lesnen^de herichten. Neuzensch elftal, wat krachtig werd aange- wakkerd door de velen die uit belangstelling de reis medemaakten. Te half 5 ure, volgens de Belgische tijdrekening, werd de wedstrijd aangevangen, juist op het oogenblik dat een regenbui, die reeds lang dreigde, los brak. Dit was geen pretje voor de spelers in het veld. Reeds dadelijk na den aanvang zaten de zsrEendrachtmannen" op het Hollandsche doel en de bal vloog in het net. Een overtreding der spelregels, gemaakt door den speler dien den bal in het net zond, die nauwelijksjwas op te merken, was oorzaak dat de scheidsrechter dit doelpunt ongeldig verklaarde. Het duurde echter toch niet lang of de bal zat er weer en nu goed. Er viel niet aan te twijfelentegen het vurige spel van het Ant- werpsche elftal waren de Spartanen niet opge- wassen. De eene goal na de ander volgde, waarbij de doelman ook nog wat onfortuinlijk was en de rust ging in met 50 ten voordeel van vEendraeht". De voorwaarts van //Sparta" hadden toen ter nauwernood een enkele gelegen- heid gehad zich te doeu gelden, terwijl daaren- tegen de achterspelers voortdurend door die van de tegenstanders in vollen getale werden over- rompeld. Vooral golden de commando's der //Eendracht- spelers" om den bal op te brengen aan //Jules" en men kon er van op aan als //Jules" den bal had, dan was het een heele toer om hem dien af te nemen, als een haas vloog hij er mede langs het lijntje, tengevolge waarvan de Sparta- keeper veel ballen te verwerken kreeg en ook bepaald zware ballen hield en wi3t weg te werken. Na een korte pauze werd voor de tweede helft de strijd hervat, en al was het vooruit- zicht niet bemoedigend, de Spartanen werkten nog met even veel moed en ambitie alsof zij nog ten voile de kans hadden op overwinDing. Het was voor hen een teleurstelling dat reeds kort na het begin op betrekkelijk onver- wachte wijze no. 6 van de tegenparlij //zat" of liever door het net vloog, met zooveel kracht was deze geschoten. Het leek evenwel of de Spartanen nu toch beter tegen hunne tegenstanders waren opge- wassen en dat zij ook voldoende het uitloopen van //Jules" wisten te breken, terwijl ook hunne voorwaarts thans gelegenheid kregen wat te doen en onder groot enthousiasme van de toe- schouwers wisten ook zij den //Eendracht"- doelman te verschalken. Kort daarop gelukte hen dit nog eenmaal terwijl ook nog een punt gemaakt werd door //Eendracht", die daarmede op welverdiende wijze winnaar werd van den beker. Het was uit het verloop van het spel ge- bleken dat de Antwerpsche club in alles de meerdere was. Daartegenover kau gezegd worden dat Sparta het hun niet heeft geschonken. Tenslotte mag, bij den lof aan de spelers ge- bracht, zeker niet worden onthouden een woord van lof aan den scheidsrechter, een heer uit Antwerpen, voor de accurate, oplettende en en bovenal onpartijdige wijze waarop deze den wedstrijd heeft geleid. Dit was reeds terstond bij den aanvang gebleken en dit zette bepaald terstond alle spelers op hun gemak, omdat men uit ervaring weet dat dit meermalen te wenschen overlaat. Er was over de leiding van het spel maar een roep. De Spartanen hadden dus verloren. Ze lieten echter het hoofd niet hangen, er werd ook niet gemopperd over die of die, welke zijn plicht niet zou hebben gedaan of slecht gespeeld had, zelfs de doelman kreeg, wat anders over het algemeen het geval is, niet de schuld van de nederlaag, maar men was overtuigd geslagen te zijn door een sterkere. Even opgewekt als men vertrokken was, keerde men ook huiswaarts. Men bleek ook de nederlaag even waardig te kunnen dragen als wel eens bij andere gelegenheden een over- winning. In Antwerpen heeft ieder jaar voor de groote vacantie tusschen de leerlingen der gemeente- scholen