A I g e m e e n Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-VIaaideren. AANBESTEDING. No. 5774. Donderdag 13 Juni 1912. 52e Jaargang* Buitenland BEFRGEFDE LIEFDE. Binnenland. BBRSTB BLJLJD. aan te besteden: H FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maai 'en binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,1 Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het overige B (land 2,Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirectei in en Brievenbushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzendmg van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen op Dinsdag 18 Juni 1912, des voorm. 10 ure, ten Raadhuize dier gemeente trachten De onderhoudswerJcen, herstel- lingen en vernieuwingen, aan de gemeentegebouwen, gedurende het dienstjaar 1912. Plaatselijke aanwijzing op Yrijdag 14 Juni 1912, des voormiddags 10 ure. Besteken voorwaardenliggen bij den Gemeente- Architect en ter secretarie ter inzage. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, ,^uA"gemeester. J. STOLE Lz., Secretaris. 1 ERGELAND. Maandag hebben de Londensche patroons in het havenbedrijf alle voorstellen verworpen, door de regeering aangeboden tot bijlegging van de staking en tot regeling van den toestand aan de haven. Die voorstellen bestonden hierin dat een verzoeningsraad door vertegenwoordigers van patroons en werklieden zou gevormd worden. Beide partijen zouden belangrijke geldsommen storten als waarborg voor de naleving der ge- sloten overeenkomsten. Men weet dat de werk lieden deze regeeringsvoorstellen hadden aan- vaard. De patroons willen niet. Zij beweren ook, dat de regeering de werkwilligen niet genoeg beschermt en soldaten moet oproepen. Het verbond van transportarbeiders heeft telegrammen gezonden naar alle centra van het land, om de onmiddelljjke algemeene staking aan te bevelen. Gister kwam een bijzondere Ministerraad bijeen, om den toestand te overwegen. Of deze //nationale staking" veel uitwerking zal hebben, staat te bezien. Een der leiders van de arbeiders te Newcastle heett gezegd //Dat gepraat van algemeene staking is maar opsnijderij. Wij hebben geen geschil met onze patroons. In het noord-oosten van Engeland bestaat geen reden om te staken." De havenarbeiders te Manchester hebben echter 42) //Visscher Maarten zal wel vloeken, als hij zijn net leeg vindt," bromde hij in zijn baard. irMaai daaraan kan ik niets doen. De soldaat moet zien hoe hij er komt, vooral wanneer hij, zooals ik thans, ook nog andere monden moet openhouden." Plotseling bleef hij staan, een onderdrukten angstkreet slakende. De mand viel uit zijn handen. „De geest, stamelde hij. ,,Duizend bommen en granaten Moest die me nu juist in den weg komen Ach, ik arme zondaar De anders zoo dappere Doodskop, want deze was de nachtelijke visscher, sidderde over zijn geheele liehaam. Aan den rand van het bruisende water stond op een zwaren steen een zwarte, spookachtige ge- daante. Zij scheen in het water te staren en nu en dan wierp zij met wilde gebaren de armen omhoog, alsof zij zich in het water wilde werpen. loen, alsof de geest op een andere gedachte kwam, zweefde hij van den steen naar beneden, en kwam, om de kolk heengaande, op de plaats het denkbeeld om te staken met geestdrift ontvangen. Het stakerscomite richtte tot de vakvereeni- gingen een oproep tot steun 300,000 kinderen en 100,000 vrouwen van de stakers zijn door broodsgebrek bedreigd. In Canning Town, een arbeidersvoorstad van Londen, staan elken dag lange rijen menschen voor de pandjeshuizen. Verscheidene dezer zitten zoo vol, dat zij geen goederen meer aannemen. Maatregelen zijn genomen dat de kinderen der stakers twee maal per dag zullen gevoed worden. Van gisteren wordt uit Londen gemeld In het Lagerhuis heeft Asquith in antwoord op een vraag betreffende den stand van de staking, gezegd dat de regeering in de laatste tien dagen alles had gedaan om het ongelukkige geschil tot een bevredigend einde te brengen. De voor stellen die de regeering heeft gedaan, zijn niet aannemelijk gevonden aan beide zijden en haar pogingen bleken ijdel te zijn. De zaak neemt nu, naar wij hooren, grooteren omvang aan, hetwelk een punt van ernstige overweging voor de re geering uitmaakt. Ramsay Macdonald vroeg of de regeering nog in de gelegenheid was om haar goede diensten aan een van beide of aan beide partijen aan te bieden. Asquith gaf een bevestigend antwoord. Aan den oproep tot de staking in het heele land blykt vanavond niet zoo algemeen gehoor te zijn gegeven als de leiders van de staking moeten hebben verwacht. De houding van het verbond van matrozen en stokers is nog on- zeker. Er zal een stemming onder de leden worden gehouden. De beslissing daarvan zal Maandag bekend worden. Terwijl