JBEPftOEFDE LIEFDE. Ter Neuzensche Courant Zaterdag 10 Augustus 1912. 52 Jaaryang. No. 5700. Gemcngde berichten. TWSIHDDIEl BLAD. Binnenland. FEUILLETON. Predikbeurten. Woensdagmorgen is aaa H. M. de Konin- gin hulde gebracht door de jongens uit het kamp van Yoiksweerbaarheid te Harderwijk. Per fiets uit Harderwijk gekomen, trokken zij te voet over de cour langs het bordes van het Koninklijk Paleis Het Loo, waar Hare Majesteit zich vertoonde. De Koninklijke iamilie werd door de jongens onder het voorbijtrekken met luide hoera's begroet. Hierna werd het Wil- helmus gezongen en werden de jongens onthaald aan tafels, die daarvoor op de eour waren opgesteld. De Prins en zijn dochtertje bewogen zich geruimen tijd te midden van de jongens. Yolgens het //Vad." ligt het in de bedoe- ling van den Minister van Oorlog, de miliciens der lichting van 1905 van het wapen derinfan- terie niet voor de derde maal voor herhalings- oefeningen in werkelijken dienst te roepen, zoodat het dit jaar de iaatste maal zal zijn, dat die lichting voor overgang naar de landweer onder de wapenen komt. Naar aanleiding vanhette Roermond aange- vangen anti-Biercongres schrijft de ,/Nieuwe Tilb. Ct.": //In Limburg is het erg maar in onze eigen provincie is men dapper in de weer om Limburg nabij te streven. Er zijn hier ook al 4144 bierhuizenzoowat een drankhuis op de 83 inwoners. In een enkele gemeente (Putte) zelfs een op de 21. Daarom hebben de Bossche en Bredasche Katholieke drankweervereenigingen een adres aan den Minister gerieht en dat ter teekening aan leden en vrienden voorgehouden. Bij dat adres is een statistiek gevoegd over de drankhuizen in de provincie Noord-Brabant. Daarin kan men lezen hoeveel drankhuizen in iedere gemeente aanwezig waren op 31 December 1910 en op hoeveel inwoners een drankhuis werd gevonden. z/lk heb mij diep geschaamd" riep het Staten- lid, de heer Spitzen, de bekende drankweerkam- pioen uit Ginnek'en, in de vergadering van Kruisverbond en Maria- en Annavereeniging, uit. Ik heb mij diep geschaamd, toen ik die cijfers las. En waarom schaamde zich deze Katholieke voorvechter Omdat men in die statistiek juist kan zien welke de Protestantsche Gemeenten zijn daar drinkt men zooveel minder, dat de drankhuizen er in normaal aantal aanwezig zijn, d. w. z. zooals dat behoorlijk is, doch verder niet. Terwijl in geheel Noord-Brabant op de 83 inwoners een drankhuis wordt gevonden, kent Almkerk er een op de 421, Herpt een op de 225, Sprang op de 602, Veen op de 231, Werken op de 231, Werkendam op de 203, Woudrichem op de 221, Wijk op de 285. Beschamend voor ons Kathoiieken! De heer Spitzen had wel gelijk. En moet dat nu zoo blijven Of zijn er nog menschen onder ons, die aan de Katholieke zaak verplicht zijn het offer van onthouding en afschaffing te stellen om de zwakke broeders te brengen o]3 den goeden weg." Matthijs liep als een hazewind en was spoedig met het rijtuig voor het huisje van Doodshoot'd. Else ging naast hem zitten en voort ging het in vliegende vaart over de heide en door bosch, recht op den Hochmeistertoren aan. De geheimzinnige houding van Hanna bij de eerste en tweede ontmoeting, de verschijning aan het venster van de keuken, waarover ze zooveel gepeinsd had, alles was haar duideiijk geworden en Else's hart klopte bij de gedachte, dat iedere minuut haar nu nader bracht tot de vervulling van haar hartstochtelijk verlangeu de be- vrijding van Gustaaf. Het flinke paard draafde