Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 15 Juni 1912. BEPROEEDE LIETDE. 52e Jaargang. Buitenland. No. 5775. FEUILLETOH. Predikbeurten. T'W'ISELDIE] SXjJLXD. ENGELAND. Volgens een bericbt van gisteren uit Leith hebben de bootwerkers aldaar bij stemming be- sloten aan het werk te blijven. Daar de pogingen van de Regeering om een oplossing van het geschil te krijgen zouder resultaat zijn gebleven, moet zij besloten hebben daartoe voorloopig geen pogingen meer te zullen aanwenden. De partijen moeten nu hun geschil maar zelf uitvechten. Nu de patroons van het Londensche haven- bedrijf volhouden niet in een verbond begrepen te kunnen worden en er onder de arbeiders verdeeldheid bestaat ten opzichte van de leiding van de staking acht de regeering haar verdere inmenging ijdel. Zij wil ook niet stelselmatig bij elk arbeidsgeschil met een wet tusschen- beide komen. De Daily Chronicle is het met dat besluit Daily Telegraph zegt, dat nu de alge- staking meer en meer een mislukking bij de stakers de verbittering toeneemt. over de lauwheid van de vakver- eens. De meene blijkt, Zij klagen eenigingen. Het verzoek om geldelijken steun heeft slechts vijftig pond opgeleverd. Ook lokt het eigen- machtige optreden van Tillett scherpe kritiek uit, o.a. bij verscheiden leden van de Arbeiders- gartijders uit het Lagerhuis en andere voormannen van de werklieden. Zij vinden, dat de vak- verepnigingen buiten Londen hadden moeten geraadpleegd worden voor de aanbevelfng tot een algemeene staking werd uitgevaardigd. Nu weigerden de meesten de aanbeveling op te volgen. Volgens de Daily Telegraph is de staking te Manchester haar einde nabij. Dinsdag staakten er 1200 bootwerkers, maar gisteren hervatten zij het werk. Het comite van de staking te Londen vaardigde Woensdagavond een manifest uit, waarin men kan lezen dat het de nederlaag erkent. Het verklaart zich immers bereid tot een eervolleu vrede. Volgens het verbond van reeders is de staking vrijwel aan het verloopen. Slechts doordat de lichterschippers blijven staken, is het mogelijk de staking nog vol te houden. In de andere takken van het havenbedrijf vragen hier zooveel mannen om weer in dienst genomen te worden genomen, dat het verbond van reeders velen naar Southampton en Wales heeft gestuurd. Het stakingscomite, dat volhoudt dat de staking toeneemt, ofschoon volgens alle betrouwbare be- richten het tegendeel het geval is, heeft bekend gemaakt dat het geen bijzondere vergunningen meer zal geven voor het vervoer naar Londen, omdat er misbruik van gemaakt is. Te Southampton is de stand van zaken gisteren verbeterd, want velen die Woensdag van zins waren te staken, zijn van gedachten veranderd en staken niet. Bovendien zijn Donderdagochtend uit Londen een honderdtal werkwilligen aangekomen. Dientengevolge zullen overmorgen de Edinburgh Castle van de Union-Castlelijn en de St. Paul, die naar Amerika moet, op tijd kunnen ver- trekken. Te Manchester blijven de bootwerkers zeer verdeeld. De kanaalmaatschappij heeft de (43 De vreemde liet een dof kreunen hooren, rukte zich los, maar bleef daarop tegen een boomstam geleund staan. Doodskop haalde een vuursteen te voorschijn, zocht van den grond dennenhouten takken op, waarvan hij zich bij het visschen bediend had en stak deze in brand. Hij hief een vlammeud stuk hout op. De onbekende trachtte zich voor het roode schijnsel te verbergen, alsof hij de ontdekking vreesde, welke hij door een gevoel van zwakte of uit de oriverschilligheid