Binnenland. Gemengde berichten. Laatste Berichten, 'f BURG ERLIJKEH STAND In de mijnstreken is door vele arbeiders den arbeid neergelegd, naar aanleiding van dezen aitslag der verkiezing. Omtrent de staking te Londen wordt bericbt dat het aantal arbeiders aan de haven steeds uitbreidt. ^;De stakers geven te kennen dat zij eene be- zending levensmiddelen enz. voor de werkwilligen bebben onderschept. De leiders hebben te kennen gegeven dat zij eene nationale staking zullen uitroepen indien geen verzoeningsraad voor het werk aan de Theems zooals zij dien hebben voorgesteld, wordt ingevoerd. TWEEDE K A M E R. Vergadering van Dinsdag. Aan de orde- is de conclusie van het verslag der commissie voor de verzoekschriften omtrent een adres van het hoofdbestuur van den Algem. Bond van Onderofficieren der Kon. Marine en het korps mariniers, houdende verzoek om ver- hooging van soldijen, strekkende om ten aanzien van dat adres over te gaan tot de orde van den dag. (De heer Hugenholtz had voorgesteld het adres om inlichtingen te zenden aan den betrokken Minister. Het debat werd Vrijdag jl. afgebroken.) De heer Bogaardt, de voorzitter van de commissie, thans aanwezig, verdedigt haar hoo ding tegenover de aanvallen van den heer Hugenholtz. Regel is, dat de commissie zich niet tot den Minister wendt bij de beraadslaging over een adres. lets auders is, of leden afzon- derlijk een en ander vragen aan den Minister. Maar men beoordeelt een adres op zich zelf, men stelt alleen voor, een adres naar de regee- ring te zenden om inlichtingen, wanneer de zaak voldoende is gemotiveerd. In casu had de commissie besloten, het adres neder te leggen ter griffie tot inzage van de leden. Door een vergissing van den rapporteur is voorgesteld over te gaan tot de orde van den dag. De heer Hugenholtz meent, dat nu't stuitende van de conclusie vervallen is, hij zijn voor- stel kan intrekken, te meer, nu gebleken is, dat reeds een commissie door den Minister ter zake is benoemd. Overigens acht hij het wen- sehelijk, dat de heer Ankerman geen aparte besprekingen meer met den Minister over adressen voert. De heer Ankerman verklaart, dat er geen verband bestond tusschen zij a gesprek met den Minister en de conclusie van de commissie. De conclusie (tot nederlegging ter griffie) wordt zonder hoofdeljjke stemming aangeDomen. Een zelfde conclusie wordt voorgesteld ten aanzien van een adres van klerken bij de Rijks- belastingen, eveneens om loonsverbetering. De heer Hugenholtz stelt nu weer voor zenden aan den Minister om inlichtingen immers ten aanzien van het loon van deze personen bestaat geen commissie. De conclusie van de commissie voor de ver zoekschriften wordt goedgekeurd met 50 tegen 20 stemmen. Omtrent een adres van marechausees, verzoe- kende terugbetaling van h. i. verkeerdelijk ingehouden bijdrage voor weduwen- en weezen- fonds (zij zijn nl. in de positie geen vergunning voor huwelijk te kunnen krijgen, wegens gebrek aan woningen voor gehuwden in de kazerneering) vraagt de heer Thomson het woord. De conclusie, strekkende tot overgaan tot de orde van den dag, omdat in geval van huwe lijk, ambtswoninger. beschikbaar moeten worden gesteld, bestrijdt hijeerst wanneer er woningen zijn, wordt vergunning verleend tot buwen. Hij stelt voor zending naar de Ministers van Oorlog en Justitie om inlichtingen. De heer Ankerman verdedigt namens de commissie, haar conclusie. A1 wat men doen kan, is, aan te dringen op 't beschikbaar stel- len van woningen, maar overigens kan men hen niet vrijstellen van de storting. Ook