Gemengde berichten, Stoppeldijk. Zaterdag waren by de land- 'bouwster mej. C., jonge kalveren uit de weide gesprongen, waarvan er een door 'een losloo- penden bond werd gejaagd in de riehting van den vastiiggenden bandhond, die het beesfje vastgreep, en er mee begon te sleuven. Opmerkzaam geworden door het geweld kwarn men met stokken en rieken toegeloopen, doch hoe men den kwaden hond ook sloeg, hij liet het kalf niet los, zoodat men ten laatste hem in den bek moest steken om het toegetakelde rund te bevrijden. Oude landbouwers kunnen zich niet herin- neren van een dergelijk geval gehoord te hebben. Het bedrag dat te Rotterdam is ontvreemd ten postkantore uit een openstaand loket (zie vorig nummer) is 7000. Te Laren (Geld.) is Zaterdag de land- bouwer E. J. Gotink onder een vracht hooi geraakt en kort daarna overieden. Donderdagnamiddag zijn twee mijnwerkers in de Domaniale mijn te Kerkrade onder afvallend gesteente geraakt. Een van hen, de houwer Schlosser, uit Bleyerheide, is aan de gevolgen overieden. L it Culemborg is een kermissen-bereizend echtpaar vertrokken met achterlating van hun 12jarig zoontje. Te Enschede viel een jongetje op een speelplaats van een der scholen, aldaar, waar- bij hem een griffel, die bij in een zijner handen had, in de borst drong. De verwonding was zoo ernstig, dat het knaapje naar het ziekenhuis »Ziekenzorg" moest worden vervoerd. Te Delft is Vrijdagavond het 5jarig zoontje van Van der Helm uit de Pootstraat door zekere E. F. P. uit 's Gravenhage per rij wiel ontvoerd in den riehting van den Hoorn. De politie, die er mede in kennis werd gesteld, vond den man en het kind aan den Hoornschen weg. De man werd gearresteerd als verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met het knaapje. Den 9den Juni overleed te Breda mej. N., na een ongesteldheid van enkele dagen. De ziekteverschijnselen gingen gepaard met hevige brakingen. Kort na het overlijden van mej. N. verhuisde haar echtgenoot naar Bergen op Zoom. Vrijdag is hij van daar overgebracht naar het huis van bewaring te Breda, als verdacht van vergiftiging van zijn vrouw. Vrijdag zijn de schoonmoeder en de sehoonzuster van den ver- dachte verhoord, evenals de man, die de dood- kist vervaardigd heeft. Het lijk van mej. N. is op last van de justitie opgegraven en zal deskundig onderzocht worden. Van het zwakke geslacht. In de kolonie Muschemig bij Heerlen, kreeg een man met een vrouw ruzie. De vrouw liep den man na met een riek. In den tuin bereikte zij den man, en sloeg hem met den riek dusdanig op het hoofd, dat hij bewusteloos in elkaar zeeg. In dien toestand liet men den persoon liggen. De politie, inmiddels gewaarschuwd, doet onderzoek. Door de zedenpolitie werd geruimen tijd geleden een huis in de Kraijenhofstraat te 's Gravenhage bewaakt, wijl vermoed werd, dat de bewoners zich schuldig maakten aan het misdrijf van koppelarij. Toen door een der rechercheurs van de zedenpolitie een bezoeker van dit huis werd aangesproken, maakte deze zich uit de voeten en de bewoners vonden daarin blijkbaar aanleiding eveneens een goed heen- komen te zoeken. Eenigen tijd later werd te Amsterdam de vrouw aangehouden, die in be- doeld huis had gewoond gelijk reeds gemeld, werd zij, na hierbeen te zijn vervoerd, ter beschikking van de justitie gesteld, als verdacht van het bovengenoemde misdrijf. niet jou of je vrienden. Wanneer ze mij in handen hebben, zulten ze zich om jullie niet meer bekomcneren. Daarom, maak dat ge weg- komt, indien het nog mogelijk is. Ik zal de soldaten hier zoolang trachten op te houden, dat ze je niet meer kunnen achterhalen." z/Neen, daar komt niets van in," mompelde Wallux. tfj'e meent het goed, maar we laten je hier niet in den