A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor 2eeuw8ch-Vfaanderen. GELDLEENING. Gelflleening pot f 800 - VanHoutews No. 5802 Zaterdag 17 Augustus 1912. Binnenland. Gemengde berichten. 52e Jaargang. GOED en G0EDK00P ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,—. Men abonneert zick bg alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADYEETENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derselfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. EHBSTB BLAD. Burgemeester enWethouders vanZAAMSLAG, maken bekend, dat inschrij vingen naar de ten behoeve van het verbreeden van den keiweg op de Nol, aan de haven in den Margaretha- polder, bij hen kunnen ingeleverd worden voor 30 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER. De Secretaris, J. STOLE Lzn. Het dagelijksch bestuur van den bond tfHeemscbut" tot behoud der schoonheid van Nederland heeft van den Minister van Waterstaat bericht ontvangen, dat aan de Kotterdamsche Tramw.-Maatscbappij door den Minister een schrijven is verzonderr, waarbij die maatschappij wordt uitgenoodigd, bij het aanleggen der lijn Brouwershaven—Burgh, zooveel mogelijk de schoonheid van het landschap te ontzien. Het dagelijksch bestuur had zich, bij adres tot den Minister gewend, om te verzoeken, "bij het aanleggen der lijn het houtgewas te sparen en als afscheiding begroeide dijkjes te doen maken, gelijk zij van oudsher op het eiland Schouwen worden toegepast, en te zorgen dat de wachthuisjes in het landschap passen. TER NEUZEN, 16 Augustus 1912. Tot hoofd der met 1 September te openen R. K. school te Heille, gemeente Sluis, is be- noemd de beer H. H. Blondeel te Oostburg. Sluisbil. Zekere C. G., tuinier alhier, was Woensdag 11. bezig zijn mestmaterialen in het kanaal schoon te maken, toen hij plotseling in het kanaal viel en in de diepte verdween. Daar er niemand in de buurt aanwezig was, had de drenkeling zeker moeten verdrinken, waie het niet, dat, bij 't voor de tweede maal boven komen, hij nog de tegenwoordigheid van geest had, uit alle macnt om hulp te roepen. Dit hoorde J. K., die op het hulpgeroep kwam aansnellen en met een vischboot naar hem toe- roeide. K. mocht de voldoening smaken den drenkeling te grijpen en hem op 't droge te brengen. Koewacht. In deze en de vorice week heerschte hier aan het Belgische grenskantoor eene buitengewone drukte en levendigheid. Lange rijen wagens beladen met vlas en haver reden van Is morgens vroeg tot 's avonds naar Belgie. Aan het grenskantoor werd elken wagen onder- zocht en bet gewicht van de in te voeren hoe- veelheid bepaald. De invoer in Belgie was dit jaar, zoowel van haver als van vlas, zeer groot. De haver gaat ongedorscht, het vlas onbewerkt naar onze zuidelijke naburen tot groote schade van onze veldarbeiders. RECHTZfi&EK. Voor de arrondissements-rechtbank te Middel- burg stond Dinsdag nog terecht, Sebastiaan de W., oud 50 jaar en wonend te Bergen op Zoom. Deze beklaagde, die niet verschenen was, wordt beschuldigd van overtreding der plaatselijke belastmg op gedistilleerd te Vlissingen. In den avond van 12 Juni heeft hij 10 iiter citroen- .lenever per schip van Bergen op Zoom in Vlissingen ingevoerd. Eerste getuige in deze zaak was M. de Haas, M-]?per te Ber«en op Zoom. Deze vaart op Middelburg en Vlissingen. Hem werd in Juni IS in vierkante bussen 1 Kg.. 1.50 14Kg./0.42 - 0.80 Yl0 - 0.18 een kist gegeven met opdracht die te bestellen bij P. de Lege, bierhuishouder te Vlissingen. Getuige deed door middel van zekere Verheijke de kist toekomen aan schipper Leunis om ze te vervoeren. Aan de kist kon getuige niet zien wat deze bevatte hij wist dus niet dat er jenever in was. De Haas voerde eerst het kistje naar Ter Neuzen, van daar bracht Leunis het naar Vlissingen. Leunis kwam den 12den met de kist in Vlissingen. Daar ging hij van boord en liet de zorgen over aan z'n knecht. Tijdens af- wezigheid van Leunis kwam De Lege de kist halen. Leunis rleelde mee, dat op het adres 00k den naam van den afzender dus de Bergen op Zoomsche firma was vermeld. De knecht vertelde dat men bij hem kwam en de kist meenam. Getuige W. A. Louwerier ambtenaar der belasting, vertelde dat hij De Lege tegenkwam met de kist op z'n nek. Hij vroeg wat er in was en De Lege wist daarop