een vergelijkend examen plaats. Van iedere school worden daarvoor de tien beste leer lingen genomen en daar er niet minder dan 70 scholen zijn, loopt het vergelijkend examen over 700 leerlingen. Deze examens moeten worden afgelegd voor eene commissie bestaande uit verscbillende schoolhoofden, welke haren arbeid reeds in de maand Mei aanvangt om hiermede te eindigen voor 1 Augustus. De leerlingen die no. 1 zijn, worden op een bepaalden dag met hunne ouders uitgenoodigd in eene feestzaal, waar zij door Burgemeester, Schepenen en Feestcommissie geluk gewenscht en geschenken worden aangeboden, terwijl zij daarna, voorafgegaan door eene der stedelijke muziekkorpsen en vergezeld van hun medeleer- lingen en autoriteiten naar hunne woningen worden geleid, terwijl te hunner eere des avonds op het //De Conincksplein" een concert wordt gegeven van 8 tot 11 uur, in de pauze liederen worden gezongen door een kinderkoor en de laureaten als het ware met geschenken worden overladen, zoodat dikwijls meer dan een rijtuig noodig is om die hujswaarts te brengen. Boven en behalve dit alles krijgt de bekroonde ten zijnen name een spaarbankboekje met een inlage van 150 frs. en het recht om ten koste van de stad zijne studien voort te zetten. Dit jaar viel die onderscheiding ten deel aan den jongeheer J. C. Sorber Johz., vroeger te Honte- nisse, en aan de jongejuffrouw "Van den Wijngaert, terwijl gisteren (Zondag 4 Aug.) de bovenge- noemde verschillende festiviteiten plaats harden. In de Donderdaggehouden gemeenteraads- zitting van Hulst is tot chef-gasmeester benoemd Ph. C. Peters te Hillegom. Dondermorgen omstreeks 9 uur draaide de graanmolen van Risseeuw in de Brouwerij- straat te Groede met voile zeilen rond bij een Zuidenwind. Op eens schoot de wind uit't Zuiden naar 't Westen. Door den schok brak een halve roede van den ijzeren as en viel neer in den moestuin van den molenaar. De roede bleek bij den as rot te zijn geweest. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voorook werd geen andere materieele schade aangebracht. Sluiskil, Het visschen eischte Zondag j.l. bijna een slachtoffer. Eenige Belgische dames en heeren zaten bij de spoorbrug alhier te visschen. Eensklaps viel een dame in het kanaal en verdween in de diepte. De overige visschers waren zoo verschrikt, dat ze als 't ware aan den grond vastgenageld waren. Daar steekt de drenkelinge een arm boven het water, wat haren man tot beziuning bracht. Hij greep den arm nog in tijds en het gelukte hem zijn vrouwtje te redden. Dat de lust tot visschen bij haar weg was, is te begrijpen. Hoek. 3 Augustus. Heden werd alhier door het bestuur van den Koudepolder aanbesteed het maken van een los- en laadplaats met bij- behoorende werken aan den zeedijk des polders. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. van Drongelen te Hoek voor f 3200 en A. P. Adriaansensde Nijs voor 2890. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Westdorpe. Zaterdag overleed alhier de heer P. H. Kerckhaert, in den ouderdom van 61 jaren. De overledene was bij zeer velen bekend. Geruimen tijd bekleedde hij verschillende be- trekkingen, waardoor bij met velen in aanraking kwam, die zoowel zijn groote werkkracht, als zjjne minzaamheid leerden waardeeren. Hij was beheerder van goederen, benevens dijkgraaf en ontvanger-griffier van verscbillende polders. De plechtige ter aarde bestelling zal plaats hebben op a. s. Woensdag. Overslag. Door den regen kon de heer Van der Burgt zijn voorgenomen vliegtocht naar Gent niet ten uitvoer brengen. Borssele. Door den heer J. A. van Selms, predikant te Grijpskerke op Walcheren, is voor het beroep naar hier bedankt. Een ongeveer dertienjarige jongen had bij het springen over een sloot het ongeluk zijn pols te