pa- troons, die ambtenaren zijn, betalen voor we duwen- en weezenpensioen. De heer Ankerman verklaart nog, er geen bezwaar tegen te hebben, wanneer een afschrift van het adres aan den njinister te zenden, op- dat hij zelfstandig de noodige stappen kan doen. De heer Thomson acht daarmee zijn formeel bezwaar niet opgeheven. Hij spreekt in dit verband van advokaterij, hetgeen aanleiding heeft tot rumoer en tot een verzoek van den voorzitter om matiging. De heer Ankerman komt op tegen de beschul- diging van advokaterij. De heer Patijn ondersteunt het voorstel van den heer Thomson. De conclusie van de commissie komt in stem ming en wordt verworpen met 50 tegen 19 stemmen. Het voorstel-Thomson wordt als aangenomer. beschouwd. Men zet vervolgens de beraadslaging voort over de Ziektewet. De heer Duys repliceert en verdedigt zich tegen den aanval van den heer Tydeman op zijn eerste rede. Hij is voor dwangverzekering, bloot omdat gebleken is dat men daarmee het verst komt. De heer Tydeman daarentegen houdt vast aan een dogma. Hij bestrijdt met name, dat de arbeiders, die in ondernemingsfondsen zijn, hun vrijheid niet aangetast zien. Hij weerspreekt, dat de vrij- willige verzekering geslaagd is, waar ook. Een groot deel van de rede van den heer Duys is gewijd aan de wraking van het gezag van een Duitsch werk, geschreven door Miiller, waarop de heer De Yisser zich had beroepen. Herhaaldelijk maant de Voorzitter hem aan, daarbij niet al te veel personaliteiten en hatelijk- heden uit te spreken. Omtrent de rede van den heer Kuyper en sprekers opmerkingen over de //gemeene gratie" zegt hij, dat het zijn sprekers bedoeling nooit is geweest, te spotten met bijbelteksten, maar wel met de wijze waarop Dr. Kuyper die hanteert. TER NEUZEN, 5 Juni 1912. Bij Kon. besluit is aan den heer B. J. Yooren als onderwijzer bij de rijksnormaallessen te Axel een pensioen toegekend van /215 'sjaars. Uit een nader verhoor van Carouy, in verband met de misdaden der autobandieten te Parijs gearresteerd, is gebleken dat zijn ouders stierven toen hij 13 jaar was, dat hij, die van geboorte een Belg is, o.m. ook te Ter Neuzen als ijzerdraaier heeft gewerkt. De heer L. Eggermont onderwijzer te Nieuw-Namen (Clinge) is benoemd tot directeur der fanfare te Graauw, en zulks in plaats van zijn broer P. A. L. Eggermont, die met September e. k. naar Indie vertrekt. Men schrijft ons Door verschillende afdeelingen van den R.K. Boerenbond van Zeeuwsch-Vlaanderen 0. D. is een adres gezonden naar den heer P. F. Fruy- tier, lid der Tweede Kamer voor het district Hontenisse, met verzoek wel te willen bevor- deren de verbetering der aanhangige Ziektewet en wel in dien zin, dat het particulier initiatief beter tot zijn recht kome. Mocht het ontwerp, zooals het thans door den Minister is voorge steld, wet worden, dan vreezen de afdeelingen, dat niet alleen het bestaan van bijzondere ziekenkassen zal bemoeilijkt worden, maar zal bovendien de door den R. K. Boerenbond met zooveel moeite en kosten opgerichte Ongevallen- verzekering met den ondergang worden bedreigd De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wets ontwerp tot toekenning van rentelooze voorschot- ten ten behoeve van spoorwegen van Honte nisse naar de Belgische grens en van IJzendijke naar Drie Schouwen enz., de heeren De Monte Yer Loren, Yerhey, Yan Hamel, Fruytier en Eland. Aan het gebouw van het Provinciaal Be- stuur in Zeeland te Middelburg, werd heden aanbesteed het maken van de aardebaan voor den tramweg van de buitenhaven te Hansweerd tot het station van den