A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e b w s c h - VI a a d e r e n. No. 5794 Dinsdag 30 Juli 1912. 52' Jaargang. Kamer yan Koophandel en Fabrieken Openbare Vergadering A 0 It fe SfeielSt! g aan te besteden Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederiand 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,—Men abonneert zich bp aile Boekhande- taara, Postdirecteuren en Brievenbushauders. ADVERTENT! KNi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend, Te 1 efoon No. 2 5. Jnzending van adverterdien v6or 1 uur op den dag der uitgave. Bit blad venehynt OshhiIih}-, en I'rljda^aTond, nltgezonderd op reertdapen l»ij de Flrma I?. J. VIS OE SAS1IE, lie Semen. te Ter Neuzen. op Donderdag den 1 Aug. 1912, 's nam. 8 uur. De Voorzitter, A. C. LENSEN. De Secretaris, A. P. DE VOS. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen op Wrijdag 2 Augustus 1912, des voormiddags 10 lire, ten Raadhuize dier ge- meente trachten het vepbfeeden van den kei- weg op de i^ol aan de haven in den S^argarethapolden. Plaatselijke aanwijzing op Vrijdag 2 Augustus 1912, des voormiddags 8 ure. Bestek en teekening liggen op de Secretarie, en bij den Gemeente-architect, den heer A. P. Wisse, ter inzage. Burgemeester en Wethouders voornoemd, -JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lz., Secretaris. De ,/Etoile Beige" meldt, dat de bliksem Donderdagavond zes maal het kasteel Oiergnon, waar de koninkiijke familie van Belgie en Prins Hendrik der Nederlanden zich bevonden, ge- troffen heeft. Slechts onbeteekenende schade werd aan het kasteel toegebracht. De Koning, de Koningin en Prins Hendrik, bewaarden volkomen hun koelbloedigheid en stelden bun orogeving gerust. Prins Hendrik bracbt den nacht op't kasteel door en keerde Vrijdag naar Nederiand terug. TEH NEUZEN, 29 Juli 1912. Het weerbericbt van het meteorologiscb instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 764.6 Horta. Laagste 73,6.8 Stornoway Verwachting tot den avond van 30 Juli: Krachtige tijdelijk stormacbtige zuidelrjke tot zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Vrijdagavond werd albier eene vergadering van belanghebbenden gehouden, waarin besloten werd tot de oprichting der vereeniging ,/Ter Neuzenscb Belang". Het doel der vereeniging is bevordering van het vreemdelingen verkeei^ zooals dat op verschillende andere plaatsen geschiedt. Men wil trachten meer algemeene medewerking te verkrijgen, waarom, blijkens de advertentie in dit nummer,' belanghebbenden worden uitgenoodigd tot bet bijwonen eener tweede vergadering, op morgenavond, in bet logement ,,'s Lands Welvaren". Gisteren gaf het muziekgezelschap „De Vereenigde Werklieden" in den' tuin vau „De Buiten-Societeifc" alhier een concert, waarbij de uitvoering der verschillende nummers van het programma over bet algemeen zeer te loven viel. Er blijkt uit van ernstige studie. Het bezoek was niet druk. Een oogenblik leek bet dat een opkomende bui het concert zou verstoren, doch door den krachtigen wind dreef deze spoedig over. Tenslotte werd bet een aange- name zomeravond, waarvan men, zoo binnen als -buiten den tuin, algemeen genoot. Door de afd. van den Alg. Ned. Geheel- onthoudersbond waren, zooals is aangekondicd, vergaderingen belegd op Zaterdagavond. °en gisteren, waarin als spreker zou optreden de heer 1. I. Samson, van 's Gravenhage. De eerste vergadering, op jl. Zaterdagavond in het Vereenigingsgebouw, was niet druk be- zocbt. Tocb was de verkoop van brochures en andere geschriften niet onbevredigend. In den voormiddag hielden de