Gemengde berichten. Predikfecurten, Lokeren thans gedetineerd te Middelburg wegens moard. te Lokeren geplefegd op een vrouw. zal tevens in Belgie terechtstaan voor den onder Axel gepleegden diefstal. Provinciale Staten van Zeeland. rZlUfr sPrak hoop uit, dat laatstgenoernde spoedig hersteld moge zijn. (Zie verder het derde blad). Zontiag 34 Juii 1912. Te Dwingelo zijn Woensdagnaclu jonge ooievaars uit het nest gehaald. le Lhee heeft men nu den ganschen nacht de wacht gehouden bij een ooievaarsnest. Een 14jarige jongen, die de vorige week in een kersenboomgaard te Lent door 6en ge- weerschot werd getroffen, is overleden. Te Opwierde (Gr.) is Woensdag een zoontje van den werkman h.1. onder een wagen geraakt en doodgereden. Donderdag is te Stiens een Sjarig kind van den gardenier T. in een sloot geraakt en verdronken. Het kind logeerde bij zjjn groot- vader. Woens'dagmorgen is door de politie te Kampen aangehoudeneenjongmensch uitKamper Nieuwstad, leerling van de rijks normaallessen te Kampen, verdacht van oplichtmg Hij maakte er werk van in verschillende bladen te adver- teeren, daf zij, die uit het woord //Mimek- instrumentenhandel" de meeste Hollandsche woorden konden samenstellen, voor prijzen in aanmerking kwamen. Eerste pnjs gramophoon van 50, 2e dito van 25 en 100 andeie fraaie prijzen. De deelnemers moesten 40 cent aan post- zeo-els insluiten, daarna kregen zij beneht dat zij voor een prijs in aanmerking kwamen, waar voor 1,25 moest worden overgezonden voor vraeht enz. De toezending van de prijzen echter bleef achterwege. Miinheer deed alles grootscheeps, Inj hield er een postbus aan het postkantoor op na, voor de vele inkomende bneven. Verder is nog ge bleken, dat hij zich toelegde op het doen van bestellingen zonder dat betalmg volgde, tot zelfs in bet buitenland. v> De gebeimzinnige koe. -Dat iemand een stuk vee ontstolen wordt kan wel eens voorkomen, doch dat iemand zonder dat hp het weet zijn veestapel vermeerderd krpgt, is meer zeldzaam. Dit gebeurde echter bp den land- bouwer Hesselink in Meddo (gem Wmterswpk), die op zekeren dag een vreemde koe in zpn ll vond staan. Tot heden beef, s.oh nog geen rechtmatige bezitter aangemelL^ ZOMERZITTING. Vergadering van Vrijdag 12 Juli. der <Konin^n^e ^eer Dijckmeester, Coramissaris Aanwezig 38 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Hollestelle, Du'molevn en Vorsterman van Oyen. Daarna kornen in behandeling de volgende voorstellen van Gedep. Staten 1oorstel tot toekenning van een subsidie van f 275 voor ieg^9m#ente ^r's"se de kostem van hare huishouding Ilet voorstel wordt aangenomen. 2. oorstel tot toekenning van een subsidie van 450 aan e gemeente \eere in de kosten van hare huishouding voor 1912. Het voorstel wordt aangenomen. }oorstel van Gedep. Staten tot toekenning van een subsidie van f 120 aan de gemeente Burgh in de kosten van hare huishouding voor 1912. In eene afdeeling werd de opmerking gemaakt, dat het schoolgeld niet hoog genoeg voorkomt. iJaarentegen wordt door andere leden opgemerkt, dat het bedrag vrij hoog is, daar er zeer waarschijnlijk veel on- en minvermogenden schoolgaan en het getal kmderen niet groot kan zijn. In eene andere afdeeling merkten eenige leden op, dat bet onbillijk is, de Provincie te verplichten tot deze subsidie een gelijk deel als het Rijk bij te dragen. Voor ditmaal wulen zij de gevraagde bijdrage niet weigeren, maar zij geven in overweging, van nu af aan dit wel te doen. Het voorstel wordt aangenomen. 4. oorstel tot verhooging tot f 5000 van het maximum van het subsidie toegekend aan de Ambachtsschool te Middelburg. Het voorstel, waarmede de leden zich in alle afdeelingen zich vereenigen, wordt aangenomen. 5. Eveneens wordt aangenomen het voorstel tot toe kenning van eene subsidie tot een maximum van 1600 voor de jaren 1913 tot en met 1915 aan de ambachts school te Zierikzee. 