Ter Nsuzsnschs Courant Donderdag 20 Juni 1912. No. 5777. TV7"IEDTEl1JDIII blad. Provinciale Staten van Zeeland. Zomerzittinar 191S- Op de lijst van de te behandelen zaken der zomerzitting van de Provinciale Staten van Zee- land komen de volgende voorstellen van Gedep. Staten voor Een voorstel om aan de gemeente Nisse voor 1912 een subsidie ad 275 in de kosten van hare huishouding te verleenen, onder voorwaarde dat daarvan voorloopig slecbts vijf zesde gedeelten zullen worden uitbetaald en het resteerende zesde zal worden uitgekeerd, nadat aan Gedep. Staten uit een overzicht van de inkomsten en uitgaven der gemeente zal zijn gebleken, dat daaraan werkelijk behoefte bestaat. In hun 'toelichting tot dit voorstel wijzen Gedep. Staten er op, dat de toestand sedert 1911 wel verbeterd is en daarom met een lags subsidie kan worden volstaan. Ook wijzen Gedep. Staten er op dat behalve een hoog schoolgeld en 70 opcenten op de hoofdsom der personeele be- lasting in deze kleine, slechts 648 zielen tellende gemeente een hoofdelijke omslag van f 1650 geheven wordt en het percentage van 3,5 tot 3,6 steeg. Een voorstel om aan de gemeente Veere 450 subsidie te geven onder dezellde voor- waarden. Hier wordt er op gewezen, dat, al konden ook verschillende ontvangsten hooger worden geraamd, daarentegen de uitgaven zoo- veel meer vorderen, dat zelfs met eene subsidie van f 350 gelijk voor 1911 werd verleend, ditmaal niet kon worden volstaan. Een voorstel om aan de gemeente Burgh 120 subsidie te verleenen. De belastingen dezer gemeente 50 opcenten op de personeele belastingen en 3,78 °/0 hoofdelijken omslag kunnen volgens Gedep. Staten ook niet meer verhoogd worden. Een voorstel om overeenkomstig het verzoek het maximum van het door de Provincie aan de vereenigicg //De Ambachtsschool te Middel- burg verleende subsidie te verhoogen van 4000 op 5000. Dit verzoek is gegrond op toeneming van het aantal leerlingen, waardoor, bleef het maximum op f 4000 gehandhaafd, en kans zou bestaan, dat het toegekende bedrag van 25 per leerling niet zou worden bereikt. Met het oog op het groote nut, dat deze school sticht, terwijl het Bestuur zich voort- durend bey vert om zooveel mogelijk aan allerlei behoeften op het gebied van vakonderwijs be- vrediging te schenken, zijn Gedep. Staten van oordeel dat het verzoek behoort te worden inge- willigd. Tegen ophelfing van het maximum, hetgeen het bestuur nog liever zou wenscben, bestaat bij Gedep. Staten overwegend bezwaar. Een voorstel om, evenals sinds 1907 gebeurde aan de Ambachtsschool te Zierikzee, eene sub sidie te geven van 25 per leerling, tot een maximum bedrag van 1600 te verleenen. Het desbetreffende verzoek luidt om de sub sidie te bestendigen voor een tijdvak van vijf jaarten einde evenwel in het vervolg de subsidie-aanvragen van de verschillende vak- scholen gelijktijdig aan de orde te kunnen stellen, adviseeren Gedep. Staten in verband met de ten vorigen jare betreflende die scholen genomen besluiten, ook hier het subsidie te verleenen tot en met het jaar 1915. Voorts achten zij het wenschelijk de voorwaarden te redigeeren, als die, ten vorige jare voor de school te Middelburg vastgesteld. E^n voorstel tot toekenning van een subsidie tot een maximum van f 2000 voor de jaren 1913 tot en met 1915 aan de ambachtsschool van Oostburg en omstreken. Een voorstel van Gedep. Staten tot toeken ning van een subsidie van 150 per jaar voor de jaren 1913 tot en met 1915 aan de avond- vakteekenschool te Oostburg. Een voorstel van Gedep. Staten tot afwijzing van het verzoek van het bestuur van den teekencursus te Aardenburg om subsidie. Een voorstel om het aan de vereeniging z/Vereenigde Handwerkslieden" te Ter Neuzen voor haar Vakavondschool