der wanhoop, toch niet bij machte was te verbergen. //Gustaaf Horen riep Doodskop in dehoogste mate verbaasd. z/Ja, ik ben het," antwoordde deze schor. //En in de uniform van het infanterie-regi- ment Sehwerin ging de oude voort. //De duivel moge me halen, man heer Horen wilde ik zeggen, ik hoop toch niet dat je gedeserteerd bent //da, ik ben gedeserteerd," antwoordde Gustaaf vol wanhoop in blik en stem. //Men heeft mij bedrogen, of het kan ook het ongeluk geweest zijn, dat mij schrede voor schrede vervolgt, bij alles wat ik doe. 't Is een vloek, die op mij rust en dien ik niet ontloopen kan. loen ik mij liet aanmonsteren, heette het dat wij nog voor het einde der week naar Bohemen zouden marcheeren, waar groote stakers daar opgeroepen tot werkhervatting, verklarend dat er genoeg werk voor goed loon te doen was. Te Bristol hebben zich de sleepers bij de staking aangesloten desniettemin kon- de Royal George op tijd van daar naar Canada vertrekken. Het Londensche stakingscomite heeft gister- middag besloten een noodhulp-comite te be- noemen, om met de regeering en het Parlement voeling te houden. Dit wordt als een teeken beschouwd dat de vrede in aantocht is. TER NEUZEN, 14 Juni 1912. Tot dijkgraaf van den Zeven-Triniteitpolder werd herbenoemd de heer Aarn. de Bruijne, en tot plaatsvervangend dijkgraaf de heer J. de FeijterDees. Van welwillende zijde deelt men ons mede dat jl. Zondag, 's morgens 10 ure, in de Sint- Willebrorduskerk alhier, de Weleerw. heer P. F. Martens, die 1 Juni 11. op het Groot Seminarie te Hoeven tot priester was gewijd, zijne plech- tige Eerste H. Mis opdroeg. De Neomist werd daarbij geassisteerd door den Weleerw. heer A. Bouwmans, kapelaan alhier, en den Weleerw. heer Baetens, kapelaan der St.-Josefkerk te St.-Nicolaas, als diaken en sub-diaken. De Weleerw. heer P. F. Martens, heeroom van Neomist, pastoor der St.-Josefkerk te St.- Nicolaas, fungeerde als presbijter assistant. Verder assisteerden deZeereerw. heerKerstens en een der Zeereerw. Paters der Capucijnen te Sluiskil. Na het H. Evangelie beklom de Zeereerw. Pater Guardiaan te Sluiskil den kansel, en sprak den Neomist in zeer hartejijke woorden toe, schetste in gloedvolle woorden de verheveuheid van het Priesterschap. Tenslotte wekte Z.Eerw. de familie, en de zeer talrijk aanwezige parochianen op tot een vurig gebed voor den nieuwgewijden priester, eersteling uit Ter Neuzen. Voor en na de H. Mis werd een Te Deum en Veni Creator gezongen. Na den dienst werd door den Neomist aan velen zijuer familieleden de H. Communie uitgereikt. De Cinema-Pathe. Sinds geruimen tijd hoorde men hier ter plaatse spreken over het oprichten van een blijvende cinema, totdat dan thans de voltooiing daarvan nabij is en wij in de gelegenheid zijn gesteld het nieuwste wat op dat gebied vertoond wordt, te bezichtigen. Sinds eeuwen is het in beeld brengen van menschen, dieven, landschappen, kortorn van alles wat door natuur en menscben werd ge- schapen, beoefend. En na zeer vele verbete- ringen in de fotografie, heeft de menschheid uitgevonden, vele beelden weer te geven, niet alleen zooals zij zich een ondeelbaar oogenblik bevinden of bewegen, maar een geheel wille- keurige tijd kunnen geschiedenissen weer levend aan ons voorgesteld worden. Wie heeft ze niet gezien, de levende beelden. Bij wie hebben zij niet de sterkste verbeelding overtroffen. Iemand die een mooie reisbeschrijving weet te geven en zeer sterk is in 't voorstellen der verschillende