J 1 A I g e m e e n ieuws- en Advertentieblad e e u w voor sch-Vlaaidere Kamer van Koophandel en Fabrieken. Het Koninklijk Echtpaar te Parijs. 52e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,1.0. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en yoor bet overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bp laars, Postdirecteuren en Brievenbusbouders. alle Boekbande- ADYERTENTIBNi Van 1 tot 4 rebels f 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bii directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de Bp directe opgaaf ijs slecbts tweemaal bereKena. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6cr 1 uur op den dag der uitgave. (Herziening der kiezerslijst). Van onzen eigen berichtgever.) Parijs, 1 Juni 1912. Ik zit deze regels te schrijven enkele oogen- blikken na de korast van H. M. en Prins Hendrik te Parijs. De ontvangst door de bevolking was overweldigend. In grooten getale stonden de Parijzenaars langs den weg geschaard die de Koninklijke stoet volgde. Een levendig gezicht vormde de haag van menschen langs de beide zijden van de Avenue du Bois de Boulogne en Champs Elysees, staaude achter de militairen, die militairement in het gelid stonden. Dezon die des morgens door regenbuien verhinderd werd haar gloed te doen gevoelen, gaf geen kamp en zette des middags het geheele tooneel in gouden glans en verhoogde het ganscbe aspect. Het geheele station van de Avenue du Bois de Boulogne was smaakvol met rood fluweel, voorzien van afhangende gouden franje gedra- peerd, terwijl de ontvangstsalons met fraaie tapijten waren belegd. De versiering werd gecompleteerd door kwistig geplaatste planten en bloemenkorven en vlaggen in de Hoiland- sche en Fransche kleuren. Ik kon u nog seinen dat President Fallieres zich met Mevrouw naar het station begaf om de Hooge Bezoekers te verwelkomen. Door een krachtige Marseillaise werd de Pre sident ontvangen. De President droeg het groot- kruis van den Nederlandschen Leeuw. Even later verscheen per auto de bekende prefect van politie Lepine, die de genomen orde- maatregelen in oogenschouw nam. Enkele oogenblikken na het vastgestelde uur (4.35) kwam de Koninklijke trein aan, onder de 40 saluutschoten afgevuurd door de batterij van het 54e bastion op den Boulevard Lannes. Op bet oogenblik dat de trein stopte (het was toen precies 4.20) speelde de muziek, on- derwijl alien het hoofd ontblootten, het Wil- helmus. De President begroette de Kouingin recht hartelijk en geleidde Haar vervolgens naar het eere«a)on. Prins Hendrik geleidde mevrouw Fallieres. In het eeresalon werden de autoriteiten die wij reeds hebben genoemd voorgesteld en be- groet. H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hen drik en de Minister van Buitenlandsche Zaken waren getooid met het grootkruis van het Le- gioen van Eer. Na deze hoofsche ontmoeting der beide Staats- boofden schveed het. Hooge Gezelschap naar buiten. En toen begon de /entree triomphale" binnen Parijs. Zoodra H. M. de Koningin met Haar Echtgenoot verscheen, donderende toe- juichingen alom. Het geestdriftig gejuich en het Vive la Reine plantte zich voort langs den geheelen door ons reeds aangegeven weg dien de stoet nam. In bet eerste rijtuig hevonden zich H. M. die er naar het mij toescbeen ver- moeid uitzag, President Fallieres en de aan II. M. toegevoegden admiraal Fanque de Jonquieres. In bet tweede rijtuig zaten Prins Hendrik, Mevrouw Fallieres en de beer Ramondon, secre- taris-generaal van den President. Totaal bestond de stoet die door een escorte kranige kurassiers, het tweede regiment van bet wapen vormend, begeleid werden uit 8 rijtuigen. Minister De Marees van Swinderen bevond zich met den Franscben Minister-Presi dent Poincare en de Fransche gezant te's Gra- venbage de heer Pellet in het vierde rijtuig. Na de 40 schoten van bastion 54 begon het geschut opgesteld op de Esplanade des Invalides, zijn 61 welkomstschoten te lossen. De tocbt naar betMinisterie van Buitenlandsche Zaken leek een ware zegetocht. Bij de aankomst aldaar speelde de muziek het Wilhelmus