Ter Nsuzenschs Courant Zaterdag 15 Juni 1912. No. 5770. Gemengde berichten. IDEXREDEj BI-.A.ID. Gemeenteraad van Zaamslag. Het comite, dat zich te Beek (gem. Berg) had gevormd om den arbeider Hartjes, wiens dochtertje werd vermoord en die zelf onder verdenking daarvan langen tijd in preventieve hechtenis heeft doorgebracht schadeloos te stellen, heeft van vele zijden zooveel steun ontvangen, dat men den vader tenminste finantieel het on dervonden leed heeft kunnen verzachten. Zaterdagmiddag werd in de Mozes- en Aaronstraat te Amsterdam aan een 15jarigen jongen, die naar een paar Japansche straat- venters stond te kijken, een grijs linnen zakje met 10 rijksdaalders ontrold. De jongen nam den dief het zakje met inhoud direct weer af, waarna de dader gearresteerd werd. In den toestand van H., te Sittard die Diusdag bij het bruiloftsfeest, door niet geuoo- digden op stokslagen werd onthaald, is beter- schap ingetreden. Een der verdachten is in vrijheid gesteld. Een fietser is bij Garijpe (Fr.) door twee vogels (quto's) aangevallen, die het blijkbaar op zijn oogen gemunt hadden. Door om zich been te slaan, kwam hij te vallen. Hij ging nu loopen, doch wel een kwartier achtervolgden de vogels hem. Omdat een wapenhandelaar een revolver aan een dertienjarigen knaap heeft verkocht, eD omdat de jongen niet wist, dat het wapen ge- laden was, heeft er Zondagochtend een treurig ongeluk te La-Garenne-Oolombes plaats gehad. Zonder iets aan zijn ouders te zeggen, kocht Adrieu Maquin, de knaap in kwestie, een paar dagen geleden een revolver. Toen zijn ouders dit te weten kwamen, wilden zij hun zoon dit wapen afnemen, maar deze verborg de revolver onder zijn matras. Toen zijn moeder hem den volgenden ocbtend kwam wekken, zei de knaap ,/U denkt zeker, mama, dat ik de revolver niet meer heb, want u hebt hem nergens kunnen vinden. Ik heb hem onder mijn matras weg- gestopt, maar wees niet bang, want ik heb er al de patronen uitgenoraen." Hierop haalde hij het wapen te voorschijn, en om te bewijzen, dat hij waarheid sprak, richtte hij de revolver op zijn moeder eu haalde den trekker over. Zooals zoo dikwijls het geval is, had hij zich vergist en had hij een patroon over het hoofd gezien. Een losbranding volgde en de kogel trof zijn moeder in het hoofd. Mevrouw Maquin werd onmiddellijk naar het hospitaal vervoerd, waar de kogel verwijderd werd, maar des avonds stierf zij onder hevige pijnen. Toen een zekere Philippe, een 78jarig rentmeester te Eure, Zaterdagmiddag zich even liet scheren, moet een individu in de wooing zijn gedrongen, die gene met zijn zuster en haar man deelde. Terugkomend, werd Philippe vermoord. De echtelieden, die hem te hulp schoten, werden insgelijks afgemaakt. Men weet de oorzaak niet van die afschuwe- lijke misdaad. De schoonbroeder van Philippe genoot de algemeene achting en leefde van de opbrengst van de visch, die hij in de door zijn tuin stroomenden Eure ving, evenals van zelf gekweekte aardbeien, terwijl Philippe een in- komen van 2000 frank bezat. Van diefstal schijnt bovendien geen sprake. In de tweede lezing heeft het EngelscheLager- huis een wet aangenomen, die de politie mach- tigt, zonder bevelschrift tot inhechtenisneming ieder persoon te arresteeren, die verdacht wordt op het punt te staan, een misdrijf in verband met den handel in blanke slavinnen te plegen. Wie een verdachc huis houdt en voor de derde maal veroordeeld wordt, wordt met den geesel ge- staft. KOEfiS TAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,525 a 47,55 Engelsch per 12,- „I2,- VAN (V E R V O L G). 