niet te antwoorden. Toen werd de zaak onderzocht en de jenever kwam te voorschijn. Den volgenden dag werd houden en de zaak onderzocht. Toen bleek dat de kist afkomstig was van Sebastiaan de W. Het O. M. eischte f 50 boete of 5 dagen hechtenis. (Midd. Ct.) De Lege aange- ln Eriesland heerscht de borstziekte onder de varkens. De dieren beginnen eerst te hoesten, de ademhalir.g wordt al zwaarder en dra volgt de dood. Een boer verloor op een dag vier varkens. Een man, die zich te slapen wilde leggen op een schuit welke zich in bet Jacob van Lennepkanaal te Amsterdam bevond, viel in het ruim. Naar het Wilhelminagasthuis over- gebracht, bleek hij te zpn overleden. Een ingezetene van Loosduinen heeft om een familiefeest goed te vieren, een paar koeien beschikbaar gesteld om het vleesch onder de armen te laten verdeelen. Maandagavond 6 uur werd naar het Zieken- huis te Rotterdam gebracbt de 4jarige Roza C. Vrijvogel. Terwijl zij met eenige zusjes en kameraadjes bezig was op een petroleumstel pofiertjes te bakken, trok een hunner het toestel om, tengevolge waarvan haar kleertjes in brand geraakten. Ofschoon de moeder direct de vlam- men noofde. bad de kleine toch reeds ernstige brandwonden bekomen, waaraan zij des nackts, halftwaalf, overleed. Te Tiel is 'n man door de vrouw van een //vriend", met wien hij leelijk op sjouw was geweest en die inmiddels door de politie wegens dronkenschap gearresteerd was, zoo geweldig met een bezemsteel afgeranseld, dat hij in levensgevaar verkeert. De vrouw is gearresteerd. Zondagnamiddag werd onder Varik (Geld.) een bert of ree ontdekt, dat zeker verdwaald was, aangezien deze dieren daar nooit komen. Het dier had korte horens, doch was geheel volwassen, zoodat bet hoogstwaarschijnlijk een ree geweest zal zijn. Daar het gesloten jachttijd was, mocht men het dier niet vaDgen. Zaterdagavond kreeg zekere J. A. in de berberg van S., aan het Boveneind te Sliedrecht, geschil met zijn vader en broer, waarop hij zich naar zijne woning begaf en terugkeerde met een groot broodmes, waarmede de woest- aard de weduwe T. van Heukelum eene niet levensgevaarlijke wonde in den rug toebracht, die door Dr. Langeveld is gehecht. Vervolgens stak hij met kracht naar den agent van politie Van Engelen en een wonder mag het heeten, dat deze er het leven heeft afgebracht. Het mes ging dwars door de dikke sterke kraag van de uniform en door 't boord van Van Engelen, zonder hem te verwonden. Nol T. kreeg daarna nog onbeteekende wondjes aan rug, arm en oor. Het geval bracht in de drukte van de kermispret heel wat opschudding teweeg. De dader is gehuwd en vader van drie kinderen. (Dordt. Ct.) Kermiskiekje. Het H. D. geeft het volgende kiekje van de HaarlemSche kermis. De tent staat op de Oude Gracht, dicht bij de Zijlstraat. Een vierkant hok, dat bij nauwkeurige be- schouwing blijkt een keuken te moeten voor- stellen, is gevuld met 'n leger van potten, pannen en flesscheu. Al 't aardewerk staat open en bloot in de kast, op tafel, of hangt onnoo- zelijk aan touwtjes te bungelen midden in 't vertrek. En verder staat in dit min of meer haveloos verblijf een keukenmeid, die er volkomen in past, 't Gelaat van de stijve ledepop geeft slechts 'n vage impressie, van wat een meusche- lijk gezicht zou moeten wezen. Een paar rood- achtige vegen stellen de blozende waDgen der dienstmaagd voor, en 'n schaduw doet de plaats der oogen vermoeden. En waarvoor dient het schoon verblijf? 't Eenige doel is, dat de kermisbezoeker een dubbeltje zal betalen om viermaal een houten bal in den aardewerk-chaos te mogen keilen, en te breken, wat-ie breken kan. En 't is er een voortdurend gekletter en ge- rinkel van scherven. Ieder smijt, mikt op pannen en flesschen, en een hoeraatje van het enthousiaste publiek gaat op, als een groote pan van '11 verhooging wegvliegt en in duizend scherven uiteenspat. Och, 't zijn heusch niet alleen kleine jongens die er 'n genot in vinden om voor twee-en-een- halv en-cent den worp den boel te vernielen. Werkelijk niet! Menschen, wier reeds grijzende haren althans een zekere bezadigdheid doen vermoeden, raken die hier kwijt, om in waar genieten hun vernielzucht (zuiver menschelrjk instinct) hot te vieren. En ze juiohen, als een worp drie pannen tegelijk doet sneven Als 't heele rommeltje in scherven ligt, stopt de ondernemer van de affaire tijdelijk het snel- vuur, en vervangt z'n gesneuvelde pannen- regiment door een versch legioen. Dan kan de smijterij weer beginnen De ondernemer is een kermis-man van geoie Wie is de man, die dit uitgevonden heeft? heb 'k iemand hooren vragen. 