breken. Heelkundige hulp werd verleend door Dr. Pfeiffer, arts alhier. weest, zich ontfermd heeft over een paar jonge katjes, wier moeder niet naar haar kindertjes wilde omzien. De pleegmoeder verzorgt nu de katjes als ware het haar eigen jongen en voorziet ze van voldoende melk. Kan het dwazer Te Wijchen kwam een buisvader eenigszins aangeschoten thuis. Door de wijze waarop hij door zijn wederhelft hierover werd berispt, werd de man zoo kwaad, dat hij een mes nam, naar het aehterhuis liep, en een geit den hals afsneed Door den Raad der gemeente Mijnsheeren- land werd Woensdag met 5 stemmen (2 leden waren afwezig) besloten de herbergen, tapperijen enz. in 't vervolg op Zon- en feestdagen te doen sluiten van des morgens 512 uur en van 's namiddags 2 10 uur. De ramen van deze localiteiten mogen niet voorzien zijn van ondergordijnen bloemen, enz., zoodat vrij in- en uitgezien kan worden. De inbrekers in kloosters en scholen in Noord-Brabant schijnen niet gepakt te kunnen worden en zetten met groote brutaliteit hun wandaden voort. Thans is weer ingebroken in het St. Dominicusgesticht te Leur. Door inklimming hebben zij zich toegang verschaft tot de speelplaats en van daar door de ramen tot de eigenlijke gebouwen. Zij hebben met een beitel verschillende deuren en kasten geforceerd, doeh niets van hun gading gevonden dan een paar portefeuilles met prentjes. Eenige weken geleden werd een winkelier in de Hoogstraat te Rozendaal (N.-Br.) op eigen verzoek in staat van faillissement verklaard. Een der crediteuren in dit faillissement, een leverancier uit Rotterdam, die nog korten tijd tevoren aan den gefailleerde een groote partij goederen had geleverd, stelde te diens huize een onderzoek in en bevond, dat een aantal door hem pas geleverde goederen niet meer aanwezig waren. Hij diende daarop een klacbt in bij den officier van justitie te Breda, die de rnare- chaussee gelaste een onderzoek in te stellen, dat tot gevolg bad, dat j.l. Dinsdag een wagen vol goed in beslag genomen werd ten huize van den gehuwden zoon van den gefailleerde. Beiden werden daarop in hechtenis genomen en zijn gevankelijk naar Breda overgebracht. Naar de //Grondw." verneemt, hebben zij reeds bekentenissen afgelegd. Dat ook een koe aan eigen haard kan gewennen blijkt uit het volgende Dezer dagen kocht een landbouwer B. V., aan den Noldijk te Barendrecht een koe van G., te Roon. In de nieuwe wei gekomen zette het dier het al spoedig op een loopen, sprong over slooten en hekken, rende den gebroken dijk uit, totdat het aan den overweg der Staatsspoor stuitte. Wat moeite de spoorwegarbeider D. B. ook deed, om het dier te keeren, het mocht hem niet gelukken. Van een oogenblik, dat de sluitboomen weer open waren, gebruikmakende, wist het dier voorbij te komen en na eenigen tijd had de koe het erf van haar ouden baas bereikt. stelt zij zich ten doel de zedelijke en stoffelijke belangen der leden te behartigen. Zij tracht haar doel te bereiken langs wettigen weg en wel doorelkander te steunen in de opvoeding en plaatsing van de kinderen elkander hulp te verleenen in moeilijke omstandigbeden niet van financieelen aard het geven van cursussen in onderwijs inzonderheid ambachts- en handels- onderwijs het verscbaffen van gepaste betrekking, huisvesting en uitspanning het geven van voor- schotten om de kinderen in de gelegenheid te stellen zich te vestigenhet beleggen van ver- gaderingen, waarop doel en middelen nader besproken en onderzocht worden, ten minste eens per jaar. Om als gewoon lid te worden aangenomen moet men ten minste 25 jaar oud zijn van zedelijk gedrag zijn en geen middelen goedkeuren tot beperking van het aantal kinderen vader of weduwe zijn met ten minste 5 wettige kinderen woonachtig zijn in de