Zwakhoii-V ermoeienis. Tandarts MSIEE RE^TPAJEBIARWE GRONINGER GERST, EEN HENGST Bier, Wijn en Likeuren.ii ««4! Orgels. - Piano's. Advertentien. I. R. DE FOUW, J. de Smidt-Pothoven, Ter Neuzen. Sokter STASp BURGEBLIJKEN STAND. Pink Pillen. Zieken, Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Levering van Zeefdenmolens vanL. yerdurmen, St. Jansteen, Zeeland. Voor den Zaai te bekomen Bierhottelarij „Be Meiliosm'', HOEK. Levert overal aan Imis prima kwaliteit le klasse Instrumenten, Te Sebastopol steeg een militaire ballon met 3 officieren op. De wind dreef het lucbt- schip boven de zee en daarom werd een tor- pedoboot afgezonden om hulp te verleenen, ToeD de ballon daalde, viel de luchtschipper luitenant Koeskof, in zee en verdronk met een matroos, die hem redden wilde. De overige inzittenden werden door de tor- pedoboot gered. 10,000 Lire schadevergoeding voor zelf- moord in het hotel. De koopman Carlo A. nit Bologna was leveusmoe en besloot, tege- lijk met zijn verloofde, uit het leven te scheiden. Ter uitvoering van zijn plan koos hi] en zulks gebeurt helaas meer een hotel. Hij nam intrek in //Hotel Toledo" te Napels, sloot zich in zijn kamer op, joeg eerst zijn geliefde een kogel door het hoofd en schoot zich daarop zelf dood. Dit zelfmoordgeval, waarvan de bijkomende omstandigheden van ongewonen aard waren, werd deswege in de pers uitvoerig besproken, hetgeen den hotelhouder natuurlijk groote schade veroorzaakte. Hij stelde daarom tegen de erven een eisch tot schadevergoeding bij het landge- recht te Napels in. De erven van den moordenaar en zelfmoordenaar bestreden hun aansprakelijk- heid in deze. Het landgerecht stood den eisch evenwel toe en veroordeelde de erven om 10,000 Lire schadevergoeding aan den hotelhouder te betalen. In het vonnis wordt overwogen, dat de hotel- kamers niet bestemd zijn, om als schouwtoo- neel van meer of minder hartstochtelijke liefde- drama's te dienen. Wie in een hotel een zelfmoord beging, maakte een, metdestilzwijgend aangegane overeenkomst, strijdig gebruik van gehuarde kamer, voor de gevolgen waarvan de erven aansprakelijk waren. (z/De Hotelhouder".) Gemeenteraad van Ter Neuzen. 2. Ingekbmen stukken. (Zie verder het Tweede Blad). Onze Pink Pillen zijn uitstekend om de ver- loren kracbten te herstelleu en de vermoeienis te bestrijden. De vermoeide vrouwen, de jouge meisjes door den groei bloedarm geworden, alle degenen die zich inspannen en vermoeiende werkzaamheden verrichten, zullen een werke- lijken steun ondervinden door van de Pink Pillen gebruik te maken. Leest hier wat onlangs Mejuffrouw Y. Boom- stra, geb. Dijkstra, oud 58 jaren, wonende te Amsterdam, 2e Spaarndammerdwarsstraat no. 1, ons schreef: z/lk verklaar met deze dat de Pink Pillen mij het meest mogelijke goed hebben gedaan en mi) van mijne pijuen in den rug en van mijn bloedarmoede genezen nebbeu. Ik beveel de Pink Pillen warm aan." Er is geen ziekte waarbij de nalatigheid ge- vaarlijker is, dan bij de bloedarmoede of de slapte van het bloed. Deze ziekte die vooral jonge meisjes, overwerkte personen en hen die in hygienisch ongunstige omstandigheden werken, aantast, maakt zich op zulk een geniepige wijze van het lichaam meester dat zij reeds tot voile ontwikkeling is gekomen, wanneer men ter- nauwernood hare aanwezigheid heeft bemerkt. Te juister tijd aangepakt, is de bloedarmoede volkomen geneeslijk, en daartoe is noodig een versterkend middel dat de eigenschap bezit de hoeveelheid roode bloedbolletjes te vermeerderen en de zuurstof naar de weefsels en spiereu over te brengen. De Pink Pillen zijn dat versterkend middel en in de geneeskundige wetenschap is er niets zoo zeker als de genezing der bloed armoede door de Pink Pillen. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen de bloedarmoede, de bieekzucht, de algemeene zwakte en alle aan- doeningen voortkomend uit een te zwak bloed. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a 1.75 de doos, en a 9 de zes doozen, aan bet Generaal Depot der Pink Pillen, Van Eegken- laan 22-huis, te Amsterdam, voor Ter Neuzen en omstreken bij A. van Overbeeke—Leunis, Westkolkstraat, voor Sas van Gent en omstreken bij Verhaak, drogist en verder bij verscbillende apotbekers en goede drogisten. D A G E N Nam. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 24 Augustus 25 26 27 28 29 30 voorm 12.55 vestigt bierbij de aandacht op bet tweede TandheelTeundig Cabinetdat door hem is ingericht, in bet bijzonder gescbikt om aile kunsiwarkan te wa^jpachten. BagattenstirasAt 3€5, CjtKIXT. voor het seizoen 1912, No. 1 aan dhr. L. VAN HOOF, landbouwer te Thielroode (bij Temsche Belgie). No. 2 aan dhr. 0. J. DP ZWART, land bouwer, Mosselpolder te Philippine. No. 3 aan dhr. JACOBUS VERHAEGEN, landbouwer te Hontenisse (Ter Hole). No. 4 aan dhr. J. DE BRUIJN, zaadhandelaar, Hulst. No. 5 aan dhr. C. A. ANTHONISSE, land bouwer, Hontenisse (Rustwat). No. 6 aan dhr. D. DE BARKER, landbouwer, Westdorpe. No. 7 aan dhr. L. STEIJAERT, landbouwer, Graauw. No. 8 aan dhr. J. BORM, landbouwer te Koewacbt (Ferdinanduspolder.) No. 9 aan dhr. BU1JSSCHAERT, graan- handelaar, Sas van Gent. No. 10 wordt geleverd op Maandag 26 Augustus te Hulst aan dhr. P. SERARENS Vereecken, landbouwer te Stoppeldijk (Patrijsje). Belangstellenden kunnen informeeren en op die dagen van levering de rnolens op de markt bezichcigen. IN YROEG E beide eenmaal verbouwd. Te bezichtigen bij WIEMEEKSCH, Nieuwstraat. \S&M HOEVE, Ter Neuzen, N. N.-polder. te koop, laadvermogen Honderd en dertig tonnen mosselen. Te bevragen bij J. W. MAGH1ELSE, Dominicusstraat, Ierseke. Tandarts, Statiestraat 8, GENT, is te raadplegen elken werkdag van 10 tot 4- nnr, voor tjanefi= en »»8®Ei!d2seS<t©n, alsook voor bet plaatsen wan waHsche gefeittesis. worden geleverd aan Fabrieksprijzen, door Ook verkrijgbaar op condition per maand. Repareeren van Orgels, Piano's en Kerk-Orgels}. B i 11 ij k e p r ij z e n. Vergadering van Donderdag 22 Augustus 1912. Voorzitter de heer J. Huizinga. burgemeester. Afwezig de heer Drost. Be Voorzitter opent de vergadering en stelt aande orde 1. Notulen. De Secretaris leest de notulen der voorgaande vergade ring, die daarna onveranderd worden vastgesteld. a. Eene missive van Gedep. S;aten van Zeeland. dd. 16 Aug. 1912, waarbij van het bewijs hunner goedkeuring voorzien, wordt teruggezonden het kohier van het school- geld voor het 3de kwartaal '1912. Aangenomen voor kennisgeving. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 9 Aug. 1912, waarbij de goedkeuring wordt beiicht van het raadsbesluit van 1 Aug. 11., houdende nadere regeling der jaarwedde van den onderwijzer J. JBierle. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 9 Aug. 1912, waarbij de goedkeuring wordt bericht van het besluit van den Raad van 1 Aug. 11.. houdende wijzi- ging der verordening tot regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de openbare lagere scholen. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een adres van W. P. Nieuwelink, metselaar te Ter Neuzen, die daarin te kennen geeft dat door hem is aan genomen het leggen van een dam door de gemeentehaven met bijbehoor?nde werken dat de dam, toen deze boven peil was, doorbrak, waar- door eene groote massa aangevoerde grond wegspoelde; dat het grootste deel van dien grond terecht is gekornen in het te dempen deel van de haven en dus bevorderlijk is geweest aan een werk, buiten zijne werkzaamheden vallend dat de gemeente dus voor die demping minder grond zal aan te voeren hebben redenen waarom hij beleefd verzoekt, dat UEd. Achtb. college hem hiervoor eene vergoeding schenkt, evenredig aan de op te nemen hoeveelheid grond, die in het afge- sloten deel van de haven is gekomen. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit adres geren-11 voyeerd naar Burg, en Weth. om advies. e. Een adres van J. Clepkens, stationschef te Ter Neuzen, waarin deze te kennen geeft dat bij missive van 11 Juli 1912 door Burg, en Weth.- dezer gemeente afwijzend werd beschikt op zijn verzoek, spoorwegpersoneel vj-ij te stellen van dienen bij de gemeentebrandweer. Hij neemt de vrijheid tegen die beslissing bij den Raad in beroep te komen en dezen te verzoeken, op grond van het bepaalde in art. 11a der verordening op de gemeente brandweer, aan het spoorwegpersoneel vrijstelling van brandweerdienst te willen verleenen, niet alleen gedurende de diensttijden zooals deze in hoofdstuk X van het alge- meen Reglement, voor den dienst op de spoorwegen zijn voorgeschreven en lilij kens art. 131 van hetzelfde reglement van de bepalingen alleen mag worden afgeweken wanneer dit in het belang van de veiligheid van het verkeer of van de behoorlijke uitoefening van den dienst noodzakelijk is, en de afwijking niet door het nemen van andere maat- regelen kan worden voorkomen. Burg, en Weth. stellen voor op dit adres afwijzend te beschikken, op grond dat het dienstverband tusschen de spoorwegmaatschyppijen Mechelen—Ter Neuzen en Gent— Ter Neuzen eenerzijds en het personeel anderzijds van zuiver privaatrechterlijken aard is en dat dit dienstverband ge- noemd personeel bij brand niet verhindert de diensten bij de brandweer te vervullen, doordat het geen andere diensten in het openbaar belang heeft te vervullen. De heer Waalkes geeft in overweging dit request aan te houden tot bij de behanueling eener wijziging van de verordening. De oorzitter meent dat men eene wijziging van de verordening kan voorbereiden en toch thans omtrent uit adres eene beslissing nemen. De heer De Jager herinnert dat vroeger op dergelijke verzoeken ook steeds afwijzend is beschikthij kan zich met het voorstel van Burg, en Weth. goed vereenigen. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt aangenomen z. h. s. De heer Dees komt ter vergadering. F. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor de gemeentebegrooting voor 1912 te wijzigen, door onder de ontvangsten onder hoofdstuk 4, afd. 2, art. 6 op te nemen een nieuw artikel »opbrengst van ingewisseldeongebruikte zegels in de registers van den burgelijken stand" 370, en onder de uitgaven den post voor schrijf- en kantoor- behoeften te verhoogen met 300, met het oog op het aanschalfen eener schrijfmachine, den post sbriefporten, vrachten, zegels en andere kleine uitgaven" te verminderen met J 100, den post xverdere kosten betreffende den burgelijken stand" te verminderen met f 130 (beide in verband met de inwisseling van ongebruikte zegels) en een nieuwe post op te nemen onder hoofdstuk 14, art. 6 »subsidie aan de Ned. Ilerv. kerk' alhier in de kosten van aanschaffing van een torenuurwerk" /300. Deze wijziging in de begrooting is een gevolg van vroeger genomen raadsbesluiten. De heer De Jager vraagt of deze verhoogde uitgaven nu geheel kunnen worden bestreden uit de opbrengstvan de ingewisselde zegels. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt aangenomen z. h. s. g-. Een schrijven van het Kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente, waarin dit dank betuigt voor de aan haar toe- gekendc subsidie ten bedrage van 300 in de kosten van aanschaffing van den torenuurwerk, onder mededeeling dat het uurwerk besteld is en met het plaatsen daarvan zoo spoedig mogelijk zal worden aangevangen. De Voorzitter wil naar aanleiding hiervan nog de vraag stellen of de Raad zou kunnen besluiten de straatverlich- ting uit te breiden door plaatsing van een nachtlantaarn in den toren van de Ned. Herv. Kerk. Wanneer de Raad daartoe kon besluiten, zijn kerkroogden bereid in plaats van ijzeren, matglazen wijzerborden te laten aanbrengen, opdat deze dan gedurende den avond en den nacht zouden kunnen worden verlicht. De heer De Jager merkt op, dat die verlichting dan voor rekening van de gemeente zal moeten komen. De oorzitter stemt dit toe, als de Raad besluit de straat- verlichting met een lantaarn uit te breiden, en die te plaatsen in den toren der Ned. Herv. kerk, komt dat van zelf voor rekening van de gemeente. De heer De Jager wijst er nog op, dat er vier wijzer borden zijn en vraagt daarom of voor het beoogde doel wel met een lantaarn kan worden volstaan. De Voorzitter meent van wel, vermoedelijk zal de lamp ten opzichte van de as zoodanig kunnen worden geplaatst, dat deze geen hinderlijke schaduw op de borden zou werpen. De heer De Jager merkt nog op, dat ook in het oog moet worden gehouden, dat het hier een particuliere in- stelling betreft en als de gemeente er toe overgaat, om de wijzerborden van den toren der kerk te verlichten, dan zal men later ook genoodzaakt worden met de wijzerborden van den stadhuistoren -evenzoo te handelen. De heer Lensen vraagt naar de jaarlijksche kosten van zoo'n nachtlantaarnwaarop hij wordt ingelicht, dat de kosten daarvan worden berekend op f 84. De heer Moggre vraagt of wel een nachtlantaarn noodigis. De Voorzitter meent dat men misscbien ook zoukunnen volstaan met een avondlantaarn, die gaat om 10 uur uit en dat komt dus veel goedkooper. De heer Waalkes is van meening dat de Iiaad best kan volstaan met de verleende subsidie van f 300 en dat, als de kerk nu verlichte wijzerborden wil aanbrengen dit ook door haar moet worden betaald. De Voorzitter merkt op, dat het Kerkbestuur dan toch ook hoogere uitgaven moet doen, daar de glazen wijzer borden f 40 per stuk duurder komen dan de ijzeren. Het is waar dat dit eene uitgaaf voor eens is, terwijl de kosten van de verlichting elk jaar terugkomen. De heer Waalkes is ook van gevoelen dat 1 lamp niet voldoende zal zijn. Hij heeft op den toren bij de wijzer- platen ook al eens een kijkje genomen, het is een groote ruknte en beslist komt men voor het verlichten met een lamp niet toe. De heer Dees is van meening