AI g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaaderen. No 5798 Donderdag 8 Augustus 1912 52e Jaargang. Binnenland. JEFROEFDE LIEFDE. HERZSEN5NG der lijst van inkwartiering. FKfflLLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,Men abonneert zich by aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTISNi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. De commissie, welke ten doel had te trachten tot een overbrugging der Eendracht en dus tot een vaste verbinding van het eiland Tholen met den vasten wal te geraken, heelt haar taak neergelegd., omdat het haar ten gevolge der hooge kosten niet is mogen gelukken deze overbrugging tot stand te brengen. TER NEUZEN, 7 Augustus 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 769.1 Horta. Laagste barometerstand 745.2 Nottingham. Verwachting tot den avond van 8 Augustus Meest matige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind, zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkeleregen- buien met kans op onweer, iets warmer. Heden werd alhier door Burg, en Weth. in het openbaar bij enkele inschrijving aan- besteed het verrichten van werkzaamheden en leveringen ten behoeve van bestratingen gedu- rende 1912. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. Tholens Danz. voor 2570 en 2470, J. P. de Vos voor 2497 en 2305, J. de Bree -Fz. voor f 2450 en f 2250 en M. A. Verschelling voor 2300 en 2135. Het werk is gegund aan den beer Verschelling. Gisteren had een meisje dat koffie bracht voor haar vader die werkzaam was bij het //Juist dat was me een karweitje maar we hebben het verricht, en en Zijn denkkracht begaf hem, niettegenstaande hi] zichtbare pogingen deed, zijn gedachten te verzamelen. Matthi]s bracht den kleinen kop met brande- wijn aan zijn lippen, terwijl de sterke arm van de weduwe hem weer oprichtte. ,/Leefde hp .nog of was hij dood vroeg Else. ..//Hij leefde nog, antwoordde de zieke, terwijl zijn oogen weer ophelderden. //De oogen sprongen Hanna bijna uit het hoofd, toen wij hem in huis droegen zij schold en raasde, maar maakte toch dadelijk de beste plaats in huis voor hem in orde. Zoo hebben we't klaar gespeeld. Ik had in mijn leven genoeg ge broken beenen en ingeslagen koppeu gezien, ik dokterde hem dus voorloopig wat op, waarin ik door Hanna ijverig werd geholpen, zoodat hi] na eenige uren het bewustzijn terugkreeg. Hij riep ons bij zich aan zijn bed en zag ons met een paar oogen aan, als ware hij nog in militairen dienst en wij zijn rekruten. //Dat niemand van nw drieen het wage, ora te vertellen, waar ik me bevind," begon hij. »Op dit oogenblik zullen er reeds minstens een duizend bevelen tot gijzeling uitgevaardigd zijn tegen me. Als ik weer herstel, zoo zal het z wij gen u niet berouwen, ga ik echter dood, dan kunt ge voor mijn part doen wat ge wilt. lossen van het stoomschip Elisabeth het onge- luk in een der kolenbunkers te vallen. Zij was eenigermate versuft en aan het hoofd ver- wond, doch kon te voet naar de ouderlijke Woning gaan. Naar wij vernemen is haar toestand redelijk. Het Stbl. no. 213 bevat een Kon. besluit van den 6den Juli, bepalende de bekendmaking in het Stbl. van de op 10 Januari 1912 te Brussel namens de Nederlandsche en Belgische regeeringen onderteekende verklaring, met het daarbij behoorend proces-verbaal, betreffende de grensregeling in het kanaal van Gent naar Ter Neuzen. Het Stbl. no. 249 bevat de wek van den 15den Juli, tot toekenning van een renteloos voorschot uit 'sRijks schatkist, ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van spoorweglijnen van Uzendijke over Sas van Gent naar Drie Schouwen, van Hoofdplaat naar