1 AI g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwscft-Vfaaideren. No. 5782 0 e r Bekendmaking. BEFEGEFDE LIEFBS." Dinsdasr 2 Juli 1912. 52; Jaargang. Binnenland. FEUILLETOH. "™a'" TENTOONSTELLING n T ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franeo per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bfl alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADYEBTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsirg derzelide advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Xnzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. In de afdeelingen der Kamer werd bij het onderzoek van een aanvulliogsbegrooting voor Landbouw geklaagd over het hooge bedrag dat men had uitgegeven voor aankoop van serum tegen mond- en klauwzeer. Gevraagd werd, of voor de bestrijding van mond- en klauwzeer reeds uit //onvoorzien''' was geput. Op het ontwerp tot wijziging van de Munt- wet heeft de heer Van Dedem een amendement ingediend, strekkende tot het doen vervallen van den nikkelen stuiver. TEE NEUZEN S 1 If;l9l2. Bij Kon. besluit1 is bentoermf't<5t opzichter- electricien bij de RLjks-electriciteitswerken te IJmuiden de heer P. Middeldraad, thans tijdelijk machinist-electricien alhier. 't Was gisteren weder mis met het concert in „De Buitensocieteit". //Sc. Cecilia," onder- afdeeling van den R. K. Volksbond te Vlissingen, directeur de heer Andre J. Geysen, was naar den tuin opgekomen om een concert te geven, doch het begon terzelfder tijd te regenen, wat be- gnjpelijker wijze velen die misschien hetvoor- nemen hadden op te komen, ondanks het minder uitlokkende weer, nu deed thuis blijven. Een klein aantal hoorders was slechts in den tuin aanwezig, die beschutting zochten onder de veranda, het plantsoen of de parapluie en op die wijze in het droge konden genieten vau betgeen door het muziekgezelschap op de tent werd ten beste gegeven. Het was een flink programma dat door het niet sterk bezette corps werd uitgevoerd en aan de uitvoering bleek dat het verschillende goede krachten telt. Niet het minst bleek dat aan den solist die het air varie voor tuba uitvoerde. Onder gunstiger omstandigheden was de avond bepaald voor de liefhebbers genotvol geweest. le hopen is het, dat wij onder betere omstan digheden de kennismaking met het gezelschap kunnen hernieuwen. 47) Het dak en de vloer van eenige verdiepincen waren ingevallen en op den bodem neergestort de kleine vensters en schietgaten kwamen Else voor als de oogholten van een schedel, die op de woest omgeving naar beneden neerzagen. Else liep op de kleine boerderij die daar zoo afgezonderd lag, toe. Toen zij tot op 10 schreden van het woonhuis gekomen was werd er een deur snel dicht geslagen, als had iemand haar bemerkt, die niets met haar scheeu te doen te willen hebben. Eerst lette ze daar niet op, maar later schoot 't haar toch te binnen. Eenige minuten verliepen, alvorens haar klop- pen gevolg had. Een wreweligen stem riep haar toe binnen te komen. Zij stiet de deur open en zag in een kleine halfduisteren ruimte een beenige, krachtig ge- bouwde vrouw tegenover zicb, die haar met achterdochtige en onvriendelijke blikken van het hootd tot de voeten opnarn. De vereeniging voor Schoolreisjes alhier zal, naar wij vernemen de jaarlijksche reis met de leerlingen der drie hoogste klassen van de openbare scholen dit jaar weder maken naar Middelburg en Vlissingen, met eene der Pro vinciate booten op a.s. Donderdag 11 Juli. Dit jaar zullen ook een aantal kinderen van de school te Sluiskil de reis mede maken. Alhier is dezer dagen opgericht een korfbal- vereeniging. Op dit oogenblik zijn reeds 18 dames en heeren als lid toegetreden. De vereeniging is genaamd Astra". De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend dat met ingang van 3 Juli te Sluiskil een hulptelephoonkantoor voor het algemeen verkeer zal worden opeogesteld. De diensturen zijn gelijk aan die van het betrokken hulptelegraafkantoor. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald dat door de zee- en kust visschersvaartuigen, tehuis behoorende te Zaam- slag, moet worden gevoerd het letterteeken Z. M. De installatie van den heer L. J. den Hollander als burgemeester van Axel zal plaats hebben op Dinsdag 9 Juli a.s. Bij Kon. besluit is herberioemd tot burge meester van Overslag de heer D. Mattele. Met ingang van 1 Juli is o.m. verplaatst van Sas van Gent naar Dussen de kommies der dir. belastingen M. Vellinga. Ingetrokken is de verplaatsing van den kom mies W. Jansen van Hansweert naar Hontenisse. Hoek, 1 Juli. Zaterdagmiddag werd door de cooperatieve vereeniging Vooruitgang is ons Streven" voor het eerst aanbesteed de levering van 3700 Kg. tarwegriud, 1700 Kg. tarwegries, 2200 