't Moet een groot ps^choloog wezen. Zonderlinge vergeetachtigheid. Te Haarlem vervoegde zich, geheel ontdaan, aan het politiebureau de heer W. A. v. G., mededeeleud, dat hij op de kermis was geweest en zijn portefeuille met ongeveer f 2800 aan bankpapier vermiste. De politie toog onmiddellijk op onderzoek uit, doch vond niets. Zij had zich de moeite kunnen besparen, wanneer de heer v. G. eerder op de gedachte was gekomen, dat hij het geld goed en wel thuis had verstopt. 's Ochtends gaf hij daarvan kennis aan de politiedoch de schrik zat hem nog in de beenen. Van een conducteurspet eu 'n varken. Men schrijft uit een der plaatsen van Noord- Holland aan de Tel. Dezer dagen vervoegde zich bij een conduc- teur van een der spoorwegmaatschappi]en een boertje uit Achtzaligheden. De conducteur, die zijn vrijen namiddaghad, lag op het bleekje achter zijn woning een dntje te doen en de vrouw vroeg aan het boertje of zij de boodschap niet kon aannemen. Neen, zei ons boerke, ik moet hem zelf hebben het geldt de genezing van een mijner zieke familieleden. De vrouw, begrijpend, dat het een ernstig geval betrof, wekte haar man, die gemelijk overeind kwam en zich naar het boerke begaf. Mijnheer, zoo begon de buitenman, u zoudt me een groot pleizier kunnen doen, door me een oude dienstpet van u ter leen te geven. Een oude dienstpet vroeg de conducteur verbaasd. En wat moet je daarmee Dat zal ik u eens zeggen, aldus de Achtza- lige. Ik heb een ziek varken, en als daar geen verandering in komt, zal het beest kapot gaan. Het zou een slag voor me zijn, want 't is al een zevenmaander. Met een dienstpet is het beest geholpen. De conducteur, niet begrijpend wat een dienstpet met een ziek varken had te maken vroeg het boertje om opheldering. Driek echter was niet voor nadere verklaring te vinden. Hij zou later wel uitleg geven, als hij de pet terugbracht. Na lang gepraat stond de conducteur hem een pet af en straleud van blijdschap toog ons boerke er mee naar huis. Drie dagen later bracht hij buiten zichzelf van geluk de pet terug, en putte zich nit in dankbetuigingen voor de welwillendheid van den conducteur En vroeg deze Het heeft geholpen, mijnheer, het beest is radicaal genezen. En heeft die pet zoo'n wonderkracht uitge- oefend vroeg de conducteur nieuwsgierig en verbaasd. Ja, zei ons boerke, die dienstpet. Ziet u, het varken wilde niet drinken. Maar zoodra had ik het beest de pet niet op den kop gezet, of het begon zoo geweldig te drinken, dat het een liefhebberij was om te zien. En sinds is het totaal genezen. Vroolijk zingend verliet het boerke de wo ning van den conducteur en vertelde nu aan 0 alle keuterboertjes de wonderbare geneeskracbt der dienstpet. Het duurde hem te lang De landbouwer Van Staveren met zijn vrouw, wonende aan den IJweg tusschen den Venneper- en den Bennebroekerweg te Lisse, waren op bezoek bij hun onlangs getrouwde dochter te Lisserbroek. Men was per rijtuig gekomen en had gemakshalve het paard, gespannen voor den wagen, aan een ring vastgebonden op het erf. Toen men omstreeks halfelf weer huis- waarts wilde keeren, waren paard en wagen reeds weg. Waarheen Dat wist men niet. Men ging zoeken. Dat trok de aandacht van een buurman. Toen men hem op een desbetreffende vraag had verteld, wat de reden was van het zoeken, ging hem een licht op. En hij vertelde dat hp, toen hij omstreeks 10 uren thuis kwam, een paard en wagen van het erf zag komen, dat zich stapvoets bewoog in de richting van den Lisserweg. Hoewel hij wegens de duisternis niet had kunnen zien, of er iemand in den wagen zat, had hij natuurlijk veroudersteld, dat dit wel het geval was geweest. Het bleek nu echter, dat bruintje er geheel alleen van door was gegaan. De schoonzoon ging op de TER SEIIZESSCHE COERAST. B»lt felad verithljnt Woeamlag. en V rijdatrnvond, BUKeznDderd op Peentdagen MJ de I'lriim I*, jr. VII IfK I1IDK, *e Weazen. Rona Cacao

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1