Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 24 Augustus 1913. 52° Jaargang. BEPR0EFDE LIEFDE. No. 5805. Binnenland. Landbouwberichten. TWBBDB BLAD. GEMEENTEBEGROQTING. ONDERWIJZER(ES) FEUILLETON. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen hen, die in aanmerking wenschen te kometi voor eene benoeming tot bij het herhalingsonderwijs voor jongens en meisjes aan school A, in de kom, uit, daar- van kennis te geven aan den Burgemeester voor den I September1 1912. Ter Neuzen, 23 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. //Het Volk" meldt, dat de burgemeester van Den Haag Donderdag aan de heeren Vliegen en Van Kuykhof, voorzitter en secretaris van het bestuur der S. D. A. P., mondeling heeft medegedeeld dat hij geen toestemming geeft om op 17 Sept. a. s. den voorgenomen kies- rechtoptocht te houden. Naar de Tel. verneemt heeft het onderhoud, dat de burgemeester van 's Gravenhage gister- middag de voorzitter en secretaris van de S. D. A. P. de hoeren W. H. Vliegen en J. G. Kuykhof, toestond, slechts kort geduurd. Toen den bur gemeester, die reeds op de hoogte was van 't verzoek, om op 17 Sept. a.s. weer een optocht door de straten van Den Haag te doen houden, een en ander nader werd uiteengezet, aDtwoordde deze, dat hij dien optocht niet ieder jaar kon hebben. Een vorig jaar was hem reeds, toen hij verlof tot den optocht gegeven had, van verschillende zijden gezegd ,/Zij komen ieder jaar terug", waarop hij toen geantwoord had //Dat zullen we zien Ofschoon van de zijde der beide bestuurders nog pogingen werden aangewend den burge meester van zijn besluit terug te brengen, bleef deze er bij, dat ditmaal voor den optocht geen permissie zal worden verleend. De Minister van Financien maakt in de Stct. bekend, dat ten behoeve van's Rijks schat- kist, door bemiddeling van een R. K. priester, is ontvangen f 5000 aan bankbiljetten, met de vermeldinguit Berlijn gezonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, als resti- tutie aan den Staat. TER NEUZEN, 23 Augustus 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 768.2 Hedaix. Laagste barometerstand 746.7 Skagen. De weduwe Horen, die, gelijk steeds, aan het bed zat, stond opzij herkende den baron on- middellijk en nam hem, in zijn zonderlinge kleeding, van het hoofd tot de voeten op. z/U is erg veranderd," zeide zij langzaam en treurig. ,/Maar, ik ben blijde dat ik u zie, dat zult ge wel willen gelooven." Hij vroeg zonder omwegen waar die bewuste papieren zicb bevonden. z/De weduwe knikte met het hoofd. //Gustaaf was in zware verzoeking," zeide zij, fom van die papieren gebruik te maken, toen hij meende, dat u met Else zou trouwenzijn betere natuur behaalde echter de zegepraal. //Else mag geen man krijgen, die ieder oogenblik naar de ge- vangenis kan worden gebracbt," zeide bij, en daarop verbrandde hij de papieren." Heeft hij ze verbrand riep Else in ver- rukking. z/Wanneer vroeg de baron. //Op den avond van zijn terugkomst uit Pruisen op den avond voor den dag, dat ge in het huwelijk zoudt treden." De baron wist geen woord te zeggen. Else keek hem zegevierend aan. Het bewijs, dat haar goed vertrouwen in den Verwachting tot den avond van 24 Augustus Matige tot krachtige Zuidelijke tot Zuidwes- telijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien, later tijdelijk op- klarend, zelfde temperatuur. Dezer dagen werd door den burgemeester, den heer Huizinga, en de heeren N. J. Harte, voorzitter van het muziekgezelschap //De Ver- eenigde Werklieden", enJ. F. de Cooker, secretaris van de wielrijdersclub //Ter Neuzen", aan ver schillende oud-leden van vroegerefeestcommissie's, belangstellenden en autoriteiten, eene circulaire gezonden, waarin eene vergadering werd bijeen- geroepen, om zoo mogelijk door particuliere bijdragen en met steun van het gemeentebestuur, te komen tot de stichting eener muziektent alhier. In die circulaire werd er op gewezen, dat alhier sedert het Kroningsfeest, toen de oude muziektent van het vroegere muziekgezel schap Apollo" voor de laatste tnaal werd gebruikt, herhaaldelijk het gemis eener muziek- steeds geld worden besteed voor het plaatsen eener tijdelijke muziektent. Het muziekge zelschap i, De Vereenigde Werklieden", leidt een bloeiend bestaan, wat bij de bevolking algemeen bekend is, doch