leden der afdeeling een propaganda-wandeling naar Sluiskil, terwijl te 5 ure eene meeting gehouden zou worden op het voetbalveld. In den aanvang was een zeer talrijk publiek aanwezig, doch de dreigende regen was oorzaak dat de rijen ge- dund werden. Toen de dreigende lucht was voorbijgedreven werd de kriug van belaugstellenden langzamer- band weer wel grooter, maar het werd tocb niet meer dat, wat het in den aanvang was. Te acht ure werd weder eene vergadering gehouden in het vereenigingsgebouw, waar het bezoek druk was. In de voormelde vergaderingen werd bet vraagstuk der geheel-onthouding door den beer Samson op verschillende wijzen besproken. De eerste en laatste vergadering werd ook opge- luisterd door vioolspel, van een zoon van den spreker, terwijl hij ook eenige voordrachten ten beste gaf. De afdeeling zag haar ledental in deze ver gaderingen weer met een aantal vermeerderen. Gisteren werd albier in het ziekenhuis aangebracbt de echtgenoote van D. Schieman, wonende te Axel-Sassing. De ongelukkige was wanbopig gebrand, zoodat er veel vrees voor baar behoud bestond. Naar wij vernemen bad de vrouw, de kachel, die zij meende dat uit was, opnieuw willen aanmaken en gebruikte daarvoor petroleum. Eensklaps ontplofte de vloeistof eu de vrouw was terstond als met vlammen overgoten. In haar schrik ijlde zij naar buiten, waar door de tocht de vlapimen nog toenamen. Haar ecbtgenoot miste op dat oogenblik ook het juiste besef orri zijn vrouw te helpen en brandde zich bij zijne pogingen daartoe deerlijk de banden. Toen de kleereu der vrouw eindelijk gedoofd waren was zij over ongeveer twee derden van het lichaam ge- blakerd. De geneesheer uit Axel, dokter Bom, wiens hulp werd ingeroepen, achtte opname en verpleging in het ziekenhuis alhier nood- zakelijk, waarom zij per rijtuig daarheen werd gebracht. De ongelukkige die natuurlijk vreese- lijk leed, is hedennacht reeds overleden. Bij bescbikking van den Minister van Waterstaat is bepaald dat de met ingang van 1 Oct. a.s. benoemde hoofd-ingenieur directeur 2de klasse H. van Oordt te Rotterdam zal dienst doen in de llde directie ter standplaats Middel- burg. Aan de vroeger albier werkzame ambtenaren zullen dienst doende ingenieur lste klasse A. Th. de Groot te Rotterdam, de ingenieur N. C. Lambrechtsen als arrondissements-inge- nieur in bet noordelijk arrondissement van de 5de directie te Zwolie, de ingenieur 3de klasse P. J. van Voorst Vader Jr., thans te Breda, wordt met ingang van 1 Nov. toegevoegd aan den inspecteur-generaal in de lste inspectie, ter standplaats 's Gravenhage. De beer Van Dalsum vermeldt in zijn blad f/Oe VTolkswil" dat door hem onder dag- teekening van 22 Juli aan H. M. de Koningin een adres is gezonden, teneinde aan de Kroon de beslissing te onderwerpen over het bekende geschil in zake het zitting bebben van twee, leden van Gedep. Staten in den Raad van Bestuur der Zeeuwscb-Vlaamsche Tramweg- maatschappij, wat voigens den heer Van Dalsum in strijd is met art. 57, 2e lid der Prov. wet. Naar men aan „De Zeeuw" meldt, zal Ds. J. H. Donner, voorzitter der Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland, met 1 November zijn arbeid als geestelijk verzorger op de stichting nederleggen. Als voorzitter evenwel hoopt bij de vereeniging en haar stichting te blijven dieneq. Voigens mededeeling van het Loodswezen zal de draaibrug over het kanaal door YValcheren te Middelburg gesloten zijn en de scheepvaart I door die brug gestremd op 30 Juli a. s. van 6 u. v.m. tot 6 u. n.m. ZaamsHag. Dezer dagen hadden eenige kin- i deren alhier