Gemengde berichten. Laatste Berichten, BU3G ER LIJKEN STAND. SECHTSZfl SC E Arrondissements-Reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 21 Joni het volgende vonnis uitgesproken F.^ d. M., oud 30 j., visschersknecht te Philippine, beklaagd van vernieling, vrijgesproken. De 21jarige G. v. A., wegwerker te Ter Neuzen stond hedenmorgen voor de rechtbank te Middelburg terecht wegens tnishandeling. De eerste getuige A. N. D'haene te Sas van Gent zag een man plotseling voorbij hem loopen, terugkomen en bem een slag toebrengen. Getuige bleef bewusteloos liggen en toen hij tot ziehzelf kwam had hij drie wonden aan het hoofd. Getuige weet dat bekl. werd achtervolgd door andere personen. Bekl. zeide, dat hp met een mes rondsloeg uit zelfverdediging, hij weet niet of hij beklaagde raakte. Bij den rechtercommissaris wist bekl. dit echter wel. De getuige wist niet te zeggen hoeveel achter- volgers er waren en wie het waren. De tweede getuige R. Briquet, is ook door bekl. gestoken hij ontkent bekl. achtervolgd te hebben. De derde getuige, F. Vermeulen, heeft de vechtpartij gezien Briquet, Selis en getuige zelf liepen achter bekl., toen zij D'haene ver- wond zagen liggen en zij begrepen dat bekl. den dader was. Briquet pakte bekl. beet. Briquet ontkent dithij heeft niet achter bekl. geloopen, en heeft hem niet beetgepakt. De volgende getuige, A. Selis, heeft niets van het achterna loopen gezien en ook niet van het aanpakken. De getuige a decharge, Chr. Wiemes, ver- klaarde ruzie met een heel complotje te hebben gehad. Bekl. bemoeide zich met de ruzie en werd toen vervolgd. Het 0. M. eisch twee maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. J. W. Goedbloed, wees j er op dat de oorzaak van de zaak is de ruzie tusschen de Westdorpers en Sluiskillers. Pleiter hecht weinig waarde aan de verkla- ringen van D'haene, Briquet en Selis, hij is overtuigd, dat deze niet de waarheid spreken. De bekl. handelde uit zelfverdediging en pleiter vertrouwt dat vrijspraak zal volgen. De 44jarige J. J. N. echtgenoote van L. H. S. uit Hulst stond terecht wegens vernieling van een ruit van de werkplaats van haar buurman Boene. Beklaagde ontkende beslist het ten laste gelegde. Het bleek hier een echte burenruzie te zijn. Er zijn nog meerdere ruiten stuk, maar de drie getuigen zagen slechts eenmaal de vernie ling van een ruit. De eisch luidde 10 of 10 dagen. Wegens overtreding der hondenbelasting der gemeente St. Jansteen werd tegen den 56jarigen veldarbeider P. L. v. V. aldaar f 6 ot 1 dag geeischt. Wegens diefstal van eiers stond terecht de 56jarige M. de V. vrouw van K. J. M. te Eede. Uit het voorgeschreven lijstje bleek, dat deze vrouw geen bianco strafregister heeft. De verbaliseerende rijksveldwachter J. van Nieuwenhuizen, betrapte bekl. op heeterdaad, zij zette een kalkoen en twee kippen op zij en nam de eiers weg. De bestolene, A. de Milliano te Aardenburg mistte dikwijls eiers en waarschuwde de poiitie. Eisch 10 of 10 dagen. Uitspraak in al deze zaken 5 Juli. Van een Belgisch motorjacht liggend op de Schelde bij Hansweert is tijdens bet storm- weer een matroos over boord gevallen. Hij werd gered, doch bij het aan boord halen werd hem een voet afgeknepen door een schroef. Woensdagoehtend zagen een viertal Am- sterdamsche jougens, die bij Zeeburg aan het wandelen waren, een karretje met een hit staan, dat hen bijzonder a^nlokte. Het viertal bedacht zich niet Jang, klom in het karretje, en voort ging het langs den dijk. Het ritje beviel hun zoo goed, dat zij aan omkeeren