verleende subsidie over 1912 terug te brengen van 215 op f 200 zulks in verband met het feit, dat de vereeniging niet f 550 doch over 1912 slechts 400 rijkssubsidie ontvangt. Een voorstel om aan laatstgenoemde vereeni ging voor de jaren 1913 tot en met 1915 215 subsidie toe te staan. Een voorstel om voor hetzelfde tijdvak aan de Christelijke Werkliedenvereeniging ,/Rom. 13 1" te Ter Neuzen voor hare teekenschool f 100 subsidie toe te staan. Een voorstel van gelijke strekking om 125 toe te staan aan de Vereeniging //Ambachts- belang" te Axel voor hare teekenschool. Een voorstel om het besluit van 14 Juli 1911, waarbij aan de Vereeniging ^Zeevaartschool" te Vlissingen een verhoogde subsidie werd toegestaau onder voorwaarde dat het Rijk 7830 subsidie zou verleenen, zoo te wijzigen, dat voor dit bedrag gelezen wordt f 7600. Zooals uit desbetreffend verzoek blijkt, is de Regeering niet te bewegen geweest het Rijks subsidie te verhoogen tot f 7830, doch slechts met 2600 en dus te leggen op 7600. Het komt Gedep. Staten voor, dat deze verminde- ring geene reden behoeft te zijn, om ook het Provinciaal subsidie naar evenredigheid te ver- minderen, hetgeen voor de school dubbel verlies zou ten gevolge hebben. Een voorstel om eene subsidie tot eene maxi mum van 1000 toe te kennen ten behoeve van de Handelsschool te Vlissingen. Een zelfde voorstel om ten behoeve van den Handelscursus te Middelburg 500 en een om aan den Handelscursus te Zierikzee 300 toe te kennen, alles over de jaren 1913 tot en met 1915. Een voorstel om een subsidie tot een bedrag van 15 pCt. der uitbetaalde jaarwe'dden van het onderwijzend personeel en tot een maximum van 200 over de jaren 1912 tot en met 1915 te verleenen aan de vereeniging //Koningin Sophie der Nederlanden" voor hare kantwerk- school. Uit een schrijven van het gemeente- bestuur van Sluis blijkt, dat ook van de zijde der Regeering belangstelling is betoond in de plannen van genoemde vereeniging, om de zoo zeer op den acbtergrond geraakte kantwerk- industrie te doen herleven. Waar dit niet zonder geldelijken steun van Rijk en Provincie kan geschieden, en waar het Rijk reeds voor ging met een belangrijke sub sidie te verleenen en het Provinciaal belang bij dezen tak van nijverbeid bezwaarlijk kan worden ontkent, achten Ged. Staten het redelijk dat ook de Provincie eene bijdrage geeft. Een voorstel tot afwijzing van de verzoeken van de raden der gemeenten Wemeldinge, lerseke en Kruiningen om niet over te gaan tot den aanleg va;i een tramweg van Hansweert naar bet station Vlake. Een voorstel betreffende de verbetering van de middelen van gemeenschap tusschen Zuid- en Noord-Beveland. Een voorstel tot afwijzing van verzoeken om de booten van den Provincialen stoombootdienst op de Ooster-Schelde te doeri doorvaren tot Vlissingen, met eene mededeeling van Gedep. Staten naar aanleiding van een nader ingekomen verzoek. Een voorstel om aan Gedep. Staten over te laten te beslissen over bet verzoek van het bestuur der Roomsch-Katholieke middenstandsvereeni- ging //de Hanze" te Zierikzee, om vermindering van het vrachttarief voor passagiers en goederen op den stoombootdienst op de Ooster-Schelde. Gedep. Staten meenen dat de beslissiug op dit adres veeleer tot hunne bevoegdheid behoort. Een voorstel tot toekenning van een bijdrage van f 2250 aan het waterleidingcomite van het eiland Tholen in de kosten van de voorbereidende werkzaamheden van den aanleg van eene drink- waterleiding onder voorwaarden dat door be- trokken gemeenten en particulieren ook f 2250 wordt bijgedragen. Gedep. Staten leggen bij dit voorstel eene correspondentie, met den Minister van Binnenlandsche Zaken in 1910 gevoerd, over, waaruit blijkt, dat Gedep. Staten aanvankelijk