A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No 5803 Dinsdag 20 Augustus 1912 52e Jaargan^. 311E-1HTIBA A D. Binnenland. BEFEOEFDE LIEFDE. FEUILLE TOM. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Lvederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor het overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bg alle Boekhande- .aars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer /0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentisn voor 1 uur op den dag der uitgave. Militieplichtige kostwinners. Eerlang zullen de maatregelen vastgesteld worden ter uitvoering van de bepalingeu der Militiewet, betreffende de militieplichtige kost winners. TER NEUZEN, 19 Augustus 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 765.6 Horta. Laagste barometerstand 746.7 Lerwick. Verwachting tot den avond van 20 Augustus Meest matige Zuidelyke tot Zuidwestelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschynlijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Met ingang van 2 Sept. a. s., wbrdt de 2e luitenant der artillerie J. J. van der Eijk, thans in garnizoen alhier, voor 1 jaar gedetacheerd aan de Rijksmunitiefabriek aan de Hembrug om daarna de technologiscbe studie aan de Hooge school te Delft te volgen. Wy vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie be treffende de jaarlijksche collecte die deze week alhier zal worden gebouden ten bate van de vereeniging tot werkverscbaffing aan hulpbehoe- vende blinden te Amsterdam. De overdenking dat deze gave is bestemd tot leniging van den nood van door bet gemis van bet gezicbt zwaar getroffen natuurgenooten, zal zeker aansporen tot het offeren eener bydrage voor het mensch- lievend doel. Met het koeler worden van de temperatuur en bet langer worden der avonden is de onder- nemer van bet Hotel Centraal", zooals uit de aankondiging in onze vorige nummers bleek, weer aangevangen met het geven van voor- stellingen met de cinema-pathe. Tbans bleek, weer dat deze voorstellingen belangstelling wekken. Zoowel Zaterdagavond als gister, was de zaal goed bezet. En de bezoekers beklaagden zicb hun gang niet. De beelden komen rustig op het doek en de verschillende nummers, waaronder meerdere gekleurde, zijn interessant. De comische voorstellingen, die deden scbudden van het lachen, werden afge- 63) XNIX. De baron maakte een gebaar alsof bij op de vlucbt wiide gaan maar bet besef van zijn lichamelyke zwakte en een blik op de boerderij, die in de onmiddellijke nabyheid lag, hielden er hem van terug. In het begin had hij zijn rol niet zonder goe- uitslag gespeeld, spoedig echter hadden de hennneringen, die weder in hem opkwamen, hem zoozeer overmeesterd, dat hij geheel ver- gat iemand voor te stellen, die niets met de zaak te maken had.. z/Zwijg toch Else, om 's bemelswilzeide hij ontsteld. //Niemand mag mij nog berkennen. Verraad mij niet ik zal geen voet verzetten, ik beloof het je I" ,/Waferom zoudt ge ook willen vluchten Wat hebt ge te vreezen Hij haalde de schouders op. ,/Ziet ge," zeide Jpl °P den spottenden toon van voorheen, ik heb er vrij wat op tegen om gratis' logies in de gevangenis wegens schulden te krijgeu uw vader moet, naar men vertelt, er bepaald op gebrand zijn mij te laten inrekenen." den wisseld door ernstige, die met groote aandacht werden gevolgd. Ons leek, dat vooral uit de opnamen naar het Ieven de waarde van de cinema blijkt, en dan hebben we bet oog op het vertoonde //Reisje door Italie". Op die wijze worden landstreken die men anders alleen uit beschrijvingen kent voor onze oogen ontrold. En de //Oinema-Courant" geeft in beeld ver schillende gebeurtenissen, die