A I g e m e e n ieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-VlaaRderen. No. 5797 Dinsdag; 6 Augustus 1912. 52e Jaargang Binneniand. EEPEOEFDS LIEFDE. FEUILIETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,—. Men abonneert zieh bg alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVEETENTIF.Ni Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. Namens den Minister van Waterstaat is aan de arbeiders bij de Rijks waterstaatswerken medegedeeld, dat behoudens bet geval, dat de daarvoor benoodigde gelden niet zouden worden toegestaan in bet vervolg telken jare aan de arbeiders bij de Rijks waterstaatswerken, die op 1 Januari van het jaar ten minste drie jaren in vasten dienst zijn geweest en meer dan twee wettelijke of natuurlijke, wettelijk erkende kinderen hebben, wier onderboud te bunnen laste komt en wier leeftijd beneden 16 jaar is, voor elk zoodanig kind boven het genoemde aantal een toelage van f 25 met een maximum van J 150 zal worden toegekend. TER NEUZEN, 5 Augustus 1912. Het weerberickt van bet meteorologisch instituut te De Bilt van beden luidt als volgt Hoogste barometerstand 769.4 Horta. Laagste barometerstand 745.2 Malinhcad. Verwachting tot den avond van 6 Augustus Meest matige Zuidwestelijke tot Zuidooste- lijke winden, tijdelijk opklarend, later weer kans op onweers- of regenbuien, iets warmer. Zooals in ons vorig nummer werd aau- gekondigd, beeft bet muziekgezelschap ,/De Vereenigde Werklieden" ter viering van den jaardag van H. M. de Koningin-Moeder een concert gegeven op de Markt, nadat bevorens spelende eenige straten waren doorgewandeld. Aan de electrische paal op de Markt waren een achttal extralampen aangebracht terwijl rondom de lessenaars en stoelen waren opgesteid voor de muzikanten. Ten tijde dat bet muziekgezelschap op de Markt arriveerde was daar reeds een talrijke menigte bijeen. Door de zorgen der politie, met den burgemeester aan het hoofd, werd een groote ruimte opengehouden. Daardoor ont- stond een groote kring en waren velen in de gelegenheid de muzikanten die op den vlakken grond zaten niet alleen te hooreo, maar ook te zien. Dank zij de ordemaatregelen was er van geen storing van het concert sprake. Onder leiding van den waarnemenden directeur, den heer Joz. de Feijter, voerde ons muziekkorps op zeer verdienstelijke wijze een programma uit, dat, Eindelijk ontdekte Matthijs een groote oude lei en daarbij een stukje van een griffel. Else nam beide en was gereqd op te schrijven, wat de zieke zou meedeelen. z/lk ben klaar, Weber," sprak ze. z/Mooi. Maar boe begint de geschiedenis ook al weer? 0 ja ik weet 'e al, schrijf maar op 'J z/Ritmeester Zaruba zou met Krussofs Else trouwen. Den avond voor dit feest, kwam hij aan mijn buis, orn mij te zeggen, dat ik deii volgenden morgen het een en ander voor hem doen moest. Hebt ge 't z/Ja," antwoordde Else na eenige oogenblikken. Doodshoofd nam weer een teug brandewijn en ging met buitengewone helderheid voort //Even voor hem, was ook Gustaaf bij mij geweest, en toen de baron weer weg was, dacht ik, dat die twee wel eens wat met elkander konden krijgen." //Hoe kwaamt ge op die gedacbte vroeg Else, ijverig doorschrijvend. //Ik vermoedde zoo iets. Die twee mocbten elkaar nu juist niet lijden dat wist ik. Daarom deed ik mijn mantel om en liep den ritmeester achterna. Deze was me echter reeds een paar minuten vooruit. Het was bondenweer dien nacht, door de duistefnis en de sneeuwjacbt kon men nauwelijks een band voor oogen zien. blijkens de aandacbt waarmede bet werd aan- gehoord, zeer in den smaak viel. Met bet volkslied geopend, werd het concert besloten