niet meer dachten. lntusschen had de eigenaar zijn karretje ge- mist en was de jeugdige deugnieten achterna gegaan. In Watergraafsmeer haalde hij ze in. Het viertal sprong in allerijl uit het wagentje en koos het hazenpad. Een van hen echter, een elfjarige jongen, werd gegrepen en met kar en hit naar het politie-bureau Muiderpoort ge- bracht, waar hij zich over zijn ongeoorloofd rijtoertje had te verantwoorden. Het geweten. Door den Minister van Financien is door tusschenkomst van een Roomsch-Katholiek geestelijke te 's Hage onder letter L. ontvangen f 550 aan bankbiljetten, wegens restitutie van aan het Rijk toekomende gelden. Het ongeluk, den heer J. C. Kroesbergen, gemeente-ontvanger te Yeenendaal overkomen, die in het waterreservoir op den zolder zijner woning verdronken is gevonden, moet zich op de volgende wijze hebben toegedragen. Hij meende, dat de verklikker niet goed werkte en stelde daarnaar een onderzoek in. Daarbij schijnt hij zich te veel voorovergebogen te hebben, of door een duizeling bevangen te zijn, zoodat hij in het reservoir viel. Hoewel het ongeval spoedig ontdekt werd, mocht een inmiddels te hulp geroepen genees- heer er niet in slagen de levensgeesten weder op te wekken. Uit een onmiddellijk Da het overlijden gedane kasopneming door burgemeester en wetbouders, bleek dat de boeken in volkomen orde waren. Een circus-schoone heeft te Purmerend, terwijl de directeur voor zaken afwezig was, uit den woonwagen ruim 700 ontvreemd. In Deventer is zij aangehouden, terwijl het geld in Amersfoort bij een kennis van haar moeder is in beslag genomen. Thans is zij opgesloten in het huis van bewaring te Haarlem. De Fransche autobandieten Omtrent de pogingen te Amsterdam aange- wend tot verkoop van de elfeeten, gestolen bij den aaosiag op den kantoorlooper Caby van de z/Societe Generale" in de rue Ordener te Parijs kwamen het Hbl. de volgende bijzonderheden ter oore De eff'ecten moeten reeds omstreeks Kerstmis dus enkele dagen na den aanslag te Amsterdam gebracht zijn door leden der bende, die ze aan een tusschenpersoon ter hand stelden. Deze ging er mee naar een effectenhandelaar daar ter stede, en laatstgenoernde moet toen verschillende pogingen hebben gedaan de effecten te verzilveren en zich daarvoor in contact ge steld hebben met een financier. Zelfs moet het voornemen bestaan hebben geld voor de stukken te maken door ze aan het filiaal der //Soeiete Generale" te Rotterdam aan te bieden Dit voornemen werd echter niet uitgevoerd, de ver schillende pogingen tot verkoop mislukten en ten slotte werden na enkele weken de stukken teruggegeven aan den tusschenpersoon, die er voor schijnt gezorgd te hebben, dat ze weer in het bezit der Fransche bende kwamen. Van particuliere zijde, op grond van een vertrouwbare mededeeling per brief uit Amerika, wordt verzekerd, dat de voortvluchtige gebroeders C. J. en D. van Eyk te Boston zijn aangehouden. Het N. v. d. D. maakt hierbij de opmerking, dat, zoo dit bericht wordt bevestigd, de aan- houding wel geen verdere gevolgen zal hebben. Sedert de Vereenigde Staten overtreders uit- leveren, is tegelijk bepaald, dat dit niet geschiedt voor en aleer hunne schuld geheel is vastgesteld en alle middelen tot hun verdediging zijn ter beschikking gesteld. Dit sluit in, dat zij gebruik kunnen maken van spreekwoordelijk dure advo- caten en dat voor Nederland aangewezen ambtenaren met de noodige bewijsstukken naar Amerika zouden moeten worden afgevaardigd om de schuld van beklaagden aan te toonen. Het blijft de vraag of de Minister