gemeente Rotterdam of omstreken in het onderhoud van zich en zijn gezin kunnen voorzien instemming betuigen met het doel van de vereeniging en de middelen, die zij daartoe aanwendt. In een schouwburg van Oostende klaagde het personeel over de slechte betaling. Zondag avond begaf het zich in korps naar den be- stuurder, die beloofde het achterstallige na het einde van de eerste acte te betalen. Daar de muzikanten echter niets zagen gebeuren, staakten zij het werk. Het publiek maakte lawaai en verbrijzelde de banken en de zetels. Een politie- agent bewaakte het huis van den bestuurder. Barones ontvoerd Een opzienbare ontvoering heeft te Ostende plaats gehad. Op 16 Juli stapten daar in een der eerste hotels af twee jongelui, heer en dame. In het vreemdelingenboek werden zij ingeschreven als de 24jarige B. uit Den Haag en de 23jarige baronesse D., eveneens uit Den Haag. Den volgenden dag kwamen in't zelfde hotel twee onbekenden, die zeiden detectives te zijn, die in opdracht hadden de dame mede te nemen. Zij verklaarden dat het meisje krankzinnig was en dat de familie haar in een krankzinnigen- gesticht wilde plaatsen. Den directeur van het hotel werd 1000 geboden, als hij hun de jongedame wilde overleveren. De directeur sloeg dit aanbod af. Den volgenden dag, toen de dame uitging, werd zij voor 't hotel plotseling door de twee onbekenden opgenomen en in een auto ge- plaatst. Het personeel van 't hotel wist toen te beletten, dat de auto vertrok. De dame verklaarde daarop, dat haar vader in December gestorven was en dat zij nu met haar twee zusters 't zeer groote fortuin geerfd had. Haar begeleider was de vroegere koetsier van haar vader, die haar speelgenoot vroeger was geweest en dien zij lief had gekregen. De familie was woedend en poogde een huwe- lijk tusschen hen tegen te houden. Vrijdag echter is de ontvoering toch ge- schied. De baronesse werd in een auto geduwd en in vliegende vaart werd de Hollandsche grens overgereden. Nader is gebleken dat de ontvoerde is baronesse Charlotte van C. Haar advocaat zal alles in het werk stellen, om deze, volgens hem onrechtmatige daad, ongedaan te maken. Voor de ontvoering schijnt, volgens de VI. Gaz. de hulp van het parket van Brugge en van de politie van Ostende ingeroepen en toegezegd. Wanneer men Zondags het meisje kwam oplichten verbleef de barones in haar kamer. Zij weigerde te openen tenzij haar advocaat aanwezig was. De Hollandsche detec- tiven, geholpen door de Ostendsche politie, wachtten zoo lang niet. Zij trapten de deur in en overmeesterden het meisje. Daar men zich tegen die gewelddaad wilde verzetten, zouden de detectives zelfs gedreigd hebben gebruik te maken van hun wapens. De Ostendsche advocaat, te laat verwittigd, kwam ter plaatse, toen de auto, waarin men het meisje had gestopt reeds verdwenen was. De hoofdcommissaris van Ostende verklaarde, dat alles regelmatig geschied is, dat bet parket toelating gaf tot de oplichting, daar er een bevel tot opsluiting tegen het krankzinnige meisje is afgeleverd. Rose, een der medeplichtigen aan de voor- bereiding van den moord, gepleegd op Rosenthal, die geklapt heeft en daardoor den commissaris van politie Becker ontmaskerd heeft, is voort- gegaan met het doen van onthullingen. Naar luid van deze bekentenissen van Rose, zou reeds den 6en Juli het besluit zijn genomen om Rosenthal uit den weg te ruimen. Vier mannen, elk gewapend met een revolver, volgden den ten doode opgeschrevene naar een tuin-restaurant, waar de daad zou worden ten uitvoer gelegd. Maar nog op het laatste oogenblik vernamen de boeven, dat er geheime speurders in de buurt waren, en zagen zij af van de volvoering van het stuk. De politie-commissaris Becker was al dien tijd in de buurt van het restaurant