5. Vaststelling staten van oninbare posten. Op voorstel van Burg, en Weth. worden z. h. s. goed- cekeurd de volgende staten van oninbare postenhoofde- Rjke omslag 76,85, hondenbelasting 6,50 en schoolgeld f 39,80. Hit is in hoofdzaak wegens overlijden en vertrek. G. Rekening Burgerlijk Armbestuur over 1911. De Voorzitter deelt mede dat ingekomen is de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1911. Deze bedraagt in ontvangsten en uitgaven 1904,67. Om die rekening sluitend te maken, moet nog eene suppletoire subsidie verleend werden van 250,67. Daar er nog geld voor disponibel is, stellen Burg, en Weth. voor dat bedrag nog te verleenen, dan kan de rekening worden afgedaan. Dit wordt goedgevonden. De Voorzitter noodigt daarna de heeren De Klerk en A. de Feijter uit de rekening na te zien. Gedurende het onderzoek wordt de vergadering geschorst. Bij het weder voortzetten der vergadering deelt de commissie mede dat de rekening accoord is bevonden en stelt zij voor deze goed te keuren. Daartoe wordt z. h. s. besloten. In antwoord op eene vraag waar het groote tekort door was ontstaan, antwoordt de voorzitter dat dit voorname- lijk ontstaan is door langdurige verpleging van eene vrouw in het ziekenhuis te Ter Neuzen, die is daar bijna een geheel jaar geweest, waardoor het bedrag nogal hoog geloopen is. In verband met de verleende subsidie bestaat er tusschen de gemeente en het ziekenhuis eene overeenkomst voor het opnemen van verpleegden van het armbestuur. Toen de menschen hier in de gemeente bij wie de vrouw ver- pleegd werd zooveel begonnen te vragen, werd overwogen dat men dan de vrouw beter in het ziekenhuis kon laten verplegen. De verpleging is daar bepaald uitstekend. Dit heeft de vrouw aan spreker bij zijne bezoeken in het ziekenhuis zelf ook verklaard, ofschoon ze er bijvoegde, dat ze toch liever op Zaamslag zelf werd verpleegd. De heer Scheele vraagt of er door het ziekenhuis vol- daan is aan de voorwaarde aan de subsidie verbonden, oiLi de patienten van deze gemeente tegen goedkooper tarief op te nemen. De Voorzitter kan dat niet beslist zeggen, maar meent dat daaraan zeker voldaan is. Voor de eerste 20 dagen is het f 1 per dag en voor de meerdere 80 cent per dag. De heer ScheeleMaar dan moest er immers ook nog betaald worden voor geneeskundige behandeling in Ter Neuzen De Voorzitter antwoordt bevestigend. 7. Wijziging beg rooting 1911. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor in de begrooting voor 1911 af en over te schrijven een bedrag van 260,04. Daarin is begrepen de hoogere subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur. Aangenomen z. h. s. S. Voorstel tot ivijziging der begrooting voor 1912. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth voor de be grooting voor 1912 te wijzigen, door onder de ontvangsten op te nemen een post van 2000 als opbrengst der leening voor het uitvoeren van rioleeringswerken enz. en onder de uitgaven den post voor onderhoud van riolen enz. te verminderen met f 300,een nieuwe post op te nemen voor het aanleggen van goten, riolen enz. ad f 1000 en voor de kosten van maken en aanbrengen van het hek om den gedempten brandput f 1300. Het eindcijfer der begrooting wordt dus f 2000 hooger. Goedgekeurd z. h. s. 9. Wijziging verordening herhalingsonderwijs. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor wijzi ging te brengen in de uren regelende het herhalings ondenvijs aan de school op het dorp, zulks in verband met de lessen door den heer De Moor te geven aan de normaalschool te Axel. De wijzigingen zijn door den arrondissementsschoolopziener goedgekeurd. Het voorstel wordt aangenomen z. h. s. De heer De Jonge verlaat de vergadering. 10. Vaststellen premien jaarmarkt. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. de premien voor de jaarmarkt die het vorig jaar waren uitgeloofd te behouden, doch, waar tegenwoordig ook nog al aandacht wordt geschonken aan de veulens, daarvoor uit te loven eene eerste premie van f 3 en eene tweede van f 2. Verschillende leden betuigden daarmede instemming. De Voorziter wijst er op, dat er tegenwoordig ook meer werk wordt gemaakt van het koevee en dat het daarom wel aanbeveling zou verdienen om premie's uit te loven voor de beste fokstieren, b.v. van f 3 en f 2, er zijn nu ook stieren in de gemeente en dan krijgen de fokkers die ook eens te zien. De heer Scheele merkt op dat, al looft men prijzen uit voor »de beste" fokstier, het nog niet zeker is dat de beste ter markt komt. De heer De RuijterHet is natuurlijk de bedoeling de beste ter markt aanwezig. De Voorzitter stemt daarmede in, opmerkende dat het daarom zooveel niet mis zal zijn dat als de beste stier in deze gemeente ter markt wordt gebracht, dit ook wel de beste uit de omgeving zijn zal. De heer De Ruijter zou, waar zooveel voor de paarden wordt gedaan, ook wat willen doen voor het koevee. De Voorzitter Ja, als we onze markt bloeiender willen maken, moeten we er ook wat voor doen. Z. h. s. wordt alsnu voorgesteld aan de premies toe te voegen die door Burg, en Weth. voorgesteld voor veulens en ook dezelfde premie's voor de fokstieren. De heer Wisse merkt op dat er tegenwoordig ook nogal gedaan wordt aan de geitenfokkerij, ook alhier is eene geitenvereeniging. Kon het geen aanbeveling verdienen te trachten ook daarvan aanvoer op de jaarmarkt te krijgen door er premie's voor uit te loven De Voorzitter: Is het dan de bedoeling voor bokken ook De heer Faas: Neen, die zou ik maar thuis laten, die stinken te veel. De Voorzitter voelt wel wat voor dat voorstel, als het groote gesteund wordt, behoort men ook zeker het kleine te steunen. De heer DielemanEr moest eigenlijk voor de beste stier ook wel een medaille zijn uitgeloofd, evenals voor de paarden geschiedt, want de veefokkerij is ook van veel beteekenis. De heer Scheele Dat is nu afgehandeld. De heer DielemanDan zal ik er mij nu bij neerleggen. Burg, en Weth. namen het voorstel van den heer Wisse over en stellen voor eene premie van 2 en eene van f 1 uit te loven voor de beste aangevoerde geit. De heer Scheele vraagt of er gegevens bekend zijn om- trent het aantal geiten dat in de gemeente aanwezig is. De Voorzitter deelt mede dat daaromtrent geen gegevens bekend zijn, er is reeds een groot aantal in de gemeente, maar buitendien kunnen ook geiten uit andere gemeenten worden ter markt gebracht. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. 11. Benoeming lid keuringscommissie voor de vee- markt. De Voorzitter stelt aan de orde de benoeming van een i lid der keuringscommissie voor de veemarkt, om als voor zitter te fungeeren. Het is gewoonte dat dit een lid van den Raad is en de benoeming moet geschieden wegens het aftreden van den heer J. F. Dees. Met 9 stemmen wordt benoemd de heer A. de Feijter, 1 stem is uitgebracht op den heer Scheele. Na eenigen aandrang neemt de heer De Feijter de benoeming aan. Nu op de veemarkt ook premies voor geiten worden uitgeloofd, wordt wenschelijk geacht daarvoor nog een lid aan de keuringscommissie toe te voegen, uit de geiten- houders. Met 7 stemmen wordt als zoodanig benoemd de voor zitter der geitenvereeniging de heer A. Dees Az. Op den secretaris der vereeniging, den heer D. P. Butler, zijn 3 stemmen uitgebracht. De heer De Jonge komt ter vergadering. IS. Benoemen lid Burgerlijk Armbestuur. Met algemeene stemmen wordt herbenoemd de aftre- dende heer Abr. den Decker. 