Pyramide, van Philippine over Ter Neuzen naar Zaamslag en van Sas van Gent naar de Bel gische grens in de richting van Selzaete. De rijksklerk bij de dir. bel. enz. G. K. van der Noorda is sinds 1 Aug. belast met de tijdelijke waarneming van het kantoor Axel. Bij het gisteren te Breda gehouden exarnen voor de hoofdakte is o. m. geslaagd de heer L. J. J. Eggermont te Nieuw Namen. Het bestuur van het waterschap voor. de uitwatering door de sluis aan den Oosterland- polder heeft bekend gemaakt, dat voortaan ge- durende de maanden September, October, No vember en December geen schepen van 500 ton en daarboven in de haven aan het Wol- faartsdijksche Veer toegelaten kunnen worden. Bij gelegenheid van het 29 Sept. te vieren SOOjarig bestaan van het kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk te IJzendijke zal het eenig over- gebleven gebrandschilderde kerkraam, dateereDde van 1658 en geschenk van de stad IJzendijke aan die kerk, gerestaureerd worden. De Vogelteelt-Maatschappij //Het Neerhof" te Gent richt op 23, 24 en 25 November aan staande hare lie groote internationale tentoon- stelling in. Deze Vogelteelt tentoonstelling welke een voorbereiding zal zijn voor de groote tentoon stelling van 1913 zal op eene bijzondere wijze gevierd worden. Het reglement-programma zal van de vol- |T1n|. rl unnnrnTir"-— z/Wij wisten nauwelijks wat bevelen tot gijzeling waren en of die waren uitgevaardigd wegens schulden of smokkelarij, en we dachten er natuurlijk niet aaD, het gerecht de taak in dit opzicht te verlichten. Het schoot me even- wel ook tegelijkertijd te binnen, hoe verontrust en beaDgstigd Horen zou zijn toen ik echter daarover begon, werd hij boos. //Wanneer gij mij van hier naar de gevangenis wilt zien sleepen, ga dan heen, en zeg hem, dat ik hier ben," riep hij. //Die kerel zou de eerste zijn, die mij de dienders op den hals joeg en misscbien terecht. Maar ik heb zijn lot in handen indien ge wilt, dat ik voor den strafrechter kom, zeg dan waar ik te vinden ben en dat ik niet in de kolk lig. //Wij wilden hem echter geen van beiden in het ODgeluk breDgen bovendien was hij toch altijd de baron en daarom beloofden wij alles wat hij verlangde. z/Het is toch noodig,- dat wij een chirurgijn hebben,'" zeide Hanna. //Loop naar den drommel, ikswil geen dokter zien," riep de baron. //Maar het komt niet terecht zonder een chirurgijn," zeide Hanna. Daar heb je dokter Wilke te Reinfeld. Die heeft tot nu toe altijd bij het regiment gediend en kent baron Zaruba in het geheel niet. Dien man kunnen we zonder gevaar raadplegen." z/Spoedig spande Wallux zijn paard voor het rijtuig, reed naar dokter Wilke en deelde dezen mee, dat hij thuis een smokkelaar had liggen, die door de grensbeambten nagezeten was en verzocht hem hulp voor dezen man en tevens Na lang zoeken werd het vermiste midden ledigste zijn en de liefhebbers welke zich als lid laten voorstellen en voor den lsten Septem ber aanvaard zijn, zullen de voorrechten aan de leden voorbehouden, kunnen genieten. Zaamslag. Eenige kiuderen vermaakten zich alhier met over paaltjes te springen. Een hunner bleef aan een paaltje hangen, viel er daarna af en bleek een arm te hebben gebroken. Axel. De vorige week had alhier een kluchtig voorval plaats. Een tweetal voerlieden reed met paard en wagen achter elkaar. Voor tijdkorting ging de voerman van den achtersten wagen bij dien van den eersten loopen. Onderweg komen ze voorbij een klaverland. Het achterste paard krijgt er trek in en gaat er op af, zonder dat de voerman, die in druk gesprek is, er iets van bemerkt. Een heel eind verder kijkt die voerman toevallig eens om en bemerkt