Gemengde berichten. Laatste Berichten, Een nierkwaal maakt u ellendig. By deze vrijspraak heeft de rechtbank het navolgende overwogen dat den beklaagde bij de dagvaarding is ten laste gelegd het door zijn schuld veroorzaken van den dood van den machinist Gaffa en wel door na te laten bij ingetreden duisternis den len wissel, welke van het hoofdspoor toegang geeft tot de zijsporen en die van een verlich- tingsmeehaniek was voorzien, behoorlijk te doen verlichten en terwijl het stormachtig weer was geen andere voorzorgsmaatregelen tegen het voortbewegen van 32 op een zijspoor staaude open goederenwagens te nemen dan het doen plaatsen tegen de wielen van slechts een daar- voor ongeschikt blokje, tengevolge waarvan toen eenige van die goederenwagens door den harden wind in beweging waren gekomen en door voormelden wissel op het hoofdspoor waren geloopen, dit van uit het station niet is gezien geworden, waarna de botsing is ontstaan, waar- door de machine en tender van den van Hulst komenden personentrein no. 12 zijn omgevallen en genoemden machinist dientengevolge is om- gekomen. Overwegende in de le plaats wat het niet verlichten van wissel I betreft dat ter terecht- zitting is gebleken dat de aard van een breuk aan dezen wissel zoodanig is geweest, datwan- neer deze behoorlijk verlicht was geweest, deze ook na het bekomen defect steeds een wit liclit zou hebben vertoond, wat tengevolge zou hebben gehad, dat het personeel van trein 12 den trein zou hebben doen doorrijden, in de mee- ning dat de wissel in orde was en de zijsporen afgesloten dat onder deze omstandigheden ook van uit het station het defect aan den wissel niet zouden zijn gezien en dat het al dan niet verlicht zijn van den wissel in deze van geen belang is, zoodat rechtens niet is bewezen, dat het niet verlichten van den wissel een schuld- oorzaak van bet trein-ongeluk is geweest dat evenmin den beklaagde strafbare schuld kan worden toegerekend wegens het niet nemen van andere maatregelen, dan het doen plaatsen van de voormelde blokjes, dat toch onder schuld in strafrechterlijken zin niet mag worden ver- staan de geringste onachtzaamheid of het niet betrachten der aller uiterste voprzichtigheid maar alleen een min of meer grove, of een werkelijke onvoorzichtigheid, onachtzaamheid of nalatigheid overwegende dat in deze van een dergelijke onvoorzichtigheid niets is gebleken, dat toen de blokjes op last van beklaagde door getuige Frankevylle in den namiddag van 8 April jl. tegen en aan weerszijde van een der wielen van de op het zijspoor staande goederenwagens geplaatst, tot op dien dag steeds voldoende waren gebleken, om de wagens tegen te houden dat die blokjes steeds op de lijn Mechelen Ter Neuzen tot dat doeleinde werden gebruikt en dat de Maatschappij daartoe geen andere middelen verschafte dat de beklaagde derhalve de wagens heeft vastgelegd op de wijze in zijn instructie voor- geschreven Overwegende dat wel is beweqrd door van wege het 0. M. gehoorden deskundige dat de beklaagde een op het stationsemplacement aan- wezigen wagen met een rem, aan de bedoelde goederenwagens had kunnen doen vastkoppelen en dat hij buiten de blokjes nog een dwarsligger over de rails voor de wagens had kunnen doen leggen, doch dat op den bewusten dag, den 2den Paaschdag een gedeelte van het station- personeel vrij af had en afwezig was, zoodat de beklaagde slechts 1 man tot zijn beschikking had, dat de beklaagde die steeds op de telegraaf moest letten zijn bureau niet kon verlaten, en dat bij den hevigen storm een man den be- doelden wagen met een rem niet zou hebben kunnen voortbewegen, dat er eindelijk