13. Verbetering van de haven aan de Griete. De Voorzitter deelt mede dat de daartoe aangewezen commissie met Burg, en Weth. den toestand hebben onderzocht en nagegaan wat tot verbetering kan geschieden. Er is echter verzuimd deze zaak op de agenda te plaatsen. Spreker vraagt of de Raad er geen bezwaar tegen heeft die zaak nu toch te behandelen. Na enkele opmerkingen wordt tot behandeling besloten. De Voorzitter deelt mede dat het aan Burg, en Weth. met de commissie het best voorgekomen is de bestrating op de kruin van den nol ter weerszijden met 75 cM. te verbreeden. Dan ontstaat er bovendijks een rijweg van zoodanige breedte dat, al staat er een wagen te lossen, een andere wagerr passeeren kan. Dan kan er beneden dijks ook een breedere rijweg opengehouden worden, zoo danig dat de wagens ook kunnen passeeren. Deverwaeh- ting is dat dan een millioen Kg. bieten meer zullen kunnen worden geborgen en dat het lossen, omdat men beneden en bovendijks elkaar kan passeeren veel vlugger zal gaan. Die verbreeding zal geschieden over eene lengte van ongeveer 132 M. De kosten worden voor aankoop van steen enz. geraamd op f 5000. Dan wordt dus op niet te kostbare wijze eene verbete ring aangebracht. Burg, en Weth. wensehen daarmede nu te volstaan. Doortrekking van den havendam zou te veel kosten, misschien wel drie a vier duizend gulden. De heer De Jonge vraagt of het niet te verwachten is dat in de toekomst veel peeen die nu worden aangevoerd aan de haven, naar de tram zullen worden gebracht. De Voorzitter denkt dat dit wel een millioen Kg. zal bedragen, daar moet dus ook rekening mede worden ge- houden en ook, dat er nu vlugger zal kunnen worden gelost uit de wagens. De heer Scheele uit zijn spijt dat de gegevens omtrent afmetingen enz. van dit werk zoo maar bij benadering door Burg, en Weth. worden opgegeven. Volgens hem was het noodig, dat de Raad een llink gedetailleerd plan voor oogen had gekregen, nu moet de Raad z'n stem geven aan iets dat men eigenlijk niet geheel kan overzien. De Voorzitter geeft te kennen dat de opgegeven afmeting niet veel zal uiteen loopen, dat deze zeker niet grooter zullen zijn, en dat wat de kosten van aankoop van keien betreft de prijzen gekend zijn. Het leggen kost niet zoo duur, en daarom meenden Burg, en Weth. dat deze zaak wel met eenvoudige bespreking kon behandeld worden. De heer Scheele houdt vol dat er eene begrooting met schriftelijk advies ter tafel had moeten zijn, zoowei over de verbetering als over het uitdiepen der kade. De Voorzitter brengt het uitdiepen der haven ter sprake, waarover in de courant geschreven is. Dat is gehanileld zooals thans is geschied, dat het werk is gegund aan iemand van wien Burg, en Weth. wisten dat hij het kon uitvoeren, vindt zijn oorzaak in ervaringen van vroegere jaren. De wethouders deelden mede dat er vroeger wel eens ingeschreven was npar het uitdiepen der haven door menschen die het nooit hadden gedaan, maar dachten dat ook wel te kunnen. Toen ze er echter enkele dagen aan bezig waren, lieten ze het liggen, zoodat het ge- meentebestuur toen gedwongen was weer bij de anderen terug te komen en dezen het werk tegen een hoogeren prijs te laten verriehten. Daarom is ook nu het uit diepen der haven gegund aan iemand van wien men wist dat hij de noodige werk zaamheden kon verriehten, zonder er verder veel over na te denken. De heer De Ruijter geeft nog inlichtingen over het werk. De bodem van de haven wordt over een zoo groot mogelijk dqel uitgediept tot op 1 M. boven laagwater, dan staat er met hoogwater '2,90 M. water in de haven, dat voldoende is te achten, voor een schip om uit te varen. De havert nog verder of dieper uitgraven zou niet kunnen, daar de havendam dan niet zou kunnen worden behouden. De heer A. de Feijter wijst er op dat men op de kade toch ook wel ruimte verliest voor het draaien met de wagens en vraagt of er ook geen siremming kan ontstaan om voorbij te rijden, doordat de hoopen met bieten te ver op de kade worden geworpen. De Voorzitter stemt toe dat wel eenige ruimte voor het draaien moet worden vrij gehouden, maar ziet in de te maken verandering toch groot voordeel voor verkrijging van bergruimte. Burg, en Weth. zijn door een wenk van den heer Scheele, dat het elders ook zoo was, gekomen tot hun voorstel. En wat stremming betreft, de haven- meester heeft het in de hand maatregelen te nemen ter voorkoining van