de dagbladen in woord vermelden. Inderdaad valt er gedurende de vertooning die 2 uur duurt, heel wat te genieten. Het effect der vertooning wordt zeer verhoogd, door de uiteenzetting van het vertoonde. We dfteii alhier den laatsten tijd druk aan //dammeiFudaarmede bedoelen we niet bet edele damspel; maar het moet eigenlijk zijn //a'fdammen". De oude gemeentebaven wordt voor een deel afgesloten en over den daar- voor aangelegderfcdam bebbeu we reeds eenige malen geschreven. De belangstelling daarvoor is al wat aan bet luwen nu de dam blijkt te bouden, al is bet dat deze, nog onverd'edigd, met elk tij water wat smaller wordt. Te gelijkertijd is men echter aan de midden- sluis bezig met een afdammingswerk dat heel wat meer zorg vereischt, nl. bet maken van een dam in bet kanaal voor bet droogleggen der middensluis. Dit vereischt tbans ook aan- merkelijk zwaardere afdamming dan vroeger, daar alsdan by reparatie der sluis het kanaalpeil tij dens dat werk aanmerkelijk werd verlaagd, ter wij1 de dam nu het water moet keeren van het geheele kanaalpand, tot aan Gent, met een bovendien verhoogd peil. Het spreekt van zelf dat ook dit werk, waaraan men al geruimen tijd bezig is, de belangstelling gaande maakte en ook de nieuwsgierigheid of de dam het houden zou, wanneer hij eenmaal waterkeerend zou moeten zijn. Langzamerhand is aan de noordzijde van den dam bet peil van bet water verlaagd en meerdere schoorpalen aangebracht, terwijl bleek dat dedam- palen prachtig geslagen waren, daar de dam geen water doorliet. Het werk was zoo ver gevorderd dat in de schutkolk de pompen reeds werden opgesteld om deze leeg te malen en naar wij vernamen bestond bet vooruemen daar- mede heden aan te vangen. Zaterdagavond liep eensklaps bet gerucht door de stad de dam is doorgebroken en het water stroomt in de sluis Dit deed velen derwaarts Snellen om te gaan zien wat er gaande was. Te zien was er echter niets. 't Was duister op bet kanaal ter plaatse waar men meende wat te zullen zien en men kon alleen het bruisen van het water hooren, dat binnen de afdamming stroomde. Toen bet dag werd bleek dat het water aan de f/De menschen vertellen zooveel wat niet waar is, gaf Else op trotschen toon ten antwoord." i,Maar wat mijn vader betreft, hij heeft nog nooit iemand moeilijk gemaakt, die ongelukkig was en u zou zeker de eerste zijn, wien hij dit deed." //Maar bij is maar een van een groot aantal //Al was hij een van duizend, wat dan nog Zijt ge een zoo groote Iafaard, dat ge daarvoor vrees koestert V Wilt ge een man, die onr uwentwil reeds zoo-veel geleden beeft, door uw zwijgen en door u verborgen te houden, geheel in het verderf storten." z/Ge bebt het oog op Gustaaf Horen" zeide de baron op heeschen toon. Ja, hem bedoel ik. Weet ge waar hij tbans is Hjj zweeg en steunde zwaar op zijn krukstok, terwijl het jonge meisje hem met blikken aan- keek die, niettegenstaande de duisternis, schenen te fonkelen. z/Ja mompelde hij eindelijk, //ik weet waar bij is en ook waarom bij daar is, ik weet het eerst sedert gisteren." z/Ge weet het en toch hebt ge nog niets gedaan om hem te bulp te komen riep Else, een schrede acbteruitgaande. Hij wenkte baar om weder nabij te komen. z/Ge moet geen afschuw voor mij hebben", zeide bij op doffen toon. //Luister tenminste eerst we tzijde langs den muur doortocbt beeft weten te viuaen. Toen er eenmaal een opening was werd deze grooter en stroomde met bet water ook aarde van tusschen de dampalen. Yer- moedelijk is het ontstane gebrek niet van groote beteekenis en zal bet voorgevallenezich in hoofdzaak bepalen tot eene vertraging in het werk. De Synode der Ned. Herv. kerk beeft