van Justitie tot de noodige stappen zal willen besluitcn om aldus de beide voortvluchtigen hierheen te brengen. Onder de omstandigheden blijft de uitslag onzeker, terwijl de kosten voor den Nederlandschen Staat zeker zeer hoog zouden zijn. Woensdagavond heeft het Londensche stakingscomite een langdurige vergadering ge- houden om te beraadslagen over een gewich- tige zaak, die bleek een nieuw plan voor een samenkomst tusschen patroons en arbeiders te zijn. De vergadering besloot echter verdere onderhaudelingen met den Arleidsraad af te breken, tot de patroons een aanremelijk voorstel doen. Middelerwijl wordt de stakirg aau de haven van Londen gehandhaafd. Het stakiugseomite noodigt daartoe de aangesloten vakvereenigin- gen uit, de Londensche tramportarbeiders on- verwijld met geld te steunen. De Daily Telegraph vermemt, dat het sta kingscomite zijn pogingen voortzet om het spoorwegpersoneel in de stating te Londen te betrekken, maar vermoedelijc tevergeefs. De Daily Telegraph valt (fen minister van bin- nenlandsche zaken aan, omckt hij het terrorisme van de stakers van Oost-Loiden loochent. Het blad noemt eenige geweliplegingen, die het het beschaafde Engeland mwaardig noemt. De ffNieuwe Gazet" meldt Het onderzoek over de Portugeesche samen- zwering te Zeebrugge euover het geheimzinnig drama in het hotel ®r Geldmuntstraat, te Brugge, wordt ijverig voirtgezet. De begrafenis der twee geheimzinnige persouen moest Maan- dag plaats hebben, m»r het parket had bevel gegeven de begrafeDS uit te stellen, daar eenige vreemdelinger, Duitschers en I ran- schen, die verdwenei familieleden opzochten, gemeld hadden, dat fij de lijken zouden komen bezichtigen. Dinsdagnamiddag kwamen twee jongelieden, atkomstig van Nmtes, Loire-lnferieure, de lijken te Brugge bekennen. De zelfmoordenaar heet Paul Cardind, 24 jaar oud, van Nantes. Het is door zijn broeder en zijn neef, dat hij herkend werd. Jte vrouw heet Marie X een gescheiden ichtgenoote. Dit drama heeft dus niets gemeeis met de Portugeesche samen- zwering. Wat deze lsatste betreft, daarover heeft de kapitein, de leer Depauw, het volgende ver- klaard. Voor twee paanden hadden de heeren Depauw en Nolson hit schip in Engeland gekocht. Zij bestemden h:t voor toeristen-reizen en hadden Zeebrugge as haven gekozen. Voor vijf weken terwijl het .chip in de haven van Glasgow lag, kregen zij let aanbod om een lading van drie ton koopwiren te vervoeren naar Las Palmas. De koopmren zonden geen smokkelgoed zijn. Depauw ei Nolson sloten een contract met de aanbiedenie partij, die teekende//Pitt, Oaa Soexpo faris". De verzendingsbrief meldde in voile lettfrs den aard der koopwaren //Geweren, schietvocrraad". De heer Depauw zegt, dat er dus geei reden tot wantrouwen bestond. Zij verborgen het voor niemand. De wapenen komen niet voort van een Belgische fabriek, maar zijn uit Berlijn verzonden, langs Antwerpen. Op verzoek van Depauw bleven de drie wagons wapeneD drie weken in bewaring te Brugge. Voor 10 dagen werden de wagon§ naar Zee brugge gestuurd, waar de //Vos" ze moest aan boord nemen. De wapenen moesten te Las Palmas outscheept worden, doch de kapitein kent de verdere bestemming der verzending niet. De heer Depauw, kapitein van de //Vos", legt de tusschenkomst van het Belgisch gerecht in de zaak op de volgende wijze uit Op den dag, toen de //Vos" te Zeebrugge aankwani, ontving de //Transport- en Handels- maatschappij", eigenaar en bevrachter van het schip, een naamloozen brief uit Duitschland. De ongekende coirespondent sehreef, dat