•,7*. derdagavond is d« 30jarige H. W, nili Westeryeld (gem. Zuidwolde) bij het zwemmen in de Hoogeveensche vaart in de Wijk vecdronken. Door den commissaris van politie te Arnhem werd eemgen tijd geleden den agenten van parti- c ah ere, op de Staatsloterij trekkende Obligatie- a fnnapS']0N aanSez:egd den verkoop metingang dei 400e Staatsloterij te staken. Zonder dat eenzelfde verbod op andere plaatsen gegeven werd is toch van hoogerhand een onder- zoe v ingesteld naar de werking dier maatschap PS en. Wat dit onderzoek ook tot gevolg moge hebben gehad, vaststaat in elk geval dat de zoogenaamde 1 ijdgeestloten en Tijdgeestpolissen zijn: 3 pet. p remie-o bl igatien in den zin van art. 3 der loterijwet en dus volkomen geoorloofd. Op grond hiervan wordt dan ook de verkoop op a e plaatsen waar, de N. Y. De Tijdgeest is vertegenwoordigd, zonder eenige stoornis voortgezet. De 20e velddag van het Heilsleger is goed geslaagd en was op Nimmerdor bij Amersfoor druk bezocht. Herdacht werd de 25jarige ves- tiging van het leger in Nederland.' De plechtige uitzending had plaats van luit. kol. 1 al.sua naar Duitschland en brigadier de Groot naar Java. en mevr. en mevr. viicg j Aan het diep te Een lastige vlieg Fochteloo bij Oosterwolde, Friesland, op het land van den heer K. Post, staat een bosebje, waarvan alleen nog het eikenhout staat. Een familie Yeluwsche eikeschillers is begonnen het hout te velien en te schillen. Het zeer lastige verschijnsel doet zich voor, dat het bosch is bezaaid met vliegen. De last van die vliegen blijkt zoo erg te zijn, dat de eikschillersfamilie de vlucht heeft genomen. Want niet alleen dat die insekten om hoofd en handen vliegen, maar ze kruipen overal in en onder. Men is er totaal mee verlegen. W e^ hebben aldus schrijft men aan de it. Ct.' nadat men ons er iets van had meegedeeld, het bosch eens opgezocht. Yer zijn we ei maar niet ingegaan we hadden er spoedig genoeg van. in 'n oogenblik hadden we een 40, oOtal op jas, broek, vest en pet, en statig wandelen ze over gezicht en handen. We merkten zeer wel, hoe verder in het boschje, hoe meer vliegen. We hebben er een paar in een doosje meegenomen om ze eens te laten zien. Dat meenemen in een doosje bleek niet noodig te zijn geweest toen we thuis waren hebben° we de bovenkleeding moeten uittrekken om van die lastige insecten verlost te worden, niettegen- staande we op de terugreis een paar keer Tialt maakten om de enkele die we meedroegen te verwijderen. De vlieg is loom en haugt erg aan. Men doodt haar niet gemakkelijk. Wat zou de oorzaak zijn dat deze vreemde soort vliegen daar in zoo groot aantal is Waar kornen zij vandaan Men deelde ons mee, dat nu gedurende 3 jaren de spreeuwen in den nazomer, of liever voor het vertrek dit bosch kozen voor verzamel- plaats. Duizenden bij duizenden van die vogels zag men daar dan bijeen. Maar Dr. Biittikofer meedeelde behooren de insekten in kwestie tot de in Nederland welbe- kende, hoewel niet algemeen voorkomende. Men heeft bier te doen met de vogelluisvlieg (Orni- thomyia avicularia) Ein. Haar talrijk voorkomen in het genoemde bosch kan meent Dr. Butti- kofer zeer wel in verband staan met de aldaar in het voorjaar aangetroffen spreeuwen- zwermen. Deze luisvliegensoort leeft nl. vooral para- sitisch op insektenetende vogels en roofvocrels en by voorkeur in hun n'esten. Een keksenproces in 1912. De vrouw van L. v. 0. te Hellouw was al sedert geruimen tijd bedlegerig. Medische hulp faaldede vrouw verwachtte alleen hulp van zekeren K., die in het dorp den naam heeft te kunnen heksen. K. werd door v. 0. ver- zocbt bij diens vrouw te komen, doch hij weigerde. //Het mensch sterft, help haar toch'', smeekte v. 0., maar K. bleef onvermurwbaar. Raad van eenige vrienden werd ingewonnen en eeuparig was men van oordeel, dat K. moest komen, het gaat, zoo het gaat. In gezelschap van J. v. H. en D. v. H. beide personen van GO jaar toog v. 0. op 6 Juni j.l. naar ontmoette hem, greep hem en voerde hem op een krui- -naar de woning van v.