Gemengde berichten. RECHTSZAKEN. Heden is op bevel der arrondissementsrecht- bank te Middelburg uit de voorloopige heehte- nis ontslagen P. J. D., wonende te Bosch- kapelle, verdacht van oplichting. Vrijdag is op den rijksweg tusschen Rens- woude en De Klomp, gem. Ede door een auto uit Rotterdam de melkwagen van G. Hoolboom aan De Klomp aangereden. Naar gemeld wordt reed de auto den melkwagen achterop en op het oogenblik dat deze gepasseerd zou worden, haalde de voerman naar links, dus verkeerd uit, waardoor een botsing niet te vermijden viel. Zoowel de melkwagen als de auto werden gebeel vernield. De voerman van den melk wagen brak een rib en werd verwond aan arm en schouder. Het paard sloeg op hoi, brak een poot en moest worden afgemaakt. De inzittenden van de auto bekwamen geen letsel. Donderdagnamiddag is een driejarig zoontje van den brugwachter C. K., te Bedum, aan de zorg van een oudere zuster outsnapt. Alle na- sporingen bleven vruchteloos. Vermoedelijk is het kind te water geraakt en verdronken. Te Oudkarspel is een man door den bliksem doodgeslagen. De weduwe W. Baggerman te Werken- dam, die vijf dagen aan een stuk sliep, is, naar de 's Hert. Ct. meldt, Donderdag overleden. Vrijdagavond is de 22jarige M. uit Hille- gom op zijn fiets in de Yennepervaart gereden. Zaterdagochtend is zijn lijk opgehaald. Bij een notaris te Hoorn vervoegde zich zekere V., die meedeelde, dat zijn vader was overleden, en dat diens huizen te Hoorn en Berkhout zouden worden verkocht. Een geldelijk voorschot werd gevraagd en verleend. Het ontvangen geld werd verteerd, terwijl bleek, dat de vader gezond en wei was. V. werd gearresteerd en naar Alkmaar overgebracht. (Tel.) Donderdagavond omstreeks 7 uur gleed een man van het voetpad aan den zuidelijken oever van het Afvoerkanaal te Scheveningen langs den schuinen berm te water en kwam niet meer boven. Zijn lijk werd na geruimen tijd dreggen gevonden. Het is tot nu toe nog niet herkend. Te Delft is Vrijdagavond in de houtzagerij van de heeren Kramer en Smits een 13jarige jongen, door te spelen, in aanraking gekomen met een eirkelzaag. De jongen werd den linker- arm nagenoeg afgesneden. De jongen wordt in het gasthuis verpleegd. Vrijdagavond is een kind van den klompen- maker Bongers, te Gaanderen, aldaar onder de stoomtram geraakt. Het kind, dat een voet en een been werden afgereden, werd naar het ziekenhuis te Terborg overgebracht, waar het hedennacht is overleden. Een milicien van het 4de regiment in- fanterie te Leiden, die eerstdaags als hoofd- getuige voor den krijgsraad zou moeten worden gehoord in een geding wegens misdrijf tegen de zeden tegen een sergeant, is sinds eenige dagen spoorloos verdwenen. Driftige schipper. Vrijdagmorgen moest de vleeschhouwer J. S. vleesch bezorgen te Zwartsluis bij een schipper liggende met zijn vaartuig aan de werf van den heer Appelo. Daarvoor moest hij over eens anders schip. De schipper van laatstbedoeld vaartuig maakte zich daarover zoo boos, dat hij den slager over boord in het water gooide. De man wist zich zwemmende te redden. Een kranige redding. Toen Maandag de Maassluische logger ,/M. A. 21" op de Maasvlakte strandde, kon de bemanning slechts met moeite gered worden. Tien der opvarenden aldus meldt het //Nieuwsbl. Vooruit" werden door de reddingboot //President van Heel" van den Hoek, afgehaald, doch twee matrozen, van Terschelling afkomstig, waren niet meer aan boord en werden vermist. Een zekere Smit uit Zwartewaal had men in de diepte zien verdwijnen. De twee matrozen, die zoek waren, hadden met veel moeite de boot losgesjord en over- boord gewerkt, doch ongelukkigerwijze kantelde ze en dreef onderst'ooven, zoodat zij niets anders konden doen, dan zich daaraan vasthouden om drpvende te blijven. Door