over de hobbelige heide, als deelde het in de geestdrift van het meisje. De wagen ratelde op de oude houten brug en stond daarna stil voor de woning van Wallux. Else sprong van den wagen en snelde naar de huisdeur, in welke Hanna en haar breeder haar tegemoet traden. z/lk moet den baron spreken riep Else haastig. Wallux staarde zijn zuster met zijn domme oogen aan, terwijl deze hem toornig aankeek. //Die meid is zeker mal, dat ze bij ons den baron zoekt," zeide ze. Daarna zette zij haar handen op de heupen en plaatste zich zoo breed mogelijk voor den ingang van de deur. Ge behoeft hem voor mij niet langer te verbergen," riep Else. Doodshoot'd heeft ons TER NEUZEN, 9 Augustus 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 770.3. Laagste barometerstand 746.7 Cristiansund. Yerwachting tot den avond van 10 Augustus Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Zuid- oostelijke wind, half tot zwaar bewolkt, waar- schijnlijk regen- of onweersbuien, iets warmer. Te 's Gravenhage slaagde voor de akte Fransch lager onderwijs de heer fl. H. Blondeel te Oost'burg. - Naar men ons mededeelt hebben nagenoeg alle personen die werden uitgenoodigd toe te treden als lid van de commissie voor de in 1913 te Middelburg te houden tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten, woningen, meu- belen enz., toestemmend geantwoord aan het bestuur vhn Vreemdelingenverkeer" te Middel burg, van welke vereeniging het plan uitgaat. Het eere-comite bestaat uit de heeren Mr. H. J. Dijckmeester, Commissaris der Koningin in Zeeland te MiddelburgJ. H. Blum, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van Ged. Staten van Zeeland, Aagtekerke jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, lid van Ged. Staten van Zeeland en eerelid van V. Y., Middelburg; jhr. M. van den Brandeler,burge- meester van Middelburg, en W. Hiooleu, notaris en eerelid van Y. V., Middelburg. Het uitvoerend comite wordt gevorind door de heeren H. P. den Bouwmeester, Jacq Frank, H. J. G. Hartman, A. Th. A. Wagtho, J. Appel, E. M. Alberts, A. W. Berdenis van Berlekom, jhr. P. J. Boogaert, C. W. D'Huy, C. M. Ghijsen, E. W. Hendrikse, Th. H. de Meester, dr. H. J. van Nederveen, mr. G. J. Sprenger, alien be- stuursleden van V. V. te Middelburgmr. H. F. Lantsheer, idem te Arnemuiden L. K. van der Harst J. Jz., voorzitter van //Uit het Volk Voor het Volk" te MiddelburgP. W. M. Hoegen van Hoogelande, voorzitter van //Handels- belangen" te Middelburg W. P. J. van der Sluis, voorzitter van //Middelburg Vooruit," en L. J. van Voorthuijsen, voorzitter van //Nehaleunia"' te Domburg. Onder de correspondeerende leden komen voor de heeren J. Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen, K. J. A. G. Collot d'Escury, burge meester van Hontenisse, Jos. F. A. M. van Waesberghe, kassier te Hulst, D. F. Vercauteren, burgemeester van Clinge, H. G. Hammacher, notaris te Groede, D. H. van Zuyen, burge meester van Breskens, H. S. Gratama, burge meester van Oostburg en J. E. Boogaard, burge meester van Sluis. Met verwijzing naar het bericht voorkomende in de Stct. van 22 Juli 1911, brengt de Minister van Buitenlandsche Zaken ter algemeene kennis, dat de heer P. O. Dumon, consul der Neder- landen te Brugge, zijn functieu als zoodanig weder aanvaard heeft. Zosidasj Si Augustus I9S2. Efervormde Kerlc. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A.Timmerman en 2 u., leeskerk. Sluiskil. 2 u., Us. A. Timmerman. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Eerw. Heer P. J. de Vos, van Sckoondijke. Hoek. 9 u. 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9j u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. alles verteld. De baron heeft niets van ons te vreezen, alleen willen we een onschuldig man van den dood redden." z/Wat gaat ons dat toch allemaal aan?" riep Hanna driftig en in goed voorgewende verbazing. Wallux stond, donker voor zich uitziende, eenige passen verder. z/En wat heeft verder die zieke suffert, Doods- hoofd, wel geredeneerd," ging Hanna voort, z/dat ge bij ons den baron komt zoeken z/Maar beste Hanna, huichel t.och niet langer. sprak Else misnoegd. //Ge weet toch zeer goed, dat de baron dood heet, maar nu heeft Weber ons verzekerd, dat hij nog leeft en zich in uw woning bevindt." Hanna sloeg de handen in elkaar. //Heb ik van mijn leven Zoo iets is me nog nooit overkomen riep ze uit. z/Hoe is 't mogelijk, dat iemand aan de praatjes van dien ouden kerel waarde hecht, van zulke diugen heeft hij immers ook al geijld, toen hij hier bij ons verpleegd werd. Had ik geweten, dat zeltstandige menschen zulke praatjes als waar zouden aannemen, dan zou hij hier met vandaan gekomen zijn, al had hij ook gaarne gewild. Ik weet werkelijk niet, wat ik van u denken moet juffrouw Krussof Deze woorden, op zoo stelligen toon gesproken, misten de uitwerking op het meisje niet. Ook Gustaaf's moeder had gemeend dat Doodshoofd in het ijlen zoo had geredeneerd. Haar twijfel duurde echter maar een oogenblik. ,/Ik heb hem zelf hier gezien," zeide ze op beslisten toon, ,/ik begrijp niet goed Hanna, hoe ge steeds kunt blijven voortliegen, daar er toch zooveel van afhangt." ,/Wat Gij hebt hem hier gezien riep Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg, van Feijenoord. Axel B. 9 u.. D9. Lammertsma en 2 u., Ds. Chr., Bruins. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. H. Mulder, van Harderwijk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., leeskerk. Clir. Gereformeerde Kerf. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. J. v. d. Sluis, van Kampen. Evangelisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 9 u. en 2 u., dhr. B. A. Knoppers, Theol. Student. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Lokaal „Eben-Jfaezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5| u., dhr. .T. J. Kense. Op 't Iaatste oogenblik! Woensdag zou te Yoorburg een paartje huwen. Doch even voor het gewichtige oogenblik was aan- gebroken, kwam er een boodschap, dat de bruid tot dien stap niet wilde overgaad. Zij had n. I. van haar aanstaanden echtgenoot 't een' en 'ainder vernomen, dat haar den lust benatn om verder 's levens lief en leed met hem te deelen. Te 's Gravenhage was reeds een huis gehuurd, de meubelen waren al gekocht, en de geheeie familie had zich reeds op de bruiloft voorbereid. De 41jarige ongehuwde werkman A. 8. is Woensdagavond, terwijl hij nabij het station Hoofddorp werkzaam was bij het beladen van een goederenwagen met ijzeren onderstellen van grondwagens, onder een van deze gevaar- ten geraakt, tengevolge waarvan hij een paar uur later is overleden. Een rechercheur heeft op den Schiedam- schen Singel te Rotterdam aangehouden den 24jarigen L. J. van der L., koopman, zonder vaste woonplaats, die verdacht wordt het 7jarige meisje uit de Rosestraat meegelokt te hebben haar den Kralingschen Plas en haar te hebben mishandeld. Het meisje heeft hem pertinent herkend. Voor hij ging roeien met het kind liet v. d. L. zijn haar kort knippen en zijn snor afscheren bij een barbier in de Lusthof- straat, door wien hij eveneens is herkend. Het c;~eibjootye werd door den aangeboudene gehuurd bij een man aan de Lange kade ook andere personen hebben hem herkend. Hij heeft reeds bekend met het meisje uit roeien te zijn ge- weest. Er is gebleken, dat v. d. L.