*.0. Gelukkig voor K. bereikte men deze nietde veldwachter bevrijdde Iv. uit zijn onaangename positie. Beklaagden, tegen wie in een vorige zitting voor elk e'en maand was geeischt, werden Vrijdag veroordeeld tot 7 dagen. Een nasleep had deze zaak voor A. de B. te Hellouw, die als toeschouwer van het optreden van den veldwachter zeide tfWe moesten hem op zijn kop slaan", met hem doelende op den veldwachter. Bekl. zeide K. bedoeld te hebben. Ook hij hoorde een maand tegen zich eischen. De uitspraak was Vrijdag vrijspraak. In verband met deze zaken staat vermoedelijk het feit, dat men de vorige week bij den gemeente- veldwachter te Hellouw alle aardappelen en tuinvruchten heeft uitgetrokken en vernield. Nieuwendjjk, bij Gorinchem, had een °Jarig zoontje van den landbouwer W. H. v. Helden de aardigheid om met een snoer kralen al spelende te gaan slapen. Op het schreien der jongens ontwaakcen te middernacht de ouders en tot hun grooten schrik bleek dat de kralen naar des jongens maag waren verbuisd. Langs den natuurlijken weg kwamen ze den volgenden dag weder te voorsehijn, zonder dat er bij het ventje er eenige letsel van over bleef. J oorzichtig met f ruit en groenten, Het //Maandblad tegen de Vervalschingen", schrijft In dit seizoen, waarin van rauwe vruchten en salade een zoo ruim gebruik wordt gemaakt, is het voorzeber van b'elang op zeer interessante proefnemingen te wijzen, in verband met het gevaar van besmetting, door onzuivere, rauwe groenten en vruchten. In de eerste plaats komt hierbjj de besmetting door tyfuskieruen in aan- merking, en het kan geen verwondering baren dat een dergelijke infectie kan voorkomen, in aanmerking nemende de soort meststoffen, die dikwijls gebezigd worden. Het is daarom zeer belangrijk te weten, onder welke omstandigheden groenten en vruchten, tyfusbacillen kunnen be- vatten, die in of op den grond tot ontwikkeling zijn gekomen. lyfus-bacillen bljjven, zooals de experiraenten bewezen hebben, bij gewone zomertemperatuur zeer lang in leven, volgens sommigen van 65 tot 75 dagen. De. laatste proefnemingen te dezer zake werden volgens //The Medical Press," door Dr. Creel genomen op de volgende wijze. Hij zaaide sla- en radijszaad en bespreukelde deze bezaaide oppervlakte twee dagen later met faecale stoffen, waarbij een versche cultuur van tyfus-bacillen gevoegd was geworden. In een bed waarbij de planteu gedurende een ggdeelte van den dag beschaduwd werden, konden tyfus bacillen op de bladeren geconstateerd worden na n tijdsverloop van dertig dagen. Op de plaatsen waar voortdurend bet voile zonnelicbt kon schijnen, waren zij na tien dagen gedood. De meeste zorg werd besteed aan het nemen van slechts zeer zuivere bladeren. Een zeer interessante proef werd genomen in zake het effect van herhaalde wassching der bladeren. Een slablad werd driemaal achtereen in kiemvrij water gewasschen, en desniettegenstaande werden tallooze tyfuskieruen aangetoond. VVij achten deze proefnemingen van zeer groot belaug met het oog op.het opsporen van'ziekte- gevallen van dikwerf raadselachtigen oorsprong. Wie zekerheid wii hebben koke zoowel groenten als vruchten ter dege, en waar dit uit den aard der zaak niet geschiedt, zooals b.v. bij salable en sommige vruchten, (aardbezien o.a.) is het uit een hygieniseh oogpunt van het grootste gewickt, dat de tuinbouwer zich bij de bemesting onthoude van het bezigen van uitwerpseleu van menschelijken aard, die de grootste verspreiders der besmetting geacht kunnen worden. Waar kunstmest uit anorganische zouten bestaande aaugewend wordt, is gevaar buitengesloten natuurlijk een dergelijk K.'s woning. Men vast, bond hem de De viiegenpiaag. Van verschillende zijden wordt ons gevraagd ret berjcht over