den strobm echter dreef de boot noordwaarts en de oudste der beide drenkelingen gaf den moed op, vooral omdat hij groote laarzen aan had, die hem naar beneden trokken en hij niet zwemmen kon. De jongere was een uitnemend zwemmer wien het gelukte, de lastige laarzen van zijn makker uit te trekken. Daarop kon hij nog een der dolpinnen losmaken, waardoor de oudste door zijn vinger in het gat te boren, meer houvast kreeg. Weldra was men al buiten de route gedreven van de stoomschepen en enkelen waren gepasseerd, zonder de drenkelingen of de omgekeerde boot op te merken. De jonge man wist er echter den moed in te houden en telkens als zijn makker door uitputting de boot losliet, bracht hij hem al zwemmend weer bij de boot. Nadat zij zoo vier uur lang in het water gelegen hadden, ontdekten zij een slee.pboot, de //Kijkduin" en gelukkig zag de kapitein C. van Rijk, op een afstand een arm boven water uitsteken. Hij wendd'e de sleepboot en bemerkte de twee mannen. Met veel omzichtig- heid moest nu het reddingswerk beginnen en weldra waren beiden aan boord. Juist op tijd, want de oudste was reeds zoo uitgeput, dat hij het bewustzijn had verloren. Kwaadwilligheid Vrijdagavond is, naar de Dordt. Ct. meedeelt, te Sliedrecht bij de halte Gasfabriek een zware houten dwarsligger over de rails gelegd. Een goederentrein, die omstreeks IP/a uur voorbijging, schoof dezen dwarsligger voor zich uit en heeft hem ten slotte versplinterd, terwijl de trein stopte. Er is schade toegebracht aan het remwerk van de locomotief. Trein 126 en 88 D ondervonden dodr een en ander vertraging. De politie stelt een streng onderzoek in. Van de daders is geen spoor te ontdekken. Van tijd tot tijd laat de Spaansche schat- graver eens iets van zich hooren. Zoo thans weer in zeer onbeholpen Eransch. Hij richt zich tot een firma te Zwolle, wien hij niet minder dan frs. 266,600 wil laten verdienen, het derde deel van een som van frs. 800,000, die hij bezit, maar niet in handen kan krijgen daar hij wegens faillissement in de gevangenis verblijf houdt en een verborgen valies het document bevat, noodig om 't geld vlot te maken. 't Oude praatje, zooals men ziet Donderdagavond heeft te Oosterbeek een 18jarige verpleegde van de Voogdijraad, in huis bij den melkslijter v. Dijk, een schot hagel gelost op den veldwachter R. De jongen, die niet heel normaal schijnt, had zich al rneer- malen ongezeggelijk betoond en zou dan ook verplaatst worden, omdat v. D. hem niet langer wilde houden. Donderdagavond was hij weer niet voor reden vatbaar en dreigde v. Dijk en zijn vrouw en ieder, die hem te na zou durven komen, daarbij tastende op zijn broekzakken. De vrouw dur'fde niet naar bed en ging politie halen. Deze poogde den jongen, die inmiddels naar bed was gegaan, te kalmeeren. Plotseling grijpt de jongen onder de dekens en haalt daar- ouder uit een mes en een met zes scherpe patronen geladen revolver. Een schot kon hij afvuren, rakelings langs veldwachter Rustenhoven, dan slaagt deze er in hem dit wapen te ontrukken. Ook v. Dijk komt te hulp en later nog een buurman, doch voor men hem het mes heeft afhandig gemaakt," heeft hij Van Dijk daannede nog eenige lange sneden over het hoofd toegebracht. Hij is daarna overgebracht naar het arrestantenlokaal en Vrijdag naar Arnhem vervoerd geworden om ter beschikking der justitie gesteld te worden. De revolver, lang geen kinderspeelgoed, en eenige patronen en het mes zijn in beslag genomen De hagelkorrels zijn bijna een centimeter in'het hout gedrongen in schuine richting. De revolver had hij bij zijn baas, hij was leerlingsmid, stil weggenomen. (N. A. Ct.) Men schrijft aan de //Rott." De paardenkoopman R. zat in de Dedems- vaartsche stoomtram, via Coevorden, richting Ter Apel. Luide bazuinde de man