gevolgd door de Marseillaise. Na bet nitstijgen geleidde de grijze Fallieres Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik Mevrouw Fallieres langs den breeden met roodfluweelen looper belegden marmeren trap naar boven. Oogenblikkelijk daarop werd de Koninklijke Standaard van het fraaie Ministeriegebouw ge- bescben. Nadat de Koninklijke vertrekken waren be- reikt, begaf President Fallieres zich met Mevrouw naar het Elysee terug. Ik zou bijna vergeten te melden dat bij de begroeting op het station nog aanwezig waren de heeren Jhr. Mr. Dr. A. Reel burgemeester van Amsterdam, de heeren Th. F. A. Delprat wethouder en Prof. Mr. D. P. D. Fabius, lid van den raad van Amsterdam, alsmede de Haagsche burgemeester en wethouders Jhr. Van Karne- beek, Jansen en Lely. Na Haar aankomst op bet Ministerie van Buitenlandsche Zaken zouden H. M. met Prins Hendrik zich naar het Elysee begeven op be- zoek bij den heer en mevrouw Fallieres. Doch H. M. moest hiervan tot Haar leedwezen als gevolg van de vermoeiende reis afzien. Om half zes had de ontvangst van de leden van het corps diplomatique plaats, die bij hunne opwachting aan H. M. werden voor gesteld door onzen gezant te Parijs. Het groote galadiner op het Elysee volgde tegen zeven uur. Hartelijk werd het Konink lijk Echtpaar door President Fallieres en mevrouw Fallieres begroet, H. M. de Koningin droeg bij deze gelegenheid een heerlijk toilet van witte zaehte zijde acbtige stof, bestikt met paarlen welke in goud en zilver waren opgezet. Daarbij droeg H. M. een schitterende diadeem van kostbare brillanten. Z. K. H. de Prins was generaals uniform gekleed, en was getooid met het grootkruis van het Legioen van Eer. Tusschen een dubbelehaag van repubiikeinsche garden schreed het Koninklijk Echtpaar naar het bordes. De hartelijke begroeting tusschen den President en den Prins viel hierbij bijzonder op. Allerminzaamst reikte Neerlands Koninginne de Echtgenoote van den President van Frankrijk de band. In de groote salon had de voorstelling der verschillende personen plaats waarna men naar de groote feestzaal ging waar bet diner plaats bad. Rechts van President Fallieres was H. M. de Koningin gezeten, Prins Hendrik zat links van Mevrouw Fallieres. Er zaten niet minder dan 250 genoodigden aan, w. o. bet gevolg der souvereiuen, Mevrouw Loubet, de presidenten van den Senaat en Kamers van Afgevaardigden, de hoofden der departementen en bekende Fransche politici, voorts vertegen- woordigers der universiteiten, leger, handel, kunstwereld en pers. Tijdensden maaltijd speelde de repubiikeinsche gardemuziek. President Fallieres bracht een hartelijke toost uit, die door H. M. even hartelijk werd be- antwoord en waarbij bet den Franscben opviel dat H. M. die taal zoo zuiver sprak. Nadat de Koningin gesproken had speelde de muziek het Yolkslied en de Marseillaise. De eetzaal bood een zeldzaam schitterende aan- blik zooals zij in haar voile pracht baadde in een zee van overvloedig heerlijk licbt. Te negen uur was bet dinar teneinde en begaven de Hooge Gasten, vergezeld van den President en mevrouw Fallieres zich naar den salon d'Ore waar de koffie gediend werd. Hier vonden H. M. de Koningin en den Prins gelegenheid zich in bet bijzonder te onderhouden met Poincare, Dubois, Deschanel, Bourgeois, Delcasse en Briand. Het gezelschap verliet het Elysee en begaf zich naar de Opera waar men om 10,10 uur aankwam. Zij, die Parijs reeds meer bezochten, zullen als een der aangenaamste berinneringen hebben bewaard het rustig zitje in de buurt van de opera waar bet aan- en uitgaan van de schouwburg bet aanrijden der luxe auto s elk dikwerf een juweeltje in zijn soort en gevuld met de zoo rijk en gracieus getoiletteerde bezoeksters een gansch ongewoon schouwspel bieden. Hoe aantrekkelijk moet bet dan ook gisteren- avond geweest zijn zelfs voor den Parijzenaar die gewend aan het zien van overdadige luxe en buitengewone pracht, wiens oog gewoon is geraakt aan de scbittering van het licht van deze wereldstad, dit middelpunt van weelde gewoonlijk onverschillig passeert, hoe aantrek