tegen dergelijke bijdragen bezwaar hadden, maar dat deze vervallen zijn. Een voorstel tot verhooging der jaarwedde van den ambtenaar, belast met het beheer der Provinciale fondsen. Een voorstel tot toekenning van een jaar- lijksche bijdrage van 10,000 gedurende 12 jaar, in de kosten van aanleg van los- en laad- plaatsen te Ter Neuzen. Ten dezer zake is tusschen Gedep. Staten en den Minister van Waterstaat een briefwisseling geweest, waaruit blijkt dat de pogingen, om de noodige werken van de haven te Ter Neuzen geheel voor rijksrekening te doen uit- voeren, geen gunstig gevolg hebben gehad. De Minister stelde den eisch dat de provincie van de op 600,000 geraamde kosten ten minste f 100,000 in eens of in tien jaarlijksehe ter- mijnen f 120,000 betaalt. Er is meermalen uitgemaakt, dat havens een Provinciaal belang zijn en ook Zeeuwsch Vlaan- deren en het verdere Zeeland zal van de ont- worpen werken proflteeren, daarom stellen Gedep. Staten bovenstaande voor. Een voorstel tot inwilliging van het verzoek van den Moggershilpolder om calamiteus-ver- klaring. Een voorstel tot verlenging van den termijn voor het in exploitatie brengen van den stoom- tramweg van Brouwershaven naar Burgh en om te bepalen, dat die niet 1 October 1912, doch op een nader door Gedep. Staten te bepalen datum moet plaats hebben. Een zelfde voorstel van den stoomtramweg OostburgZuidzande—Cadsand en wel om den aanvankelijk vastgestelden datum van 1 Juli 1912 te veranderen in 1 October 1912. Een voorstel om een stukje grond van den Provincialen Veerdam te Zijpe in erfpacht te geven aan C. Zoeter aldaar voor den tijd van 30 jaar. Een voorstel tot afwijzing van het verzoek van G. F. Doens en C. A. Thomaes te IJzen- dijke, om aan hen grond te verkoopen of in erfpacht uit te geven langs den Provincialen weg SchoondijkeIJzendijke. Daar dit terrein langzamerhand een twist- appel geworden is tusschen verschillende be- langhebbenden en bij verkoop bovendien de mogelijkheid bestaat, dat er een bierhuis op ge- zet wordt, reden waarom reeds vroeger verkoop geweigerd werd, stellen Gedep. Staten in boven- bedoelden geest voor. Een voorstel om een renteloos voorschot van ten hoogste 5534 aan de gemeente Krabben- dijke toe te kennen voor de herstelling en ver- sterking van den havendam aldaar. Gevraagd was eene subsidie te verleenen van 8300 zijnde de helft der herstellingskosten. Gedep. Staten hebben bezwaar eene subsidie te verleenen, daar sedert 1895 geen subsidien docb rentelooze voorschotten voor dergelijke werken zijn verleend; ook is het gewoonte niet de belft doch een derde der geraamde kosten als maximum voorschot vast te stellen. Een voorstel om het maximum van het vroe ger toegezegde renteloos voorschot voor het herstellen van de haven en het verzwaren van den havendam te Bruinisse te verhoogen van 15,000 op f 19,475 zulks in verband met de door de gemeente veranderde plannen en tevens te doen vervallen de verplichting van openbare aanbesteding. Een voorstel om aan den polder St. Jansteen twee rentelooze voorschotten toe te kennen een ad ten hoogste 5000 zijnde de geheele kosten van verharden van een hoofdweg en een ad ten hoogste f 4285 zijnde de helft der kosten van verharden van een zij weg. Een voorstel tot verleenen van f 400 subsidie per jaar, voor de jaren 1913, 1914 en 1915 voor den wagendienst TholenSt. Maartensdijk. Een voorstel betreffende een verzoek van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond om verbetering van den weg van Hulst naar Wal- zoorden. Een voorstel ora afwijzend te beschikken op een verzoek van het Hoofdbestuur der Provin ciale Vereenifing ,/Het Groene Kruis" om een jaarljjkseh subsidie ad f 1000 voor de bestrijding der tuberculose in Zeeland. Het