Laridiiouwiberichtera. Gemengde berichten. Het art. 3, in stemming p-ebracht wederom op verzoek van den beer Ter Laan, wordt aan- genomen met 59 tegen 3 stemmen. Het wetsontwerp wordt z. h. s. aangenomen. De Bevorderingswet wordt goedgekeurd, als- mede het ontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet voor het reserve personeel der landmacht 1905, na een door den Minister Oolijn bestreden opmerking van den heer Ter Laan, dat nu een op nomactiviteit gestelde officier tegelijkertijd een burgprlijke betrekking zal kunnen bekleeden. Verder wordt nog aangenomen het wetsont werp betreffende de kosten van de ontvangst van president Fallieres, Atscheid van den President. Be president, graaf van Bylandt, neemt het woord en verklaart zichtbaar aangedaan, dat dit hoogstwaarschijnlijk de laatste vergadering zal zijn geweest, die door hem geleid wordt, en zulks op advies van zijn geneesbeer. Het is geen desertie van het vaandelals het kon, en spreker zou zijn hart kunnen volgen, dan zou spreker gaarne gebleven zijn. Hem restte thans een woord van dank te richten.tot de Karner voor den steuu en de welwillendheid, hier steeds ondervonden. Ook de ambtenaren en het personeel dankte spreker. De heer Lieftinck, het oudste Kamerlid in jaren, beantwoordde deze rede. Namens de Kamerleden dankte spreker den Voorzitter oprecht voor zijn eerlijke, ijverige en onpartijdige leiding. Namens de Regeering sloot Minister Colijn zich met een kort, hartelijk woord aan bij deze hulde. Alle redevoeringen werden met handgeklap begroet. De oorzitter sloot na dit afscheid de ver gadering tot nadere bijeenroepiug. TER NEUZEN, 10 Jul! 1912. Aan de Maandag te Brussel gehouden vergadering der Nederlandsch-Belgische Com- missie voor herziening van het verdrag van 1843 inzake afwatering Vlaanderen namen deel de heeren Jhr. Mr. E. A. 0. de Oasembroot en J. A. van Rompu, leden van Gedep. Staten van Zeeland en de heeren J. C, Ramaer en J. A. J. Sibmacher Zijnen, hoofden respectievelijk van 's Rijks en Provincialen Waterstaat in Zeeland. Bij de overgangs-examens aan de Chris- telijke hoogere burgerschool te Rotterdam zijn o. m. bevorderd van de 3e naar de 4e klasse L. de Koeijer en van de 2e naar de 3e klasse E. Dekker, beiden van Ter Neuzen. Zooals in een onzer vorige nummers werd gemeld, had gisteren de installatie plaats van den heer Den Hollander, als burgemeester van Axel. Voor het officieele deel verwijzen wij naar het raadsverslag in dit nummer. In den voormiddag werd de burgemeester alhier per rijtuig atgehaald door de wethouders met den secretaris. In de buurt Spui werd stapvoets gereden. Van de huizen aldaar waren eenige vlaggen uitgestoken. In de kom der gemeente was een drukke vlaggentooi op te merken. De raadszitting in den namiddag werd door een talrijk publiek bijgewoond Na de zitting van den gemeenteraad maakten verschiliende autoriteiten en bestuursleden van vereenigingen gebruik van de geboden gelegen- heid om bij den nieuwen burgemeester hunne opwachting te maken. Na afloop daarvan zaten de burgemeester en de leden van den gemeenteraad met den secre taris aan een keurigen maaltijd in het Hotel Rollf, die door den Raad aan den burgemees ter werd aangeboden. De goede verzorging en het uitgebreide menu was oorzaak dat lang werd getafeld, van welke gelegenheid door het Chr. muziekgezelschap z/Hosanna" gebruik werd gemaakt om den burgemeester eene serenade te brengen, terwijl, nadat dit gezelschap die taak had verricht, ook het muziekgezelschap //Concordia", den nieuwen burgemeester door eene serenade hulde kwatn betuigea. Een en ander werd begunstigd