staatsspoorweg te Ylake en daartoe behoorende werken met bijlevering der benoodigde bouwstoffen. Ingeschreven werd door de heeren L. van de Velde te Bruinisse voor f 17,000; W. M. Ferdinandusse te Biezelinge voor 16,900 J. Goedbloed (geen woonplaats vermeld) voor 15,950 P. C. Langeveld te Hardinxveld voor 15,460 J. T. Stui te Utrecht voor 15,520 H. Kosten Cz. te Wemeldinge voor 15,200 M. Jacobs te Goes voor 14,990 J. M. Panny te Krabbendijke voor f 14,896 en A. Zanen Cz. te Ammerstol voor 14,566. Te Biervliet vergaderden Maandag de 21 ingelanden van den Ameliapolder. Met 17 stemmen voor werd besloten tot begrinding van den Nieuwlandschen weg, in welks omgeving meer den honderd zielen wonen waaronder klein-landbouwers en hoveniers. Die wegsverbetering zal dus een ware uitkomst zijn voor de slijkbuurt. (Midd. Ct.) Naar aan de Breskensche Courant van welingelichte zijde wordt medegedeeld, zou de oprichting van een suikerfabriek te Sluis wederom geheel in .de lucht hangen. floofdbezwaar is en blijft het water. Zoowel het gebrek aan de enorme hoeveelheid water welke een suiker fabriek noodig heeft voor de bewerking, als de moeilijkheid van afvoer van de massa's vuil fabriekswater, schijnen' zeer moeilijk tot oplos- sing te kunnen worden gebracht. Clinge, 4 Juni. De Z. E. heer J. J. Serrarens, pastoor alhier, vierde heden zijn zilveren priester- jubile. Het feest droeg uitsluitend een kerkelijk karakter. Om 9 ure werd door den jubilaris eene H. Mis opgedragen, daarbij geassisteerd door de E. H. A. Buysrogge en A. Stallaert. De E. H. A. Buysrogge hield een korte feestrede en bood den jubilaris voor zijne kerk een prachtige ciborie aan, een geschenk der parochianen. Het zangkoor voerde op loffelijke wijze een nieuwe muziekmis van L. Ebner uit. De dienst werd met een plechtig Te Deum besloten. Op dringend verzoek van den jubilaris, was alle uiterlijk vertoon weggeiaten. Alleen werd er algemeen gevlagd. Misdaad De 46jarige landbouwer Egbert O. te Zuidwolde is gearresteerd en naar het huis van bewaring te Assen overgebracht als verdacht van op of omstreeks 25 Mei opzettelijk zijn zoontje Hilbert van bet leven te hebben beroofd, althaus zwaar lichamelijk letsel te hebben toe- gebracht, door deze met een hard voorwerp een of meer hevige slagen op het hoofd toe te brengen waardoor schedelbreuk is ontstaan, tengevolge waarvan genoemd kind is overleden. De vader vertelt, dat de dood is onstaan doordat het kind tegen den kachel is gevallen. Uit Batavia schrijft men aan de //Loc." Het nieuwste Het is geen mop, maar in den laatsten tijd verzenden Arabieren (en die weten wel waar Abraham de mosterd haalt) hun brieven ongefrankeerd, en wel hierom ongefrankeerde brieven worden eerder behandeld door de oude Tante, want zij moet strafport innen. Dubbel portowinste, zoodat de dis- cipelen van Tante wel zullen zorgen voor een behoorlijke overbrengiug van die brieven. Deze wijze van brieven verzenden is niet goed- kooper dan ze te doen aanteekenen, goed,maar alle soesah verbonden aan het doen ,/iecomman- deeren" van een brief is hierbij gansch niet noodig. Je stopt een ongefrankeerden brief eenvoudig in de bus en je kan overtuigd zijn dat die brief met de uiterste zorg wordt be handeld, voor hetzelfde geld als voor bet aan teekenen verschuldigd, terwijl zulk een brief bij aankomst wordt bezorgd ten huize van den ont- vanger, wat bij aangeteekende stukken lang niet het geval is want daarbij heeft men heele uren dikwgls te wachten eer men geholpen is. Zoo redeneert Ali, en hij is nog goed Men hoort althans heel