Kg. mais en 350 Kg. schepmeel. Het tarwegrind werd bij loting gegund aan J. Robijn voor J 7,65 de 100 Kg. bruto. Het griesmeel aan W. de Feijter voor 8,75 de 100 Kg. bruto en het schepmeel aan W. de Jeijter voor f 10,30 de 100 Kg. en de mais aan P. van Dixhoorn voor 7,65 de 100 Kg. netto. A. s. Zaterdag begint de penningmeester van Vooruitgang is ons Streven" zitting te houden in het stemlokaal van 5 6 uur. Biervliet. Zaterdag had in bet hotel Aerts te IJzendijke de publieke aanbesteding plaats van 620 duizend kilo macadam 1 3 ten behoeve van verschillende polders. Er waren zes in- schrijvers, alien Ter Neuzenaars. Aan den minsten inschrijver, den heer Jac. P. de Vos, werd de levering voorloopig gegund voor y 1777,aRnl. zijn in te zenden monster voldoet. z/Lieve tijd, het meisje van Kvussof", riep de vrouw uit, toen ze Else herkende. //De juffrouw van de boerderij Wat wilt ge, wat zoekt ge hier op dit uur." z/Ik moet Wallux spreken, is hij thuis," sprak het meisje, zonder eenige aandacht te slaan op het misnoegen, dat haar bezoek bij de vrouw scheen op te wekken. z/Wallux i Mijn broer antwoordde de vrouw. //Wanneer ge om hem te spreken dien langen weg hebt afgelegd, zult gij teleurgesteld zijn, want hij is niet thuis. Gij k'unt mij echter wel^ mededeelen, wat ge hem te zeggen hadt, is het dan noodig, zoo kan hij morgen bij u thuis komen." Dat helpt mij niets Hanne, ik moet hem spreken, is hij niet hier, dan weet ik wel, waar ik hem kan vinden." Hanne keek het meisje besluiteloos aan. Zij scheen het niet met zichzelve eens te zijn, of ze Else zou laten gaan of terughouden. Schie- lijk greep ze toen Else's arm en bezwoer haar, dat bet heden onmogelijk was haar broeder te spreken. Else had intusschen om zich heen gezien. Aan de deur hing een jas, die hare blikken tot zich trok. Het was haar als had ze dat vanwege (le Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers van het zware Trekpaard (Belgisch type) te Axel. Vewolg.) Met het oog op den beschikbaren tijd moesten wij het verslag in ons vorig nummer bekorten. Aangaande de opening der tentoonsteiling deelen wij nog mede dat de voorzitter, de heer Ph. J. van Dixhoorn, nadat hij de aanleiding en de geschiedenis van het oprichten der vereeniging van Zeeuwsche Pokkers van het zware Trek paard in kerinnering had gebracht, ook het doel dat zij nastreeft uiteenzette. De bewijzeu zijn er reeds te over, dat hier goede paarden worden gefokt en al is het dat de fokkerij nog niet met Belgie op een lijn kan worden gesteld, dat land wordt toch reeds verre nabij gestreefd. Doch al wordt dit door des- kundigen ook erkend, een feit blijft het nog, dat de fokkers van de hier door hen gekweekte paarden nog niet die hooge prijzen kunnen maken, die voor de Belgische dieren worden betaald. Dat zit nog alleen in de mindere bekendheid van het hier gekweekte ras, dat op de wereld- markt nog geen gevestigden naam heeft verkregen. Het zit niet in de hier gekweekte dieren, want spreker toonde met een paar voorbeelden aan dat hier gefokte dieren, voor betrekkeiijk ge- ringen prijs naar het buitenland verkocht, daar later met andere papieren tegen zeer hooge prijzen werden van de hand gezet. De fokkers uit deze streken zouden liever die hooge prijzen zelf in hun zak steken en om dat te bereiken, daar moet naar worden gestreefd. Daarvoor dient ook deze tentoonsteiling. Er moet reclame worden gemaakt, de naam van het in deze omgeving gekweekte goede paard moet wereldbekend worden, het moet eenmaal genoemd worden naast en op dezelfde lijn met de Belgische. Het streven der vereeniging is te worden eene algeiueene Zeeuwsche, al is het dan de ligging der verschillende deelen, door het water gescheiden, dit niet in de hand werkt. Toch kan er met algemeene medewerking wel wat bereikt worden. De fokkers behooren zelf de hand aan den ploeg te slaan. De vereeniging zal gaarne steun van regeeringslichamen of corporaties aanvaarden, wanneer die uit eigeu beweging wordt vepleend, maar het is niet de bedoeling die te vragen. Spreker eindigde met een woord van dank aan alien die aan het tot stand komen van deze zaak hebben medegewerkt. De heer J. H. O. Dominicus, voorzitter van het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouwmaat- kleedingstuk meer gezien, maar haar gedachten waren te veel met andere zaken bezig, dan dat ze zich de moeite gat, zich op dit punt nader te overtuigen. z/Gij hebt van mij niets te vreezen, Hanne," sprak bet meisje, terwijl zij haar arm trachtte los te maken. //De beambten der belasting behooren niet tot mijne vrienden. Wees dus op uw gemak en laat mij gaan." Daarop maakte zij zich los, liep de hut uit en op den ouden toren aan. Hanne trad naar de deur en zag de