door fraai weer, waarciocu' er yeel volk op de'been was. Op Vrijdag 5 Juli werd in de herberg van 1 h. Fermont te Sluiskil een algemeene vergadering gehouden van de Onderlinge Paar- denverzekering-Maatschappij //Samenwerking" te Sluiskil om rekening en verantwoording te doen over het afgeloopen jaar. De ontvangsten met inbegrip van het goed slot van het voorgaande jaar bedroegen totaal y 1861,13s, de totale uitgaven f 1253,53, dus het goed slot bedroeg /607,606. Er werden aangegeven op de jaarlijkscbe schatting 286 paarden met een gezamenlijke waarde van j 119,675. De premieheffing bedroeg slechts 1 0 0. Drie paarden zijn gestorven en een onteigend waarvoor werd uitgekeerd 1067,50. 19 paarden werden in den loop van het jaar ter verzekering aangeboden en 39 afgeschreven. De aftredende bestuursleden G. A. Goethals en P. A. Kindt werden herkozen en in de plaats van A. David die als deelnemend lid ontslag had genomen, werd gekozen Jan de Regt. Bij het toelatings-examen voor de Rijks 1 hoogere burgerschool te Middelburg is o. m, geslaagd D. de Putter, van Zaamslag. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot dijk- graaf van het waterschap Groede en Baand, de heet H. G. Hammacher te Groede. Door Gedeputeerde Staten zijn bij den Provincialen stoombootdienst op de Ooster- Schelde benoemd tot kapitein C. v. d. Ploeg te Zierikzee tot machinist H. P. Harthoorn en F. H. van Aken, beiden te Middelburg; tot stuurman J. Krello te Middelburg en tot dek- knecht M. Beije te Zierikzee. Kaasbereiding uit karnemelk. In de laatst verschenen //Handelsberichten" lezen we De Britsche Consul te St. Louis meldt het volgende omtrent de kaasbereiding uit karne melk, volgens een methode, uitgevonden door prof. J. L. Sam mis van de universiteit te Wis consin, van wien nadere inlichtingen kunnen worden verkregen. Feneinde kaas te maken, wordt de gewone karnemelk, verkregen door het karnen van zure room, langzaam verhit tot 130 140° Fahren heit. Na ongeveer een uur op deze temperatuur te hebben gestaan, h^eft de wrongel zich van de wei af'gescheiden. Nu wordt de wrongel in een vergiet gedaan en gedurende 12 uren ge- fiitreerd voorts wordt daaraan zout toegevoegd en de kaas is voor verkoop of gebruik gereed. De kaas wordt als boter verpakt en kan gedu rende een week of 10 dagen in een koelkast versch gehouden worden. 100 lbs. karnemelk zouden c.a. 12 lbs. kaas opleveren, welke in de Vereenigde Staten van 5 tot 10 d. per lb. op- breDgt. RECHTSZiSEK, De Haarlemsche rechtbank verwees de zaak van jhr. Mr. E., burgemeester van Zaandam. beklaagd van het verstrekken van een valschen reispas aan zijn minderjarigen zoon, naar de open bare terechtzitting. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft men te Ritthem, terwijl de veldwachter A. A. Geuze aldaar met verlof jvas, op diens aardappelveld een groote hoeveelheid aardappe- len uitgetrokken en groote schade aangebracht. Men gelooft hier met schandelijke baldadigheid te doen hebben. (M. Ct.) Naar de 's Hert. Crt." mededeelt, is bij een hevig onweder van Zaterdagavond te Pette- laar de bliksem ingeslagen in de achterwoning van den heer C. v. Schijndel-Otjens. De blik sem kwam onder de gesloten staldeuren door kwam rakelings langs eenige personen, die daar juist bezig waren, en doodde een paard. Daar- na slingerde hij zich naar rechts, sloeg eeu gat in den muur en baande zich door de ruiten een weg naar buiten. Brand werd wonder boven wonder niet veroorzaakt. 