A I g e m e e n lieuws- en Advertentieblad voor Zeeiswscb-Vlaandereii. GELDLEENIN6. VAfiHOUTES'S I Debeste voor den prijs! No. 5772 'Stel lets goeds niet uit. Gemengde berichten. Zaterdag 8 Juni 1912. 52e Jaargang. Binnenland. llifi ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor America 1,65 en voor het overige Buitenland 2,Men abonneert zich bjj alle Boekhande- laara, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derselfde advertentie wordt de prjjs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzendmg van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. ZEIIEIE^ESTIB] BLAD. Burgemeester en Wethouders van ZAAM8LAG, maken bekend, dat insclirijvingen naar de ten behoeve van rioleering Dorp en Zaamslagsch Veer en omheining Oude Vate, bij hen kunnen ingeleverd worden voor 15 Juni a.s. Zaamslag, 1 Juni 1912. Burgemeester en Wethouders voornoetnd, JOH. DE FEIJTER. De Secretari-s, J. STOLK Lzn. Neerbosch. Woensdag wapperde de vlag van den toren van het Weezendorp, waar het 49e jaarfeest met belangstellenden uit allerlei oorden des lands werd gevierd. Bij de opening sprak de voorzitter, Ds. Pijnacker Hordijk, een welkomst- woord en werd onder afwisselend gezang de feestrede uitgesproken door prof. Van Nes, uit Leiden, waarha de predikant-directeur der in- richting, Ds. J. Schrijver, verslag uitbracnt over den toestand van de stichting. In 1918 hoopt men het gouden feest der stichting te vieren. Er waren op 1 April 495 kinderen er kwamen in 253 aanvragen om geplaatst te worden, waarvan aan 59 kon worden voldaan. In het Moederhuis zijn 60 kinderen van een week tot zeven jaar. Voor de restauratie der kapel werd f 3000 ontvangen. Er zal dan ook spoedig met dat werk een aanvang worden gemaakt. Voortdurend vraagt het onderhoud van zulk een omvangrijk geheel veel geldhet grootste deel der gebouwen in- en uitwendig heeft al een beurt gehad, thans komen daarvoor aan de orde de kapel, de boerderij en het meisjesge- bouw. Wij hopen, zegt de directeur, in 1913 op een vernieuwde stichting te kunnen wijzen. De opvoeding blijft voor directeur en mede be- sturenden een belangrijke zaak waaraan zij alle zorgen besteden. Aan gaven kwam 8000 minder in dan in 1910, terwijl de uitgaven stegen. Daartegenover staat eene vermeerdering van le- gaten tot een bedrag van 11.000. TER NEUZEN, 7 Juni 1912. Bij Kon. besluit is aan art. 20 van het Zeenwsche stroomen-visscherij reglement een derde lid toegevoegd, luidende '/In afwijking van het bepaalde in het eerste lid, letter n, is het tot en met 15 Juli 1913 geooiloofd te visschen met kreeftenkorven, waarvan de mazen van het net of van het metaal- gaas een middellijn van ten minste 2,5 c.M. hebben." Dit besluit trad heden in werking. Boschkapelle. Het terrein, vlak tegenover de kerk gelegen en bestemd voor het nieuwe kerkhof, is meer dan voldoende opgehoogd, zoodat deze week het aanvoeren van grond is geeindigd. Circa 6000 karren zijn er op gebracht, alle gratis door de landbouwers van eene weide gehaald, op ongeveer 10 minuten afstands gelegen. stoppeldijk. De meid van den landbouwer bch. gleed, bij het waterscheppen uit een put, uit, en kwam zoo ongelukkig terecht op een paar paaltjes, die daar in den grond waren ge stagen, dat de ontboden geneesheer haar volstrekte rust moest voorschrijven. Onze dorpsgenoote, mej. E. Serrarens is te Breda geslaagd voor het examen van onder- wpzeres. jjg Koop dus nog heden bij Uw winkelier een ggj bus 1 Kg. 1.50 - 0.80 y4Kg. 0.42| Mo.. -0.18 Te Mantinge (Dr.) is een kind van H. Christoffers door een 14jarigen jongen zoodanig met een aardappelenschoffel op het hoofd ge stagen, dat het aan de gevolgen is overleden. Te Finsterwolde is Dinsdagmiddas het 7jang zoontje van den timmerman Jan Blokzeil onder den stoomtram geraakt en op stag gedood. Het kind was doofstom. Woensdagmorgen is ten huize van J. B. te Ouddorp tusschen een vader en zijn 19jarigen zoon een twist ontstaan, welke zoo hoog liep, dat de zoon zijn vader een lading kruit in het aangezicbt schoot. Het pistool had hij den vorigen avond bij kennissen gehaald. De verwonding is niet van ernstigen aard. De dader is aangehouden en heeft bekend. Te Noordbarge (Dr.) heeft Dinsdag een arbeider in het Diepeveen bij het omspitten van den grond oude bronzen vaasjes opgedolven, die nog zeer gaaf zijn. Bij de familie Bolle, aan de Rapenburger- straat te Amsterdam, worden