-gesignaleerd staat in het Alg. Politieblad, daar zijn aanhou- ding verzocht wordt door den commissaris van politie te Dordrecht, wegens diefstal van een heerenrij wiel, gepleegd den 26 Juli jl. De man is voorloopig in bewaring gesteld in het politiebureau aan de Lange Torenstraat. Het 2jarig dochtertje van L. C. Groene- veld, te Krimpen a. d- Lek, viel in een open- staanden vervalput. De hond van Groeneveld, dit ziende, trachtte het meisje uit haar hache- lijke positie te reddeu, door aan haar kleertjes te trekken. Een buurvrouw, door het beest op het dreigend gevaar opmerkzaam gemaakt, schoot toe en mocht er in slagen het kind te redden. Hanna uit. ,/Welnu, zoek hem dan maar. Toe maar, ga maar in huis en haal hem te voor- schijn en wanneer je hem gevonden hebt, wil ik ook wel eens zien, hoe hij er tegenwoordig uitziet." Zoo iets liet Else zich geen tweemaal zeggen. Snel ging ze de woning binnen. Uit de keuken, waar ze niets vond, ging ze de woonkamer doorzoeken. Alles was hier zindelijk en ordelijk, zooals men dat van een vrouw als Hanna kon verwachten. Het bed was opgemaakt, het bedde- goed zonder eenigen rimpel. Nergens zag Else iets waaruit ze kon opmaken, dat daar kort geleden een zieke zou geslapen hebben. z/Nu. juffrouw, zijt gij nu tevredeu vroeg Hanna met een triomfantelijken blik. „Neen," antwoordde Else vast en beslist. Terwijl ze dit zeide, keek zij onafgebroken Wallux aau, die zich voortdurend achter zijn zuster verschool, als vreesde hij de vragen van het meisje. //Van u zal ik de waarheid wel hooren, Wallux", zeide ze, ;,waar kan ik den baron vindeu ,/Ja, juffrouw Krussof", zeide hij, zich achter het oor krabbend. „U ziet, hier is hij niet en in mijn zak draag ik hem ook niet." Zeg me dan tenminste waarom ge hem toch nog beproefd te verbergen." //Wij hem verbergen," viel Hanna haar in de rede. //Waarom zouden we hem verbergen, dat zou ik wel eens willen weten." Else begreep dat al haar moeite om achter de waarheid te komen, aan deze twee menschen verspild zou zijn. Zij begreep, dat het beter was geen pogingen meer aan te wenaen. z/Gij meent het wellicht goed met den baron," zeide zij kalm, //maar gij benadeelt daardoor In Gladiolus-bollen wordt tegenwoordig een handel gedreven, die doet denken aan den tijd van den bekenden tulpenhandel. Sommige soorten gelden ongehoorde prijzen. Een kweeker, die enkele jaren geleden voor f 3000 Gladiolus- bollen kocht. kon nu de partij overdoen voor 50,000 Eu de man wees dit bod van de hand Naar aanleiding van dit bericht had de Haar- lemsche berichtgever van het Hbl. een onder- houd met een bekend deskundige en vakman. Hij deelde mede, dat er thans inderdaad in Gladiolussen van windhandel sprake is. Dit komt omdat niet-vaklieden, zooals winkeliers, bakkers en slagers, vooral in Beverwijk, in die bollen speculeeren. Deze handel betreft de late Gladiolussen, die in Juli en Augustus bloeien. Het is een bezwaar, dat Nederland nog niet de Gladiolussenmarkt beheerscht. In verschil- lende andere landen worden deze bollen ook gekweekt en dus is