meermalen werd de klacht geuit dat het publiek in het algemeen daar weinig aan heeft, bij gemis eener ge- legenheid voor het geven van een openbaar concert. En dat zoo'n concert waardeering vindt, werd onlangs' ruimschoots bewezen, toen het muziekgezelschap op de markt een uitvoe- ring gaf, dat ook weer, door het gemis eener muziektent niet tot zijn voile recht kon komen. Daar de gemeenteraad het vorig jaar, toen over het stichten eener muziektent gesproken werd, wel genegen bleek daaraan steun te ver- leenen doch meende dat het particulier initiatief moest voorgaan, hebben bovengenoemde heeren, ook na overleg met meerdere belangstellenden gemeend eene poging te moeten wagen om de zaak zoo mogelijk -tot een goede oplossing te brengen. Dat er veel belangstelling voor deze zaak is bleek wel op jl. Woensdagavond, aan de opkomst van belangstellenden ter vergadering in het //Hotel Centraal". Van de opgeroepenen waren ruim 30 personen aanwezig terwijl van meerderen die verhinderd waren bericht was ingekomen waarbij zij hunne instemming met het voornemen betuigden. Na bij de opening der vergadering, namens het voorloopig comite zijn g-fenoegen over de gebleken belangstelling te hebben betuigd, werd door den heer Huizinga het doel nog in het kort uiteengezet en gewezen op de behoefte aan een muziektent in deze gemeente, waarin het voorloopig comite meent op de in de cir culaire omsehreven wijze zal kunnen worden voorzien. Op de inleiding volgde een discussie, waarbij ook de meening werd uitgesproken dat het voor de gemeente geen bezwaar zou zijn tot stichting eener muziektent over te gaan, wanneer deze van voldoende hoogte w-erd gemaakt, daar dan de ruinate onder de tent productief zou kunnen worden gemaakt, door daarin evenals op andere plaatsen wel gebeurd winkeltjes in te richten en deze te verhuren, of voor andere dergelijke doeleinden. Van andere zijde werd het resultant van der gelijke wijze van handelen betwijfeld, terwijl het, in verband met de duidelijk door den Raad uitgesproken meening gewenscht werd geacht om thans op de voorgestelde wijze door te werken, daar er anders weer uitstel ontstaat, deze reeds meermalen tot afstel heeft dat geleid. Met algemeene stemmen werd daarna besloten tot vorming van een comite dat bij de inge zetenen inteekenlijsten zal presenteeren voor het ontvangen van bijdragen ten behoeve van het stichten eener muziektent. Deze bijdragen zullen later aan de gemeente worden aange boden, met het verzoek te willen overgaan tot het stichten eener voor de bestaande behoeften voldoende soliede muziektent, het alsdan aan het bedrag tekortkomende te willen bestrijden nit de gemeentefondsen en de muziektent verder in beheer en onderhoud te nemen. Het comite hoopt thans door algemeene inedewerking der ingezetenen, die in hunne uitingen reeds zoo dikwijls blijk gaven overtuigd te zijn dat op dit punt eene behoefte bestaat, gesteund te worden voor de bereiking van het voorgestelde doel. Tot eere-voorzitter van het comite werd bij acclamatie benoemd de burgemeester, de heer J. Huizinga, terwijl verder een bestuur van 5 tent is gevoeld. Bij nationale feesten moest - 3den werd gekozen, bestaande uit de heeren geliefde gerechtvaardigd was, was duidelijk ge bleken Gustaaf had een edele daad gedaan, welke aan die van den baron gelijk stond. z/Nu zal 't aan mij niet liggen," zeide Zaruba op doffen, maar vasten toon. Hij nam haastig afscheid en strompelde naar buiten. Dadelijk sloeg hij den weg naar het kasteel in. De oude huishoudster kreeg 't van schrik haast op de zenuwen, toen zij den doodge- waanden man eensklaps voor zich zag staan en dat nog wel in zoo zonderlinge kleeding. Niet zonder moeite slaagde hij er eindelijk in toegang tot zijn eigen huis te verkrijgen. XXX. De baron hield woord. Zonder aarzelen deed hij de noodige stappen om het vermoeden, dat Horen een moordenaar was, uit den weg te ruimen hij maakte daartoegebruik van de hulp van zijn ouden vriend, majoor van Winterfeld, die zeer verheugd en verbaasd de tijding vernam dat Zaruba tot het leven was teruggekeerd. Allereerst moest er zorg worden gedragen, dat de baron niet op verzoek van den eersten den besten schuldeischer in de gevangenis werd gezet. Dit was niet gemakkelijk want Zaruba's schulden vormden een hoog bedrag en