uit de generale kas toegestaanaan Ter Neuzen voci- godsdienstonderwijs 250, en voor predi- kantstractement o. m. aan Hoofdplaat 100 en Waterlandkerkje f 100. Op de voordracht voor een onderwijzer aan school nummer 1 voor uitgebreid lager onderwijs le klasse te Rotterdam komt als nummer 1 voor, de heer W. H. Balkenstein, vroeger te Ter Neuzen. Door den heer A. F. Kusse, boofd der openbare school te Hulst, is tegen 15 October a.s. als zoodanig eervol ontslag gevraagd. De brigadier der marechaussee Favier is verplaatst van Hulst naar Oirscbot en de brigadier Ho.ogefhuis van Alfen naar Hulst. De kommies 2e klasse F. J. Kools, der directe belastingen enz. is met ingang van 1 September verplaatst van Aardenburgnaar Hulst. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Schoondijke Ds. F. A. van der Vlies te Poortugaal. Blijkens mededeeling in de St, Ct. van heden kwamen in de maand Juli in Zeeland 3 gevallen van besmettelijke veeziekte voor en wel van vlekziekte bij varkens te Heinkenszand, Tholen en Wemeldinge 1 geval. Zaterdag is te Utrecht voor bet examen middelbaar onderwijs gymnastiek geslaagd de beer L. van der Steen te Viissingen. Als een bijzonderheid mag daarbij wel ver- meld worden dat de beer Van der Steen zicb als het ware in de verloren uurtjes voor deze akte heeft moeten bekwamen, omdat bij als schilderspatroon een drukken werkkring beeft. Juist dezen zomer nu het er met de studie van den heer Van der Steen zeer op aankwam, bad hij als schildersbaas veel werk na te loopen, waardoor hij eigenlijk eerst des avonds laat aan zijn studies kon beginnen om deze verder ge durende enkele nachtelijke uren voort te zetten. Sluiskil. De kermis alhier eindigde dit jaar met een hevig twisteD en vecbten. Al sedert eenige weken bestaat er tusschen Sluiskilsche jongens en de timmerlieden der Hollandscbe Betonmaatschappij een ruzie. Hoe en waarom dat weten ze zelf niet. Maar zeker is 't, dat er maar weinig noodig was om die ruzie in vechten te doen losbarsten. En dit bad plaats op kermisavona. Er vielen geduchte klappen. naar >1 mij. Als iemand mij op de eene wang siaat, dan ben ik niet in staat hem ook de andere kalm toe te steken, integendeel, dan sla ik terug, zoo hard als ik kan." z/Welnu en z/Zie me eens aan. Ge weet wat voor een man ik kort geleden nog was. Wat ben ik thans. Een hulpeloos brok ongeluk, een ellendige kreu- pele, die voortaan kruipend door de wereld moet scbarrelen. Ik kan niet meer paardrijden en niet meer jagen, ik moet afstand doen van alle genoegens en uit de verte toezien, als anderen zicb vermaken.Waarom Omdat ik aan die kruk vastgeketend ben, aan die kruk, die ik over mijn knie kan breken en die mij toch op zoo afschuwelijke wjjze geboeid houdt." //Ge kunt nog heel veel nuttigen arbeid ver- richten, die u vroeg of laat ook zeker wel ten voile zal bevredigen," gaf Else op medelijdenden toon ten antwoord. z/Houd geen preeken, die kan ik zelf wel op- dreunen, als ik ze noodig heb", riep hij beftig. z/Zie mij eens van boven tot beneden aan en zeg mij dan eens wie mij gemaakt beeft tot hetgeen ik tbans ben z/Dat was zijn plan niet, baron zeide Else met gevouwen handen. wHet was een ongelukkig toeval, geloof me toch Hij zou er zijn leven voor willen geven." Zekere P. J., van Sluiskil, liep er eenige gaten in bet hoofd bij op, zelfs zulke bloedende wonden, dat hij zich onder behandeling stelde van een geneesheer. De beer H., baas bij de Beton maatschappij kreeg daarbij stompen en slagen en zijn kleeren werden aan stukken gesneden. Natuurlijk is er proces-verbaal opgemaakt door de •politie en zal de rechter wel weten uit te maken wie de schuldigen