6. Ook wordt aangenomen het voorstel tot toekenning van een subsidie tot een bedrag van _/'2000 voor de jaren 1913 tot en met 1915 aan de ambachtsschool voor Oost- burg en omstreken. 7. Voorstel tot toekenning van een subsidie van 150 per jaar voor de jaren 1913 tot en met 1915 aan de avond- vakteekenschool te Oostburg. In eene andere afdeeling voelde zich een lid gegriefd door de woorden in de zesde alinea van het voorstel van Gedep. Staten, eindigende met de woorden »Aan deze handelwijze moet. naar wij meenen, een einde gemaakt worden door eene andere redactie der voorwaarden." Het heeft er veel van, of bij bet bestuur der ambachtsschool van Oostburg heeft voorgezeten het doen van listige kunst- grepen om tot zijn doel te gerakende woorden hadden minder scherp gesteld kunnen worden. Bovendien is het niet geheel juist; de bijdragen bedragen 200,en Oostburg kan niet meer geven dan f 10,daar het eene arme gemeente is. Een ander lid vindt het bedenkelijk om, waar de am bachtsschool gesubsidieerd wordt, ook de teekenschool te geven waarom niet een lichaam Dit geeft een verwarde administratis. Nu betalen de kinderen aan de moeder. Hiertegen wordt opgemerkt, dat het Rijk zelf de splitsing aan de hand doet, zoodat daartegen niet kan worden opgekomen. Gedeputeerde Staten merkten hierbij op, dat er bij hen niet beeft voorgezeten het doen van listige kunstgrepen door ambachtsschool of gemeente, terwijl deze alinea alleen op de gemeente slaat. Inderdaad is 10,voor Oostburg veel te weinig. Nadat nog was opgemerkt, dat de omliggende gemeenten niets geven en zekerlijk ook wel kunnen bijdragen, wordt het voorstel van Gedep. Staten zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nog in eene andere afdeeling wordt door een der leden de opmerking gemaakt, dat onder de voorwaarden, genoemd in het besluit, dient te worden opgenomen»dat het Rijk ook eene bepaalde subsidie bijdraagt", hetgeen ook bij andere scbolen het geval is, en dat daardoor de zekerheid wordt verkregen, dat er behoorlijk toezicht op het onder- wijs is. Overigens vereenigen zich in deze afdeeling alle leden met het voorstel van Gedep. Staten. De heer Van Dam geeft nader toelichting op de be- grooting en wijst er op dat er geen sprake is van kunst grepen. De heer Blum zeide, dat reeds vroeger subsidie is ge- vraagd voor deze school, maar wijst er op dat gewoonlijk de gemeente tweemaal zooveel betaalt als de provincie doch dat hier oorspronkelijk gewoonte was provincie en gemeente evenveel. Bij de vorige subsidie-aanvraag is uitgemaakt dat Oostburg en particulieren f 250 zouden betalen. Men wist toen niet beter of Oostburg zou be talen 100 en nu is dit bedrag gebleken slechts 10 te zijn. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. 8. Voorstel tot afwijzing van het verzoek van hetbe stuur van den teekencursus te Aardenburg om subsidie. Men vereenigde zich blijkens het afdeelingsverslag over het algemeen met het voorstel van Gedep. Staten, doch 1 lid gaf zijn spijt te kennen dat Gedep. Staten voorstellen afwijzend op het verzoek te beschikken, waar de teeken cursus toch nuttig werkt en er z. i. alle reden zijn tot subsidieering. Vanwege Gedep. Staten werd daarop ge- antwoord. dat, zoo de vereeniging zich wil ondprwerpen aan het Staatstoezicht en subsidie verkrijgt van het Rijk, ook vanwege de Provincie geen bezwaar zal bestaan, hier- aan, evenals aan andere dergelijke cursussen het gevraagde subsidie toe te staan. Het voorstel wordt aangenomen. 9. Verder wordt aangenomen het voorstel van Gedep. j Staten tot wijziging van de voorwaarden voor het sub- j sidie, voor 1912 toegekend aan de vereeniging »Vereenigde Handwerkslieden" te Ter Neuzen, voor hare avondvak- 1 teekenschool, met eene nota van wijziging. 