BEPROEFDE LIEFDE. No. 5736. Ter Neuzensche Courant - Zaterdag' 3 Augustus 1912. 52" Jaargang. Tied i lTet o if. Predikbeurten, Verslag1 over den Landbouw TWBEDB ZBIj-A-ID. TER NEUZEN, 2 Augustus 1912. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilfc van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 762.7 Horta. Laagste bekende barometerstand 751.3Lerwick. Verwachting tot den avond van 3 Augustus Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidweste- lijke of Zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt. Later waarschijnlijk regen, zelfde temperatuur. Ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin-Moeder woei heden van de open- bare en vele particuliere gebouwen de driekleur. Het muziekgezelschap//De Yereenigde Werk- lieden" is voornemens deze gelegenheid heden- avond te vieren door een korte muzikale wandeling, waarna op de Markt een concert zal worden gegeven. Het is reeds geruimen tijd geleden, dat men alhier in het openbaar een concert kon hooren. Te hopen is het, dat het publiek, en vooral de jeugd, blijk zal geven, dat men op gepaste manier daarvan weet te genieten en storend rumoer zal achterwege blijven. Bij het overgangsexamen aan de R. H. B. S. te Middelburg is alsnog bevorderd van de derde naar de vierde klasse J. H. W. Koevoets te Ter Neuzen. -De werkzaamheden tot afsluiting van de te dempen gemeentehaven trokken de laatste dagen veler beiangstelling. Vooral was dit gister het geval, toen de werkzaamheden zoover waren gevorderd, dat de dam het water moest keeren. Het ontbrak niet aan voorspellingen omtreDt doorbraak, overstroomen enz. De dam was, toen het water begon te vloeien zoover gereed, dat er voldoende uitzicht bestond om die, eer het water geheel gewassen was, op de noodige hoogte te brengen. A1 spoedig echter bleek dat het gevaar elders school. Eerst een geringe doorsijpeling, in het midden, langs de door den dam gelegde rioleeringsbuizen, die doorsijpeling werd een straaltje, dat steeds krachtiger werd en aan het afbrokkelen en instorten van het mulle zand was het spoedig te zien, dat de dam het tegen den steeds krach tiger wordenden drang van het water niet zou houden. Het duurde niet lang of er was in het midden een bres, waardoor het water met kracht heendrong, totdat het buiten en binnen op gelijk niveau stond. Nu gaat het water dus in de kade nog op en af, als voorheen, bp elk tij den zandigen dam afbrokkelende. Voor den aannemer is het een schadepost van beteekenis. Ook den aannemer van den bouw der H. B. S. die met genoegen den. dam zag voltooien, valt het niet mede, daar hij nu ook oponthoud ondervindt. Gisteren werd alhier in het //Hotel Cen- traal" door den notaris Dregmans te Axel, krachtens art. 1223/1255 B. W., geveild een W oonhuis met aanboorigheden en erf te Ter Neuzen, kadastraal bekend sectie L no. 1034, groot 67 centiaren, eigendom van P. Ruben. Hiervan werd kooper de heer P. Augustijn te Axel voor f 1020. De St. Crt. bevat de opgave van besmette- lijke ziekten in Zeeland in de week van 24 tot en met 30 Juli 1912. Er kwamen voor te Colijnsplaat en te Vlissingen 1 geval van rood- vonk en te Colijnsplaat 1, te Goes 2, te Hoek Toen ze op de plaats hunner bestemming waren aangekomen, hoorden ze, nog voor de deur geopend was, het luide geschreeuw van den zieke. Matthijs schoof zijn zuster wat op zijde en trad het eerst de hut binnen. Weber waande zich in de hitte van de koorts weerop het slag veld. Hij zat rechtop in zijn bed, met het eene been er buiten, terwijl hij wild in de lucht schermde en krachtig weerstand bood aan vrouw Horen, die hem met bijna mannelijke kracht in het bed trachtte te houden. Hetlin- nen verband om zijn hoofd was op zijde ge- schoven, hetgeen den ouden man metzijuasch- grauwen ruim veertiendaagschen stoppelbaard een treurig, zonderling aanzien gaf. //Wat riep hij, </je wilt me vangen, schurken Tot gi uzelement sia ik jelui alien, zonder genade Matthijs was de weduwe ter hulpe gesneld, maar zelfs aan hunne vereende krachten gelukte het nauwelijks, den zieke op zijn bed te houden. z/Bedaar dan toch, man," zeide vrouw Horen. z/Blijf toch rustig, zie juffrouw Else is hier, zp komt u eens bezoeken." //Jufirouw Else? kom, ga weg, wat heb ik met vrouwvolk te maken, als