door Gedep. Staten ter dezer zakeinge- steld onderzoek, geeft hun inziens op een be- langrijk punt, de samenwerking met de Zuid- Bevelandsche vereeniging, een onbevredigende uitkomst. Ook de door den Secretaris verstrekle ge- gevens omtrent de aanwending van de gegevens achten Gedep. Staten te vaag, en daarom vinden zij de principieele vraag, of het verleenen van subsidies in het belang der volksgezondheid op den weg der provincie ligt, nog daargelaten geene vrijheid op deze vraag gunstig te adviseeren. Een voorstel om opnieuw voor twee jaren een crediet te openen van f 3350 voor het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, ten be hoeve der bevordering van de paardenfokkerij. Een voorstel om wederom voor den tijd van drie jaar een crediet van 3000 te openen voor de afdeeling Zeeland van //Het Neder- landsch Rundveestamboek" voor de bevordering van de veefokkerij. Een voorstel om aan de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij wederom voor drie jaar een jaarlijksch subsidie toe te kennen van f 150 ten behoeve van een cursus in hoefbeslag. Een voorstel tot afwijzing van het verzoek der afdeeling Zeeland der V. P. N. om 200 subsidie. Waar de geldeu der vereeniging hoofdzakelijk voor reis- en administratiekosten gebruikt worden, doen Gedep. Staten dit voorstel. Een voorstel om met ingang van 1912 tot wederopzeggings toe aan de vereeniging tot bevordering der geitenfokkerij in Zeeland een jaarlijksch subsidie van 500 te geven. Gedep. Staten wijzen er op, dat sedert 1911 toen 400 werd toegekend, het ledental weder om i3 uitgebreid. Een voorstel tot vermindering van" het jaar lijksch subsidie aan de gemeente Hoedekenskerke ter voorziening in de behoefte aan geneeskundige hulp van f 300 op 150. In hun toelichting wijzen Gedep. Staten er op, dat de financieele toestand der gemeente sinds 1887, toen de subsidie verleend werd, vooruit is gegaan. Een voorstel tot afwijzing van het verzoek van het comite van Actie van eene Nationale Rondvlucht 1912 om eene subsidie van f 379,76. Blijkens het desbetreffend adres zou deze som het aandeel zijn, door Zeeland bij te dragen in een bedrag van 5000, over alle prorincien verdeeld in verhouding tot het product van de kilometers, die over iedere provincie worden gevlogen en de financieele draagkracht." Gedep. Staten wijzen er op, dat Zeeland in draagkracht eene der zwakste is en wordt niette- min voor een grooter bedrag aangeslagen dan Friesland, Groningen, Overijsel en Limburg. Ook achten Gedep. Staten bij de luchtvaart geen belang van provincialen aard betrokken. Een voorstel tot het sluiten van een geld- leening van ten hoogste 50,000 van buitenge- wone uitgaven. Een voorstel tot vaststellen der rekening der Provincie over 1910 in ontvangsten op/821,580,39 en in uitgaaf op 728,495,68, alzoo met een voordeelig slot van 93,084,71. Voorstellen tot wijziging van de beerootineen van 1911 en 1912. Voorstel tot vaststelling der begrooting 1913 in ontvang en uitgaaf op 752,910,105. Voorstel tot heffing van 39 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting van ongebouwde eigendommen31 opcenten van bebouwde en 26 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. In hun voorstel tot vaststelling der begrooting voor 1913, wijzen Gedep. Staten er op, dat onder de ontvangsten voorkomt een batig slot over 1911 geraamd op 70,000. Deuitkomsten van dezen dienst zijn gunstig geweest. Totaal werd in ronde cijfers f 10,200 meer ontvangen en 67,800 minder uitgegeven dan geraamd was. Op de begrooting is uitgetrokken een memorie- post voor //het vernieuwen van den steiger te Hoedekenskerke." Waar deze steiger alleen dient voor den Provincialen dienst en verder zoo goed als niets oplevert, en volgens