natuurtafereelen en persoonlijke ondervindingen zal een onuitputtelijke bron voor zijne beschrijving vinden bij het nog eens zien van hetgeen hij beschrijven wil. Wanneer men met iemand kan spreken over een stad of streek die daar ook geweest is, vindt men zulks o, zoo veldslagen zouden plaats hebben. Voor enkele dagen kwam het bericht, dat de Koning reeds den 15 Februari te Hubertsburg vrede gesloten had met Oostenrijk, en dat alle troepen vooiv loopig te Koolberg in de kwartieren moesten blijven. Ik echter kan niet langer wachten, want ik moet weg weg uit dit vervloekte land z/Ja, ja, dat is nu allemaal mooi en wel, maar daartoe ben je den verkeerden weg ingeslagen. Wat wil je nu hier uitvoeren En het land is toch ook niet vervloekt, op zijn hoogst een of twee menschen, die er zich in bevinden. Het kan voor u echter leelijker afloopen, dan met een paar dagen arrest Horen huiverde Wat bedoel je daarmee „Ja, weet ik 't. Als de koning't hoort, dan krijg je een half dozijn blauwe boonen in het lijf, misschien laat hij je ook hangen. Wie kan 't weten z/Mij is alles goed. 'tis altijd beter dan deze marteling." Ge praat als een kind. Wat weet gij er van, hoe 't iemand te moede is, die den strik reeds om den keel voelt Ga met mij mede naar mijn woning, ik moet me drogen en dan zullen we eens zien, of we u niet op den goeden weg kunnen helpen. Komaan man, niet getreuzeld of denkt ge dat ik u verraden zal z/Ik zal met je gaan. Ik kwam hier om iets te doen, waarin gij mij hinderdet. Misschien is 't goed zoo, en daarom ga ik met je mee. Ik werd met geweld hierheen getrokken, hier naar dit water. En het zal mij weder aan- trekken. Ik had naar de kust kunnen vluchten, aangenaam. Hoeveel te meer wanneer beiden het bezochte in beeld voor zich zien. W ij zullen nu spotdig in de gelegenheid gesteld worden in de gevestigde Cinema-Pathe op de Markt in het Botel Centraal wekelijks een of twee nieuwe program ma's te zien opvoeren. De inrichting belooft te worden een van de schoonste op haar gebied. De programma's zullen samen gesteld worden uit nummers die met zorg zijn gekozen, ook voor kinderen. Gisterenmorgen deed het vinden van klom- pen in een roeiboot van een vaartuig, liggende aan de Heerengracht, alhier, het vermoeden rijzen dat ter plaatse iemand verdronken was. Al spoedig 'oleek dit bewaarheidmen zag tusschen den wal en het vaartuig een lijk drijvende. Het bleek te zijn, dat van J. A. H., oud 77 jaar. Het lijk was bijna geheel ont- kleed. In het vooronder van het vaartuig werden zijne kleederen gevonden en daarbij een met potlood geschreven briefje, dat geen twijfel overliet omtrent een plaats gehad hebbende betreurenswaardige daad. De Vlaamscbe Gazet meldt Het gouvernement heeft in aanbesteding ge- legd de werken, die moeten uitgevoerd worden om den laatsten hinderpaal te doen verdwijnen, die de groote scheepvaart in het kanaal van Ter Neuzen belemmert. Het geldt uamelijk de afbraak der oude brug-baau van Selzaete, de verbreeding en de uitdieping van de vaart in den omtrek dier brug. Nog onlangs was een groote transatlantische stoomer genoodzaakt te lichten, om, komende naar Gent, door deze vernauwing te geraken. Bij Kon. besluit van 10 dezer is benoemd tot lid van het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen voor het district Tholen en St. Philipsland, met de gemeecten in Noord- Brabant aan de Schelde en Zeeuwsche Stroomen grenzende, de heer W. Moelker, oesterkweeker te Tholen. Sluiskil. Donderdag jl. bij 