hij wist, dat de //Vos" door Portugeesche revolu- tionnairen was bevracht geworden, en dat hij de //Transport- en Handelsmaatschappij" zou aanklagen, indien men hem, postliggend te Brugge, onder zekere naamletter3, geen som van 50,000 frs. stuurde. Wij gaven den briei aan het parket, dat het postbureel deed bewalen, maar de ongekende liep niet in de val. Van den anderen kant meldden telegrammen uit Engeland aan het Belgisch gerecht, het vertrek van een schip, dat door Portugeesche revolhtionairen bevracht was geworden, en de Portugeesche consul te Glasgow lichtte den Belgischen consul van deze zaak in. Op een oogenblik, dat ik niet aan boord van mijn schip was, zei kapitein Depauw, deden de havenoverheden van Zeebrugge de //Vos in de haven brengen en de koopwaren, die voor ons bestemd waren, aanslaan. Daarna werd het gerecht van de feiten op de hoogte gebracht. De //Vos" ligt niet aan den ketting. Zoodra de formaliteiten aangaaude haar nationaliteit zullen vervuld zijn, zal zij vrrj mogen varen waarheen zij wil. De //Gazette van Gent" schrijft De haven van Gent doorspartelt eene ware crisis er zijn dagen, dat er geen enkele aan- komst gemeld wordt. De haveninstellingen schijnen als uitgestorven. De dokkers klagen de putten uit de aarde. Er zijn onder meer kolenlossers, die in een tijdverloop van vier weken maar twintig frank verdienden. Deze toestand is zeker wel voor een groot deel te wij ten aan de algemeene staking van transportarbeiders in Engeland volgens anderen beweren is de jongstledeu staking in die haven ook niet heel en al vreemd aan het verlies voor die haven, daar tal van booten,die destijds daar lossen kwamen, thans naar mededingende havens gezonden worden. Toen een automobiel met een handelaar, diens vrouw en kindje van vier jaar Dinsdag- ochtend in de vroegte, 't was half een, in de provincie Namen een spoorwegovergang pas- seerde, werd de machine aangereden door een goederentrein, die met voile snelheid stoomde en de tuf verscheidene meters ver weg stootte. De nog jonge vrouw werd in stukken gehou- wen. De schedel van het kind werd ingebeukt. Het stierf eenige uren later. De man bleef ongedeerd. De overweg was niet bewaakt. >8 Gravenhage. Tweede Kamer. Radenwet. Over het amendement van den heer Duijs tot opneming van losse arbeiders in de radenwet, bestreden door de heeren Visser, Lohman en Minister Talma, die bereid was in de Ziekte- wet het kiesrecht voor de arbeidsraden uit te breiden, viel geen beslissing daar het debat verdaagd werd tot Dinsdag en besloten dan ook 's avonds het debat voort te zetten. De heer Lohman meende dat de ziektewet niet dadelijk na de radenwet kau hervat worden. Het ontwerp militaire-rechtspleging werd zonder stemming aangenomen. Bij Kon, besluit is benoemd tot dijkgraaf van den polder Willem III de heer Wfecbeele te Zaamslag. Bij Kon. besluit is bevorderd tot opzichter van 's Rijks-Waterstaat 3e klasse de heer J. Schmand, thans 4e klasse, te Sas van Gent. dat hierdoor de totstandkoming van de Zuid-Beveland- sche tram 7.011 worden tegengewerkt, meenen zij eveneens beslist te moeten ontkennen. De heer Huvgebaert toeh droeg kennis van het besluit der Staten ten opziehte van de Decauvilletram, toen hij zijn tramplannen maakte en zijn aanvraag om Provinciaal subsidie deed. Er werd dan 00k in de laatste najaarsvergadering, toen het aan- gaan van die leening voor de Decauville aan de orde was, geen enkel woord over die tegenwerking gesproken en het leeningsbesluit zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Redenen