het er op los gaatZiet gij daar die bajonetten niet blinken Bommen en granaten Ziet, hoe onze overste er op los slaat Hem na, wie geen hondsvot is I" 1, te Kloetinge 2 en te Zierikzee 1 geval van diphtheritis. Te IJzendijke circuleert bij de leden der Ned. Herv. Kerk een lijst waarop goed ingetee- kend wordt. Het doel dezer lijst is om de ge- meenteleden in staat de stellen de kerk een blip - vend aandenken te geven bij gelegenheid van het driehonderdjarig bestaan der kerkelijke ge- meente, welke gebeurtenis dit jaar feestelijk zal herdacht worden. St. Jansteen, 31 Juli 1912. Ter Raadzitting van heden waren alle leden present. Besloten werd a. 1. Vermeulen, wegens woonplaatsver- andering gedeeltelijk ontheffing van de betaling van zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag dienst 1912, te verleenen. b. Aan H. M. de Koningin een adres te richten om ontheffing van het bepaalde bij art. 48, 5e lid der wet Lager Onderwijs, betreffende voorziening vacature van Onderwijzer aan 0. L. School Heikant. c. het Burgerlijk armbestuur voor 1913 f 975,subsidie uitdegemeeutekaste verleenen. d. uit den post onvoorziene uitgaven ge- meentebegrooting 1912 42,35 op den post advertentiekosten lager onderwijs over teschrijven. e. de verordening regelende de jaarwedde van het onderwijzend personeel aan de O. L. school te wijzigen in verband met de aan- haling van eenige artikels der Militie en Land- weerwet. f. den datum van ingang der benoeming van den heer G. A. Boddaert onderwijzer aan 0. L. School Heikant in plaats van 1 Augustus op 16 Augustus aanstaande te bepalen. Aangeboden werd lo de Gemeenterekening over het jaar 1911. 2de Gemeentebegrooting voor het jaar 1913. Goedgekeurd de rekening over 1911 en de begrooting voor 1913 van het Burgerlijk Armbestuur. Benoemd tot Commissieleden tot voorloopig onderzoek gemeentebegrooting 1913 de heeren A. P. M. Vermandel, H. Vergauwen en Th. Voet. Heden werd bij de politie aangifte gedaan dat van een landbouwersknecht Jansseus, een horloge is ontvreemd uit zijn vest dat aan de deur van den koestal hing. Overslag. De heer A. van der Burg, directeur der Nederlandsche vliegvereeniging te Gilze- Rijen, steeg Donderdagavond om 7 uur en 50 minuten op het vliegterrein voor een jubelende menigte op. Hij maakte een prachtige vlucht over het terrein, verdween eenige oogenblikkeu in de richting van Wachtebeke, streek weer over het terrein en vloog over het Nederlandsch grond- gebied. Na achttien minuten daalde hij op het smalle vliegterrein, omgeven door hooge boomen, juist op de plaats, waar hij naar boven gegaan was. Hij werd door het comite rondgedragen en geestdriftig toegejuicht. Men bood hem den eerewijn aan, terwijl de heer Aug. Rougier uit Wachtebeke hem gelukwenschte. Zondag zal de heer Van der Burg, na eenige demonstraties boven het terrein, naar Gent vliegen om een krans te gaan leggen op het monument ter eere van Daniel Kinet, dat Zondag onthuld wordt. Ook Crombez komt per vliegmachine van Nieuw- poort om een krans op het gedenkteeken te leggen. Na afloop zal de heer Van der Burg, waarschijnlijk vergezeld door den heer Crombez, naar hier terugkeeren en op het vliegterrein van den heer Kamiel Bauwens dalen. Weer beproefde hij uit het bed te springen, doch men hield hem met geweld tegen en eindeljjk zonk hij uitgeput door de groote in- spanning en door nieuwen hevigen aanval der koorts, in zijn kussen achterover. Eenige minuten heerschte er nu stilte in het kamertje men hoorde niets dan de zware adem- haling van den zieke. z/Laten we hem nu niet storen," zeide de weduwe. //Straks zal hij wel beter zijn." Else zag haar aan de harde, scherpe trekken der oude vrouw waren nog dieper geworden en verrieden het grootste lichamelijk en geeste- lijk lijden, maar ook zeiden die trekken aan Else, dat vrouw Horen gereed en in staat was het ergste te hooren. z/Heeft n reeds gehoord, wat Gustaaf gedaan heeft, moeder fluisterde Else haar toe. Ja, kind. Het gebabbel der menschen over hem is zoo luid, dat een doove het zelfs hooren zou. Ik vermoedde ook wel, dat alles uitkomen zoo. Zelt heeft hij de waarheid gezegd en dat is beter, dan dat een ander het voor hem had gedaan. Misschien zien de rechters er een teeken van berouw in." z/Heeft u hem reeds