Ter Neuzensche Courant - Zaterdag Juni 1912. bepboefdiTliefde. twbbdb blad. No.5778. 52e Jaargang. FEUXLLETGM. Predikbeurten. TER NEUZEN, 21 Juni 1912. Naar wij vernemen is afwijzend beschikt op liet adres van een aantal ingezetenen aan de Kroon, verzoekende vernietiging van het Raads- besluit tot stichting eener hoogere burgerschool. By het op 19 dezer aan 't Kon. Muziek- conservatorium te Gent gehouden concours voor solfege, behaalde onze stadgenoot de beer J. J. Bierle Jr., den 2en prys met onderscheiding. Door den Commissaris der Koningin zyn herbenoemd tot lid van de Gezondheidscom- ruissie te Ter Neuzen de heer D. Buyze, tot lid, tevens voorzitter van die commissie te Hulst de heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury en tot lid van die commissie te Oostburg de heer A. Salome te Breskens. - Gisteren werd alhier op de weide van den landbouwer C. Zegers, nabij de kom der ge- meente, het Zeeuwsch-Vlaamsch Zendingsfeest gehouden. Op den avond voor het feest werd in de Herv. kerk alhier een bidstond gehouden door Ds. A. Timmerman en Ds. J. F. van Hulsteyn. De onweersbui die in den laten avond van Woensdag losbarstte deed vreezen voor het wel- slagen van het feest, daar zoo dikwyls aanhou- dende regenvlagen op zoo'n bui volgen. Gister- morgen regende het dan ook nog lustig, doch tegen den voormiddag klaarde het op en kwam de zon door de wolken te voorschijn. Het woei een stevige bries, maar die vaagde de regenwolken weg en droogte was het dan ook, die men in de eerste plaats noodig had. Te 11 ure werd het feest geopend met eene rede van Ds. G. F. Kerkhof, van Souburg. Vervolgens sprak Ds. A. A. Donszelmann, van Varik, over Psalm 118 17, //Ik zal niet sterven maar leven en ik zal de werken des Heeren vertellen". Daarna hield Ds. L. Kuiper van Delft eene rede over//Een talent in dienst der zending". Hierop volgde de pauze. Het bezoek was in den voormiddag zeer matig. Te half 2 ure werden de toespraken voort- gezet met eene rede van Ds. S. H. J. James, van Lage Zwaluwe //Het hemelsch gezicht niet ongehoorzaam". Vervolgens sprak Ds. C. Lin- deboom, van Gorinchem over //Optimisme en pessimisme bij den zendingsarbeid". De heer L. J. D. van der Roest, oud-zendeling, over //De donkere bosschen van Nieuw-Guinea en het licht des Hemels." Alsnu werd weder pauze gehouden, tot 4 ure, waarna Ds. D. Pol van Vlissingen sprak over z/Geloof, liefde en hope als zendingsmotieven" en de slotrede werd uitgesproken door Ds. M. Mooy, van Arnhem. De zang werd begeleid door het muziekge- zelschap //Hosanna" van Axel, terwijl in de pauze ook door dit gezelschap werd gespeeld en door de zangvereenigingen //Looft den Heer" en //Hosanna" van Ter Neuzen, liederen werden gezongen. Hoewel het bezoek niet evenredig was aan verschillende vroegere zendingsfeesten, was het in den namiddag op het terrein toch drukker. Naar we vernamen kon het aantal bezoekers op ongeveer 1500 worden geschat. Onder de gezongen en gespeelde liederen trok vooral het z.g. lied van de Titanic //Nader, mijn God, tot U", aller aandacht. Van wege de afdeeling Ter Neuzen van de Nationale Chr. Geheel-Onthoudersvereeniging werd op en in de nabijheid van het terrein een gescbrift uitgegeven waarin op het tegenstrijdige werd gewezen tusschen het brengen van den bijbel en tevens alcohol, waarom gewaarschuwd 45) Daarna liep zij achter de tuinheg om, tot ze den land weg bereikte. Juist zag ze daar, hoe de soldaten op Bertha's uitnoodiging het huis binnentraden. 7nen haastte zij zich nog meer, om de woning van de weduwe Horen te bereiken! Met losbangende haren kwam ze daar aan, haar gelaat was donkerrood van opgewondenheid en hitte. //Waar is Gustaaf?" bracht ze ademloos uit. w llier is hi] niet," antwoordde de oude weduwe bedaard. //Waar hij is, weet ik ook niet, maar ik hoop ver, ver van hier." z/Spreek de waarheid Verbergt ge hem niet voor mi) riep het meisje zoo wild, dat het koude zweet de oude vrouw bijna uitbrak. z/IIier is bij niet," herhaalde zij nog altijd even kalm. //Is hij hier dan niet geweest, van morgen vioeg of ^gisteren of misschien eergisteren z/Neen, antwoordde de moeder op eenigszins verwonderden toon. werd tegen het gebruik van alcoholische dranken op het zendingsfeest. Tramivegen in Zeeuwsch- Vlaanderen. Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer had hgt plan om het tramnet in Zeeuwsch- Vlaanderen op zoo ruime mate uit te breiden, als waarvan sprake is in het wetsontwerp be- treflende de toekenning van rentelooze rijks- voorschotten resp. voor den spoorweg Honte- nisseBelgische grens in de richting van Moerbeke en voor de spoorweglynen: IJzen- dijkeSas van GentDrie Schouwen, Hoofd- plaatPyramide, PhilippineTer Neuzen Zaamslag en Sas van Gent Belgische grens in de richting van Selzaete, de algemeene in- stemming/ Alleen omtrent de wenschelijkheid, in dat uitbreidingsplan ook op te nemen de lijn Py ramideHoofdplaat, was bij eenige leden twijfel gerezen. Zij vreesden, dat daarvan een ver- legging van het verkeer, ten nadeele van Neder- landsche plaatsen, het gevolg zal zyn en vroegen van den Minister de verklaring, dat de aan- neming van dit wetsontwerp niet in den weg zal staan aan nadere subsidieering, hetzij van een tramlijn HoofdplaatBreskens, hetzij van een stoom boot ver binding HoofdplaatVlissingen. Van andere zijde werd er daarentegen o.a. op gewezen, dat opneming in het net van de lijn Pyramide-Hoofdplaat was aangewezen met het oog op de goede haven, welke laatstgenoemde plaats bezit. Het goederenvervoer van Zeeuwsch- Vlaanderen naar andere deelen van Nederland wordt door die opneming zeer bevorderd. Voorts werden uitgebreide beschouwingen gevoerd en weersproken over het, mede door anderen ontkende feit, dat in de maatschappij, die aanleg en eiploitatie zal ondernemen, de Belgische invloed grooter zal zijn dan de Ne- derlandsche. Eenige leden meenden, dat de regeering in meerdere mate zelve het initiatief moest nemen voor den aanleg van tramlijnen en niet steeds het plaatselijk initiatief moest afwachten. Daar- toe ware h. i. een ambtenaar aan te stellen, wiens taak zou zijn de streken op te sporen, waar zich de behoefte aan een nieuwe lijn doet gevoelen, en vervolgens plannen daarvoor te ontwerpen. Verscheidene andere leden bestreden dit denk- beeid en verdedigden de bestaande praktijk. Door het bestuur van de waterkeering van den calamiteuzen polder Borssele werd Woensdag aanbesteed bet zinkwerk en steenbestorting tot verdediging van den oever van den calamiteuzen polder Borssele, tusschen de peilraaien 46bis en 50 en 54 en 56 bewesten de Noordnol. Raming 33,950,50. Hiervoor werd ingeschreven doorJ. W. Roeloffs te Papendrecht, voor f 35,400, M. van den Hoek te Ter Neuzen, voor 35,840, J. de Bree te Ter Neuzen, voor 35,760, J. Tollenaar te Ter Neuzen voor 34,300, J. Roskam te Sliedrecht, voor f 36,850,' M. O. Hartog te Sliedrecht voor 37,248. In de week van 12 tot en met 18 Juni werden in Zeeland geconstateerd 8 gevallen van besmettelijke ziekte en wel van roodvonk 1 geval te Coly nsplaats, Graauw, Vlissingen en Zuiddorpe en van diphtheritis 1 geval te Zierikzee en 3 gevallen te Goes. St. Jausteen, 20 Juni. Heden werd door Th. Dubois, molenaarszoon alhier, uit Den Baag bericht ontvangen dat hij bij het gehouden examen voor commies bij de belastingen is geslaagd. Ossenisse, 20 Juni. De uitslag der heden gehouden stemming voor een lid van den ge- meenteraad, vacature P. J. Bogaert, is als volgt Aantal kiezers 131, uitgebrachte stemmen 114. Hiervan verkregen de heeren Th. A. Roelans Ook Else was verbaasd, maar gevoelde zich tevens geruster. „Gustaaf is gedeserteerd," zeide zij, //de soldaten, die hem vervolgen zijn hem op 'f spoor en wanneer zij hem grijpen komt alles uitalles. z/Alles," bracht de weduwe met holle stem uit, //weet je dan z/lk weet alles Vrouw Horen zag het jonge meisje met wijdopengesperde oogen aaD, haar dunne lippen trokken zich krampachtig samen. In haar binnenste streden ODbuigzame achterhoudendheid, die haar tot tweede natuur geworden was, en het groote verlangen naar hulp en medegevoel om den voorranw. #Ge weet alzoo alles