de slechte gewoonte om achter de het dorp passeerende voertuigen te loopen. Een ongeveer 7jarig meisje kwam daarbij met een der wielen van een wagen in aanraking met bet gevolg dat zij met een gebroken dij- been moest worden opgenomen. Philippine. In de zitting van den gemeente- raad is benoemd tot hoofd der school de beer J. Weursten, hoofd eener school te Slikplaat. Koewacht. Vrijdag n.m. werd bier ten buize van den beer E. de Vleescbouwer en ten overstaan van notaris J. A. Dregmans te Axel verkocbt lo. Een stuk bouwland, groot 1 hectare 23 aren en 10 centiaren,-gelegen in den polder Nieuw Beoostenblij onder deze gemeente. Kooper werd de beer Oh. L. Rottier albier voor 630 per gemet. 2o. Een stuk bouwland, groot 1 hectare 18 aren en 80 centiaren, gelegen in denzelfden polder. Kooper werd de beer S. Steenaert albier voor f 720 per gemet. 3o. Eeu stukje bouwland, groot 77 aren en 24 centiaren, gelegen als voren. Kooper werd de beer Van de Bilt te Axel voor f 670 per gemet. 4o. Een stukje bouwland, groot 76 aren en 49 centiaren, gelegen naast voren. Kooper werd de heer P. Audenaarde albier voor f 630 per gemet. Zaterdagavond werd de laatste steen gelegd van den nieuwen steenweg door den Karnemeik- polder. Door dezen weg, die midden door den polder gaat, is een groote verbetering tot stand gekomen, die vele landbouwers ten goede zal komen. Door bet bestuur van den polder zal deze weg verbonden worden met den nieuwen weg door de Klipstraat. Dit gedeelte, ongeveer 720 M. lang, zal ook binnenkort voltooid zijn. Vliegen te Ovei*s!ag. Op verzoek van eenige heeren w. o. de heer Willems uit Roozendaal, uit deze omgeving geboortig, besloot de heer Van der Burg, directeur van bet vliegterrein te Gilze-Rijen, albier eenige vliegdemonstraties te geven op de weide van den beer Kamiel Bauwens. De waarborgsom was direct geplaatst, zoodat velen geen acties meer konden bekomen. Reeds vroeg in den morgen was het te zien dat er iets bijzonders op til was. Hier en daar werd de Nederlandsche of Belgische vlag uit- gestoken en langzamerhand kwamen de vele vreemdelingen van alle kanten opdagen. Tegen "den middag golfde bet bezoekers die op alle mogeiijke vervoermiddelen bet dorp binnen reden. Hoewel nog velen die, bekend met bet blad- stille weer dat vele vliegers noodig acbten om te kunnen ppstijgen, wegens den bevigen wind warenthuis gebleven, was er in het dorp een menschenmenigte als zelden tevoren. Om een uur of vijf bet vliegterrein, dat even over de Nederlandsche grens is gelegen, binnen- tredende was daar nog weinig publiek en konden wij bet veld eu de vliegmacbine eens kalm opnemen. Het veld, dat van den weg niet zichtbaar is, verdeeld in drie rangen, respectievelijk voor fr. 2, fr. 1 of 50 centimes toegankelijk, is lang doch vrij smal en aan weerszijden beplant met boomen, zoodat bet nu juist niet voor laodingen geschikt is. Het was ook daarom dat de heer Willems en c. s. juist den beer Van der Burg verzochten te komen vliegen, gezien zijn succes op andere plaatsen en bekend om zijne opstijgingen en landingen op nog veel kleinere velden. De vliegmacbine is een eendekker, type Ble- riot, waarvan zij o. a. verscbilt fdoordat de Bleriot ronde en deze vierkante vleugels beeft. De motor is 50 paardekracbt sterk en maakt 12 tot 1500 omwentelingen in de minunt. De lucht, bet onderwerp van vele gesprekken, werd steeds doukerder totdat een malsch regen- buitje de nog weinige aanwezigen deed be- scbutting zoeken onder de ververschingstent of andere plaatsen. Het regentje werkte echter zeer bevorderlijk voor het