10. Voorstel tot toekenning van eene subsidie van 215 per jaar voor de jaren 1913 tot en met 1915 aan de Ver eeniging Vereenigde Handwerkslieden te Tert Neuzen voor hare avondvakschool. Blijkens het afdeelingsverslag werd in eene afdeeling allereerst besloten tot gelijktijdige behandeling van dit voorstel en het volgende betreffende de Christelijke hand- werksliedenvereeniging te Ter Neuzen. Enkele leden verklaarden zich tegen het voorstel van Gedep. Statendeze leden toch meenden, dat, waar de onwil is gebleken tot samensmelting bij de twee vereeni- gingen, allereerst bij de Christelijke vereeniging, er geen reden is om nog langer het gevraagde subsidie toe te staanzij achtten de vrees niet ongegrond. dat, bij aan- neming van het voorstel, meerdere aanvragen zullen inkomen van dergelijk vereenigingen van verschillende godsdienstige gezindten en zij meenden, dat zoodoende een gevaarlijk antecedent zal worden gesteld. Een lid verklaarde zich voor subsidie aan de Vereenigde Handwerkslieden, doch tegen een subsidie aan de Christe lijke vereeniging, waar zijns inziens de schuld van de niet-verkregen overeenstemming hoofdzakelijk moet ge- weten worden aan laatstgenoernde vereeniging. Vanwege Gedep. Staten werd meegedeeld, dat bij beide vereenigingen weinig of geen lust tot samensmelting was gebleken, hetgeen ook door hen betreurd wordt. Doch nu de gemeente Ter Neuzen en ook het Rijk beide vereeni gingen hlijven subsidieeren, achtten Gedep. Staten het bilhjk, waar toch niet kan ontkend worden, dat beide vereenigingen nuttig werken, om alsnog aan beide veree- 111 gin gen het gevraagde subsidie te verleenen in afvyachting van de in 1915 te treffen defmitieve regeling tot subsidi eering van dergelijke vereenigingen. Drie leden verklaarden zich tegen subsidie aan beide vereenigingen, terwijl de overige leden zich alien met de voorstellen van Gedep. Staten vereenigden. In eene andere afdeeling werden ook de beide aanvragen gelijktijdig behandeld, en kwam men tot de conclusie, met *e?®.n stemmen, om aan geen der beide vereenigingen subsidie te verleenen, bij den gebleken onwil van beide vereenigingen om zich te vereenigen. In nog eene andere afdeeling vereenigden de leden zich alien met het voorstel van Gedep. Staten, terwijl de aan vragen in deze afdeeling afzonderlijk werden behandeld. V-i 00rstel toekenning van eene subsidie van M00 per jaar voor de jaren 1913 tot en met 1915 aan de Christelijke Werkliedenvereeniging »Rom. 13 1" te Ter Neuzen. Dewijl in twee afdeelingen deze aanvrage gelijktijdig werd behandeld met die betrekkelijk de aanvrage van de vereenigde Handwerkslieden, wordt voor het algemeen verslag in dezen verwezen naar het algemeen verslag be trekkelijk dit laatste onderwerp. In een derde afdeeling wordt door enkele leden bezwaar gemaakt tegen het voorstel van Gedep. Staten en wordt het raadzaam gevonden, de gevraagde subsidie teweigereri, in de hoop, dat alsdan beide vereenigingen wel zoo ver- standig zullen zijn om zich alsnog te vereenigenander-: zijds. werd daartegen aangevoerd, dat, bij weigering der subsidie, de vrees niet ongegrond is, dat beide vereeni gingen zullen te niet gaan, hetgeen te betreuren zou zijn, waar beide vereenigingen nuttig werken, hetgeen Meruit blijkt, dat de gemeente Ter Neuzen en het Rijk subsidie verleenen. In deze afdeeling vereenigden zich 8 leden met het voor stel van Gedep. Staten, terwijl 3 zich tegen verklaarden en een zich zijn stem voorbehield. Deze 2 laatste voorstellen werden gelijktijdig behandeld. De heer Fokker wees er op dat verleden jaar een amen- dement van hem, om slechts voor een jaar aan beide vereenigingen subsidie te verleenen, was aangenomen. Men was toen algemeen voor samensmelting. Als men nu voor 3 jaren subsidie verleent, dan breekt men met dat idee. Spreker zal tegen beide voorstellen stemmen. Doen ook de andere leden dit, dan zuilen de besturen verplicht zijn samen te werken en kan in de najaarszitting nog subsidie verleend worden. De heer Blum ontkent, dat ook Gedep. Staten