en toch wilt ge hem helpen? Ik wist het zelf ternauwernood." Een zacht snikken was het antwoord op Else's bekentenis, de arme moeder stond van haar stoel op, sloot het meisje in de armen en weende bitter. Het ys wasgebroken. Ook Else schreide, a'sof haar het harte breken zou. Desniettemin sprak ze troostwoorden van hoop en berusting, alsof de oude vrouw een kind en zij zelf in zorgen grijs geworden was. Zij hadden elkaar totnogtoe met goed gekend. Eindelijk maakte de weduwe zich uit Else's armen los. Lang en teeder zag zij het meisje 40 en P. A. Warrens 73 stemmen, terwijl 1 briefje bianco was. Alzoo gekozen de heer P. A. Warrens. Zondag 23 Juni 1912. Oereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., dhr. J. Fraanje. Provinciale Staten van Zeeland. ,aan, dat in deze ure van nieuwe beproeving tot haar gekomen was, als eene vergoeaing voor het kind, dat zij verloren had. z/Ik had nooit vermoed, dat gij zoo lief en goed waart, Else," sprak ze zacht en ontroerd. z/De hetnel geve, dat ge nimmer zooveel moet lijden, als ik reeds gedragen heb, en als ge eenmaal kinderen moogt krijgen, zorgt dan, dat ge ze een goede opvoeding geeft, opdat ze u geen schande aandoen, als ze groot geworden zijn. Mijne kinderen zijn nu alien dood. z/Laat ik uw kind zijn, moeder! Ik wil uw verlies helpen dragen. Maar eerst moeten we Gustaaf redden. Neen, hij is niet slecht, zeker niet, moeder Nooit zal ik het gelooven, dat hij met opzet en overleg gehandeld heeft." Treurig schudde de weduwe het hoofd. //Dat God hem genadig zij," mompelde zij. //Wij kunnen niets voor hem doen. Ik zie de mach- tige hand, die hem teruggehaald heeft, hij kan zijn noodlot niet ontloopen. Bloed voor bloed is de eisch der rechtvaardigheid. Wij kunnen hem niet helpen." „Maar, moeder We kunnen hem opzoeken, hem waarschuwen, hem verbergen misschien Ik ben reeds te lang hier. De soldaten kun nen elk oogenblik hier komen. Zeg hun niets, geen woord, laat hen het geheele huis door- zoeken zoo lang ze willen en als u ze daarna nog kunt ophouden, doe dat om Gustaaf en ons Else's voortvarendheid wekte de ongelukkige moeder uit haar werkeloosheid en vertwijfeling op en zij beloofde van elke gelegenheid, die zich zou voordoen, om de soldaten op te houden party te trekken. Daarup hing het jonge meisje den mantel der weduwe om, trok de kap er van over het hoofd en stond gereed om heen te gaan. z/Moeht hy soms nog komen," zeide ze by het haastige afscheid, //stuur hem dan naar de boerderij. Ik zal hem zoo verbergen, datnie- mand hem zal vinden." Haar gedachten werden zoo geheel in be- slag genomen door de maatregelen, die ze wilde nemen, om Gustaaf te redden, dat ze niet dacht aan de schuld, die ze daardoor op zich laadde en waarvan de gevolgen noodlottig voor haar konden worden. Welk plan ze zou volgen, om Gustaaf te redden, wist ze zelf nog niet. Toevallig ont- moette zij Doodshoofd bij den stadsmuur. De oude huzaar groette beleefd en wilde voor- bijgaan. Else hield hem echter staande. z/Goed dat ik je zie, Weber" zei ze. //Ik moet u iets vragen." (Wordt vervolgd). Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos van Sas van Gent. Sas van Gent. 9$ u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Oereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. u St. 9 u. en 2 u., Prof. Honig, van Kampen. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 51 u., dhr. J. J. Kense. Decauville-tramweg van Hansweert naar Ylake. Op 17 en 18 April 1912 werden door Gedep. Staten ontvangen verzoeksehriften van B. en W. van Wemeldinge, van Yerseke en van Kruiningen, waarbij wordt verzocht, niet over te gaan tot den aanleg van de llecauvilletram van Hansweert naar Vlake, maar de spoedige totstand- koming van de tram WemeldingeYersekestation KruingenKruiningen—Hansweert zooveel mogelijk te bevorderen. Op 17 April ontvingen Gedep. Staten voorts van de leden der Staten W. Kakekeeke en D. Mulder, het voor stel, bestemd om in de Zomerzitting te worden ingebracht, om in te trekken het besluit -tot den aanleg en de ex ploitatie van