A i g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad c o r Zeeuwscfi-Vlaanderen. No. 5785 Dinsdag 9 Juli 1912. Binnenland. BEPROEFDE LIEFDE. 52e Jaargan^ FEUILLETON. ABONNEMBNT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en yoor het overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bp aile Boekhande- iaars, Postdirecteuren en Brievenbushonders. Telefoon No. 25. ADV Van 1 tot 4 regels f 0,40. RTENTISNi Voor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaai plaatsing derzelfde advertentie wordt de pigs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. Dezer dagen ontvingen de verzamelaars van den bekenden zangbundel ,/Kun je nog zingen, zing dan rneevan de Koniugin, de Koningin- Moeder en den Prins een 3chrijven, waarin bun meegedeeld, dat er geen bezwaar tegen bestond dat de vier militaire marschen deel uitmakende van de volksuitgave van //Kun je nog zingen, zing dan mee voor harmonie en fanfare en door den heer N. A. Bouwman samengesteld uit bekende volksliederen, genoemd werden Koniugin Wilbelmina Marscb, Koningin Emma Marsch, Prins Hendrik Marscb en Prinses Juliana Marsch. Bovendien liet de Koningin berichten, dat H. M. met groote belangstelling had kennis genomen van bet schrijven, waarin uitvoerig was uiteengezet de beteekenis die Bouwman's instrumeutatie van de 50 liederen uit //Kun je nog zingen, zing dan mee zal hebben voor den Nederlandschen Volkszang. De vierkanten nikkelen stuiver De Kameroverzichtschrijver van De Tijd heeft bet nieuwe stuiverstuk gezien en schrijft Het nieuwe stuiverstukje is een bandig stukje geld. Valt de vreemde vorm vierkant met ronde hoeken eerst wat op, als men het in de band neemt, bemerkt men dadelijk, dat vorm en gewicbt bet tot een handig geldstukje maken. Het relief is mooi, maar wat vaag. Het zal m.i. al spoedig heel wat beter voldoen dan het tegenwoordig stuiverstuk, dat algemeen als te lomp en te zwaar wordt beschouwd. Voor verwarring met andere binnen- en buiten- landscbe geldstukken zal en dit is koofdzaak in het vervolg absoluut niet meer te vreezen zijn. De nieuwe Bakkerswet. De heeren Aalberse, Passtoors, De Visser, De Geer, Duymaer van Twist en Van der Voort van Zijp hebben Vrijdag een nieuw wetsontwerp op den bakkersnacbtarbeid ingediend. In het wetsontwerp komt een regeling voor van bet drieploegenstelsel, zoodat nachtarbeid blijft toegestaan, mits met drie ploegen arbeiders gewerkt wordt. Voorts komt bet verbod van nachtarbeid voor den patroon in het ontwerp niet voor, doch wel, ter wille van 't scheppen van gelijke concurrentie-voorwaarden tusschen groot- en kleinbedrijf een verbod om's mor- Ti anen van dank vloeiden uit Else's oogen. z/lk ben blij, dat alles uit je eigen mond geboord te hebben," zeide zij, zijn band grijpend en liefdevol streelend. Al houdt de beele wereld je voor schuldig, in mijn oogen zal je vlekkeloos zijn. Nu vraag ik je ook niet meer te vluchten. Lever u over aan de rechters en vertel bun, wat ge mij bebt medegedeeld." Gustaaf stiet een wilden lach uit. ,/Meen je dan dat anderen mij gelooven zullen, terwijl myn eigen moeder mij vervloekt Ik beb geen bewijzen, geen getuigen, alles wijst er op, dat ik Zaruba met opzet uit den weg geruimd beb. Neen, voor mij is er geen hoop meer." 1 Iff o1"' .dat hiJ gel«k bad. ,/Welnu, vlucht dan nep ze angstig en dringend. an was het ook een krankzinnige daad bier terug te komen Waarom heb je niet getracht over zee te ontkomen //Daartoe ontbraken me aile middelen. Maar dat met alleen. Een onweerstaanbare macht trok me terug naar de plaats, waar Zaruba moest bggen. Ik wilde zijn lijk zoeken, bet op een verborgen