kelijk zeg ik moet het geweest zijn te weten dat de weelde en pracht aldaar tentoongesteld tbans, zoo mogelijk althans, schitterender dan ooit zou zijn. En was Parijs reeds gansch den dag in feest- stemming, gisterenavond, oh, welk een heerlijk schoone avond was het reeds op zich zelf, gisterenavond was er een zelfs voor Parijs onge woon vroolijke feeststemming duideljjk waar te nemen en was 't langs de straten levendiger en drukket dan ooit. Duizendenden trokken naar de nabijheid van de Opera en goedmoedig op een afstand gehouden door de politie genoot men van het voortdurend af- en aanrijden der galakoetsen, de schitterende uniformen der hoog- waardigheidsbekleeders, de heerlijke kostbare en elegante toiletten der bezoeksters en daar tusschen door babbelde men eerbiedig, hartelijk en be- wonderend over Neerlands Koningin. Zooals reeds medegedeeld bereikte de Koninklijke stoet te half tien de Opera die van buiten met fleurige vlaggentropheeen was versierd, was de aanblik buiten gezellig, het aspect hetwelk de groote schitterende zaal in haar rjjke, ornamenteering badend in een zee van schitterend en fonkelenc licht bood, was indrukwekkend. De luister werd verhoogd door de weelde der toiletten, de schittering van bet goud der uni formen. Eerbiedig rezen alle aanwezigen van hun zetel op, toen bet Koninklijk Echtpaar binnentrad. Plecbtig zette de muziek het Wil helinus in. Nadat het Hooge Gezelschap de zetels had ingenomen ving de galavoorstelling Twee bedrijven uit La Damation de laust Berlioz werden ten gehoore gebracht en een acte uit Roma van Massenet. De beide bedrijven van het eerstgenoemde stuk waren de Acte du Cabaret en de Acte des Roses. Een Russisck ballet zooals alleen Parys dit bieden kan, besloot den avond. De trappen der opera waren bezet door de Repubiikeinsche garde. Te kwart over twaalf verliet het Koninklijk Echtpaar de opera doch niet voor H. M. de Koningin bij Haar had doen ontbieden de directeuren van de opera welke Zij complimenteerde over de schoone uitvoering van het programma. Toen na middernacht het Koninklijk Echtpaar vergezeld door den President en Mevrouw Fallieres het gebouw verliet, stond de menigte nog in dickte drommen te wachten en overal langs den weg weerklonk allerheer- lijkst bet Leve de Koningin. Yan alle open- bare gebouwen wapperde niet alleen het ddndoek, doch zij alien schitterden in een rijke verlich- ting. Nog dient vermeld dat de ontvangst zich onderscheidde door bijzonder ceremonieel. Immers de Hooge Gasten werden ontvangen door den Minister van Onderwijs en den Onder- Staatssecretaris voor schoone kunsten, door de directeuren der Opera als gastkeeren, vooraf- gegaan door twee kostbare luchters dragenne zaalbewaarders werden de Hooge Gasten H. M. de Koningin aan den arm van President Fallieres Mevrouw Fallieres aan den arm van den Prins, de Koninklijke Loge binnengeleid. Deze loge was in een ware bloemenhof herschapen en gedrapeerd door fijne kostbare stoffen.. aan. van Toen de stoet de beroemde escalier d'honneur betrad en tusschen de Municipeaux in hun aan- trekkelijke groot-tenue, witte broek en helm met de afhangende paardenstaart, naar boven schreed, speelde de muziek bet Neerlandsehe daarna bet Fransche volkslied. Ook het orkest ontving de Gasten met dezelfde muziek. In de Kon. Loge hadden eveneens plaats genomen de beer en mevrouw Poincare e. a. Ministers. Parijs, B Juni 1912. Thans de laatste dag van bet bezoek. Hoe kort dit ook geweest moge zijn en hoe vlucbtig ook de kennismaking met de Fransche hoofdstad is geweest, het heeft aan spontane hartelijkheid, aan enthousiaste geest- drift van de zijde der Parijsche bevolking niet ontbroken. En hoe kan het ookZij die met Hare voorname lieftalligheid en Haar innemende glim- lach de Parijzenaars bekoordeScbier overal boorde men dan ook spreken van ,/la sympa- thique reine Wilhelmina". Het zal ongetwij- feld voor H. M. een groote voldoening zijn te weten dat men met zoo groote ingenomenheid Haar komst heeft begroet en naar ik hoorde heeft H. M. in particuliere gesprekken met Fransche