dat thans tot de ver lichting van de wijzerborden der kerk niet moet worden overgegaan, de gemeente behoort in de eerste plaats voor hare eigen huishouding te zorgen. De heer Moggre merkt op dat dan de kosten toch op hetzelfde zouden neerkomen. De heer Dees stemt dat toe, doch voegt er aan toe dat het dan voor de gemeente zelf is en als men nu begint met den toren van de kerk, zal men het toch later met die van het stadhuis ook willen doen, dan wordt het nog duurder en we moeten toch ook zegt spreker op de kleintjes passen. De Voorzitter is het daarmede tot op zekere hoogte eens, maar wijst er op, dat men toch ook niet uit het oog mag verliezen, dat het een zaak van algeineen nut betreft, (het zou hier minder te pas komen om te spreken van algemeen belang) en dat de verlichting zeer ten goede zou komen aan de ingezetenen die op de klok willen kijken op een tijdstip dat het daglicht niet toelaat de wijzerplaten te zien. De heer Waalkes voert hiertegen aan dat dit ook niet meer als zoo dringend moet worden beschouwd, daar de meeste menschen als ze willen weten hoe laat het is, op hun horloge kijken. De heer Lensen merkt op dat de Raad begonnen is met f 300 te geven, maar als op het nu gedaan voorstel werd ingegaan, zouden de jaarlijksche uitgaven,, gekapita- liseerd, een som van f 2000 beteekenen. De heer De Jager voegt hieraan toef 2500 tegen 4 procent berekend 1 De Voorzitter komt nog eens terug op het denkbeeld om dan te volst'aan met een avond lantaarn. De heer Visser meent dat dit zoo bezwaarlijk niet zou zijn, men zou die tot 10, misschien tot 11 uur kunnen laten branden. Van af dat uur tot onder den morgen zal er zoo geen behoefte zijn om op de klok te kijken. De heer Lensen is daar tegen, als men er eenmaal mede begonnen is, komt men er later toch toe, om den verlichtingstijd weer uit te breiden. De heer Waalkes verklaart zich daar ook tegen. om- dat men dan toch zou beginnen met het principe te er- kennen, dat de gemeente voor die verlichting zorgt. De heer De Bruijne acht het reeds een mooie stap vooruit, dat men kan overgaan tot het plaatsen van een nieuw uurwerk en daar het verlichten van de wijzer borden blijkt zulke groote kosten met zich te brengen, zou hij dat ook maar willen laten rusten. De heer Lensen vraagt of Burg, en Weth. hieromtrent voorstellen tot die verlichting te besluiten. De Voorzitter antwoordt ontkennend, er is geen voorstel van Burg, en Weth. Hij heeft persoonlijk deze zaak ter sprake gebracht, om het gevoelen .van den Raad te ver- nemen. Nu hem blijkt dat de leden er niet op in wenschen te gaan, verzoekt hij zijne vraag als niet gedaan te be- schouwen. De heer De Jager merkt nog op, dat een avondlantaarn toch ook nog op een dertig gulden 'sjaars zou komen. Ii. Een adres van Antoon Wegkamp, eigenaar en houder van een bioscoop, welke daarin te kennen geeft, dat bij de gehouden verpachting van staanplaatsen voor de kermis, in de maand September van dit jaar, de plaats voor een bioscoop aan hem is toegewezcn voor de som van f 310 boven het verschuldigde inarktgeld; dat er sedert do verpachting door den Raad vergunning is gegeven tot het oprichten van drie soortgelijue inrich- tingen als waarmede adressant deze gemeente sedect jaren bezoekt, naar aanleiding waarvan adressant het waagt op te merken dat hij daardoor ten zeerste benadeeld is, en waren die omstandigheden bij de verpachting bekend ge weest, hij zeer