stoornis in het lossen of laden. De heer De Ruijter merkt op dat er altijd bezwaren zullen blijven, maar er zal toch ook z. i. veel verbetering worden verkregen. De Voorzitter denkt dat de inladers tegen deze regeling we) bezwaar zullen hebben, en het niet prettig zullen vinden, maar daar kan de Raad het belang der land bouwers niet aan opolferen. Wordt het voorstel aangenomen dan volstaat men nu met eene uitgaaf van ongeveer f 500, die bestreden zal kunnen worden uit het goed slot van het vorig jaar. De heer A. de FeijterZal met dat bedrag volstaan worden De heer Scheele vindt het nog altijd jammer dat el geen officieel plan is overgelegd. Nu weet men eigenlijk van niets. Het zal wel meer kosten dan 500, vermoede- lijk wel f 600. Men volstaat niet met keien en een sommetje voor het leggen. Dat leggen kost geld en dan is er ook zand noodig, de tegenwoordige kantsteenen moeten worden uitgegraven, nieuwe sleuven gemaakt enz. Het zal zeker meer kosten. De Voorzitter denkt dat het zooveel niet uiteen loopen zal: de afmetingen die Burg, en Weth. bij eigen opname verkregen, zijn goed. Als er een plan en begrooting was overgelegd, had men daarvoor in handen van een des- kundige moeten vallen die het werk dan, als het uitge- voerd wordt ook gaarne zelf maakt, daar de jonge gemeente- architect met bestratingswerken nog niet op de hoogte is. Met algemeene stemmen wordt besloten de werken op de kade van de gemeentehaven uit te voeren overeenkom- stig het voorstel van Burg, en Weth. Z. h. s. wordt verder goedgekeurd dat het werk zal worden aanbesteed, als zijnde boven het bedrag van f 25 De heer Scheele vraagt of de Raad wel het recht heeft anders te doen, nu bij verordening is bepaald dat werken boven de f 25 moeten besteed worden. De Voorzitter meent dat de Raad voor elk geval vrij kan beslissen hoe hij wil handelen. Bij aanbesteding loopt men de kans dat het minst wordt ingeschreven door iemand die niet bekwaam is het werk uit te voeren. Men houdt het dan echter ook nog in de macht het werk alsnog niet te gunnen. Er zijn natuurlijk altijd ontevreden menschen, men kan het niet elk naar den zin maken. De heer Scheele wil volstrekt niet beweren dat Burg, en Weth. bij het onderhandsch gunnen van't uitdiepen der haven niet hebben gewerkt in het belang der zaak, maar vindt het toch onvoorzichtig, dat ze het gedaan hebben zonder voorkennis van den gemeenteraad. De Voorzitter merkt op, dat men wel eens zonder verder overdenken een of ander doet, daartoe door omstandigheden gedreven. Zoo is het ook in deze gegaan. De wethouders vertelden hem wat vroeger al eens is voorgekomen en omdat te ontgaan is het werk thans ineens gegund aan iemand die weet wat het is. De heer ScheeleEr was aanleiding voor om zoo te handelen, maar ik heb het ingezonden stuk in de Ter Neuzensche Courant gelezen en daarvoor valt veel te zeggen. Het is een werk dat toch over het verwerken van vele honderden meters loopt. De Voorzitter antwoordt dat het ongeveer 1000 MS. grond is, dat er uit moet. Dat is gegund voor 45 cent per MS. Vroeger was het 43 cent en nu eerst werd 50 gevraagd in verband met de tijdsomstandigheden achtten de menschen eenige verhooging van de belooning noodig. De heer De JongeAls het besteed was, was het toch misschien goedkooper gekomen en op deze manier kan een ander er nooit voor in aanmerking komen dan is men geheel aan die menschen gebonden. De Voorzitter erkent nogmaals, dat er wel wat ondoor- dacht is gehandeld, maar er was aanleiding om zoo te handelen uit vroegere ervaring. De schrijver van het ingezonden stuk is nu buiten het werk gevallen. Was dat niet het geval geweest en had hij er ook aan kunnen helpen, dan had je er misschien nooit iets van gehoord. De heer Scheele wil niet zeggen dat het gemeentebestuur tot publieke aanbesteding verplicht is, maar het komt hem voor