een tram met materieel van de Societe des etablisseinents Decauville aine tusschen Hansweert en het station Vlake van den Staatsspoorweg. In verband hiermede ontvingen zij verder verschillende stukkeu, waarbij eensdeels wordt verzocht, om niet tot verddfrr uitvoering van genoemd Statenbesluit over te gaan, maar veeleer tot intrekking van dat besluit een voorstel of zelf in te dienen of althans te steuneh ander- deels waarbij op een spoedige uitvoering van het Staten besluit wordt aangedrongen. Gedep. Staten hebben in den inhoud van deze stukken gcen aanleiding gevonden, om de uitvoering van het be sluit aan te houden, en aehten zich zelfs verplicht, tot uitvoering over te gaan. De grond waarop het verzoek om uitstel steunt dat namelijk sedert het nemen van het besluit de omstandig- heden zoozeer zouden veranderd zijn achten Gedepu- teerden niet juist. diet is bekend, dat reeds in 1904 het besluit tot den aanleg van een tramweg van Hansweert naar het station Vlake- genomen is. Bij de behandeling daarvan in de vergadering van I'rov. Staten van 19 November 1909 werd door de heeren Kakebeeke en Fokker gewezen op het bestaan van de tramplannen in Zuid-Beveland en werd zelfs met het oog daarop door eerstgenoemde een voorstel tot aanhouding van het voorstel gedaan. Door de heeren Van Waesberghe, Dumoleyn, llombach en Dekker werd echter aangevoerd, dat de Provincie de verbinding HansweertVlake, welke een voortzetting is van den dienst der Provinciale boot, in de hand diende te houden, terwijl de heer Dekker deze verbinding ook noodig aclitte voor Hansweert. Daarop werd het voorstel van den heer Kakebeeke ver- worpen met 27 tegen 12 stemmen endatvanGed. Staten aangenomen met 28 tegen 11 stemmen. Nadat in de Staten-vergadering van 5 Juli 1910 de mededeeling, dat in plaats van petroleummotoren stoom- iocomotieven zouden worden aangeschaft, voor kennis- geving was aangenomen, is achtereenvolgens in de ver- gaderingen van 18 Nov. 1910, 14 Juli 1911 en 17 Nov. 1911 de geldleening in gewijzigden vorm toegestaan. De beslissing in de vergadering van 17 Nov. 1911 werd genomen na die, waarbij door Prov. Staten een renteloos voorschot werd toegestaan voor den aanleg en de exploi- tatie van een tramwegnet op Zuid-Beveland. In een en ander vinden Gedep. Staten alleszins grond voor de opvatting, dat Prov. Staten de Decauville-tram noodig achtten, ook nadat de tramplannen op Zuid- Beveland vasten vorm hadden verkregen en daarvoor een renteloos voorschot uit de Provinciale fondsen was toe gestaan. Voor het inkomen van de hiervoor genoemde verzoek- schriften waren dan ook bereids de noodige maatregeleti genomen, om de uitvoering van het besluit te. verzekeren. Op 18 April 1912 is door verte/genwoordigers van de Societe nouvelie des etablissements Decauville aine met de Commissie van Toezicht op de Provinciale stoomboot- diensten vastgesteld een contract, waaraan Ged. Staten hunne goedkeuri.ng hebben verleend en waarbij aan ge noemde Societe is opgedragen de levering van het mate rieel voor den bovenbouw voor frs. 27.700, twee locomo- tieven voor frs. 26.000, twee personenrijtuigen voor frs. 18.000, een bagagewagen voor frs. 3.700, totaal frs. 76.000. Voorts heeft plaats gehad de aanbesteding van de wer ken voor de aardebaan van den tramweg met het daarbij behoorende plateau te Hansweert en de fundeering der remise aldaaraannemer is geworden A. Zanen Cz. te Ammerstol voor de som van 14,566. Eindelijk is de N. V. de Nederlandsche Staalindustrie, voorheen H. E. Oving Jr. te Rotterdam opgedragen de levering van een remise-gebouw met werkplaats en toe- behooren voor de som van f 2307. Ged. Staten stellen voor te besluiten aan adressanten te kennen te geven, dat aan hun verzoek niet kan worden voldaan. In het verzoekschrift van B. en W. van Wemeldinge wordt o.a. opgemerkt, dat de aanleg der Decauville HansweertVlake, zal bemoeilijken de spoedige uitvoering van het gedeelte Hansweertstation-Kruiningen dat bij concurrence tusschen Vlake en Kruiningen, de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, zekerlijk