't Duurde vrij lang eer de door de schrik getroffen bewoners bi]~ kwamen. Er waren in den stal verschiliende arbeiders gevlucht, die op het hooiveld werkzaam waren geweest. Geen hunner werd gedeerd, al ging ook bij een het vuur tusschen de beenen door. De vliegmachine van Henri Bakker, die even- eens bij den heer Van Schijndel is onderge- bracht, werd gelukkig in het geheel niet be- schadigd. Verzekering dekt eenigszins de schade van het paard. Ook is nog door den bliksem een geheele muur gescheurd. Op den hooizolder heeft de bliksem de panlatten tot splinters geslagen. Agenten van de Vreemdelingendienst heb ben in een logement aan den Goudschesingel Z.Z. te Rotterdam aangehouden den 24jarigen boek- houder en incasseerder 0. D., die zich in 1910 ten nadeele van de firma B., te Hamburg, aan verduistering van 10,000 mark heeft schuldig gemaakt. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht. Zijn uitlevering zal worden aan- gevraagd. Vrijdagavond heeft een agent van politie op den 's Gravenweg te Rotterdam aangehouden een voerman, die, komende uit de riehting van Capelle, een met gras beladen wagen bestuurde. Toen in de Hoflaan de wagen werd afgeladen, kwam van onder het gras te voorschijn een vat, dat een in stukken gesneden varken bevatte. Het vleesch van dit varken, dat vreeselijk stonk, en uit een varkenshouderij te Capelle afkomstig is, is naar het abattoir overgebracht. Eenige bewoners der 3e Helmersstraat te Amsterdam hoorden tegen den avond een plof gevolgd door gerinkel en angstkreten en zagen tot hun groote ontsteltenis, dat uit het keukenraam van het bovenhuis van perceel 86, dat bewoond wordt door de familie C. Peeterse, rookwolken kronkelden. Het gegil werd erger en weldra zag men een vrouw in vlammen gehuld handenwringend en noodkreten slakend, het achterbalkon opsnellen. Uit het huis te schieten en aan te bellen was het werk van een oogwenk. De deur werd echter niet opengetrokken, zoodat men genood- zaakt was een glasruit te verbrijzelen, de hand door de opening te steken en aldus de klink te verwijderen. Boven gekomen rook men een sterke petro- leumlucht, maar toen men de keukendeur opende, wachtte den readers een akelig gezicht. Op den vloer der keuken te midden van rookwolken en plassen brandende petroleum zag men het lichaam van een vrouw, dat zich ik allerlei bochten wrong. 't Was de ongeveer 50jarige werkster J. B., die bij de familie Peeterse aan bet schoonmaken en alleen thuis was en een ongeluk met het petroleumstel had gehad. De buren doofden spoedig de grootendeels reeds verbrande kleeren der ongelukkige, die hevige brandwonden over het lichaam had bekomen. Brandweer en geneeskundige dienst werden gealarmeerd en juist toen deze verschenen, kwam mevrouw Peeterse. Men kan zich haar ontsteltenis voorstellen, toen ze een groote menigte volk, brandweer- wagens en een auto-brancard voor haar deur bemerkte. Het brandje zelf was spoedig gebluscht en had niets te beteekenen. Erger was het met de ongelukkige schoon- maakster gesteld die onder hevige pijnen per auto-brancard naar het Wilhelmina-Gasthuis werd vervoerd, waar zij den volgenden morgen is overleden. De ongelukkige was gehuwd en laat een kind na. De moord te Beek. Men herinnert zich den vreeselijken moord, thans bijna vijf maanden geleden te Beek ge- pleegd op de 7jarige Marie Hartjes, die midden in het bosch door de hand van een moordenaar den wurgdood was gestorven, en hoe eerst een zekere Derksen, voornamelijk op aanwijzing van een dame uit Emmerik, en later het ouderpaar zelve verdacht werden deze vreeselijbe misdaad te hebben begaan, doch weer werden vrijgelaten, en hoe ten slotte een zekere Herman Engelbert Bosch in den laten avond van 19 Maart, op het punt zijns ouders woning binnen te