AANBESTEDING. Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 8 Juni 1912. No. 5772. 52e Jaargang. Buitenland. Binneniand. aan te besteden: Fredikbeurten. Zondatj 9 Juni 1992. TWSBDB BT.AT) Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen op Pinstfag £8 Juni 1912, des voorm. 10 livef ten Raadhuize dier gemeente trachten He ondevhoudswevken, hevstel- lingen en vernieuwingen, aan de gemeentegebouiven, gednrende het dienstjaar 1912. Plaatselijke aanwijzing op Vrijdag 14 Juni 1912, des voormiddags 10 ure. Bestek en voorwaarden liggen bij den Gemeente- Architect en ter secretarie ter inzage. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lz., Secretaris. De transportarbeidersstaking te Londen nadert haar ei> da. In h Lagerhuis heeft Minister Lloyd George een u nzettirjg van de staking gegeven en het middei ter oplossing aangewezen. De Minister meende. dat de arbeiders niet zouden volharden bij hun eiseh, dat alleen georganiseerde arbeiders aangenomen moeten worden, als voorwaarde om het werk te hervatten. Het plan van de regeering was een verzoenings- raad in te stellen van patroons en werklieden, om geschillen en beslechten en den vrede in de haven te waarborgen. Lloyd George legde den nadruk op het be- lang van het vormen van patroonsbonden sterk genoeg om alle patroons te dwingen, de door hen gesloten overeenkomsten op te volgen, maar hij erkende, dat er eenige waarborg moest zijn aan de zijde van de arbeidersverbonden, dat de overeenkomsten worden gehouden, en in verband daarmee deelde hij mee, dat het nationale verbond van transportarbeiders besloten had om het voorstel van de regeering aan te nemen betreffende een verzoeningsraad en gel- delijke waarborgen te geven. zoowel door de patroons als de arbeiders, opdat de overeen komsten zullen worden gehouden. Lloyd George verklaarde, dat dit een zeer gewichtige tege- moetkoming was van de arbeiders en hij deed een beroep op de patroons om terstond een verbond te sluiten, zoodat er voor gezorgd kon worden, dat de overeenkomsten door de patroons zouden worden gehouden. Ook drong hij er zeer op aan, dat de arbeiders intusschen het werk zouden hervatten, daar het patroonsverbond in een paar dagen kon tot stand komen. Ramsay Macdonald, de leider van de arbeiders- party, heeft in het Lagerhuis gezegd, dat den arbeiders zou worden verzocht het werk terstond te hervatten, indien de regeering een vaste ver- zekering kon geven, dat binnen afzienbaren tijd een scheidsgerechtshof zou worden gevormd om het geschil bij te leggen. Nu de regeering den toestand in de haven wil regelen, is uitzicht op een spoedig einde dezer staking. T W E E D E K A HI R. Yergadering van Dinsdag. Ziektewet. De heer Van Idsinga (0. H.) gaat voort te betoogen, dat de gansche inrichting van de Raden in strijd is met zijn antirevolutionaire beginselen, welke zulke instellingen alleen zouden toelaten wanneer^ zij de gansche gemeenschap betreffen en deze in stand houdeD, doch niet, zooals hier zou geschieden, zij het in geringe mate, de gemeenschap, zooals die gegroeid is, aantasten. De heer Nolens (R,-K.) richt zich tegen de motie-De Kanter. Hij acht het een verkeerd stelsel, een wet te wurgen met een motie. Het beginsel, waarop het ontwerp berust, acht hij juist. Kon door vrijwillige verzekering verkregen worden, wat verkregen moet worden, dan zou hij daaraan verre de voorkeur geven, om het ethisch-sociale dat daarin ligt, hetgeen evenwel by de dwang-verzekering ook niet ontbreekt en hy acht het gebleken, dat deze laatste noodig is. Wat nu aangaat de oorsprong alleen voor arbeiders, die acht hij gerechtvaardigd op dezen gioud, dat alleen bij den arbeider een causaal verband bestaat tusschen ouderdom, ziekte, iuva- liditeit eenerzijds en gebrek aan inkomen ander- zyds. De heer Roodhuyzen (H. L.) verdedigt de motie-De Kanter. Hij beklaagt zich dat de Minister zich zoo gemakkelijk van de motie afmaakt. De motie spreekt slechts uit, wat de over- groote meerderheid over deze ontwerpen denkt en ook zou uiten, wanneer politieke overwegingen haar niet weerhielden. Zij wilde hetzelfde als de wetsontwerpen, maar eenvoudiger en zich meer aansluitende aan het particulier initiatief. De Minister sprak het ,/onaannemelijk" uit omdat hem dit woord