveearts te Meppel, werd gezonden om te constateeren, dat alles toebereid vleesch was. Zoo kregen de gasten nog op tijd dat deel van 't menu. Bij den storm van gisterennacht is te De Bildt onder raeer een windsnelheid van 29 meter per secohde geregistreerd, nagenoeg zooveel als bij den bekenden storm op 30 September 1911. De barometer daalde van 1 uur tot half vijf ruim 10 millimeter, toen de wind met orkaan- kracht van Zuid- naar Noordwest verschoot en de barometer een laagsten stand van 729.5 m.M. bereikte, ruim 10 m.M. lager dan tot dusverre in Augustus is voorgekomen. Ongeveer te half acht werd de luchtdruk van 1 uur weer ge registreerd. Van half twaalf tot half vijf viel een neerslag van 29 m.M. Het geheele verloop van den storm deed meer aan een tropischen cycloon denken dan een storm op onze breedte. Op de Maas voor Rotterdam heeft de storm deerlijk huis gehouden. De schepen die op drift gingen en meer of minder belangrijke averij beliepen, zijn te talrijk om op te noemen. O. m. geraakte het Grieksche stoomschip Salient, liggende aan paal 14 in de Maashaven, op drift met vier elevators die langszijde van dit stoomschip lagen. Het ruim 110 ton groote ijzeren klipperschip Nooit Gedacht, schipper T. van Asperen, naast een der elevators gelegen en met 30 last mais geladen, sloeg vol water en zonk. De schipper, zjjn vrouw en vijf kinderen werden gered. Te Amsterdam zijn op het rangeerterrein nabij den overweg bij de Ozaar Peterstraat door den hevigen winddruk drie goederenwagens ontspoord en omgevallen. Een der wagens kwam neer op het daar staand seinhuis, cen- gevolge waarvan dit loodsje met de zich daarin bevindende seintoestellen en eenige telegraaf- palen vernield werden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. In Den Haag woei in de Marconistraat een geheele steenen tuinmuur om en vertoonen ver- schillende huizen aan de windzijde geen enkele dakpan meer. Ook aan de boomen is groote schade toege- bracht. Als eerste is eergisternamiddag reeds de mooie beuk, de eenling op het Malieveld, bezweken. De boomen langs den ouden Scbeveningschen weg en in de Boschjes hebben zich tamelijk goed gehouden. Langs den weg zijn er een dertig omgewaaid, waarvan er eenige in hun val den tramdraad braken. De open plek langs den Hoogen YVeg, recht tegenover den ingang van Zorgvliet, heeft het nogal moeten ontgelden. YYaar de storm van 30 September met zijn vernielingswerk ophield, heeft die van eergister het voortgezet. Bij rijen liggen hier weer boomen geveld. In de Boschjes is de schade minder groot een van de reuzen bij het hek van den Bataaf is omgevallen, maar verder is het meerendeel jong hout dat bezweek. Het oudere heeft wel heel wat groote takken moeten laten, maar is toch overeind gebleven. In de Anna Paulownastraat kwam bij het stoomtramstationnetje een boom op een chocolade- kiosk terechtook op Toussaintkade, Hooge- wal en de verschillende singels bleef het hout niet gespaard. De tramdienst werd over een groot gedeelte gestoord. Het tramverkeer Den Haag-Leiden en omge- keerd moest worden gestaakt, doordat een groot aantal boomen, die door den wind waren ont- worteld, dwars over den weg waren gevallen. De stoomtram, die anders 's morgens te 6.20 te Leiden aankomt, bereikte deze plaats nu eerst te 11 uur. Gisterenmiddag was de dienst weer geregeld. Ook te Utrecht heeft de storm groote schade aan boomen en vruchten aangebracht. Tal van ooomen aan de Singels en aan de Oudegracht zijn ontworteld en liggen op den grond. De groote tent van de Nederl. Tentzending is omgewaaid, De storm heeft te Arnhem bar huisgehouden. Op Sonsbeek, in Musis, langs alle singels liggen de boomen bij dozijnen. O. a. is ook omge waaid de groote populier bij het begin van de Sonsbeekstraat, over wiens behoud in den raad eenige malen scherpe strijd gevoerd is. Het tramverkeer is gestoord. Het tramver keer naar Velp is gestoord en evenmin kan de Oosterstoomtram naar Oosterbeek rijden, omdat ook Onderlangs een groot aantal boomen om gewaaid zijn. In de Betuwe liggen honderden loof- en fruit- boomen ontworteldhet aantal beschadigde huizen beloopt alleen te Tiel meer dan 100. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, alleen een vrouw is door dakpannen aan het hoofd gewond. De fruitoogst is verwoest. Telegraaf- en telefoondraden liggen verward over de wegen. Te Culemborg ligt het fruit gestrooid onder de boomen. In den Bommel is het schip van schipper Zwaan, van Stavoren, tegen de bazaltglooiing van het gors geslagen. De opvarenden, waar- onder een kindje van eenige maanden, kwamen slechts met groote moeite aan den wal. Te Delft woeien 80 en aan den Rotterdamschen weg nabij Delft ongeveer 100 boomen om. Het stoomtramverkeer met Den Haag was geruimen tijd gestremd. Te Hoorn is een Harderwijker botter in het Hoornsche Hop tegen de steenen glooiing van den dijk stukgeslagen. De opvarenden konden zich redden. Te Oudewater zijn door den geweldigen wind druk verscheiden personen te water gewaaid, maar er is niemand verdronken. Tp Sliedrecht heeft de storm aan de halte Baanhoek het wachtiokaal voor reizigers der H. IJ. S. M. van den ongeveer 12 M. boogen spoordijk naar beneden geslingerd. In het YYestland heeft de storm zeer groote schade aangericht. Duizenden ramen zijn op- gewaaid en vernietigd, waarmee ook de vrucht meloenen, komkommers, pepers, verloren is. De natuurtomaten, die toch al zooveel van vocht en wind geleden hadden, acht men ver loren en van het boomgewas is de meeste vrucht tegen den grond geslagen. Vooral de schade aan peren, die dik hingen, is groot. Er is minder glas vernield dan door den storm van .30 September 1911. De storm heeft het Maandag door het 4e bataljon jagers in de vlakte van Waalsdorp betrokken kamp op enkele tenten na geheel omgeblazen. In de Oranje-kazerne is noodlogies in gereed- heid gebracht, waar het bataljon blijft, tot de schade hersteld is. Op de Waal nabij Loevestein is tengevolge van den storm een schip van 45 last volge- slagen en midden in de rivier gezonken. De opvarenden, drie gebroeders Elshout zijn gered. In het geheel zijn tijdens het noodweer van gisternacht op de Waal tusschen Tiel en Gorinchem vijf schepen gezonken. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. Men schat de hoeveelheid afgewaaid fruit op 3/4 van den oogst. Een fabrieksarbeider uit Ottersum, die zich eergisterochtend per rijwiel naar Goch begaf, is dicht bij deze stad door een neervallenden boom gedood. Dinsdagochtend is aan- het Hoogezand onder de gemeente Numansdorp tegen den zeedijk aangedreven het schip van den heer C. de Jong van Lage Zwaluwe. Men vermoedt, dat de beide opvarenden, schipper en knecht, verdronken zijn. Annie Pascal. De reehtbank te Arnhem heeft gisteren G. H. (Annie Pascal) vrijgesproken met last tot on- middellijke invrijheidstelling. De eisch was wegens oplichting en landlooperij een jaar gevangenis, twee dagen hechtenis en drie jaar opzending naar een rijkswerkinrichting. Men schrijft uit Schore aan de M. Ct. Na den geheelen Zondag en de verloopen week verscheidene nachten hiervoor te hebben gewerkt, werd Maandagnacht getracht den zinker ten behoeve der Zuid-Bevelandsche Waterleiding door het kanaal te leggen. Alles Hep goed van stapel, de verbindingen waren alle aangebracht en te circa twee uur in den morgen was de buis gereed om te kunnen worden beproefd. Bij het onderzoek naar de dichtheid daarvan bleek ecnter, dat in een verbinding een lek was, wat tengevolge had dat de heele zaak weer moest worden afgebroken, aangezien dit lek niet meer voor den bepaalden tijd dat stremming voor de scheepvaart was toegestaan, kon worden hersteld. Het werk is hierdoor naar men zegt minstens 14 dagen, zoo niet langer, achteruit. Ook bestaat het vefmoeden dat de gebaggerde geul thans weer gedeeltelijk dicht zal drijven. Dit werk ondervindt wel tegenspoed. Het schijnt zooveel maanden te zullen duren als weken was geraamd. Het is al begonnen bij het bagger- werk toen men op palen stuitte, die na onder zoek afgebroken ducdalven bleken te zijn. Niet minder dan 6 van die stompen moesten worden verwijderd. Ook de gebaggerde geul slibte voortdurend weer vol. Woensdagj.l. kwam deze gereed, en was 1 Meter dieper gemaakt dan vereischt wordt. Zondag bleek hij reeds weer te ondiep en is een duiker den geheelen dag bezig geweest met deze op diepte te brengen. Ook het weer werkt zeer tegen in den laatsten tijd. Er was zeer veel belangstellend publiek den geheelen dag, tot 's nachts toe, aanwezig. Bij de rondvraag in dejongste zitting van den Raad der gemeente Woensel bracht de heer Boshouwers een beleediging ter sprake, welke het raadslid Van Vroonhoven den burgemeester in een volksbijeenkomst naar het hoofd had ge slingerd. Spr. stelde daarvoor ook aansprake- lijk de raadsleden A. Bogers en H. de Bont, wier plicht als mede-aanwezigen het was ge- j weest tegen de uitlatingen van Van Vroonhoven te protesteeren. De Heer Bogers en De Bont verdedigden zich ter raadzitting door er op de wijzen, dat zij dan uit de geheime zitting hadden moeten klap- pen bovendien wisten zij, dat