Gemengde berichten, TER NEUZEN, 12 Juni 1912. In de gisteren alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder Kleine Zevenaar is benoemd tot ontvanger- griffier de heer A. P. de Yos, te Ter Neuzen. In de gisteren alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder Oude Zevenaar is herbenoemd tot dijkgraaf de heei D. J. Dees, terwijl tot ontvanger-griffier werd benoemd de heer A. P. de Vos. Betreffende de vergadering van //Hulp in Nood" alhier op j.l. Zaterdag valt nog te ver- melden dat in de vacature van commissaris be noemd is de heer L. van Driel met 104 stemmen. Yerder verkregen de heeren J. van Wijck 56 en D. Yersluijs 30 stemmen. Het Provinciaal Comite van anti-revolu-» tionaire kiesvereenigingen in Zeeland zal den 17en Juni a. s. te Ter Neuzen in buitengewone vergadering bijeenkomen in het hotel Pays-Bas. Onder meer zal op die vergadering het volgende voorstel der anti-revolutionaire kiesvereenigingte Goes worden behandelda. Hetvraagstukomtrent de volkomen gelijkstelling tusschen openpaar en b'ijzonder onderwijs urgent teverklaren b. in de centra onzer provincie in overleg met de audere rechtsche organisaties, vergaderingen te beleggen, waar de urgentie van de rechtsgelijk- heid op't gebied van't onderwijs worden aan'ge- tooudc. Aan de deputaten-vergadering voor te stellen de volkomen rechtsgelijkheid tusschen de beide takken van ons volksonderwijs op het program van actie te plaatsend. de andere Prov. Comite s uit te noodigen adhesie te be- tuigen met het voorstel, opdat de kans dat dit punt op het program kome, zoo grootmogelijkzij. Des namiddags te half drie zal een openbare vergadering worden gehouden in het Gerefor- meerde kerkgebouw, waarbij Ds. H. C. Hogerzei. van Vlissingen een politieke rede zal houden, getiteld //Welken kant moeten we uit Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg werd heden aanbesteed de voorziening van de boorden van het kanaal van Ter Neuzen. (Raming 5000.) Inschrijvers waren de heeren J. de Bree Fz. voor 5500 Firma Mees Visser te Papendrecht voor 5450; M. A.Yerschelling voor f 5132 A. Kaan Jr. voor 5100 P. Dekker te Veere voor 4700 G. J. Balkenstein Jr. voor 4687 G. A. van der Straaten voor 4550. De inschrijvers bij wier namen geen woonplaats is vermeld, wonen alle te Ter Neuzen, Maandag is te Hoofdplaat benoemd in de onder wijzersvacature school A (kom) de heer C. J. C. Eggermont te Clinge de heer C. J. Kotvis te Hoofdplaat verwierf 2 stemmen. Mej. M. A. Borm, te Hontenisse, is tot onderwijzeres benoemd aan school A, terwijl mej. A. van den Berg, te Haarlem, benoemd werd aan school B (Slikplaat). Zondagvoormiddag nam Ds. K. K. de Jong te Schoondijke afscheid voor een talrijke schare belangstellenden, naar aanleiding van 1 Cor. 16 13a, wegens vertrek naar Engelum. Aan het eind der godsdienstoefening werd hij toe- gesproken namens den kerkeraad en door Ds. Pattist van IJzendijke, namens den ring. Den vertrekkenden predikant werd"daarop toegezongen Gez. 224 1. De buitengewone regenval bij de onweers- buien op j.l. Zondag schijnt in het Land van Cadzand op verschillende plaatsen veel schade veroorzaakt te hebben. Zeker is het, dat hier en daar de hagel zeer belangrijke schade ver oorzaakt heeftzoo werd ons een handvol vlas veitoond, onwillekeurig uitgetrokken, waarop 69 °/0 schade was gekomen. De partij vlas staat onder Schoondijke. rijdag jl. is de nieuwe polder aan den Spoordam onder de gemeente Woensdrecht, welke bij den Septemberstorm van het vorig jaar, toen de indijking pas geheel klaar was, onder- geloopen is door het wegslaan van de dijken, opnieuw gedicht geworden. Met de herbedijking werd