de vliegenplaag en de daartegen aanbevolen middeltjes, dat eenige weken geleden werd opgenomen, thans nog eens te herhalen, de vliegenplaag inmiddels werkelijkheid is geworden. Wij laten het hier volgen Hoeveel kwaad vliegen, muggen en al derge lijke ongenoode gasten doen, weet tegen woordig elk kind en het is duidelijk, dat de wetenschap steeds bezig is nieuwe en betere middelen te zoeken om de insectenplaag te bestrijden of nog liever te voorkomen. Wie er op gesteld is geen vliegen en muggen te krijgen, moet in de eerste plaats voor de de grootste reinheid zorg dragen. Ilerhaaldelijk vloer en wanden ook in hoeken en reten reinigen met water waar- aan wat carbol of een dergelijke stof is toege- voegd, is een eerste vereischte. Afvoerbuizen dienen herhaaldelijk daarmede te worden door- gespoeld. Afval van welken aard ook, moest worden verwijderd, liefst verbrand en nooit moeten spijsresten, graten, vellen, schillen, beenderen enz. binnen het bezit van vliegen komen. Vliegennetten omspijzen onder te bewaren zijn onontbeerlijk en eveneens verdient het aanbeveling de ramen van keuken, kelder of provisiekamer af te spannen met mousseline of een dergelijke stof, die wel de versche lucht doch geen insecten doorlaat. Er bestaau echter verschqidene andere middelen om vliegen enz. uit de kamer te houden. Er zijn verschillende planten, die een geur afgeven die de insecten verjaagt. Zoo b.v. de ricinusplant en reseda. Ook een bos versch-geplukte notenbladeren bewijst goeden dienst. Er zijn echter nog andere manieren. B.v. het bestrijken der plaatsen waar de vliegen het meest voorkomen, met uiensap of een aftreksel van sassefras. Een liter sterk extract van quassi of bitterhout, vermengd met een ons suiker en een half ons zwarte peper, moet ook goede diensten bewijzen evenals de volgende recepten a. meng een theelepel zwarte peper met twee I theelepels bruine suiker en een theelepel room dooreen en verdeelt dit op bakjes, waar de meeste vliegen zyn b. los 8 gram extract van kwassia op in een kwart liter kokend water, waar wat stroop of suiker aan is toegevoegd. Dit middel is on- schadelijk voor kinderen of huisdieren c. leg een spons op een ondiepen schotel en droppel er een half fheelepeltje lavendelolie op. Bevochtig de spons met kokend water. Het resultaat is een aangename geur in de kamer, waardoor vliegen en muggen op een af'stanc worden gehouden. Het bevochtigen met kokend water van tijd tot tijd herhalen en eens per week de lavendelolie ververschen. Eucalyptus- olie is ook goed. Tegen muggen speciaal wordt aanbevolen een paar droppels geraniumolie op watten op ven- sterbank of taf'el. Rondom de bedden natuur lijk muskietengaas. (Het Hotelbedrijf.) In Oostende wooude een visscher met zijn moeder, grootmoeder en schoouzuster in een woning. In het huishouden heerschte dikwijls oneenigheid, omdat de vrouwen den visscher verweten, dat hij een moordenaar was. Dit verdroot den man. Dies drong hij in den nacht van Woensdag op Donderdag in de kamer zijner schoonzuster binnen en bracht haar zonder aanleiding eenige bijislagen toe. Daarna wendde hij zich naar zijn moeder en grootmoeder. De eerste heeft hij met wel 7 bijislagen den schedel ingebeukt, terwijl ook zijn grootmoeder het op hoofd en rug moest ont- te water, bootje maar en gaf gelden. Daarna sprong de wreedaard bedacht zich, zwom naar eer zich bij de politie aan. De vrouwen leven nog. De moeder heeft verklaard, dat de man in een aanval van waan- zin handelde en heeft de lankmoedigheid der autoriteiten ingeroepen. De kaslooper Haase, die er met 100,000 Mrk. van de American Express Company te Berlijn van door was gegaan en zich onlangs bij de politie heeft aangemeld, naar hij zeide, omdat hij van het gestolen geld geen cent meer over had, heeft verteld waar de 94,000 Mrk. gebleven waren, die hem zoogenaamd ontstolen waren. Ze waren op het