A 11 8 m e e i - flietiws- en Advertentieblad voor Zeeu wscli-Vf aaideren. GELDLEENING. M\mipel f 800,- Be beste voor den prijs| Zaterdag 10 Augustus 1912 52e Jaargang. Binnenland. (iemengde berichten, EERSTE leder die een proef neemt met m.B SJzal tevreden zijn en *Jpjmoeten erkennen dat deze cacao is ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederlan2 f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bjj aile Boekhande- iaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bg directe opguaf van driemaal plaatsing dsrzelfde advertentie wordt de prjjs slecbts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoou No. 2 5. Xnzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeester enWetbouders vanZAAMSLAG, maken bekend, dat inschrijvingen naar de ten beboeve van het verbreeden van den keiweg op de No], aan de haven in den Margaretha- polder, bij hen kunnen ingeleverd worden voor 30 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER. De Secretaris, J. STOLK Lzn. Het dorpje Andelst in de Betuwe bezit een flervormde kerk van ouden datum. Dezer dagen zijn, in verband met hoognoodige herstellingen, de banken opgeruimd, waardoor verschillende grafzerken zichtbaar zijn geworden. De grootste is 2,60 M. lang, 1,50 M. breed en 23 c.M. dik. Het beeldhouwwerk is zeldzaam schoon en ligt op den steen. Bovenaan leest men, benevens het jaartal 1634, de bekende spreuk //memento n^ori". De emblemata engelen, gestalten, doodshoofd, zandlooper, wapenen, zijn geheel ongeschonden. Op het midden ligt een effen v!ak, blijkbaar bestemd voor een inscriptie, die achterwege is gebleven. De andere zerken dragen verschillende kwartier-wapens, als Zevener-Bemmei, Welij- Domselaer, Hackfort-Mekeren, Speet-Randwic'k, Nulant-Broeckbuisen, Eickell-Doorninck, enz. Onder het orgel bevindt zich een groote graf- kelder, waarin men duidelijk de kisten, zelfs de vrij gave geraamten kan onderscheiden. Trou- wens de gansche kerk schijnt wel een graf- kelder te zijn. Op aanwijzing eener oude vrouw is een gedeelte van den muur afgeschrapt en nu ziet men een marmeren steen met Latijnschen tekst. Hoe wenschelijk zou een restauratie van dit eerwaardige gebouw zijn, doch de fondsen ontbreken en mitsdien deinst de kerkvoogdij voor ingrijpende maatregelen terug. (Ned.) TER NEUZEN, 9 Augustus 1912. Als een bijzonderheid deelt men ons mede, dat bij den beer J. Robijn, bakker te Hoek, een bos met aardappelen gerooid is, welke vier en tacbtig stuks bevatte, waaronder 31 stuks eetaardappelen. Komi acht. Door een paar ingezetenen was bij Gedep. Slaten bezwaar aangeteekend tegen het besluit van B. en W. dezer gemeente, waarbij goedkeuring werd verleend tot gebruik van het nieuwe kerkhof op Nederlandscb grond- gebied. Adressanten meenden, dat het nieuwe keikhof te dicht bij de kom der gemeente lag. Gedep. Staten bebben bericht gezonden, dat er bij ben geen termen bestaan om zich tegen het besluit van B. en W. te verzettenwijl het nieuwe kerkhof meer dan 50 Meter van de kom verwijderd is. Woensdag was het feest op het dorp. De ecbtgenooten Jan van Acker en Meianie Coons mochten, omringd door kinderen en klein- kindeien, bun gouden buwelijksfeest vieren. Er was in de buurt eene commissie gevormd, die zich beijverd bad om de oudjes een onver- getelijken dag te bezorgen. 'sMorgens om 8 uur werden zij door de commissie afgehaald en met hunne familie naar de kerk geleid, waar de ZeerEerw. beer pastoor eene plecbtige H. Mis van dankbaarheid opdroeg. Bij Let uitgaao van de kerk werd het gouden echtpaar door een meisje aangesproken en een bloemtuil aangeboden. 1 Kg. /l.SOSynKa./O^f Om 5 uur bracht de fanfarenmaatschappij //De Eendracht" deze oudjes eene serenade, waarbij het woord gevoerd werd door den heer A. Magherman. Deze bood, namens de feestcom- missie het gouden echtpaar efen paar fauteuils aan. Hulst. Op de vergadering van het bestuur der Dienstboden-Verzekering van den R. K. Boeren- bond Z. VI. O. D. bleek, dat de Bond eene nuttige instelling rijker is geworden, die ten zeerste wordt gewaardeerd reeds 51 werkgevers zijn als lid toegetreden, die 102 inwonende dienstboden bebben verzekerd. De inkomsten beliepen in dit eerste boekjaar 92.88% de uitgaaf f 54.445, zoodat er een batig saldo was van 38.44. Tegen de geringe jaarpremie van f 1.50 per dienstbode is de landbouwer-werkgever verzekerd tegen de finautieele gevolgen van art. 1638 j der wet op het arbeidscontract. Wijlen de heer D. Jeras heeft aan de gemeente Middelburg f 10,000 vermaakt ten behoeve van de restauratie van het stadhuis. (Midd. Ct.) De gevreesde nonvlinder heeft zich in de bosscben onder Laag JSoeren weer vertoond. Kranige oude heer Te Utrecht is ge- slaagd voor de akte schoonschrijven M. O. de heer J. Jansen te Rotterdam. 