begin April van dit jaar begonnen door den heer J. Lindenbergh Cz. te Wemeldinge. Er zijn thans ruim 300 menschen aan het werk voor deze bedijking. Sluiskil. Het 8jarig knaapje M. St. viel Dinsdagavond in het kanaal en verdween in de diepte. Gelukkig voor hem ging het werk aan de» Cokesfabriek juist af, zoodat er weldra hulp voor hem opdaagde. De werkman D. v. A. slaagde er in den jongen op 't oogenblik dat deze weder aan de oppervlakte kwam, te grijpen en te redden. St Jansteen. Een paar woninghuurders al hier gingen Maandag jl. gezamenlijk hnnne huurpenningen bij hun huisbaas voldoen en hadden voor die gelegenheid eenige personen medegenomen voor getuigen. De huurprijs was in dien toestand gebracht dat ruiming der woning niet kon uitblijven. Vandaar dat zich onmiddellijk bij het intreden der woning van den huisbaas, tegen diens vrouw onaangenaamheden voordeden, die zoo hoog liepen dat een waar gevecht ontstond, waarbij de vrouw een deerlijke mishandeling opliep. De politie is hiermede in kennis gesteld en proces-verbaal opgemaakt. Maandag is de weduwe fl. Zijlstra te Uit- wellingerga (Gr.) 100 jaar geworden. Het oudje is nog zeer monter, maar stokdoof. Te Delft is Dinsdagmorgen de 60jarige werkman T. van een wagen op straat gevallen en op de plaats dood gebleven. Te Drunen is Maandagavond tijdens een onweder de 24jarige landbouwer J. v. S. door den bliksem gedood. Terwijl zij bezig was een koe te melken Op de stadsweide te Harderwijk, is de wed. R. Smit tijdens een hevig onweder, dat zich bo- ven die gemeente ontlastte, door den bliksem getroffen en onmiddellijk gedood. Zij laat 7 kinderen achter. waarvan vijf nog te jong om in hun onderhoud te kunnen voorzien. Maandagnamiddag is in de buurt Dalem te Kerkdriel de bliksem gestagen in drie arbeiderswoningen, die geheel zijn afgebrand. Ze waren niet verzekerd. De Leidsche politie heeft Maandag de hand gelegd op een 16jarig meisje, dat zich heeft schuldig gemaakt aan berooving op straat van schoolgaande meisjes, wien zij oorbellen en broches ontstal. Zij had nog verscheidene van diefstal atkomstig sieraden in haar bezit. Verstikkende gassen. Te Lutjewinkel, in de gemeente Winkel (N.-H.), was de heer J. Nobel, landbouwer aldaar, met zijn zoon bezig den ierkelder bij zijn boerderij schoon te maken. Hij bemerkte daarbij, dat de pomp, waarmee de kelder werd ledig gepompt, ver- stopt was geraakt, Teneinde dit gebrek te verhelpen, opende hij het luik, waarmede de kelder gesloten was en daalde langs een ladder in den bijna ledigen kelder af. Hij geraakte echter terstond be- dweld door de verstikkende gassen, welke zich daarin hadden ontwikkeld, en viel bewusteloos aan den voet van den ladder neer. Zijn zestienjarige zoon, die het gevaar be merkte, waarin zijn vader verkeerde, riep dadelijk om hulp, waarop een buurman, de heer F. A. Boekensteijn, toesnelde en in den kelder afdaalde, met het gevolg, dat ook hij daarin bedwelmd neerstortte. Hetzelfde lot trof den zoon en een anderen buurman, den heer J. Ham, die ook in den kelder waren afgedaald, zoodat vier menschen bewusteloos in de verstikkende ruimte lagen. Een panische schrik ontstond onder de in- middels toegesnelde menigte menschen, die jammerend heen en weer liepen. Gelukkig had de heer G. Nobel, broeder van bovengemelden J, Nobel, de tegenwoordigheid van geest, hande- iend op te treden. Snel bond hij zich een touw onder de armen, nam een tweede touw en daalde daarmede, na eerst diep ademgehaald te hebben, in den kelder af, bond toen vlug het touw om een der slacbtoffers, waarna het ter- tond naar boven werd getrokken. Yiermaal volbracht de heer Nobel deze moedige daad