zeker niet voor genoemd bed rag zou hebben ingeschreven, daar het nu onmogelijk is dat hij dat bedrag kan opbrengen redenen waarom hij zich tot den Raad wend met beleefd verzoek hem een zoodanige vermindering van pachtsom te willen toestaan, als de Raad zal goedvinden. Hij. ver- trouwt dat de Raad de billiikheid van zijn verzoek zal inzien. Mocht hierop niet kunnen worden ingegaan dan doet hij een beroep op de welwillendheid van den heer Bur gemeester dezer gemeente, opdat deze gebruik zal maken van de hem verleende bevoegdheid, en gedurende de kermis aan de in de gemeente gevestigde vaste bioscoop- inrichtingen niet zal toestaan om voorstellingen te geven, daar adressant tijdens de verpachting niet anders wist, dat dat hij hier met de kermis zou komen zonder con- currenten. Burg; en Weth. stellen voor het verzoek af te wijzen. De heer Moggre vindt dat er wel wat voor het verzoek van Wegkamp te zeggen valt, toen deze inschreef wist hij niet, dat hij hier met de kermis concurrenten zou hebben. Aan de andere zijde zou hij er ook niet voor te vinden zijn om aan de ingezetenen te beletten bioscoop- vertooningen te geven. De oorzitter antwoordt dat Burg, en Weth. een eenigs- zins ander standpunt hebben ingenomen. Zij beschouwen de zaak eenvoudig dat Wegkamp hier nu onverwaehte concurrenten heeft gekregen, maar daar kon hij zich evengoed aan verwachten als andere neringdoenden, die krijgen ook wel eens concurrentie waar ze vroeger niet op gerekend hadden en die moeten de schade daarvan dan ook dragen. De heer Waalkes merkt nog op dat de Raad toch niet, zooals in het request staat, vergunning heeft gegeven tot het oprichten. van de vaste bioscopen De oorzitter antwoordt dat dit een abuis is, dat slaat op Burg, en Weth. Z. h. s. wordt besloten aan adressant te kennen te geven dat zijn verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Cling-c, Huwelijks-aangiften. 9 Aug. Theophile Eduard Van Broeck (van Vracene), oud 30 j., jm. en Joanna Veneranda de Bruijne, oud 30 j., jd. Geboorten. 2 Aug. Elsa Maria Paulina, d. van Kumondus Verstraeten en van Paulina van den Brande. Albert, z. van Josephus de Wit en van Virginia Lernout. 1 Aug. Marie, d. van Constantinus Augustinus Bonne en van Catharina Maria Verstraeten. 6 Aug Anna Pbilomena, d. van Petrus Franciscus de Schepper en van Maria Elisabeth Seghers. Louis Augustinus, z. van Petrus Augustinus van Vlierberge en van Elodia Maria Ruymbeke. 7 Aug Joseph Remi, z. van Gustavus Adolphus van Ecken en van Seraphina Amelia Smet. 9 Aug. Arseine Theodoras, z. van Alfred Joseph Geilleit en van Leonia Sophia Maria Kesbeke. 13 Aug. Alphon- sien, d. van Theopbilis Dilles en van Stephania de Kever. Overlijden. 5 Aug. Jan Jozef Marie van Buynder, oud 12 ri., z. van Gustaaf en van Sidonia Maria Staes. 8 Aug. Constantinus de Keijser, oud 68 j., echtg. van Isabella Christina de Meijer. 13 Aug. Prosper Pieters, oud 2 m., z. van Joannes Baptista en van Johanna Catharina de Wilde. versijtsf. Geboorten. 1 Aug. Leon, z. van Joannes Baptista Apers en van Maria Felicita De Mulder. 4 Aug. Irma Virginie Marie, d. van Dominicus David en van Marie Poppe. St. Janiitmii Huwelijks-aangiften. 9 Aug. An- tonius Pieters, oud 23 j., jm en Eulalia van lloeij, oud 28 j., jd. Geboorten. 4 Aug. Cerillus, z. van Eduardus Herre- wegh en van Philippina Ringoot. iwBWBMiwaBgi-; aii3Bii a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2