't Opmerkelijke is, dat deze examinandus ruim 74 jaar ond is. Een griezelige vondst deed een vrouw, die aan het houtsprokkelen was in een boscb op de Goffert te Hatert, bij Nijmegen. Aan een boom zag ze hangen een in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijk van een mannelijk persoon, vermoedelijk een Duitscber, naar schatting 60 a 70 jaar oud. Scbaatsenrijden De kunstijsbaan in de zaal van 't Heidelberger slot te Nijmegen is thans gereed. Het ijs is reeds hard en glad. De kunstrijder Max Brewka vertoont er zijn kunsten. t Kunstijs, een nieuwe uitvinding, moet uit- stekend voldoen. Liefbebbers van schaatsenrijden kunnen dus nu hun hart in Nijmegen gaan ophalen, ondanks den zomer De weciluwe S. uit de Hoven, die vroeger eon beroerte heeft gehad en tengevolge daar- van moeilijk liep, is eergisterochtend op de IJselbrug, te Zutphen, toen zij wilde uitwijken voor een wagen met steenen, gevallen en tusschen de wielen komen te liggen. Hoewel de wielen niet over haar been zijn gegaan, heeft de vrouw het toch met den dood moeten bekoopen toen men haar naar huis had vervoerd, kon Dr. De Haas, die inmiddels was verscbenen, slechts haar overlijden constateeren. De voerman bad geen scbuld aan het ongeluk. (Zutph. Ct.) Woensdagmorgen tegen ongeveer half 4 is op een leege kamer, naast de rustkamer, op de bovenverdieping der kazerne Walien te Zutphen, brand outstaan, nadat kort tevoren de korporaal van de wacht nog rond geweest was, doch niets bad bemerkt. Te 6 uur was men den brand meester. Fooral het bovendeel van het middenstuk van het gebouw is erg door bet vuur aangetast. De kazerne, door de gemeente aan het Rijk verhuurd, werd bewoond door de Koloniale Reserve. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de scbade. Bijgeloof. Zaterdag kwam er te Hoogezand (Gr.) op de gewone wijze, na loven en bieden, een aecoord tot stand tusschen een scheepsjager en een schipper, over bet vervoeren van een scbip naar de Veenstreek, althans in die richting. Toen de scheepsjager bet paard echter voor het schip wilde spannen, maakte de schipper bezwaar. Het paard was wit van kleur en toen bij den vorigen zomer zijn eerste veenreis deed, was bet scbip. ook door een witten knolgetrokkeu. En daar bij nog nooit een zoo slecht jaar bad gehad, kon dit van niets anders gekomen zijn dan van bet witte paard. Een scheepsjager stoort zich echter niet aan zulk bijgeloof en wilde toch het werk beginnen. Tevergeefs bood de schipper een schadevergoeding, groot f 0,50, als de scheepsjager afstand wilde doen van het reeds gesloten accoord. En toen is het gebeurd, dat een arme schipper, die zwaar moet ploeteren voor zijn broodje, aan dien scheepsjager bet voile trekloon heeft uit- gekeerd, zonder dat van trekken iets gekomen is. De scheepsjager zette bet witte rossinant op stal en genoot van zijn eersten vacantiedag met behoud van soidij. De bijgeloovige schipper huurde een anderen jager. Een paard met een bult beeit bet schip toen in veilige haven gebracbt. (Vad.) Te Leiden werden in de jongste weken herhaaldelijk diefstallen met inbraak gepleegd zonder dat bet de politie gelukte de daders te vinden. Eergisteren is de band gelegd op vier knapen een van 13, een van 11 en twee van 10 jaar, die zich Maandag, nadat zij de scbutting van den tuin waren overgeklommen, toegang wisten te verschaffen in de tijdelijk onbewoonde woning van den beer Van der Starp, Marien- poelstraat 3. 's Maandags forceerden ze de buitendeur en ontvreemden eenig keukengereed- schap. Den volgenden dag beproefden ze blijk baar hun geluk nogmaals door een afgesloten vertrek binnen te dringen. Ook hier vonden ze weinig van waarde. Daar ze gestolen voor- werpen verkochten, kwam de politie dejongens op bet spoor, en hield hen te Oegstgeest aan. Op bet geroep van //brand" reden Dinsdag- nacht de reddingsbrigade en enkele sectiespuiten naar de Zoomstraat in bet Noorderkwartier te Rotterdam. Maar 't bleek loos alarm te zijn geweest. 