geen dwarsligger op het station te Kijkuit aanwezig was. Overwegende dat beklaagde bovendien nog de voorzorgsmaatregelen heeft genomen om voor het veilig stellen van hetinrijsein de beide wissels en die wissels te doen controleeren. Overwegende dat er, alles in aanmerking genomen, in deze van strafbare schuld geen sprake is. Door J. F. V., oud 39 j., bootwerker te Ter Neuzen, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 7 juni jl., waarbij hij ter zake van bedreiging met misdrijf tegen het leven en met brandstichting is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Naar wij vernemen wordt Th. H., oud 39 j., werkman te Hontenisse, thans gedetiueerd te Middelburg, die eenigen tijd geleden zijn vrovw ernstig mishandelde, ter observatie zijner geest- vermogens naar 's Gravenhage opgezonden. De rechtbank te Heerenveen heeft Ds. Ewoldt, verdacht van moord op zijne vrouw, vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Gister stond voor de rechtbank te Zwolle terecht de 27jarige boeren-arbeider G. v. K. uit Barneveld, die op 30 April te Appel, ge- meente Nijkerk, een 84jarige schaapherder den hals afsneed. Beklaagde bekende. Eisch twin- tig jaar. Te Delft was Woensdagmiddag de lood- gieter 0. C. bezig op het dak der Nieuwe Kerk, naar men schatte op een hoogte van 25 meter. Plotseling viel de man omlaag, maar hij greep, op een hoogte van 15 M., een goot. Deze bezweek echter. Hij viel verder en kwam terecht op het plat van een steenen beer, waar hij bewusteloos bleef liggen. Men verwachtte elk oogenblik zijn val. De politie was spoedig met ladders en zeilen ter de hand. Maar opeens herkreeg C. bet be- wustzijn. Hij stond op en klauterde kalm naar omlaag. Eenmaal op den beganen grond, miste hij zijn pet en, alsof er niets gebeurd was, wandelde onze loodgieter weer naar boven over het dak en kwam met zijn pet kalm beneden. Woensdagmorgen kwam de dienstbode van den heer C., melkcontroleur aan de melk- fabriek //Neerlandia" te W^esp, aan diens woning, doch werd niet opengedaan. Het meisje ging daarop aan de achterzijde het huis. binnen en vond de echtgenoote van den heer C. badende in haar bloed. Het meisje riep om hulp, waarop de buren kwamen toesnellen. Het bleek, dat de polsader was doorgesneden. Een inmiddels ontboden geneesheer gelastte haar onmiddellijke overbrenging naar een zieken- huis te Amsterdam, hetgeen per auto geschiedde. Haar toestand is hoogst bedenkelijk. Te Edam geraakte de veehouder W. J. de B., terwijl hij op zijn land werkzaam was, te water en verdronk. De ongelukkige was gehuwd en vader van 3 kinderen. Te Oudewater is Maandagmiddag een kindje van een jaar met den kinderwagen te water geraakt. De moeder, die het ongeval zag, sprong te water, en ook een paar vrouwen uit de buurt begaven zich te water. Op haar gegil schoot een man toe, die de vrouwen weer op het droge brachthij wist niet, dat er ook een kind te water lag. Toen men de kleine ophaalde, was het leven reeds geweken. Twee jongens van ongeveer tienjarigen leef- tijd. hebben te Santpoort een daad van onge- loofelijke dierlijkheid uitgehaald op een geit. Terwijl een van hen den kop van het beest on der den knie vastklemde, sneed de ander met een pennemes het arme dier de oogen uit. Ge- lukkig is de politie in de zaak gemengd. Daar een dezer knapen zich onlangs ook al aan diefstal heeft schuldig gemaakt en de huiselijkepmgeving waarin hij verkeert, gevaar doet ontstaan, dat hi) in het latere leven mislukken zal, is't wen- schelijk, dat de vader uit de ouderlijke macht wordt ontzet en de jongen in een opvoedings- gesticht wordt geplaatst eer't te laat is. Ter gelegenheid