dat B. en W. toch den Raad moesten hooren in zulke gevallen. De heer Wisse stemt toe dat, zooals daareven gezegd is, de nieuwe gemeentearchitect nog wel geen ervaring heeft van het maken van wegen en bestratingen, maar denkt dat het voor hem toch zoo'n groote moeite niet zal zijn om voor het werk dat nu aan de haven gebeuren moet een plan te maken. De Voorzitter denkt dat ook. Zal het werk dan besteed worden De heer De JongeDat is de voordeeligste weg. De heer A. de Feijter: En de aangewezene. Nog enkele besprekingen worddn gehouden of voor dat werk zeezand of lijn zand zal worden gebruikt, daar het eerste veel verstuift, doch het voordeeligste is, omdat het per schuit op de haven wordt aangevoerd en daar ver- werkt moet worden. Ten slotte wordt de beslissing daarover overgelaten aan Burg, en Weth. en z. h. s. goedgevonden dat het werk zal worden aanbesteed. I A. Verplaatsing monument van het kroningsfeest. De Voorzitter herinnert dat in den Raad ter sprake is gebracht den onooglijken toestand van het monument ter herinnering aan het Kroningsfeest, staande op het dorps- plein, meer bepaaldelijk door den toestand waarin de op het voetstuk staande buste verkeert, en die een zeer kinderachtigen indruk maakt. B. en W. stellen nu voor het voetstuk te verplaatsen naar het te beplanten terrein van den gedempten brandput, de buste op te ruimen en op het voetstuk een of ander te laten plaatsen in over- eenstemming met de beplanting, b. v. een groote vaas waarin afhangende bloemen of planten. De heer De Klerk: Wordt dat terrein dan niet te vol De VoorzitterDat denk ik niet. De heer ScheeleEn moet dan het beeld er af De VoorzitterJa, omdat dat zoo ontsiert. De heer ScheeleMaar zonder standbeeld is er eigen lijk niets meer aan, dat is eigenlijk de ziel van de zaak, neemt men dat er af, dan blijft er niets anders over dan een klomp steen en die behoeven we toch niet in waarde te houden. Ik zou zeggen verplaatst het heelemaal of laat het waar het is, maar als men het standbeeld wil opruimen zou ik de heele boel opruimen, voor die hoop steen die dan zou overblijven, behoeven we niets te voelen. De Voorzitter: Het zou misschien een slechten indruk maken op de gevers, indien alles vernietigd werd. De heer Faas oppert nog het denkbeeld om er een nieuw standbeeld op te laten zettcn, voorstellende de Koningin zooals Zij nu is. De heer Wisse stelt voor om het geheele monument te vernietigen. Ten slotte wordt met 8 tegen 3 stemmen besloten het voetstuk te verplaatsen overeenkomstig- het voorstel van Burg, en Weth. Daar voor stemmen de heeren De Ruijter, De Mul, De Jonge, De Putter, Scheele, De Klerk, A. de Feijter en de Voorzitter. De heeren Wisse, Faas en Dieleman stemmen voor ge heele vernietiging van het monument. Omvraag. ik. De heer A. de B'eijter vraagt naar den opleverings- termijn van de rioleeringswerken, daar nu wegens den regen aan het Veer veel overlast wordt ondervonden dat de weg opgebroken ligt. De Voorzitter antwoordt dat het werk op Nieuw-Zaainslag moest voltooid zijn 16 Mei en dat op het Veer "16 Juli a.s. Hij heeft ook al opgemerkt dat het overlast veroorzaakt aan de omgeving, maar er is weinig aan te doen. Als het werk op tijd klaar is, kan er niets worden gezegd. Den aannemer kan wel gevraagd worden wat voortgang te maken, maar de menschen hebben het tegenwoordig druk, ze zouden wel overal tegelijk moeten zijn. Hij zegt toe, den aannemer nog eens te zullen vorzoeken de uit- voering van het werk te bespoedigen. I». De heer Scheele klaagt dat de weg aan het Veer zoo slecht in proliel is gelegd en nu is het weer te laat om het nog te veranderen, want er is al macadam over gespreid. Is dat het werk van den architect De Voorzitter antwoordt bevestigend, maar weet niet beter of de zaak was in orde, toen de weg was uitgezet is hij er ook geweest, maar dacht dat