Tst Keuzensoha Courant Donderdag 6 Juni 1912. No. 5771. TWBBDB BLAD. h.PdL.hr;s^gS^°ok d« Gemeenteraad van Ter Neuzen, Notulen. Ingekomen stukken. de 3. Voorstel tot vernieuwing van het wijzerwerk van het torenuurwerk. 4. 1 aslstelling van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1911. 5. Voorstel tot het verleenen van subsidie aan Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij. VAN Vergadering van Maandag 3 Juni 1912. Voorzitter de heer J. Huizinga, bnrgemeester. Aamvezig de heeren Visser, Wieland, Moggre, De Jager. Scheele, Lensen, De Feijter, Donze en Van Rorssum Waalkes later ook de heer De Bruijne. Afwezig de heeren Dees, Drost en Eijke wegens uit stedigheid. De Voorzitter opent de vergadering en zegt, tervvijl de leden van hunne zetels verrijzen, overtuigd te zijn van hunne insteraraing, wanneer hij, alvorcns met de be handeling der zaken aan te vangen een felicitatie en gelukwensch brengt aan den heer Wieland, die tusschen deze en de vorige vergadering het tijdstip herdacht, dat hij voor 25 jaren lid werd van dit college. Het is toch zeker eene groote eer te achten die den heer Wieland te beurt is gevallen. Hij heeft al dien tijd naar deinspraak van zijn geweten en naar de wijze waarop hij meende dat zulks gedaan moest worden medegewerkt aan het behartigen van de belangen der gemeente. Viermaal hebben in dat tijd perk de kiezers hem opnieuw hun vertrouwen geschonken, waaruit mag worden afgeleid dat de wijze waarop hij zijn taak vervulde, werd gewaardeerd. Spreker wenscht den heer Wieland toe, dat het hem moge gegeven zijn die taak, wanneer hem die ook verder wordt opgedragen, tot in lengte van dagen te vervullen met dezelfde liefde, met denzelfden ijver en getrouwheid als tot hiertoe het geval was en hoopt ook dat hij vruehten zal mogen zien van zijnen arbeid tot bevordering van de belangen der gemeente en tevens dat hij tot in hoogen ouderdom zal mogen genieten van de vruehten van zijn arbeid. De heer Wieland wordt door de leden geluk gewenscht en betuigt daarvoor zijn dank. Alsnu komt aan de orde 1. De en 2. Secretaris leest de notulen der vergaderingen van '18 April, die daarna onveranderd worden vastgesteld. De Voorzitter deelt mede dat kennisgevingen zijn Eijke, dat zij door bij- H. ingekomen van de heeren Dees en uitstedigheid de vergadering van heden niet kunnen won en. b. Een adres van A. Baertsoen, commandeur van de Orde van Oranje-Nassau, dd. 30 Mei 1912, waarin deze bezwaar maakt tegen de belasting die vanwege de ge meente van hem geeischt wordt, volgens het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, over het jaar 1911. Volgens dat kohier is addressant aangeslagen naar een belastbaar inkomen van 5900, tot een bedrag van 86,02. Ilij kan moeilijk gelooven dat de Hollandsche wet een vreemdeling, die tijdelijk in Holland vertoeft, kan aanslaan naar het inkomen dat hij in zijn eigen land zou kunnen bezitten. Hij is kunstschilder en woont te Gent. Van tijd tot tijd werkt hij te Ter Neuzen. Voor het gemak en om doek en schiidertuig gemakkelijk te kunnen bergen, heeft hij in de Mooswijkstraat een klein huis gehuurd, waar hij nn en dan eenige dagen doorbrengt. Hij heeft noch eigendommen, noch inkomen in Holland. Hoe kan er dus vraagt hij voor hem sprake zijn van belastbaar in komen Hij vermoedt dat er een misverstand in hetspel is en verzoekt hem van zijn aar.slag te willen ontheffen. Zijn verzoekschrift kon hij niet vroeger indienen, oindat hij eerst in Mei naar Ter Neuzen is gekomen en in de brievenbus de kennisgeving van zijn aanslag vond. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit verzoek aan- gehouden. Burg, en Weth. zullen daaromtrent nadere inlichtingen verstrekken. c. Een missive van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. 24 Mei 1912, waarbij wordt toegezonden een uittreksel uit het Ivon. besluit van 14 Mei 1912, no. 44, houdende de goedkeuring van het door den Raad genornen besluit van 22 Febr. 1912 tot verhooging van het maximum der hefiing van den hoofdelijken omslag tot 35000 en waarbij de door den Raad in zijne vergadering van 2 April 1912 opnieuw vastgestelde verordening op de hefting van keur- loon van vee, vleesch en visch wordt goedgekeurd tot 1 Juli 1915. De Voorzitter deelt mede dat de afkondiging der op nieuw vastgestelde en gewijzigde verordening heeft plaats gehad en deze in werking zijn gelreden. De heer De Jager vraagt of die goedkeuring van de verhooging van het maximum van den hoofdelijken uitslag al iets uitstaande heeft met de vaststelling van het kohier. De Voorzitter antwoordt ontkennend, dat komt straks aan de orde. d. Een adres van het bestuur der vereeniging »De ereenigde Handwerkslieden" te Ter Neuzen, waarin dit te kennen geeft, dat de vereeniging uit de gemeentefondsen gedurende eenige jaren voor het door haar gegeven wordend vakonderwijs een subsidie genoot van f 150, voor 1912 verhoogd tot 180, in verband met eene uitbreiding van den lesrooster, noodig voor het onderwijs in de werktuigkunde en om personen die den vierjarigen cursus hebben afgeloopen, in de gelegenheid te stellen wekelijks nog eenige uren les te ontvangen tot herhaling van het geleerde of tot noodige uitbreiding van de vergaarde kennis. Het bestuur is daarvoor dankbaar. Voor deze uitbreiding van het onderwijs werd verhoo ging van het Rijkssubsidie gevraagd van 450 tot 550 en van het Provinciaal subsidie van 200 tot 250, De provincie stond f 215 toe, het Rijk verleende geen ver hooging. Onder de voorwaarden, waarop de verhooging door de Provincie en door de gemeente Ter Neuzen is toegestaan, kan die subsidie voor dit jaar dus niet aangenomen worden en blijft het subsidie voor 1912 van de Provincie f 200 en van de gemeente /150. Opnieuw heeft de vereeniging zich gewend tot H.M. de Koningin en tot de Provinciale Staten van Zeeland, met verzoek om het subsidie voor 1913 en volgende jaren te wiHen verhoogen en te brengen respectievelijk op f 550 en 250. Onder bijvoeging eener begrooting voor het leerjaar 1913 en van de uitbreiding van den lesrooster, ingeval aan do vereeniging ook van wege het Rijk en de Provincie eene verhooging van subsidie wordt toegestaan, wordt van gemeentewege gevraagd voor 1913 en volgende jaren een subsidie te willen verleenen ad 180, zooals voorwaardelijk reeds voor 1912 is toegestaan. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten op dit adres te besiissen bij de vaststelling der gemeentebegroo- tmg voor 1913. e. Het verslag der Kamer van Koopliandel en Fabrieken te Per Neuzen, omtrent den toestand van handel, scheep- vaart, landbouw en veeteelt, over het jaar 1911. Dit zal worden gedeponeerd in het archief. f. Het jaarverslag van de vereeniging nAmbachtsschool voor Hulst en Omstreken" en van de Avond-vakteeken- school voor Hulst en Omstreken te Hulst, over het jaar 1911 Dit zal eveneens in het archief worden gedeponeerd. E,e"e missive van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. P 1912, waarbij wordt toegezonden een besluit van inig goed gewaarborgd. Ook de andere door den gemeenteraad destijds genoemde voorwaarden zijn gebaseerd op een toestand van voor de wet van 1900, en het tramwegen-reglement van 1902, hetwslk deze materie geregeld heeft, en daardoor onttrokken heeft den Raad der gemeente Hontenisse, om de kermis op het dorp Lamswaarde in plaats van op