toen dat zijn paard en wagen spoorloos verdwenen zijn in het klaverland teruggevonden. Hulst. Een treurig ongeluk had Maandag- avond bij de aankomst van den laatsten tram uit Walsoorden plaats. Zekere W. M. die alles behalve nuchter was, had zich bij de bocht der tramlijn buiten de Dubbele poort te slapen gelegd. Het licht der lantaarns valt door de sterke bulging, welke de tramlijn daar ter plautse heeft, geheel buiten de lijn, zoodat het tram- ^ersoneel niet zien kon wat er zich op derails bevond. Door deze omstandigheid werd de onge- lukkige M. door de locomotief aangereden. De machinist, die den schok voelde, stopte dadelijk. Dit ging te gemakkelijker omdat de tram wegens de bocht slechts met geringe snelheid reed. Door het aanrijden werd M. een rib gebroken en bekwam hij een zeer belangrijke verwonding aan het hoofd. Het trampersoneel verleende dadelijk hulp. Men bracht den ongelukkige naar zijne woning, alwaar de ontboden genees- heer, Dr. Van Rompu, slechts den dood kon consta- teeren. (Zel). RECHTSZAKEN. In de zitting der rechtbank te Middelburg werden Dinsdag o. m. behandeld de navolgende zaken, waaromtrent wij het verslag ontleenen aan de Midd. Ort. Hendrik van G., 23 jaar, horlogemaker, zonder vaste woonplaats was omstreeks het midden van Juni te Sluis. stilzwijgendheid. Wilke was dadelijk bereid, te eerder, omdat hij iets had gehoord van een goede belooning. Daar hij ook iets voor dat geld meende te moeten doen, wilde hij den baron het been maar afsnjjden, dat op twee plaatsen gebroken was, zooals hij zeide. Dat liet Hanna echter niet toe, waardoor de baron zijn been heeft behouden. Veel beweging kan hij er echter niet mee maken. z/'Den volgenden avond ging ik naar Gustaaf Horen om hem zijn stok terug te brengen, welken hij op de brug verloren had. Hij had veel spijt over het gebeurde en bijna had ik hem alles gezegd indien ik niet gemeend bad, dat ik hem meer dienst deed met te zwijgen dan met te praten. Hij vertelde mij, dat hij voornemens was deze streken te verlaten. Daar over was ik zeer blij, want oischoon het bijna niet denkbaar was, dat de baron herstelde, was het toch mogelijk en dan zou Horen in alle opzichten op zijn hoede moeten zijn. Hanna was van den aanvang af op de zijde van den ritmeester, wij echter verdedigden steeds de zaak van Gustaaf en wenschten van harte, dat hij zich uit de voeten zou maken en in de eerste jaren niet meer zou terugkeeren. De gansche geschiedenis heeft me veel hoofdbrekens gekost, meer nog dan die vervloekte val van den muur z/Ziedaar, nu zijt ge alien getuigen geweest van hetgeen ik verteld heb." z/Een woord nog, Weber," smeekte Else in groote opgewondenheid. //Waar is de baron tegenwoordig //Bij Wallux zeg hem echter, dat ik mijn Hij stond o.a. den- 17den Juni op de Markt te Sluis met een tafeltje. Daar liet hij de men'schen spelen. Hij nam een riempje en legde daar lussen in. Het publiek moestdaar dan met een potlood insteken. Dan trok hij het riempje aan. Kwam er een lus om het potlood, dan won men zoo niet, dan verloor men een zekere som gelds. Verschillende jongelui, o. a. zekere Geers, speelden en verloren aan bekl. Deze legde n. 1. de lus dan hier en dan daar, waardoor zij op een dwaalspoor werden gebracht. De lus was dan voor hen niet te vinden. Geers won, toen het voor niets ging, maar verloor met om geld spelen een halve franc. Getuige Verheije verloor tweemaal een halve franc. En zoo nog eenige andere jongens. Zij alien verloren, zoodra het om geld ging. Bekl. zei, dat hij dan de lus toch evenzoo legde, dan wanneer hij de jongens .leerde hoe't ging. Bekl. zeide dat hij eenvoudig de plaats van de lus een