de stakers verklaren, dat zij overtuigd zijn van hun uiteindelijk succes, ofschoon het een veertien dagen duren kan voor hun orga- nisatie geheel in werking is, bestaat er kans dat de staking voor dien tijd tot een einde zal zijn ge'oracht, vooral als de regeering er in slaagt de patroons over te halen te onderhandelen. Tot nog toe hebben alleen de havenarbeiders te Bristol en te Southampton aan de uitDOodiging van het Londensche stakingscomite om te staken gehoor gegeven, In Sunderland en Plymouth staakt een gedeelte van de havenarbeiders, terwijl die van Swansea, Cardiff, Liverpool, New-Castle, Hull en Glasgow vandaag hebben doorgewerkt. Gosling beeft echter vanavond verklaard, dat hij er van overtuigd was, dat de meeste havenarbeiders toch nog het werk zullen neerleggen. Het bestuur van de vereeniging van haven arbeiders te Liverpool heeft vanmiddag besloten om niet deel te nemen aan de algemeene staking door de Londensche transportarbeiders uitgeroe- pen, ofschoon het ermee sympathiseerde. Maar af, waar de boschwachter achter een dicht be- groeid boscbje zat. De man hield den adem in, in de angstige hoop, dat de geest langst hem heen zou gaan. Tot zijn ontzetting echter, bleef hij vlak voor hem staan. Hij durfde zich niet te bewegen, anders werd hij ontdekt. fflk zal nooit meer slokje proeven," zeide hij, niettegenstaande zijn angst, verwonderd tot zich- zelf, //als de doode stadsmuzikant niet de uni form van de Pruisische infanterie-regimenten draagt. Duizend bommen en granaten, die moet hij in de andere wereld van een gesneuvelde ge- kocht hebben. De geest bleef gedurende eenigen tijd onbe- weeglijk op een en dezelfde plek staan. Ein. delijk zette hij zijn weg voort, maar niet ver- Nu eens deed hij eenige schreden hierheen, dan weder daarheen, alsof hij iets zocht, en op die wijze bescbreef hij bijna een kring om het boschje, waar Doodskop zich verborgen hield. De oude huzaar wenschte in stilte, dat hij ver weg was van de griezelige plek en als een van de visschen opsprong en weer neerplofte, liep hem een rilling door merg en been. Zijn angst bereikte hoogste pnnt, toen hij bemerkte dat de geest hem gezien had en op hem toetrad, om zich van hem meester te maken. Thans kwam het er op aan beenen te maken, want Doodshoofd was niet de man om zich als ten eerste zijn zij niet geraadpleegd, en ten tweede willen zij de overeenkomsten houden, die zij in 1911 met de patroons hebben aan- gegaan. Tillet is vanmiddag in een toespraak tot de stakers op den Towerheuvel hartstochtelijk uit- gevaren tegen Lord Devenport, den voorzitter van het bestuur van de haven van Londen. Hij verklaarde, dat hij Devenport zou dood- schieten als er sprake van zou zijn stakers neer te schieten. De uitvoerende raad van het verbond van havenarbeiders voor Liverpool, Hull, Schotland en Ierland heeft besloten om niet te staken. Te Middlesbro hebben de havenarbeiders ten getale van ongeveer 400 besloten om van de oproeping van de transportarbeiders tot staken geen notitie te nemen. Te Manchester heeft een bjjeenkomst van op zijn minst 1000 havenarbeiders bij handopsteken besloten het werk onmiddellijk neer te leggen. Slechts 800 stemden tegen. HONGARIJ E. Maandag maakten de oppositie-leden in de tlongaarscbe Earner, zooals gewoonlijk, weer kabaal, en een 20tal leden werden door de politie verwijderd. In den regel is de aan- maning der agenten om heen te gaan of een klopje op den schouder van het uit te zetten lid voldoende, maar ditmaal was het oppositie- lid Zoltan Pap weerbarstig. Hij wilde niet heengaan. »'t Beste is, dat de politie op onze plaatsen gaat zitten", riep een der verdrevenen. vJaagt den waanzinnigen Tisza er uit", riep een ander. Pap werd door twee agenten aangegrepen, maar klemde zich aan zjjn bank vast. Drie agenten sleuren hem er uit, lichten hem op en dragen hem tot midden in de zaal. Hier rukt hij zich los en gaat in een minis- tersstoel zitten. Yier agenten zijn noodig om hem, stap-voor-stap, buiten de deur te zetten. Er zijn nu 54 afgevaardigden van de zit- tingen uitgesloten. Zij zullen in 't parlements- gebouw niet meer worden toegelaten. Vandaag zal men het reglement van orde wijzigen, om alle obstructie te kunnen breken. //Het Vaderland" schrij ft uit vertrouw- bare bron te vernemen dat de Minister Talma niet bereid is de Radenwet in te trekken. Een besluit der Earner dat hem daartoe zou nopen, of eventueel de verwerping der Radenwet, zoude zijn aftreden ten gevolge hebben, ter- een schaap ter slachtbank te laten voeren, zonder nog een poging tot redding beproefd te hebben. Hij snelde uit het boscbje te voorschijn, zoo snel zijn oude, stramme beenen dit veroor- loofden, en trachtte, een schor angstgebrul uit- stootend, met eenige lange sprongen