samen- werking beslist noOdig achten. Als voor de beide samen- gesmolten scholen subsidie moet worden verleend, zal dat lager zijn en de Provinciale kas zal er voordeel bij hebben. In andere provmcies zijn ook plaatsen waar verschillende scholen door de provincie worden gesubsidieerd. Als er twee scbolen zijn zal dit de kwaliteit van het onderwijs bevorderen door onderlingen naijver. Het voorstel tot subsidieverleening aan »De Vereenigde Handwerkslieden" wordt aangenomen met 23 tegen 15 stemmen. dat tot het verleenen van subsidie aan de Christelijke werkliedenvereeniging wordt aangenomen met 22 tegen 16 stemmen. 12. Ook wordt aangenomen het voorstel tot toekenning van een subsidie van f 125 per jaar voor de jaren 1913 tot en met 1915 aan de vereeniging Ambachtsbelang te Axel, voor hare teekenschool. '13. oorstel van Gedep. Staten tot wijziging der voor waarden voor het aai^ de Zeevaartschool te Vlissingen toegekende subsidie. In de afdeelingen vereenigden zich alle leden met het voorstel, dat wordt aangenomen. 14. Ook werd aangenomen het voorstel tot toekenning van,een subsidie tot een maximum van /1000 voor de jaren 1913 tot en met 1915 ten behoeve der Handelsschool te Vlissingen, waarmede zich ook in de afdeelingen alle leden vereenigden. 15. Het voorstel tot toekenning van een subsidie tot een maximum van 500 voor de jaren 1913 tot en met '1915 ten behoeve van den Handelscursus te Middelburg wordt aangenomen. 16. Eveneens werd aangenomen het voorstel tot toe kenning van een subsidie, tot een maximum bedrag van 300 voor de jaren 1913 tot en met 1915 ten behoeve van den Handelscursus te Zierikzee. In eene afdeeling werd door een lid voorgesteld, in plaats van »haren handelscursus" te lezen »eeuen baudels- cursus", om te voorkomen, dat de Staten zouden gebonden zijn. eventueel ook subsidie te verleenen als andere ver eenigingen te Zierikzee, die zich niet neulraal noeinen, dat vroegen. Drie leden gingen met dat denkbeeld mede. Overigens vereenigden zich alle leden in de afdeelingen met het voorstel. 17. Voorstel tot toekenning van een jaarlijksch subsidie tot een maximum van f 200 voor de jaren 1912 tot en met 1915 aan de vereeniging »Koningin der Nederlanden" te Sluis, voor hare kantwerkschool. In eene afdeeling werd door een lid gewezen op de zeer hooge huur die op de overgelegde begrooting voor het lokaal is uitgetrokken. Vanwege Gedep. Staten werd medegedeeld dat die huur ook bun college hoog voorkomt en dat zij daarom ook voorstellen te geven 15 procent van de jaarwedden tot een maximum van f 200. Het voorstel wordt aangenomen. 18. Het voorstel tot afwijzing van de verzoeken van de Raden der gemeenten Wemeldinge, Yerseke en Krui ningen, om niet over te gaan tot den aanleg van een tramweg van Hansweert naar het station Vlake heeft blijkens het verslag der afdeelingen aanleiding gegeven. tot uitvoerige besprekingen. In de drie afdeelingen werden opmerkingen gemaakt- naar aanleiding van het feit, dat Gedep. Staten toch uit- voering gegeven hadden aan het besluit der Provinciale Staten tot aanleg van do Decauville-baan, waaronder zoowel voor- als tegenstanders dier tramlijn behoorden. Zij, die deze opmerking maakten, meenden, dat er geen redenen bestonden voor het Gedeputeerd College om de beslissing en gunning op de aanbesteding niet aan te houden tot na deze zitting der Provinciale Staten. Aan- gevOerd werd, dat het request inkwam op '16 April j.l., terwijl de overeenkomst met de leveranciers der Decau- villeTtram dateert van 18-April j.l., zoodat de aanbesteding nog niet had plaats gehad en dientengevolge niet gestreefd was, de 65.000,voor dien tramaanleg toegestaan, te besparen. In de eerste afdeeling wordt door een lid medegedeeld, dat hij in de vorige Najaarszitting niet tegen den aanleg der Decauville-tram is opgekomen, omdat hem op zijn vraag of reeds bestellingen ten behoeve dier tram