steek." z/Gebruik je verstand, Wallux en doe wat ik je zeg. Wat zal je met stokken tegen de mus- ketten der soldaten uitrichten Dat begrepen de smokkelaars ook, de een na den ander verdween in de gang, die naar den onderaardschen kelder voerde, in welks zoldering zich, zooals reeds gezegd is, eene opening bevond. Slechts Wallux aarzelde nog. XXII. De toestand van de ingeslotenen was een zeer gevaarlijke geworden. De smokkelaars hadden het opofferende aan- bod van Gustaaf aangenomen, vooral omdat ze van meening waren hem een beteren dienst te bewijzen door zoo spoedig mogelijk hulp te gaan halen, dan zich weerloos bloot te stellen aan de kogels en bajonetten der soldaten. Zij waren geen lafaards, maar hadden toch een afkeer van een strijd met de gewapende macht De man, met wien zij geleefd had, bleef echter voortdurend voortvluchtig en schreef zelfs van uit Belgie een smalende briefkaart aan de Haagsche zedenpolitie, waarin hij de vrijheid in dat land roemde. Na dien is hij blijkbaar weer in Nederland teruggekeerd en zoo gebeurde het, dat hij dezer dagen werd gesnapt in een der publieke ver- makelijkbeden te Amsterdam. Op zijn beurt werd bij gevankelijk overgebracht naar hier en aan de zedenpolitie overgeleverd. Hij is nu evenals de vrouw, ter bescbikking van de justitie gesteld en in het huis van bewaring opgesloten. Een gever, die onbekend wil blijven, stelt aan denraad van Rotterdam f 10.000 ter beschik king tot het aankoopen van een schilderij of ander kunstwerk ter versiering van het inwendige van het nieuwe raadhuis. Hij hoopt dat zijn voorbeeld navolging zal vinden. Te Hommerts (Fr.) werd de dienstbode van den bakker P., doordat een buks afging, die de knecht, meenende dat ze niet geladen was, spelenderwijze op haar gericht hield door een schot ernstig aan den hals getroifen. De dader is ter bescbikking van de justie gesteld. Onder Sloten (N.-H.) is Vrijdagavond de lojarige J. V., uit Amsterdam, op een melk- wagen klimmende, daaraf gevallen en onder de wielen geraaktzwaar gekneusd werd hij naar een der gasthuizen te Amsterdam gebracht, waar hij weldra is overieden. Te Delft zaten Vrijdagavond twee mannen op een bank te praten met twee vrouwen uit een woonwagen. Spoedig misten de mannen hun beurzen met 5 en 40. Een der vrouwen werd vastgehouden en aan de politie overge leverd. Middelerwijl was de andere vrouw naar den wagen gegaan waar de politie ruirn 40 in beslag nam. Een weggeworpen porteruonnaie werd door een politiehond opgespoord in het gras. De beide vrouwen werden in hechtenis genomen. Een relletje te Delft. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur werd een man, in eenigszins beschonken toestand aan de Dertienbuizen gevolgd door eenige jongens. Hij wilde, zoo lezen we in de ,/D. Ct," naar een van hen schoppen, waardoor hij een zijner schoenen verloor, die juist in de gracht terecht kwam. De man veriangde nu dat een der knapen den schoen uit 't water haalde. De jongens liepen echter weg. Een van hen werd evenwel gegrepen en een eindje meegesleurd, hetgeen, gelijk te verklaren is de verontwaar- diging opwekte van de menschen die dit zagen. Een voorbijganger gaf den beschonkene in overweging den knaap los te laten. De man voldeed hieraan echter niet, maar sloeg met een gummistok naar den voorbijganger, waarop deze den man aangreep. A1 stoeiende kwam de beschonkene terecht in de winkelruit van mej. wed. van der S. De ruit werd totaal verbrijzeld, terwijl aan de in de etalage-kast staande goederen groote schade werd aange- bracht. De man zette het daarna op een loopen, jongens hem achterna al schreeuwende //houdt em En het toeval wilde dat aan het Doelenplein nu juist een der politiedienaren aankwam, zoo'n echte van het oude