blijkbaar ook bij de behandeling van de amendementen op de Bakkers- wet in den mond bestorven ligt. De les, welke hij evenwel bij die gelegenheid voor zijn hals- starrigheid heeft gekregen, moge zijn vrienden reden zijn, hem aan te sporen, ditmaal wat toeschietelijker te zijn. Evenwel, nu de Minister zich eenmaal zoo heeft uitgelaten en overwegende dat de stemming er over onzuiver zou zijn, trekt hij voor het oogenblik de motie namens den heer De Kanter in. De heer Van Yliet (A. R.) verklaart tegen de motie gestemd te hebben, wanneer zij niet ingetrokken ware. De heer De Visser (C. H.) repliceert. De beraadslaging wordt verdaagd tot morgen. Voordat de Kamer scheidt, doet de heer Schaper het verzoek aan den Voorzitter om te bevor- dereu dat het voorstel van de soc.-dem. fractie tot wjjziging van de Arbeidswet nog voor het reces in de afdeelingen worde behandeld. De Voorzitter zal er met de centrale sectie over spreken. Minister Talma beantwoordt de replieken. De beer Schaper verklaart, dat, als de Minister onverzoenlijk blijft, ten aanzien van de volgorde de behandeling tusschen Ziekten- en Radenwet, hij en zijn partijgenooten ernstig zullen over- wegen, of zij niet hun steun aan de Radenwet moeten onthouden. Hij doet het voorstel de behandeling van de Ziektewet te doen voorafgaan. Het voorstel-Schaper wordt met 49 tegen 10 stem men verworpen. Aan de orde is artikel 1 van de Radenwet. De heer Treub verdedigt zijn amendementen. TER NEUZEN, 7 Juni 1012. Op de voordracht ter benoeming van een hoofd van school A alhier, zijn geplaatst de heerenC. F. Kohler, hoofd eener school te Nieuwe TongeJ. G. Bosscbaart, idem te St. Laurens; J. J. v. Doeselaar, idem te Arnemuiden. Gistermiddag had mevr. B. uit Oosterhout het ongeluk in den nieuwen kanaalarm te vallen, terwijl zij aldaar bezig was met den hengel te visscnen. Doordat haar echtgenoot spoedig te hulp schoot, wist hij haar weldra op het droge te trekken, zoodat dit ongeluk met een nat pak en den schrik voor de dame afliep. Bij den vrachtrijder L. B. van Kerkvoorde alhier is een kalf geboren waarvan de kop alle overeenkomst vertoont met dien van een doghond. De neusgaten hangen ter zijde van den bek. De tong is ook gelijk aan die van een bond. Het gebit komt met dat van een koe overeen. Het dier is zeer dartel en overigens zeer goed gebouwd. Door den vorm van den bek en het gemis eener ruwe tong is het te vermoeden dat het dier niet zal kunnen grazen. Het werd alhier jl. Woensdag op de Markt vertoond terwijl het vermoedelijk nog op andere raark- ten zal te zien komen. Voor Van K. is het tot hiertoe echter geen voordeel. De jonge koe kost veel aan ouderhoud en hij had liever een gewoon kalf gehad, dat tot een normale koe kon opgroeien. Als eene bijzonderheid wordt ons ver- meld dat de schilder Hoebe te Sluiskil reeds 15 jaren eene kanarie in bezit heeft, die, on- danks dien voor zoo'n diertje hoogen leeftijd, nog een flinke zanger is. Het langdurige bezit getuigt ook van goede verzorging. Nu we toch bijzonderheden vermelden, kunnen we daar nog aan toevoegen dat dezer dagen bij Corn, de Bruijne, in de buurt Val (gem. Zaamslag), aan een paradijsappelbooropje, tusschen de vruchteuknoppen aan een tak van den boom 2 mooie witte rozen bloeideu. Blijkens opgave van den Centralen Gezond- heidsraad zijn in de week van 29 Mei tot en met 4 Juni in Zeeland geconstateerd 8 gevalien van besmettelijke ziekte en wel van roodvonk 1 geval te Colijnsplaat en 2 gevalien te KrabbeD- dijke en van diphtheritis 2 gevalien te Brouwers- haven en te Goes en 1 geval te Kloetinge. De justitie uit Middelburg bevond zich heden te Hontenisse ten einde een onderzoek in te stellen naar de aldaar plaats gehad hebbende zware mishandeling gepleegd op zijn echtgenoote door Th. Hendriks, gedetineerd te Middelburg. Sluiskil. I)e Eerw. Pater Desiderius nam Donderdagmorgen in de kerk van de Sluiskil- lenaars afscheid wegens zijn vertrek naar Su matra als missionnaris. Stoppeldijk, 6 Juni. De geitententoonstelling van wege den Kring Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren der Zeeuwsche Geitenfokvereeniging ge houden op eene weide, daarvoor door den heer V. Boeding, wethouder, welwillend afgestaan, is in alle opzichten geslaagd. Er waren 15 