doel van den avond, niet zoodra was het weder c^roog of de wind verminderde langzaam aan en de heer Van der Burg ver- klaarde dat bij bepaald zou vliegen. Inmiddels was het muziekgezelschap Concordia op het terrein verschenen dat echter slechts sporadisch haar welluidende opvroolijkende tonen liet klinken. Het publiek had evenwel tocb pret en zoo- lang de machine nog niet naar buiten werd gerold, vermaakte de een den ander. Zoo zagen wij een amateur-acrobaat die op een ladder allerlei grappen verkocht, een Trompetter von Sackingen baalde de aandoenlijkste liederen uit zijn trompet, een marechaussee deed alle pogingen om een paar menschen van een terrein af te krijgen waarop zij meenden zonder te betalen de vliegdemonstratie te kpnnen bijwonen, iets wat hem na versterking en een vermakelijke woordenstrijd gelukte, daar brak de prikkel- draadversperring en maakten eenige jongelui kennis met de watersloot. Ieder was vroolijk gestemd. Zoo vulde zich langzamerhand bet vliegterrein en toen de heer Van der Burg het toestel uit de garage liet halen, waren er reeds vrij veel toescbouwers. De mecanicien en een leerling-vlieger, de beer Van der Burg beeft op bet oogenblik 4 leerlingen, zagen nauwkeurig alle onderdeelen nog goed na en lieten den motor eens loopen. Alles was in orde. De vlieger maakte zich gereed zijn vlucht te beginnnen, verkende nog even het veld eu besteeg zijn machine. De motor werd aangezet doch boe men ook trok, de machine maakte geen contact. De wachtende menigte was vol spanning, het geduld werd op proef gesteld want de vlieger kwam kalmpjes van zijn zitplaats geklommen, bekeek den motor en gaf zijn mecanicien eenige wenken. Andermaal nam hij in de machine plaats, na een paar pogingen pakte nu de motor en luid knallend draaide de schroef in dmzeling- wekkende vaart om haar as. De machine zette zich in beweging, na Sen aanloop van een 50 M. verbief zij zich om 7 uur 45 minuten van den grond en onder het gejubel der aanwezigen steeg zij in prachtige stijl steeds hooger. Op een hoogte van 70 M. maakte de vlieger eenige kringen random en over het veld en na een pracbtvolle zwenking daalde hij om 7 uur 52 met onfeilbare zekerheid juist op de plaats van opstijging op het waarlijk zeer smalle veld. De vliegenier werd op de schouders getorst naar de bestuurstafel waarliem namens bet vliegcomite door eene jonge dame een bouquet werd aangeboden, en de eerewijn werd rondgediend. De aanwezigen zullen zich waarlijk niet be- klaagd bebben hun penningske te hebben ge- offerd, daar juist bet opstijgen en bet landen het mooiste is van de demonstraties. Als bet weer hedeu meewerkt, zullen nog meer aanwezigen getuige zijn van de emotie- volle vluchten vau den koenen vlieger. Wooi* en bij 'tvfiegen. Waaracbies, om met zoo'n storm op de fiets naar 't vliegen te gaan zien, daarvoor moet je bewondering hebben voor de vliegkunst. Kunst is nu eenmaal in onze moderne samen- leving een groot iets. Je- hebt kunst-boter, kunst-tanden en een hoop meer andere Jcunsten, maar voor kunst trotseer je den storm om naar Overslag te rijden. Edoch, vol moed en vurig verlangen kom je tot aan de Belgische grens waar je door een gewichtig doende douanier tegen den kalesseiweg gekeken wordt en je knusjes terug gestuurd wordt, omdat jfe geen pas-avant hebt, terwijl de fietsers uit Belgie ongestoord, je uitlachend, voorbij snorren en zonder moeite je vaderlandschen bodem betreden en je eigen z/Neerlandsch bloed", dat door je eigen ad'ren TEB 1IDEBI8CHE COIIRAIT. iS, O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1