den afgestelden R. K. feestdag H. Sacrameutsdag te houden op den derden Maandag en JJinsdag na den len Pinksterdag. Aangenomen voor kennisgeving. Ii. De begrooting der Gezondheidscommissie wierzetei is gevestigd te Ter Neuzen, voor 1913, op een eindcijfer van 1909,061. De bijdrage der gemeente Ter Neuzen is uitgetrokken op f 366,84 zijnde berekend op 4 cent per inwoner. Wordt besloten daarmede rekening te houden bij het opmaken der gemeentebegrooting. i. Een adres van G. A. Standaert, welke daarin verklaart nogmaals beleefd de vrijheid te nemen om te verzoeken zijn aanslag in den hoofdelijken omslag te willen terug- brengen op hoogstens f 3000 totale inkomsten. Het is liu reeds 3 jaren, dat zijn grootste bron van inkomsten, zijnde die de scheepsleverantien aanbetreffende, door het nieuwe kanaal bijna geheel vernietigd zijn. Het vorige jaar had hij nog eenige leverantien aan de reederij Ghent-Lloyd, welke maatschappij door zware ver- liezen genoodzaakt was al hare schepen voor schuld over te doeu op 1 nasedert dien tijd brengen de inkomsten niet zooveel op, om de hoog noodige uitgaven te Gent wegens patent, magazijn, bureau en hoog noodige uitgaven voor levensbehoeften, daarvan te bestrijden. Hij leed ook nog verliezen bij gemelde reederij, daar de actien a 500 frs., die hij genoodzaakt was te nemen om zich de leveranties te verzekeren, totaal geen waarde meer hebben. Dat is dus voor hem een dubbel verlies. Daar de aangegeven oorzaken juist en overigens zeer goed bekend zijn, gevoelt hij zich als eerlijk en rechtvaardig burger van Ter Neuzen gedwongen zijn gegronde klacht in te dienen en hoopt en vertrouwt dat de vertegenwoordigers der gemeente ditmaal zijn klacht zullen in overweging nemen en zijn aanslag aaninerkelijk verlagen. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt dit adres voor kennisgeving aangenomen. Het kohier van den hoofdelijken omslag is nog niet vastgesteld, er zijn dus ook nog geen biijetten uitgereikt en de reclame is ontijdig. Het is trouwens ook geen directe reclame tegen een aanslag. De heer V isser Hij reclameert bij voorbaat. De heer Wieland Dat is nog zoo kwaad niet, als men de bui ziet aankomen I De Voorzitter herinnert dat de heer De Jager in een der laatste zittingen den toestand van het torenuurwerk ter sprake heeft gebracht. Zooals toen is toegezegd, hebben Burg, en Weth. sedert een deskundige geraadpleegd en het resultaat van die raadpleging is dat een crediet wordt aangevraagd voor het aanschaffen van een nieuw wijzer werk. Het uurwerk zelve is nog gesehikt, om onder de goede ijorgen van den klokkenist, nog geruimen tijd dienst te doen. De kosten van die nieuwe wijzers met toebehooren zijn begroot op f 188, waarbij dan nog uitgaven voor het steigerwerk moeten komen, waarom wordt gevraagd een bedrag van 250 toe te staan. Het wijzerwerk wordt dan zoodanig gemaakt, dat dit ook weer zou kunnen dienen wanneer later eventueel eens werd besloten tot het aanschaffen van een nieuw uurwerk. De thans gemaakte kosten zouden dan in mindering komen op de kosten van het nieuwe uurwerk. De heer De Jager vraagt of voor dat bedrag van f 250 moet geleend worden, dan wel of het uit de gewone middelen kan worden bestreden. De Voorzitter meent dat er nog wel een post is op de begrooting, die toelaat deze uitgaaf uit de gewone middelen te bestrijden. De heer De Jager uit zijne tevredenheid, in de eerste plaats dat het in orde maken van het uurwerk voor eene betrekkelijk geringe uitgaaf zal kunnen geschiedeil, en dit dan nog bovendien zal kunnen bestreden worden uit de gewone middelen. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt z. h. s. aange nomen. Gedurende de behandeling van dit punt is de heer De Bruijne ter vergadering gekomen. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen de rekeninc en verantwoording van het Burgerlijk Armbestuur over het jaar 1911 en stelt namens Burg, en Weth. voor deze keuren op een bedrag in ontvangsten van J 5587,53, in uitgaven van 5712,29^, en alzoo met een nadeelig slot van 124,761. Burg, en Weth. geven in overweging deze rekeni alilus vast te stellen, waartoe z. h. s. wordt besloten. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen een adres van den secretaris der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- maatschappij, waarin deze als gemachtigde van de liqm- dateuren der IJzendijksche Stoomtramwegmaatschappij te 1.)zendijke, z.ijpde de heeren Ls. de Groof te Antwerpen en M. Lippens te Gent, daartoe benoemd in de vergade- ring, dd. 23 October 1911 van aandeelhouders der Maat schappij, en als secretaris der Naamlooze Vennootschap Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij, den Raad mededeelt, dat door de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg maatschappij zijn overgenomen de lijnen, subsidie's, con- cessieaanvragen en alle goederen der IJzendijksche Stoom- trauiwegmaatschappijbenevens al hare rechten en ver- plichtingen, zoodat aan het verleden jaar tot den Raad geric.ht \erzoekschrift, waarvan een afschrift hiernevens woidt ingezonden, te voldoen, geen enkel obstruct in den* weg staat. Hij verzoekt bij deze beleefd het besluit van den Raad te stellen in een mede nevens dit schrijven toegezonden vorra, waarin alles voorkomt hetwelk de Regeering eischt. Htt ingezonden model-besluit wordt gaarne op zegel van 75 cent gesteld ingewacht, waarvan de maatschappij bereid is de kosten te voldoen. In verschillende door den Raad gestelde voorwaarden is reeds voorzien door wetten en reglementen op dit stuk bestaande, of zal worden voorzien bij het door de maat schappij met den Staat te sluiten contract. Dewijl de maatschappij daaraan zelf geheel en al onder- worpen is en ter wille van de totstandkoming van het werk ook wel dient onderworpen te zijn, zal de Regeering geen genoegen nemen met niet onvoorwaardelijk verleende subsidies. Immers dan staat het renteloos voorschot niet vast, omdat het dan niet zeker is of niet in bepaalde omstandigheden een subsidiebedrag zal worden ingetrokken, omdat het absoluut onmogelijk is aan een voorwaarde te voldoen. Daarom stelt men die z.g.n. voorwaarden in den vorm van wenschen, waarmede door het Rijk en de Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten, die tot in details de richting onzer lijn aangeven, dan toch even ernstig reke ning gehouden wordt. Trouwens zijn die voorwaarden van publiek belang, dan is dat der Maatschappij er ook mede parallel, en zijn zij van particulier belang, dan kunnen zij door eene publieke instelling niet gediend worden. Zoo zou adressant b.v. zeer bijzonderlijk willen wijzen op het overbodige om als gemeente ook nog een termijn te stellen. De Provincie deed dit reeds. De bedoeling van den termijn is misbruiken van concessiejagen te voorkomen. Maar de duur van aanleg van een lijn hangt van zooveel onvoor- ziene omstandigheden af, dat in den regel verlenging moet aangevraagd worden. Heeft men dan alleen metdeProv. Staten te maken, zoo is het werk vereenvoudigd, en het belang der gemeente, misbruik tegen concessiejagen, even- eoed cewaarbnrcrH aan de regeling door de gemeenten, noodzakelijk geworden omdat bij de onderscheidene eischen van verschillende gemeenten, het niet wel mogelijk was een intercommunale tram behoorlijk aan te leggen of te exploiteeren. Het spreekt vanzelf dat onderhoud der