garde-regiment van Frederik den Groote, die den hardlooper in zijn uitge- strekte armen opving, hem den gummistok ont- nam en den beschonkene onder grooten toeloop naar het oude boterhuis bracht. De bewoners van de Choorstraat, die de schade zagen, welke door die vernieling was aangebracht gaven alien wat, waardoor reeds een gedeelte der onkosten werd gedekt. Het doet ons genoegen, erkent het Vad., nu eens met lof te kunnen vermelden een type van medemensch, waarvan men gewoonlijk niet veei goeds te hooren krijgt. En met reden. Bij maakt het er naar. Want dat type is.... de slagersjongen, be- rucht om zijn onbesuisd fietsen, de schrik van voetgangers en wielrijders. Maar ditmaal valt een loffelijke daad van hem te vermelden. Men zal zich herinneren het bericht aan- gaande een fietsendief, die in de Francois Valentynstraat te 's Gravenhage op de daad werd betrapt, op den loop ging, maar door een fietsrijder werd omver gereden en dien- tengevolge gepakt. Het was daarbij dat twee slagersjongens een rol van beteekenis speelden, en wel op een wijze die geheel in stijl was. en wilden de soldaten liefst zoo lang mogelijk ontwijken. Slechts Wallux was by Gustaaf gebleven, om dezen van zijn besluit bij de versperring te blijven, af te brengen. Veel tijd daarvoor was er echter niet meer. Reeds hoorde men de vervolgers in de aan- grenzende ruimte heen en weer loopen, ontdekten zij de versperring, dan waren twee mannen sterk genoeg om ze om te werpen. Het eenig voordeel er van was dat de soldaten ze eerst wellicht voor een muur zouden aanzien en dus een tijdlang tevergeefs naar een ingang zouden zoeken. Daardoor zou tijd gewonnen worden. (Wordt vervolgd). .Toen de dief op de gestolen fiets er van door ging, met den bestolen eigenaar achter hem aanloopend, die luid riep //Houdt den dief", werd het geval opgemerkt door een slagersjongen Op een fiets. Wat is afdoender middel om een per fiets vluchtende het verder rijden te beletten, dan hem omver te rijden En wien is dit beter toevertrouwd dan aan een slagersjongen Hij dacht het en deed het. Met een spurt zette hij koers naar den vluch- teling en reed dwars op hem in. De dief en zijn torpilleur rolden over den grond, verward in de overhoop geworpen fietsen. De dief was het eerst weer op de been en zette het, de gestolen fiets prijsgevend, op een loopen, terwijl zijn aanvaller nog bezig was overeind te krabbelen. Toen verscheen er een tweede slagersjongen ten tooneele. Hij zette den vluchteling zoo lang na, tot deze niet meer kon, stapte toen af, pakte hem bij zijn kraag en gaf hem over in de handen der politie. Wij zullen deze goede daden, die wij met vreugde vermelden, consientieus afschrijven op het zondenregister van den Haagschen slagersjongen. In de electrische ceutrale te Beimingen, in Wurtemberg, kwam een monteur in aanraking met een sterkstroomgeleiding en werd terstond gedood. Het lijk bleef verkoold aan de draad bangen en een opzichter, die het aan raakte, werd eveneens gedood. Een werkman, die te hulp wilde komen, bekwam zware brandwonden. Spoorweg-ongeluk. Bij het spoorweg- ongeluk te Corning, in den staat New-York, waarvan telegrammen reeds melding hebben gemaakt, zijn, zooals thans is vastgesteld, 42 menschen gedood en ruim 60, deels ernstig, gewond. De ramp had Donderdagochtend plaats en de meeste slachtoffers waren passagiers van een pleiziertrein, die den dag tevoren New-York had verlaten met bestemming naar de Niagara- watervallen. De Buffalo-express van New-York, die met een snelheid van ongeveer 80 K.M. per uur rijdt, liep met voile vaart op den stilstaanden pleiziertrein in, en verbrijzelde drie personen- wagens, die van den spoordijk rolden. De locomotief en twee wagens van den