het goed was. De heer De Ruijter was ook van dezelfde meening, de weg is zoo moeten worden uitgezet om een goed beloop te krijgen. De heer Scheele merkt op dat de architect den weg blijkbaar zoo heeft uitgestoken om de hoogte aan Teeuw Putter te boven te komen, maar het was beter geweest die hoogte weg .te laten nemen, dan had de weg wat lager kunnen liggen. De heer De Ruijter kan daarop zoo ineens niet ant- woorden, maar het is de vraag of dat met het oog op andere omstandigheden Zou hebben gekund. De heer ScheeleNu de macadam er gespreid is, is het in elk geval weer te laat; hij vindt het jammer. c. De heer De Klerk vraagt om de pachters van het grasgewas aan te zeggen dat het gras, dat zoo vreeselijk lang wordt, langs de paden en op de plaatsen waar be- graven wordt, moet worden gemaaid. De heer De Jonge meent dat zij volgens de pachtvoor- waarden daartoe verplicht zijn. De Voorzitter zal er voor laten zorgen. «l. De heer Wisse vraagt of de subsidie aan het Zieken huis te Ter Neuzen berust op een vast accoord, dan wel of die kan opgezegd worden. De Voorzitter antwoordt dat die elk jaar kan worden opgezegd. De heer Wisse zou dan willen voorstellen de subsidie van 125 te verminderen tot 75. Hij heeft gezien dat deze gemeente een veel hoogere subsidie toekent dan andere gemeenten en ziet daarvoor geen reden, waar bij opname van patienten van deze gemeenten toch nog zooveel moet betaald worden. Hij zou althans wensehen dat, met het oog op zoodanige subsidie de patienten gratis geneeskundig werden behandeld door de aan het zieken huis verbonden geneesheeren. De Voorzitter denkt dat, als de subsidie verminderd wordt, de voorwaarden voor het opnemen van patienten ook zullen worden veranderd, door die mooie subsidie wordt het verpleeggeld voordeeliger gesteld. De heer A. de Feijter moet ook zeggen dat de behan deling in het ziekenhuis nogal duur komt. De heer Wisse zou niets willen zeggen ten nadeele van de verpleging, die is uitstekend, maar de doktersrekening die er dan bij komt, daartegen heeft hij bezwaar. De Voorzitter wijst er op dat het beste is, om dan daarop bij de vaststelling der begrooting nog eens terug te komen, dan kan inmiddels ook nog wel eens met het bestuur van het ziekenhuis worden gesproken. De heer Wisse zou er dan eens over willen raadplegen of het niet mogelijk is de doktoren vrij te krijgen. De Voorzitter zal daarnaar informeeren. e. De heer Scheele merkt op dat hij de vorige ver gadering, die spoedeischend werd uitgeschreven, niet kon bijwonen, omdat hij zijn tijd elders had vastgelegd. Hij acht het wenschelijk om de vergaderingen steeds zoo vroeg mogelijk uit te schrijven, maar bovendien acht hij het, wanneer het bepaald noodig is een vergadering spoed eischend te beleggen, onraadzaam, om daarop besluiten te nemen tot het uitvoeren van bestratings- en rioleerings werken en het aangaan van geldleeningen. Dat zijn z. i. geen zaken die op de agenda van eene spoedeischende vergadering thuis hooren. De Voorzitter merkt op dat het verschil nu precies zoo groot niet is, als een gewone vergadering tweemaal 24 uren te voren moet worden uitgeschreven en het geschiedt, zooals de vorige malen 24 uren te voren het viel nu echter zoo, dat de heer Scheele niet thuis was toen de brief kwam. De heer ScheeleDat zou van geen invloed geweest zijn, daar mijn tijd toch reeds elders was vastgelegd. De Voorzitter geeft nog te kennen dat er eene zaak was die spoedeischende behandeling noodig maakte en er is van de gelegenheid dat het toch vergadering was, ge- bruik gemaakt om ook andere zaken te behandelen. Het zal zonder noodzaak niet geschieden. Suppletoir kohier hoofdehjke omslag. Ter vaststelling gaat de openbare vergadering over in eene geheime. Het kohier wordt vastgesteld op een be drag van 178,74. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 9