niet aan beide stations sneltreinen zal doen ophouden dat daardoor de voor Wemeldinge verkieselijke ver binding met station Kruiningen zou kunnen gevaar loopen, wanneer men niet daar, maar te Vlake blijft ophouden, met welk station zij geen verbinding heeft of verkrijgt dat zij het zeer zouden betreuren, als door de handel- wijze der Provincie het nut werd verkleind, 't welk zij van het groote tramnet redelijker wijze verwachten, en waarvoor zij een ilinke subsidie gedurende 20 jaren toe- zegden dat naar hunne meening, wanneer het nu na 3 jaar plotseling onvermijdelijk dient te zijn, om verbetering te brengen in den Omnibusdienst HansweertVlake zulks toch wel op andere wijze, met vrij wat minder kosten is te verkrijgen dan door den aanleg van het kleine Decauville-trammetje, voor het korte tijdsbesfcek van hoogtens twee jaren dat verioopen kan voor de Zuid- Bevelandsche tram Hansweert station Kruiningen in exploitatie kan zijn. De verzoeken van Yerseke en Kruiningen bevatten ongeveer dezelfde nlotieven. Het voorstel met toelichting van de heeren Kakebeeke en Mulder is vroeger vermeld. Door de heeren Statenleden Wm. van Oeveren, J. Won- dergem, A. S. J. Dekker, C. P. Vogelaar en S. Duvekot Cz. is tot Gedeputeerden een schrijven gericht, waarin zij te kennen geven, dat zij naar aanleiding van hetgeen ter hunner kennis is gekomen inzake de decauviiletram er bij Ged. Staten ernstig op aandringen, niet tot verdere uitvoering van het Statenbesluit te dezer zake over te gaan, maar veeleer dat college de vraag in overweging willen geven of de loop der omstandigheden vsor dat college geen aanleiding geeft tot intrekking van dat be sluit een voorstel of zelf in te dienen, of te steunen het t/oorstel van de heeren W. Kakebeeke en D. Mulder. Een schrijven tot Gedeputeerden van de heeren Dumo leyn, F. Hombach, C. IJsebaert, H. A. van Dalsum en A. Moerdijk zegt, dat zij het in hooge mate zouden betreuren. indien tengevolge van de tegenwerking van genoemd comite de hooge noodige verbetering in den dienst tus schen Hansweert en het spoorwegstation Vlake niet spoe- dig tot stand kwam dat deze ontworpem tramlijn een lijdensgeschiedenis heeft als geen andere dat reeds in 1899 door de toenmalige ondernemer van den dienst tusschen WalsoordenVlake een subsidie werd gevraagd voor den aanleg van een paardentram Hansweert Vlake dat bijna in elke Statonvergadering aangedrongen werd op een beter vervoermiddel aldaar, totdat de Staten in 1904 besloten den dienst WalsoordenVlake vanwege de Provincie te exploiteeren en de tram zelf aan te leggen en Gedep. Staten gemachtigd werden voor de exploitatie en den aanleg van de tram vergunning aan te vragen dat in de najaarszitting van dat jaar besloten werd den aanleg te doen plaats hebben overeenkomstig het door den Hoofd ingenieur opgemaakt plan dat de heer Hombach in de Statenvergadering van 1906 tot Gedep. Staten het verzoek richtte, alvorens tot den aanleg van den paardentram over te gaan, inlichtingen in te winnen omtrent vervoermiddelen door mechanische kracht bewogen, omdat paardentrammen uit den tijd waren en dat door Gedep. Staten die toezegging werd gegeven dat drie jaar daarna op voorstel van Gedep. Staten be sloten werd een Decauviiletram aan te leggen in plaats van een paardentram dat tengevolge van de verbreeding van het kanaal en de verlegging van den kanaaldijk nabij Vlake, de aanleg voorloopig moest worden uitgesteld dat nu die werken gereed' zijn, de kanaaldijk en het stationsplein voor tramaanleg van Rijkswege geschikt zijn gemaakt en de noodige vergunning is verkregen, meenen zij, dat alle beletselen uit den weg zijn geruimd, niets meer den spoedigen aanleg in den weg staat dat deze Decauviiletram onnoodig zou zijn,. zooals het voornoemd comite beweert, spreken ondergeteekenden beslist tegen, volgens hun meening eischen en het reizigers- verkeer en het goederenvervoer en een goede postver- binding onverwijld een beter vervoermiddel tusschen Hansweert en Vlake

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5