en hij had de vpldoening, alle vier de personen, hoewel nog geheel bewusteloos, naar boven te brengen. Langzamerhand keerde bij alle vier de slachtoffers het bewustzijn terug. Zij zijn thans alien buiten gevaar. (N. v. d. D.) De gestoorde bruiloft. De Arnhemsche recherche was te weten gekomen, dat zekere M. W., wonende te Antwerpen, wiens opsporing de officier van justitie te Alrnelo had verzocht wegens gepleegd bedrog, Maandag te Arnhem in het huwelijk zou treden. De recherche heeft de huwelijks-voltrekking ten gemeente- huize niet gestoord en evenmin de daarop vol gende kerkeljjke inzegening en den maaltijd welke plaats had in de zaal van een koffiehuis, maar na afloop daarvan trad zij op en arres- teerde den ontstelden bruidegom, die per rijtuig naar het politiebureau en vervolgens naar Al melo werd overgebracht. o too LI Na verhoor door den rechter-commissaris is hij eergisternamiddag weer op vrije voeten gesteld. Tegen den opperwachtmeester J. A. R. van het 3e regiment huzaren, is door den au- diteur-militair te 's Gravenhage een vervolging ingesteld op grond van art. 249 Wetboek vaa Strafrecht, wegens het plegen van ontucht met aan zijn gezag onderworpen militiaren van zijn eskadron. Beklaagde is in voorarrest in het iuis van bewaring aldaar ingesloten. De ove- rige in deze zaak betrokken mindere en gradu- eerde militairen zullen vermoedelijk door den korpscommandant uit den dienst worden ver- wijderd. Tegen een 50tal ingezetenen van Doornspijk is een vervolging ingesteld wegens wanbetaling van den Hoofdelijken Omslag over 1911. Zij ontzeggen echter den fiscus het recht, de in- vordering te doen, op grond, dat de gemeenteraad de gemeentebegrooting voor 1911 niet heeft vastgesteld, zooals art. 20 van de gemeentewet voorschrijft. De Scheepvaarttentoonstelling te Amster dam In een onder voorzitterschap van Mr. Smeenge gehouden vergadering van het Uitvoerend Co mite der Tentoonstelling op Scheepvaartgebied in 1913 werd door den secretaris, den heer J. S. Meusen, mededeeling gedaan van een schrijven der Commissie tot vorming van het Waarborg- fonds voor den tentoonstelling. Blijkens den inhoud van dit schrijven, is de Commissie tot vorming van het Waarborgfonds onder voorzitterschap van den heer C. G. Yattier Kraane er in geslaagd het geheele benoodigde kapitaal ad 100.000 bijeen te brengen. Boven- dien bleek nog, dat reeds voor een belangrijk bedrag boven dit kapitaal werd ingeschreven, en dat nog verschillende inschrijvingen te wach- ten zijn, Hierdoor zal het Uitvoerend Comite in staat wb'rden gesteld op nog doeltreffender wijze dan voorgenomen was, uitvoering aan zijn plannen te geven. Dezer dagen vervoegden zich ten huize van de wed. M. onder Abcoude twee net gekleede personen, die, na een poosje vriendschappelijk gesproken te hebben haar mededeelden dat zij twee honderd gulden van een bankinstelling te wachten was. Het bewijs werd geleverd door een schrijven, waarin natuurlijk was vermeld, dat wegens de te maken kosten een bedrag, in dit geval f 17,85, vooruit moest betaald worden. Daar de weduwe geen gepast geld had, gaf zij een bankbiljet van 25. De heeren hadden hiervan niet terug, dit was evenwel geen bezwaar het te veel van de 25 zou bij een familielid in het dorp Abcoude worden bezorgd. Hieraan werd niet voldaan, wat kwade vermoedens wekte. De politic werd met het geval in kennis gesteld, die een onderzoek instelde. lumiddels waren zij naar Ter Aa bij Breu- kelen vertrokken en trachtten aldaar eveneens een boerin op te lichten. Deze kreeg echter argwaan, en nadat beide personen vertrokken waren, waarschuwde zij onmiddelijk de politie die hen al