langs den geest van den stadsmuzikant te komen en als een opgejaagde wilde kat tegen de steile berg- helling op te klimmen. Dat zou hem echter niet gelukken, want toen hij zoo plotseling te voorschijn kwam, liet de geest zulk een af- schuwelijken, bovenaardschen kreet hooren, dat de schrik hem in de beenen sloeg en hij geen voet meer kon verzetten. Hij struikelde, viel en rolde langs de glooiing in het koude water van den gezwollen stroom. Ploeterend, proestend en vloekend sloeg hij met de armen en beenen om zijn leven te redden. Plotseling voelde hij, dat hij met een krachtige hand bij den kraag gepakt en op den oever gesleept werd. Hij stond op en schudde als een hond het water uit zijn ouden mantel. //"Wel drommel!" riep hij kuchend. //Water is heel goed, als het behoorlijk met rum ver- dund is maar men kan er ook te veel van binnen krijgen." Daarop schoot hem te binnen, dat geen ander wijl er kans bestaat dat het geheele Eabinet in dat geval zou aftreden. De geheele linkerzijde, van den heer Yan Earnebeek tot den heer Days, is intusschen van plan voor de ingrijpende amendementen van den heer Lohman, waardoor de Radenwet vervallen moet, te stemmen, mede de Christe- lijk-historischen en eenige katholieken zullen den heer Lohman steunen, terwijl zelfs Dr. Euyper op dit oogenblik geneigd is de aan- neming van de amendementen van den Goeschen afgevaardigde te bevorderen. In parlementaire kringen verwacht men nog deze week een beslissing. Het Ministerie van openbaar onderwijs en schoone kunsten te Madrid, bericht dat aldaar van 15 Juni tot 24 Juni 1912 een vacantie- cursus voor vreemdelingen zal worden gehouden, onder leiding van prof. Ramon Menendez Pidal, voor de Spaansche taal en letterkundedeze cursus zal bestaan in theoretische en practische lessen, bezichtiging van museums en bezoeken aan de voornaamste steden. De te houden lessen zullen handelen over de poezie der XVe eeuw de letterkunde der XVle eeuw (de Italiaansche invloed en de na tionale dichtkunst)epische literatuur Cervan tes romantische verhalen als schildering der zeden en gewoontende lyrische dichtkunst de mystieke schrijvers en de verzameling van de dramatische gedichten der XVlle eeuw de vorming en ontwikkeling der literatuur in de XVIlIe eeuwde mystieke schrijvers, de romanschrijvers en de verzameling van de dramatische gedichten der XIXe eeuwde lyrische dichtkunst der Galiciersde lyrische dichtkunst der Cataloniers de verzameling van de dramatische gedichten der Cataloniersde populaire poezieovereeukomst tusschen het Spaansch, het Fransch en het Italiaansch een blik op de Spaansche kunstde kunst der Iberiers, die der Muzelmannen, die der Christen- Arabieren en die van de Moorsche vazallen der Christen Eoningen, het maatschappelijk en politiek leven in Spanje in de XIXe eeuw. Practische lessen over literaire teksten lessen over de Castiliaansche klankleer conversatie over werken betreffende de Spaansche levenswijze en correctie der geschreven werken. Bezoeken aan de voornaamste musea van Madrid. Uitstapjes naar Toledo, El Escorial, Avila en Segovia. Het Secretariaat van de commissie voor de bevordering van studien, gevestigd te Madrid, Plaza de Bilbao, No. 6, zal gratis prospecti en inlichtigen verschaffen. Het programma ligt voor belangstellenden ter inzage op het Spaansche Consulaat, Gel- derschekade 8b, Rotterdam. dan de geest hem gered kon hebben. Hij keek om zich heen en de zwarte gedaante stond twee schreden van hem verwijderd, zwijgend en be- wegenloos. Toen hij er eens goed over nadacht, geloofde hij echter in bet geheel niet aan spoken, daartoe was hij een veel te dapper soldaat. Maar het middernachtelijk uur, de nabijheid van de in een slechten reuk staande zwarte kolk, en daarbij de gewetenswroeging, dat hij door zjjn visch- diefstal een man benadeeld had in zijn karige verdiensten, hadden hem eenigszins bijgeloovig gemaakt. Nogmaals schudde hij het water van zich af en daarmede tegelijkertijd zijn vrees, Iemand, die zoo kon aanpakken als zijn redder, moest vleesch en been hebben. ,/Wie zijt ge en wat doet ge hier op dit uur vroeg hij de gedaante op bevelenden toon. Geen antwoord. De vreemde stond nog eeniga oogenblikken als besluiteloos en ging daarop weder heen. Thans echter voelde Doodskop al zijn moed terugkeeren. ,/Neen, waarde vriend," riep hij, den ander krachtig bij den arm grijpende, vop die manier kom je niet van me af! Een spook ben je niet, want wat ik hier vast heb, is vleesch en been van de 1/este soortwie ben je man en wat zoek je hier (Wordt vervolgd). TER KEFZEJSCHE COFRMT. Slit blad veraehljol Wuenndag- en Vrifdaitavoud, ailgeinnderd up l«eatda|[eB i»ij de Firma 1*J. WAW OK (Al'BK, te Wmr M««*en.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1