autoriteiten verklaard, diep getroffen te zijn geweest door de spontane en meei dan schitterende ontvangst van Zaterdagnamiddag. Een wat men noemt copieus programma hadden de Koningin en de Prins niet af te werken, maar dat neemt niet weg dat het be zoek een zekere mate van vermoeidheid met zich brengt, door het min of meer snelle tempo waarin alles afgewerkt diende te worden. Yandaag was het de dag van de militaiie manoeuvres in het kamp van batory. Dit uit- gestrekte militaire kamp is gelegen in de nabij heid van bet onvergelijkelijke schoone Versailles. Om ongeveer kwart over negenen vertrokken de Koningin met Prins Hendrik en in gezel schap van President Fallieres per trein naar Versailles, om van daar zich verder naar bet kamp te begeven, waar de Hooge Gasten plaats namen op een smaakvol met draperie behaugen tribune. Een keurig tooneel ontwikkelde zich bier voor de verschillende toeschouwers, bet bonte en schitterende troepengewemel in hun keurige en onderling soms zeer verschillende uniformen was wel in staat het oog te boeien. Om ruim 10 uur namen de manoeuvres een aanvang. Zij gaven een beeld van een veldslag tusschen een Roode en Blauwe Party. De roode parti) onder commando van generaal Felineau bestoud uit de 14e brigade, het 26ebatal- jon jagers, het 103e en 104e regiment infanterie, 6 baUerijen der rijdende artillerie (van de vijfde artillerie-brigade), 4 escadrons van het 27e regi ment dragonders en een batterij van de eerste cavalerie-divisie, terwijl de Blauwe troepen onder commando staande van kolonel Boudier waren sameugesteld uit het 10B regiment infanterie, 3 batterijen der bereden artillerie van de vijfde artillerie-brigade en 2 escadrons van het lle regi ment curassiers. De veronderstelling was als volgtDe roode troepen van het oosten komende raakt slaags met de blauwe partij, die zich in gevechts- positie heeft opgesteld t.egenover bet plateau van Satory, ten westen van d"n weg, naar Miniere. De roode partij is tot op 600 a 700 Meters van de blauwe stellingen geuaderd en bereidt zich tot den aanval voor. Het liep naar kwart over tienen toen het signaal tot den aanval geblazen werd. De roode infanterie rukte oogenblikkelijk op en begon gesteund door de jagers den aanval op de blauwe linies. Het vuur werd geopend door de infanterie, doch kort daarop begon ook de roode artillerie een woordje mee te spreken. Een algemeen gevecht ontwikkelde zich thans, het zware geschutgedonder rolde over de vlakte vermengd met het lichtere geweervuur der infanterie. Commando's klonken allerwegen en daaronder het trompetgeschal der signalen. Ook de cavalerie en de kurasiers in vliegenden ren gingen deelnemen aan het gevecht dat, alsof het een heusche oorlog gold, over alle linien werd gevoerd. Hier en daar werd werkelyk Aur he HJLNi tf5 We* Meuzenu Dit bladl veirscliljot 9laandag% IVuenedag- eu Vtfijdavavoad, uit^ezonderd Feestdagen bij de t r bp *am. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN: Gelet op art. 7, 2e lid, sub B, van het Koninklijk be- sluit van den 4den Mei 1896 (Staatsblad no 76) Noodigt hen, die niet voorkomen op de laatst vastgestelde lijst van kiesgerechtigden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen, maar aanspraak kunnen maken om op de kiezerslijst te worden geplaatstuit, daarvan v66r 1 Juli a. s. aangifte te doen. Het model dezer aangifte is door den Heer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid vastgesteld en ter Sec etarie verkrijgbaar. Om kiezer van leden eener Kamer te zijn, moet men, A kiezer zijn van leden van den Raad der gemeente, waar de Kamer is gevestigd B aldaar bestuurder of mede-bestuurder zijn en ge- durende ten minste twaalf achtereenvolgende maanden zijn geweest van een bedrijf van handel ol nijverheid. Voor eene gemeenschappelijke Kamer moeten de kies- gerechtigden, tenopzichte van de Gemeente hunner inwoning voldoen aan de sub A en U hiervoren genoemde ver- eischten. Ter Neuzen, den 3 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, J. IIUIZINGA. in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1