gebleven.om een oog in het zeil te houden. Toen hij be- merkte, dat de bravo's er van afgezien hadden, was hij woest en vloekte hij de mannen uit. De jongste van de twee vrouwen, die Donderdag in verband met den diefstal van gouden tientjes te Middelburg aangehouden werden, is, na verhoor door den rechter-commis- saris, op vrije voeten gesteldde oudste is naar het huis van bewaring overgebracht. Te Elst, gem. Rhenen, is naar het Hdbl. meedeelt, Donderdagavond een dame uit 's Gravenhage door het verkeerd uitstappen der in beweging zijnde tram door den volgenden wagen gegrepen. Korten tijd daarna is zij aan de gevclgen overleden. Vrijdag heeft de marechaussee van Grave vrouw B. te Herpen (N.-Br.) gevankelijk naar Den Bosch gebracht, als verdacht van het be- vorderen van ontuchtige handelingen van haar 13jarige dochter met een jongen. Te Bedum was Vrijdagnacht ruzie in een herberg tusschen boerenknechten entichelwerkers. Plotseling werd er geschoten en kreeg de tichel- werker Jan Tuinman uit Roderveld (Dr.) een schot in de borst. De politie heeft 4 personen aangehouden de gewonde is gisteren naar bet academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. Een platenbandelaar in de Kalverstraat te Amsterdam kreeg Vrijdag bezoek van een politie- agent, die hem verzocht uit de uitstalkast te willen verwyderen een prent, voorstellend een schildersatelier met een naaktfiguur. De winkelier wendde zich daarop tot den commissaris van politie, den heer Koster Henke, die als zijn oordeel te kennen gaf, dat de plaat een voor de jeugd prikkelende voorstelling bevatte. Ten einde aan dit bezwaar tegemoet te komen, heeft de winkelier thans het model een groen lapje omgehangen, dat alleen hoofd en voeten onbedekt laat. Nu het naakt bedekt is, begint het echter de aandacht te trekken. Bij troepjes staan de menschen voor de winkelruit. .Zeldzame pleegmoeder Te Weesp doet zich bet zeldzame geval voor, dat een hond, die zelf nog geen moeder is ge- Voor het raam van een kleermakerij te Rotterdam stond Vrijdagmorgen te lezen: Cos- tuums die niet volgens de plaat passen behoeven niet geapsenteert te worden. Later op den dag was er van gemaakt g e- accenteerd. 't Was bij denzelfden keermaker, die onlangs op zijn adreskaart had staantailleur pour heeren. De 27jarige T. J. H. Kuypers, werkzaam bij de naaml. vennootschap A. Driessen's Cacao- en Chocolaad-fabrieken te Rotterdam en de 26jarige J. M. Moermans, met wie hij den dag te voren in het huwelijk was getreden, waren Vrijdag op de Maas gaan zeilen in gezelschap van een jongen. Ter hoogte van de fabriek van Burgerhout, beneden het Kralingsche Veer, voeren zij de stoomboot Paul Kruger van de reederij Fop Smit Co., die om halftwee van de Oosterkade was vertrokken, tegemoet. Een aanvaring vreezende, liet de kapitein van de Paul Kruger met voile kracht achteruit stoomen, met het gevolg, dat het zeiljacbt tegen de stoomboot aandreef en deze het roer van een voorbij varend schip afsloeg. De pas gehuwde dame is uit vrees voor over- varing overboord gesprongen of door andere oorzaak in bet water gevallen. De heer Kuypers sprong haar direct na, maar kon er niet in slagen zijn vrouw te redden zij verdween in de diepte. Hijzelf werd door een schipper in een roeiboot uit het water gehaald en later naar de woning van familieleden aan de Hoog straat gebracbt. Zijn toestand laat begrijpelijker- wijze veel te wenschen. De jongen, die in het zeilbootje was blijven zitten, bekwam geen letsel. De rivierpolitie heeft tot acht uur in den avond, zonder resultaat, naar het lijk gedregd. Er bestaat te Rotterdam een vereeniging, die den zonderlingen naam draagt//Vaders van groote gezinnen." Blijkens haar statuten,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2