zijn vak- kwaliteiten uit. Een behoorlijke hoeveelheid spraakwater, waarvan hij naar eigen getuigenis wei een emmervol vermocht te verzwelgen, verhoogde zijn luidruchtigheid, meer dan b. v. zijn tongvaardigheid. Toch wist elk passagier al spoedig de quintessence van 's mans onop- houdelijk gelamenteer te snappen Hij had nl. met een voorspoedig knollen-zaakje een 120 gld. in de wacht gesleept. Dra raakte hij in connectie met een vriend- schappelijken collega. Deze wist hem ergens bij veenboer te Klazienaveen-Noord, nabij een Emmercompascuum, nog zulk een adres aan de had te doen, waar een dito exemplaar-vier- voeter reeds stond te hunkeren, om koopman R. een tweede voordeel te bezorgen. Daar aangekomen was de fortuinlijke ronselaar ech ter reeds zoover over z'n bier, dat hij niet dan met geweld uit de coupe was te verwijderen Men kon toen het kameraadschappelijk tweetal nog een eindweegs door 't mulle zand zien wag- gelen, totdat de pleizierige nathals ruggelings tegen een turfbelt kwam te zitten. Hij sliep, sliep tot een' uur of acht, 's avonds. Toen was 't frisch geworden. De vereenigde werking van killen dauw en killen Oostenwind deden hem nagenoeg nuchter ontwaken. Ras ontnuchterde hij volkomen, toen hij voelde naar z'n mes ja, dat was er nog maar z'n portefeuille die had inmiddels voeten gekregen en had van achter de turven den kraaienmarsch geblazen. Den volgenden morgen namen de marechaus- see's de //collega en vriend" te pakken. Deze klaagde//ondank is 's werelds loon. Ik ben natuurlijk zoo onschuldig als een pas geboren lam. Uit zuiveren vriendendienst heb ik R. tot bij den turfbelt gebracht. Toen wou 'ie niet verder". v De onvermurwbare dienaren van den H. Her- mandad transporteerden het //onschuldige lam" naar de gevangenis. Met dezelfde tram toog koopman R. platzak retour Dedemsvaart. Ook 'n auto-bandiet. Sedert eenige dagen maakte een vreemd signeur, zich uitge- vende voor jonkheer, de omstreken van's Her- togenbosch onveilig. Hij kwam in die stad in een Spijker-auto, vergezeld van een chauffeur, en trachtte van een automobiel-handelaar een nieuwen band en benzine los te krijgen. Dit lukte echter niet. Vervolgens toog het twee tal naar Vught, waar de jonker in 't cafe //Het Bijltje" een poging deed om f 25 te leenen. De chauffeur bleek volgens het rijbewijs in dienst te zijn bij een firma in Den flaag, waar de pseudojonker de auto had gehuurd. In Boxtel gekomen, gaf de jonker zich uit als geheim politie-agent en zei hij op weg te zijn om de ontvoerders van de Haagsche barones te Ostende te achtervolgen. Als bewijs ram- melde hij telkens met handboeien in het bijzijn van den veldwachter. Met dezen begaf de valsche rechercheur zich vervolgens naar een kasteel, waar familie van de ontvoerde woont, en hij een poging deed om f 1000 te leenen. De eigenaar van het kasteel schoot hem die som echter niet voor. Daarna logeerde de jonker in hotel //De Kei" waar hij zich flink te goed deed en 200 te leen vroeg en waar het hem werkelijk gelukte f 25 van den hotelier los te krijgen. Daarop bestelde de jonker een fijn diner voor zes per- sonen, waarvan men omstreeks zes uur zou gebruik maken. Hij reed echter weg, om niet weer te keeren de hotelrekening en de onkosten van reparatie en benzine bij den smid onvol- daan latende. Vrijdag arriveerde te Boxtel een heusche rechercheur van politie in uit Den Haag met portretcen van een bekend oplichter, die te 's Gravenhage was gearresteerd, en een verdacht individu uit Amsterdam blijkt te zijn. Inmiddels was ook de chauffeur met zijn pa- troon uit Den Haag te Boxtel aangekomen om de rekening bij den smid te voldoen. De oplichter heeft te Boxtel nog 70 ver- teer gemaakthij had onder een voorwendsel het nummer van de auto veranderd. Later werd