gezien vroeg Else met eenige aarzeling. z/Neen, nog niet. In den eersten tijd is mijn hulp hier noodig. Doodshootd heeft voor mijn zoon zijn leven gewaagd, ik mag hem dus nu niet verlaten. Gustaaf behoeft mijn steun ook niet, want ik kan niets voor hem doen." Doodshoofd begon weer onrustig te worden en Matthijs maakte zich tot een nieuwe De heer Van der Burg zal tusschen 4 en 5 uur opstijgen. Men schrijft ons uit Middelburg Bij het zoeken naar gouden tientjes zijn ten nadeele van een winkelier hier ter stede 21 van die geldstukken ontvreemd. Als verdacht van dien diefstal zijn door de politie twee vreem- delingen aangehouden, op wie 9 gouden tientjes bevonden werden, die zij zeiden dat hun eigen dom waren, doch die de winkelier als zijne bezoekers herkend. RIJKSPOSTSPAARBANK. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Augustus en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en reutebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewrjs van ontvang. Zondag 4 Augustus 1912. in 1911. Aan dit verslag zij het volgende ontleend Het jaar 1911 kenmerkte zich door een regen- armen, bijzonder warmen zomer. Gedurende de periode April-September viel er in het geheel 205 m.M. regen tegen normaal 359 rn.M. De temperatuur was in Mei gemiddeld 2° C boven normaal, in Juli eveneens 2°, in Augustus 3° en in September 1°. Het aantal dagen, waarop de temperatuur boven 25° steeg, was in Juli 12 (normaal 6), in Augustus 13 (normaal 4), in September 6 (normaal 2). Op 28 Juli steeg de temperatuur op versehillende plaaten tot 36°, terwijl voorheen 34° het maximum was. On- weersbuien waren betrekkelijk zeldzaam van de 100 uren, die de zon aan den hemel stond, scheen zij 49, tegen normaal 38. De betrek- worsteling met den ijlenden man gereed. De zieke prevelde eenige onverstaanbare woor- den en begon daarna met doordringende stem te zingen. Het gezang eindigde in een dof gesteun. Nu trad Else naar het bed. Zij boog zich over den zieke been en legde zachtjes haar hand op zijn brandend hoofd. z/Weber, ken je mij zeide ze vriendelijk en vleiend. Je hebt naar mij gevraagd en zie, nu ben ik gekomen. Wil je mij niet aanzien „Wa wat?" prevelde hij. Hij draaide het hoofd om en keek Else aan. Men kon het den man aanzien, dat hij zijn gedachten poogde te verzamelen. z/Ik ben 't Else Krussof.Ken je mij nu z/Ja zeker, ja. Ik heb op u gewacht." Hij richtte zich halverwege in zijn bed op, steunende op eeh elleboog. greep Else's hand en staarde haar aan. z/Ik ken u," zeide hij toen langzaam. z/Ge zijt Else Krussof. Ik wou u wat mede- deeien wat was het ook weer Juist een oud lied Hij mompelde eenige versregelen en fluisterde toen z/Neen, toch niet, dat was 't niet." Hij legde zich weer neer, maar hield haar hand vast. z/Wilt ge me niet iets van Gustaaf Horen zeggen vroeg ze. z/Juist, dat was't," riep hij levendig. //Loop, juffer, loop en red hem hij zit in den ouden toren bij de smokkelaars loop, de landratten zijn hem reeds op de hielen Neen, toch kelijke vochtigheidstoestand van de lucht was in de maanden Juli, Augustus en September gemiddeld 69 °/0 tegen normaal 77 °/0. In het algemeen kan men zeggen, dat de uitwerking van dezen abnormaal drogen en warmen zomer voor de uitkomsten van het land- en tuinbouwbedrijf minder ongunstig was, dan aanvankelijk werd gevreesd. Wel was die uit werking echter, al naar den aard der gewassen en der grondsoorten, waarop zij geteeld werden, zeer verschillend. Terwijl de resultaten van den weide- en voederbouw over het geheel slecht moeten worden genoemd, heeft de akkerbouKspeciaal op de kleizeer gunstige financieele uitkomsten opgeleverd. De opbrengsten van de meeste producten waren zeer goed, de kwaliteit uit- stekend en de prijzen hoog. Zeer voordeelig was de cultuur van aardappelen, suikerbieten, uien, erwten en stamboonen. Inzonderheid ver- dient de goede uitslag van den suikerbietenoogst vermelding. Terwijl deze oogst in versehillende West-Europeesche landen zeer tegen viel, was de opbrengst hier te lande buitengewoon hoog. Ofschoon de prijs over 't algemeen hoog was, maakten toch zij, die op participatie leverden en de deelhebbers van cooperatieve suikerfa- brieken veel hooger prijzen dan zij, die op telquelcontract verkocht hadden, 18,per 