gaan, gearresteerd werd en korten tijd daarna naar het huis van bewaring te Arnhem werd over gebracht. De tegen Bosch gerezen verdenking bleek niet weinig zwaarwichtig. Hij was in den middag van 19 Februari wezen biechten in de kerk te Beek, en daarna omstreeks 4 uur een glas bier gaan drinken in het bierhuis van Ten Benzel. Op hetzelfde oogenblik was Marietje Hartjes daar het pakje lucifers komen halen. Hij moest het kind dus gezien hebben, ofschoon hij dit zelf ontkende. Volgens zijn verklaring was hij van Ten Benzel per rijwiel gereden over den Kilderschen weg naar zijn ouderlijk huis en daar omstreeks half vijf aangekomen. Tal van per sonen evenwel, wonende aan den Kilderschen weg, zijn komen getuigen, dat zij tusschen 4 en 41/3 uur op of aan dien weg zijn geweest en Bosch niet hebben gezien, terwijl hij zelf niemand kon opgeven, dien hij is tegengekomen. Daartegenover staat, dat de vrouw van Hartjes verklaart, op een hoog en open punt in het bosch nabij haar woning, vanwaar men een vrij uitzicht heeft over de zich kruisende wegen en ook op het koffiehuis van Ten Benzel, omstreeks ruim 4 uur iemand uit dat koffiehuis te hebben zien komen en per fiets den weg naar Zeddam oprijden. Het bosch heeft dien persoon toen aan haar blik onttrokken, terwijl zij hem niet heeft teruggezien op een verder, weer opengelegen gedeelte van den weg. En juist in dat boschgedeelte, nabij den weg, heeft juffrouw Gottsmann uit Emmerik een man met een kind gezien, en is het lijkje later gevonden. Ook een 13jarig meisje, Agnes te Winkei, wonende in de buurt van het huis van Bosch weet te verklaren dat de beklaagde tusschen 4V2 en 5 uur, alvorens naar huis te gaan, daar een praatje is komen maken, terwijl hij toen niet van den grintweg Beek-Kilder, maar van den Dassenboomschen weg, welke weg voorbij de plaats des misdrijf op den weg Beek Zeddam uitkomt, kwam afrijden. Daarbij komt, dat de verdachte reeds eerder wegens aanranding van een minderjarige is veroordeeld geworden, en ook nog onder ver denking staat van andere oneerbare handelingen met meisjes, zoo ook met een zusje van het vermoorde kind. Gisteren stond Bosch voor de rechtbank te Arnhem terecht, beklaagd dat hij op 18 Februari 1912 te Beek, in de gemeente Bergh, opzettelijk Maria Frederika Hartjes van het leven heeft beroofd, door voornoemd kind opzettelijk de keel dicht te knijpen en haar aldus te worgen. Verkrachting is niet ten laste gelegd. Of schoon men aanvankelijk in de meening ver- keerde, dat het meisje ook was gevioleerd, bleek dit later onjuist. Tegelijkertijd zal de beklaagde zich hebben te verantw.oorden voor een' op een vroeger uur van dienzelfden dag gepleegde open bare schennis der eerbaarheid. Door het O. M. waren 32 getuigen, waar- onder Dr. De Voogt, tevens als deskundige, ge- dagvaard, terwijl door den verdediger, Mr. J. R. H. van Schaik, vijf getuigen a decharge werden gehoord. Bekl. ontkende. Ilij heeft op den dag van den moord, bet meisje niet gezien, beweerde hij. De eisch luidde 15 jaren gevangenisstraf. In de Fransche stad Tourcoing was iemand was aan het smelten. Plotseling sloegen hooge vlammen op en vloog de geheele boel in brand. De vrouw wist goed gemaakt en wierp den pot met inhoud het venster uit. Ongelukkiger- wijze kwam echter juist haar vier en twintig- jarige dochter voorbij, wier kleeren daardoor gingen branden. Voordat men haar deze van het lijf had kunnen rukken, was ze reeds hevig gebrand. Het meisje verkeert in levensgevaar. Onze lezers zullen zich nog wel herinneren, dat wij in Februari en daarna herhaaldelijk gerept hebben van den moord te Igornay, op den koster