vereenigingen vertegenwoordigd, die ruim 250 geiten en 12 bokken exposeerden. Bij deze dieren waren talrijke prachtexemplaren er was o. a. een Saanegeit bij, die in 1 jaar niet minder dan 303 liter melk had geleverd. (Geitenmelk wordt gaarne gekocht tegen 15 c. den L.) Behalve tentoonstelling was het tevens markt en 't was drukke handel, want vele //werkmans- koeien" werden verkocht. De 5 premien voor den grootsten aanvoer werden door de volgende bondeh behaald le prijs Axel met 33 geiten 2e Zuiddorpe met 28; 3e Hulst met 21 4e Ter Hole met 19 en 5e Westdorpe met 16. Na de oflicieele ontvangst om 12 uur van de besturen der deelnemende gezelschappen op het gemeentehuis, werd een optocht gehouden naar het tentoonstellingsterreiu, waar om 1 uur de markt werd geopendom circa 3 uur werd deze gesloten en werden de diploma's uitgereikt. Onder de aanwezigen merkten we op den heer Zwagerman, Zuivelconsulent voor Zeeland, den heer Lyppens, Secretaris der Zeeuwsche Geitenfokvereeniging, den heer Colsen, rijks- veearts. Over de regeling der expositie kan niets dan lof gezegd worden het ijverig Bestuur van de Stoppeldijksche Vereeniging heeft alle eer van haar werk, en kan met voldoening een buitengewoon bezoek van belangstellenden constateeren. De fanfare //St Cecilia" luisterde het feest op. Na afloop der markt hadden eenige volks- spelen plaats. REGHTSZAtfES9. Arvoudissemeuts-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 7 Juni de volgende vonnissen uitgesproken M. d. B., oud 17 j„ dienstknecht te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. (Eiseh 2 maanden.) B. G., oud 26 j., arbeider te Oostburg, is wegens als voren veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. (Eiseh 15 boete of 15 dagen hechtenis). Ph. S. v. d. P., oud 23 j., schippersknecht te Ossenisse, is wegens wederspannigheid ver oordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. (Eiseh idem). J. F. V., oud 39 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens bedreiging met misdrijf tegen het leven en met brandstichting, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. (Eiseh idem). A. A. B., oud 27 j., werkman te St. Jansteen, J. v. P., oud 26 j., grondwerker te Clinge, zijn wegens vernieling ieder veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis. (Eiseh ieder 25 boete of 25 dagen hechtenis). L. H., oud 71 j., zonder beroep te Hulst, beklaagd van openbare dronkenschap, is vrijge- sproken. Zooals bekend is was het veroor- deelend vonnis van den kantonrechter te Hulst door den Hoogen Raad vernietigd en de zaak verwezen naar deze rechtbank. Door de Arrondissements Rechtbank te Middelburg is de gevangenhouding van J. G., 58 j., bootwerker te Ter Neuzen, thans gedeti neerd te Middelburg, met 30 dagen verlengd. Het spoorivegongeluk bij Axel. Voor de rechtbank te Middelburg stond heden Vrijdag tejecht P. A. G., stationschef te Axel beklaagd van het door schuld veroorzaken van gevaar voor het verkeer door stoomvermogen over een spoorweg. Het betrof het spoorwegongeluk bij Axel op 8 April, waarbij een machinist het leven ver- loor, enkele passagiers werden gekwetst en belangrijke materieeie schade werd veroorzaakt, Beklaagde's schuld zou volgens de dagvaar- diging hierin bestaan, dat de goederenwagens, die door den wind voortgedreven tegen een personentrein aanliepen, niet volgens het regle- ment waren vastgezet. Gehoord werden 9 getuigen, onder wie 3 deskundigen. De eerste getuige, P. Frankevijle, rangeerder op het station Kijkuit, verklaarde, dat het 8 April goed weer was, later ging het waaien. Op het station stonden de heelen dag 32 goederen wagens. 