vertrek- kende met duistere blikken na, tot ze achter een der hoeken van den bouwval ver- dwenen was. De aanwijzingen van Doodshoofd waren zeer uit- voerig en nauwkeurig geweest. Gemakkelijk vond Else dus den ingang van den ouden toren. Hij lag eenige voeten boven den beganen grond. Met behulp van eenige steenen, die den dienst van treden eener ladder deden, gelukte 't haar in den toren te komen. Zij bevoud zich in een groote zaal, waarin overal geweldige steenblokken lagen, waartus- schen kreupelhout en braamranken welig waren opgeschoten. Aan het achterste gedeelte was de vloer ingestort en vertooude zich een onder- schappij, hierna het woord verkrijgende, gafte kennen dat hij hier was gekomen om getuigenis af te leggen van de belangstelling van het hoofd bestuur voor het werk der fokkers in Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij was niet voorbereid'op het verzoek om de tentoonsteiling te openen, maar meende dat het ook niet noodig was om daar voor veel woorden te gebruiken. Al is het thans het tijdstip om officieel de tentoonsteiling te openen, er is reeds gelegenheid te over ge weest om te zien wat hier wordt tentoongesteld en zoowel uit den aanvoer, als uit de kwaliteit van het aangevoerde kan gezegd worden dat de tentoonsteiling succes heeft. Spreker wenschte de jonge vereeniging daarmede geluk en hoopte dat zij ook in de toekomst succes op haar werken moge hebben. Wanneer steun of hulp van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij wordt ingeroepen, zal deze zeker niet uitblijven. Ten slotte verklaarde hij de tentoonsteiling geopend. De heer Van Dixhoorn dankte daarna den heer Dominicus voor de betoonde welwillendheid, evenals den heer Vorsterman van Oyen, die reeds in zooveel verschillende opzichten is werkzaam geweest voor de bevordering van de belangen van den Zeeuwschen Landbouw en die hij toe- wenschte nog tal van jaren daarvoor in de gelegenheid te zijn. Ook bracht hij dank aan den vertegenwoordiger van den rijkslandbouw- leeraar, die thans zelf buitenslands is en aan het gemeentebestuur van Axel, dat door zijne goede tegenwoordigbeid belang toont te stellen in het werk der vereeniging. Hij dankte ook het be- stuur van den polder beoosten en bewestenblij voor de medewerking die de vereeniging van haar ondervond voor het maken van een toegang van den weg naar het terrein. Vervolgens werd pauze gehouden, gedurende welke het bestuur met genoodigden en leden zich vereenigden aan een maaltijd in de tent op het terrein. Vervolgens gingen de verschillende jury's voort met haren arbeid. Vooral die welke de merrie's had te keuren, had eene omvangrijke taak. Ongeveer 60 dieren waren aangevoerd en daarvoor waren 16 prijzen uitgeloofd en in deze afdeeling was de uitspraak niet ge makkelijk te maken. Tengevolge de late uitspraak in deze afdeeling kon de keuring voor andere afdeelingen pas later geschieden. Alsnu valt dus nog te vermelden de uitslag van Afdeeling vierspannen. le prijs Ph. J. v. Dixhoorn te Axel2a prijs B. C. Puylaert te Zuiddorpe 3e prijs Wed. J. Daeiman te Westdorpe en verder eervolie ver- meldingen P. Dekker te Axel, C. de Feijter te KoewachtE. O. Dumoleyn te Westdorpe en Ph. J. van Dixhoorn voornoemd. aardsch gewelf. Else waagde zich al tastende tot dicht bij den gapenden afgrond. Het was inmiddels zoo donker geworden, dat ze nau- welijks zien kon, waar ze den voet neerzette. Aan den rand van het gewelf gekomen knielde ze neder en riep herhaqjdelijk 'de naam van Wallux. Daarna luisterde zij met inge- houden adem. De echo stierf weg in het gewelf, maar een antwoord vernam zij niet. Nog driemaal herhaalde ze haar geroep. Toen hoorde zij in de diepte een geraas als neder- stortende balken, daarna, als kwarn er iemand aanloopen en ten laatste bemerkte zij onder zich in de diepte eeu bijna onzichtbare gestalte, die tot haar opzag. z/Wie daar?/' riep de onderaardsche stem met argwaan. ,/lk ben het, Else Krussof. Zijt gij het, Wallux z/Ja ik ben het." Weer hoorde zij loopen, alsof de man zich verwijderde. Lang bleef ze echter niet in het onzekere. Een ladder werd tegen het afgebrok- kelde muurwerk van het gewelf gezet en spoedig daarna vertoonde zich het gelaat van Wallux boven den grond. (Wordt vervolgd). \EIZE\S(HE 13 Ktlad verschtjnt W»anil»g., Huettadag. en 4rij(SBB«»«nd, ■llgezonderd op Peestdn^en lijj de P. J. Vil MK te Meuien. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat de genees- middelen enz., ten behoeve der armen, gedurende het tweede halfjaar 1912 zullen worden verstrekt door den apotheker E. H. T. VAN BORSSUM WAALKES, alhier. Ter Neuzen, 1 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H01ZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1