van de kermis te Heerlen werden wedrennen gehouden. Een 16jarige jockey viel bij de versperring en geraakte onder de hoeven van een achter hem aankomend paard, waardoor hem de bostkas werd ingedrukt. Be wusteloos werd hij naar het hospitaal te Heerlen vervoerd, waar hij ter verpleging werd op- genomen. Zijn toestand was zeer zorg- wekkend. Een zoo erg staaltje van schier onmensche- lijke baldadigheid als gisteren in Oberschoneweide bij Berlijn werd afgespeeld, komt gelukkig hoogst zelden voor. Een I7jarig meisje uit Lichtenberg ging in de Boven-Spree niet ver van het militaire oefeningsterrein, ongeveer 2 uur in den namiddag een bad nemen. Toen zij zich in het water bevond, kwamen een 7tal opgeschoten jongens toegeloopen, ontkleedden zich en gingen eveneens te water. Zij grepen het meisje aan en hielden haar telkens onder water. Door haar hulpgeschrei opmerkzaam gemaakt, roeide een officier naar de plaats de kwajongens gaven het meisje nog een laatsten duw en maakten daarop dat zij weg kwamen. De officier zocht het water af, bracht het meisje aan land, doch zij was reeds dood. Met behulp van de toegeschoten soldaten gelukte het de daders te grijpen en aan de politie over te leveren. Een zonderling bedrog. Yoor eenige maanden legde aan het gymnasium te Munstereifel een extraneus zijn eind-examen af. De jonge man slaagde. Maar het bleek later, dat niet hij, doch zijn onderwijzer, de privaat-docent Schiertel uit Keulen, in plaats van den jongen, examen had gedaan. De leeraar bad zich den baard laten afscheren, de kleeren van den leerling aangedaan, en onder diens naam het examen afgelegd Beiden stonden dezer dagen terecht voor de rechtbank te Bonn, die hen wegens bedrog en valschheid in geschrilte ieder tot drie maanden hechtenis veroordeelde. Bovendien werd de bul, die aan detfpseudo- leerling was uitgereikt, teruggeeischt en ver- nietigd. 's Gravenhage, 14 Juni. Tweede Kamer. In de beden gehouden zitting adviseerde de heer Nolens namens de meerderheid der com- missie van voorbereiding voor de Ziektewet, in tegenstelling met het advies van gisteren, om de amendementen van den heer Roodhuijzen niet* naar de afdeelingen te verzenden, doch voort te gaan met de behandeling der Raden- wet, op grond dat de intrekking der amende menten door den heer Lohman de Kamer uit de impasse bracht, waarin de heer Roodhuijzen haar thans weder brengt en omdat de bedoeling met de amendementen van den heer Rood huijzen geheel anders is, n.l. stelsel tegenover stelsel te plaatsen. De heeren Borgesius, Drucker, Roodhuijzen en Troelstra critiseerden scherp de veranderde houding der commissie van voorbereiding, die vandaag zwart noemt wat gisteren wit heette. Zij schreven dit toe aan politieke bijbedoelinger. en om de Regeering niet onaangenaam te zijn. Zij noemden dit voor het parlement onwaardig. De heer Lohman verdedigde nader zijne houding. Toen hij zag dat de commissie van voorbereiding den verkeefden weg in wilde, zoo dat de sociale wetgeving in gevaar kwam, trok hij de amendementen in, omdat hij geen De Meyier-rol wilde spelen. De heer Van Karnebeek, vreezende dat anders later zou biijken dat de Kamer mouikkenwerk zou hebben verricht, indien zij nu voortging met de Radenwet, stelde voor eerst de amen dementen van den heer Roodhuijzen in de af- deelingeD te doen onderzoeken. Na verder debat werd het voorstel van den heer Van Karnebeek, om de behandeling der Radenwet te schorsen en de amendementen van den heer Roodhuijzen in de afdeelingen te onderzoeken, verworpen met 50 tegen 36 stemmen, zuiver rechts tegen links. Besloten werd Dinsdag voort te gaan met de