waarom genoemde heeren aan Gedep. Staten beleefd. doch dringend verzoeken uitvoering te geven aan het besluit der Staten dat ruim drie jaar oud is en waar- aan thans naar hun overtuiging niets meer in den weg staat. De heeren A. ,T. F. Fokker, B. Giljam, K. .1. Hocke Hoogenboom, M. Bolle Lz. en D. v. d. Vliet dringen met den meesten nadruk er op aan het besluit der Prov. Staten betreffende de Decauvilletram niet uittevoeren alvorens de Staten van Zeeland in de gelegenheid gesteld zijn het voorstel der heeren ICakebeeke en Mulder tot intrekking van het besluit te behandelen. B. en Wvan llulst geven o. m. te kennen dat bij hen de overtuiging gevestigd is, dat wanneer een Decauvilletram tusschen Hansweert en Vlake zal zijn tot stand gekomen, het reizigersvervoer vooral uit deze gemeente aanmerkelijk zal toenemen, aangezien nutegen het vervoer per omnibus van Hansweert naar Vlake, als zijnde niet meer van dezen tijd, wordt opgezien en de reis via Antwerpen naar Holland wordt gemaakt Redenen, waarom zij verzoeken het daarheen te willen leiden, dat men den aanleg van een Decauvilletram tus schen Ilansweert en Vlake ten spoedigste voortgang worde gemaakt. De heeren Hammacher, J. Erasmus, F. J. N. van Dam, G. A. \orsterman van Oyen, J. Neeteson en Maarleveld, verzoeken niet tot verdere uitvoering van het Statenbesluit over te gaan maar geven het college in overweging een voorstel te doen tot intrekking van dat besluit entevens een voorstel in te dienen van gelijke strekking als dat der heeren Kakebeeke en Mulder of althans dat laatste voorstel te steunen. B. en W. der gemeente Graauw en Langendam geven kennis zich geheel te vereenigen met het adres van de heeren Dumoleyn c. s., evenals B. en W. van St. Jansteen. In hun voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek om de booten van den Provincialen stoomboot- dienst op de Ooster-Schelde van Zierikzee naar Middelburg vise-versa te doen doorloopen naar Vlissingen wijzen Gedep. Staten van Zeeland er op, dat het hoofdargument van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlissingen is, dat passagiers en goederen uit Zeeuwsch-Vlaanderen in de haven zouden kunnen overgaan van de eene boot op de andere. Daartoe zou noodig zijn, dat de booten van de Wester-Schelde en van de Ooster-Schelde in de buitenhaven te Vlissingen naast elkander lagen. Thans. echter komt in de haven reeds plaats te kort voor de booten van den Wester-Scheldedienst. Bovendien zou gesteld, dat de Ooster-Scheldeboot eene ligplaats in de buitenhaven kon vinden het op- schutten te Vlissingen zooveel tijd eischen, datdaartegen het voordeel van vertrek uit de buitenhaven niet zou opwegen. Dit laatste bezwaar ware te ondervangen, door de boot aan de binnenzijde der sluizen te doen liggen. Maar daarmede vervalt weder het voordeel van de (jirecte over lading. Bovendien zod, wanneer de boot kwam te liggen in de buitenhaven of aan de binnenzijde der sluizen, door de meeste bewoners der stad Vlissingen de afstand van hunne woning zoo groot worden dat zij vermoedelijk nog ge- makkelijker per tram naar Middelburg zouden kunnen gaan, om daar de boot te halen. Mocht evenwel, hetgeen de bedoeling schijnt te zijn van de \ereeniging Gemeenschappelijk Belang, gewenscht worden, dat de booten in de stad Vlissingen zouden aan- leggen, dan vervalt het hoofdmotief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De belangen en van Zeeuwsch-Vlaanderen en van Vlis singen dienen, door de booten de buitenhaven en een punt in de stad aan te laten doen, zou