spoorweg voor rekeninv der maatschappij is, evenals extra-onkosten, die tengevolge van den aanleg of de exploitatie der gemeente aan haar wegen zouden moeten staan. Releefd verzoekt adressant in het belang der spoedige tot standkoming der zaak (voor 1 Juli 1912 moet de tram wegmaatschappij aantoonen de vereischte subsidies in den juisten vorm te hebben) spoedig aan het verzoek te voldoen. De maatschappij is er van overtuigd dat, waar zij, evenals de Rand, de algemeene belangen dient te behartigen, een vruchtbare samenwerking in 't belang van Ter Neuzen tusschen haar en den Raad zal gevonden worden. Namens Burg, en Weth. stelt de Voorzitter voor aan het verzoek te voldoen en, onder intrekking van het vroeger besluit een nieuw besluit te nemen.' De heer Lensen veronderstelt dat het besluit, dat Burg, en Weth. nu voorstellen te nemen, toch ook alle voor waarden bevat die in het vroeger genomen besluit zijn opgenomen. De Voorzitter antwoordt dat dit juist niet het geval is, zij stellen voor om een besluit te nemen overeenkoinstig het model daarvoor door de maatschappij aangegeven. In het vroegere besluit zijn verschillende voorwaarden vervat en die wenscht de maatschappij als voorwaarde juist te zien uitgelicht, omdat deze bij de onderhandelin- gen met den Staat aanleiding kunnen geven tot groote vertraging. Wanneer de voorwaarden vervallen kan de zaak juist zeer vlug afloopen. Wat de Raad bepaald als voorwaarden noodig achtte, kan als wensch worden te kennen gegeven en dan zal er evengoed rekening mede worden gehouden. Het besluit dat wordt voorgesteld te nemen, luidt aldus ->De Raad der gemeente Ter Neuzen besluit in zijne vergadering van 4 Juni 1912 aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij, die zal aanleggen en in exploitatie brengen de tramverbindingen van Hontenisse-Hengstdijk- Zaamslag-Axel-Drie Schouwen-Zaamslag-Ter Neuzen-Hoek- Philippine-Schoondijke-IJzendijke-Pyramide met zijtak Pv- raimde-Biervliet-Hoofdplaat-Philippine-Sas van Gent-Drie Schouwen-Zuiddorpe-Moerbeke en een industrieele ver- binding van Sas van Gent naar Selzaete, of ingeval van naasting door den Staat aan den Staat der Nederlanden gedurende 20 jaren te verleenen een jaarlijksche subsidie van 1200, te begmnen zoodra de lijnen, voor zoover loopende door de gemeente, in exploitatie zullen zijn gebracht, en onder eventueele gratis beschikbaarstelling van alle wateren, wegen en dijken of gronden, welke puUhekrecyterlyk aan de gemeente behooren. Ilij geeft daarbij als bijzondere wenschen te kennen en vestigt daarop dies speciaal de aandacht dat De heer Lensen acht zoodanig raadsbesluit onvoldoende omdat er een waarborg in ontbreekt, dat de belangen der gemeente zullen worden behartigd op de wijze zooals de Raad dat wenscht. Het gaat volgens hem niet aan, om eene subsidie van tvyintig maal J 1200 zoo maar zonder eenige voorwaarden weg te schenken. Er wordt wel gezegd dat er met de wenschen van den Raad evengoed rekening kan worden gehouden, maar wanneer de subsidie van 24000 zoo maar gegeven wordt, dan kan de Raad aan hare wenschen desnoodig geen kracht bijzetten en hangt hij meer af van de welwillendheid der maatschappij. Hij kan zich daarom by het voorstel van Burg, en Weth.niet neerleggen, maar stelt voor vast te houden aan al de voorwaarden die des tijds zijn gesteld. De heer Wieland vraagt naar die vroegere voorwaarden. De Voorzitter geeft lezing van het besluit, zooals dit in de vergadering van 27 Juli 1911 is genomen. Toen werd aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Stoomtrammaatschappij of bij masting door den Staat aan den Staat der Nederlanden eene subsidie van /1200 gedurende 20 