Tempel- hoferveld begraven. Inderdaad heeft men ze op de door hem aangeduide plaats gevonden. Een moordenaar en zijn slachtoffers. In het Italiaansche dorp Catholica Eraclea werd sedert verscheidene dagen een bewoner, Leonardo Francasilla genaamd, vermist. Zijn vrouw, die vreesde dat hem een ongeluk was overkomen, verzocht aan den burgemeester op- sporing en de karabiniers zochten de geheele omgeving van het dorp af. In een kuil, even buiten het dorp, vonden zij 2 mauden met menschelijke ledematen, die reeds in staat van ontbinding verkeerden en daarnaast lag het lijk van Francavilla. Aan dit lijk was geen ver- wonding waar te nemen. De ledematen werden, aan eenige kleedingstukken waarin zij gewikkeld waren, herkend als afkomstig te zijn van 2 andere bewoners van het dorp, die men meende dat naar Amerika vertrokken waren en het geld, dat zij bij zich hadden gehad, werd nu in de zakken van Francavilia gevonden. Daar- uit maakt men op, dat deze de twee anderen vermoord heeft, in. stukken gesneden dat hij hun lijken wilde begraven toen hij, weilicht door angst, plotseling stierf. Te Neuengonna waar een kolonie van een 40tal Berlijnsche schooikinderen vertoeft, zijn drie knapen bij het baden in de Saale verdronken. Twee anderen, die mede in een plotseling ont,- stane draaikolk waren geraakt, konden door een onderwijzer nog met levensgevaar gered worden. Het is in Engeland al niet veel koeler dan elders. Terwijl Londen en het zuidelijk gedee(te van Engeland gestoofd werden door'n gloeiende zon, brak over het noordelijk gedeelte van Engeland een serie onweders los. De hoogste temperatu.ur werd waargenomen te Heme Bay, waar de thermometer 87 graden Fahrenheit in de schatluw aanwees. Te Parijs steeg de ther- mometer tot 96 graden en was om 6 uur 's namiddags nog 90 graden. Er zijn nog geen teekenen, die wijzen op een afdrijven van de hittegolf, die veroorzaakt wordt door een heete luchtstroom uit de Sahara, hiervan is, dat deze luchtstroom een vochtigheid van de lucht medebrengt, wat de eigenlijke oorzaak is van de afgematheid, waar- over iedereen klaagt. Id Northampton brak een hevig onweder los, verge'zeld van een windhoos, die boomen en telegraafpalen omrukte. Op een brug werd een kar opgenomen en een eind verder op de spoor- rails geworpen, terwijl een oude ruine, dag- teekeneud uit den tijd der Noormannen, door den bliksem werd verwoest. Ook werden eenige per sonen door den bliksem gedood. Te Newcastle- on-Tyne, de geboorteplaats van Shakespeare, brak een zoo hevige slagregen los, dat in korten tijd de omliggende laag gelegen landen over- stroomden. In de naburige dorpen stond het water twee voet hoog in de straten. Te Lincoln en Leeds -vielen gedurende een uur hevige regen- en hagelbuien, terwijl in laatstgenoemde plaats Het merkwaardige groote een tramwagen door den bliksem werd getroffen, zonder echter doodelijke ongelukken te veroor- zaken. Ook in 't Conisborough-district bij^de Denaby- en Cadeby-mijn onweerde het hevig. In een kazerne bij Perpignan heeft de bliksem geducht huisgehouden. Ilij kwatn bin nen door een venster van de tweede verdieping, volgde een ijzerdraad, heeft de sabel van een onderotScier aangeraakt zonder den man zelf te kwetsen, is den vloer overgestoken en elders in de slaapkamer van de eerste verdieping terecht gekomen. Daar schoot hij langs een krib, een soldaat aan den linker kant verlammend en omringde daarna het ledikant van den naast hem liggenden soldaat, die door schijnsels om- ringd werd en van schrik stom bleef. De blik sem verspreidde in de chambree een zoo sterke lucht van zwavel en een zoo zwaren rook, dat alarm werd gemaakt, omdat men meende, dat brand was uitgebroken. loen de eerste schrik voorbij was, nam men de gevolgen nauwkeuriger op. Men bevond, dat de eene soldaat geen woord kon uitbrengen. Toen na eenige ureu de ontroering geweken was, kreeg hij