zooveel tijd eischen, dat daaraan in het geheel niet kan worden gedacht. Ook wijzen Gedep. Staten op het bezwaar vandebrug- gen bij de Keersluis te Vlissingen en bij het station te Middelburg, die bovendien nog op sommige uren niet open mogen. Nog wijzen zij er op, dat de dienst op de Wester-Schelde geen goederendienst, doch hoofdzakelijk een dienst voor het vervoer van personen is. Het vervoer van goederen is gering. \oor enkele vrachten, welke van Vlissingen naar Schouwen moeten worden geexpediteerd, vindt men in trein, tram en bodeloopen herhaalde malen per dag gelegenheid tot overbrenging naar de boot in Middelburg. Axel, Huwelijks-aangiften. 7 Juli. Michiel de Visser, oud 21 jjm. en Dina van Bendegem, oud 23 j., jd. •14 Jur.i. Dirk Iiouw, oud 20 j., jm. en Adriana Elizabeth Overdulve, oud 18 j., jd. Pieter Sehieman, oud 24 j., jm. en Maria Elisabeth Ortelee, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Juni. Maarten Cornelis Stoffels (van Zaamslag), oud 37 j..jm. en Catharina lvoster, oud 35 j., jd. 13 Juni. Willem Bakker, oud 22 j., jm. en Cornelia Koekkoek, oud 22 j., jd. Geboorten. 1 Juni. Juliana Madeleina, d. van Cijnllus van Rumste en van Adele Celine Mattens. Overlijden.! 11 Juni. Adriana Petronella Hendrika link, oud 1 j., d. van Johannes Ghristiaan en van Tanneke Cornelia 'van "Vessem. 12 Juni. Adriaan Aarnout van Cadsand, oud 1 j., z. van Levinus en van Krijna Tanneke Rouw. 16 Juni. Augustinus Charles van de Bilt, oud 6 m.,'z. van Catnillus Theodorus en van Anna Maria Jo- sepha van Bouchaute. Clin«e. Geboorten. 7 Juni. Arie, z. van Binne Hoekstra en van Catharina Adriana Lydia van Doom. 9 Juni. Petrus z. van Theophil Henderickx en van Florentia de Nijs. 10 Juni. Prosper, z. van Joannes Baptista Pieters en van Johanna Catharina de Wilde. Overliiden. 8 Juni. Johannes Josephus van lienen, oud 29 j., z. van Josephus (overt) en van Levina Seholastica Daeleman. ESonienisse. Huwelijks-aangiften. 7 Juni. Petrus Augustinus Tieleman, oud 26 j., jm. en Cornelia Judoca van Sikkelerus, oud 21 j- jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Juni. Eduard Alouisius Seraphintis Maas, oud 29 j., jm. en Catharina de Booy, oud 28j., jd. 8 Juni. Alphonsus Crombeen, oud 26j,jm. en Apolonia Hendriks, oud 25. j., jd. 15 Juni. Cornells Dieleman, oud 38 j., jm. en Apolonia Vonek, oud ^ebMrten. 2 Juni. Angela Paulina, d van Alphon sus Cammaart en van Maria Louisa Cambeen. 5 Juni. Petrus, z. van Andreas Hermans en van Mai la Clemen tina de Meijer. 9 Juni. Anna-Maria, d van de Clippeleir en van Apolonia van Waterscboot. 10 Juni. Rosalia Maria, d. van Aloysius Adnaansensen van Maria Buijsrogge. 13 Juni. Alma Melania RozaLa d. van Petrus Jacobus van Leuven en van Caiolina Elisa beth van Braband. 15 Juni. Ednardus; z. van Petrus van Waterschoot en van Ceeiha Bogaart. Overliiden. 3 Juni. Regina Ilemelaai, oud wed van Pieter Augustinus de Donder. 5 Jam. Ph.lomena Verschuren, oud 70 j., echtg. van Cornells Maicu. Itoew»cl»t, Huwelijks-aangiften. 7 Juni. Oomimcus Franciscus Cerpentier. oud 29 j., jm. en Emeha Rosalia de' Letter, oud 25 j., jd. Franciscus van Avermaete, oud 25 i im en Anna Maria van Regenmortel, oud - }-, J Geboor'teF 4 Juni. Anna, d. van Carolus Lud CJetaert en van Maria Th. De Maeyer. Juni. Juliana Maria, ct -fSJT van TheoLphZa 2^3 Jl van Andre Joannes CamJ[)aj d. vau Augusta M. de ivtuniei11 n:it Alphonsus de Paepe en van Coralia M. Th. van der-Bil^ Hypolitus Franciscus, z. van Dommicus 1 r.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 6