er kwam nog bij, dat hij in zoo slechten reuk stond, dat niemand meer aan zijn mondelinge of schrifte- lijke beloften geloof sloeg. Wel was//Karzig" een landgoed van groote waarde, dat, nu de druk M. Eijke, voorzitter, J. L. Jurrij, vice-voorzitter, F. I. H. Speetjens, penningmeester, N. J. Harte, secretaris en J. F. de Cooker, 2e secretaris. Blijkens de advertentie in dit nummer zal de volgende week een aanvang worden gemaakt met inzameling. Het Comite, dat, zooals wij reeds in ons vorig nummer meldden, eene toezegging kreeg van de wielerclub ad 125, ontving reeds toezegging van meerdere bedragen. Wanneer de ingezetenen ieder naar vermogen steun en, is het te verwachten dat het doel zal kunnen worden bereikt en dat ook onze gemeente zal komen in het bezit eener inrichting die reeds lang aanwezig is in bijna alle kleinere plaatsen in de omgeving en waar dan bestaande of op te richten muziek- of zangvereenigingen van tijd tot tijd gebruik kunnen maken tot het ver- schaffen van genot aan de ingezetenen. Bij het te Breda gehouden examen voor de hoofdakte slaagde o. m. de heer M. E. M. Waelput van Overslag. Bijv. 1193 tot de //St. Crt." bevat de statuten van de vereeniging //Gemeentebelang" te'HuJst. Het doel dezer vereeniging isbehartiging van de belangen van de gemeente Hulst en van hare inwoners. Zij tracht dit doel te bereiken langs wettigen weg en wel door het stellen van candidaten bij gemeenteraadsverkiezingen het Liworderen der verkiezing dier candidaten; het bespreken en behartigen van gemeentebelangen. Uit Oostburg meldt men Naar wij vernemen bestaat het plan om de nieuw aangelegde stoomtramlijn Oostburg ZuidzandeCadzand, welke lijn bijna geheel voltooid is, op het einde der volgende maand te openen. Te Zuidzande en Cadzand worden onderhan- delingen gehouden om aan deze opening een feestelijk karakter te geven. In eerstgenoemde gemeente is reeds een conference gehouden met verschillende leden van vereenigingen. Bijv. 1196 tot de //St. Crt." bevat de statuten van de vereeniging //Het groene kruis voor Breskens en Omstreken" te Breskens. De vereeniging is aangegaan voor een tijdvak van 29 jaren en 11 maanden, hetwelk een aan vang heeft genomen op den dag der stichting, zijnde 1 Juli 1912. Zij stelt zich ten doel de bevordering van de algemeene volksgezondheid en de bestrijding van de tuberculose als volksziekte en tracht dit doel te bereiken doorhet nemen en onder- van den oorlog zich niet meer liet gevoelen, zoo 't goed bestuurd werd binnen enkele jaren genoeg zou opbrengen om het grootste deel der schulden te dekken, maar wie stond er den schuldeischers borg voor, dat de lichtzinnige baron niet nieuwe verplichtingen zou aangaan, alvorens de oude waren afgeloopen Hij had dit zoo dikwijls gedaan, dat de weinige personen, die nog wel- willend jegens hem gestemd waren thans geen hulp wilden verleenen, want zij waren overtuigd dat zij zichzelf daardoor in zorg zouden steken, zonder hem op den duur te helpen. De majoor liet zich allegeschriften en papieren op de schulden betrekking hebbende, geven, keek ze zorgvuldig door en wendde zich toen tot den baron die, zonder een woord te spreken naast hem zat. Zeg nu eens oprecht, Frits, zou je denken dat ik je nog eens kan vertrouwen z/Wat bedoel je //Of ge me vertrouwen kunt, laat ik daar," gaf Zaruba met een woesten lach ten antwoord, z/maar op dit ding kan je vertrouwen stellen." Hij wees den majoor op zijn kruk. z/Goed, geef mij de hand. Ik zal je nog eens helpen waarschijnlijk zal het de laatste maal zijn." Het gelaat van Zaruba nam een sombere uit- drukking aan, maar spoedig helderde het weder op. z/lk wilde weigeren van je goedheid gebruik te maken, Van Winterfeld," zeide hij. //Vergeef steunen van maatregelen ter voorkoming van ziektenhet verleenen van hulp en het ver- strekken van hulpmiddelen bij epidemieen, op zich zelf staande ziektegevallen en ongevallen het verspreiden van geschriften het houden van voordrachten, en het uitoefenen van gere- geld deskundig hygienisch en propbylactisch toe- zicht in de woningen van on- en minvermogende tuberculoselijders, het nemen en bevorderen van maatregelen die dienstig kunnen zijn om de verspreiding van tuberculose in het huis- gezin, in werkplaatsen, in scholen en alle voor het publiek toegankelijke plaatsen