een portefeuille met 500 en een diamanten broche vermist. Het dienstmeisje is eveneens spoorloos verdwenen. De politie wist de ontrouwe gedienstige op te sporen. Ze werd aangehouden aan boord van een stoomschip, dat op punt van vertrekken stond, en waarop zij passage naar't buitenland had genomen. Iemand te Scheveningen kreeg in het laatst der vorige week een kennisgeving, om ten postkantore aan de Badhuisstraat aldaar een aangeteekenden brief met een aangegeven waarde vau 110 in ontvangst te komen nemen. Toen hij zich aan het kantoor vervoegde, bleek de brief te zijn verdwenen. Men koesterde vermoedens tegen een jongen kantoorbediende, die sinds een jaar aan het Scheveningsche postkantoor werkzaam was. Bij een huiszoeking in zijn woning werden de bank- biljetten gevonden, die in den brief hadden ge- zeten. De jongeman werd gearresteerd en bekende den brief te hebben weggenomen op straat had hij de bankbiljetten er uitgehaald. Hij is ter bescbikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht. Het slechte weer, dat de laatste dagen hier te lande de Juni-maand op September doet gelijken, heeft ook in het noorden van Frankrijk leelijk huis gehouden. Gisteren heeft het er zoowat den geheelen dag geonweerd. Op tal van plaatsen is het graan neergeslagen bij Avesnes heeft de bliksem een groote boer- berij in brand gezet, waardoor 50,000 kilo hooi en stroo verloren gingen. Uit verscbillende dorpen wordt bericht, dat de bliksem koeien in de weiden gedood heeft. De temperatuur is sterk gedaald. Fas eenige dagen werkte de 16jarige P. J. Clooth, van Kloosterbosch, te Herzogenrath. Evenals zijn kameraden, volgde ook hij den kortsten (rnaar verboden) weg naar zijn werk- plaats. n.l. een eindweegs tangs de spoorlijn KerkradeHerzogenrath, in plaats van den ge- wonen, een paar minuten langeren, publieken weg. Dinsdagmorgen om circa 6 uur, werd hij gegrepeu bij Baalsbruggen door den trein en zeer ernstig verwond aan het hoofd zoodat hij naar het hospitaal te Heerlen in zeer be- denkelijken toestand getransporteerd werd. Men zegt dat de jonge man reeds overleden zou zijn. (L. K.) Een overgroote achtarmige poliep viel een matroos-duiker bij Toulon aan. Deze was in zee gedaald om in het water gevallen voorwerpen te zoeken. De duiker had zijn dolk vergeteu en kon zich niet verdedigen Hij trok aan de alarmschel, maar het zeemoster had den tijd gehad zijn 8 meters lange voel- armen om het lichaam van den man te slaan. Toen deze aan boord der boot was opgehaald, had hij het bewustzijn verloren. De poliep hing nog aan zijn lichaam en werd met dolk- steken afgemaakt. Het monster woog 60 kilo's en zijn zuigorganen waren grooter dan een vijffrankstuk. Een der buitengalerijen van de kerk Notre- Dame te Mantes-sur-Seine, van zeer ouden datum ondergaat op het oogenblik een grondige repa- ratie. De arbeiders, die het herstellingswerk verrichten, vonden dezer dagen in een oud rommelhok, waar nooit iemand kwam, een oud tapijt, dat zjj nog juist genoeg achten om aan den voddenkoopman te verkoopen. Daar het regende, maakten zij intusschen van het oude kleed een schuiltent. Maar nu blijkt, dat dit tapijt een bewonde- renswaardig product van Perzische handweef- kunst is, minstens vier eeuwen oud. Het kleed meet acht bij vier meter en is van zeer groote kunstwaarde. Op een zwart fond ziet men in belle, nog weinig verbleekte kleuren fantastische dieren, menschvogels en draken afgebeeld. De directeur van het Louvre-Museum te Parijs, Pujalet, heeft aan de stad Mantes reeds een bod gedaan om het prachtige tapijt te koopen. Hij bood den burgemeester, Goust 30.000 francs. De gemeenteraad heeft echter besloten, het tapijt eerst eens door kenners te laten taxeeren, alvorens op dit bod in te gaan. De politie te Parijs heeft een 18jarige teekenaar, Cotterau geheeten, die uit het Grand Trianon in het park van Versailles twee kost- bare bronzen kandelabres had gestolen, in hechtenis genomen. Cotterau heeft verklaard, dat zijn bedoeling was geweest de stukken te copieeren en ze dan weder neder te zetten, waar hij ze gevonden had maar dat hij door ziekte verhinderd was geweest aan dit voornemen ge- volg te geven. Het bandietisme te Parijs. Opwindende jacht op een inbreker. De wijk van de Chaussee d'Antin te Parijs, is Zondagnacht het tooneel geweest van een tragisch, opwindend voorval, waarbij een agent van politie zwaar werd gewond door