plaats begraven of me er naast dooden, om aldus de misdaad met mijn leven te boeten. Daartoe kon ik echter niet esluitep, ik heb rondgedwaald als een vlieg 0m. I f' en nu zal toy de wrekende ge- recbtigheid acbterhalen." gens voor een bepaald uur bet brood te vervoeren en rond te brengen. Dit verbod zal bij algemeenen maatregel van bestuur voor iedere plaats afzonderlijk geregeld moeten worden. TER NEUZEN, 8 Juli 1912. Met ingang van 1 Aug. a. s. wordt ver- plaatst de klerk der posterijen en telegrafie le klasse M. C. J. Eijke van Ter Neuzen naar Enschede, de commies der telegrafie le klasse J. D. Mulder van's Gravenhage naar Ter Neuzen en de klerk der posterijen en telegrafie le klasse C. Mabesoone van Amsterdam naar Ter Neuzen. Benoemd tot buitengewoon-opzicbter bij de herstellingswerken aan de middenschutsluis in bet kanaal van Ter Neuzen te Ter Neuzen de beer P. A. Galle, alhier. Zooals geannonceerd was werd jl. Zaterdag- avond in bet //Hotel Centraal" van den beer P. J. Visser de eerste uitvoering gegeven van eene plaatselijke cinema. Daarbij bleek dat bet lokaal gebeel is inge- richt om te voldoen aan de meest redelijke eischen, ingeval van brand, om spoedig te worden ontruimd, maar bovendien dat de° in- richting zoodanig is gemaakt dat gevaar voor brand zoo goed als buitengesloten is. De vertoonde films, zoowel de comische, ernstige als dramatische, zijn interessant en de machine waarmede de vertooning wordt gegeven is blijkbaar van goede constructie, daar de beelden rustig en scberp op het doek kwamen. Is bier meermalen gebleken van eene groote belangstelling in cinema-vertooningen, j.l. Zater- dagavond bleek daarvan niet veel. Het leek wel of men eenigermate terughoudend was, nu het eene inricbting betrof uit de stad zelve. En waarlijk zooals wij reeds hiervoren schreven de vertooning behoefde niet onder te doen voor bet beste van hetgeen we hier reeds zagen. En bet programma was zoo rijk dat bet niettegenstaande eene korte pauze den aan- gegeven tijd verre overtrof. De lielhebbers van de cinema kunnen verzekerd zijn bij die van bet //Hotel Centraal" ook ten voile te kunnen genieten. Bij de laatste uitvoering op gisteravond was de zaal goed bezet. En zij die de vertooningen bywoonden, waren over hetgeen zij zagen ten zeerste voldaan. //Die zal je niet achterhalen, indienje dadelijk opstaat en vluchtriep Else ongeduldig. Denk toch aan je moederDenk toch om mij Hi] stond op, alsof hij droomde. „Je h'ebt gelijk," zeide hij dof. „Vaarwel Else." Zij greep zijn band. //Ik zal je een eind- weegs vergezellen. Het is me niet mogelijk naar huis te gaan, voor ik weet, dat ge u in veiligheid bevindt." z/lk moet nog even met Wallux spreken, hij moet me een mantel geven, die de uniform ver- bergen kan." z/Goed, kom dan." Zij g'ngen den kelder uit en de gang in. Plotseling hoorden zij een luid geroep. Het scheen uit het vertrek te komen waar de smokke- laars aan den arbeid waren. Gustaaf sprong vooruit, om de oorzaak van dat geraas te vernemen. Het duurde niet lang of aan den ingang der verlicbte ruimte kwam Doodshoofd hem tegemoet. en granaten riep de z/Duizend bommen oude soldaat. //Nog bier r1 Hij kon niet verder spreken, daai hem een hoestbui overviel en bem het zweet van zijn gezicht droop, ,/t Is te laat man, nou ben je overgeleverd en kan je niet meer ontsnappeu." //Komen de soldaten z/Zeker, ze kunnen elk oogenblik hier zijn. Ik heb beproefd ze op een dwaalspoor te brengen, doch toen wij hierheen kwamen, zijn wij gezien door een ellendigen kerel, die den landrotten vertelde, hoe ze door mij op een verkeerden weg werden geleid. Toen ze dit