Radenwet. Gemeenteraad van Zaamslag. (Zie verder het Derde Blad). Doordat gi] pijn in den rug bebt van den vroegen tnovgen tot den laten avond. Doordat gi) u uitgeput gevoelt na de minste inspanning. Doordat gij voordurend last hebt van hoofd- pijn, duizeligheid, schemeringen voor de oogen. Doordat gij niet kunt bukken of uit een stoel kunt op staan zonder dat een verschrikkeiijke pijn uw rug doortrekt. Doordat gij stijf wordt in de gewrichten, last krijgt van rheumatiek en jicht. Doordat de nacht u in plaats van rust kwelling en pijn brengt, en gij zenuwachtig, prikkelbaar en moedeloos wordt. En wanneer de aanvangsverschynselen, hier- boven genoemd, veronacbtzaanrd worden, breidt uw ziekte zich hoe langer hoe meer uit en zullen ernstige en gevaarlijke ziekten als ont- steking der nieren en blaas, niersteen, watei- zucht, chronische rheumatiek, verschiompeling der nieren, enz. ongetwijfeld volgen. Behandelt niet de verschijnselen, doch de oorzaak uwer ziekte, uamelijk de nieren, en hiervoor is niets beters bekend dan Fosters Rugpijn Nieren Pillen, het speciale mer- en blaasgeneesmiddel. Zij zijn sedert jaren m ge- bruik om de gezondheid en kraoht der nieren op te bouwen, en een natuurlyke werking van deze zeer belangrijke bloedfilters te herstellen en te onderhouden. Duizenden hebben er hun teruggewonnen gezondheid aan te danken. Let er evenwel op, dat gij de ecbte Foster s Rugpijn Nieren Pillen krijgt en geen waarde- looze namaak. De echte, kenbaar aan e lan teekening van James Foster op het etiket, zyn te Ter Neuzen verkrijgbaar bij den heer A. v. Overbeeke-Leunis, Westkolkstraat. loezen- din« geschiedt franco na ontvangst van post- wissel a 1,75 voor een, of 10,— voor zes doozen. Yergadering van Dinsdag 11 Juni -1912. Yoorzitter de heer Joh. de Feijter, burgemeester-raadslid. Aanwezig de heeren De Kuijter, De Mul, De .Jonge, De Putter, Scheele, De Klerk, A. de Feijter, Faas, Wisse en Ilieleman. VERVOLG. 41. Voorstel van Burg, en Weth. tot wijziging van het raadsbesluit dd. 25 Aug. 1908 tot verleenen eener sub sidie aan de Tramwey-Maatschappij. Ingekomen is een verzoek van de Zeeuwsch-Ylaamsche Tramwegmaatschappij om de vroeger toegekende subsidie's ten bedrage van 625,gedurende 20 jaren, aan haar te willen toekennen, zonder daaraan voorwaarden te ver- binden, daar de subsidies waaraan voorwaarden verbonden zijn in Den Haag bij de berekening van het renteloos voorschot niet meetellen. Wat men met het oog op de exploitatie in de gemeente noodig acht, kan in het raads besluit als wensch worden te kennen gegeven. Burg, en Weth. hebben correspondentie gehouden met den seeretaris der maatschappij, daar ze toch gaarne eenigszins wisten, waaraan ze zich zouden kunnen houden. Eerst werd daarop een vrij wel ontwijkend antwoord ont- vangen, doch na een tweede verzoek om inlichtingen werd medegedeeld dat in deze gemeente los- en laadplaatsen zullen komen aan het dorp, aan den Drieweg, aan de Ronde Putten en aan het Veer. Nu zijn er stemmen opgegaan, om ook aan de Groen straat een losplaats te krijgen. Er is te kenrten gegeven dat, wanneer daartegen geen bezwaar zou ontstaan, ook zeer goed nog wijziging in het plan kon gebracht worden. Na hun onderzoek stellen Burg, en Weth. voor te vol- doen aan het verzoek der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg maatschappij en haar de subsidie toe te kennen door het nemen van een raadsbesluit volgens het door haar inge- zonden model en daarbij als wensch uit te drukken dat de raad ook gaarne aan de Groenstraat een los- en iaad- plaats zou zien gemaakt. Men achtte het niet raadzaam om dat als een bepaalde voorwaarde