een inbreker, en deze, na een langdurige jacht over daken en muren, ten slotte zelf werd neergeschoten. Omstreeks halt drie 's nachts hoorde de cafe- houder Baudichon, in de Rue de la Vietoire wonend, die juist zijn zaak had gesloten, een verdacht geluid. Hij sloop, gewapend met zijn revolver, uit zijn stanpkamer naar het cafe, en zag in de flauw verlichte zaal drie kerels, waarvan er een juist de deur wilde uitstappen, beladen met flesschen wijn. De inbrekers, zich verrast ziende, grepen die flesschen en wierpen ze den cafehouder naar het hoofd. Deze loste zijn revolver, en meent ook een der vluchtende bandieten te hebben geraakt. Bij 't nazien van 't cafe bleek hem, dat de dieven drie kasregisters hadden geforceerd, en geledigd, en waren biimen gedrongen, door van de buitendeur de hengsels los te wringen. Intusschen had de agent Grialou het schieten van den cafehouder gehoord. Hij liep de vluch tende inbrekers tegemoet, waarvan er twee spoedig in een zijstraat uit het oog verdwenen, terwijl de derde de Chaussee d'Antin opsnelde. De agent trok zijn revolver en riep//Sta stil, of ik schietMaar de vluchteling hield zich van den doove, waarop Grialou een schot in de lucht loste. Op dat oogenblik kwam een tweede agent, Touzanin, 'die den bandiet in den weg trad en hem poogde tegen te houden. Het volgend oogenblik rolden de beide mannen worstelend over de straat, maar de zeer krachtige bandiet wist den agent onder te krijgen, rukte zich los en hervatte zijn vlucht. Te zamen zetten nu de beide agenten hem na. Al loo- pende, zagen zij hoe de bandiet, een lange, vernikkelde revolver uit zijn zak haalde, blijk- baar afkomstig van inbraak. De inbreker draaide zich om en vuurde vier maal, gelukkig zonder te raken. De agent Touzanin schoot terug, en op het gekraak der schoten kwam een derde agent, Masselin, toesnellen, die den bandiet den weg wilde versperren. Nauwelijks had de vluchteling hem gezien, of hij stond stil, mikte nauwkeurig en koelbloedig en drukte tweemaal af. De eerste kogel trof doel. Masselin was aan de kniesehijf geraakt. Haast bez wij mend van de vreeselijke pijn, moest de ongelnkkige zich aan een lantaarnpaal vastklemmen om niet tegen het trottoir te slaan. Hij kon echter nog zijn revolver trekken en op den bandiet schieten, die nu, als een haas naar de Trinite-kerk vluchtte, en vervolgens de rue Saint-Lazare in sloeg, steeds achtervolgd door de twee andere agenten. Ac r obatentoeren. Deze zagen den vluchteling plotseling de Avenue du Coq inslaan, met aapachtige behen- digheid op een maar klimmen, vervolgens over een hek klauteren, dat, op minstens zes meter van den grond, op den muur stond, om ver volgens op het zinken dak van een magazijn in lederwaren te verdwijnen. Terwijl andere agenten, die intusschen ter hulp waren gekomen, de wacht hielden, wekten Grialou en Touzanin den concierge van 'tma- gazijn en doorzochten te vergeefs met dezen het geheel gebouw. Ten slotte echter opende de concierge een muurkast in de toiletgelegen- heid. Hij uitte een kreet van ontsteltenis. Vlak voor hem stond de inbreker. Op den kastvloer lagen vier leege patroonhulzende bandiet had den tijd gevonden, zijn revolver opuieuw te laden. Vlug als een clown, ijlde de bandiet naar het smalle venster, werkte zich met onbegrijpelijke katachtige vlugheid naar buiten en bereikte het zinken dak, waarlangs hij gekomen was, om zich vervolgens weder over het hek en de muur op straat te laten vallen en zijn vlucht te hervatten. De agenten het wachten moede, waren heengegaan. Intusschen waren vele bewoners der'anders zoo vreedzame Avenue door het schieten en het geroep der agenten ontwaakt en aan hun vensters gekomen. Sommigen zagen, hoe de bandiet, met de revolver tusschen de tanden, over het hek klom. Zij, die een revolver be- zaten, gingen hun wapen halen, en schoten op den vluchteling zonder hem evenwel te raken. Hij snelde de rue de Clictry op en in deze straat zag de agent Brion hem, bebloed, hijgend, met schuim op de lippen, naar zich toe komen. Weer sloeg de bandiet een zijstraat in, waar een politieagent uit een wachthuisje te voor- schijn schoot, en de achtervolging begon. De SEIIZEJJSCHE Ai KA VT. B551 blad versehljni Tfaandng., ^yueemda^. ea Vrltda^'avonil, Httgemnderd op Feeiitdagen l»l| de Flrma P. «2f. VAS BUS 8ASDK. te SeaieD. Cacao v'A rr» Co

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1