spoedig wist op te sporen en aan te houden. Maandag zijn zij te Abcoude met verschillende personen geconfronteerd, waarvan het resultaat was, dat zij op last van den burgemeester naar Utrecbt zijn overgebracht, om ter beschikking van de justitie gesteld te worden. Naar men verneemt hebben zij ook op andere plaatsen dergelijke praktijken uitgeoefend of gepoogd oplichting te plegen, zoodat het zeer waarschijnlijk een goede vangst is, die de politie heeft gedaaD. Een der knapen, die bij de reeds gemelde iustorting van het betondak der zweminrich- ting te Ehrenfeld bij Keulen gewond werd, is overleden, zoodat dit ongeluk2 jonge menschenle- vens heeft gekost. Een maand geleden ongeveer verloor de prinses de Caraman-Chimay te Parijs een kost- baren pels. Was die haar ontstolen? Had zij hem verloren Men tastte in het duister, toen ze dezer dagen den bestuurder van een huur-auto daarmee be- kleed zag. Ze bracht de politie op de hoogte, die den man arresteerde. Bij het verhoor bleek, dat deze den pels onder een bankje in een koffiehuis te Montmartre ge- vonden had. Daar de iniichtingen over den chauffeur gunstig luidden werd deze weer op vrije voeten gesteld en bleef de prinses in het bezit van haar bontmantel. Van 1 tot 9 September zal bij Temsche aan de Schelde in Belgie een wedstrijd van watervliegtuigen plaats hebben. In de officieren-societeit van het 177ste infanterie-regiment te Dresden werden eenigen tijd geleden onregelmatigheden ontdekt, die, in cijfers uitgedrukt, de hoogte van 60.000 mark bereikten. Deze ongeregeldheden werden den penning- meester van de societeit, sergeant-majoor Robert Merkel, ten laste gelegd, en gaan terug tot het jaar 1904. Zaterdag moest Merkel zich wegens bedrog, ontvreemding, stukkenvervalsching en onjuiste aangifte voor den krijgsraad der lste Saksische divisie verantwoorden. De beklaagde bevond zich sedert 5 November van verleden jaar in voorarrest. Hij loochende tijdens de behandeling van het proces alle schuld en gaf zich uit voor een slachtoffer der om- standigheden. De societeit had, naar zijn be- weren, van den aanvang af in schulden gestoken en rendeerde niet. De onjuiste kasrapporten werden dus door hem opgemaakt, om den pre sident der societeit, kapitein von Loeben, de schulden der inrichting niet te behoeven te bekennen. Op hoe ongelooflijke wijze er in de societeit werd huisgehouden, blijkt hieruit, dat in een tijdsverloop van 2J/2 jaar niet minder dan 1600 flesschen wijn en champagne, 30,000 flesschen bier, 12,000 sigaren en 24,000 sigaretten spoor- loos verdwenen zijn. Het vonnis tegen Merkel luidde zeven maan- den gevangenisstraf en degradatie, wegens stuk kenvervalsching en onjuiste aangifte; van de verduistering en het bedrog werd de beklaagde, ondanks de zware verdenking, vrijgesproken. Postzegelsverzamelaars zullen met vreugde vernemen, dat de twaalf eilanden, die door de Italianen kortgeleden werden bezet, hebben be- sloten, voor het binnenlandsche verkeer eigen postzegels in te voeren. Voor het buitenland- sche verkeer heeft de ltaliaansche regeering tot het gebruik van ltaliaansche postzegels besloten. Het eerste eiland dat postzegels heeft besteld is Kalymuos. Het heeft hiermede belast Aspiotis in Korfoe, die ook de postzegels voor het ko- ninkrijk Griekenland maakt. De postzegels van Kalymnos stellen in het midden een lier voor, het attribuut van Apollo, met het opschrift ,/Demarchia Kalymna" en aangifte van de waarde 5, 10, 20 en 50 lepta. In November van dit jaar wordt William Vincent Astor, de oudste zoon van den bij de ramp der /Titanic" omgekomen Astor meerder- jarig en daardoor eigenaar van een verinogen, dat 