zijn. Zondag jl. iagen er niet minder dan|5 Belgische visschers tegelijk in 't kanaal alhier. Met een nat pak en den schrik kwamen zij er van af. Koewacht. Zondag had alhier in het school- gebouw eene vergadering plaats waartoe vooral ouders waren uitgenoodigd, die in groot getal waren opgekomen. De heer v. d. Bilt van den Helder sprak over //Drankgebruikdoorkinderen." Aan de band van uitspraken van verschillende professoren en doktoren toonde hij aan bet gevaar dat gelegen is in bet gebruik van bier en wijn door kinderen, dat helaas, ook in deze streken nog zooveel voorkomt. Er wordt gehandeld uit onwetendbeid en deze onwetendbeid weg- nemen noemde spreker het doel van zjjn betoog. Vooral wees hij op de groote verantwoordeljjk- heid die de ouders hebben voor de opvoeding hunner kinderen in zedelijk en verstandelijk opzicht. Ruim een uur volgde de vergadering den spreker in gespannen aandacht. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd geen gebruik gemaakt. Hulst. Alhier is een comite gevormd tot bet bouden van een vliegfeest. Voor bet terrein is bescbikbaar de weide Blauwhoef, op den weg Hulst—Jagertje. Men heeft, naar gemeld wordt, reeds met een vliegenier uit Antwerpen een overeenkomst gesloten. Vermoedelijk zal er gevlogen worden met passagiers. Een ernstige mishandeling, De jongste Zaterdagavond heeft zich teMiddel- burg gekenmerkt door een boogst afkeurens- waardige daad. Ongeveer 7 uur ging de 15jarige Cornells v. d. D., wonende te Souburg, doen als bakkers- knecbt in dienst bij den bakker Van Aartsen op de Pottenmarkt, den wagen naar het pakbuis in de Schuiffelstraat brengen, toen hij onver- wachts werd aangevallen door den 21jarigen metaaldraaier P. C. van W., wonende in die straat. Deze bracht hem een vuistslag in het gelaat toe met zulk een kracht, dat v. d. D. bewuste- loos ter aarde viel. De ongelukkige jo'ngen werd bij Dierikx, een der omwonenden binnen- gebracht, terwijl de politie gewaarschuwd werd. ,/Dat zegt by tbans, nu er niets meer aan te veranderen is. Maar ik heb ook in de zaak mee te praten. Ik weet, dat ge met geheel uw hart aan hem hangt, maar tracht toch te begrijpen, wat in mij omgaat en ik gevoelen moet, 't geen me er toe brengt te zwijgen en hem aan zgH lot over te laten. Ik beken openhartig, dat bet my al heel weinig zou kunnen scbelen, als hem iets slechts overkwam ik zal u zeggen, waarom." z/Ik bad nooit gedacht, datr ge zoo slecbt waard „Slecbt ja, dat zal bet geval wel zgu. Maar ik heb er eene verpntschuldiging voor. Toen ik lloorde, dat de familie Horen tengevolge van bet geld, dat ik bun schuldig was, in nood verkeerde, was ik besloten, alles te doen wat ik kon ben te helpen. Ge kunt dus wel be grijpen, hoe gaarne ik onmiddellijk op den wensch van uw vader inging om met u te trouwen; het was het eenvoudigste en beste middel voor mij om aan Horen mijn schuld te kunnen af- doen. Ik vertelde hem dat dan ook, zonder aan iets kwaads te denken in plaats dat hij de zaak echter kalm met mg besprak, werd hij onmiddellgk woedend en begon te dreigen. Dat had een verkeerden uitslag, want een kind kan mg wel om den pink winden, maar twintig mannen kunnen mg niet dwingen." (Wordt vervolgd.) TKR SEUZESSCHE (WRIST. IMt talMrt versnhljnt Wuensdag. en Vpifdnsrnvond, ■ftxeconderd up Feeildi De Biirgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad, zal worden gehouden op Don<1er«lu:r den 23 Augustus 1913. des voor- middags te 10 ure. Ter Neuzen, den 19 Augustus 1912. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. agen MJ de Flnna P. JT. ¥11 OK I1HDK. te ®e* Wenzen ii—MMimii—uu—i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1