nog gemeld dat de #jonker" op het kasteel voorgaf Bezemer, den koetsier die met de baronesse te Ostende vluchtte, te moeten opsporen en naar'tkrankzinnigengesticht Voor- burg te Vught te moeten brengen. De familie verwees hem toen naar haar notaris te's Graven hage, die hem duizend gulden kon ter hand stellen. Daarop vertrok de gewaande jonker naar Den Haag, waar de inmiddels telegrafisch gewaarschuwde politie hem arresteerde. Hij beweert Henri Darks te heeten, afkom stig uit Amsterdam. Donderdagnacht schrok op de Laan van Meerdervoort te 's Gravenhage een grondwerker zoodanig van het onweer, dat hij de spraak verloor. In den centralen post van den ge- meentelijken eerste-hulpdienst werd de man wat gekalmeerd, doch zijn spraakvermogen zal hij de eerste dagen nog moeten missen. AARDBEVING. De waarneming eener aardbeving door het meteorologisch instituut te De Bilt, waarvan wij onder laatste berichten in ons vorig nummer melding maakten, is inderdaad gebleken te zijn voorgekomen op het" Baikan-schiereilaDd en omgeving. Zij is vooral hevig geweest te Ka- dikoi en op de Prinseneilauden (in de zee van Marmora). Naar het schijnt is zij tot het wilajet Adria- nopel doorgeloopen. Berichten ontbreken, aangezien de telegraaflijnen vernield zijn. Te Pera is de waterleiding beschadigd. Te Tsjerloe heeft een brand 400 huizen vernield, alsmede het telegraafkantoor. De telegrafische gemeepschap is verbroken. Te Gallipoli brandt het nog. Het telegraafkantoor en eenige huizen zijn ingestort. Een lamp, die tengevolge van de aardbeving was omgevallen, heeft brand veroorzaakt te Tsjerlen, aan de spoorlijn naar Adrianopel 300 huizen zijn verbrand. De brand duurt voort. Ganos, Chora, Merefte en andere dorpen aan de Europeesche kust van de Zee van Marmora zijn door de aardbeving en daardoor ontstane branden bijzonder geteisterd. Het middelpunt van de beweging schijnt de Zee van Marmora te zijn geweest. De kapitein van het stoomschip Virginian heeft gerapporteerd, dat hij bij het passeeren van Ganos opmerkte dat het dorp tegen gewoonte in duisternis was gehuld. Te vergeefs zocht hij daarop de havenlichten van Chora, die waien verdwenen en zag toen, dat Merefte, Heraklika, Milia en Krastika in brand stonden. Het water borrelde zoo hevig, dat zij het anker niet dorst uit te werpen. De bemanning van een ander stoomschip heeft gemeld, dat tegen 3 uur in den ochtend het schip door een zeebeving werd geschud. De matrozen zagen Chora, Merefte en Heraklika branden. Door den storm konden ze niet naderbij komen. De petroleumtanks te Miri moeten in brand staan. Het gerncht gaat dat Rodosto en Silivri zijn verwoest. Een schip, dat Gallipoli gepasseerd is, heeft gemeld, dat de stad een vreeselijk tooneel ver- toont. De stad is een puinhoop. Op vele plaatsen zijn branden uitgebroken. Een soldaat, die gewond was, heeft gezegd, dat aan de zijde der Dardanellen geen huis bewoonbaar is ge- bleven. De kazerne is ingestort. Vijf soldaten zijn gedood. Verscheidenen zpn licht gewond. Door nieuwe aardschokken, die Zaterdag plaats hebben gehad, zijn Sjarkeny en andere dorpen verwoest. Te Adrianopel heeft men de aardbeving ge- ducht gevoeld. Zjj veroorzaakte groote ver- woestingen en verlies aan menschenlevens. In het geheele wilajet zouden 70 tot 80 dooden en 200 gewonden zijn. My nramp te Bochum. Omtrent de vreeselijke ramp in de nnjn te Lotharingen wordt van Vrijdag aan deN. R. Ct. gemeld Nog steeds staat een menigte van duizenden voor de hekken van de mijn Lotharingen te Gerthe. Het is een stille, sombere menigte, die vanmiddag den Keizer ernstig maar beleefd begroet heeft. Men is den Keizer hier erken- telijk, dat hij de feesten in Essen heeft afge- last en een bezoek aan de geteisterde mijn heeft gebracht. Telkens gaat het hek