express werden eveneens van den spoordijk geslingerd. Toen het ongeluk gebeurde, hing er een dichte mist, die den machinist van den express ver- hinderd bad, de lichteu van den pleiziertrein te zien. Vijf-en-dertig passagiers werden in hun slaap gedood, terwijl anderen overieden, nadat zij uit de puinhoopen te voorschijn waren gehaald. Mannen en vrouwen baanden zich met bloedende gezichten en handen, hun kleeren aan Harden gescheurd, een weg door de over- blijfselen van de verbrijzelde waggons. Twee mannen en een vrouw waren door stukken staal eenvoudig gespietst en in weerwil van alle pogingen, om hen te bevrijden, stierven zij, voor dit gelukt was. Onder de dooden bevonden zich vier kinderen en drie zuigelingen. Insectenpoeder. Het meeste insecten poeder, dat in Europa wordt gebruikt, het moge Zacherlin heeten of een anderen naam dragen, is uit Dalmatie en Montenegro afkomstig, waar de plant, weike het levert, een chrysanthemum (Pyrethrum cinerariae folium), in verschillende streken in het wild groeit. De wilde plant alleen zou echter bij lange na niet voldoende zijn, om aan de groote vraag te beantwoorden en daarom zijn er groote kweekerijen aangelegd, welke jaarlijks eenige millioenen guldens op- brengen. Deze bron van inkomsten werd bij toeval ontdekt. Tusschen de jaren 18401850 woonde in Ragusa een arme vrouw, welke in de opbrengst van een tuintje, dat ze zelf bewerkte, een kom- mervol bestaan vond. Op een goeden dag had deze vrouw, die Anna Rosauer heette, in haar tuin chrysanthemums geplukt, die er in het wild groeiden en het onnuttige tuintje in een hoek gegooid. Toevallig zag zij eenige weken daarr.a de verwelkte bloemen weer en het viel haar op, dat er rondom verscheidene doode mieren en andere insecten lagen. Het intelligente vrouwtje begreep, dat de dieren gedood waren en haar plan was spoedig gevormd. Zij kweekte de planten, verkocht de wilde bloemen en werd de eerste fabrikante van insectenpoeder. De grootste zeekreeft der wereld is korten tijd te samen met een ander monster zeekreeft, welke een weinig kleiner is, in 't natuurkundig museum van New-York tentoongesteld. De grootste heeft een lengte van 3 voet omtrent 92 centimeter en weegt 14 kilos; de andere komt haar in grootte zeer nabij, doch weegt 1300 gram minder. Deze beide zeekreefien werden door visschers op de hoogte van Sandy Hook gevangen. De vangst verliep op raerk- waardige wyze. Weken lang vervolgden zij deze reuzenkreeften zonder zelf te weten welke soort van dieren het waren. Wanneer zij hunne kreeftenkasten omlaag lieten, vonden zij .regelmatig het lokaas verslonden, hetwelk de kreeften, door een groot gat in de kas te maken, konden bemachtigen. De visschers dachten alzoo dat zij met eene ongekende diersoort te doen hadden. Zij ver- vaardigden alsdan een bijzondere krachtige val en konden daardoor, na twee dagen, de eerste reuzenkreeften uit het water halen. De helft van haar licbaam zat enkel in de val doch op die wijze, dat zij niet meer achteruit kon. Met de andere kreeft liep het op dezelfde manier van stapel. Donderdagmorgen vroeg heeft zich te Steglitz, een voorstad van Berlijn, een ont- zettend familiedrama afgespeeld. De portiersvrouw Marie Friedrich heeft daar haar vijf kinderen in een badkuip verdronken, daarna trachtte zij zelfmoord te plegen. De oorzaak van dit drama mocht gezocht worden in de groote zenuwoverspanning der moeder, die door haar man voortdurend mishandeld werd. Het jongste knaapje was nog slechts een maand oud, de andere kinderen waren tusschen 1 en 5 jaar. Eerst kort tevoren was de man tot portier in het huis, waar de moord heeft plaats gehad, aangesteldmaar hij deed niets anders dan drinken, dus was de vrouw verplicht buiten baar eigen