met het Wilbelmus van Nassouwen." Het uur van kinderenbedtijd was toen reeds verstreken en spoedig was de menigte verspreid, om bet tebuis op te zoeken, maar velen badden dezen avond iets genoten, wat in geruimen tijd niet te genieten viel. Het is te bopen dat het nu weer niet bij deze eene gelegenheid zal blijven en bovendien, dat er binnen niet te langen tijd eene betere gelegenheid zal zijn voor bet geven van een openbaar concert. Tijdens de uitvoering bleek dat een concert, zelfs van een zoo sterk bezet korps als dat van //De Vereenigde Werklieden" op den beganen grond gegeven, niet voldoende doorklinkt en de tonen te veel gedempt worden. Met Mafklconce!1!. Met een erg wee gevoel over me, dat ieder uwer ook wel kent, die wel eens 'n vreemd haartje in z'n soep vond of 'n hem lief geworden kennisje voor eeuwig zag wegstoomen of op den lioek van een straat z'n meiske knusjes met 'n ander ziet staan praten, zoo zet ik mij neer, om 't een en ander van mijn hart te wentelen, dat op deze plaats, waar al het bloed samenkomt, (dus hart is een straalpost des bloedsoploops, let op den stijl) drukt met iets minder hevig- heid dan het water tegen den zandigen dam iu de kaai, die belaas dan ook bezweken is. Vrijdagavond toog ik, met gelatene opoffering van mijn avondrust Markt-plein-waarts, om een concert te booren, dat daar ten gronde ja lezerten gronde werd gevoerd. Onder de pas van zijn versleten bouten om- hulsel ontdane en nu lief geteerde lichtpaal staau de stoelen, als beschermden zij den wel- geteerden steunpilaar. t Is 2 Aug. een Oranje dag, waarop mijn wel- gevormdq Nederlandsche, mannelijke boezem zwelt van vaderlandscbe liefde, en ben ik prop- vol voldoening, dat er hier ook iets gedaau is tot luister van dezen das:. Na een geduldig, spannend wachten gaan de licbten veel te laat aan en zien wij met vol doening de steeds grooter wordende menschen- massa en het aankomende muziekkorps. Vanaf het heerlijk balconzitje dat een alleraardigste gezicht geeft op de drukte op bet plein, neem ik alles waar. Maar om nu eens zachtkens terug te komen Ik liep zoo snel mogelijk, tot ik bijna de brug over de kolk had bereikt. Hebt gij 't Else knikte. z/Daar boorde ik beftig sprekenze waren dus bij elkaar, zooals ik vermoedde dat gebeu- reu zou. Juist brak de maan even door de wolken en bij het onzekere scbijnsel zag ik, dat ze samen worstelden en, voor ikn og een stap nader kon doen, stortte de ritmeester over de leuning naar beneden in de kolk. Ik gaf een schreeuw, trad toe, maar Horen was reeds ver- dwenen." De oude hield even op om Else tijd te geven en zelf adern te scheppeu. Toen ging bij voort: z/Ik luisterde of ik niets in de diepte hoorde en al spoedig trof bet gesteun van den baron mijn oor. De sneeuw lag verscbeidene voeten boogik wist echter de plaats waar ik in de kloof kon npderdalen en zoo kwam ik na eenige moeite bij den baron. De kolk was toegevroren. Althans aan den oever en bier lag Zaruba op t ljs. De takken der elzen, die hier stonden eu ook de dik opgehoopte sneeuw badden zijn val gebroken, anders zou hij totaal verpletterd zijn geworden en niet meer teruggekomen zijn even- als de stadsmuzikant, die tegenwoordig nog moet rondspoken. Toen ik den ritmeester aanraakte, steunde bij niet meer. Hij lag roer- loos, bet hoofd bijna tusschen de beenen, zooals een doode kraai. Het was geen kleiuigheid, maar 'tgelukte mij tocb hem uit de kloof naar buis over te brengen. Daar aaDgekomen, stookte ik eens flink de kachel op, opdat de warmte hem weer bijbrengen zou. op .mijn vooromsehreven wee gevoeldaar zag ik er nog iets ontbrak en ik ben't volkomen met