't uitgaan der school hadden een paar jongens de aardigheid om aan de voetbrug te hangen, toen zij werd dicht gedraaid. Ongemerkt waren zij onder de brag gekropen en vonden al hangende met de brug mee te draaien zoo prettig. Een ervan een jongen van 7 jaar I. M. liet bij een peiier gekomen niet gauw genoeg los, zoodat hij tusschen brug en peiier boklemd geraakte. De brugdraaiers meenden dat er iets aan de brug haperde en gingen eens onderzoeken. Hoe groot was hun schrik echter, toen zij den kleioe ontdekte. Spoedig was hij er van tusschen ge- haald. Had men de brug geheel dicht gedraaid zeker was het kind vermorzeld geweest. Even- wel zag het knaapje er deerlijk uit. Aange- zicht en beenen waren erg gekwetst. Daar het kereltje niet kon gaan, werd hij met een karretje naar huis gebracht. Ook klaagde het kind over hevige pijnen in 't lijf. Koewacht. Woensdag werd ten huize van den heer E. de Vleeschouwer eene vergadering gehouden van stembevoegde ingelanden van den polder Nieuw Karnemelk. Door den dijkgraaf, den heer C. P. J. Dierick, werd een uitgebreid verslag uitgebracht voor den nieuwen keiweg, die dezen zomer voltooid zal zijn waarvan de werkzaamhedeu goed opschietei# Uit de reke- ning en verantwoording van den ontvanger- griffier bleek, dat in het dienstjaar 1911/1912 aan onderhoud en aanleg van wegen was uit- gegeven 13342,28. De totale uitgaven be- droegen 15000.555. De inkomsten, waaronder om over zee te ontkomen, maar ik moest toch naar de kolk, hoe mijn gezond verstand er zich ook tegen verzette. En nu weet ik ook hoe alles zal eindigen. Dat was de taal van een ongelukkige, die alle vertrouwen verloren had daar hij zich aan handen en voeten gebonden ziet. Doodshoofd had iutusschen de visschen voor- znoverre hij ze nog vinden kon, weder bijeen gebracht. Hij wierp daarop het brandende dennenhout in het water, en klauterde naar boven, nadat hij zich vergewist had, dat Horen hem volgde. Met vluggen tred schreed de oude over de brug. Gustaaf daarentegen liep langzaam en weifelend, dicht langs de leur.ing, waarover men in de zwarten afgrond kon zien. Het was hem onmogelijk de betoovering af te weren, welke hem naar deze plek trok, hoewel hij zich niet verheelde, dat deze aantrekkingskracht op zijn verderf moest uitloopen. Voortdurend moest de boschwachter zijn be- geleider aansporen om wat sneller te loopen, tot zij eindelijk de hut bereikten. In den grooten uit leem en tegels gebouwden oven braudde nog een goed turfvuur. Doodshoofd verwisselde van kleeren, dat wil zeggen, hij sloeg een ouden paardendeken om het lichaam, terwijl hij zijn natte plunje aan groote spijkers ophing, die boven in den haard gesla gen wjiren. Daarop kookte hij een deel van de meegebrachte visschen, dwong Gustaaf er van te eten en tastte zelf ook duchtig toe. Zijn gewone spraakzaaraheid scheen hem echter verlaten te hebben. Zijn hoofd zat zoo vol een geldleening van 16700, bedragen. 20445,905; zoodat er nog een batig saldo was van f 5445,35. De begrooting voor het volgende dienstjaar bedroeg in inkomsten en uitgaven 7553,47. Zondag 16 Juni 1912. Bethel" (Kandeelstraat). 