de Gladiolus nog een inter- nationaal artikel. Het handelen van niet-vaklieden moet onge- twijfeld te eenigertijd een krach na zich sleepen, waarvan deze menschen dan de dupe zullen worden. Een goede zijde van de oplevende Gladiolussen- teelt is evenwel, dat vele Nederlandsche kweekers zich met alle energie op deze teelt geworpen hebben en ongetwijfeld zal de Gladiolussenmarkt zich in de toekomst naar Nederland verplaatsen. Een teeken daarvan is, dat tot de in Engeland bestaande vereeniging van Gladiolussenkweekers in den laatsten tijd zooveel Nederlandsche firma's zijn toegetreden, dat deze feitelijk de lakens uitdeelen. Ter illustratie van het feit, dat in'den Gla- diolussenhandel groote winsten zijn gemaakt, deelde onze zegsman mede, dat een kieine kweeker daarmede in eenige jaren tijds een ton heeft verdiend. - Te Hazerswoude heeft men verschillende oude munten opgegraven. Een was er bp- zonder gaafaan de eene zijde van het munt- stuk ziet men bovenaan een wapen met kroon en leeuw, daaronder een kruis. Aan de ach- terzijde een geharnasten ridder te paard, het zwaard zwaaiend, met opschrift //Concordia respar." Van het randschrift is alleen nog te lezen //Zutphance". Een redacteur van De Tijd schrijft Ik logeerde dezer dagen tijdens een fietstoehtje in een klein dorp in het Utrechtsche. De waard van het logement vertelde ons niet zonder ophef, dat hij no? pas de eer had ge- noten, Mr. Troelstra voor enkele dagen te herbergen. Bij die gelegenheid had de socialistische leider den hotelhouder gekscherend gevraagd, of hij wel wist, dat hij een gevaarlijk man logeerde. O, zei de stevige boerenhospes, wij zijn hier niet bang uitgevallen. Al ben ik niet jong meer, ik heb nog een paar stevige knoisten en daarenboven zijn mijn twee zoons ook niet voor de poes. Neen, zei de gast, zoo bedoel ik het niet. Ik ben Mr. Troelstra. Dan is u alleen maar gevaarlijk met uw mond, repliceerde het boertje gevat. Mr. Troelstra lachte. Donderdagnamiddag is de 27jarigen knecht van J. Oomen, te Oosterhout, aan de Spoor- haven te Geertruidenberg, over boord gestagen en verdronken. andere personen, die u nimmer eenig leed hebben gedaan." Daarna verliet ze de' hut van den smokkelaar, besteeg den wagen en beval Matthijs naar Reinfeld te rijden. Zij wilde daar dokter Wilke opzoeken om van dezen te vernemen waar de zieke baron gebleven was. De dokter was echter niet thuis en had ook niet gezegd, wanneer hij terugkwam. Else kon dus niets anders doen, dan de boodschap achter- laten, dat hij zoo spoedig mogelijk bij haar aan huis moes^ komen. Het was reeds avond toen zij de woning van den ouden huzaar weer bereikten. Het paard was afgemat. Daarom reed Matthijs langzaam naar huis, terwijl Else de hut binnentrad om later te voet huiswaarts te keeren. De zieke sliep. De wectuwe, die aan zijn sponde gewaakt had, stond bij Else's komst op en begaf zich in een hoek van het kamertje, om te hooren in hoeverre het meisje geslaagd was. z/lk ben tot nog toe niet veel wijzer ge worden," zei ze, //doch morgen hoop ik alles te weten." z/Dus gij gelooft werkelijk dat alles zoo is als Doodshoofd gezegd heeft. Zou het geen koortsdroom geweest zijn z/Geloof me, moeder, wat Doodshoofd zeide is de waarheid." z/Ja, bij God is niets onmogelijk," snikte de arme vrouw met een dankbaar hart, Else s ver- trouwend hopen, bad ook eindeli]k weer goede verwachtingen bij de weduwe opgewekt. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5