1000 K.G. was bij eene opbrengst van 40 a 50000 K.G. per H.A. geen zeldzaamheid. Op het zand waren de uitkomsten van het bedrijf over 't geheel ongunstig, doordat de in- komsten daar grootendeels uit de veehouderij moeten komen en deze onvoordeelig was. De goede rogge- en aardappeloogst kon de eind- rekening niet goed maken, evenmin als de hooge zuivel- en veeprijzen. Op de veenkoloniale dalgronden zijn de gelde- lijke uitkomsten dooreengenomen goed te noemen. Het hoofdgewas, fabrieksaardappelen, gaf ten gevolge van het plaatselijk optreden van nacht- vorsten zeer uiteenloop.ende opbrengsten. Door de groote vraag van aardappelen voor Duitsch- land waren de prijzen echter hoog. De groote uitvoer was voorts oorzaak, dat de speculatieve fabrieken het benoodigde -quantum aardappelen bij lange na niet konden machtig worden. De uitkomsten, verkregen met de versehillende takken van tuinbouw waren over het algemeen gunstig. Inzonderheid was 1911 een voordeelig jaar voor de groententelers. Door de droogte kwam in Duitschland van den groentenverbouw weinig terecht, zoodat dit land in veel sterkere mate dan andere jaren op het buitenland was aangewezen, eene omstan- digheid, die de prijzen enorm deed stijgen. flier te lande deed de droogte aan de ont- wikkeling van sommige gewassen ook wel schade, vooral in de hooger gelegen deelen, maar in de lager gelegen provincien Noord- en Zuidholland, waar bijna 75 pCt. van de voor groententeelt gebruikte gronden liggen, was de opbrengst zeer bevredigend, zoodat de financieele resultaten schitterend waren. Er zijn meerdere voorbeelden, dat de geldelijke opbrengst van het gewas den koopprijs van den grond, waarop het was geteeld, evenaarde of zelfs overtrof. Leerzaam in deze is het cjjfer, dat den omzet aangeeft van de hier te lande bestaande veilingen van tuinbouwproducten. Terwijl in 1910 geveild werd voor 10 millioen guldensteeg dit bedrag in 1911 tot 16 millioendus ongeveer 60 proceDt. Ook de uitvoer van groenten nam toe, doch lang niet in die mate. In 1910 werd in totaal aan versche groenten uitgevoerd ongeveer 189 millioen E.G., in 1911 bijna 216 millioen K.G., eene toename dus van 15 °/0. Tot deze vermeerdering van den uitvoer droegen vooral bij sluitkool (in 1910 35 niet. Het suist en trommelt me hier in den kop, het is, alsof mijn verstand wordt benomen." Angstig keek zij rond. wWas het ook Zaruba vroeg Else opnieuw. Haar stem beefde bij deze vraag. z/Nu weet ik het! Van Zaruba, juist, van Zaruba Een teug brandewijn, snel Else wendde zich tot vrouw Horen. z/Ik mag 't hem niet geven, de dokter heeft 't verboden," zeide deze. z/Naar den drommel met alle dokters riep de zieke. //Het geldt hier een menschen leven hier is het hangen of niet hangen Een slok brandewijn hier, al is het de laatste, dien ik proef." Matthijshad reeds de flesch uit de kastgenomen en reikte den ouden huzaar een kleinen aarden kop vol van het verlangde vocht toe. Gretig sloeg de man den vurigen drank naar binnen. //He" zeide hij, diep ademhalend en met de tong smakkend, //zoo iets geeft leven en denk- kracht. Houd de flesch in de hand, Matthijs. En nu, schrijf op, wat ik je zal voorzeggen. Luistert ge goed Ge moet mijn woorden opteekenen, want voor de tweede maal zal ik het u wel niet kunnen vertellen." Intusschen zochten alle drie ijverig overal naar pen en inkt, maar zoo iets was natuurlijk in het huis van Doodshoofd niet te vinden. (Wordt vervolgd.) Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9 u., dhr. H. J. v. d. Ouden. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Ds. A. Timmerman, van TerNeuzen en 2 u., geen dienst. Hoek. 9 u. 2 u., Ds. E. Raams Jr. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos van Sas van Gent. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Scheele, van Veere. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. Lammertsma. r H. 9 u. en 2 u., Ds. Schippers, van Westzaan. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. 11. Uijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., dhr. ,T. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5| u., dhr. Hubregtse, van 's Gravenpolder. Clir. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5| u., dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5