weinig verlegde, en de jongens haar konden vinden als ze goed opletten. De getuige Lere won eerst een kwartje, ver loor toen twee kwartjes en daarna een gulden. Bekl. bekende dat hij dat spel had gespeeld. De president zei den bekl. dat hij hier hazard- spel liet spelen. Dat hij tevens het spel zoo inrichtte dat hij zoo goed als zeker was van zijn winst. Het O. M. eischte 14 dagen gevangenisstraf. Bekl. zeide dat hij vreemdeling was, en met wist dat hij dat niet spelen mocht. Karel Marinus D., veedrijver te Hoek, en beschuldigd van beleediging van een ambtenaar, was niet verschenen. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij den 3den Juli den inspecteur van politie Klaassen te Ter Neuzen heeft beleedigd. De eisch luidde f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Vervolgens stond terecht Adriaan B., wo- nend te Hoek. Dezen beklaagde werd vernie- ling ten laste gelegd. Op den lsten Juli zou hij een stalletje, behoorende aan A. de Zwarte hebben stukgeslagen, althans eenige planken ervan hebben vernield. Beklaagde bekende dat hij iets had stukge slagen, maar het gebouwtje stond op zijn grond, zei beklaagde, en daar wilde bij niets van hebben. De veldwachter Van Hermon zeide, gezien te hebben dat het schuurtje was afgebroken. Hij zeide niet te weten of 't schuurtje stond op grond van bekl. dan wel op dien van De Zwarte. De getuige a decharge Adriaan Nieuweling bouwde het huis van bekl. Hij verklaarde, dat het schuurtje hing over den grond van bekl. Getuige Marinus Nieuweling verklaarde even- eens, dat het schuurtje overhing over den grond van bekl. Getuige De Feijter zeide ook dat het schuur tje nog ten deeie op grond van bekl. stond. Niet alleen het bovendeel, maar ook een deel woord niet gebroken zou hebben als Horen niet gevaar zou geloopen hebben, opgehangen te worden wegens den moord op een mensch, die nog leeft. Zeg hem Hier ontzonk hem de kracht, om verder uit te spreken eu het antwoord bestierfhem op de lippen. Else's oogen tintelden van geluk en vreugde. Terwijl zij de beide handen van de weduwe greep, riep ze jubelend //Nu is bij gered z/lk hoop het," zei de oude vrouw heesch en toonloos. Zij durfde nog niet aan de wending gelooven, die na de mededeeling van Doodshoofd toch zeer zeker zou plaats vinden. 7/Twijfelt u dan nog vroeg Else verbaasd. //De man heeft aware koortsen het is dus zeer wel mogelijk, dat al hetgeen hij verteld heeft, een spel der verbeelding is geweest." vDat zullen we spoedig genoeg zien riep het meisje. //Matthijs wees mijn goede, lieve broer, ga naar huis en kom zoo spoedig mogelijk met het paard terug, je moet me over de heide rijden naar Wallux. Loop zoo snel je kunt." (Wordt vervolgd.) \El7iE«S(HE Olt blad vecseliljDl Maandaa;., Vii MeiBssttag?- en ¥rijdHE;avniid, nilKezondrird op Feegtdages 1>lj de Flrma I". l'i® WIS te #esr Semen. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEU ZEN, maken bekend, dat op heden is aangeplakt en ge- durende veertien dagen, van den 6 Augustus tot en met den 20 Augustus aanstaande, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage is gelegd de herziene ljfet, bevattende de namen der inwoners, die voor het verfeenen van in- kwartiering en onderhoud aan krijgsvolk |i aanmerking komen, met aanduiding van de mate waarimieder hunner, naar gelang van de beschikbare r.uimte zijner woning en van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar, geaeht wordt daarin te kunnen voorzien. Inlichtingen omtrent het indienen van bezwaren tegen de lijst, zijn ter Gemeente-Secretarie te bekomen. Ter Neuzen, den 5 Augustus '1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1