2 u. en 5J u., leeskerk. RECHTSZAKEN. Voor het Kautongerecht alhier hadden zich hedenmoi'gen te verantwoorden 6 vrouwen en de dochter van een hunner, beklaagd van hin- derlijk volgen van een werkwillige tijdens de staking in de maand April. De getuige, de agent van politie Van Doorn, decide omtrent de handelingen van de beklaagden een en ander mede en wees drie hunner als de ergsten aan. De beklaagden hadden op de verklaringen van den getuige nog al een en ander aan te merken. De ambtenaar van bet O. M. acbtte het ten laste o-elegde overtuigend bewezen en meende in verband met de omstandigheden waaronder het feit was gepleegd, tijdens eene staking, niet te clement te moeten zijn, en eene niet te geringe straf te moeten eischen. Tegen de drie vrouwen die konden worden beschouwd als de aanvoersters van de anderen, eischte hij 14 dagen hechtenis, tegen de overigen 10 boete of 10 dagen hechtenis. Enkelen der beklaagden ontkenden hierna nog bij herhaling enkele handelingen die de getuige hun had ten laste gelegd, terwijl een hunner de geeischte straf te zwaar achtte in verband met het aandeel dat zij in deze zaak had gehad. De uitspraak werd bepaald op 28 Juni a.s. Arvondissements-Rechtbimk te Mitldelburg. De recbtbank heeft in hare zitting van 14 Juni de volgende vonnissen uitgesproken A. M., oud 15 j., koewacbter te St. Kruis, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal veroordeeld tot 9 maanden tuchtschool. (Eisch 4 maanden). lo. V. L. d. R., oud 12 j., zonder beroep 2o. F. B. C., oud 11 j., zonder beroep, beiden te Zuiddorpe, zijn wegens als voren veroordeeld, ieder tot 1 maand tuchtschool. (Eisch idem). P. A. G., oud 36 j., stationschef te Kijkuit (Axel), beklaagd van het veroorzaken van gevaar op een spoorweg, is vrijgesproken. (De eisch was 1 week gevangenisstraf). gedachten en plannen, dat hij daardoor bijna geheel bet gebruik van zijn toDg vergat. XIX. Het was omstreeks het middaguur. Else zat in gedachten verdiept op haar kamer aan haar werktafeltje. Toevallig keck ze door haar ven- ster den landweg op, waar iets zeldzaams haar aandacht trok. Vijf soldaten met geweer en sabel, de driepuutige muts op 't hoofd in slob- kousen, kwamen op de boerderfj aanmarcbeeren. Haar vader stond in de huisdeur, welke onder haar venster was. Ook hij keek naar de nade- rende soldaten. De eerste gedacbte, die Else had, was, mis schien bevindt Gustaaf zich onder die vijf, maar weldra zag ze, dat dit niet het geval was. Toch bleef ze onafgebroken met belangstelling de naderende krijgers beschouwen en vroeg zichzelve af, of zij wel tot het regiment be- hoorden, waarbij Gustaaf zich had laten aan- werven. Zou hij nog in Kolberg zijn i ,/De soldaten hielden voor de deur van de boerdery halt. De eigenaar begroette hen met een vriendelijken hoofdknik. (Wordt vervolgd). m, MIM Mf.TTTfli JETervormde KerJt. 9 u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Doopsbediening. "%Vo^nsdasr 19 Juni, savondsouur, Ds. Timmerman en Ds. Hulsteijn, Gebeds- ure voor het Zendingsfeest. 2 u., Ds. H. Akerslobt v. Houten Roos, van Sas van Gent. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9i u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde KerJcen. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. 9 u. en 2 u., Ds. G. W. Akkerhuis.v.lerseke. 9 u., Ds. Chr. Bruins en 2 u., leesdienst. 9 u. en 2 u., Ds. 11. Dijtenhoudt. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Ter Neuzen. Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Axel A. B. Zaamslag Hoek. Gereformeerde Gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen." 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Evangelisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 2 u., Ds. Chr. Bruins, van Axel. LoJcaal Ter Neuzen. 9 u., Loltaal „Eben-Uaezer(Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5