echter de macht over zijn spreek- organen terug, terwijl de soldaat, die aan den linkerkant verlamd werd, aan de beterende hand is. - De verongelukte transatlantische lucht- reiziger. Het lijk van Melvil Vaniman, die met zijn ballon //Akron" een tocht over den Oceaan naar Europa wilde maken, doch kort na de opstijgiug te Atlantic City verongelukte is op het strand van Brigantine Beach aange- spoeld. Het staat nog niet vast of hij is ver dronken, dan wel bij de ontplofling van zijn ballon is omgekomen. Dat zal de lijkschouwing nog moeten uitwijzen. Waarom spreekt men bij de gewone foto's en portretten aitijd van visitekaartformaat, ter wijl die naam er volstrekt niet op schijnt te passen Ziehier de reden. Voordat Keizer Napoleon 111 zich in Mei van het jaar 1859 naar Lombardtje, naar het tooneel van den oorlog begaf, nam hij van zijn naaste omgeving af- scheid en liet bij die gelegenheidvisitiekaartjes afgeven, die aan de rugzijde zijn portret hadden. Hij zal toen wel niet hebben vermoed, hoe- zeer hij daarmee de nog in de eerste stadia van haar ontwikkeling zijnde photografie be- vorderde. Nauwelijks een jaar later gingen reeds een massa van zulke visitiekaartjes van hand tot hand en werden geruild. De uitvoering liet nog veel te wenschen over, en ook de cartons, waar de.potretten op waren geplakt, waren ruw en slecht verzorgd. Maar niet lang duurde het, of als paddestoelen verrezen uit den grond de photografische ate liers, die niet enkel al beter portretten leverden, maar ook aan de afwerking van de cartons steeds meer zorg besteedden. Tegelijk kwamen de eerste photografie-albums in den handel, en daarmee ontstond een industrie waardoor tbans vele duizenden arbeiders huD brood verdienen. De honthandel heeft Rusland gedurende de laatste campagne 20,000,000 frank opgebracht, dat is 2 miljoen 500,000 frank meer dan ge durende het vorige jaar. Voor het leveren van bont komen de Siberische eekhorentjes het eerst in aanmerking. Van die diertjes zijn er 4,525,300 gevangen. Hun vacht dient voornamelijk tot het versieren van japonnen. Het //petit-gris" vooral ^wordt daarvan gemaakt. Ongeveer 5 miljoen gulden heeft die handel den verkoopers van Siberisch bont opgebracht. Men heeft Ook 1,500,000 witte hazen uit Polen gedood en 12,250 Zibelijnsche matters. Het zwarte //Zibeline" is naar men weet het kostbaarste bont. Dit bereikte gedurende het laatste jaar den prijs van 1000 frank per stuk. Toch wordt bont van tweede hoedanigheid het meest gevraagd. De handel in Zibeline verschafte een winst van 2,500,000 frank. Bovendien heeft men noglUO blauwe vossen, 200,000 her- melijnen, 1500 bruine beren en 16,500 grijze wolven gedood. Een hardhandige onderwijzer. Te Col- mar, in den Elzas, maakte een onderwijzer zich zoo driftig op een schooljongen, dat hij hem een oorvijg gaf, waardoor zijn trommelvlies barstte en de knaap aan dat oor voor zijn ge heele leven doof zal blijven. De civiele recht- bank heett den hardhandigen onderwijzer ver oordeeld tot betaling eener schadevergoeding van 5000 mark aan den knaap. Aan de gevolgen van de groote hitte der laatste dagen zijn te Cleveland (staat Ohio) reeds 40 zuigelingen gestorven. Op het schietterrein van Rummersdorf, bij Berlijn, had Zaterdagmorgen een betreurens- waardig ongeluk plaats, waardoor een der man- schappen van de proefbatterij der commissie tot onderzoek der artillerie gedood werd, terwijl 5 anderen werden gewond, waarvan 2 zwaar. Bij 't afzoeken vau het terrein naar de frag- rnenten van de verschoten ammunitie, raapte een kanonnier een niet ontplofte kardoes op, behoorende bij een granaat die over het hoofd was gezien, en wierp die, tegen de voorschritten in, op den wagen, die tot opname van de granaatscherven bestemd was. De kardoes ont plofte, waardoor het bovenvermelde ongeluk plaats had.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2