bemerkten, Op een grasveld bij de Vluchtbaven laat de landbouwer P. D., in een afgerasterde ruimte zijn vee grazen. Vreemd werd opgezien toen Zarerdagmorgen bleek dat een der koeien een kalf had geworpen, maar dat bet jonge beest niet te zien was. De politiebond werd te hulp geroepen voor de opsporing en nadat dezen lucbt was gegeven wees bij bij herhaling een spoor aan dat naar bet kanaal liep. Men vermoedt dat bet kalf buiten de afraste- ririg geraakt, in het kanaal gesukkeld en ver- dronken is. De vorige week is men begonnen door middel van een duiker de plaatselijke gesteldbeid te onderzoeken aan de waterkeering van den polder Walzoorden". Op sommige plaatsen moest de duiker zeer diep naar onder. Aan den dam van bet Oude hoofd b.v. treft men plaatsen aan waar bij laag water 30 tot 40 Meter water staat. Dinsdag 25 Juni werd te Biervliet aan- besteed bet maken van een grintbaan in den Ameliapolder. De laagste inschrijver, de beer De Keuninck te Hoek, wien bet werk voor f 4050 gegund werd, kwam gisteren, dat is elf dftgen daarna, ontbeffing verzoeken. (Midd. Ct.) Vrijdagnamiddag had op de steenfabriek te Sluis een ongeluk plaats. Een landbouwers- knecht uit Westcapelle (Belgie) kwam met twee aaneengekoppelde groote wagens bespannen met arie paarden de fabriek afgereden om steengruis te halen. De paarden schrokkeneen der wagens kantelde en viel van den opril. De knecbt, niet meer jong zijnde, kon niet weg- springen, en werd aan arm en been vreeselijk gewond. Geneeskundige hulp werd terstond verleend en per brancard werd hij naar bet gastkuis vervoerd. le Middelburg is Vrijdagmorgen het 21/2jarig kind van zekeren G., wonende in de Kuiperspoort, tijdens een korte afwezigbeid der moeder, in een putje achter de woning gevallen en gestikt. De politie en justitie achtten bet noodzakelijk zich met deze kwestie te bemoeien en hedenmorgen werd bet lijkje in beslag ge nomen en is het in bet Gasthuis gerechtelijk geschouwd. Na verricbte sectie werd bet lijkje bedenmiddag naar de ouders teruggebracht. Door de Vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingen-verkeer in Walcberen, te Middelburg, is het volgende schrijven gezonden werden ze woedend en weinig had het gescheeld of ze badden mij aan hun bajonet geregen." z/En waar zijn ze nu z/Ze volgen mij op den eersten voet en kunnen elk oogenblik hier zijn. Ze worden bovendien geleid door twee grensbeambten, die den omtrek van den toren reeds sedert weken bespied hebben. Het zal dus een mooie geschiedenis worden." Gedurende deze korte samenspraak hadden de smokkelaars het brandewijntoestel onder een hoop balken verborgen, die men daartoe altijd gebruikte. Daarna goten ze eenige emmers water op het vuur, dat sissend en dampend uitging. Else was Gustaaf, toen deze naar voren snelde, op den voet gevolgd en had de mededeelingen van Doodshoofd ook geboord. Zij deed baar mantel af en wierp dien Gustaaf over deschouders. z/Dat verbergt de uniform," zeide ze snel. z/En nu vooruit, Gustaaf, misscbien kan je nog ontkomen wEn ji) V Wat zal er van jou worden vroeg bij, den mantel omslaande. z/lk plaats me onder de boede van Wallux. Voort, voort //Vooruit dan toch!" riep Doodshoofd. Hij greep de baud van den deserteur en trok hem naar den uitgang. Hij zocht en tastte daar echter te vergeefs, zoodat bij Wallux te hulp moest roepen. Met deze kwamen ook Else en de andere smokkelaars toeloopen. Metinspanningiuisterde bet meisje toe, of ze ook reeds de voetstappen der soldaten boorde. aan de Maatschappij tot exploitatie van Staats- spoorwegen z/Herhaaldelijk is er op aangedrongen, om trein 340 SS., die om 9.10 van Vlissingen