weinig van het zoekraken van ongefrankeerde brieven. Met alle egards wordt de ontvanger van een ongefrankeerden brief behandeld, om het strafport. Wat wil men nog meer Beleefd breng ik deze werk- wijze onder de aandacht van heeren uit den handel. De pastoor van de kerk St. Serge te An gers, de heer Piton, verliet Zondag de pastorie om een stervende te bezoeken en is niet terug- gekeerd. Er werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld en op grond daarvau is de justitie tot de overtuiging gekomen, dat de pastoor door misdadigers, onder 't voorwendsel, dat een ster vende hem wachtte, uit zijn huis is gelokt en toen door hen in de Marne geworpen. Dicht bij de rivier heeft men althans 't crucifix, de stola, den hoed en een gescheurde mouw van de stola van den priester gevonden. Aan den hoed was een papier bevestigd, waarop geschre ven stond: „Dood aan de geestelijken." Ben gevangene te Parijs, zek ere Forschler, heeft den rechters meegedeeld, dat hij in de afgeloopen 7 jaren zich aan 205 diefstallen heeft schuldig gemaakt, met vermelding van de plaatsen waar hij //gewerkt' heeft. Zoo werd Forschler dan Dinsdag uit de ge- vangenis gehaald en geboeid in een rijtuig gezet, waarin met hem vijf politieambtenaren plaats na- men. Den eersten dag werden 32 door Forschler aangewezen woningen bezocht. De dief, die blijkbaar een uitstekend geheugen bezit, wist niet alleen zonder eenige weifeling alle gebou- wen aan te wijzen, die hij eens met een bezoek had vereerd, maar ook nog nauwkeurig bijzon- derheden aan te geveD omtrent de meubileering. Volgens zijn eigen bewering, heeft hij, sinds hij de eerste voetstappen op het dievenpad zette, niet minder dan 990 gouden en zilveren horloges gestolen, verder 1482 oorbellen, 192 stellen lepels en vorken, 32 hanglampen, 361 doek- spelden en 39 gouden broches. De heer K. van Siantar wist dezer dagen een babv-olifant leveud te bemachtigen bij Soen- gei Bamban. Hij wilde dien jachtbuit liefst maar dadelijk meenemen. Hij ging per auto, dus de olifant moest er ook maar in. Voor het dier een aardig tochtje, voor den wagen, een Martini, een mooie krachtproef. De olifant werd vastgebonden in den wagen en daar ging het rare gevalletje op weg. Maar de olifant wist telkens zijn snuit los te wurmen en sloeg dan daarmee 'den bestuurder om de ooren of trachtte hoogsteigenslurftig te grijpen in gas- regeling en in het stuur van den wagen. Dan moest de auto weer stilsfaan om den astranten slurf weer 'n knellend verband aan te leggen. En zoo werd het nog wel een tocbt van hollen en stilstaan, maar men kreeg het beest toch eerder op de Siantarsche estate dan het er per ossekar zon gekomen zijn. (Sum. Post). In de Oarmania, een schip van de Cunard- lijn van 20,000 ton, heeft Zondag in de haven van Liverpool een geweldige brand gewoed. Verscheiden salons zijn verwoest, de commando- brug, het bovenste dek, de stookruimte en #de machinekamer hebben groote schade geleden. De brand sloeg op zes verschillende plaatsen tegelijk uit. De heele brandweer van Liverpool moest er bij te pas komen om te blusschei. Door de geweldige hoeveelheid water die in het schip gespoten is, heeft het slagzijde ge- kregen. 's Gravenhage, 5 Juni. Tweede Kamer. De Bakkerswet is met 49 tegen 42 stemmen verworpen. Tegen stemden alle liberalen en vrijzinnig- democraten behalve de heer De Klerk van de rechterzijde stemden tegen alle christelijk-his- torischen, behalve de heer Van Lennep, de antirevolutionairen de heeren Van Lynden en Van de Velde en van de R.