jaren, toegekend met het vrye gebruik van wegen, bermen en wateren, voor zoover die tot de gemeente Ter Neuzen behooren, -or den aanleg eener stoomtramlijn Philippine—Hoek— ler Neuzen Zaamslag, onder voorwaarde: dat de in de gemeente Ter Neuzen aan te leggen lijn zal worden vastgesteld ook in overleg met den gemeen- teraau dat het onderhoud van het gedeelte weg, waarop de lijn is aangelegd, zal geschiedeil ten genoege van Burg, en Weth.; D dat alle extra-onkosten, die de gemeente tengevolge van den aanleg en het gebruik van den tram aan hare eigendommen zoude moeten maken, voor rekening van den concessionnaris zullen komen dat de tramverbinding tusschen de gemeenten Philippine- Iloek-ler Neuzen-Zaamslag voor 1 Juli 1915 na opneming en goedkeuring door of vanwege Gedep. Staten tot stand zal zijn gekomen, zoodanig dat de treinen ongestoord en geregeld loopen en beschikbaar zijn en blijven voor het publiek verkeer dat de de subsidie zal ingaan op den eersten dag der maand volgende op die waarin de volledige exploitatie der voornoemde verbinjling is begonnen dat, ingeval aan een of meer der gestelde voorwaarden met wordt voldaan, de gemeenteraad zich het recht voor- behoudt, de subsidie geheel of gedeeltelijk in te trekken en dat de maatschappij binnen 3 maanden na heden zich, op gezegeld papier, verbindt, de in dit besluit vermelde voorwaarden te zullen nakomen. Op deze voorwaarden wenscht de Voorzitter eenige kant- teekemngen te maken. De eerste voorwaarden, betrellende onderhoud van de wegen enz. zijn eigenlijk overbodig, daar hierin reeds wordt voorzien door de wet op de spoor- wegen, die bepalingen omtrent het onderhoud der wegen bevat Dat behoeft geen voorwaarde te zijn, dat is een vanzelfheid. Spreker wil daarom aanraden dat te laten vervallen. veel tijd verloren en nu meenden Burg, en Weth. dat er by den Raad wel geen bezwaar zou bestaan om die be palingen te laten vervallen. De heer Waalkes zou nog wel uitbreiding aan de sub sidie willen geven. Deze gemeente geeft de grootste sub sidie en hy vraagt of naar aanleiding daarvan niet de bepaling zou kunnen worden gemaakt dat het centraal bestuur der maatschappij hier zal gevestigd worden? De Voorzitter ontraadt zulks; bovendien de zetel der maatschappij is reeds hier. De heer Waalkes zou dat liever zwart op wit hebben dat kan nu nog veranderd worden. De heer Visser meent dat zoodanige bepaling zeker be zwaar opleveren zou en het is ook wel degelijk dc bedoe ling den zetel der maatschappij hier te houden. De beer Moggre vraagt of er bezwaren zijn geopperd tegen het besluit dat de Raad alhier genomen heeft. De Voorzitter deelt mede dat in de zooeven bedoelde vergadering van het bestuur er op gewezen werd dat deze gemeente dit en dat polderbestuur weer wat anders als voorwaarde stelde. Men had er niets op tegen dat die zaken als wenschen werden te kennen gegeven, dan zou er evengoed rekening mede worden gehouden, maar het werd bezwarend om over al die verschillende zaken te gaan onderhandelen met den Staat. Spreker herhaalt, dat wel ledereen weet, wat het beteekent met een officieel departement te gaan onderhandelen. Al die verschillende condities zouden daarom een groot oponthoud veroorzaken en daarom verzoekt het bestuur van de trammaatschappij thans die voorwaarden formeel achterwege te laten, terwiil ze in tact blijven door ze als wenschen te vermelden. Spreker meent dat, als de gemeenten van deze streek vroeger de handen hadden ineengeslagen, zij gezamenlijk de voordeelen hadden kunnen plukken die de tram zal opleveren. Men heeft die tijd echter laten passeeren, de zaak zit nu in handen van eene maatschappij met aandeel houders en de