de hoofd- ingenieur van den waterstaat nog wel eenigen tijd zoo dienst kan doen, vragen Gedep. Staten nog geen vaste som. Ook betwijfelen zjj het nut van den dienst NeuzenHoedekens kerke. Het kwaad slot voor den dienst Vlissingen BreskensNeuzen wordt geraamd op 21,000; dat voor de lijn Walzoorden—Vlake 9000 dat van de lijn Middelburg—Zierikzee 21,800. Volgens bijgevoegde staten, werden op de lyn Vlissingen-Neuzen Breskens in 1911 187662 personen vervoerd, bedroegen de totaal ont- vangsten/138,176,52 en de uitgaven/160,142,16, zoodat het nadeelig saldo 21,965,64, bedraagt. Op de lijn WalsoordenHansweert werden 29606 personen vervoerd. De ontvangsten be droegen 21,647,94, de uitgaven f 29,749,72', dus het kwaad slot f 8,101,785. In hun voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van de gemeenteraden van Wemeldinge, lerseke en Kruiningen om niet over te gaan tot den aanleg van de Decauville- tram van Hansweert naar Vlake zeggen Gedep. Staten van Zeeland, dat zy in den inhoud van deze verzoeken en ook niet in het desbetreffende voorstel der heeren W. Kakebeeke en D. Mulder leden der Provinciale Staten, geen aanleiding hebben gevonden om de uitroering van het besluit dier staten van 19 November 1909 om tot den aanleg van een Decauville-tram over te gaan aan te houden, en zij zich zelfs volgens bij de wet voor hun college vastgestelde in- structie daartoe verplicht achtten. Herinnerend aan de geschiedenis van deze zaak, wjjzen Gedep. Staten erop dat ook reeds bij het besluit erop gewezen is, dat er sprake was van den aanleg van een stoomtramnet op Zuid-Beveland, en bovendien dat ook reeds het contract met de Societe Nouvelle des etablisse- ment Decauville aine gesloten is en de noodige aanbesteding van de aardebaan en de opdracht der levering van een remise-gebouw met werk- plaats en toebehooren geschied is. Verbinding tusschen Noord- en Zuid-Beveland. In verband met een daartoe door de Provin ciale Staten van Zeeland op 18 November 1910 genomen besluit, werd kort daarop door Gedep. Staten een commissie van onderzoek naar de mogelijkheid eener betere verbinding tusschen Zuid- en Noord-Beveland benoemd. Deze commissie heeft thans een rapport aan Gedep. Staten uitgebracht en komt tot de con- clusie, dat de Provincie moet trachten de veer- rechten Wolphaartsdyk-Kortgene en Kortgene- Wolphaartsdijk over te nemen of voor langer termijn in huur te verkrijgen. Gelukt dit, dan zou een motorboot (naar het model der stoom- boot, die vaart van Maassluis op Rosen burg) kunnen worden aangeschaft om in den dienst te voorzien. De hoofd-ingenieur van den Provin cialen Waterstaat meent, dat de Provincie zich moet bepalen door onder voorwaarde van aan- schaffing van meer aan de eischen des tjjds voldoende booten, de tegenwoordige veerschippers te helpen door betere aanlegsteigers te maken. Gedep. Staten meenen een anderen uitweg te moeten voorstellen, en meenen dat een goede verbinding verkregen zou worden, als de Provin ciale boot, die's morgens te Zierikzee aankomt, een reis maakt van Zierikzee lang Katsche veer naar Kortgene en terug en een kanaal- verbinding tusschen Goes en Katsche veer tot stand komt. Hierdoor zou Noord-Beveland driemaal per dag eene verbinding KortgeneKatsche veer- Goes krygen, terwijl ook het oude veer blijft bestaan en bovendien krijgt Zierikzee nog een betere aansluiting met de Staatsspoor voor Goes speciaal met den van Rozendaal komenden och- tendsneltrein en de dSarvan vertrekkenden mid* dagsneltrein. Gedep. Staten adviseeren aan de Provin ciale Staten hen te verzoeken een onderzoek in te stellen naar de mogelykheid van uitvoering van het in dit voorstel aangegeven denkbeeld. VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5