te stellen, daar men de maatschappij, die voor 1 Juli a. s. in Den Haag de bewijzen moet overleggen van de aan haar toegezegde subsidie s, in hare werkzaam- heden niet wil bemoeilijken. Op een vraag aan welke zijde van het dorp de losplaats bij het dorp komt, antwoordt de Voorzitter dat die komt achter den vnolen in de Ter Neuzensche straat. De heer Scheele wijst er op dat de gemeente nogal een hooge subsidie verleent en dat men in Ter Neuzen blijkens het raadsverslag ook vastgehouden heeft aan de gestelde voorwaarden. Hij zou dat ook willen doen. Aan dat te kennen geven van een wensch hecht hij niets. Polders hebben het ook gedaan en vastgelegd wat naar hun meening in het belang der bewoners is. Naar sprekers meening moet nu de gemeente dat ook doen, om de ver- langens van de belanghebbenden te steunen. Het gaat j niet aan orp, zoo maar f 12,500 weg te geven zonder een voorwaarde te stellen. Hij kan niet inzien, waarom de Staat er niet in tegemoet zou komen. De Voorzitter merkt op dat de maatschappij toch nogal erg benauwd is dat het stellen van die voorwaarden minst genomen groot oponthoud zal veroorzaken, en wanneer men nagaat hoeveel .zij reeds doet om de totstandkoming van het tramplan te bevorderen, dan meenen Burg, en Weth. dat men toch ook geen bepalingen moet gaan op- leggen, waardoor ze in moeilijkheden komen. Het is toch in hun eigen belang om zooveel mogelijk het goederen- vervoer over hunne lijn te trekken en als ze dat kunnen bevorderen door het maken van een wisselspoor op een of andere daarvoor aangewezen plaats, zullen ze dat niet nalaten. De heer Scheele voelt veel voor het besluit van den Zaamslagpolder, die in het belang van een aantal land- bouwers een losplaats aan de Groenstraat als eisch stelde. De gemeente mag dat ook niet laten slippen als voor waarde. De wenschelijkheid uitspreken beteekent niyts. De Voorzitter acht dat er meer voor te zeggen zou zijn, als men niet overtuigd was van de welwillendheid der maatschappij, wier belang daarbij toch zelfook betrokken is. Door voorwaarden te stellen wordt het voorbereidend werk der maatschappij belemmert. De heer De Ruijter is overtuigd dat de maatschappij, als er geen bezwaar tegen is, dat wisseltje aan de Groen straat wel maken zal. Het is ook mogelijk dat er wel bezwaar tegen blijkt te zijn en dan zou het toch jammer zijn dat de heele zaak niet tot stand kon komen omdat dat wisseltje niet kan worden gemaakt. En dat zou het geval worden, als er bepaald als voorwaarde van het verleenen der subsidie het maken van die wisselplaats gesteld was en het bleek later dat die niet gemaakt ken worden. De heer A. de Feijter acht het toch een billijk ver- langen, dat er aan de Groenstraat ook een wissel zou gemaakt worden. De heer De Ruijter verklaart daar ook voor te zijn, maar merkt op dat het toch eigenlijk ook maar een eindje van den Drieweg is en het is ook niet ver gelegen van de losplaats aan het dorp, nu deze aan die zijde komt. Kon het dus niet, dan zou het jammer zijn, de tram daarop te doen afstuiten. Kan het, dan zal de maatschap pij het uit zichzelf wel doen. De heer Wisse zou het ook jammer vinden dat door zoo iets de zaak wordt opgehouden en is er voor om het als wensch uit te spreken. De heer Scheele is het daar niet mede eens. Hi) vraagt is de eisch onredelijk. Is dat het geval, dan kan men het laten zakken, maar is het billijk, dan moet men er aan vast houden. Hij acht het wel degelijk van belang dat er aan de Groenstraat een laad plaats komteen belang- rijk deel van de gemeente kan daarvan profiteeren. I)e Zaamslagpolder zorgt natuurlijk voor zichzelf, maar de Raad