open en laat een groepje menscben binnen. Vrouwen zijn het meest, met verweende gezichten. Telkens worden ze weer heen getrokken naar de lijken- huisjes, waar in lange rijen kleine versierde kisten staan. Om herkenning van hun ver- wanten is het meest niet meer te doen. Van de 1145 dooden, die boven gebracht zijn, zijn er nog slechts 8 niet herkend en beneden in de mijn liggen niet meer dan een vijftal ver- minkten. Vele vrouwen zijn niet weg te krijgen van deze plek. Daar loopt een jonge zwangere vrouw midden op het plein, bij den ingang van de mijn aldoor in een kring rond. Zij houdt de handen voor het gelaat en weent zacht. Tien minuten later zie ik haar nog steeds, regelmatig in vertwijfe- ling rondloopend. In een hoek staat een jong meisje, gesteund door een vriendiu. Een paar maai loopt zij in de richting van het lijkenhuis en gaat telkens weer terug. In de lijkenhuizen gaat onophoudeljjk een stroom menschen door tusschen de sierlijke kleine kisten, die alle gelijkvormig zijn. Er heerscht een drukkende stilte. lelkens wordt een deksel opgelicht en dan ziet men daaronder de dooden, meestal ongerept, maar zonder uit— zondering koolzwart. De uitdrukking op de gezichten is vreedzaam als van slapenden. Geleden hebben deze mannen niet.^ Het ont- vlammende kolenstof heeft in een seconde alle zuurstof in de schacht verbruikt. Die door de vlammen niet gedood werd, stierf onmiddellijk aan verstikking. Flinke mannelijke gezichten zijn het meest. Wij spreken met een politie-officier over de rustige houding van de bezoekers, die toch alien bloedverwanten zjjn van de dooden. De man antwoordt ons en zijn stem is eenigszins weifelend. Verklarend zegt liij //Zooeven was er hier een vader, die zijn drie volwassen zoons herkend heeft." Dan vertelt hij ons, dat al deze menschen hier telkens weer terugkomen en terwijl wij met hem spreken, klinkt achter ons plotseling een eentonig gezang. O, Jesus, o, Jesus. Een vrouw krijgt een zenuwtoeval. Nu breekt van verschillende zijden een gegilos. Juist op dat oogenblik herkent een vrouw haar man. Kreu- nend slaat zij. haar armen om de kist. Eenige menschen knielen om de vrouw, die het eeist zong en nu uitgestrekt op den grond ligt. Het is den politieagenten aan te zien, boe hun zenuwen hier op de proef zijn gesteld. Eenigen van hen trachten te kalmeeren, maar een sUiat er met vertrokken mond tegen een deurpost geleund. Toon vond ik het genoeg. Het is smartelijk over deze dingen te schrtjven. Het gezicht van de dooden is het vreeseljjke niet, maar al het vertwijfelend leed, dat wij zagen, en terwijl in de kleine huisjes naast den ingang van de schacht de meer dan honderd dooden liggen, gaat daar diep onder den grond het werk verder. Het is dit besef, dat het zoo bijzonder luguber maakt op het schachtplein. Voor het overige ziet alles er hier luchtig en levendig uit. De gebouwen zijn nieuw. De steeiien hebben nog hun frissche kleur. De schacht ligt temidden van vroolijk bouwland. Het is volstrekt geen sombete aan- blik, zooals een kolenmijn meestal biedt, maai een vrome ernst ligt over het terrein en over de menschen, die er werkzaam zijn. Ik ver- dwaal in een machine-zaal en daar gaat het werk slepend zijn gang. Een stoker zit met zijn gezicht in de handen. Geen woord wordt er, gesproken in de werkplaatsen. Toen wij het terrein verlieten, stond daar voor het hek in de nieuwe dorpstraat, waaiin uit alle huizen een zwarte vlag hangt, de stille menigte. Zij is nog niet verminderd sedert de Keizer vertrok. Langzaam maakt men plaats voor onzen automobiel, maar naarmate wij langs den breeden weg Bochum weer naderen, woidt de stemming in het publiek van wandelaars merkbaar luchtiger. Hier en daar wordt onze

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2