gedaan waren, door een lid van het Gedeputeerd College in be1 vestigenden zin geantwoord werd. Nu hem thans uit de overgelegde stukken blijkt, dat eerst op 18 April jl. door de "Commissie van toezicht op de Provinciale stoomboot- diensten met vertegenwoordigers van de Societe nouvelle des etablissements Decauville een contract is opgemaakt, begrijpt hij niet, hoe hem toen van de zijde van het Gedeputeerd College kon worden medegedeeld, dat de materialen reeds besteld waren. In de drie afdeelingen ddden zich ook leden hooreri die meenden, dat Gedep. Staten juist handelden door uitvoering te geven aan het besluit der Staten en door de gunning op de aanbesteding niet langer aan te houden. Waar is het einde bij de behandeling en afwerking der gevallen besluiten, werd gevraagd, wanneer voldaan was aa»i het voorstel tot opsehorting der te nemen maatregelen ten behoeve van de totstandkoming der liju In eene andere afdeeling wordt er opgewezen, dat geen nieuw licht ontstoken is, zoodat er niet de minste reden voor het Gedeputeerd College hestaat, acht te slaan op het ipgekomen verzoek tot aanhouding. Ook werd door een lid, dat een request mede heeft onderteekend, medegedeeld, dat het hem spijt, dat hij dat heeft gedaan, nu na bekomep inlichtingen hem blijkt, dat het nog wel 10 jaren kan duren voor de groote tram zal loopen. Verder wordt nog aangevoerd, dat het niet aangaat van het Gedeputeerd College te vergen, dat het de af- doening van deze zaak zou uitstellen. De geschiedenis heeft geleerd, dat de aanleg van tramwegen niet zoo snel verloopt als adressanten dat doen voorkomen, ook al zijn de henoodigde subsidien toegezegd. Niet alleen, dat de reizenden uit en naar het 5e district recht hebben op een beter vervoermiddel, doch ook voor de financieele uitkomsten der exploitatie van de lijn Vlake Walzoerden is het zeer gewenscht, dat de Decauville-tram spoedig tot stand kome, omdat reizigers, die nu opzien tegen het gebrekkig vervoer op het traject Vlake-Hansweert, niet langer langs een anderen weg ee reis rnaken of om die reden het 5e district niet bereiken. Het hiervoren genoemde argument wordt bestreden en wordt een denkbeeldig voordeel genoemd, daar het puhliek deze lijn niet zal mijden voor den korten, zij het dan ook minder aangenamen rit in de omnibussen. Ook dit lid had de overtuiging, dat de bestelling van het materiaal ten behoeve der Decauville-lijn of tram reeds vroeger plaats had, zoodat hij zich om die reden in de vergaderingen, in het vorig jaar gehouden, niet verder tegen den aanleg der Decauville-tram hehft verzet. Waar in het afgeloopen voorjaar de plannen voor den aanleg der Zuid-Bevelandsche er gunstig voor kwamen te staan en het bleek, dat noch de bestellingen voor het Deeauvflle-trammateriaal, noch de aanbesteding voor den aanleg der baan hadden plaats gehad, daar had men kunnen verWachten, dat Gedep. Staten gevolg zouden gegeven hebben aan het verzoek van de heeren Kakebeeke en Mulder en van de betrokken Colleges van Burgemeester en Wethouders, om geen verdere voorbereidende maatregelen te treffen voor den aanleg en aankoop ten behoeve van deze tram, opdat de Provinciale Staten, na kennis te hebben genomen van de mededeelingen aangaande die gewijzigde omstandigheden, zich nader hadden kunnen uitspreken over het al dan niet wenschelijke hunne vorige besluiten in deze in te trek-ken. In de drie afdeelingen verdedigden leden van Gedepu teerde Staten de handelwijze van hun college. Een der redenen, waarom de bestelling van het mate riaal en de aanbesteding der baan niet langer werden aangehonden, is de verwerping met 28 tegen 12 stemmen van het indertijd gedane voorstel tot aanhouding der te nemen beslissing over het voorstel tot den bouw vau een tramlijn HansweertYlake. Een ander lid van Gedep. Staten spreekt als zijne over tuiging uit, dat de in de Najaarszitting gedane vraag, of