moet voor de geheele gemeente zorgen daar dragen alle ingezetenen aan bij, ook de menschen die in de polders wonen die van die laadplaats profijt zouden hebben. De Raad moet er aan vast houden, de wenschelijkheid te kennen geven beteekent niets. De heer De MulDe Zaamslagpolder heeft besloten geen subsidie te verleenen als daar geen laadspoor komt. De heer Wisse: We kunnen ons bij dat besluit aan- sluiten door de wenschelijkheid van het maken van die laadplaats uit te drukken. De heer De MulJa, maar eigenlijk beteekent het uit spreken van die wenschelijkheid niet veel. De heer Scheele: Geen spetter! De Voorzitter: Ze zullen het wel doen. Ze zijn maar verlegen dat we hun in moeilijkheden zullen brengen met het als voorwaarde te stellen, want dan moet er weer wijziging in het ingediende plan gemaakt worden en dat is een veel omvattend werk. De heer A. de Feijter kan niet begrijpen dat die eisch tegenstand zou verwekken bij het Rijk en de Provincie. De Voorzitter betoogt dat* het niet raadzaam is nu wijzigingen in het plan aan te geven. Men moet bedenken dat de maatschappij met 19 gemeenten en ongeveer '100 polderbesturen moet onderhandelen. Als die nu alien wijzigingen gaan verlangen, is het niet als een kleinigheid te beschouwen om de plarinen weer geheel te gaan orn- werken. Het plan is nu al ingediend en aan het Mini- sterie van Waterstaat, dat over die zaak moet beslissen stelt men zich niet tevreden met een eenvoudig briefje dat die en die verandering nog in het plan moet worden gemaakt. De heer Scheele is het daarmede niet eens. Waarom is de kaart niet eens eenigen tijd ter visie gelegd, dan had jnen eens kunnen zien hoe het plan er voor deze gemeente uitzag. Wat nu gevraagd wordt, een laadspoor meer, is toch zoo geen geweldige verandering De Voorzitter merkt op dat de kaart van het tramplan al lang bij het gemeentebestuur berust. Daar staan geen laadplaatsen op. De heer Scheele: Als ze die or dan nog alien op moeten zetten is het ook een kleinigheid om er een meer op te zetten. Dat is maar eene kleine aanteekening. Hij vraagt om de zaak nog eens aan te houden voor nader onderzoek. Dan kunnen Burg, en Weth. nog eens correspondeeren. De Voorzitter wijst er op dat dit niet kan. De maat schappij moet voor 1 Juli a. s. hare mededeeling omtrent de subsidie met de bewijzen bij de Regeering inzenden. Als thans geen besluit genomen werd en weer opnieuw aan het correspondeeren gegaan, zou het te laat worden om voor dien datum klaar zijn. Naar aanleiding eener opmerking dat het wel noodig zou zijn om althans de vanwege de maatschappij aange- geven laadplaatsen in de voorwaarden op te. nemen, daar anders later wel eens kwestie zou kunnen ontstaan, als het plan niet volgens de beschrijving van den secretaris werd uitgevoerd. wie hem ook machtiging had verleond om aldus te schrijven, deelt de Voorzitter mede dat het de bedoeling van Burg, en Weth. is om de subsidie te ver leenen onder voorwaarde dat laadplaatsen zullen gemaakt worden aan het Dorp, de Drieweg, de Ronde Putten en het Veer en de wenschelijkheid uit te spreken, dat er ook no" een gemaakt wordt aan de Groenstraat. Om aan hot verleenen eener subsidie van 635,— ge durende 20 jaar de bovenvermelde voorwaarde te ver- binden, wordt aangenomen met 10 tegen 1 stem, die van den heer Wisse, die geen voorwaarden wilde stellen. Om tevens de wenschelijkheid uit te spreken voor het aan brengen eener laadplaats aan de Groenstraat, wordt eveneens aangenomen met 40 tegen 1 stem, die van den heer Scfteele, die dat ook als voorwaarde wenscht opge- nomen te zien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 6