't Schijnt dat op den Soetendaalschen weg geschoten is op een politieagent, die op zijn signaalfluit bad geblazen, waarop een jong- mensch hard was weggeloopen onder het geroep van //brand, brand", teneinde de aandacht van zich af te leiden. Burgers namen het brand- geroep over, waarschuwden de brand weer, en zoo was het Noorden in rep en roer. De jongen, die gevlueht was, ging in de Zoomstraat een woning binnen, waar bij later van bed werd gehaald. Blijkbaar was het jong- mensch in bed gevlueht om zijn alibi te kunnen bewijzen. Een biitere teleurstelling. Toen Columbus Amerika ontdekt bad, en de faam der enorme rijkdommen van de Nieuwe Wereld naar Europa had overgebracht, werd een stroom van gelukzoekers over bet onge- lukkige land uitgegoten. Volgens de verhalen viel men er letterlijk over de kostelijke edel- steenen en metalen, en werden de eenvoudigste handelsartikelen tegen goud opgewogen. Een Normandier, die geen fortuin genoeg bezat om met welgevulde mars op reis te gaan, besloot een kat mede te nemen. De inboorlingen, die bet dier niet kenden waren op het eerste gezicbt bang en zagen de poes voor een jongen tijger aan maar toen de kat zich liet streelen en kopjes gaf, ontstond er twist wie haar zou hebben. Men bood den Normandier bij handenvol goud en zilver aan, in ruil voor bet merkwaardige dier, en weldra keerde bij schatrijk naar zijn geboorteplaats terug, en begon daar een leven van vroolijken Frans. Geen wonder voorwaar, dat zoo'n buiten- kansje den naijver aan een zijner buren opwekte. Als zoo'n onnoozele kat voidoende geweest is om dat heer zoo rijk te maken, wat beb ik van die eenvoudige lieden dan wel te wacbten, als ik hun een paard breng En zonder dralen scbeept hij zich met een prachtig rijpaard in, naar bet eiland, dat zijn landgenoot hem heeft aangewezen. De wilden staan verbaasd op bet gezicbt van bet beerlijke dier. Maar toen de Normandier op den rug van den fieren viervoetiger sprong, het de sporen in de zijde drukte en het edele dier voortstoof, dat de vonken onder zijn boeven opspatten, kende bun bewondering geen greuzen. Toen de Normandier hen zoo verlekkerd bad, sloeg bij ieder aanbod, dat hem gedaan werd af, en wendde zich naar de woning van het hoofd van den stam, dien bij zijn pracbtige bezitting aanbood. Daarop trok bij zich bescheiden terug, over- tuigd, dat een rijke belooning hem weldi-a te beurt zou vallen. Het hoofd der Caraiben was inderdaad buiten zicbzelf van vreugde en riep zijn voormiamste raadslieden bij elkander om te overleggen, w$t wel de prijs voor zulk een kostbaar geschenk zou zijn. De een stelde voor den edelmoedigen gever met kostbare scbelpen en een ander met fijne reukwerken, een derde hem met rijke pelterijen te beloonen totdat eindelijk, een van hen de opmerking maakte dat goud en nog eens goud het eenige scheen te zijn, wat die vreemdelingen aantrok. Neenantwoordde het opperhoofd, dat zijn kleinigheden, die den edelen Europeaan niet waardig zijn. Er is maar een geschenk, dat mij zijn gift schijnt te evenaren 'tis dat aardige dier met ziju witte huid, dat die andere vreemdeling ons gegeven heefthet eenige, dat zich ooit op ons eiland vertoond heeft. Laten wij hem dat aanbieden, dan toonen wij, dat we om een weldaad te beloonen, bereid zijn onze kostelijkste bez tting op te offeree. Terstond begaven zich de raadslieden naar de hut, waar de Normandier in angstige spanning den uitslag der beraadslagmg afwachtte. De afgevaardigden knielden ter aarde en een van heD bood hem de ongelukkige kat aan, met de woorden //N eem, o, vreemdeling het geschenk aan, dat ons hoofd u zendtbet is bet merk- waardigste, wat er in ons gebied te vinden is. Houdt gij mij voor den gek riep de ontstelde Normandier. Denkt ge dat ik den Oceaau ben overgestoken en zooveel gevaren getrotseerd beb, om zoo afgescbeept te worden Neem dat ellendige beest weer mee, en zeg aan uw meester dat ik mij niet ongestraft. laat bedriegen. Maar de wilden, die zijn taal niet verstonden, zagen z'n verontwaardiging voor gepaste bescheidenbeid aan. Zij hielden vol en poogden door teekens z'n belangeloosheid te overwinnen, totdat zij tenslotte ten einde raad, 't kostbare dier aan de voeten van den vreemde ling neerzetten, en zich vol ontzag verwijderden. Zoo ruilde de gefopte gelukzoeker een ellendige kat voor een prachtig rijpaard. SECZESSflHE ('01R 1ST. IBM b!ad veraehynt fflaandn^., en I ri^atsavoiid, altgentaderil op t'entaagen liij de f'irma B*. S. WAW ©E SAXBB, 4e Ife* Seaien. Cacao

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1