werk ook dat van den man te doen. Een dag voor de misdaad was zij nog door haar man zwaar mishandeld, terwijl hij een van de kinderen uit het raam van zijn woning op de binnenplaats had gesmeten. De moeder, die toen al niet meer wist wat zij deed, poogde dienzelfden avond haar kinderen en zichzelf van het leven te berooven door lycol in de melk te vermengen. Een buurvrouw wist het ergste toen echter te verhinderen. Maar den volgenden ochtend vroeg kwam het er toch van. Een voor een heeft zij de kinderen in een badkuip verdronken, waarna zij er zelf in ging liggen. Zoo vond men haar, bewusteloos, maar nog niet dood. Toen de man, die een zeer gluiperig, on- betrouwbaar voorkomen heeft, door de politie bij de lijkjes van zijn kinderen werd gebracht, stelde hij zich aan als een waanzinnige. Maar toen hij even later kans had gezien om weg te komen, vond men hem in zijn huiskamer, waar hij al bezig was met een opkooper te onderhandelen over den verkoop van zijn ge- heelen inboedel. De man werd daarop gearre steerd. - Een Brusselsche kapitein van Kopenik. - Te Brussel is een jonge Hongaar, Necchi Zolta. in hechtenis genomen, die zich in Brus selsche kringen uitgaf voor gezant van een Amerikaansche republiek. Men begrijpt niet, zegt het Handelsbl. van Antwerpen, hoe de man zooveel menschen heeft kunnen beetnemen. Zijne jas was op de vod- denmarkt gekochtzijn gouden schouderstukken waren er met vergulde koperen knoopen aan vastgebecht. De eene knoop droeg het cijfer 2, de ander een granaat. De gouden streep zijner broek had hij er zelf opgenaaid en zijn sabel was in een vodden- huis gekocht. Necchi Zolta wist vooral een ryken koop- manszoon te verblinden en hem geld te doen voorschieten. Op de schouwburgen die hij be- zocht, zond hij bloemen naar de actrices, maar de bloemisten werden nooit betaald. In een dezer schouwburgen werd hij door den bloemenverkooper tamelijk fuid om zijn geld gevraagd, maar Necchi zeide met de grootste kalmte van de wereld, dat hij hem juist het bedrag per postwissel had toegezonden, Daar de leverancier bleef aandringen, leende de koopmanszoon hem een goudstuk en bood hem nog een tweede goudstuk als zakgeld aan. z/Kom morgen op mijn consulaat op de Bis- schoffsheimlaan", zeide hij, //daar zullen wij die zaak afdoen." De goedgeloovige ging naar 't aangeduide adres, maar vond noch consulaat nog Necchi. Omtrent een ongeluk, dat Woensdag te Itzehoe bij het scherpschieten plaats vond, wordt gemeld dat bij het scherpschieten vooral de 6e batterij van het 9e regiment artillerie zeer goede resultaten verkreeg. Zij wist een ballon captief, die zich op 3 K.M. afstand bevond, door twee treffers naar beneden te schieten. Toen de oefeningen bijna geeindigd waren, verdwaalde een granaat en trof den uitkijktoren no. 5. De uitwerking was ontzettend. Een reusachtige bres werd in den torenmuur geschoten. Binnen in den toren bevonden zich een zestien man. Den beiden kanonniers, Schilling en Hense, werd het hoofd letterlijk van de romp gescheiden en hun lichaam op allerverschrikkeiijkste wyze verminkt. Sergeant Wulf weyd eveneens gedood, terwijl zijn lichaam als het ware opengereten werd. De toestand van den onderofficier Schnabel, die verwondingen in het gezicht bekwam, en wien een arm afgerukt werd, was Donderdag- middag geheel hopeloos. De verwondingen van den eersten iuitenant Konig waren eveneens zoo ernstig, dat men aan het behoud van zijn leven wanboopt. Donderdagochtend is ook de reserve-onderofficier Freudenreich aan debekomen verwondingen overieden, zoodat thans het aantal dooden in het geheel vier bedraagt, terwijl men nog voor het leven van twee gewonden zeer bevreesd is:

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2