den Edelacbtb. Heer Burgemeester eens (dus eigenlrjk //twees", de burgemeester en ik) o ja, en met den president van het muziekkorps en met nog een raadslid (dus eigenlrjk ik ben 't //viers") dat er een kiosk moet komen maar velen zullen dit tevens wel met mij eens zijn. Zie, nu is bet groote woord er uit en zullen velen dit hartroerend met mij meezeggen (later geldroerend s. v. p.) Eerst wil ik een woord van hulde brengen aan den Burgemeester voor zijn flink optreden. Zulke leiders zijn er te weinig. Immers menscben, die er in slagen en alles er voor doen om bun medemenscben, al is het maar een verdrietige bui, een zorgrimpel, een traan te doen weg-denken, hun dit alles doet vergeten, of nog meer de minderbedeelden op gepaste mauier doet genieten zulk een man doet m. i. meer als iemand die zware krantenstukken orakelt of met booge woorden altijd schermt. Acb, dierbare lezerskring, als een iegelijk uwer in ons Neuzen er zich op toelegde een aantal zijner medeschepselen te doen vergeten wat een allerellendigst, belabberd tranendal onze aarde is, dan zou maar dat kan niet, want dan zou de aarde geen tranendal meer zijn en ik dwaal af, ik ga weer naar 't concert.- Dank aan bet pubiiek dat in dicbte rijen aandacbtig stond te luisteren. En met deze verklaring sla ik pardoes al m'n tegenstanders, die beweerden dat Neuzen niet rijp is voor concerten en niets doet dan bossen en springen, eventjes plat tegen denzelfden aardbodem, als waarop onze kranige muzikanten zoo correct bunne repertoire afbliezen, tegen den aard bodem of liever den marktbodem, waarop is getoond dat Neuzen niet acbter behoeft te staan bij de omliggende gemeenten in 't bezit van een muziektent. De tijd is daar dat ieder, die met een vrouw gezegend, of wat helaas ook al eens voor- komt bet tegenovergestelde van gezegend is, met baar en de kinderen een uitstapje kan doen naar de markt om daar rustig te genieten van de schoone muziek van ous eigen muziekkorps, dat Vrijdag weer bewezen beeft een keurkorps te zijn. Mannen met uwe wederhelften (gewoonlijk zeven achtste), jongelieden of neen jonge dames vormt een comite en dan den burger op, Aan bet hoofd was hij zoo toegetakeld, alsof de kozakken hem onder handen badden gebad en ook bad hij een been gebroken. Ik huiverde, toen ik den armen kerel aankeek. De nacht was ruw en ontstuimig. Ik bad medelijden met den stakkerd, maar nog meer met Gustaaf eu mijmerde er dus over boe ik deze zaak op de beste wijze gebeim zou kuuneu houden, om hem te sparen. Horen was altijd mijn beste vriend geweest. Spoedig bemerkte ik, dat de ritmeester tocb nog leefde, ik goot hem dus wat brandewijn in deu mond en dat deed hem goed. Brande wijn is bet beste geneesmiddelgeef hier den kop Matthijs Zoo, dat doet goedIk dekte hem warm toe, waarna ik mij op weg begaf om mijn vriend W allux te balen. Dat was ook geen kleinigheid in zulk een nacht. loen ik met Wallux en zijn voertuig terugge- keerd was, zat de baron rechtop in zijn bed en staarde ons aan. Hij wou spreken, maar kon niet. Ik gaf hem weer wat brandewijn en toen ging het wel. //BeJoof mij," zeide bij, //dat ge niemand, wie ook, iets zult vertellen van hetgeen er gebeurd is en dat ge nimmer over mij zult spreken. Wanneer gij bet doet, brengt ge een onscbuldige aan de galg en zal zijn sChim steeds om u been waren en u nooit met rust laten." z/Ik begreep, wat bij bedoelde en achtte hem meer dan vroeger. Wij zwoeren dan ook, dat we zijn bevel zouden gehoorzamen." //Zoo is 't goed," zei hij toen, //en nu, maak dat ik bier van daan komsterf ik, begraaf duizend gevers van een pop en we bezitten wat we beslist missen. Welke