er reeds bestellingen waren gedaan, in bevestigenden zin beantwoord moet worden, in verhand waarmede hij de aandacht vestigt op de reeds toen aangebracht'e rails in het dek der kanaalbrug, op de versterking van die brug, waarvoor een uitgaaf van ongeveer 2000,is opgenomen- in de nu vast te stellen Provinciale rekening over het jaar 1910, op de door bemiddeling van het Gedeputeerd College tot stand gekomen.verbreeding der kruin van den kanaaldijk en op de met de Regeering aangegane over eenkomst over de vergrooting, verharding en het onder- houd van het stations-buitenterrein ten behoeve der Decauville-tram. Hij doet verder uitkomen, dat de onderhandelingen in een te ver gevorderd stadium verkeerden, om gehoor te kunnen verleenen aan het verzoek der Burgemeesters en Wethouders van Kruiningen enz. en der twee adresseerende Statenleden. Ten slotte merkt hij op, dat, toen aan den heer Iluijghe- baert de Provinciale subsidie voot- de Zuid-Bevelandsche tram werd toegezegd, reeds tot den aanleg der Decauville- tram was besloten, zoodat zich geen gewijzigde of nieuwe gezichtspunten voordoen en de beer Huijghebaert hij het doen zijner subsidie-aanvraag reeds wist, dat hij met het tot stand komen der Decauville-tramlijn rekening moest houden. Ook werd in twee afdeelingen hetoogd, dat het heheer over het vervoermiddel tusschen de landingsplaats der Provinciale stoombooten den trein hij de Provincie moet berusten. Nog wordt door een ander lid van Gedep. Staten o. m. opgemerkt, dat de Rijkswaterstaat in het vorig jaar be- zwaren had om den tramaanleg in bewerking te brengen had zich dat bezwaar toen niet voorgedaan, dan zou de besteiling van het materiaal reeds op dat tijdstip hebben plaats gehad. Ten opzichte van het door Gedep. Staten aangevoerde argument, dat hun College verplicht is een besluit der Staten uit te voeren, wordt aangetoond dat Gedep. Staten volkomen bevoegd waren het besluit aan te houden, dat dit jaarlijks geschiedt en er hier geen sprake kan zijn van een niet-uitvoeren van een besluit. tengevolge waarvan de Commissaris der Koningin volgens de Provinciale wet de uitvoering zou moeten bevorderen. In verband hier- mede wordt nog door een ander lid opgefnerkt, dat, wanneer het stand punt van Gedeputeerde Stateu .juist was, zij de besteding hadden kunnen houden, doch de gunning aanhouden tot de Zomerzitting. Ten opzichte van het algemeen belang bij de totstand koming der Decauville-tram wordt er op gewezen, dat dit heei gering is en alleen voor het 5e district heteekent enkele minuten kortere reis van Vlake naar Hansweert, waartegenover staat, dat, wanneer die tram tot stand konit, de Zuid-Bevelandsche belangen voor altijd zeer geschaad zullen worden, daar het ondenkbaar is, dat de sneltreinen en te Vlake en te Kruiningen zullen stoppen. Met het oog op de voortdurende schade, die hiervan voor de Zuid-Bevelandsche gemeenten het gevolg moet wezen,achtte men het gewenscht alsnog de zaak ongedaan te maken, desnoods door rouwkoop te geven. Dat voorstel werd gedaan in de derde afdeeling, waarin bleek, dat vier leden zich daarmede konden vereenigen, terwijl acht leden zich daartegen verklaarden. In de eerste en in de tweede afdeeling heeft geen stem ming over het voorstel van Gedep. Staten plaats. De heer Ivakebeeke deelde mede, dat hij, ook namens den heer Mulder, een voorstel zal indienen en merkte op, dat niet aan hun verzoek aan Gedep. Staten tot opsehorting der bestedingen en aankoop is voldaan, terwijl nog tijd over was om de uitvoering eventueel nog te doen plaats hebben. Spreker vervolgde met er op te wijzen dat er in 19U9 niet aan gedacht kon worden, dat de groote tramplannen zoo'n voortgang zouden hebben. Twee trainmen zal concurrentie doen ontstaan en schade opleveren voor een der partijen. Spreker stelt voor a. adressanten te berichten dat aan hun verzoek zal worden voldaan. b. aan