tegen te ga an; het verspreiden van populaire ge schriften, het houden van populaire voor drachten en het op andere wgzen bevorderen van de algemeene kennis aangaande tuberculose en hare bestrijding; het bevorderen van eene doelmatige geneeskundige behandeling van on- en minvermogende tuberculoselijders. Alle meerderjarige inwoners van de gemeenten behoorende tot het voormalig 4de district van Zeeland, kunnen lid der vereeniging zijn. Axel. De schietvereeniging //Prins Maurits" alhier heeft bij den schietwedstrijd te Oostburg, de vorige week gehouden, op de gewone korps- baan (Marga, op 20 M. afstand) den len prijs behaald met 278 punten. Deze prijs bestaat uit een bronzen medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin-Moeder. Koewacht. Woensdag werd hier eene open- bare vergadering van den gemeenteraad ge houden waarop alle leden tegenwoordig waren behalve de heer E. L. Plasschaert. De secretaris gaf op verzoek van den voorzitter lezing van de twee volgende ingekomen stukken 1. Brief van Ged. Staten met Koninklijk besluit, waarbij aan deze gemeente voor het jaar 1912 volgens art. 53 der Wet op het Lager Onderwijs eene subsidie uit Rijkskas wordt ver leend van 2250. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Adres van Jos. Swartelee, telegrambe- steller verzoekende eervol ontslag in te gaan op 10 October a. s. wegens vervulling militie- plichten. Wordt besloten aan te houden tot een volgende vergadering. Alsnu komt in behandeling de gemeente- rekening over 1911. Deze wordt na eenige discussie voorloopig vastgesteld in inkomsten op 17256,67 en in uitgaven op 16874,0772 5 zoodat er dus een batig saldo is van 382,591/3. Burgemeester en wethouders bieden aan den raad aan de gemeentebegrooting voor het jaar 1913. Deze wordt voorloopig vastgesteld, zal ter secretarie worden nedergelegd en tegen be taling der kosten in afschrift verkrijgbaar worden gesteld. Niemand der leden meer het woord verlangend wordt de vergadering door den voor zitter gesloten. Het kleine kind van den landbouwer Smet geraakte met zijn handje tusschen het rad van den snijmolen met het gevolg dat een der vingers werd verbrijzeld. Donderdag is het vingertje in het ziekenhuis te Ter Neuzen afgezet. Yan wege de landbouwmy van Limburg zal er te Hstsselt eene tentoonstelling gehouden worden waaraan een internationale wedstrijd van landbouwwerktuigen en landbouwinstrumenten verbonden is. Voor inlichtingen kan men zich vervoegen bij het Belgisch consulaat te Ter Neuzen. het me. Ik neem je voorstel aan en geef er je mijn woord op, dat ge u niet weder in mij bedrogen zult zien." Geholpen door Halenbeck, sloot de majoor nu een overeenkomst met delastige schuldeischers en eenige dagen later kon de baron zich overal vertoonen, zonder de vrees te moeten koesteren, achter slot en grendel te worden gebracbt. Het eerste gebruik, dat hij van zijn vrijheid maakte, was om zich naar Kolberg te begeven. Hij vertelde den rechter zijn ontmoeting met Horen op de brug, waardoor de onschuld van den gevangene bleek, te meer daar 't geen hij vroeger verklaarde, precies met het zeggen van den baron overeenkwam. De aanklacht werd ingetrokken en de muske- tier Horen werd aan den militairen rechter overgeleverd, die dadelijk het onderzoek in zake de desertie heropende. Thans echter trok majoor Van Winterfeld partij voor Horen. Hij wendde zich tot koning Frederik den Grooten en slaagde er in algeheele vergiffenis en ontslag uit den militairen dienst voor den zwaarbeproefden man te verkrijgen. De gelukkige uitslag van den oorlog en ae onlangs gesloten roemvolle vrede hadden den koning mild gestemd. (Wordt vervolgd.) Burgemeester en Wethouders der gemeente Ter Neuzen. Gelet op art. 203 der Gemeentewet Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dat de Begrooting van de plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer gemeente, voor het jaar 1913 op heden aan den Raad is aangeboden, en, voor een tijdvak van veertien dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der gemeente, alwaar tegen betaling der kosten, afschriften van dezelve kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, den 22 Aug. 1912. i J. HOIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. O O in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5