dames nemen den handscboen op Ad. Zaterdag werd opnieuw beproefd de dam, voor af'sluiting van het te dempen deel der oude gemeentehaven, te voltooien, in zooverre, dat deze bet water zou keerell. Nadat door den aannemer verschillende voorzieningen waren gemaakt, kwamen de karren met zand, voor bet vullen der bres, weer met korter of langer tusscbenpoozen aangerold. De belangstelling was, bij bet opkomend water (voorai na de ondervonden teleurstelling) groot. De aannemer bad echter ook door de ervaring geleerd en nam maatregelen dat het water ook binnen bet afgesloten deel zou kunnen opkomen, waardoor een tegenwicht zou worden verkregen tegen den aandrang van buiten. In den aanvang bield alles zich goed, tot ten laatste een verraderlijke opborreling waar- scbuwde dat ondanks de genomen voorzorgen de dam weer dreigde ondgymijnd te worden. Toen werd niet lang bjpaden, doch een der rioolbuizen stuk gestagen," waardoor bet buiten- water gelegenheid kreeg om in zeer groote hoeveelheid binnen te stroomen. Het slotresul- taat was dat bet water tot zijn hoogste punt rees en de dam behouden bleef. Er zijn thans reeds eenige tijen overbeen gegaan, wel waren voorzieningen noodig, docb de dam ligt er nog en wordt verder opgewerkt. Het is voor den aannemer te bopen, dat hij nu een gunstig resultaat van zijn werkzaambeid zal ondervinden. De Beker-wedstrijd te St. Uicolaas. Er heerscbte gisternamiddag bij bet vertrek van den trein naar Mecbelen een meer dan gewone drukte aan bet station. En als men goed roud zag waren het niet alleen Belgiscbe bengelaars die met den trein vertrokken, maar voor bet grootste deel de voetballende jongeling- schap van Ter Neuzen en belangstellenden. De oorzaak daarvan was dat gisteren te St. Nicolaas de finale zou worden gespeeld om den door //Fiandria" aldaar uitgeloofden fraaien zilveren beker, waarvoor, zooals wij reeds bebben gemeld, //Sparta" van bier moest kampen tegen z/Eendracht" van Antwerpen. n't Is een zware club, hoor" was bet weinig troost gevende dat men boorde, maar daartegen- over stond goede moed en ijver van het Ter me dan als een smokkelaar, die door een Poolscb beambte is neergeschoten. Wilt ge me dit ook beloven Indien ge bet doet, zult ge goed be- loond worden, doet ge 't niet, dan zult ge be- scbuldigd worden mij gedood te hebben." </Dat had bij niet moeten zeggen. Wij be- loofden wat bij verlangde en daarmee was bij tevreden. Toen maakten we een bed op den wagen, pakten hem goed in en reden over de beide naar Wallux's but. Toen we daar waren aangekomen, was hij echter stijf en koud." Hier bield Doodshoofd uitgeput op, bij sloot de oogen en lag gebeel bewegingloos. Matthijs was de eerste, die hem weer op bet onderwerp terug beproefde te brengen. Waarom hebt ge ons dit alles niet reeds vroeger gezegd, Doodshoofd vroeg hij op ver- wijtenden toon, den oudeu huzaar zacht aan den arm schuddende. z/Waarom antwoordde deze, langzaam de oogen openend. //Een leugen is even spoedig gezegd als de waarbeid. Had ik niet gezworen, te zullen zwijgen En bovendien, ik wilde Gustaaf niet in bet ongeluk storten. Alzoo boe ver ben ik gekomen Mijn hoofd is ge beel in de war, door dien vervloekten val uit den oudeu toren." z/Gij badt deu baron in Wallux's but ge- bracht," zei Else, zonder op te zien. Zij be merkte duidelijk aan de steeds zwakker en zwakker wordende stem, dat de oude niet lang meer zou kunnen spreken. (Wordt vervolgd.) PT 1Mf vegscliif nt Waandag., Wuensdag- en Vrlfdwcrstvondnltgezanderd op Feeatdagen Uij de StrniH P. JR. TAW HSK RiSDK, te We* Weazen. •■■lit

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1