gemeenten zijn stadskind, d. w. z. ze kunnen er direct geen voordeelen van trekken. In alle gevallen heeft de streek er in het algemeen voordeel van en als men nu zaken wil doen door den aanleg der lijn te vergemak- kelyken meent spreker dat men niet zoo angstvallig moet vasthouden aan de voorwaarden die vroeger gesteld zijn. Hy vraagt den heer Lensen of deze er een bepaald voorstel van maakt om de oude voorwaarden te behouden. ue heer Lensen antwoordt bevestigend Het voorstel wordt door verschillende leden gesteund. hoo,. heei aalkes oppert nog zijn zooeven geuit denk- nmtrpnt 7 ™7 8 f v00rwaarden, met een bepaling omtrent den zetel van het centraai bestuur. bepaliim°0mtter ontraadt het °pnemen van dusdanige De heer Lensen acht het ook niet gewenscht daarover spreken. hy meent dat de Raad niet moet treden in hpim 8r,e T e" Va" de maa^chappij en er zich toe veTetrdTorden. de beknSen der ^eente *Je haer Waalkes oppert nog de vraag of het ook niet ^ewenscht was een bepaling te maken aangaande de uit- ^•(jering der subsidie, voor het geval dat de tram eens torh tnfbp 6i Tff' te maben. Moet de subsidie dan toch tot het laatst toe worden uitgekeerd De heer Lensen deelt hem mede dat daarover ook reeds vroeger in den Raad gesproken is, maar men heeft dat toen laten zakken, uit overweging dat dit ook niet billijk zou zijn tegenover de maatschappij. Zij riskeert thans de kans op-verhes, en waar men haar deze laat zou het on- ?m' er winst was' te gaan zeggen ho! hoi daai moot ik ook wat va* hebben. veHpmJ001^1 va," deu heer Lensen, om de subsidie te vpp,n!m °nmr voorwaarden in het vroeger besluit ermeld, wordt aangenomen met algemeene stemmen. 1 ™tsteU™g stratenplan op verzoek van de Asso- Shriskil C operaheve Zelandaise de Carbonisation te Van wege de Association Cooperatieve Zelandaise de Carbonisation te Sluiskil is ingekomen een plan tot het aanleggen eener straat, op haar terrein, n.l. op de per- G no. 758, 756,^1578° en 1577. 6n' sec''e ]Jie.,str,aa,t woi;dt aangelegd langs de zijde van den spoor- weg Mechelen-Ter Neuzen; zij zal het spoor kruisen op grens der perceelen 755 en 1578 en zal eindigen aan SluisW s\atngvePrUbindtmet de" Sluiskil-Brag met De breedte der straat inbegrepen de trottoirs die weers- zjden van leder 1,50 M. breed zijn, zal 8 M. bedragen De straat ter breedte van 5 M. wordt verhard met por- phieren steen, terwyl een goot tot afvoer van water langs beide zij den wordt aangelegd. De syphons worden aan gelegd op afstanden van 30 M. De hoofdbuis der rioleering aan te leggen in het midden der straat, zal eene doorsnede hebben van 50 centimeter. De roosteringen tot het kuischen der rioleering bestemd worden geplaatst op afstanden van 30 Meter. Het riool zal uitmonden in de sloot die de grens vormt tusschen de gemeenten Ter Neuzen en Axel. De met porphierkeien aan te leggen weg is lang 200 M. t overig deel van den wes- zal mot i. het weg zal met sintels worden het overig deel van den aangelegd. De Voorzitter deelt mede dat het de bedoeling der maatschappij is een blok woningen te bouwen oostelijk van de spoorlijn van Ter Neuzert naar Mechelen, op een aan haar behoorend terrein en de weg door te trekken r %i l bVaar °ude sP°ordlJk van Sluiskil-station, naar Sluiskil-brug gelegen is. Nu voldoet het stratenplan FWSep wa,\ 61SChen Va" de bouwverordening, doch Burg, en Weth. meenen dat er geen bezwaar is om het plan goed te keuren, aangezien het een straat blijft op vraagt aan welke eischen dan niet Wat het loopen van den tram met 1915 door de gemeente betreft, dat is een dubbelganger van hetgeen door de 1 rov. taten besloten is en 'dus ook een overbodige voor waarde. Dat kan dus ook wel