van de kerk gepleegd. Eerst is de pastoor van de kerk van den moord, althans van medeplichtigheid daaraan, beschuldigd. De man is lang in voor-arrest geweest, totdat bleek dat hij onsehuldig was. In het kleine plaatsje Igornay baarde de zaak een geweldig opzien. Het laugdurige, moeilijke onderzoek heeft aller lei dorpsnarigheid, allerlei verborgen zonden aan het licht gebracht. De twee verdachten, jonge mannen van even over de twintig, van wie er een over zeer geringe verstandelijke vermogens schijnt te beschikken, zijn Zaterdag, door het hof van assisen te Chalons aan de Saone ver oordeeld Grillot ter dood, Leroux tot twaalf jaar dwangarbeid. De staking te Londen. Volgens de Daily Telegraph, hebben de patroons van de Theems-bedrijven Maandag opnieuw vergaderd, maar is daarbij niet gebleken, dat de staking dichter tot haar oplossing is gekomen. De meeste patroons blijven genegen om met hun volk rechtstreeks te onderhandelen, maar niet door tusschenkomst van de leiders. Boven- dien moeten de stakers eerst het werk hervatten, hetgeen trouwens telkens op grooter schaal schijnt te geschieden. Maandag keerden o.a. driehonderd stakende wolkruiers gezamelijk terug. De Daily Chronicle uieldt, dat de staking aan het Lagerhuis toenemende zorg baart. Het is ge bleken, dat de ellende onder de arme bevolking in Oost-Londen verergert, maar dat de stakers- partij niettemin besloten is, om vol te houden. Dit maakt een diepen indruk in het Lagerhuis en er is dientengevolge een sterke strooming in het parlement ontstaan, dat de regeering tusscheubeide behoort te komen. De stakerspartij ontkent dat zij de partoons wil dwingen, om alleen bij een vakvereeniging aangesloten menschen aan te nemen. De stakers willen het werk onmiddellijk hervatten, mits de patroons hun eenige voorwaarde inwilligen, namelijk om met de leiders van de stakers overleg te houden. Het camorra-proces te Viterbo geeindigd. Tijdens de Dinsdag gehouden zitting van het Hof van Gezworenen, bracht een der beklaagden Demarinis, zich eeu aware wond aan den hals toe met behulp van een stuk glas, waarop hij zijn vingers in de wond stak om deze nog te verwijden, zoodat de zwaar gewonde zijn bloed bij stroomen verloor. De toestand van Demarinis is, hoewel zeer ernstig, niet hopeloos. Alfano, Rapi en Demarinis, de eigenlijke be- drijvers van de misdaad en verder feortino, Cer- rate, Merra, Salvi en di Gennaro werden tot 30 jaren gevangenisstraf en 10 jaren bijzonder toezicht veroordeeld. Di Matteo, medeplichtige, werd verooraeeld tot 20 jaren, 5 maanden en 25 dagen gevange nisstraf en 10 jaren bijzonder toezicht. Assoriottore en pastoor \itozzi kregen, als eerroovers resp. 9 en 6 jaar gevangenisstiaf, anderen, die schuldig waren bevonden aan het lidmaatschap eener vereeniging met misdadige doeleinden (Camorra) van 4 tot 5 jaar gevange nisstraf. Een belangrijke inbraak is Maandagnacht gepleegd in een juwelierswinkei op den boulevaid Poissonniere te Parijs. De juwelier Bouvier had de juweelen en kleinoodien in een brandkast geborgen, die 2000 K.G. woog. Bij zijn thuist komst vond Bouvier de zware kast opengebioken en omver geworpen. In een der stalen wanden was eeu gat van 30 c.M. middellijn geboord. Ook de binnenste panscerplaat was doorboord met bebulp van waterstofgas en een blaaspijp. Vermoedelijk zijn de dieven 5 of 6 man in getal geweest. Zij hebben voor een waarde van 50.000 gulden geroofd. Dinsdagochtend sprong 600 kilo dynamiet in de lucht van de Nobel-dynamietfabriek te Avigliana bij Turijn. 'Ialrijke personen werden zwaar gewond.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2