ver- trekt, zoodanig in te richten, dat deze te Roosendaal aansluiting geeft op den om 11.06 van daar vertrekkenden trein 103 naar Belgie en "Frankrijk. Naar ons ter oore komt, zou 'Uwe Maat schappij hieraan willen tegemoet komen door trein 340 te vervroegen met 13 of 15 minuten. Wij meenen, dat daardoor groot gevaar zal ontstaan, dat eensdeel de aansluiting te Vlis singen zal worden gemist door de reizigers, die met de 7.50 uit Ter Neuzen vertrekkende Prov. boot worden aangebracht eD anderdeels geen aansluiting zal worden verkregen teVlakevoor de reizigers, die van Walzoorden per Prov. boot te Hansweert zijn aangevoerd en thans om 10.12 te Vlake trein 340 te nauwernood kunnen halen. Voor deze beide categorieen van reizigers kan vervroeging van trein 340 niet anders dan nadeelige gevolsren hebben en zou zelfs verlating wenschelijk zijn. Het komt ons voor, dat aile bezwaren zouden zijn opgebeven, wanneer trein 340 kon worden gesplitst in twee treinen.: een stoptrein en een sneltrein. Neemt men als voorbeeld trein 106 die om 1.27 van Vlissingen afrijdt en stopt te Middel burg, Goes, Vlake en Bergen op Zoom, dan blijkt, dat deze het traject VlissingenVlake aflegt in 40 minuten en bet gebeele traject VlissingenRoosendaal in 81 minuten. Een sneltrein, die van Vlissingen vertrekt ora bij v. 9.35, zou dus te Vlake zijn om 10.15 en te Roosendaal om 10.56. De reizigers uit Ooste- lijk Zeeuwsch-Viaanderen zouden dezen trein te Vlake halen en die uit Walcheren zouden te Roosendaal aansluiting hebben op trein 103. De li^atstbedoelde reizigers zouden ook gebaat zijn, doordat zij met een sneltrein aansluiting kregen op andere omstreeks 11 uur uit Roosen daal vertekkende treinen. Voor de tusschenstations zou dan noodig zijn een stoptrein welke omstreeks 8.35 a 8.45 van Vlissingen zou kunnen vertrekken en omstreeks 10.35 a 10.45 te Roosendaal zou kunnen aan- komen. Op deze wijze zou, naar wij meenen, eene zeer gewenscbte verbeterihg worden verkregen. Wij veroorloven ons U te verzoeken, daaraan Uwe welwillende aandacht te wijden." Toen de ladder gevonden was, klauterde Doodshoofd het eerst naar boven, om eens te zien of er geen onraad was. Nauwelijks was hij echter met bet hoofd boven de opening gekomen, of bij liet zich zoo spoedig mogelijk weer naar beneden glijden. z/Te laat," fluisterde hij. #Ze zijn reeds in den toren en maken vuur. Wij moeten terug.' Snel spoedde de kleine schaar zich naar het gewelf van waar men gekomen was. In den haard glom bier en-daar nog een stukje turf en bij dat. zwakke licbt zocht ieder een stevigen knuppel uit bet kreupelhout. Daarna begonnen ze den ingang met steenen en muurbrokken te versperren. z/Hoeveel zijn er vroeg Wallux. //De grenswachters meegeteld, zeven,' zei Doodshoofd, de ladders naar de plaats slepende, waar Gustaaf zich de laatste dagen verscholen had gehouden. Deze had echter Else's mantel afgeworpen en arbeidde met aile kracbten aan de opwerping der versperring. Toen dit afgeloopen was, meende Doodshoofd, dat men in de eerste plaats voor Else moest zorgen en haar beschermen. ,/Wat is je plan, Gustaaf vroeg bet meisje. z/lk zal mijn plicht doen," antwoordde hij. Door mij zijt gij hier alien in gevaar gekomen en ik ga dus niet van deze plaats voor alien in veiligheid zijn." Zonder de tegenwerpingen van het meisje af te wachten, zeide hij, zich tot de smokke laars wendende z/Luister, Wallux. De soldaten zoeken mij, \E(7,E\S(HE COIRAVT. Wi* fclad veirgg]h»jn« BnaiKlM^, Woenadag. en Ve-rifdu«avoiid, attf«»in£e^ op FeeitdageB l»lj do Firma P. JT. VAX »E UKHK. Vev Feaien

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1