's Middags werden onder de laatste wagens blokjes gelegd omdat het begon te waaiener waren geen wagens met rem bij. Er was wgl een wagen met rem op het em placement, doch er was geen locomotief en te- weinig personeel om te rangeeren. Om 8,10 rapporteerde getuige, dat alles in orde was en 8,16 moest de trein komen. Getuige ging de boomen sluiten en hoorde even later gefluit en zag vuur, hij liep er heen en zag toen, dat de wagens tegen den trein waren geloopen. Bekl. daarnaar gevraagd, zegt dat altyd zulke blokken gebruikt worden hij kon zichzelf niet van de veiligheid overtuigen, omdat hij het dienstlokaal niet mocht verlaten. De tweede getuige H. Verdonk, machinist, maakte als passagier de reis mede en sprong na de botsing uit den trein. Hij liet de stoom uit en doofde het vuur, verder was hij benulp- zaam bij het zoeken naar het ljjk van zijn collega. Volgens zjjn meening kantelde de machine om, doordat de locomotief op stukken van de goede- renwagons liep. Getuige Genyn, conducteur, zat in den eersten wagonhet woei een orkaan. Ook hij geeft een beschrijving van den toestand en van het vinden van het lijk. Getuige Boogaert, stoker, deed dienst op den personentrein hij hoorde of zag niets van het aankomen der goederenwagens. Met den machi nist raakte getuige onder de locomotief, waardoor hij een hoofdwonde en pijn in de zijde bekwam. De wachtmeester der marechaussee Van Sluijs geeft uitleg van zijn bevindingen. Hij nam de blokken in beslag. De overwegwachter De Lette zag het sein op veilig staan en zette toen zijn lantaarn ook op veilig. De trein passeerde hem en even later had het ongeluk plaats. De wegwerkers Verstraeten en Breepoel ge tuigen a decharge, geven inlichtingen over het vastzetten der wagons. De eerste getuige desknndige, de arts Bom, van Axel, heeft het lijk van den machinist ge- schouwd en geeft als oorzaak van het over- lijden dood door verstikking op. De tweede getuige deskundige Klaijsen, stationschef te Middelburg, acht meergenoemde blokken beslist onvoldoende om 32 wagons tegen te houden, vooral piet wanneer I deze alleen aangebracht zijn bij den laatsten wagon. Het reglement schrijft beslist voor dat maat-. regelen moeten genomen worden om te voor- komen dat stilstaande wagons uit zichzelf weg kunnen rijden. Welke maatregelen moeten worden genomen staat niet omschreven. Vol gens zijn meening hadden 2 menschen den wagon met de rem kunnen rangeeren voor de groep van 32 ledige goederenwagons. De laatste getuige, Koevoets, onderchefaan het station te Ter Neuzen, gedagvaard door den verdediger, achtte meer genoemde blokken zeer geschikt. Zij werden altijd op de lijn route Ter Neuzen gebruikt. De substituut OfScier van Justitie meent hier te doen te hebben met een reeks voortgezette nalatigheden. Ten eerste moeten de wagons altijd vasfstaan. Dat gebeurt maar eeuvoudig niet. Alleen hij storm. Het licbt werd maar niet aangestoken. Als men overal zoo handelde, zouden er veel meer ongelukken gebeuren. Hij laakt den door de verdediging gedagvaarden deskundige. Waar het Wetboek vau Strafrecht slechts hechtenis of gevangenisstraf toelaat en hij hechtenis voor deze beklaagde niet wenschelijk acht, eischt hij een week gevangenisstraf. De verdediger Mr. Goedbloed zet in den breede uiteen dat de bekl. welk degelijk alles gedaan heeft wat hij in deze kon doen. Alleen had het licht aan moeten zijn, maar dat heeft geen invloed op het ongeluk gehad. Wijzende op het gunstige verleden van den bekl. vraagt hij vrijspraak. Uitspraak 14 Juni a.s. Zooals wij reeds hebben gemeld, moest Woensdag voor de rechtbank te Heerenveen terechtstaan Ds. Ewoldt, vau Oosterzee beschul- digd den dood van zijn vrouw veroorzaakt te hebben. Bekl. hield zijn onschuld vol en verhaalde wat er gebeurd is. De verhouding met zijn vrouw was niet heel best en werd nog veel minder toen Lampke van Sanden eenigen tijd in betrekking bij het ec'ntpaar was. Desgevraagd geeft bekl. toe Lampke meer- malen te Leeuwarden te hebben bezocht. o.a. ook een dag voor het overlijden van zijn vrouw, in den morgen waarvan hij nog al woorden met zijn vrouw gehad heeft. Mervonnde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9 u., Ds. J. B. T. Hugenholtzvan Axel. Axel. 9 n., leeskerk en 2 u.,DS. J.B.T.Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hbek. 9 u., Ds. E. Raams Jr. en 2 n., Ds. W.J. Val, van Biervliet. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. Akersloot van Ilouten Roos. Hulst. - 10 u., Ds. De Boer. Gere'forrneerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma, Geloofebel. H. A. £U 2 u., Ds. J. H. Lammertsma, Dankz. B. 9 u., Ds. Chr. Bruins, H. A. en 2 u., Ds. Chr. Bruins, Dankz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat)- Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Hubregtse, van 's Gravenpolder. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5