worden losgelaten. De opname van dergelijke bepalingen, kan vertraging brengen m de tot standkoming der zaak. De heer Lensen meent, eer de Voorzitter verder hierop doorgaat, orider de aandacht te moeten brengen dat, als de maatschappij toch op andere wijze onderworpen is aan de verschillende bepalingen die door den Raad zijn gesteld, net dan ook in het geheel niet bezwarend voor haar is, dat die voorwaarden ook nog eens door de gemeente worden gesteld, maar dat het voor de gemeente meer zekerheid biedt, wanneer deze voor zich de mogelijk openhoudt, e\entueel noodig te kunnen optreden voor de handhaving harer rechten. Ilij acht het voor de gemeente noodzaak om ook bepalingen te maken en acht zich als raadslid niet verantwoord onvoorwaardelijk de subsidie weg te schenken. He maatschappij kan van zeer goeden wil zijn, hii wil dat gaarne aannemen, maar er kan zich later eens een verschil van opinie voordoen, en dan zal er naar ziine meemng meer rekening worden gehouden met de wenschen van den Raad wanneer deze daaraan op een of andere wijze kracht kan bijzetten, dan wanneer men zich zoo overo-eeft 8an de w(dwi"end'le'd van de maatschappij Spreker vraagt of het werkelijk een voorstel van Burg, en Weth. is om thans een raadsbesluit te nemen, zooals de maatschappij verzoekt, en waarin geen enkele voor waarde is opgenomen. De V oorzitter deelt mede dat hier niet zoozeer bepaald van een \oorstel sprake is. Hij en de heer Visser hebben eene vergadering van het bestuur. der maatschappij mede gemaakt en daarin vernomen welke bezwaren ontstaan door de verschillende bijzondere bepalingen die verschillende gemeentebesturen en ook polders hadden gemaakt. Daar over moet dan met de betrokken departementen over worden onderhandeld en men weet algemeen hoe langen tyd dat onderhandelen met departementen alhier duurt. Het komt er op den duur wel, maar er gaat dan zeer Ook was de breedte particulier terrein, De heer Lensen wordt voldaan. De Voorzitter antwoordt dat de trottoirs met sintels zullen worden verhard, in plaats van met klinkers en ook zullen de syphons op een afstand van 30 M. komen Hp bftt' Wat ln V6rband Staat met de wyze waarop men de blok ken woningen wil bouwen. Deze syphons worsen De Voorzitter antwoordt dat dit nog niet is geschied Daarvoor was ook geen gelegenheid meer, daar dftermih,' is genaderd, waarop eene beslissing moet worden genomen daarvan de noodzakelijkheid niet ingezien, omdat uer straat voldoende is en dus ruimschoots voorzien wordt in licht en lucht. uimscnoots De heer De Jager wijst er op dat de maatschappij nu de straat waarschijnlyk wel aan zichzelf zal houden maar vraagt of de gemeenteraad zich door het goedkeure'n van het tegenwoordige plan niet in de vingers zou kunnen snijden als men later eens, door welke omstandigheden dan ook, toch voor de overname kwam te staan De Voorzitter merkt op dat dit kan worden ondervamren door in liet bes uit te kennen te geven dat de Raad zich met verbinden kan de straat, zooals die nu wordUumge legd, later over te nemen. De heer De Jager vraagt of de straat op Ter Neuzenseh SS? k»°"' 1" Voorzitter alsDvoTgtden gemeentebouwmeester wordt gerapporteerd Het bouwplan voor de aan te leggen straat voldoet aa1 dl' bbPal'ngen van hoofdstuk VII, afdeelin" 1, art. 5-t der bouwverordening. De meuw aa'i te leggen straat sluit aan geen der einden aan een openbaren weg aan 2o De zinkputten zijn ontworpen zonder bezinkiiu? hierdoor wordt het eventueeel schoonmaken van het rifol zeer moeilijk en lastig inrichti,lg der syPbons is zoodanig dat ze zeer moeilijk kunnen worden schoongemaakt. De plaats vay

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5