240,000,000 gulden bedraagt. Bij voorbaat heeft de jonge Astor -daar echter reeds last ge- noeg van, want iedere post brengt hem onover- zienbare stapels brieven, w'elker inhoud van nuchtere raadgevingen, hoe op de beste wijze geld te besteden, tot de gldeieftdste liefdesbe- tuigingen van Yankee-dochters gaat. De jongeheer Astor, die een zeer terugge- trokken baasje is, weet niet, hoe hij het heeft onder dien springvloed der liefde. Vedrinus vliegt weer. Vedrinus is Zondagmiddag te Etampes met een eendekker opgestegen, de eerste keer sedert zijn ongeluk. Het publiek juichte hem toe. De vliegsport heeft dezer dagen weer nieuwe slachtoffers geeischt. Zaterdagavond deed de Dubreuil in de aerodrome van Reims een vlieg- tochtje met den heer Henri Visseur als passagier. Alles ging goed, tot op het oogenblik dat Dubreuil wilde dalen. Toen hij nog een vijftig- tal meter hoog was, zag men plotseling het toestel omslaan, en loodrecht naar beneden storten. Aanstonds snelden de toeschouwers te hulp. Zij vonden Visseur geheel verpletterd onder den motor liggen. De vlieger zelf was er gelukkiger afgekomen, wel was zijn gelaat geheel opgezwollen en klaagde hij over hevige pijnen, maar zijn toestand is niet onrust- barend. De gedoode passagier is 40 jaar oud en wilde zich aan de aviatiek gaan wijden. Het was de eerste vlucht, die hij meemaakte en 's morgens thans is omgekomen, pas aangekocht. De vlieger Kimmerling, die Maandag met Tonnet als passagier een vlucht deed boven het vliegveld te Mourmelon-le Grand, is van 100 meter hoogte gevallen. Beiden waren op slag dood. Volgens de laatste berichten blijft het met Kovacs den dader van den moordaanslag op Tisza, goed vooruitgaan. Men weet, dat uit de verklaritigen der oog- getuigen en ook uit het onderzoek ter plaatse gebleken is dat Kovacs vier schoten had gelost, maar dat ook nog een vijfde schot was gevallen. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat deze vijfde kogel afgevuurd is uit een Browningrevolver en op Kovacs gerieht moet zijn geweest. Het schot moet zijn gelost van een der banken van de nationale- arbeidspartij. De kogel was te- rechtgekomen in de bank van den afgevaar- digde Andreas Rath. Het is nog niet bekend, wie dat vijfde schot heeft gelost. En wie het wel weten, bewaren het stilzwijgen. Een vreeselijk automobielongeval, waarbij een 14jarig meisje, de Chiliaansche Maria Escobar, den dood vond en verscheidene personen zijn gewond geworden, viel in het bosch van Compiegne, bij Parijs, voor. De ouders van het meisje, Inez Sanatez 6n zijn dochter zijn gewond. De automobiel, die door Sanatez bestuurd werd, was, door een verkeerde beweging, in voile vaart tegen een boom gereden. Mevr. Escobar is stervende. Zaterdagavond reed een taxi-auto door de gemeente Ecouen bij Parijs. Gekomen aan den hoek van de baan van Chantilly, kwam de auto, door een te plotseling zwenken, terecht in de uitstalling van de apotheek Riet, groote schade veroorzakende. Men snelde onmiddellijk de inzittenden, zeven in getal, te hulp. Een hunner, Wittelier van St.-Ouen, had reeds opgehouden te leven zijn schedel was verpletterd. De bestuurder was doodelijk gewond. De vijf overige reizigers bekwamen slechts lichte kwetsuren. Zaterdagmiddag vloog te Highgate in het noorden van Londen, ten gevolge van een defect aan de rem, een autobus met groote snelheid een heuvel af en sloeg tegen een lantaarnpaal aan. De bestuurder, twee van de vijf personen, die hij onderricht gaf in het rijden, en drie voorbijgangers werden ernstig gekwetst. o o O O O had hij het toestel, waarmoo de ongeluktige

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2