Gedep. Staten op te dragen de genomen maat regelen en de gedane aankoopen ongedaan te inaken, en c. het besluit van 19 Nov. 1909 tot aanleg van den tram in te trekken. De heer Van Rornpu wees er op dat, als de plannen tot inrichting van den Decauvilletram niet zulk een goeden voortgang hadden gehad, de groote tram er weilicht niet gekomen was. Spreker ging de geschiedenis van den Decauvilletram nog eens na en wees er op dat ter elider ure de verzoeken om alles ongedaan te maken, inkwamen. Op deze wijze voortgaande, kunnen alle besluiten onge daan worden gemaakt. Van de groote y-am verwacht spreker geen goede resultaten. De heer Fruytier herinnerde er ook nog even aan het oponthoud, ontstaan door de plannen tot verbetering van de haven te Hansweert. De heer Fokker geeft toe, dat in het algemeen dergei^e, ter elfder ure ingekomen verzoeken niet kunnen worden ingewilligd, maar het geldt hier een door 18 leden der Staten, dus bijna dfi helft, onderteekend verzoek e» de aanbesteding is na het inkomen daarvan gehouden. Een belang voor het vijfde district bestaat hier niet, hoogstens een gemak voor de reizigers. Beter f 10,000 ineens uitgegeven dfen ook groote sommen voor aanleg en onderhoud. Doer den aanleg zullen Zuid-Bevelandsche belangen ge schaad worden. De Voorzitter verdedigde de wijze van handelen van Gedep. Staten. Zij hebben de besluiten van de Staten uit te voeren. Aan bet besluit van November 1909 is reeds uitvoering gegeven en het kan niet meer ongedaan ge maakt worden. De uitvoering van genomen besluiten is onaantastbaar. De heer Kakebeeke zeide dat bij de indiening van het eerste voorstel wel degelijk de bedoeling was, dat met de uitvoering zou worden gewaclit. Er zijn sinds het najaar andere toestanden ingetreden, o.a. door het verbeteren der haven te Hansweert. De heer Merckens betreurde het, dat niet alle leden de voorstellen en verzoeken hebben kunnen inzien, waarop de Voorzitter zeide dat ook een door een meerderheid ingediend verzoek geen resultaat zou hebben gehad. De heer Van Dalsum is het er volkomen mede eens, dat Gedep. Staten niet anders hebben kunnen handelen. De heer Van der Vliet verklaart zich tegen het voorstel Kakebeeke. De heer Dekker vraagt of dan niet een bedrag als schade- loosstelling van de op te richten trammaatschappij kan wordeft geeischt. Het voorstel van den heer Kakebeeke wordt verworpen met 34 tegen 5 stemmen en dat van Gedep. Staten daarna z. h. s. aangenomen. Hervormde KerJc. Ter Neuzen. 9 u. Ds. A. Timmerman, viering van het H. Avondmaal en 2 u., Ds. A. Timmerman, Doopsbedieniug. Sluiskil. 9 u., dhr. Dek, van Kruiningen. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Uugenholtz. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis, H. Avondmaal en 2 u., Ds. G. van Dis. Dankzegging. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams Jr., H. Avondmaal en 2 u., Ds. E. Raams Jr„ Dankzegging. Sas van Gent. 9$ u., Ds. H. A. Akerslool van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde KerJcen. Ter Neuzen. 9 u„ Ds. J. F. van Hulsteijn Jr., Openbare Belijdenis en 2 u., Ds. J. E. van Hulsteijn Jr., voorbeiding H. Avondm. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. Lamertsma. S3. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. M. Oijtenhoudt. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5^ u.. dhr. J. Fraanje. Oud-Gerefovmeerdc yemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5* u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Docent P. N. de Bruijn, van 's Gravenhage. Evanyelisatieloliaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 2 u., Ds. H. v. d. Wal, van Iloek. Lokaal „Bethel(Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5) u., leeskerk. Lolcaal „Eben-Haezer" (Kerkkoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., dhr. F. van Strien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 6