-K. de heeren Loeff, Duyn- stee, Van Vuuren, De Ram en Van den Berg van Heemstede. De sociaal-democraten stemden voor. De heer Dr. Kuyper was afwezig. Tweede Kamer. In de heden gehouden vergadering vervolgde de heer Duys zijne re- pliekhij raadde de heeren De Kanter en Roodhuyzen aan hunne motie ten gunste der particuliere ziekenkassen in te trekken, omdat dient te worden afgewacht tot de amendemen- ten door den Minister zijn besproken. Spreker hoopte dat de Minister te vinden.zal zijn om, in stede van de zaak bureaucratisch in te ricbten, haar te laten beheeren door de arbeiders zelf. De heer Van Idsinga, repliceerende, bestreed nader principieel de voorgestelde arbeidsraden, als instellingen die niet passen in ons staatstelsel. Na de pauze had de bovenvermelde eind- stemming over de bakkerswet plaats. De heer Loeff motiveerde zijn stem tegen het ontwerp wegens het daarin vervat ongeoorloofd arbeidsverbod. De heeren Bos en De Geer motiveerden hunne stem tegen het ontwerp wegens de belemmering in de bedrijfsontwikkeiing. De heer Borgesius verklaarde zijn stem tegen, omdat binnen een jaar een nieuwere betere regeling mogelijk is. De heer Nolens verklaarde zich voor het ont- werp. Bierna had de stemming plaats, die leidde tot verwerping met 49 tegen 42 stemmen. Daarna werd opgemaakt de voordracht voor een lid der algemeene Rekenkamer. Eerste candidaat werd de heer R. Zuyderhoff, reven- rendaris aan het departement van Kolonien. Op de lijst van aanbeveling voor een raadsheer van den Hoogen Raad werd als eerste candidaat geplaatst "de heer Mr. H. Hesse, raadsheer bij het gerechtshof te Arnhem. 's Hertogenboscli. Het gerechtshof veroor- deelde heden Houters, van Standaarbuiten wegens berooving en doodslag op zekeren B. K. tot 10 jaar gevangenisstraf. Lissabon. De motie van Almeida, waarbij ontslag werd gevraagd van alle Ministers, werd verworpen met 73 tegen 37 stemmen. In een daarop gevolgde zitting van den Ministerraad besloten de Ministers hun mandaat neer te leggen. Luik. Het was gisterenavond^ zeer woelig in verschillende wijken der stad. Vele lantaarns werden vernield en de ruiten van het bisschoppe- lijk paleis werden ingeworpen. Een bende woestelingen schoot op de agenten. 12 per sonen werden gearresteerd. Brussel. Op verschillende R.-K. inrichtingen werd een nieuwe aanval gedaan. De gendar merie en politie voerden charges uit en dreven de betoogers uiteen, waarbij een groot aantal gewond werd. Vele personen werden ge- arresteerd. In den vorigen Senaat hadden 64 Katholieken 46 liberalen en sociaal-democraten zitting, zoodat er een regeeringsmeerderheid van 18 stemmen was. Bij de gehouden stemming voor 93 senatoren waarvan 10 voor de nieuwe zetels, werden gekozen 54 Katholieken en 39 libei alen en sociaal-democraten. In de volgende maand moeten de Provmcie- raden nog een zeker aantal senatoren kiezen. De Regeering beschikt dus thans reeds over een meerderheid van 15 stemmen. Gemeenteraad wan ft e I. Maria Anolonia Boeijkens. 3 Mei. Mathilda Maria, d van Theodoras Boeijkens en van Anna Maria Vervaat. Philippine. Hnwelijks-aangiften. 11 Mei. Angus- tinus Franciscus van den Bossche, oud 21 j., jm. en ciscus van den Bossche, oud 21 j., jm. en Josepnma B0Ogvaeeridijd°end 'Wei." Irma Wilhelmina Rammeloo, oud 1 j. Vergadering op Maandag 3 Juni 1912. Voorzitter de heer Lamaitre waarn. B"^emeester D^orzmereopenrTiSSvergaderi^ en verzoekt den Secretaris de notukin der voorgtande voor te lezen, welke daarna onveranderd worden vastgesteld. Daarna komt aan de orde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2