Van Vroonhoven in abnormalen toestand was. De heer Van Vroonhoven bleef zwijgen. De heer Boshouwer constateert, dat volgens Dr. Bonts' verklaring Van Vroonhoven dronken was. Na eenig debat sloot de voorzitter met deze woorden We zullen de verdere debatten maar laten voortzetten door de vereeniging tegen het drank- misbruik. Daarna ging de Raad over in geheime zitting. We kunnen in de laatste weken niet be- weren dat we //op een droogje blijven zitten", en het schijnt met den dag erger te worden. Het mag interessant zijn te weten hoeveel water er gemiddeld op onzen aardbol neervalt, en waar nog meer water valt dan bij ons. Bekend is, dat allerwegen door de beschaafde volken de regenval, zoowel in eigen land, als in de kolo- nien wordt gemeten. In Duitsch-Zuidwest- Afrika in Liideritzbocht valt per jaar van 14 centimeter regen, wel een der regenarmste laudstreken der wereld. Aan den voet van het Kamerungebergte valt gemiddeld jaarlijks 10 a 11 meter regen; het regenrijkste punt dat wij kenuen is Cherrapundji, aan den voet van de Khassabergen in Engelsch-Indie, met een regen val van 11,63 meter. Deze plaatsen zijn echter gelegen aan zeer hooge, direct uit de laagvlakte opstijgende bergen. De met waterdamp ver- zadigde zeelucht stijgi hier dus zeer snel en koelt even snel af, vandaar de buitengewone groote neerslag. De gemiddelde regenval over het vasteland der geheele wereld bedraagt 75 centimeter over de geheele aarde, dus ook over de zeeen gerekend, 90 centimeter. Hoewel dit getal niet zoo bijzonder overweldigend schijnt, beteekent het toch nog meer dan men zoo op het eerste gezicht zou meenen. Een watermantel van 90 centimeter dik, om de geheele aard zou toch ruim 450 biljoen tons (1000 Kg.) wegen. Om tot deze hoeveelheid te komen moet er dagelijks een biljoen 270 miilioen tons als regenwater op aarde vallen dat is per uur 53000 miilioen tons. Per seconde valt er nog altijd zoo wat 15 miilioen tons water op aarde, waarvan wij momenteel wel iets meer ontvangen dan het ons toekomende deel. -Een levenskunstenaar mag de nog niet dertigjarige Sigfiid Ehrlich in YVeenen heeten, die onlangs door de politie werd opgepakt wegens bedelarij en die binnen 14 dagen een regelmatig beroep moest uitoefenen of hij zou ernstiger met de politie kennis maken. Deze bedreiging maakte echter op den jongen man geen indruk, want na verloop van dien tijd kon hij dat nog niet aanwijzen, waarom hij tot 8 dagen streng arrest veroordeeld is. Men moet zich echter geen illusie maken den man daarmee op den goeden weg te leiden, want het merkwaardige is, dat het zakje met 46 kronen en 90 hellers, dat bij zijn eerste arres- tatie op hem werd gevonden, de tweede maal nog in denzelfden toestand werd gevonden. De zonderlinge bedelaar had er geen heller van aan geroerd. Tevens bleek toen dat Ehrlich sinds 13 maanden geen onderdak heeft. In mooie warme nachten brengt hij den tijd op een bank in een park of in een portiek van een huis door. Bij slefcht weer en in het koude jaarge- tijde voedt hij zich per dag voor hoogstens 10 hellers van brood en afval. Dat koopt hij van de milde giften, die hem wegens zijn meewarig voorkomen van de voorbijgangers toevloeien. De man schijnt aanleg te hebben voor de wijsbegeerte der Stoa. Alleen dat meedragen van het welgevulde zakje zou op andere ge- dachten kunnen brengen. In ieder geval is het spijtig voor hem, dat de maatschappij over een dergelijke levenswijze thans anders denkt dan in de dagen van Diogenes en dat ze hem dwingt de handen uit de mouwen te steken. Blijft hij onwillig, dan moet hij naar het werkhuis. In de Sante-gevangenis te Parijs houdt men er een eigenaardige manier op na om schreeuwende en trappende gevangenen tot rede te brengen. Toen laatst weer een gedetineerde te keer ging en hij zich zelfs uit het dwangbuis had weten te bevrijden, liet de directeur de wanden zijuer eel met chloorkalk bestrijken, waarna deur en vensters werden gesloten. Toen men 's avonds kwam kijken, lag de opgeslotene doodstil. Na langdurige pogingen slaagde men erin de levensgeesten weder op te wekken, maar de hersenen van den man blijken nu aangetast. Maandag zijn tusschen Dingwall en Strath- peffer in Schotland een moedei en kind gedood door een electrischen kabel, die door den storm gebroken was. Eerst kwam het kind er mee in aanraking en vielde moeder vloog te hulp en werd het tweede slachtoffer. Een andere vrouw, die toesnelde, kreeg een schok, die haar niet doodde, maar toch bewusteloos sloeg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2